Ratificatie der Europese verdragen ondanks de onopgeloste Saarkwestie Middelburgse raad keurde begrotingen voor 1953 goed MINISTER MUKARTO ZEI ALLEEN VAGE DINGEN Grote smokkelaffaire in Twente ontdekt* Binnenkort valt beslissing over Zeeuwse tentoonstelling 1952 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Regering in Bonn acht de toestand ernstig Zullen de Duitsers de bevolking van de Saar adviseren blanco te stemmen? Mr. Kranenburg bezocht hospitaal te Tokio Leerlingen van Chr. Lyceum te gast op Woensdrecht Gevangenis-opstand in Amerika Belangrijke reorganisatie bij de Kon, Landmacht 1 SNIPPER A V i VJ NIEUWS1' Het spoor begon bij een paar zakken koffie. De straatbelastïng wordt verhoogd Financiële toestand onzeker door nog niet bekende Rijksuitkering Stichting Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2313 WOENSDAG 29 OCT. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEÏDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruinïngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 7.32 u., onder 17.16 u. Maan op 15.52 u., onder 4.13 u. Hoogwater Donderdag 30 Oct.: Vlissingen: 11.38 u.1.97 m., u. m. Terneuzen: 12.09 u. 2.14 m., u. m. Wemeldinge: 1.01 u. 1.79 m„ 13.25 u. 1.62 m. Zierikzee: 0.48 u., 1.58 m., 13.06 u 1.40 m. Nadat de regering te Bonn twee dagen achtereen had beraadslaagd over de Saarkwestie heeft een woordvoerder der regering de stand van zaken gisteren als „zeer ernstig" gekenschetst. Desondanks wil de bondsregering de rati ficatie van de Europese verdragen niet afhankelijk stellen van een oplossing der Saarkwestie, zoals door de Westduitse sociaal-democraten sedert lang met toenemende kracht wordt bepleit. Het standpunt van dr Adenauer vol gens hetwelk de Europese verdragen ook een oplossing der Saarkwestie zul len vergemakkelijken, wordt onver minderd volgehouden. Dit temeer om dat men in regeringskringen in Bonn in de plotselinge onderbreking van de besprekingen over de Saar een nieuwe manoeuvre ziet van die kringen in Frankrijk, die tegen de verdragen zijn gekeerd. Zo heeft de liberale partij uiting gegeven aan haar argwaan, dat bepaalde Franse kringen door het sta ken der Saarbesprekingen een ver werping van het E.V.G.-verdrag door de Duitse bondsdag hebben willen provoceren. Men rekent er in Bonn nu op, dat op zijn laatst in December de zo om streden verkiezingen voor een nieuwe landdag in Saarbrücken zullen worden gehouden. BLANCO STEMMEN? De pro-Duitse partijen zullen daar bij niet worden toegelaten. Doch het antwoord van Duitse kant op deze ma noeuvre kondigt zich reeds aan. De Duitsers zullen de Saarbevolking ad viseren blanco stemmen uit te bren- D1NER MET WYSJINSKY HEEFT GEVOLGEN In welingelichte kringen van de V.N. gelooft men, dat op het Maan dagavond door Wysjinsky aan Aziati sche gedelegeerden aangeboden diner in het Sowjet-consulaat-gene.aal te New York vooral is gesproken over 'n nieuwe resolutie inzake Korea. Van verscheidene Arabische en Azi atische afvaardigingen is het bekend, dat zij ontevreden zijn over de reso lutie betreffende Korea, die thans bij de politieke commissie aanhangig is. De gedelegeerden zouden vrezen dat zij te zeer door haar inhoud gebonden zouden z\jn. gen, om op deze wijze van haar aan hankelijkheid aan Duitsland te getui gen. Blücher, de vice-kanselier heeft ech ter dit bericht tegengesproken. De re gering zal niets doen, dat de stemming zou kunnen beïnvloeden, zo heeft hij verklaard. Volgens regeringskringen in Bonn bestaat ook nog de mogelijkheid dat Washington of Londen bemiddelend zal optreden om het gesprek over de Saar weer op gang te brengen. Tot dusverre echter is nog geen aanbod in deze geest gedaan. GEEN BEPERKING VAN DE EUROPESE BEWAPENING De militaire vaste commissie van de Noordatlantische Verdrags Organisatie heeft Maandag op een gemeenschappe lijke vergadering te Parijs de perma nente raad van de N.A.V.O. er voor gewaarschuwd dat het nog niet ge rechtvaardigd is de opbouw van de de fensie te beperken. VOOR ZIJN VERTREK NAAR NEW YORK Gesprek met minister Beyen was vriendschappelijk De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Mukarto, is gisteravond naar New York vertrokken, waar hij de algemene vergadering der V.N. gaat bijwonen. De minister verbleef reeds vanaf Vrijdag in ons land en heeft besprekingen gevoerd met betrekking tot de samenwerking tussen Neder land en Indonesië. Wat er precies is besproken wilde de minister niet zeggen en zijn uitlatingen, kort voor zijn reis, waren slechts vaag. WOONWAGENBEWONER TE STEENWIJK VERMOORD In het woonwagenkamp te Steen- wijk, dat momenteel druk bezet is in verband met de kermis, heeft zich gis teren een steekpartij voorgedaan. Daarbij is zekere B., vader van acht kinderen, gedood. De politie arresteerde o.m. de 26- jarige zwager van het slachtoffer. De ze man, die ook in het kamp verblijft, heeft een gedeeltelijke bekentenis af gelegd. Dertig leerlingen van het Chr. Ly ceum voor Zeeland zijn gisteren te gast geweest op de vliegbasis Woens drecht. Zoals men weet zijn drie on derwijsinstellingen, na de Lumato, de luchtmachttentoonstelling te Goes, aangewezen. Vandaag gaan dertig leerlingen van de O.L. school te Kloetinge en morgen eenzelfde aantal van de Bijz. School te Oudelande de reis naar Woensdrecht maken. De leerlingen van het Chr. Lyceum die vergezeld werden door drs D. Ba- rends en drs J. Kwekkeboom, werden gisterochtend om 9 uur met een bus afgehaald. Zij werden op de basis door kapitein R. van Luik ontvangen, die hen in de „grondschoot" een en ander vertelde over de militaire luchtvaart en hen vervolgens een film liet bij wonen. Hierna ging men naar het veld, waar de leerlingen in de grote hangar de diverse toestellen bezichtigden en ook eens achter de stuurknuppel mochten gaan zitten. Nadat in de can- tine het middagmaal was gebruikt, be zocht men het gebouw met de link trainer. De heer Mukarto vertelde, dat hij tijdens zijn verblijf in ons land heeft gesproken met de minister van Bui tenlandse Zaken mr. J. W. Beyen. Over dit gesprek deelde hij enkel mee, dat het kan leiden tot wederzijd se overeenstemming op vele gebieden. Minister Mukarto heeft nog geen antwoord meegebracht op de vragen, die de Nederlandse regering heeft in gediend als voorbereiding voor de her vatting van besprekingen tussen de beide landen over de opheffing van Bewakers zouden te pletter gegooid worden. In de Menard-gevangenis in de Amerikaanse staat Hlinois, is een op roer onder de gevangenen uitgebroken. Driehonderd muitende gevangenen hebben seven bewakers gevangen we ten te nemen. De politie moest haar voornemen om het gevangenisgedeel te, waarin zich de cellen der oproeri- gen bevinden, te bestormen, opgeven, daar de muitenden mededeelden in dat geval de gevangen genomen bewakers vanaf een vijftien meter hoog balkon te pletter te zullen gooien. Het oproer heeft ruim twaalf uur geduurd. Volgens bewakers waren de gevangenen van plan een algemene ontsnapping te organiseren. Tien ge vaarlijke krankzinnige misdadigers, die gewapend waren met slagersmes sen, hebben zich in de keuken van hun afdeling opgesloten. Zij houden drie bewakers als gijzelaars gevangen. Bij deze uitbraak bestormden 300 gevangenen de keuken, maar de be wakers slaagden erin allen, behalve het bovengenoemde tiental, te bewe gen naar hun eigen cellen terug te keren. Het uitblijven van Nederlandse rapporten in de V.N, over Suriname In de bijeenkomst van de algemene vergadering van de V.N. moet Neder land zich verantwoorden over het uit blijven van de sociaal en economische rapporten over Suriname. Nederland heeft verleden jaar het uitbrengen van deze rapporten gestaakt omdat men meende dat de West-Indische rijksdelen sociaal en economisch vol komen autonoom handelden en men daarvoor geen verantwoordelijkheid meer wenste te dragen. De ministerraad heeft nu de lands regering van Suriname uitgenodigd om een vertegenwoordiger te zenden naar de algemene vergadering van de Verenigde Naties om het standpunt van Nederland, n.l. het erkennen van het zelfbeschikkingsrecht inzake soci ale en economische aangelegenheden van West-Indië, te verdedigen. In een officiëel communiqué van de landsregering naar aanleiding van deze uitnodiging wordt gezegd, dat Nederland het zelfbeschikkingsrecht van de West-Indische rijksdelen, een essentieel punt van bespreking op de R.T.C., erkent. IN KOREA GESNEUVELD De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 23 Octo ber j.l. in Korea gesneuveld zijn: 1. De soldaat le klasse F. W. Fama, legernummer 310824101, geboren op 24 Augustus 1931. Hij was gehuwd en afkomstig uit Utrecht. Hij behoorde tot het eerste Regiment Genietroepen. 2. De soldaat J. W. Gorel, legernummer 261027224, geboren op 27 October 1926. Hij was ge huwd en afkomstig uit Dene kamp. Htf behoorde tot het regi ment aan- en afvoer troepen. A,N.A,B. verklaart: VERKOOP „OMMELANDEN IS CAMOUFLAGE. Het hoofdbestuurslid van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, de heer S. van der Ploeg, heeft naar aanleiding van de mededeling van de directie van de „Ommelanden", dat deze zuivelfabriek bij aanhouding van de staking zou worden ver kocht, verklaard, dat dit gezien moet wor den als „camouflage". Wel heeft de A.N. A.B. kennis genomen van de poging van een Duitse levensmiddelenindustrie, om de fabriek te kopen. Deze industrie heeft ook bezittingen en belangen in Amerika. De A.N.A.B. is van mening, dat de bij zondere voorwaarde tot de verkoop wel ke inhoudt, dat de koper zich verplicht gee:i der stakers in het overgenomen bedrijf in dienst te nemen weliswaar kan worden aanvaard, doch niet is te realiseren. Het burgerlijk wetboek staat namelijk het na- leven van een dergelijke voorwaarde niet toe. De handeling zou een onzedelijk karak ter dragen. Naar het A.N.P. verneemt wordt er op het ogenblik bij de Koninklijke Landmacht gewerkt aan een ingrij pende interne reorganisatie. Deze re organisatie zal ten doel hebben de opleidingsmethoden te verbeteren en een doelmatiger gebruik te maken van parate eenheden. In dit verband zullen verscheidene regimenten wor den samengevoegd tot opleidings depóts, waar recruten van uiteen lopende wapens tezamen zullen wor den opgeleid. Dit zal o.m. een ver schuiving met zich meebrengen in de bevelvoering van tal van regimenten en garnizoenen. De aldus opgeleide eenheden zullen in nieuw te vormen geveehtseenheden worden onderge bracht als parate eenheden. Een en ander zal in April 1953 ingaan bij de opkomst van de nieuwe lichting. Ook met de opleiding en opkomst van deze lichting zal het waarschijn lijk enigszins anders gaan dan tot dusverre het geval is geweest. Nog voor het einde van dit jaar zal het ontwerp voor de kampeerwet ge reed zijn. De laatste besprekingen door belanghebbende organisaties zullen zeer binnenkort gehouden worden. De Oostenrijkse bondskanselier Figl heeft van zijn vorige kabinet een nieuw gemaakt door het verschil tus sen de regeringspartijen te overbrug gen. Alle ministers uit de vorige rege ring zijn teruggekeerd. Een tweede wervelstorm heeft de Philippijnen ge teisterd en aanzienlijke schade aange richt. Er zijn vijf personen omgeko men en 24 mensen worden vermist. De keizerin van Vietnam is gisteren de gast geweest van koningin Juliana. In de middaguren liet de keizerin te Haarlem een schip te water. Met ruim 800 emigranten aan boord is de Zuiderkruis" uit Amsterdam naar Zd. Afrika vertrokken. Minister Suurhoff sprak de emigranten toe. Minister Algera heeft een bezoek gebracht aan zijn Belgische collega van Verkeer en Waterstaat. Oud-minister Lieftinck was gisteren enkele uren in ons land op doorreis van Turkije naar de V.S. Hij vroeg niet eens naar de stand van 's Rijks schatkist. De T.T.-races te Assen worden in 1953 op Zaterdag 27 Juni gehouden. i de Unie en over Nieuw Guinea. Over de Nederlandse militaire mis sie liet de minister zich slechts in be dekte termen uit. Hij zei: „Ik appre cieer het werk van de missie. Wij zul len deze zaak op een heel prettige manier met de Nederlanders bespre ken en oplossen". PRINS BERNHARD IN MEXICO Prins Bernhard is gisteren met het K.L.M.-toestel „Prinses Wilhelmina" te Monterey in Mexico aangekomen. Hij zal daar een etmaal blijven en dan door vliegen naar de stad Mexico, het einddoel van de reis. Douane stak er een stokje voor. De douanerecherche te Enschede heeft een groot smokkelcomplot ontdekt, dat verantwoordelijk is voor de clandestiene uitvoer van 30.009 kg koffie naar Duitsland, het smokkelen van 45.000 shawls van Duitsland naar Nederland en de clandestiene invoer van een half miïlioen Duitse marken. De arrestaties, die In Twente zijn verricht hebben nogal opzien gebaard. Zo zijn in hechtenis ge nomen de Hengeloër J. A. H., directeur van een koffiebranderij, een zekere L. uit Enschede, de Enschedeër T. en een zekere A. uit Eibergen. De aanhouding in Juli van een vracht auto bracht de zaak aan het rollen. Even over de grens troffen de Duitsers bij onderzoek van de wagen enkele zak ken ongebrande koffie aan. De sporen leidden naar de koffiebranderij van H. in Hengelo. Deze H. en diens vertegenwoordiger waren naar Duitsland gegaan omdat zij gehoord hadden dat er koffie in beslag was genomen. Bij aankomst werden zij gearresteerd. Uit een onderzoek, dat in de koffie branderij werd ingesteld, bleek dat een partij van 30.000 kg koffie niet in de boeken was verantwoord. H. en zijn vertegenwoordiger T. bekenden de koffie te hebben verkocht aan H. te Enschede. Het was het personeel van de bran derij herhaaldelijk opgevallen dat na sluitingstijd een Chevrolet kwam voor rijden. Dit gebeurde wanneer een partij koffie voor de verzending gereed was gezet. De zelfde dag werd de koffie nog over de grens gebracht na eerder elders opgeslagen te zijn. Hij vervoer de zelf de koffie naar Duitsland, steeds met twee zakken tegelijk die hij ver stopte onder de motorkap van zijn Che vrolet. Men neemt aan dat deze koffiesmok- kel is begonnen sinds de distributie van koffie in ons land is opgeheven. Bij huiszoeking, bij H. en L. werden papieren aangetroffen betreffende de verkoop van shawls door L. Het bleek dat hij ongeveer 45.000 shawls had ver kocht. Tenslotte wordt H. er nog van verdacht dat hij een 100 damesmantels van Nederland naar Duitsland heeft ge bracht. H. heeft de Nederlandse staat voor ongeveer 30.000 dollars benadeeld. De koffie moet immers in het buitenland met dollars worden betaald. Verder heeft hij natuurlijk voor een groot be drag de invoerrechten ontdoken. Een ander spoor in deze affaire leid de naar Eibergen, waar een zekere A. is gearresteerd. De staatssecretaris van Oorlog, Mr F. J. Kranenburg, bezoekt op het ogen blik Korea. In Tokio, waar de Nederlandse oorlogsgewonden worden ver pleegd, nam hij o.a. een kijkje in het hospitaal. Op de foto ziet men van links naar rechts: de patiënt, soldaat A. Th. Stinissen uit Nijmegen; Mr F. J. Kranenburg, zuster K. Dekker, één der Nederlandse verpleegsters te Tokio, Kapt.-Adj. W. H. van Haersma Buma, Kapt. ter zee J. A. L. Muller (hoofd van de Nederlandse liaisongroep in Tokio), Majoor- Aalmoezenier G. Brouwer en zuster C. M. Koopman. Formeel-juridische toezegging van Zeeuwschvlaamse Kamer van Koophandel Dat tijdens de behandeling der gemeentebegroting voor 1953 door de Mid delburgse raad de kwestie van de algemene Zeeuwse tentoonstelling In 1953 aan de orde zou komen lag voor de hand. Diverse sprekers hebben het hunne erover gezegd. Het antwoord van de burgemeester luidde, dat zeer binnen kort op provinciaal niveau de definitieve beslissing zal worden genomen en cia,, moent deze negatief uitvallen, in Middelburg reeds tal van initiatieven bestaan om de herdenking van het 850-jarig bestaan der stad toch een fees telijk karakter te geven. Jhr. Schorer verklaarde, dat de or ganisatie van de tentoonstelling bui tengewoon moeilijk werd, toen bleek, dat het Zeeuwschvlaamse bedrijfsleven •niet wilde meedoen. De terreinkwestie speelde een zeer secundaire rol. For meel-juridisch heeft de Kamer van Koophandel voor Z. Vlaanderen thans toegezegd in het garantiefonds deel te nemen, omdat zij in 1947, toen de Ka mers nog niet gescheiden waren, mede de verplichting daartoe op zich had genomen. Dit betekent allerminst, dat nu ook het bedrijfsleven meedoet. Jhr. Schorer verklaarde, dat men deze provinciale tentoonstelling grof onrecht doet, wanneer men uit licht vaardige bestuursoverwegingen de grote trom gaat roeren, zoals reeds ge beurd is, en er een gewone midden- standstentoonstelling van gaat maken, zoals die reeds in diverse plaatsen werd gehouden. De heer Schorer verzocht B. en W. ernaar te streven, dat deze zaak op een zo hoog mogelijk provinciaal ni veau tot een oplossing wordt gebracht. Hij deelde tenslotte mede, dat vanuit het tentoonstellingscomité de hand is uitgestoken naar „Nieuw Walcheren", dat volgend jaar, grote feestelijkheden wil organiseren. Ook de heer Hesselink besprak de tentoonstelling. Hij was van oordeel, dat de eerste tekortkoming niet bij het Zeeuwschvlaamse bedrijfsleven lag en dat dit zal meedoen, als de plannen tot uitvoering komen. De oorzaak van de impasse weet hij aan tal van niet te overziene factoren en omstandig heden. HET GETIJ IS VERLOPEN. De burgemeester verklaarde, dat er twee jaar geleden, toen hij naar Mid delburg kwam, alleen maar een idea lag, maar geen plan en ook geen ap paraat. De opzet om terreinen aan da Nw. Vlissingseweg te gebruiken kon niet doorgaan uit financiële overwegin gen. Met de sportterreinen aan de Na dorst is het pas laat en zeer langzaam op gang gekomen. Bovendien is de tijd voor tentoonstellingen thans zeer on gunstig. Deskundigen verklaarden dat. wanneer er niets bijzonders aan wordt verbonden, zij mislukken. Ongetwij feld zal een Zeeuwse tentoonstelling de Zeeuwen trekken, maar niet het publiek van buiten de provincie. De heer Wattel vroeg tenslotte, waarom het industrieterrein voor dit doel niet werd genomen. Hij verzocht, indien er feestelijkheden komen, de vermakelijkheden zeer te beperken. De heer Bolkestein wilde de suggestie van het industrieterrein graag over wegen en hij zegde toe, dat ev. ver makelijkheden op een zeer behoorlijk peil zullen staan. Dreigbrief aan meisje geschreven. De 24-jarige werkman J. B. uit Rotter dam is gistermorgen door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering. De man zou zijn vroeger meisje in Schiedam een dreigbrief hebben geschreven. Daarna kocht hij een dolkmes en begaf zich naar het meisje, doch de politie hield hem aan. Bijna vier uur heeft de gemeenteraad van Middelburg gistermiddag nodig gehad om de behandeling der begrotingen voor 1953 tot een goed einde te brengen. Politieke beschouwingen werden niet gehouden. De raadsleden be perkten zich tot een bespreking van de zakelijke kant van het gemeente beleid. De woningbouw, de industrievestiging, de onzekere financiële toestand door het ontbreken van een duidelijk omschreven regeling tussen Rijk en gemeenten, en de tentoonstelling 1953, ziedaar enige voorname punten van discussie. Een motie tot inkrimping van de taak der investeringscommissie werd met 14 tegen 4 stemmen aangenomen. Een aan de begroting gekoppeld voorstel tot verhoging der straatbelasting vond slechts een geringe meerder heid: met 10 tegen 8 stemmen besloot de raad de huiseigenaren nog verder in moeilijkheden te brengen. Gaarne zou hij willen weten in wel ke mate de industrievestiging wordt gepropageerd. Het werkloosheidscijfer ligt in Middelburg hoger dan het lan delijk gemiddelde aangeeft. Is het niet mogelijk een functionaris te vinden, die zich speciaal met de industrie be zig houdt? Tenslotte werd gevraagd wat B. en W. denken te doen met de minder-valide arbeiders, die zijn vrij gekomen, doordat de werkplaats aan de Vitrite werd opgeheven. DE RIJKSUITKERING. Mr. P. van Empel, sprekend namens de prot. chr. fracties, was van mening, dat de gehele begrotingspositie in fei te afhangt van de grootte der sluit post, die het Rijk als uitkering zal ge ven. Speciale wensen had mr. van Em pel niet: al veel projecten zijn of wor den uitgevoerd. Ondanks de bezwaren, die er leven tegen een verkeerd ge bruik der sportterreinen op Zondag moet ieder blij zijn, dat er zoveel aan Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer uitte, als woordvoerder der P.v.d.A.-fractie, zijn blijdschap over de grote verkie zingswinst van zijn partij, maar was teleurgesteld over het lange uitblijven van een Kabinet, hetgeen bij hem de indruk had gewekt, dat ons land lang zamerhand tengevolge van de bijzon dere partijvorming onregeerbaar gaat worden. Een juiste beoordeling der begroting achtte hij moeilijk, omdat men in het duister tast t.a.v. de juiste Rijksuitke ringen. Men kan de tering niet naar de nering zetten, want niemand kent de nering. MEER ARBEIDERSWONINGEN. Over de gang van de herbouw toon de jhr. Schorer zich verheugd. Niette min achtte hij het aantal arbeiders woningen aan de lage kant. Tal van mensen kunnen geen woning krijgen, omdat hun beurs het betrekken van een middenstandswoning niet toelaat. sport wordt gedaan. B. en W. dienen ervoor te zorgen, dat des Zondags de overtuiging van andersdenkenden geen geweld wordt aangedaan. Ernstig ongerust maakte de heer v. Empel zich over de duinafslag bij Oostkapelle. Hij vroeg ook de aan dacht van B. en W. voor de leeggeko men panden in het centrum, die z.i. in een bewoonbare staat dienen te worden gebracht. RISKANT. De heer J. S. Hoek (A.R.), was er helemaal niet zo zeker van, dat de in uitzicht gestelde extra 10 procent aan Rijksuitkering inderdaad zal worden uitbetaald. Hij vond het in elk geval riskant daarop heel de begroting te baseren. Van 1948 tot 1953 stegen de belas tingopbrengsten der gemeente van 440.000 tot 675.000 en de Rijksuit- keringen van 568.000 tot 1.190.000. Toch Is er nog een groot tekort aan middelen. Deze toestand verontrustte hem en hij stelde de vraag, hoe het straks moet gaan, wanneer de midde len uit het gemeentefonds minder gaan vloeien. Namens de V.V.D. sprak de heer B. A. Hesselink. Hij protesteerde scherp tegen wat hij noemde de „kou de degradatie van de taak van de ge meenteraad", daarmede doelend op het feit, dat in zeer vele gevallen niet meer de raad beslist, maar de één of andere commissie, die tussen Rijk en gemeente is ingeschoven. DURE HUISHOUDING. Ook de heer A. J. Schot (S.G.P.), betwijfelde ernstig, of de 10 procent extra zal komen. Er zijn genoeg be grotingsposten (maatschappelijke zorg b.v.), die dit wettigen. Middelburg moet een dure huishouding voeren tengevolge van de ramp. Verhoging van straatbelasting achtte hij zeer on billijk tegenover de huiseigenaren. Da lasten van het nieuwe sportterrein vond hij niet verantwoord. De heer Schot kon niet begrijpen, waarom A.R. en C.H. daarmede ac- coord zijn gegaan. Gods gebod moest voor hen meer waarde hebben dan da belangen der sportliefhebbers, die dit gebod des Zondags met voeten treden. Eveneens betreurde de heer Schot het zeer, dat de hall van het Stadhuis t.g.v. het bezoek van Prinses Sibylla tot diep in de Zondagnacht als balzaal heeft dienst gedaan. (Zie voor vervolg pag. 5). Geen gymnastieklokaal voor Bijzondere School Kruiningen De gemeenteraad van Kruiningen heeft gisteravond uitvoerig gesproken over het voorstel van B. en W. om 60.000 beschikbaar te stellen voor da bouw van een gymnastiek lokaal voor de Bijzondere school. Het voorstel werd door de raad ech ter zo slecht ontvangen, dat men be sloot het voorstel in te trekken ter na der overleg met het schoolbestuur. Aangenomen werd een voorstel tot aankoop van grond voor de bouw van 40 woningen t.b.v. het personeel van de werf „Zeeland" ten bedrage van ten hoogste 38.066,97 en 358.258,23 beschikbaar te stellen t.b.v. grondkos- ten en bouwkosten dezer woningen, We komen op deze vergadering na der terug. DE BILT ZEGT Opklaringen. Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Krachtige tot matige Zuidwestelijke wind. Iets koeler dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1