NIEUW-GUINEA ZAL NIET AAN INDONESIË WORDEN AFGESTAAN Eden legt verklaringen af in het Lagerhuis Commissie voor oplossing Koreaans conflict Aantal regeringsmaatregelen wacht op advies van de Soc. Econ. Raad Geen verlenging van de termijn voor de militaire uitgaven Neutraliteitsverdrag van West- Duitsland met Rusland? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Franse defensie' uitgaven stijgen Regering schenkt klare wijn k SNIPPER 1 i i t i f NIEUWS 1 Overdekte tribune op Middelburgs sportterrein Oud-minister Stikker krijgt Wateler-prijs Onderzoek naar geheime janisatie in Duitsland „Handelsbelang" richt zich tot minister Aigera Uitgave I Bti/jhting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vllssingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Nbordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2314 DONDERDAG 30 OCT. 1952 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Viissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorpj J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan; Vrijdag: Zon op 7.34 tl., onder 17.14 u. Maan op 16.07 u., onder 5.39 u. Hoogwater Vrijdag 31 October; Viissingen: 0.08 u. 2.24 m., 12.21 u. 2.17 m. Terneuzen: 0.36 u. 2.41 m., 12.52 u. 2.34 m. Wemeldinge: 1.52 u. 1.94 m., 14.12 u. 1.77 m. Zierikzee: 1.42 u. 1.71 m., 13.56 u. 1.53 m. Werkloosheid. Uiteraard deelt de regering nogeens met nadruk mee, dat aan de bevorde ring van de werkgelegenheidspolitiek g'ote aandacht zal worden besteed, et advies, dat is gevraagd aan de S. EJt. zal binnenkort gereed komen. Na ontvangst ervan zullen maatregelen worden genomen, die een verdere be strijding van de werkloosheid beogen. Het groeiende aantal werklozen on der het kantoorpersoneel is de rege ring een bron van voortdurende zorg. Op het terrein van de woningbouw Getallen met negen nullen De Franse minister van Landsver dediging, Pleven, heeft Woensdag bij de nationale vergadering de begroting voor de militaire uitgaven in het ko mende jaar ingediend. In totaal zal voor de defensie 1.464 biljoen francs worden uitgegeven, hetgeen 64 biljoen francs meer is dan in 1952. Een bedrag van 44 biljoen francs zal echter voorlopig niet worden be steed, in afwachting van de beslissing over vergrote Amerikaanse militaire hulp aan Frankrijk. Het „bevriezen" van dit bedrag zal geen uitwerking hebben op de wapenproductie. Pleven zei te hopen, dat het vraag stuk der Franse uitgaven voor de landsverdediging op bevredigende wijze zal worden geregeld tijdens de bijeenkomst, die in November a.s. door de N A.V.O.-raad zal worden gehou den. zal een commissie worden ingesteld, die de krotopruiming gaat bestuderen. Het verdient naar de mening der re gering ernstig overweging om te ko men tot vestigingseisen voor de land bouw. Gemeenteclassificatie. Binnenkort zal de S.E.R. een advies uitbrengen over de aanvaardbaarheid van de conclusies van het rapport- Kruijt met betrekking tot de gemeen teclassificatie. 172 Duitse oorlogsmisdadigers zijn vrijgelaten. Naar het Westduitse persbureau D.P.A. meldt, hebben de geallieerden dit jaar tot dusver 172 Duitse oorlogsmisdadigers vrij gelaten. Op het ogenblik worden nog 548 oorlogsmisdadigers door de geallieerden vastgehouden. RUSTIG ZUID-AFRIKAANS DORP WERD EEN BLOEDBAD Propaganda van naturellenbond had slechte uitwerking. De onlusten in het naturellendorp New Brighton bij Port Elisabeth in Z.-Afrika, waarbij vier blanken en een 10-tal naturel len om het leven zijn gekomen en grote schade is aangericht, heeft grote verslagen heid in Z.-Afrika gebracht. Want men noemde New-Brighton wel het model natu rellendorp. En nu speelden zich daar onlangs vreselijke taferelen af. Avondklok, passenstelsel en registratie van dienstcontracten waren tot nu toe daar onbekende verschijnselen. De sociale voor zieningen voor de naturellen lieten niets te wensen over. Nooit klaagden de naturel len over de onderdrukkende wetgeving. Van officiële zijde stelt met nu de pro paganda van de naturellenbond, die de be volking heeft verontrust, verantwoordelijk voor het gebeurde. DE SOEP WORDT NIET ZO HEET GEGETEN De Amerikaanse nationale aard- appelraad heeft Stevenson en Eisen hower uitgenodigd voor een verzoe ningsdiner twee dagen na de verkie zingen. De soep wordt niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend, zal men wel gedacht hebben en men ziet het als een goede gewoonte, dat de politieke tegenstanders zich met elkaar verzoenen, als de hitte van de verkie zingscampagne achter de rug is. In antwoord op het voorlopig verslag van de behandeling der be groting voor 1953 door de leden der Tweede Kamer heeft de regering meegedeeld, dat zij in een hervatting van de besprekingen met Indo nesië over de status van Nieuw-Guinea geen heil ziet. Aan afstand van dit gebiedsdeel door ons land of zelfs aan beperking van de sou- vereiniteit, dan wel aan het aanvaarden van een mandaat denkt de regering niet. Uit het antwoord van de regering blijkt verder, dat een aantal maatregelen, dat In de toekomst op verschillend gebied dient te worden genomen, wacht op een rapport, dat moet worden uitgebracht door de Sociaal-Economische Raad. Twee van de belangrijkste zaken, die hiermee samenhangen en waar over de regering nog geen uitspraak kan doen zijn: de werkgelegenheids politiek en de huurverhoging met de daaraan gekoppelde compensatie. Het buitenlands beleid van de rege ring zal gericht blijven op verstevi ging, uitbreiding en coördinatie van de verschillende vormen van interna tionale samenwerking. Dit geldt zo wel op politiek als op militair, econo misch, financieel, sociaal als cultureel gebied. Daarbij zal worden getracht de N.A.V.O. te doen uitgroeien tot een waarlijke Atlantische gemeenschap. Beneluxhof. Over de Benelux wordt slechts één opmerking in positieve zin gemaakt. De regering vindt n.l. de instelling van een Beneluxhof, dat in hoogste instan tie de eenheid van interpretatie van eensluidende Beneluxwetten zal zekeren, noodzakelijk. Het zou een afdoende oplossing be tekenen van de moeilijkheden, die zich voordoen bij de eenmaking van het recht in de drie landen. MINISTER VAN DE KIEPT DEELT MEE Regering bereid belastingverlaging te overwegen De regering vindt het niet raadzaam om in navolging van Engeland de defensieuitgaven van 6 milliard over een langer tijdvak dan vier jaar te verdelen. Zij wil dit niet, omdat de jaarlijkse begroting van 1500 millioen samenhangt met het algemeen Westers militair plan. In de uitvoering van dit plan is in verband met de hogere financiële lasten, die het meebrengt, reeds een verschuiving toegepast. Deze mededeling heeft minister v. d, Kieft gedaan in antwoord op de vra gen, die de Kamerleden hebben ge steld bij de voorlopige behandeling van de begroting over 1953. De aandacht van de minister is er in de eerste plaats op gericht, dat eeri monetair evenwicht wordt bereikt en behouden. De minister meent, dat de gunstige toestand, waarin onze betalingsbalans momenteel door enkele meevallers verkeert, niet blijvend zal zijn. "De financiële politiek zal mede wor den bepaald door het mogelijk maken van de concurrentie van onze produc ten op de wereldmarkt. DE BELASTINGEN. De minister toont zich bereid om de mogelijkheid van belastingverlaging onder het oog te zien, wellicht mede als compensatie voor de komende huurverhoging. De regering stelt er prijs op te ver klaren, dat haar gedachten niet uit gaan naar een politiek, die ten koste: van de particuliere investeringsactivi teit wordt gevoerd en waardoor inves teringen door de overheid nodig wor den. DE GROTERE UITGAVEN. De stijgende gewone uitgaven ver vullen de regering met ernstige zorg. Ook de Kamerleden hebben opmerkin- ENGELAND WENST GEEN UITBREIDING VAN KOREAANSE OORLOG In het Engelse Lagerhuis heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, gisteren mededelingen gedaan met betrekking tot de buitenlandse po litiek. Eden zei o.m. dat de Britse politiek er op gericht blijft, dat uitbreiding van de Koreaanse oorlog moet worden voorkomen. gen daarover gemaakt, doch minister v. d. Kieft wijst er op, dat niemand concreet heeft aangeduid hoe en waar op kan worden bezuinigd. De minister meent, dat de financie ringsmoeilijkheden nog geenszins tot hét verleden behoren, ook al blijkt, dat nu op vrij ruime schaal leningen kunnen worden opgenomen. Tenslotte wijst de minister er nog op, dat voor bezorgdheid voor de uit voering van het bouwprogramma geen aanleiding bestaat. Het daarvoor be nodigde kapitaal lijkt thans aanwezig. Het ministerie van Binnenlandse Zaken van Neder-Saksen heeft 57 verenigingen van kiezers van de lijs ten voor de op 9 November te houden gemeenteraadsverkiezingen geschrapt. Vólgens het ministerie worden deze verenigingen er van verdacht vervan gingsorganisaties van de onlangs ver boden socialistische rijkspartij te zijn. MINISTER LYTTELTON IN KENIA De Britse minister van Koloniën, Lytteiton, is gisteren in Nairobi, de hoofdstad van Kenia, aangekomen. Hij zal om te beginnen een autoreis van drie dagen door Kenia maken. De aan komst viel samen met de eerste be tichten over georganiseerde, onafhan kelijke activiteit van de inheemsen te gen de Mau Mau. Een woordvoerder van de regering in Kenia heeft gisteren bekend ge maakt, dat zwaar gewapende miltaire en politie-eenheden in allerijl naar al le gebieden van de Kikoejoestam zijn gezonden bij wijze van noodmaatre gel om terroristen te pakken te krij gen en de blanken en „loyale Afri kanen", die aan de rand van de be trokken gebieden wonen, te bescher men. GAAT FOKKER VLIEGTUIGEN BOUWEN IN BRAZILIË? De Braziliaanse minister van Lucht vaart heeft meegedeeld, dat zijn rege ring een overeenkomst heeft getekend, volgens welke de Fokker fabrieken vliegtuigen zouden gaan vervaardigen in Brazilië. Van de zijde van de Fokker-fabrie ken verklaarde men desgevraagd, dat de onderhandelingen met Brazilië wel in een vergevorderd stadium zijn ge komen, maar dat er nog geen defini tief accoord is getekend is kunnen worden. Het zou hier gaan over de vervaar diging van enige van de nieuwste Fok kerproducten. JAPAN HEEFT EEN NIEUW KABINET De Japanse premier, Josjida, heeft Woensdag een eerste lijst van benoe mingen voor zijn nieuwe kabinet be kendgemaakt. Op de lijst komen zes namen voor van ministers, die in het vorige kabinet geen zitting hadden, terwijl er zeven ministers komen, die tijdens de bezetting niet aan het po litieke leven mochten deelnemen. Over de geruchten, als zou de leider van nationalistisch China Tsjang Kai Sjek hebben verzocht een invasie op het Chinese vasteland te mogen on dernemen, zei de minister, dat weinig avonturen minder vruchten zouden kunnen afwerpen dan een dergelijke onderneming. Eden wilde zich over de voortgang van de bestandsbesprekingen op Ko rea niet uitlaten, daar de algemene vergadering der V.N. deze zaak in be handeling heeft. Wel was hij van me ning, dat eerst een bestand moest wor den gesloten, alvorens besprekingen over de toestand in het Verre Oosten kunnen plaats hebben. Gezondheidstoestand van ex-koning Talal van Jordanië verbeterd De gezondheidstoestand van ex- koning Talal van Jordanië is aanmer kelijk verbeterd. Verleden week bracht Talal ver scheidene dagen in gezelschap van zijn echtgenote, Zain, en twee van hun kinderen, door. De Egyptische dokters, die de ex- koning behandelen hebben verklaard, dat ondanks een zekere verbetering de medische behandeling nog lange tijd zal moeten worden voortgezet. Prins Bernhard is gisteravond te Mexico-City aangekomen. Tot direc teur-generaal voor de buitenlandse economische betrekkingen zal worden benoemd mr. S. Th. J. Teppema, thans plaatsvervangend dir.-gen. Hij zal de heer D. P. Spierenburg opvolgen. De voorzitter en secretaris van de Ned. Kamer van Koophandel hebben koningin Elisabeth van Engeland een door de Nederlandse schilder B. van Vlijmen vervaardigd portret aangebo den. De Bussumse gemeenteraad heeft besloten een nieuw raadhuis te bouwen, dat drie tot vier millioen gul den zal kosten. Bij een autobotsing bij Klarenbeek is een 22-jarige inwo ner van Apeldoorn omgekomen. Een tweede slachtoffer werd ernstig ge wond. Voor de jaarlijkse rally naar Monte Carlo hebben 15 Nederlandse deelnemers ingeschreven. Enige informele besprekingen tussen Engeland, Amerika en andere regerin gen over een algemene overeenkomst na een bestand in Korea waren reeds gevoerd, zo besloot Eden ztjn verkla ring. Over zjjn besprekingen met Tito wilde Eden in het openbaar niets mee delen, daar het ging om de kwestie Triest. De Westduitse regering overweegt om de Bondsdag voor te stellen, het aantal parlementsleden te verhogen. Dit met het oog op de toenemende werkzaamheden der parlementsleden in internationale organen. Enkele Middelburgse ingezetenen hebben opgericht een „Stichting tri bune sportterrein". Deze heeft de ge meente aangeboden een grote over dekte en aan de kanten afgeschermde tribune, met een capaciteit van 800 plaatsen. De Stichting wil de tribune geheel voor haar rekening plaatsen, maar bedingt, dat zij haar eigendom blijft en ook door haar wordt geëxploi teerd. Het ligt in de bedoeling de prijzen voor de zitplaatsen tegelijk met de entréeprijs te doen betalen, zodat de gemeente ook hierover vermakelijk heidsbelasting zal ontvangen. Bovenstaande mededelingen worden gedaan in een voorstel, dat B. en W. hebben toegezonden aan de raad, die Dinsdagmiddag a.s. weer zal vergade ren. B. en W. verklaren, dat een be hoorlijke, overdekte tribune op een sportterrein als. een dringende eis moet worden beschouwd, maar dat de ge meente niet in staat is deze te bekos tigen. Zij wensen dan ook dankbaar van het aanbod gebruik te maken. Daar de Stichting niet wenst te wachten met het plaatsen der tribune op het huidige sportterrein, moet re kening worden gehouden met een ver plaatsing over enkele jaren naar het nieuwe terrein. De daaraan verbonden kosten komen voor rekening der ge meente. Zij worden geraamd op 7500 en kunnen in ruim 10 jaar worden be taald uit de meerdere opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting. De Carnegie-stichting te Den Haag heeft de Wateler-vredesprijs toegekend aan de oud-minister van buitenlandse zaken, mr D. U. Stikker, op grond van diens krachtig streven, de vreedzame samenwerking der staten tot ontwik keling te brengen door bevordering hunner onderlinge organisatie. De Wateler-vredesprijs is ingesteld door de heer J. G. D. Wateier, in leven directeur der Oranje-Nassau Hypotheekbank te Den Haag. Hij heeft bij zijn overlijden in 1927 zijn vermogen vermaakt aan de Carnegie- stichting, onder beding, dat uit het revenu jaarlijks een vredesprijs zou worden toege kend aan degene, die op enigerlei wijze de zaak van de vrede het beste zou hebben gediend of die zou hebben bijgedragen tot het vinden van middelen ter bestrijding van de oorlog. De toekenning geschiedt beurte lings aan een Nederlander en aan een bui tenlander. Voor het eerst is de prijs toege kend in 1931. Zij bedraagt thans na aftrek van het schenkingsrecht f21.000.—. •In het historische stadje Verden, nabij Hamburg, hebben de vroegere Waffen S.S.-ers hun eerste openbare vergadering gehouden, die werd geleid door drie van hun vroegere generaals, n.l. Bernhard Ramcke, Felix Steiner en Herbert Gilie. Ongeveer 5000 veteranen van Hitiers lijfwacht en uit het S.S.-corps kwamen bijeen, marcheerden in optocht naar het marktplein in Verden, hoorden een toespraak van hun vroegere generaal der parachutisten troepen, Ramcke en zongen in de avond, uit volle borst, met een fakkel hooggeheven in de hand, het Horst Wessellied, hierbij ondersteund en be geleid door hun militaire kapel, die ook in burger was opgekomen. Ramcke hield een „daverende" toespraak, waarin hij o.a. zei, dat de ware oorlogs misdaden waren begaan door de makers van de overeenkomst van Versailles en door de vervaardigers van de atoombom. De opgewonden toehoorders onderbraken zijn speech enige malen om beledigingen aan het adres van generaal Eisenhower te schreeuwen. De organisatoren van deze reünie, noemden het hoofddoel, een middel te vinden om de tienduizenden S.S.-ers, die nog steeds zijn vermist, op te sporen. De foto rechts geeft een overzicht van de bijeenkomst op het marktplein to Verden. Links, de drie generaals, die de vergadering leidden. Van links naar rechts: Ramcke, Steiner en Gille. WYSJINSKY STELT VOOR: Alle partijen zouden er zitting in moeten hebben De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, heeft gister avond in de politieke commissie van de Ver. Naties een rede gehouden. Daar in heeft bij de vorming voorgesteld van een speciale commissie, die de vreed zame regeling van de Koreaanse kwestie zou moeten bestuderen. Deze com missie zou alle partijen, die bij het conflict betrokken zijn, moeten omvatten. dat zonder verwijl maatregelen geno men dienen te worden ter regeling van het geschil. Daarbij moet men de vereniging van Korea beogen en deze vereniging moet door de Koreanen zelf tot stand ge bracht worden, onder toezicht van do commissie. Wysjinsky was van mening, dat do gehele mensheid belang heeft bij do beëindiging van de oorlog in Korea. Het voorstel van de Rus bevatte twee hoofdpunten. In de eerste plaats wordt de algemene vergadering ge vraagd een commissie in te stellen. Te vens wordt het noodzakelijk geacht, dat de commissie de instructie krijgt, Hoeveel verdient senator Nixon Het nationale comité van de demo cratische partjj heeft Woensdag een verklaring uitgegeven, waarin van ge neraal Eisenhower geëist wordt, dat hij senator Nixon, de republikeinse candidaat voor het vice-presidentschap dwingt rekening en verantwoording van zijn inkomsten te geven. De democraten herinneren er aan, dat Nixon de enige der vier candida- ten voor het president- en vice-presi dentschap is, die nog geen mededelin gen van dergelijke aard heeft ver strekt. Vrije van Sluis leent 1,7 millioen De hoofdingelanden van het water schap „Het Vrije van Sluis" kwamen Woensdagmiddag te Oostburg in spoedeisende algemene vergadering bijeen. Er werd besloten onderhandse geldleningen aan te gaan tot een be drag van 1,7 millioen. Hiermee is thans 2,7 millioen geleend van de 3,3 millioen, waarvoor machtiging werd ontvangen. GEHEIME BESPREKINGEN IN BONN Men wil neutraal blijven als een N.A.V.O.-land, dat geen lid is van de E.V.G., wordt aangevallen In de Westduitse hoofdstad Bonn wordt op het ogenblik levendig van gedachten gewisseld over de mogelijkheid van een neutraliteits verdrag met de Sowjet-Unie. Op een vergadering der christen-demo cratische unie zou een functionaris van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard hebben, dat West-Duitsland neutraal zou blijven in geval van een aanval op een land van de N.A.V.O., dat niet tevens lid is van de Europese Defensiegemeenschap. Juridisch be zien zou het toetreden van West-Duitsland tot de E.V.G. een dergelijk verdrag niet behoeven uit te sluiten. West-Duitsland is krachtens het verdrag inzake het Europese leger slechts dan verplicht tot militaire ac tie, indien het zelf of een lid van de Europese Defensiegemeenschap wordt aangevallen. Deze verklaring is Woensdag door een woordvoerder van de christen-democratische unie afge legd. Hij zei dit naar aanleiding van een bericht in het te Dortmund ver schijnende dagblad „Ruhr Nachrich- ten". Dit bericht bevatte de medede ling, dat de christen-democratische parlementsfractie in Bonn besprekin gen is begonnen over de mogelijkheid FELLE STRIJD IN KOREA Bij hun pogingen om de invalspoor ten naar Zuid-Korea in handen te krijgen hebben de communisten giste ren het zwaartepunt van de strijd ver legd. De gevechten concentreren zich nu weer op de heuvelstellingen aan het centrale front. De hardnekkige gevechten, die de laatste dagen worden gevoerd, kenmer ken zich door grotere verliezen. De Amerikanen verloren de vorige week 1278 man aan doden, gewonden en vermisten. Dit braeht het totaal aantal sinds het begin van de Koreaanse oor log op 123.395. van het sluiten van een Westduits- Russisch neutraliteitsverdrag. Regeringskringen in Bonn hebben verklaard, dat dit bericht een „grond slag van waarheid bevat, doch niet in de vorm, waarin het is gepubliceerd". De gemengde Amerikaans-West- duitse commissie, die een onderzoek instelt naar anti-communistische par- tisanengroepen in West-Duitsland, die door Amerikanen zouden zijn gesteund heeft Woensdag voor het eerst getui gen gehoord. Op de eerste bijeenkomsten onder zocht de commissie uitsluitend schrif telijke bewijsstukken. De namen van de getuigen, die werden ondervraagd en van wie men gelooft dat zij allen deel uit hebben gemaakt van de or ganisatie, werden niet bekendgemaakt. De commissie onderzocht voorname lijk in hoeverre Amerikaanse officieren en functionarissen op de hoogte waren van de politieke opvattingen in de „contra-spionnagedienst" van de ge heime organisaties. De veren over de Wester-Schelde Het bestuur van de Middelburgse Ver. „Handelsbelang" heeft zich met een request tot minister Algera gericht en verzocht het daarheen te leiden, dat de tarieven op de Wester-Schelde- veren niet worden verhoogd. In zijn motivering zegt het bestuur, dat Middelburg, ondanks het zeer ve le, dat verloren ging, erin geslaagd ia na de oorlog weer een centrum van vreemdelingenverkeer te worden, waarbij een factor van betekenis waa de vrijdom van veergelden over de Wester-Schelde. De middenstanders neoDen zich bij de herbouw van hun panden, waarvan de grootte gebaseerd was op de te ver wachten clientèle, zeer grote opoffe ringen getroost en zeer velen staan thans nog voor hoge financiële lasten. Nu echter dreigt het vreemdelingen verkeer door het optreden der over heid zeer ingrijpend te worden beperkt door het vorderen dan wel het verho gen van de veertarieven. Het bestuur zegt verder, dat het voor Zeeland van zeer groot belang is, dat er althans één primair verzorgings centrum is, zowel op cultureel, be- stuurstechnisch als zakelijk gebied. Voor de oorlog vervulde Middelburg deze functie, doch de verwoesting der stad heeft centra van secundaire be tekenis doen groeien. Indien deze ont wikkeling doorgaat, zal Zeeland op de duur geen enkel primair verzorgings centrum meer hebben, doch uitsluitend secundaire, hetgeen voor onze provin cie een onherstelbaar nadeel zal zijn. Een belangrijke factor, waardoor Mid delburg zich als primair verzorgings centrum kan handhaven, is, dat de ta rieven over de Schelde kosteloos of nagenoeg kosteloos blijven. Dit voor komt bovendien een verder afglijden op cultureel en zakelijk, gebied van Zeeuwsch Vlaanderen naar België. Vloerkleed voor Middelburgse raadszaal B. en W. van Middelburg hebben de raad voorgesteld over te gaan tot het aanschaffen van een vloerkleed voor de raadszaal. Na overleg met de ar chitecten is de keus gevallen op een kleed van ca. 3 bij 5 meter, mecha nisch geknoopt en grijs van kleur. Bij de toegang tot de raadszaal dient een lopertje in dezelfde kleur te worden gelegd ter lengte van 2.70 meter. De totale kosten zullen ongeveer ƒ2.750.bedragen. De opbrengst der entréegelden voor het bezichtigen van het Stadhuis (momenteel is reeds een bedrag van 1.338,85 ontvangen) zul len voor de betaling worden gebruikt. DE BILT ZÉGT Iets kouder. Wisselend bewolkt met op de mees te plaatsen enkele buien. In de kust gebieden krachtige, overigens vrij krachtige Westelijke wind. Iets kouder dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1