AMERIKA DOET EEN BEROEP OP PEKING EN N.-KOREA In Maart lonen en huren omhoog Politieke Commissie begon met Koreaanse vraagstuk geen Noord-Koreanen bij bespreking Ex-maarschalk Kesselring in vrijheid gesteld Meer soldij voor dienstplichtigen en meer gratis vervoer gevraagd vk SNIPPER NIEUWS1 Pleidooi voor belastingverlaging, Fregat in haven „verdampte" onder de kracht der explosie Gemeente Middelburg kocht voor 250*000>- aan herbouwplichten PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Om verder bloedvergieten te voorkomen Vijf millioen anti-communisten in China vermoord A'j Radium voor Nederland Stichting Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte NToordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2309 VRIJDAG 24 OCT. 1852 Abonnementsprijs 0.44 per week,' ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maant Zaterdag: Zon op 7.23 u., onder 17.26 u. Maan op 14.29 u., onder 22.31 u. Hoogwater Zaterdag 25 Oct.: Vlissingen: 5.46 u. 1.66 m., 18.20 u. 1.72 m. Terneuzen: 6.16 u. 1.84 m., 18.48 u. 1.91 m. Wemeldinge: 7.22 u. 1.49 m., 19.47 u. 1.63 m. Zierikzee: 7.00 u. 1.30 m., 19.30 u. 1.44 m. Britse ijzer- en staalindustrie wordt gedenationaliseerd. De Britse (conservatieve) regering heeft Donderdagavond in het Lager huis een meerderheid van 34 stemmen gekregen voor haar voorstellen om de genationaliseerde ijzer- en staal industrie terug te verkopen aan de particuliere onderneming. De uitslag van de stemming was 303 stemmen voor en 269 tegen. Verwacht wordt, dat Churchill de voorstellen in de vorm van een wets ontwerp voor het eind van het jaar aan het parlement zal voorleggen. Volgens de „Vrije vakverenigings- coumissie" van de Amerikaanse „Fe deration of Labour" zijn in 1951 en 1952 op plattelandsgebieden in China 5.000.000 anti-communisten terecht gesteld, omdat zij „grondbezitters" en „dorpsdespoten" zouden zijn geweest. Voorts zijn volgens het verslag van deze commissie 21.400 Koreaanse krijgsgevangenen en 116 krijgsgevan genen van andere nationaliteit gedood, terwijl 750 krijgsgevangenen in ge vangenissen of werkkampen bezwe ken tengevolge van slechte behande ling. Ook waren 524 Amerikaanse krijgsgevangenen door de Chinezen ter dood gebracht, aldus het verslag. De commissie verklaarde deze cij fers te hebben samengesteld aan de hand van geheime gegevens, die wa ren verkregen van personen, die func tionarissen onder Chinees communis tisch regiem of lid van de communis tische partij waren. AMERIKA doet een nieuwe poging om verder bloedvergieten in Korea te vermijden. De Amerikaanse delegatie in de Ver. Naties heeft gisteren voorgesteld, dat de Algemene Vergadering een beroep zal doen op Peking en op de Noord-Koreaanse autoriteiten om hun onderhandelaars op te dragen op de voorwaarden der verbondenen in te stemmen met het sluiten van een wapenstilstand. De delegatie ver zocht de Alg. Vergadering voorts zich uit te spreken voor het stand punt, dat het geallieerde opperbevel bij de bestandsbesprekingen te Panmoenjon heeft ingenomen. Het voorstel werd, mede namens de Britse delegatie gedaan in de vorm van een resolutie, die aan de politieke commissie zal worden voorgelegd, en waarin de Algemene Vergadering be vestigt, dat zij er naar streeft zo spoe dig mogelijk een rechtvaardige en eervolle regeling van het Koreaanse geschil te bereiken. In de resolutie wordt een beroep gedaan op de regering te Peking en op de Noordkoreaanse autoriteiten om hun onderhandelaars op te dragen in te stemmen met het sluiten van een wapenstilstand, waarin wordt erkend dat alle krijgsgevangenen onverkort het recht bezitten zich naar de ge bieden, waar zij vandaan komen, te laten terugzenden. Bij deze terug zending zal geen geweld mogen wor den gebruikt. DE POLITIEKE COMMISSIE. In de Politieke Commissie, die in middels begon met de bespreking van het Koreaanse vraagstuk kwam het Eerst ter dood veroordeeld Hij leidde de luchtoorlog tegen Polen, Nederland en Engeland De Britse autoriteiten in West-Duits- land hebben ex-veldmaarschalk Al- bert Kesselring gratie verleend. Hfj is Donderdag vrijgelaten uit de gevan genis voor oorlogsmisdadigers te Werl. Kesselring bevond zich reeds op erewoord in vrijheid om zich te laten verplegen in een particuliere kliniek. Hij lijdt aan kanker. Zijn gezond heidstoestand is precair. De 66-jarige voormalige luchtmaar- schalk leidde de luchtoorlogen tegen Polem Nederland, België, Frankrijk en Engeland en hij commandeerde later een eenheid aan het Oostfront. In 1943 was Idj bevelhebber in Italië, waar hij de geallieerde landingen niet kon verhinderen. Na het mislukte Ar dennen-offensief volgde hij von Rund- etedt op in het Westen. Na aanvankelijk wegens oorlogs misdaden ter dood te zijn veroordeeld, werd hij later begenadigd en zijn vonnis werd in levenslange gevange nisstraf veranderd. Hierna werd zijn straf nog eens verminderd en wel tot 21 jaar. Bij het tegen hem gevoerde proces te Venetië voor een Brits militair ge rechtshof in Mei 1947, werd Kessel ring mede verantwoordelijk geacht voor het terdoodbrengen van 335 Ita liaanse burgers in Noord-Italië in het laatste jaar van de tweede wereld oorlog. Zijn verdedigers voerden aan, dat de executie door Hitier bevolen was als vergelding voor het doden van 32 Duitse soldaten in een hinderlaag en dat de Italianen reeds op andere gron den ter dood waren veroordeeld. Bovendien waren de burgers gedood door afdelingen van de S.D., waar over Kesselring als opperbevelhebber van de Duitse legers in Italië slechts gedeeltelijk zeggenschap had. Bij het proces deelde een Britse ge tuige mee, dat Kesselrings militaire tegenstander, veldmaarschalk Alexan der (thans minister van defensie van Engeland), hem „een kundig en uit stekend generaal, die een volkomen eerlijke en openlijke strijd heeft ge streden", had genoemd. Na het pro ces zijn verscheidene stemmen opge gaan voor een nieuwe behandeling van de zaak op grond van nieuwe bewijzen, die ten gunste van Kessel ring pleitten. direct al tot een scheiding. De Thai- landse afgevaardigde stelde namelijk voor, om een Zuid-Koreaanse delega tie aan de besprekingen te laten deel nemen. De Rus Wisjinsky vond het toen ook nodig, een Noord-Koreaanse delegatie uit te nodigen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Acheson, die het Thailandse voorstel ondersteunde, ver zette zich heftig tegen het Russische. „Het is juist het onschuldig slacht offer van de onuitgelokte aanval der communisten er bij te laten, wanneer zijn zaak wordt behan delde, zei hij. Maar de aanvaller hebben we hier niet nodig. Zijn plaats is in het gebouw te Panmoen jon, waar de besprekingen worden gevoerd." Hij kreeg daarbij steun van Grie kenland, Turkije, Engeland, Canada en Nederland. Wisjinsky kreeg Polen, Tsjecho-Slowakije, de Oekraine, Pa kistan en Indonesië achter zich voor het uitnodigen van een Noord-Kore aanse delegatie. Toen ging men de neuzen tellenen sprak de Politieke Commissie zich met 54 tegen vijf stemmen en één blanco uit voor het uitnodigen van een Zuid Koreaanse delegatie en verwierp zi met 38 tegen elf stemmen bij acht onthoudingen het voorstel van de Rus. Hierna ging men uiteen tot vanmid dag. Men zal dan luisteren naar Ache son, die heeft aangekondigd een rede van drie uur te zullen houden. Oliemaatschappijen moeten boekhouding tonen. De oliemaatschappijen, die beschul digd zijn van deelneming aan een in ternationaal oliekartel, zullen nu voor 10 November a.s. hun boeken over een aantal jaren voor de rechter te Was hington ter inzage moeten leggen. Op 29 October zal de rechter het verzoek van enkele maatschappijen om intrekking of wijziging van de dag vaarding behandelen. TWEEDE KAMER OVER BEGROTING VAN OORLOG Ontsteltenis over ongelukken met straaljagers Hoewel doordrongen van het feit, dat zuinigheid zoveel mogelijk be tracht moet worden, hebben vele leden der Tweede Kamer blijkens het V.V. over de Begroting- van Oorlog, hun twijfel er over uitgesproken of de bezoldiging van officieren, onder officieren en manschappen wel vol doende is. Sommige leden drongen aan de soldij vooral van dienstplich- GEEN TIJD VOOR HEIMWEE. Vijf Ai- ikaanse -ueisjes en jon gens, die vier maanden op Nederland se boerenbedrijven hebben gewerkt, keren naar Amerika terug. Zij kwa men op grond van een uitwisselings programma, dat door de M.S.A. en de Nederlandse boeren- en tuindersorga nisaties werd ingesteld. „Geen tijd voor heimwee", dat was een der algemene indrukken, die men heeft opgedaan. De jongelui zijn op de bedrijven, waar zij werkten, zozeer bezig gehouden, dat de tijd is om gevlogen. Zij hebben veel geleerd. De meisjes kreg;i inzicht in de moei lijkheden en mogelijkheden van de Nederlandse plattelandsvrouw en haar taak in huishouding en bedrijf. De jongens hebben kennis gemaakt met de intensieve land- en tuinbouw, die „jullie in staat stelt evenveel oogst van een vierkante centime'.er te ha len, als wij van een vierkante meter", zeiden ze. Op een vraag, hoe zij het in Neder land gehad hebben, schoten de drie meisjes in de lach. „Kijk n:.ar ons", zeiden ze en daarbij doelden ze op de groei in omvang en gewicht, die van twaalf tot drie-en-twintig pond loopt. Woensdagavond is btf werkzaamheden aan de koelplaten van hoogoven i te Beverwijk één van deze platen uit de ovenwand naar buiten gedrukt. De 46-jarige storingsbandwerker A. P. Zonneveld werd door een steekvlam, gevolgd door een stroom gloeiende co kes, getroffen en op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en had vijf kin deren 1 A Premier Drees heeft gisteravond in een radiorede een beroep gedaan op het Nederlandse volk om een bijdrage te leveren voor de vluchtelingenhulp en zodoende het lot van millioenen vluchtelingen te helpen verzachten. De actie begint vandaag, op de her denkingsdag van de stichting der Ver enigde Naties. -» Met ingang van Za terdag 1 November zal de Europese editie van „The New York Times", die tot dusver in Parijs werd gedrukt, dagelijks bij „De Telegraaf" te Am sterdam van de pers rollen. De K.L.M. zal het blad naar alle delen van Europa, Afrika, het Nabije Oosten en Azië vervoeren. Op het terrein van een constructiewerkplaats te Enkhui zen is gisterenmiddag een carbidketel uit elkaar gesprongen. Niemand werd gewond, hoewel de delen tientallen meters ver weg sloegen. Tot op volger van mr Joekes als lid der Tweede Kamer is aangewezen de heer J. Bommer te Den Haag. Een Chi leense sleepboot is ten Noorden van Valparaiso vergaan; 21 opvarenden worden vermist. Voor 2000 gulden hebben een meubelmaker, een archi tect en een ingenieur uit Maubeuge (Duitsland) een vliegtuig gebouwd, dat slechts 7 a 8 liter benzine per 100 km gebruikt en een snelheid van 130 km/u bereikt. Het toestel is uitgerust met de motor van een Volkswagen. Voor de derde maal heeft een in woonster van Hazebroeck in België op dezelfde'datum het leven geschon ken aan een zoon. Het zal de verjaar dagviering in dit gezin zeker vereen voudigen. tigen te verhogen en him ook meer gratis vervoer te bezorgen. Vooral zeer vele voormalige KNIL- militairen, die nu bij de Kon. Land macht dienen, verkeren met hun jon ge gezinnen in uiterst moeilijke finan ciële omstandigheden en men zou gaarne zien, dat de thans nog te vor deren gedeelten van de door het Rijk aan hen verstrekte voorschotten wor den kwijtgescholden. Vele leden zouden gaarne verne men over welke parate eenheden op 1 Juni 1953 ons land zal beschikken. Over de oefeningen in groter verband was men over het algemeen wel vol daan; alleen betreurden verschillende leden het, dat er geen rekening is ge houden met de Zondagsrust. De aan dacht werd erop gevestigd, dat het terwille van het moreel van de onder de wapenen zijnde militairen zo dui delijk mogelijk ordt uitgesproken hoe lang de diensttijd zal zijn. Algemeen gaf men uitdrukking aan ontsteltenis over het grote aantal on gelukken met straaljagers. Worden de piloten niet met een te gering aan tal vlieguren op straaljagers gezet, zo vroeg men, en voldoen de Gloster Meteors wel aan de hoogste eisen? Covraagd werd of de minis ;r inzicht kan geven in de redenen van de on gelukken en de daarover uitgebrachte rapporten. „Waarom is de luchtstafschool ge sloten?", zo vroeg men voorts, en „is het waar, dat bij de onlangs in regie- bouw voltooide kazernementen zich zulke ernstige technische gebreken hebben voorgedaan, dat bepaalde Io- caliteiten buiten gebruik moesten worden gesteld?" Vrij algemeen werd uitdrukking gegeven aan de bezorgdheid over de materiële voorzieningen. Men had de indruk, dat de wapenleveranties traag vloeien. HET KOMENDE LOON- EN PRIJSBELEID Gelegenheidsstempel. Ter gelegenheid van de eerste dag van uitgifte van de kinderpostzegels 1952 zullen eerste dagomslagen b(j de postzegelhandel verkrijgbaar zijn tegen de prijs van 15 cent per omslag. De op 17 November a.s. aan het lo ket van een posttnrichtlng af te geven eerste dag-omslagen, voorzien van één of meer weldaddgheldspostzegels 1952, zullen, voorzien vag. de afdruk van een bijzonder stempel, aan de afzenders, te ruggezonden worden. Ofschoon de nieuwe regering zich nog steeds beraadt over het te voeren loon- en prijsbeleid, worden van vele kanten suggesties voor de toekomst gemaakt. Het is in semi-officiële kringen zo langzamerhand een publiek geheim, dat op den duur men schat Maart/ April 1953 althans goeddeels een einde zal komen aan het subsidiëren van voedingsmiddelen, dat dan de reeds aangekondigde, doch nog niet vastgestelde, huurverhoging zal in gaan en dat daarmee een zeker per centage aan loonsverhoging zal wor den vastgesteld. Ten aanzien van de si bsidies op voedingsmiddelen zouden de vast gestelde prijzen voor brood, melk en voedergranen dan geheel of gedeelte lijk verdwijnen, ofwel ruimer worden gesteld. Voor het brood speelt hier de kwestie, of men nog een te bepalen mengsel van granen, ofwel een strin gent uitmalingspercentage, zal vast stellen. Het uitmalingspercentage van graan heeft een directe invloed op de brood prijs. Deze laatste zal mede afhangen van de mate van subsidieverminde- ring en van de graanprijzen op de wereldmarkt. Het is moeilijk te be palen, hoe de broodprijs, zonder sub sidie gerekend, er over een half jaar zal uitzien. Het stopzetten van de subsidies op voedergranen zal van directe invloed zijn op de vleesprijzen, speciaal ten aanzien van bacon en vleeswaren, en waarschijnlijk ook op de melkprijs. DE HUREN. De verhoging van de huren is een ander belangrijk aspect van het prijs- en loonbeleid. Hoewel de schattingen van 15 tot 30 percent van de thans geldende huren lopen, kan hierover vooi hands nog niets met zekerheid worden gezegd. Het is duidelijk, dat gestreefd wordt naar het vrij laten van alle prijzen, maar wellicht ook na April 1953 zul len beperkende maatregelen ten be hoeve, van de ganse economie nodig blijven. Men krijgt de indruk, dat de vermindering van subsidies en het loslaten van prijsstellingen geleidelijk zullen geschieden. In de landbouw zullen te bepalen garanties voor de prijzen van basis producten vermoedelijk een rol blij ven spelen. Het beleid te dien aan zien is evenmin geheel vastgesteld. Het nieuwe kabinet zal over al deze kwesties bij de algemene beschouwin gen over de begroting 1953 wellicht enig nader licht werpen. In het Radio-Therapeutisch Instituut te Rotterdam heeft de Directeur van het Koningin Wilhelminafonds, de heer P. C. Besanger, 1395 milligram radium overgedragen, een waarde vertegen woordigend van f 125.000.Voor de aankoop van het radium diende een deel van het geld, dat door het Ne derlandse volk via de Haak-in-Actie werd bijeengebracht. De 1395 milli gram radium wordt verdeeld over vijf centra, n.l. de Universiteiten van Am sterdam, Groningen, Utrecht en Lei den en het Radio Therapeutisch Insti tuut te Rotterdam. Het radium, ver pakt in een zware loden kist, wordt uitgepakt. Van links naar -echts: Dr A. Somerwil, hoofd van het Laborato rium, de heer P. C. Besanger, Direc teur van het Koningin Wilhelmina fonds en Dr K. Breur, Geneesheer- Directeur van 't Radio-Therapeutisch Instituut. Verbond Ned. Werkgevers. Investeringen dienen te wor den gestimuleerd, In zjjn jaarrede voor de algemene vergadering van het Verbond van Ne derlandse werkgevers heeft de voor zitter, de heer T. J. Twynstra, aange drongen op belastingverlaging. Hy wilde een verbetering van het fiscale winstbegrip, afschaffing van de extra-inkomstenbelasting voor particu liere ondernemers, afschaffing van de progressie in de vennootschapsbelasting, vrijstelling van deze belasting voor pri mair dividend en verlaging ervan voor niet-uitgekeerde winsten. De heer Twijnstra noemde de hoge belastingen afen rem voor de onderne mingsmogelijkheid. In verband met de werkgelegenheidspolitiek van de rege ring had hij er tevoren op gewezen, dat wanneer de winst in grotere mate kan worden aangewend voor investering in het bedrijf, meer arbeiders werk kun nen vinden. P.B.O. Wat de P.B.O. aangaat, riep hij de werkgevers op hun bezwaren te over winnen. De ondernemer moet de over heid duidelijk maken, dat hij niet streeft naar economische zekerheid door eco nomische gebondenheid. Aan de arbei ders dient de ondernemer te verklaren, dat hij geen bezwaar heeft met hen om de tafel te gaan zitten voor voor lichting en overleg. Prins Bernhard, gekleed in gene raalsuniform, 'oonde een gedeelte van de vergadering, die te 's-Graven- hage werd gehouden, bij. De heer T. J. Twijnstra bood de Prins het werk aan „De Nederlandse industrie sinds 1945", dat onlangs door het verbond werd gepubliceerd en gaf hem daarbij zijn beste wensen mee voor het welslagen van zijn reis naar Latijns-Amerika. Proef met A-bom kostte ruim één milliard gulden Verklaring van Churchill in Lagerhuis Het doel van de recente Britse atoomproef op de Monte Bello- eilanden v/as het onderzoeken van de uitwerking van een atoomont ploffing in een haven, aldus heeft Premier Churchill gisteren in hef Britse Lagerhuis verklaard. Het Britse atoomwapen was op een voor anker liggend fregat tot ontploffing gebracht. De proef kostte ruim een milliard gulden. Op enkele roodgloeiende brokstuk ken na, die over een der eilanden -rspreid werden, „verdampte" het fregat, de 1450 ton metende „Plym", onder "e kracht van de ontploffing, die een vloedgolf deed ontstaan en duizenden tonnen water, modder en rotsblokken de lucht in slingerde. Een uitgestrekt gebied werd door de lucht druk en radio-actieve deeltjes be streken. Spoedig na de ontploffing vlogen twee marine-officieren met hef- schroefvliegtuigen over het zwaar be smette gebied om monsters water, voor onderzoek op radio-activiteit, te nemen. Een vraag beantwoordend verklaar de Churchill, dat hij niet betwijfelde of de ontploffing zou leiden tot veel nauwere uitwisseling van inlichtingen met de Verenigde Staten. Op verschillende afstanden van het ontploffingscentrum waren proef- bouwsels van belang voor de burger lijke verdediging en de strijdkrach ten opgetrokken. Churchill, die geen technische bij zonderheden kon verstrekken, zei, dat „wetenschappelijke waarnemingen en opmetingen aantonen, dat het wapen niet de verwachting, dat vorderingen op dit gebied bestendig zouden zijn, tegenspreekt". Volgens waarnemers houdt dit in, dat Engeland grotere en betere bommen in gedachten heeft. Brand in blikfabrieken te Doesburg In de nacht van Woensdag op Don derdag zijn in de afdeling trekkerij bij de hardingoven van de N.V. Verenigde Blikfabrieken te Doesburg 1200 liter olie in brand geraakt. Onmiddellijk werd de Doesburgse brandweer gealar meerd, die vrij vlug ter plaatse ver scheen, doch niet veel kon uitrichten, aangezien de brandweer er niet op in gericht is een oliebrand te bestrijden. De hulp moest worden ingeroepen van de brandweer te Arnhem. Het duurde uiteraard vrü lang voor deze ter plaat se was, zodat er een belangrijke scha de ontstond. De geleden schade loopt in de tien duizenden. Op uitnodiging van de Australische regering zal de burgemeester van Am sterdam, mr Arn. J. d'Ailly op 4 No vember naar Australië vertrekken. Hij zal 2 tot 3 weken de gast van de Austra lische regering zijn. DE BILT ZEGT: Vrij zacht weer. Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen West en Zuid. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Voorbeschouwingen over de begroting 1953 Alberts niet naar Industrieterrein Op een vraag, die een raadslid in de kortgeleden gehouden besloten raadsvergadering van Middelburg stelde bij de voorbehandeling der begro ting voor 1953, hebben B. en W. geantwoord, dat voor een bedrag van ca. f250.000.aan herbouwplichten is gekocht. Het college wil eerst zien hoe ver de stad door particulier initiatief wordt volgebouwd. De overgenomen herbouwplichten kunnen dan ev. worden gebruikt om de overige gaten vol te bouwen. De herbouwplichten dragen rente en het verlies voor de gemeente is miniem. Op een vraag, wanneer begonnen wordt met het in eigendom overdra gen van 877 gemeentewoningen, die reeds in beheer en onderhoud zijn bij woningbouwverenigingen, luidde het antwoord, dat bij verkoop een groot bedrag aan zegel- en registratierech ten zal moeten worden betaald. Voor 1953 is geen bouwvolume meer beschikbaar. Voor 1951, '52 en '53 be droeg het (afgezien van de weder opbouw) 32 woningen, met voor 1951 20 industrie woningen. Hoeveel dit aantal voor 1953 is, is nog niet bekend. Het volume voor de Punt en de Rott. Kaai is extra toegewezen. Boven dien zijn onlangs 12 woningen toege wezen voor militairen. Over de her bouw in de binnenstad wordt gezegd, dat de plannen van De Jager en naast Peters vermoelijk zullen worden ver wezenlijkt. Het woningbureau kan voorlopig nog niet worden gemist. De bezetting is niet groot. Voor de raadzaal zal 'n kleed Worden aangeschaft van de entreegelden van het Stadhuis. MUZIEKCORPSEN. Zeer critisch waren de opmerkingen van een raadslid over de muziekcorp sen. Hij zei, dat er vier corpsen zijn, die niet floreren en dat de reeds door wijlen burgemeester Sandberg onder nomen pogingen tot fusie zijn afgestuit op het gebrek aan medewerking van enkele dezer corpsen. Hij zou het subsidie willen intrek ken, indien een nieuwe poging tot fusie (waartoe burgemeester Bolke- stein zich bereid verklaarde) weer geen resultaat zal hebben. Het peil van de corpsen is laag, zo werd ge zegd. Soms moeten er zelfs gezelschappen van buiten optreden, terwijl B. en W. wel eens verzoeken ontvangen om ontheffing van de verplichting tot het meedoen aan concoursenl Een kwartierdienst tussen Middel burg en Vlissingén zal niet rendabel zijn volgens B. en W. In de concessie voorwaarden staat daarover niets. Het subsidie voor V.V.V. is opgevoerd tot ca. f 1700.nu de vereniging ook van particulieren dit bedrag ontvangt. GEMEENTEWERKEN. Over gemeentewerken zijn ook heel wat opmerkingen gemaakt. Een der raadsleden was van mening, dat voor al het lagere personeel de werkuren niet voldoende productief gebruikt. B. en W. deelden mede, dat zij pas maatregelen kunnen nemen, wanneer hun concrete gevallen bekend zijn. De „kop" bij gemeentewerken is niet te groot. Worden er veel werken uit gevoerd, dan wordt de omslag minder. Wordt het aantal werken beperkt, dan stijgt het omslagpercentage. De Vlissingsebrug zal worden vernieuwd. De Seisbinnenbrug behoeft dringend herstel. De uitvalsweg Stadhuisstraat Seisbrug is nog niet klaar, daar de verbinding met de Noordweg nog niet gereed is. Thans zou men zo'n groots plan waarschijnlijk niet ontwerpen, maar nu een gedeelte is uitgevoerd zal het overige ook wel moeten wor den gemaakt. INDUSTRIETERREIN. Omtrent het industrieter, ein C-d- den B. en W. mede, dat de grond- verkoop aan Alberts niet doorgaat, en dat thans onderhandeling! i gaande zijn om tot verhuur te geraken. On geveer een derde van het terrein is in exploitatie. In Duitse kranten is ge. dverteerd. Er waren twee reflectanten, van wie later niets meer is gehoord. Over wogen wordt in Belgische kranten te adverteren. B. en W. zijn van mening, dat met persoonlijk contact meer te bereiken is, maar dat dit ook meer zal kosten.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1