WESTDUITSE VOORSTELLEN ALS ONAANVAARDBAAR VERWORPEN SDxuj. deA IteAmiqde ïlatieó Roofoverval op kassier mislukte Vóór Maandag moet er een beslissing vallen Ridgway waarschuwt de N. A.V. 0. Middenstandsbonden protesteren tegen wetsontwerp omzetbelasting 1 SNIPPER A'j NIEUWS k 1 Atoomschuilkelder voor 200 personen in Den Haag Jonge schilders exposeren* Gaat Middelburg toch het 850-jarig bestaan vieren? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Saar-pTobleem nog niet opgelost Westerling bezit het Nederlanderschap* C. V* P* wendt zich tot A* R. en C*H* Nekkramp in marinekamp Bedrijfsleven nog altijd in de knel 50*000 woningen dit jaar Bath geen douane-kantoor meer De eerste in ons land Initiatief van particulier Dader en assistent in hechtenis Opvoeding en onderwijs Stichting Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Voordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2310 ZATERDAG 25 OCT. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; 'J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 7.24 u., onder 17.24 u. Maan op 14.53 u., onder 23.50 u. Eerste Kwartier 5.04 u. Hoogwater Zondag 26 October: Vlissingen: 6.47 u. 1.46 m., 19.34 u. 1.57 m. Terneuzen: 7.14 u. 1.66 m., 20.01 u. 1.76 m. Wemeldinge: 8.17 u. 1.35 m„ 20.57 u. 1.53 m. Zierikzee: 7.55 u. 1.18 m., 20.40 u. 1.37 m. De advocaat bjj de Hoge Raad, prof. mr Langemeijer, heeft geconcludeerd, dat op grond van de beschikbare ge gevens die afkomstig z\jn van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, het Nederlanderschap van Westerling niet kan worden betwijfeld. Op grond van het feit, dat door In donesië de uitlevering is verzocht van de ex-kapitein van het K.N.I.L., heeft Westerling destijds aan de Hoge Raad verzocht uit te maken of hij het Ne derlanderschap bezit. De zaak werd onlangs in raadkamer behandeld. In een Vrijdag gehouden rede ter ge legenheid van de Alameinreunle te Lon den verklaarde generaal Ridgway, dat er buitengewoon grote vorderingen wa ren gemaakt bjj de opbouw van de N.A.V.O.-striJdkrachten. De generaal voegde er echter aan toe, dat totdat de N.A.V.O. over vol doende troepen en reserves zou be schikken, de Westelijke wereld in groot gevaar zou blijven verkeren. Ridgway vroeg om helder begrip, groot geduld en vaste wil om de doe len die de Westelijken rich bij over eenkomst hebben gesteld, te bereiken. OPROEP TOT EENHEID. De Christelijke Volkspartij heeft aan alle afdelingen van de A.R.P. en de C.H.U., alsmede aan de jongeren groepen van deze partijen een oproep gericht. Na o.a. gewezen te hebben op de „les van de verkiezingen", waar over verscheidene Christelijke dag bladen schreven, wordt geconcludeerd, dat het grote verlies der Christelijke partijen niet moet worden beschouwd als een voortgang van het proces van de doorbraak, maar als „opzeggen van het vertrouwen" door duizenden uit de linkervleugeY". De C.V.P. acht de voorstelling, dat de tijd voor eenheid, dus voor één christelijke volkspartij, nog niet ge komen is, in strijd met de werkelijk heid, de overgfote meerderheid wil die eenheid wèl. De C.V.P. wil voorts koersverandering door terugkeer tot de door mannen als Kuyper, Talma en anderen aangegeven weg. Het be stuur van de C.V.P. zal een conferen tie voorbereid :n van vertegenwoordi gers van die afdelingen van de A.R.P. en de C.H.U., die de bedoelingen van de C.V.P. in beginsel onderschrijven. FRANKRIJK heeft gisteren de jongste Westduitse voorstellen om tot een oplossing van het Saarvraagstuk te komen, verworpen. De Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman, heeft hierover bij na vijf uur met de Saarlandse premier Hoffman en zeven leden van het Saarlandse parlement beraadslaagd. Minister Schuman en de Saarlandse delegatie achtten Adenauers voorstel, om de voor dertig November a.s. vastgestelde algemene 'verkiezingen in 't Saargebied uit te stellen, volkomen onaanvaardbaar. se en Saarlandse regeringen aanvaard baar zijn, te overwegen, is men in Parijse kringen niet erg hoopvol ge stemd over het welslagen van een dergelijke poging. Volgens Franse diplomatieke waar- nmers zijn de vooruitzichten op over eenstemming tussen F rikrijk en West.luitsland over de toekomstige status van het Saargebied, voor de naaste toekomst niet zo erg goed. Desondanks zal, zo werd in een semi-officiële verklaring bekend ge maakt, nog een laatste poging worden gedaan om overeenstemming met de Westduitse regering te bereiken. Uiter lijk Maandag a.s. moet een oplossing zijn gevonden daar bet anders, met het oog op de desbetreffende bepa ling in de Saarlandse grondwet, moei lijk zal worden de datum der alge mene verkiezingen te verschuiven. Zoals men zich zal herinneren heeft Adenauer, nadat de Raad van Euro pa medio September een directe be handeling van de Saarkwestie had af gewezen, zich rechtstreeks tot de Franse regering gewend met een aan tal Europeïseringsvoorstellen o.m. in houdend, dat de Saar een autonoom bestuur zou krijgen en dat Frankrijk, de Saar en de Bondsrepubliek onder handelingen zouden openen over de toekomstige economische structuur van het Saargebied. Deze zou dan in de plaats moeten treden van de op het ogenblik geldende Frans-Saarlandse economische bindingen en zou 5 jaar geldig zijn. De Fransen waren over die duur van vijf jaar lang niet gesticht en de Franse ambassadeur bij de Saar- regering drong er bij zijn regering dan ook op aan het been stijf te hou den en te voorkomen, dat het Saar- bekken aan W.-Duitsland terug komt. Daarna dat was op 7 October heeft de Saarlandse Rijksdag een voor stel van premier Hoffman goedge keurd om het vaststellen van een da tum voor de Saarlandse algemene ver kiezingen uit te stellen, teneinde de Fransen en de Westduitsers in de ge legenheid te stellen overeenstemming over het Saarvraagstuk te bereiken. Schuman en Adenauer hadden voordien n.L op een bijeenkomst in Luxemburg afgesproken, dat zij zouden proberen een gezamenlijke Frans-Westduitse verklaring over het Saargebied op te stellen, die een uit stel door de Saarlandse regering van de algemene verkiezingen zou recht vaardigen. Tot nu toe zijn er heel wat ontwerpen voor een dergelijke verkla ring opgesteld, doch men kon het er niet over eens worden. Hoewel minister Schuman en pre mier Hoffman nu zijn overeengeko men om opnieuw een poging te doen om de Westduitse regering er toe te krijgen, voorstellen, die voor de Fran In het marine-opleidingskamp bij Hilversum heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan, zo deelt meii ons van de zijde van het ministerie van Marine mede. Alle vereiste maatregelen ter voor koming van uitbreiding zijn getroffen: In verband hiermede is het kamp met ingang van heden voor een week ge sloten, tengevolge waarvan het verlof van het personeel (ongeveer 1500 mén) gedurendedit weekeinde is in getrokken. Een teleurstellende „verbetering" „Hoewel het wetsontwerp, dat een wijziging beoogt van het omzetbelas- tingstelsel, een belangrijke verbetering betekent voor de detailhandel, achten de middenstandsbonden het toch teleurstellend, omdat het niet voorziet in een minstens even noodzakelijke verlichting van de belastingdruk voor andere sectoren van het middenstandsbedrijfsleven, zoals ambachten en Horecabedrijven, die integendeel een nog zwaardere belasting te verduren zuilen krijgen." Dit wordt gesteld in een uit.oerig adres, dat aan de Tweede Kamer is toegezonden door de commissie van overleg van de drie centrale midden standsbonden. Het voorstel in het wetsontwerp om het voor „producenten" geldende ta rief van 4 tot 5 te verhogen, be tekent een grote last voor die mid denstandsondernemingen, welke een belangrijk deel van hun omzet vin den in productie voor andere onder nemingen, aldus het adres. De middenstandshonden nemen scherp stelling tegen het voorstel, dat omzetbelasting verschuldigd zou zijn over de in rekening gebrachte prijs of vergoeding. Hierdoor wordt het risico van wanbetaling volledig op de ondernemingen afgewenteld. Zij ach ten het redelijk, dat belasting slechts verschuldigd is over het werkelijk ontvangen bedrag. De handhaving van de weeldetarie- ven van 30 en 15 wordt lijnrecht in strijd geacht met het beleid, dat gericht is op verruiming van werk gelegenheid. Hier wordt een vrij wil lekeurig gekozen deel van het be drijfsleven onevenredig zwaar belast in de werkgelegenheid ernstig ge schaad. Ernstige bezwaren voeren de mid denstandsbonden ook aan tegen de administratieve bepalingen, die aan iedere ondernemer een gedetailleerde administratie voorschrijven. Er wordt aangedrongen om vrij te stellen om zetten buiten de administratieve ver plichtingen te mogen houden. In het adres wordt er tenslotte aan herinnerd, dat verlaging der be lastingdruk via een wijziging van de omzetbelasting ïeermalen is toe gezegd als een erkenning van de nood zaak de lasten van het middenstands bedrijfsleven te verlichten. In dit ver band worden met name genoemd de liquiditeitsmoeilijkheden, welke mede een gevolg zijn van het fiscaal beleid. Het thans aanhangige wetsontwerp beantwoordt slechts voor een gering gedeelte aan deze toezegging. De mid denstandsbonden dringen er dan ook met klem op aan, dat inderdaad deze wet een verlichting zal worden voor het gehele middenstandsbedrijfsleven. De diverse bonden van wasindu- s'.riëlen in Nederland hebben even eens een adres tot de Tweede Kamer gericht waarin zij protesteren tegen de 4 omzetbelasting voor dienst verlening aan particulieren en tegen de verhoging van 4 op 5 van de omzetbelasting voor het verrichten van diensten t.b.v. ondernemers. Volkomen aan het verkeerde adres was een taxi-passagier in Rome, die, na een botsing van zijn taxi met een particuliere wagen, in zijn woede de inzittenden van de andere auto, een dame en een heer met een paralpluie te lijf ging en daarbij de dame licht verwondde. Hij lag ineens plat op straat, neergeveld door een klap van de heer, die zich later ontpopte als ex-bokskampioen van Europa mid dengewicht. Nog een verhaal uit Italië. Een 22-jarige pas-gehuwde man wilde, toen hij op een stoel staande een eleetrische leiding repareerde, zijn vrouw een zoen geven. Terwijl hij dat deed, maakte hij kortsluiting en de jonge echtelieden liepen lelijke brandwonden aan het gelaat op. In Engeland zijn gisteren drie meteor- straaljagers verongelukt. Eén ervan viel in zee bij Northhumberland. Op de Philippijnen zijn reeds 425 men sen gedood en worden er 211 vermist in het door een typhoon geteisterde gebied. Op een ander eiland zijn als gevolg van een epidemie reeds 300 personen overleden. WINDHOOS IN OUD-SCHOONEBEEK. Een windhoos, die zich gistermiddag omstreeks vijf uur boven Oud- Schoonebeek aankondigde, heeft in zeer korte tijd een ravage aangericht. Twee dames werden licht gewond en een gezin werd dakloos. De hoos ontwortelde verscheidene bomen en telefoonpalen, die soms ver scheidene meters door de lucht wer den meegesleurd. De achtermuur van een alleenstaande woning werd inge drukt en afgerukt. Een nabij deze woning staande schuur maakte een luchtreis en viel in splinters uiteen. Goede vooruitzichten voor 1953. Het staat vrijwel vast, dat dit jaar de woningvoorraad met meer dan 50.000 stuks verrijkt zal worden. On danks vele critische omstandigheden zal het gelukken nog boven de laat ste raming van 50.000 woningen uit te komen. Aan het begin van dit jaar werd over het algemeen de situatie zo somber ingezien, dat men op niet meer dan ruim 40.000 woningen voor 1952 dorst te rekenen, aldus verneemt het A.N.P. De vooruitzichten voor 1953 lijken over het algemeen genomen gunstig. In theorie is het mogelijk op grond van de positie van materialen en ar beidskrachten tussen de 55.000 en 65.000 woningen te bouwen. In de praktijk echter moet eerst blijken of er kapitaal voldoende zal zjjn en hoe voorts de premieregeling er zal uit zien. De kapitaalmarkt lijkt, voor wat institutionele beleggers betreft, op het ogenblik voor de woningbouw en vooral voor de volkswoningbouw, niet ongunstig. Gisteren werd op het Frederiks- plein te Amsterdam de Dag der Verenigde Naties ge- -Td, waar bij het woord werd gevoerd door Burgemeester d'Ailly, burgemees ter van Amsterdam, en door de heer Serrarens, lid van de Twee de Kamer. De muziekkapel van de Amsterdamse politie luisterde de plechtigheid op. Een overzicht van het plein tijdens de bijeen komst; de Vlag der Verenigde Naties (midden) wordt gehesen. Rondom ziet men de vlaggen van alle landen, die bij de V.N. zijn aangesloten. - -JJ Met ingang van 1 November zal het kantoor der invoerrechten te Bath worden opgeheven. De in- en uitklaring van de van en naar België varende schepen zal vanaf genoemde datum plaats vinden in Terneuzen, alwaar te dien einde aan de Middensluis tegenover het Postkantoor een afzonderlijk klarings- kantoor voor de middelgrote en klei nere schepen zal worden geopend. Do schepen, welke dus douanefor maliteiten voor in- of uitvoer in Ter neuzen te vervullen hebben, zullen dus al naar gelang van de tonnage, door de Westsluis of door de Midden- sluis moeten varen en zullen geen ge bruik meer mogen maken van de Oostsluis. Voor de schippers betekent dit een verbetering, aangezien een enkele uit zondering daargelaten, de douanefor maliteiten nu niet meer op stroom" doch in kalmer vaarwater plaats kun nen vinden. Negentwintig gevaUen van kinderverlamming. Over de week van 12 t/m 18 Oc tober j.l. zjjn 29 gevallen van kinder verlamming aangegeven, verdeeld over de provincies en plaatsen als volgt: Groningen 2, Friesland 1, Drenthe 1, Overijssel 2, Gelderland 4, Noord- Holland 5, Zuid-Holland 3, Zeeland 1 (n.l. te Zaamslag), Noord-Brabant 8 en Limburg 2. Vluchtende aanvaller werd neergeslagen Twee 27-jarige jongemannen, resp. uit Amsterdam en Hengelo, zijn gisternacht door de rijkspolitie te Hengelo gearresteerd na een mis lukte roofoverval op de boeren leenbank te Deurningen. De beide jongelui waren reeds s morgens vroeg in het dorpje om poolshoogte te nemen, nadat de Am sterdammer de ander had gewaar schuwd dat hij een pracht van een object had voor een „kraak". De Am sterdammer zou het zware werk doen en de ander zou assistentie verlenen. Met een motor ging men des avonds in de richting Deurningen. De motor werd aan de kant van de weg ver stopt. Juist toen de kassier, de heer G. O. ter Borg, wilde vertrekken, werd hij overvallen en op een slag met een, naar later bleek, ongeladen revolver „getrakteerd". De robuste kassier liet zich echter niet zonder meer uit het veld slaan en slaagde er in de met een sjaal gemaskerde aanvaller achterover op een bureau te gooien. De kassier stak lichten aan en begon te schreeuwen. Toen ging de aanvaller aan de haal. Op straat werd zijn weg versperd door André Hofstee, die met enkele clubleden stond na te praten over een gehouden biljartavondje. Toen hy de met een revolver zwaaiende man zag komen aanhollen en het geschreeuw van de kassier hoorde, was het een kwestie van een seconde om de man ten val te bren gen en hem de revolver uit de han den te slaan. De „assistent" deed in het eerst net of hij een belangstellend voorbijgan ger was, doch verried zich door zijn nerveus optreden. De politie pakte hem toen als handlanger meteen in de kraag. Binnenkort zal in 's-Graverihage begonnen worden met de bouw van een schuilkelder, die aan de moderne eisen voldoet en ook bescherming biedt tegen de radioactieve uitstralin gen van de atoombom. Deze schuil kelder, die ongeveer 200 mensen kan bergen, komt onder een nieuw te bouwen winkelgalerij op de hoek van de Grote Marktstraat en het Spui. Het initiatief tot de bouw van deze schuilkelder komt, van particuliere zij de, n.l. een directeur van een textiel- maatschappij in Den Haag. Toen deze directeur tot de bouw van de nieuwe winkelgalerij besloot, betrok hij tege lijkertijd het schuilkelderprobleem in zjjn bouwplannen. Hij zette daarmee een traditie voort, want in 1934 was hij ook een der eersten in ons land, die, op dezelfde plaats, tot de bouw van een schuilkelder overging. De Middelburg krijgt de première Het hoofd van de afd. Kunsten van het ministerie van O. K. en W., dr N. R. A. Vroom, beeft meegedeeld, dat in de komende maanden een reeks ten toonstellingen wordt gehouden van werken van jonge Nederlandse schil ders. De eerste tentoonstelling zal op Zaterdag 1 November a.s. 's-mlddags om 4 uur in het Kunstmuseum te Mid delburg worden geopend. De opening geschiedt door dr Vroom. Na afloop zullen B. en W. van Middel burg de genodigden in de burgerzaal van het stadhuis <~'.'icieel ontvangen. Het plan voor deze ntoonstelling, die wordt gehouden onder het motto „Start" is destijds geopperd door Matthieu Wiegman, voorzitter van de jury voor de Koninklijke subsidie voor vrije schilderkunst. In Middelburg zal een keuze uit ruim 100 werken worden geëxposeerd. Daar na komit de expositie steeds in twee plaatsen tegelijk, waar men dan de helft van de werken zal tentoonstellen. nieuwe schuilkelder sluit aan bjj de oude, zij het dan dat de uit 1934 da terende schuilgelegenheid gemoder niseerd zal worden. De initiatiefnemer heeft zijn plannen met enkele des kundigen zelf ontwikkeld en voor gelegd aan het plaatselijk hoofd van de bescherming bevolking. Deze heeft de schuilkelder goedgekeurd en opge nomen in het schuilkelderplan van de gemeente Den - Haag. Het ligt in de bedoeling dat deze moderne schuilgelegenheid behalve zijn primaire functie van beveiliging voor degene, die in de er boven ge legen bedrijven en kantoren werkzaam zijn, zal dienen als studie-object en. als model voor andere gebouwen, welke van een schuilgelegenheid moe ten worden voorzien. KWESTIE-IRIAN NIET IN ALG. VERGADERING. „De kwestie Nieuw Guinea zal niet ter sprake komen op de Algemene Vergadering der Ver. Naties en ik zal haar zeker niet naar voren brengen", zo verklaarde gisteravond de Indone sische minister van buitenlandse za ken, Mukarto, toen hij op Schiphol was gearriveerd, op doorreis naar New York. Hjj begeleidde de Indone sische delegatie. Comité van particulieren wil plannen overnemen. Indien binnenkort het algemeen bestuur van de grote Zeeuwse ten toonstelling in 1953 mocht besluiten de plannen niet verder voor te berei den, af te zien van de herdenking van het 850-jarig bestaan van Middelburg en zichzelf op te heffen, staat een comité van particulieren in de Zeeuw se hoofdstad gereed het werk over te nemen. Aan het gemeentebestuur zal dan worden verzocht de feestelijke herdenking van het stadsjubileum te mogen organiseren. Reeds heeft het comité zijn plannen gemaakt. Toezeggingen, zowel van particulieren als van het bedrijfsleven, tot het deelnemen in, een te stichten garantiefonds zijn reeds ontvangen. Er zal zeer nauw worden samen gewerkt met de Stichting „Nieuw Walcheren", die voor 25, 26 en 27 Juni 1953 een zeer attractief en uitgebreid programma heeft opgesteld. Op deze wijze zal het mogelijk zijn het einde van het herstel van Walcheren en het 850-jarig bestaan van Middelburg ge zamenlijk te vieren. DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking. Weersverwachting, geldig tot van avond. Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Matige tot krach tige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Uitstekende expositie te Middelburg „Opvoeding en onderwijs" is de naam van de tentoonstelling, die tot en met 15 November a.s. in de expo sitiezalen Va,Benthem en Jutting te Middelburg wordt gehouden. Een zorgvuldige keuze is gemaakt uit de enorme hoeveelheid boeken en geschriften, die voor, maar in het bijzonder na de oorlog op het brede terrein van opvoeding en onderwijs zijn verschenen. Het overzicht, dat deze expositie biedt, is representatief voor boeken en schrijvers over ge noemde onderwerpen. Zeer overzichtelijk is de tentoon stelling verdeeld in de rubrieken ge zondheidsleer, psychologie, opvoed kunde, stromingen in opvoeding en onderwijs, handenarbeid en tekenen, spel en sport, de natuur, muziek en voordrachtskunst. Gistermiddag hecR de heer J. A. van Bennekom, directeur der Chr. Kweekschool, de expositie geopend. Eerst sprak de heer B. Carrière een inleidend woord, waarin hij speciaal dank bracht aan het Museum „Oixlers en Opvoeders" te Rotterdam, en aan mevr. Michielsen en mej. Reuter, die hem bij de inrichting van haar des kundigheid deden profiteren. De heer van Bennekom prees het initiatief en verklaarde, dat het ge- exposeerde inderdaad niet meer kan zijn dan een keuze, die echter ver antwoord is. Hij sprak zijn waar dering uit over het feit, dat met het bestaan der drie geestesrichtingen in Nederland volledig rekening is ge houden, hetgeen tot een zekere ver bondenheid kan leiden. Niet alleen voor paedagogen, maar vooral voor ouders en opvoeders achtte hij) de tentoonstelling van zeer groot belang. Behalve op Dinsdagmiddag zal ge durende de expositieperiode iedere dag om drie uur een film in één der zaaltjes worden vertoond, welke be schikbaar wordt gesteld door de Stichting „Commissie voor Huishoude lijke- en Gezinsvoorlichting" te 's-Gra- venhage. Gemeentebestuur van Middelburg wil Genie bedanken. De Genie is gereed gekomen met het grondwerk voor de nieuwe zwem inrichting aan het Jaagpad te Mid delburg. Een ploegje militairen van de School Mechanische Uitrusting te Wezep is vanaf 30 September j.l. hier aan het werk geweest. De mannen, die als laatste taak op zich hebben ge nomen de berm van het nieuwe rij wielpad van graszoden te voorzien, zullen Maandagavond om half tien op het Stadhuis door het gemeentebestuur worden ontvangen om de dank voor hun belangeloze arbeid in ontvangst te nemen. De bouwputten voor de zwembassins zijn gemaakt, de dijk is omgelegd, er is een gedeelte vrijgemaakt voor de te stichten gebouwen en ook is het grondwerk voor het rijwielpad door de militairen verricht.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1