de loup< Europees Jeugdparlement te Den Haag geopend. CABALLEROConstante Kwaliteit I Prins Bernhard „Er is een ge meenschappelijke erfenis te verdedigen". Een eigen koers in de Ned. Herv. Kerk. BROCHES Confrontatie met grote problemen. Onder Jeugd en Toekomst* Zo niet! Goed zo! Klopt dat wel? E.V. C. klaagt Nederlandse regering aan. De windhoos in Oud' Schoonebeek. KERK Virginia no. „Benen op maat gezaagd en op bestelling/' Commissie te Amster dam geïnstalleerd. FEUILLETON Handelsreizigers willen een C. A. 0. VAN MARKT Dinsdag 28 October 1952 ZËEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Honderdduizend gulden kost het Europese Jeugdparlement, dat giste ren door Prins Beriftard geopend is. Is dat geen weggegooid geld? Heeft het inderdaad wel nut om jongeren uit allerlei landen van Europa bij elkaar te brengen en hen te laten praten over de moeilijke problemen die vast zitten aan de eenwording van dit oude werelddeel? Die jongeren zullen nie'. één van die moeilijkheden oplossen en aan het einde van de week zal het ideaal nog even ver verwij derd zijn als het thans is. Alleen het geld zal verdwenen zijn! Wie het zo ziet, ziet het verkeerd! Inderdaad, het geld zal verdwenen zijn, maar als het goed is zullen hon derden na deze week een duidelijker idee hebben van de moeilijkheden waarmee men zit, maar ook van de noodzakelijkheid dat die moeilijkheden uit dc weg worden geruimd. En die honderden zullen, ieder in hun eigen land, hetgeen ze daar gehoord hebben, uitdragen. Als het goed is zullen zij, elk in zijn kring, de gedachte levend houden dat er samenwerking mogelijk is als de wil tot samenwerken er maar is. Men heeft voor deze bijeen komst de vorm van een parlement gekozen en dat is verheugend, omdat het parlement als het ware zinne beeld is van de democratie; omdat het parlementaire stelsel geen geweld kent maar slecht, discussie en besluit vorming na beraad. „Nooit meer oorlog!" is een fictie, een onbereikbaar ideaal. Maar des alniettemin een ideaal waarnaar met alle macht gestreefd moet worden. Meer begrip voor elkaar is een stap op de weg naar dat ideaal. Als die honderdduizend gulden heeft bijgedra gen tot dat meerdere begrip is dat goed besteed geld. Vooral omdat het hier gaat om de jeugd, waaruit im mers de staatslieden van morgen ge- recruteerd dienen te worden. Het Jongeren-comité Benelux heeft het nuttig geoordeeld aan de voor avond van de jeugdbijeenkomsten een speciale oproep tot de Benelux- jeugd te richten. In die oproep staan lelijke beschuldigingen: men laat het voorkomen alsof Duitsland en Italië bezig zijn een „industriële as" te smeden, die ten nadele van de kleine landen zal werken. WU weten niet hoe dit comité aan deze wijsheid komt, mogelijk heeft het „grote" comité-Benelux er schuld aan, want dit heeft al meer vreemde berichten de wereld in gestuurd. H-e dit ook zij, zelfs als er waar heid in dit bericht schuilt, had men er beter aan gedaan dit maar aan de „echte" staatslieden over te laten. Verdachtmakingen en oproepen tot blokvorming tegen een vermeend an der blok zijn wel de minst geschikte middelen om eenheid te bevorderen. Als het jeugdparlement op deze wijze gaat vergaderen zijn die honderddui zend gulden inderdaad verknoeid! Het was oorspronkelijk de bedoe ling, dat dit Jeugdparlement op Zon dag met haar werkzaamheden zou be ginnen. Dit leidde tot een krachtig protest van de prot. chr. jeugd uit Nederland, waarbij met name de Arjos haar deelname van het intrekken hiervan afhankelijk stelde. En men had succes: de openingsdatum werd op Maandag gesteld en Prins Bern hard heeft Maandagochtend vroeg zijn openingsrede gehouden ondanks het feit, dat Hij enkele uren later zijn reis naar Zuid-Amerika moest begin nen. Wij zijn daar blij om; het is een bewijs, dat men eikaars levensover tuiging wil respecteren en dat eis voor meer begrip! De „Nieuwe Provinciale Groninger Courant" houdt zich bezig met de actie-Pels, een actie die tot hereniging van de A.R. Partij en de C.H. Unie wil komen door „activering van onder af". Het blad schrijft: „Er mag vast gesteld worden, dat de onderlaag van de partij (en) waarschijnlijk vrede zal hebben met een hereniging. Wij zou den ons al zeer moeten vergissen in dien dit onjuist bleek te zijn. Doch men vergist zich deerlijk als men zou menen, dat men er met een brede uitspraak zou zijn. Niemand zal zich bij het kennisnemen van de circulaire van de actie-Pels kunnen ontworstelen aan de gedachte, dat de betrokkenen zich niet voldoende rekenschap heb ben gegeven van de invloed die een democratisch gekozen partijleiding op het geheel heeft!" Klopt dit wel? Want van tweeën één: öf de brede massa wil het en dan heeft een democratisch gekozen partijleiding de plicht het besluit uit te voeren, tenzij zij niet meer demo cratisch maar dictatoriaal wil zijn; óf de partijleiding weet het volksdeel, waaraan zij leiding geeft, te overtui gen, dat haar visie de betere is en dan wil de brede massa het dus niet echt. Maar te constateren dat de onderlaag der partijen het wel wil, maar dat het niet gebeurt omdat de partijleiding er tegen is nee, dat klopt nieti Even voordat hij per vliegtuig naar Mexico vertrok heeft Prins Bernhard in de Ridderzaal te Den Haag een Europees parlement met Europese fracties toegesproken, dat tevoren was geopend door de Duitser, de heer E. Majonica. De Prins zei, dat een volledig begrip van de jeugd van de pro blemen van de internationale samenwerking van groot belang is voor het voortbestaan van de democratische levenswijze. Als doel van deze bijeenkomst noem de de Prins onder meer het samenbren gen van vertegenwoordigers van poli tieke jeugdbewegingen uit verschillen de landen, van jonge mannen en vrou wen met zeer verschillende geloofsop vattingen en politieke ideeën, met het doel een open en opbouwende bespre king te houden over de groei van de beweging naar een grotere eenheid van de Westerse wereld en, meer in het bij zonder, van Europa. Na voorbeelden van grote interna tionale samenwerking genoemd te heb ben, zei Prins Bernhard: „Niettegen staande verschillen in taal, cultuur en geschiedenis, die zo dikwijls onenigheid en zelfte oorlog veroorzaakt hebben, tonen de volken van Europa een grote mate van gelijkheid in levensopvatting en levenswijze. De Europeanen beseffen meer en meer dat er een gemeenschap pelijke erfenis te verdedigen en een gemeenschappelijk lot te verdelen is. De gedachte aan een nauwere inter- Europese samenwerking wint aan kracht. Europa's jeugd houdt de blik gericht op een nieuw Europa.". „Hier is voor U een unieke kans om grondig bekend te raken met de problemen die ik aangeroerd heb", zo besloot Prins Bernhard zijn rede, „Ik hoop en ver trouw dat deze vergadering in grote mate er toe zal bijdragen uw gedach ten over deze onderwerpen te verdiepen en uw wederzijdse waardering te be oordelen. Ik wens U veel succes". ANDERE SPREKERS. Andere sprekers waren de Haagse burgemeester, Mr F. M. A. Schokking, de president van de consultatieve ver gadering van de Raad van Europa, de heer Francois de Menthon, de heer De V.N. moeten ingrijpen. Het secretariaat van de Verenigde Naties heeft de economische en sociale raad thans in kennis gesteld van de klacht tegen de Nederlandse regering, bij het secretariaat gedaan door de eenheids-vakcentrale te Amsterdam. Hoewel de brief van de E.V.C., waarin de klacht was vervat, gedateerd was op 15 April jJ., is de economische en sociale raad er eerst nu van in kennis gesteld doordat hij te laat was ont vangen voor behandeling door de raad in de voorjaarszitting van dit jaar. De E.V.C. beschuldigt in deze brief de Nederlandse regering van het ne men van maatregelen, waarmee de rechten en vrijheden, die de arbeiders In de loop der eeuwen hebben verwor ven, worden aangetast. De beschuldi ging is gegrond op de regeringsbeslui ten van November en December 1951 volgens welke ambtenaren, die lid zijn van bepaalde organisaties (o.a. de E. V.C.) kunnen worden ontslagen. Na de conclusie te hebben getrokken dat de betrokken ambtenaren van elke wetsbescherming verstoken zijn, voegt zü daaraan toe dat dit herinneringen opwekt aan donkere jaren, waarin ons land door de nazi-fascisten was be zet en toen elke Hollander kon worden beschuldigd zonder in staat te zijn zich te verdedigen. Dit is niet alleen een aantasting van vakverenigingsrechten, maar ook van de universele verklaring van mensenrechten van de V.N., aldus de vakcentrale, die de V.N. verzoekt van de Nederlandse regering te eisen dat zij deze maatregelen annuleert en voortaan de vakverenigingsrechten zal respecteren. Paul Henri Spaak en tenslotte namens de Italiaanse minister-president de heer Fanfani. Onder de genodigden bevonden zich de minister-president, dr W. Drees, de minister van buitenlandse zaken, mr J. W. Beyen, de minister van landbouw, de heer S. L. Mansholt, de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. J. M. L. Th. Cals, de minister van maatschappelijk werk, mr van Thiel, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr Jonkman, en tal van andere hoge autoriteiten. SPAAK. Spaak deed een warm beroep op de jeugd. Zij zal moeten beseffen, dat er voor Europa en de Europese landen geen andere oplossing mogelijk is, wil men een betere levensstandaard voor de volkeren bereiken en wil men een Europese defensie hebben, om de vrede te handhaven. Het is een geweldig werk, dat moet worden verricht. Het is een revolutie zonder aanwending van geweld. Hij sprak de wens uit, dat de jeugd begrepen heeft, dat zij ons op de ingeslagen weg verder moet hel pen. De Italiaanse minister van landbouw, de heer Fanfani, herinnerde er aan, dat ook Italië de jeugd heeft afgevaar digd en dat een der dochters van de minister-president ook naar de bijeen komst in Den Haag is gezonden. Hij merkte op, dat er een Europees huis voor ons allen moet worden gebouwd. Het terrein daarvoor is klaar. Men moet thans beginnen. De jeugd is op geroepen zich te verenigen om dit huis mee te bouwen. Op het ogenblik is men druk bezig met de opruimingswerkzaamheden in het Drentse dorp Oud-Schoonebeek, dat Vrijdag door een sterke windhoos werd getroffen. Ongeveer vijf huizen zfjn zwaar beschadigd. De grootste ver woesting is aangericht bij de Turf- strooiselmaatschappij N.V. Grientsveen. De voormalige centrale van deze maat schappij werd vrijwel met de grond ge lijkgemaakt. De brokstukken werden honderden meters meegesleurd. Golf platen drongen meters de grond in en konden slechts met moeite worden uit gegraven. Ook werden bij dit bedrijf een stenen schuur en een houten loods volkomen vernield. De directie raamt de schade op ongeveer f 150.000. Een van de lichtgewonden van de N.V. Grientsveen vertelde, dat de windhoos met een enorm lawaai ge paard ging, als vlogen op dat ogenblik honderden straaljagers tegelijk over. Een geweldig neerslaande regen be geleidde dit alles, waardoor velen, die buiten waren, onder de modder kwamen. Het kleine terrein van de N.V. ziet er uit, alsof het door een hevig bombardement is getroffen. De senaat der katholieke economi sche hogeschool te Tilburg heeft het doctoraat honoris causa in de econo mische wetenschappen verleend aan Robert Schuman, huidige minister van Buitenlandse Zaken van Frankrijk. Ingezonden Mededeling (adv.). Bondsdag N. H. Mannenbond op G. G. Ds Wolfensbergert „Het is erg te zien, hoe twee Synodes elkaar bekampen". (Van onze speciale verslaggever.) Koers houden. Dat was de titel van de rede, die ds A. Vroegindewey te Veenendaal hield ter opening van de bondsdag, door de Ned. Herv. Bond van Mannenverenigingen op Geref. Grondslag te Utrecht belegd. Ds Vroeg indewey, 2e voorzitter van de bond, zette uiteen dat in deze zware tijden door vele mannenbroeders gezocht wordt naar de juiste koers. Welke klip pen moet men omzeilen? Voor alles behoort men zich te richten op het kom pas van Gods Woord en de belijdenis der vaderlandse kerk, aldus de predikant. Komende aan de opsomming van een aantal gevaarlijke klippen, begon Ds Vroegindewey bij de oecumenische be weging. Ongetwijfeld liggen schone be doelingen ten grondslag aan het stre ven dezer beweging. Desondanks kun nen we er niet mee accoord gaan. Want men zoekt de eenheid teveel met kerken van totaal verschillende belij denis. Nauw hieraan verwant is de litur gische beweging, die het sacrament voorop wil stellen. Als derde klip wees Ds Vroegindewey het eenheidsstreven in eigen kerk aar. Een ander gevaar voor ons is de lokroep der gescheiden kerken. Soms hoort men in die kringen de Hervorm de Kerk nog wel eens als het Babyion betitelen, waaruit de Gereformeerden te vlieden hebben. Als Gereformeerde belijders in de Hervormde Kerk varen wij een eigen koers. Nooit mogen we ons op sleep touw laten nemen door de één of an dere kerkgemeenschap. Wij behoeven ons niet te schamen voor de Ned. Herv. Kerk. Wij moeten er ons van bewust zijn, dat we op goede gronden niet zijn meegegaan met de Afscheiding, welke sinds 1834 in verdubbelde mate is voortgegaan. In de Hervormde Kerk hebben wij een wettige plaats. Wij willen niet anders doen dan leven naar Schrift en Belijdenis. Daarom zeg gen we tegen al de modaliteiten, tegen de synode en tegen alle medeleden der kerk: dit is de belijdenis, dit is Gods Woord! Ds WOLFENSBERGER. „Ik heb hier geen referaat te hou den, hoewel mijn gemoed vol is!" Dat zei Ds J. R. Wolfensberger, praeses der generale synode, die met assessor Ds P. G. van der Hooff, namens de synode de bond kwam complimenteren. „U moet ervan uitgaan, dat de synode uw werk waardeert en dat er bijzon der grote verwachting is van u. Deze verwachting wordt wederzijds wel eens doorkruist door vrees en wantrouwen. Daar moeten we van af. Erger is de minachting of verachting, welke zich ook aan beide zijden wel pleegt voor te doen. Er moet over en weer volledig vertrouwen komen. Het is erg om in de kranten te lezen hoe twee synodes van Gereformeerde kerken elkaar bekampen, zei Ds Wol fensberger. Hoe wordt op afgrijselijke wijze het mooie woord Gereformeerd misbruikt! Ook wij als Hervormden willen aan dat woord vasthouden. Als gij u stelt op Schrift en Belijde nis, dan hebben we als synode gewel dige verwachtingen van u. Heb gij dan ook verwachtingen van ons! En ge loof mij: „Geen kerk is zo katholiek en zo Gereformeerd als de Ned. Herv. Kerk". Namens alle overige Hervormde or ganisaties op Geref. grondslag voerde Ds A. Meyers te Utrecht, voorzitter van de Geref. Zendingsbond het woord. Als afgevaardigde van de vier andere mannenbonden (In dienst der Kerk, Geref. Mannenbond, Ohr. Geref. Man nenbond en Maarten Luther) bracht Ds Y van der Zee, voorzitter van de Geref. Mannenbond, de gelukwensen der man- nenorganisaties over. Jodenvervolgingen achter het IJzeren Gordijn. Ongeveer 40.000 Joden, die zich in Rus land of de satelietstaten bevinden, zou den to een hachelijke situatie verkeren, zo is door de voorzitter van het Ameri kaanse Joodse comité verklaard. Sinds het eind van de oorlog zijn reeds 300.000 Joden de communistische landen ontvlucht In Hongarije en Roemenië vinden, evenals in Tsjecho-Slowakije en Polen, regelmatig Jodenvervolgingen plaats. BRITSE „COMET" IN ROME ZWAAR BESCHADIGD. Op het vliegveld van Rome heeft een Britse straaljager van het type „Cornet" onmiddellijk na het opstijgen een nood landing uitgevoerd, omdat één der vier motoren weigerde. Het toestel werd zwaar beschadigd. Geen der inzittenden werd gewond. De gezagvoerder van het toestel ont dekte de motorstoring toen de „Cornet" nog geen halve meter van de grond was en besloot onmiddellijk een buik landing te wagen. De „Cornet" kwam 20 meter buiten de startbaan terecht en trok een diepe voor in de door de regen doorweekte grond. Binnen enkele seconden was de brandweer van het vliegveld ter plaatse en werd het toestel bespoten om uit breken van brand te voorkomen. Ingezonden Mededeling (adv.) Om Zuurbranden op de maag te blussen: Gés oi twee Kennies nemen. En zo kunt U dan weer zonder zorgen alles eten wat U graag lust; zonder vrees voor die brandende pijn. Kijk eens om U heen hoe tientallen mannen en vrouwen het gebruik van Rennies tot een vaste gewoonte maken. En met succes. Zij weten niet meer wat bran dend maagzuur is! •M Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ernst, Giessendam- Nederhardinxveld en te Ridderkerk, G. H. van Kooten te Brandwijk; te Lage Vuursche, G. Willemsen te Hier- Aangenomen naar Heerewaarden, D. H. Scholten, cand. te Santpoort; naar Paramaribo, H. P. Schouten, cand. te Wassenaar. Geref. Kerken. Beroepen te Djocjakarta (Javaansa kerk, voor het onderwijs aan de TheoL school), drs Raden Soedarma, miss. pred. te Rotterdam en docent aan da opleidingsschool, die dit beroep aan nam; te Neede, W. Kats, cand. te Hoo- geveen. Bedankt voor Ermelo, D. Zwart ta Halfweg. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Haarlem, G. Bilkes ta Mussel en P. Op den Velde te Mur- merwoude. Geref. Gemeenten. Tweetal te Vlaardingen, M. van da Ketterij te Alblasserdam en H. van Gilst te Elspeet. Ingezonden Mededeling (adv.). Nu van t. L lvoor 3 Centrale Beentransplantatiedienst. „Wij leveren benen, op maat ge zaagd op bestelling". Deze enigszins lu guber aandoende slagzin wordt ge bruikt door debeentransplantatie dienst te Amsterdam. Deze dienst, die werkt onder auspi ciën van het Ned. Rode Kruis is enig in de wereld. Eens per veertien dagen wordt n.l. in Amsterdam een nuchter kalf geslacht en wel door een chirurg die geassisteerd wordt door een opera- tiezuster en door een slager. De been deren van het dier worden voor diverse doeleinden gebruikt. Ruggewervelver- schuivingen kunnen door het inzetten van een „extra beentje" bedwongen 15 Anthony Brummelkamp vouwde zijn handen voor het gebed. Allen gingen staan met gebogen hoofden. Het was een eenvoudig, vurig gebed, een smeek bede om wijsheid en de leiding van de Heilige Geest. Even was er een gestommel toen ze weer gingen zitten, maar meteen was het weer stil en aller ogen waren ge richt op Van Raalte. Het was zijn taak een uiteenzetting te geven. Van Raalte sprak rustig en zonder omwegen. Hij herinnerde de mannen aan de moeilijke omstandigheden waar in zij verkeerden: de dichte bevolking, de toenemende werkloosheid, de demo raliserende werking van de steunver lening, de onverdraagzaamheid en de tegenstand tegen de oprichting van christelij-ke scholen. En daartegenover wees hij hen op Gods gebod: „Weest vruchtbaar en vermenigvuldigt u Ongetwijfeld was Hij, die dat gebod gaf, dezelfde die de vreemde drang tot emigratie wakker riep. Was het niet Zijn voorzienig bestel dat de Nieuwe Wereld juist nu opengegaan was Mochten zij deze uitredding een uit redding zowel op geestelijk als op stof felijk terrein negeren? Een nieuwe wereld lag open waar ieder vrij was God te dienen, en te wer ken; een land overvloeiende van melk en honing. Daarom behoefden ze de ge varen en moeilijkheden niet te onder schatten, vooral zij niet, die alleen gin gen, als vreemdelingen naar een vreemd land. Hoeveel beter zou het dan zijn als groep te gaan, een groep van gelijkgezinden. Dan werd er een beroep gedaan op de broederschap in Christus en een mogelijkheid geopend voor samenwerking. Als zij, die thuis wensten te blijven en zij, die zich ge roepen voelden te gaan, eens zouden samenwerken voor de stichting van een kolonie, een christelijke kolonie... Toen van Raalte uitgesproken was stond Brummelkamp op en las het stuk voor, dat ze samen hadden opge- Sett iotidj dat 9& U uMfóm $at door Marian Schoolland steld onder de titel: Grondslagen voor de Vereniging voor de Nederlandse Emigratie naar de Verenigde Staten van Noord-Amerika. In zestien artikels waren zorgvuldig de grondslagen ge formuleerd van de kolonie zoals zij zich die voorstelden. De mannen luisterden aandachtig toen Brummelkamp voorlas: de voornaamste bedoeling is de kolonie te maken tot een christe lijke gemeenschap zullen zich onderwerpen aan het Woord van God, opdat niet alleen een christelijke kerk, doch ook een christelijk bestuur gevormd worde... Zij, die aangenomen worden als toe komstige inwoners van de kolonie en geen bezittingen hebbenzullen vrije burgers blijven, met dezelfde rechten en plichten als de anderen. Teneinde hun schuld af te lossen zal een vijfde deel van hun jaarlijks in komen worden gereserveerd Brummelkamp was klaar. Een diepe stilte viel na zijn woorden. Toen brak plotseling een geroezemoes los. IJlings nam Van Raalte de leiding. Iedereen kon zeggen wat hij op zijn hart had, maar niet allen tegelijk. Allerlei me ningen werden geuit en talrijke vragen gesteld. Tenslotte legde Van Raalte het do cument op tafel. Allen, die voor de stichting van de kolonie waren, en alles wilden doen om de vestiging te be vorderen, werd gevraagd het stuk te tekenen. Een voor een kwamen ze en zetten met een plechtig gebaar hun naam. Bertus wachtte zijn beurt af en zag Van Raalte eens aan. Het enthou siasme op het levendig gezicht van de dominee maakte een grote indruk op hem. De Vereniging was er! Van Raalte ging naar huis, diep door drongen van zijn verantwoordelijkheid. Onder zijn leiding hadden zijn mensen een gewichtige stap gedaan. Hij had een weg gewezen en zij hadden hun voeten daarop gezet. Waarheen zou die weg leiden Maar al woog de last der verant woordelijkheid zwaar, hij vond rust in de overtuiging dat hij op de goede weg was. De eerste stap was gedaan na veel gebed en ampele overwegingen. Van Raalte twijfelde geen ogenblik aan de juistheid van deze stap. Hij was er van overtuigd, dat God hun de weg naar Amerika wees. En nu lag er veel werk te wachten. Hij moest raad en hulp ge ven. Hij moest contact opnemen met re derijen en links en rechts informaties inwinnen, reeds van hieruit een weg slechten in Amerika. (Wordt vervolgd). worden, gewrichtsholten kunnen door het aanbrengen van een steuntje weer passend gemaakt worden. Het kalfs- been vergroeit met de weefsels van de patiënt en vormt op zijn beurt weer beenweefsels. Tot dusverre werd voor beentrans plantatie veelal een stuk bot uit het scheenbeen van een patiënt zelf ge nomen en vervolgens op de nieuwe plaats ingebracht. Dit vergde dus twee operaties die met de nieuwe methode dus tot één operatie teruggebracht zijn. Per maand levert de dienst ongeveer 60 „porties" been af. „We raken ze vlot kwijt", aldus het hoofd van de dienst en ik denk dat we in de toekomst wel een beetje harder zullen moeten wer ken." De heenderen worden op de „been- bank,, geconserveerd in een diepvries- kast en kunnen zodoende lang bewaard blijven. Te Amsterdam Is dezer dagen een centrale commissie voor deze dienst geïnstalleerd door de voorzitter van het Ned. Rode Kruis, dr F. C. C. Baron van Tuyll van Zuylen. De opgerichte dienst werkt voor geheel Nederland, Bescherming van het beroep. De Unie van Handelsreizigers, ge vormd door de Bond van Mercurius en de Katholieke en Christelijke Handels reizigersverenigingen hield Zaterdag in Utrecht een congres ter bespreking van het onderwerp: De handelsreiziger in zijn beroep, zijn plaats in de samen leving en zijn vooruitzichten. Men nam een resolutie aan, waarin het congres zich uitsprak voor het af sluiten van collectieve arbeidsovereen komsten voor handelsreizigers. Het congres was ervan overtuigd, dat ook de handelsreizigers moesten worden in geschakeld bij de uitvoering van de wet op de bedrijfsorganisatie. In het be lang van de bonafide handelsreiziger achtte men het van groot belang zijn beroep te beschermen door het stellen van minimum toelatingseisen. DE TURKEN HEBBEN OOK WENSEN. De Turkse premier en de minister van Buitenlandse Zaken, die momenteel in Londen besprekingen voeren, hebben voorgesteld om het hoofdkwartier van het in te stellen opperbevel voor de ver dediging van het Middellandsezeegebied te Ankara te vestigen. Engeland geeft de voorkeur aan Cyprus, doch een definitie ve keuze is nog niet gemaakt. en veiling MIDDELBURG, 27 Oct. Aardappe len: Bintjes grote 9.10. Fruiit: Ellisons Orange 40, Cox Orange pippin 23—39, Zoete Armgaard 17, Jonathan 4—30, Sterappels 8—17, Goudreinette 10—15, Groninger Kroon 415, Lady Henneker 12, Bellefleur 612, Zoete Campagner 1011, Lom- bart Calville 11, Glorie van Holland 10, Appels val en kroet 321, Goudrei nette val en kroet 412, Doyenne du Comiice 30—40, Comtesse de Paris 3 20, Bonne Louise d'Avranches 1418, Conference 17, Beurré Alex. Lucas 20, Nouveau Poiteau 13, Kraaiperen 9 10, Bergamotten 9, Saint Remy 6, Pe ren val en kroet 36, Tomaten 1645, Druiven: Black Alicante 681.10, Gol den Champion 1.281.36. Groenten: Sla 27, Veldsla 41, BL kool A 16—52, iidem B 10—28, idem C 8—23, iidem D 8—9, Andijviie 5—12, Spinazie 3342, Prei 8—16, Spruiiten 29—71, Witlof 64—98, Rode kool 7—14, Savoyekool 613, Wittekool 68, Boe- rekool 713, Snijbonen 38, Dubbele Prinsessenbonen 62, Boskroten 314, Bospeen 820, Bosrammenas 5, Kro ten per kg 611, Uien per kg 1823. GOES. 27 Oct. Groenten: Bloemkool A I 38—46: A II 22—33: B I 11-20; afw. 10—28; Kropsla 3—7; Komkommers 0.50— 9, alles per 100 kg. Spruiten A I 41—45; B I 35; Tomaten 30; Groene kool 7-13; Rode kool 7.50—11; Witte kool 5—7; Boe- rekool 4—7; Andijvie 12—15; Prei 8—16| Veldsla 44; Kroten 12; Herfstrapen 2, alle» per 100 kg. Bospeen 11—16 per 100 bos. KAPELLE, 27 Oct. Exportveilinig: Kroetappels 3—3.60, Goudreinette AA A 33, A 31.30—32.20, BC 16.80, I grof 20.50—30, I 15.30, II 7.30, K 11.10— 13.60, fabr. 6.60—7, val 4—4.60, Jona than A 33.80, BC 26.10, I gr. 28.60, I 19.90, II 6.20, K 14.90, fabr. 5.30, val 4.90, Sterappel BC 16.20, I grof 23, I 10.25, II 3.90, K 9.30, fabriek 3.40, Cox Orange Pippin A 52.40, II 11, K 32, fabriek 12.10, Golden Delicious I 16, II 5, K 15.70, val 4.60, Franse .Reinetta I gr. 11, I 9.90, K 9, Peren: Zwijndr. Wijnpeer A 15.90, BC 11.80—12.50, I 11.20, n 5.40, K 10.60, Beurre Alex. Lucas I gr. 33.40, I 15.10, II 8.20, K 14.70, fabriek 5.60, Comtesse de Paris A 20, BC 20, I grof 20, I 18.10, H 7.20, K 9.10, fabr. 3.30, Doyenne du Comice I gr. 38.30, I 40.30, K 35.40, fabr. 15.40 29.60, Nouveau Poiteau I gr. 9.70, I 7.30—7.60, II 3.40—4.20, K 5.40—6.30, fabr. 3, Emile d'Heijst 1 gr. 13.30, I 13.60, II 7, Jodepeer I gr. 9, I 8.30, Gieser Wildeman I gr. 21.70, I 16.90, II 7.60, K 17.70—18.20, fabriek 7.40, Pondspeer I gr. 9, I 9.20, II 7, K 6.90, Saint Remy I gr. 9.30, I 9.50, H 7.70, K 8, fabr. 5.80, alles per 100 kg. Verpakt fruit Jonathan AA 36 per kg. Diversen: kleine veiling. Bramen 37 ■59, Druiven 5082, Mispels 8Y2 per kg., Noten 2.20 per 100 stuks. Groenten; Andijvie 710, Veldsla 23 Kroten 9!é10, Koolrapen 79, Spr. kool 3233, Boerenkool 6, Savoye kool 11 per kg, Bloemkool 853, Kropsla 4 per stuk. TERNEUZEN, 27 Oct. Sla 2.10—5; Bloemkool 839; Peen 89; Andijvie 513; Kassnijbonen 1.01; Kroten 10 11; Rode kool 6; Sav. kool 1215; W. kool 3.505; Peen 9; Knolselderij 3; Tomaten 28; Koolrapen 3—4; Appels Fabr. 3—10; idem K 1115; Peren fa- briiek 310; iidem K 1022. VISMIJN. VEERE, 27 Oct. 2820 kg exportgar nalen 60—64; 1350 kg handelsgarnalen 4349; 326 kg schar 3953; 309 kg bot 42—54; 1,5 kg tong 1.86—2.20; 91 kg rog 4860; 79 kg wijting 3645; 40 kg wulken 1828; 2,5 kg kabel jauw 84; 13 kg sardijn 4050. AARDAPPELBEURS. ROTTERDAM. 27 Oct. - Kleiaardap- pelen 35 mm opwaarts; Eigenheimers 10.25, Bintjes 10.2510.50; Blauwe Eigenheimers 10—10.50; IJselster 8.25; Bevelanders 10.50 11. Zandaardappelen 35 mm opwaarts: Eigenheimers 7.85; Voran 7.85; Record 7.85; Industrie 7.85. Voeraardappelen 4.755. Prijzen per 100 kg en berekend op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consump tie-aardappelen op wagon, schip of auto. VEEMARKT. ROTTERDAM. 27 Oct. Aanvoer in totaal 1528; vette koeien en ossen 958; Var kens 570; Vette koeien 2.65—2.75; 2.45— 2.55; 2.00—2.20; Varkens (lev. gew.) 2.15; 2.10; 2.00.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3