aanstichter Djakarta Is kolonel Hustopo relletjes te van de terstond KeJiJk en fencUng,. £en tcrnd Hoofd van de tandheelkundige dienst van het leger wil de macht in handen van Soekarno leggen. KOREA. ABDIJSIROOP Anglo~Iranian laat haar arbeiders een leven leiden „slechter dan de dieren"* Wie zijn „Ik en mijn volksleger" Steeds meer dwangarbeiders kampen in Oost-Europa. 'N BLAUWT) E Stichting voor de Landbouw vraagt wijziging pachtbesluit. FEUILLETON Amerika gaat Engelse vlieg tuigen kopen VAN MARKT en veiling Woensdag 22 October J952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Op de vraag wie nu eigenlijk de aanstichters zijn van de relletjes in Djalrarta van vorige week en wat nu eigenlijk de bedoeling is, wordt een eigenaardig licht geworpen door het dagblad „Sumber" dat een exclusief interview heeft gehad met het hoofd van de tandheelkundige dienst van het leger, kolonel Mustopo. Naar het schijnt heeft hij deze volksbeweging op touw gezet. Toen hem Donderdagavond werd ge vraagd door president Soekarno de demonstratie te verhinderen, dien de hij zijn ontslag in als militair. Dit verzoek herhaalde hij enkele uren later, toen hij aan zijn chef-staf, kolonel Nasution, verslag uitbracht van zijn onderhoud met de president. De verslaggever van de „Sumber" heeft daarop aan de kolonel de vraag voorgelegd, waarom hü eigenlijk het parlement wilde „bevriezen". De heer Mustopo antwoordde hierop dat naar zijn mening de stemmenverhouding niet deugt, dat de parlementsleden be zeten zijn van corruptie en verdeeld heid en dat het werkelijke resultaat van het parlement voor de opbouw gouverneur van midden-Java, Budijno, hield een redevoering, waarin hij zijn waardering uitte voor het streven van het volk. „Er is op het ogenblik geen kabinetscrisis zo zei hij zodat opheffing van het parlement niet no dig is!'' (Deze uitspraak van een hoge rege ringsvertegenwoordiger is op zijn zachtst gezegd wonderlijk. Zoals be van het land nihil istJOpgrond van ^dheejfhet pariemént vorige»«k deze overwegingen heb ik het volk in beweging gebracht om het parle ment te bevriezen en schoon te vegen, want geen enkel orgaan, noch civiel noch militair, kan gezuiverd worden zolang degenen die wetten maken, zelf niet „schoon" zijn!" De bedoeling van Mustopo is het volk ertoe te bewegen spontaan de macht in handen van de president terug te geven. „Wanneer de president niet kan optreden, wie zal dan een einde moeten maken aan de chaos?", aldus de kolonel. De vraag welke rol het; leger ge speeld heeft b(j de relletjes ls niet ge heel duideljjk geworden. Mustopo ver klaarde hierover, „dat door deze demon stratie zou kunnen blijken of ons leger 'n koloniaal leger of een volksleger ls." En tot slot merkte hü op: „Wanneer het leger thans zou bewijzen geen volks leger te zjjn, dan zal ik mijn licaam en geest ter beschikking stellen om dit le ger te bestrijden en ik ben ervan over tuigd, dat ik en mijn volksleger zullen zegevierenWat men uit deze laatste zin moet concluderen is op dit ogenblik nog zeer onduidelijk! NAVOLGERS. Overigens hebben de demonstranten in Djakarta school gemaakt, want ook in Semarang is het tot demonstraties tegen het parlement gekomen, Hier verliep alles rustig en ordelijk. De Voorstel van Peru' inzake Panmoendjon. Er wordt in Korea nog hevig ge vochten om het bezit van sommige heuvelstellingen. De Amerikaanse mi litairen zijn van mening, dat een aan tal Chinese communisten verdovende middelen kreeg toegediend vóór zij in de strijd werden geworpen. Men heeft in de zakken van verscheidene gedodfe of gewonde Chinese soldaten opium- pillen gevonden. De Amerikanen maken op het ogen blik gebruik van zware schilden tegen granaatsplinters. Deze schilden hebben goede diensten verricht bij het ingra ven. Generaal Mark Clark heeft de Chi nese onderhandelaars laten weten, dat hij niet op hun voorstellen om alle krijgsgevangenen in vrijheid te stellen en zo nodig tegen hun wil te repatri ëren, wenst in te gaan. Hij vindt dit „nutteloos gepraat, dat een hervatting der onderhandelingen niet rechtvaar digt"! VOORSTEL VAN PERÜ. De afgevaardigde van Peru op de al gemene vergadering der Ver. Naties, Dr. Belaunde, heeft een voorstel inge diend om de impasse bij de besprekin gen tc Panmoendjon te doorbreken. Zijn plan bestaat uit drie punten: 1) Alle krijgsgevangenen moeten in een speciale zóne worden onderge bracht, waar zij onder bescherming der Ver. Naties zullen staan. 2) Er moet een speciale internatio nale commissie worden gevormd, waarin vertegenwoordigers der betrok ken staten en van neutrale landen zitting moeten hebben; deze commis sie moet verantwoordelijk worden ge steld voor het lot der krijgsgevange nen. 3) Genoemde commissie zal de krijgsgevangenen in een zóne onder brengen, waar hun lot zal worden ge waarborgd door het handvest der Ver. Naties, de verklaring van de rechten van de mens en de in 1949 gesloten „Conventie van Genêve." „BACTERIOLOGISCHE OORLOGVOERING". De Russische delegatie heeft een memorandum van 60 pagina's inge diend over beweerde „bacteriologische oorlogvoering in Korea en China". Verklaard wordt dat het memorandum is gebaseerd op het in het begin van dit jaar door een „internationale we tenschappelijke commissie" verricht onderzoek. De Amerikanen hebben in antwoord hierop gevraagd een commissie in te stellen voor het doen onderzoeken van de communistische beschuldigin gen. VOLDOEN DE AMERIKAANSE WAPENS NIET? Twee voormalige officieren van de Amerikaanse geheime dienst, Underhill en Schiller, hebben Maandag ver klaard, dat de Amerikaanse infanterie- wapens die in Korea worden gebruikt te ingewikkeld, te zwaar en moeilijk te repareren zijn. De officieren publiceerden een arti kel in het Amerikaanse tijdschrift „Look", waarin zij meedeelden, dat de mitrailleurs gemakkelijk oververhit en klem geraakten. De lichte geweren hadden een te kleine schootsafstand en vuurden een te lichte kogel af. De auto matische werking van het zware „ga- rand"-geweer was, volgens beide ex- officieren van de geheime dienst, zo ingewikkeld en kwetsbaar dat het op het slagveld ernstig tekortschoot. De „Internationale federatie van vrije journalisten" heeft, aan de te Genève zetelende commissie van de V N. voor ge dwongen arbeid stukken overlegd, waar uit blijkt, dat het aantal kampen voor gedwongen arbeid in Tsjecho-Slowakije van 87 in het afgelopen jaar tot 371 in deze maand is gestegen. Overeenkomstige stijgingen zijn in Roemenië en Hongarije geconstateerd. Twaalfhonderd uit de Oost-Europese communistische staten verbannen of ontvluchte journalisten-fe deratieleden hebben deze gegevens ver strekt. De federatie schrijft de sterke toene ming van het aantal kampen voor ge dwongen arbeid toe aan de economische plannen, die de Sowjet-Unie de Oost- Europese volksdemocratieën dwingt uit te voeren. Vele kampbewoners zijn gestraft we gens het niet nakomen der productie- eisen. In Polen bevinden zich thans 74 kam pen voor het verrichten van gedwongen arbeid, met 150.000 bewoners. De Poolse journalist, Wierzbianski, deelde verslag gevers mede de commissie een kaart van Polen te hebben overhandigd, waarop de ligging der kampen is aangegeven. Het koelhuis Amerika van de N.V. Blaauwhoedenveem Vriesseveem te Amsterdam, dat enige jaren geleden door brand werd verwoest, zal worden herbouwd. Ingezonden Mededeling (adv.) een motie van afkeuring aangenomen jegens het defensiebeleid en de leger leiding. Dat de regering weigert hier uit de consequentes te trekken, is wel zeer in strijd met goed parlementair gebruik en een bewijs te meerdat er in Indonesië nog maar nauwelijks van een democratisch regeringsbestel ge sproken kan worden! - Red.) Om onrechtvaardigheid weg te nemen. De Stichting voor de Landbouw heeft aan de minister van Justitie verzocht een wijziging aan te brengen ln het pachtbesluit ten behoeve van die pach ters, wier bedrijf tegen het einde van de pachttermijn verkocht wordt en die zich daardoor de mogelijkheid van de verlenging van de pacht zien ontgaan. Zoals bekend loopt het thans gelden de pachtbesluit af op 15 Februari 1953. Naar de mening van de Stichting voor de Landbouw kan het wel even duren voordat een nieuw pachtbesluit van kracht zal worden en de thans door haar gesignaleerde misstand kan naar haar mening geen lang uitstel gedogen. Het komt immers herhaaldelijk voor dat boeren, die door stadsuitbreiding e.d. van him grond zijn verdreven en die over de nodige contanten beschik ken, soms op het laatste ogenblik voordat de pachttermijn verloopt een hoeve kopen. En als zij dan kunnen aantonen, dat zij overwegend belang hebben bij eigen ingebruikneming (wat in hun geval niet moeilijk is), wordt de oude pachter van zijn bedrijf verdrongen. Dat hierbij ernstige ont duiking van de prijsbeheersing van landbouwgronden voorkomt is zonder meer duidelijk! De Stichting van de Landbouw wil nu dat zo spoedig mogelijk dit artikel van kracht wordt: „Indien de verkoop van het gepachte plaats vindt binnen de laatste vier jaren van de pachtter mijn, wordt de pachtovereenkomst ver lengd tot vier jaar na het einde van het pachtjaar, waarin de nieuwe ver pachter zijn voorganger is opgevolgd." TE WEINIG STEUN AAN KLEINE BOEREN? De commissie voor kleine-boerenpro- blemen van de Stichting voor de Land bouw heeft dezer dagen vergaderd. Met betrekking tot premieverstrekking aan kleine boerenbedrijven betreurde de commissie het ten zeerste, dat ook voor 1952/1953 op de begroting van Landbouw geen post hiervoor is uitgetrokken, zodat slechts 3 millioen gulden uit de Mar- shallgelden voor de premieverstrekking in het komende jaar beschikbaar is. De commissie acht het uitermate ge wenst dat alsnog een groter bedrag hier voor beschikbaar gesteld zal worden, om dat deze premieverstrekkingen veel bij dragen tot een snelle intensivering en rationalisering van de kleine bedrijven. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Veendam, J. J. van Ravenzwaay, candidaat te Amsterdam. Bedankt voor Oldebroek (2e pred. plaats), G. H. van Kooten te Brand wijk. Geref. Kerken. Beroepen te Nunspeet, M. J. Mulder te Sprang. Geref. Kerken (Art. 31). Tweetal té Oosterbeek-Wolfheze, H. D. van Herksen te Onnen en H. Scholten te Berkum. Beroepen te Schouwtrzijl, J. R. Wiskerke, cand. te Amsterdam. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Zierikzee (2e pred. pl. J. M. Visser te Enschedé. Geref. Gemeenten. Beroepen te Den Haag, D. L. Aan- geenbrug te Terneuzen. BIJBELTENTOONSTELLING TE GOES GEOPEND In de Grote Kerk te Goes is gister avond onder grote belangstelling de door de afd. Goes van het Ned. Bijbel genootschap georganiseerde tentoon stelling „Het Altijd Nieuwe Boek" door ds J. Karelse geopend. Deze wees in zjjn toespraak, die ge titeld was „Waarom moeten wij de Bijbel lezen?", op de heerlijkheid, dat God ons allen Zijn Woord tot in de verste landen heeft geschonken en dat dat Woord ons nu in de nieuwe vertaling zo rechtstreeks toespreekt. Ds Visser leidde daarna de aanwe zigen rond over deze zo zeer belang rijke expositie, die iedereen in staat stelt zijn kennis over de oorsprong en uitgaven van de Bijbel te verrijken. Men vindt er een stand over de Bijbel in grondtaal en handschrift en één met oude Nederlandse Bijbels. Dan is er de Statenvertaling en de Bijbel in het Fries. De Bijbel voor blinden in brailleschrift en de Bijbel voor Indo nesië. Het N.B.G. hielp mee om de Bijbel te vertalen in de ongeveer 150 talen, die in Indonesië worden ge sproken. Op een wereldkaart staan de 25 Bijbelgenootschappen aangegeven, die samen werken om de Bijbel ver taald te krijgen in de 2500 talen, die er op deze aardbol worden gesproken. De maquettetafel, het informatie bureau en de stand met beeldmate riaal, het is alles even interessant en leerzaam. De gemeente Goes stond een zeer kostbare verzameling van oude missalen voor deze expositie af; de Ned. Herv. Kerk te Wemeldinge zorgde voor een oud Bijbels museum. De kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk heeft er goed aan gedaan om haar prachtige kerk voor de tentoon stelling beschikbaar te stellen. Afscheid ds M. H. F. Witteveen. Als consulent der Ned. Herv. Ge meente te Meliskerke heeft Zondag middag ds M. H. F. Witteveen te Bigge- kerke afscheid genomen. Zijn tekst woord had hij gekozen uit Hebr. 4 16, In zijn prediking wekte hij de gemeen te op niet te aarzelen om tot dé Hei land té gaan, daar Hij onze enige Borg en Middelaar is. Daarna richtte hij zich tot de gemeente en dankte voor de aangename en prettige samenwer king. De heer Barnard sprak even eens een dankwoord en liet hem Gez. 263 1 toezingen. Ds mr A. Ph. Wagner overleden. Te Bathmen (O.) is in de ouderdom van 52 jaar plotseling overleden ds mr A. Ph. Wagner, em. pred. der Ned. Herv. Kerk. Eerst is hij advocaat ge weest, waarna hij theologie studeerde. 's-HeerenhoekNieuwdorp was zijn eerste gemeente, waar hij in Novem ber 1930 bevestigd werd. In April 1941 vertrok hij naar zijn laatste gemeente: Bathmen. Ingezonden Mededeling (Adv.) Bedenk, dat uit een onver- zorgde kinderhoest een zwakke borst kan over blijven. Bescherm Uw kleine met AKKER'S 's werelds beste hoestsiroop Moordzaak Keesje Schreurs komt weer voor. Maandag 24 November a.s. zal voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch de moordzaak tegen de wed. A. Hofstede worden voortgezet. Tijdens de laatste behandelng op 17 September j.l. werd deze zaak aan gehouden, omdat een mede celgenote bezwarende verklaringen had afge legd. Deze deelde mede, dat de wed. Hofstede haar had verteld, dat ze, behalve Keesje Schreurs, ook haar man en dochtertje van het leven had beroofd. Mr van Ginneken, de verdediger van de wed. H., vroeg uitstel om nader te onderzoeken. Eert Pers klaagt zijn nood. Thans een lange reeks van sociale voorzieningen. Op het ogenblik vergadert in Den Haag de zgn. petroleumcommissie van de Internationale Arbeids Organisatie (I.A.O.), waarin afgevaardigden van regeringen, werkgevers en werkne mers zitting hebben. Tijdens deze ver gadering heeft de regerings-afgevaar- digde van Perzië, de heer Kazem Has sibi, zijn nood geklaagd over de situ atie, waarin zijn land door het con flict met de Anglo Iranian is ge plaatst. Ter verduidelijking van de Perzische gedachtengang en van het hardnekkige verzet van premier Mos- sadeq laten wij een gedeelte van deze redevoering hier volgen. De pers stond eerst langdurig stil bij de enorme winsten, die de Engel sen in zijn land gemaakt hebben en bij het aantal dat hiervan aan het Perzische volk ten goede is gekomen. „Ons aandeel in meer dan 40 jaar was f 1.100.000.000 sociale en arbeidsvoor waarden werden verwaarlooosd. Bo vendien werd ten aanzien van de Per zische werknemers speciaal met het oog op beloningen en promotie on draaglijke discriminatie toegepast. Tachtig procent van de arbeiders had geen behoorlijke behuizing. Namens een De directie van de Pan American Worids Airways heeft te New York be kend gemaakt, dat de P.A.A. bij.de Havil- land vliegtuigfabrieken in Engeland een order heeft geplaatst voor drie straal- verkeersvliegtuigen van het type „Cornet Hl" De toestellen zullen worden afgele verd in 1956. D» Comet III zal vermoedelijk ander half maal zo groot zijn als de Comet I, het toestel dat thans dienst doet op rou tes van Engeland naar Zuid Afrika en naar het Verre Oosten. 10 —o— Anna was blij dat ze naar de keuken kon gaan. Ze rakelde 't vuur wakker en zette de pan op. Toen vader een half uurtje later binnenkwam stond de tafel gedekt. Ze hadden aardappelen en winterwortels met karnemelksepap na. Vader vroeg een zegen en zwijgend begonnen ze te eten. Elk scheen ver diept in zijn eigen gedachten. Anna brak tenslotte de stilte. „Vader wat denkt u van Amerika? Ik bedoel van de landverhuizers?" „Wat een vraag!" protesteerde moe der. Vader nam nog een aardappel en goot er op zijn elf en dertigst nog een lepel jus over eer hij voorzichtig ant woordde: „Ik weet het niet kind. Er kan wel iets goeds in die emigratie zitten. Veel mensen hier in Europa kunnen nauwelijks de mond open houden en het schijnt voor zulken een uitkomst te zijn." Moeders ogen flikkerden. „Wel ja, het is een best ding voor de armen, die ten einde raad zijn", zei ze. „Ten minste als ze om God noch vaderland geven. Ik hoop alleen niet, dat deze koorts onze mensen aantast. Ik heb gehoord, dat sommigen werkelijk over emigratie denken een paar van onze eigen kerk. Denk eens aan! Naar een vreemd land te gaan, een wildernis, waar ze alle aanraking met de christe lijke sfeer zullen verliezen! Ik zeg maar zo: dat is een gebrek aan geloof. Als God hen daar kan onderhouden, dan kan Hij dat hier ook. En in dit land horen we thuis." „Nou, nou, moeder", begon Douwe. „Het is waar, dat dit ons vaderland is, maar de hele wereld is van God. En Hij is evengoed daar aan de andere kant van de Oceaan als hier." „Vader, hoe kun je zo praten! Het lijkt wel of je wat met die emigratie op hebt. Laat onze gemeenteleden je zo niet horen! Of dominee Van Raal- te!" „Geef me de pap even aan, Anna", vroeg vader. Anna schoof de schaal naar hem toe dat M li wijden %at door Marian SchooUand en moeder begon tegen Anna: „Hoe krijg jij die malligheid in je hoofd? Heeft Anton het daar soms over ge had? Als die jongen je met malle din gen aankomt Anna's hand trilde zo, dat ze de le pel moest neerleggen. Maar vader zei: „Een jongetje bracht mij vanmorgen een briefje: een briefje van Toll". „O ja?" Er klonk nieuwsgierigheid in moeders stem. Vader tastte eerst in de ene zak, toen in de andere. „Ik moet het ver loren hebben. In ieder geval: het was een kort briefje met alleen de bood schap, dat ik geen werk weer van hem krijg." „Vader!" riep Anna uit. „En van Toll kreeg u het meeste werk!" „Is het omdatbegon moeder. Vader knikte. Hij boog zijn hoofd en zag niet op. „Dat moet de reden zijn. Ik kwam hem een paar dagen geleden tegen. Hij vroeg me toen of hij goed gehoord had of ik werkelijk naar die „gehate oproerkraaiers" was over gegaan. Ik zei: „Waar het Woord van God naar waarheid wordt gepredikt, daar hoor ik btj", „En wat zei hij? Waarom heb je dat niet eerder verteld?" „Het had geen zin je bezorgd te ma ken eer de slag gevallen was. Hij zei niets meer, spuugde op de grond en liep door. Ik riep hem nog na of mijn laatste karwei naar zijn zin was. Maar ik kf-eeg geen antwoord." Vader speelde wat met zijn mes. Ze zwegen alle drie. De regen tikte weer tegen het raam. Een ferme klop op de deur schrikte hen op. Eer Anna op kon staan ging de deur op een kier open en een vrolijk gezicht gluurde naar binnen. ,,'tEten al op?" werd er gevraagd. „Tante Lucy!" riep Anna blij en op gelucht uit. De deur ging verder open en een vrouw van veertig, vijf en veer tig jaar stapte binnen. „Lucy! En dat in die regen! Ik wou je wijzer heben! Anna, geef haar een stoel!" „Wie geeft er nu om een beetje re gen?" vroeg tante Lucy lachend, maar ze zag onderzoekend van de een naar de ander. „Ik smelt niet. Koffie? Wel nee, kind. Of ja, toch maar, een kop hete koffie warmt van binnen." Tante Lucy zette haar hoed af en schudde de regendruppels op de vloer. Het vochtige grijze haar streek ze van het voorhoofd. Hoe kon ze zo op moeder lijken en toch zo'n heel ander karakter hebben, vroeg Anna zich af. Tante Lucy straalde altijd van voldoening. Ze was maar even jonger dan moeder, maar ze konden wel vijftien Jaar sche len zo op het gezicht. (Wordt vervolgd.) missie van de internationale Arbeids Organisatie werd in 1947 door de heer Fess verklaard „dat de arbeiders in Iran ln meerderheid een leven leiden, dat minderwaardig was aan het bestaan der dieren." De medische verzorging was treurig. Voor 70.000 arbeiders en hun familie leden waren 450 ziekenhuisbedden aanwezig. De lonen waren lager dan in andere Perzische industrieën. Wel iswaar konden arbeiders artikelen te gen lagere pijzen dan normaal kopen, doch dit was een voorwendsel om lage lonen te betalen. THANS VERBETERD. Hierna stond de heer Hassibi stil bij de huidige Perzische moelijkheden, welke „een gevolg zijn van de onmo gelijke en onjuste obstakels die ons in de weg zijn gelegd." En hij ver volgde: „Alleen het onderhoud van de thans vrijwel renteloze installaties drukt met f 120.000.000 op ons staats budget. Het lot van de arbeiders van de oude maatschappij is er sedert de nationalisatie niet op achteruit ge gaan. Zjj ontvangen regelmatig hun lonen en een lange reeks van sociale hervormingen is voor hen reeds op gang. Ondanks de moeilijkheden zijn 1.000 huizen in aanbouw en meer dan 1.000 woningen van vroegere buiten landse employees worden thans door 1800 Perzische arbeidersgezinnen be woond. De oude maatschappij had voor slechts 4500 van de 38.000 arbeiders te Abadan voor woningen gezorgd. Wij, aldus de heer Hassibi, hebben thans een ziekenhuis met 140 bedden gereed en 4 andere in aanbouw. Dis criminatie bij de medische verzorging komt thans niet meer voor. Een sociale verzekering is thans in oprichting. Hoewel het Perzische volk een einde aan het olieconflict wenst, zgn de voor stellen van de oude maatschappij tot dusver niet acceptabel geweest. Wij willen eenvoudige, fundamentele prin cipes doorvoeren, n.l. volledig onafhan kelijk en autonoom bestuur van de pe troleum industrie en deszeifs installa ties, volledige vrijheid van verkoop van de olie tegen de gangbare prijzen en de vrijheid van besteding der revenuen voor de ontwikkeling en de welvaart van het land. SARCASTISCH ANTWOORD. Het antwoord op deze uiteenzetting droop van s*arcasme. „Als de heer Has sibi doorgaat met de politiek in deze vergadering te halen, zal ik mijn minis ter van Buitenlandse Zaken moeten ver zoeken voortaan deze vergaderingen bij te wonen!", zo zei de Canadees R. H. Hooper. Hij bestreed de beweringen van de heer Hassibi op alle punten, zet te uiteen, dat de door de Perzische af gevaardigde bedoelde commissie ken nelijk onder communistische invloed stond en toonde met voorbeelden aan, dat de schuld voor de slechte toestan den in Perzië niet bij de Anglo Iranian lag maar in hoofdzaak bij de Perzische regering. Ook de vertegenwoordiger van de Engelse werkgevers liet het zelfde geluid horen. Met cijfers toonde hij aan hoeveel door de Engelsen in Perzië is verricht. VEEMARKT. ROTTERDAM, 21 October. Aanvoer in totaal 4352. Vette koeien en ossen 800; Gebruiksvee 1674 (223 t.b.c.-vrij) Vette kalveren 70; Graskalveren 460; Nuchtere kalveren 715; Varkens 35; Paarden 147; Veulens 16; Schapen of lammeren 390; Bokken of geiten 45. Vette koeien 2.65—2.75; 2.45—2.55; 2.00—2.20; Vette kalveren 2.60—2.70; 2.402.60; 2.202.40; Graskalveren 400, 325, 225; Nuchtere kalveren 53, 48, 45; Slachtpaarden 1.95, 1.90, 1.80; Schapen 105, 90, 70; Lammeren 90, 80, 60; Kalf- koeien 1200, 1050, 875; Melkkoeien 1200, 1050, 875; Vare koeien 780, 680, 580; Vaarzen 875, 775, 680; Pinken 600, 500, 375. GOES. 21 October. Fruit voor export: Goudreinetten AAA 32, A 18.2018.50, BC 14.30, I grof 17.70—18.10, I 12.20— 12.40, II 6.80; Cox Oranje Pippin AA 51, A 47, BC 42.30, I grof 47.10, I 39.90, H 12; Zure Bellefleur A 12.50, BC 8.20, I grof 11, I 6.70, H 3.10; Sterappels A 30.55, BC 14.40,1 grof 16, 112.20—12.70, II 4.70; Jonathan A 30.25, GC 24, AAA 31—31.50, I grof 30.55, I 15—17.50, II 8; -Ailington Pippin A 1821, BC 14, n 6; Notarisappel A 17.70, BC 13, I grof 15, I 12, II 7.50; Peter v. d. Eisen AA 18.60, A 16.80, BC 13.70, I grof 14.90, I 10, II 7.50; Bramley Seedling I grof 5.40, I 5, II 4; Bouwmans Rei- nette A 11, BC 9, I 6, II 3; Doyenne du Comise BC 35, I grof 43.70, I 39.90, II 26; Zwijndr. Wijnpeer A 14.60, BC 10.70, I grof 12, I 9.80, II 4.50; Noveau Porteau I grof 7.20, I 6.60, II 3; Br. Alex Lucas A 33.40, BC 31, I grof 31.90, I 30.60, H 8.50; Emile d'Heyst A 13, BC 10.65, I grof 13, I 10.50, II 4.50; Soldat Laboureur A 16, BC 11, I grof 17, I 11; Pondsperen I grof 9, I 9.20, H 7.90; St Remy I grof 10.40, I 9.60, II 8.60; Gieser Wildeman I grof 27, I 22, II 12; Verpakt fruit: Cox Oranje Pippin AAA 5255, AA 4953, A 48 49; Jonathan AAA 33—39, AA 33—36, A 3033, B 29; Goudreinetten AAA 32—34, AA 33—35, A 30—31; Glorie van Holland AA 29, A 25; Legipont AA 30, A 30; Will Duchesse I 30; Gewone veiling: Goudreinetten keuken 19.30 10.45; id. fabriek 5.505.70; id. gesort. val 4.80—5; Cox Oranje Pippin 839; Glorie van Holland 514; Laxton Su perbe 720; Jonathan 519; Ster appel 313; Courtpendu 35; Zure Bellefleur 38; Gron. Kroon 418; Pomm d'Oranje 818; Tuinzoet 1022; Zoete Ermgaarde 1128; Zoete Cam- pagner 1117; Doyenne du Comise 17 37; Comtesse du Paris 4.5013; Br. Hardey 1030; Zwijndr. Wijnpeer 6 9; Br. Alex Lucas 416, Noveau Por teau 49; Emile d'Heyst 411; Bonne Louisse d'Avr. 918; Will Duchesse 516; Pondsperen 59; Gieser Wilde man 1017; St Remy 59; Black Ali cante I 76—86; II 6471; Noten 1.30. Alles per 100 stuks of kg. EIERMARKT. GOES, 21/10. Handelarenprijs: Kip eieren 16fi, Poeleieren 12, Eendeieren 10, Kalkoeneieren 20, Ganseieren 25. Prijs voor verse kippeneieren f 3.13 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 cent per stuk minder uitbetaald. KRABBENDIJKE, 21/10. Export veiling; Sterappel A 16.40, B/C 12.20, H II 4.70, Cox Orange Pippin AAA 45.20, AA 45.70, A 46.20, B/C 40.10, H I grof 46.20, H I 37.80. Peren: Beurré Alexander Lucas H I grof 31.70, Emile d'Heyst H I grof 15.40, H I 12.10, Nouveau Poiteau H I grof 7.20, H I 6.60. Gewone veiling: J om than 3.20 9, Goudreinette 316, Cox Orange Pippin 1236, Ellison Oranje 1419, Golden Delicious 38, Sterappel 4. Peren: Beurré Alex-nder Lucas 6 14, Nouveau Poiteau 37, Emile d'Heyst 46, Doyenné du lomice 21, Comtesse de Paris 3. ST. ANNALAND. 21—10: Uien bonken 19,96—20.04; id. drielingen 23,08; id. pick- lei-s 28,31; id. stek 4,23. Aanvoer 100 ton, SCHERPENISSE 21—10: Uien middel 19,8020; id. drielingen 22,51; id. pick- lers 28,20; id- stek 4,47. Aanvoer 38 ton. THOLEN 21—10: Uien gew. 20,15; id. bonken 19,50; id. drielingen 23.30; id. picklers 28,31. Aanvoer 42 ton. VISMIJN. BRESKENS, 13—18 Oct. 1209 kg bot 61—21, 794 kg schar 79—30, 28 kg tong 2.52—j.80, 7 kg kabeljauw 96, 622 kg wijting 49—19, 52 kg sardj|n 5044, 16905 kg exportgarnalen 71™— 60, 703 kg binnenl. garnalen 7260, 957 kg pellerij 40.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5