DREIGENDE REGERINGSCRISIS IN OOSTENRIJK In Polen vechten partisanen» Communistische samen zwering in Frankrijk ontdekt Nieuw plan om Europa geld te laten verdienen PREMIER WILOPO DOET BEROEP OP DE BEVOLKING Fort Rammekens ideaal voor champignon-teelt Bondskanselier Figl, nauwelijks in ons land, ijlings teruggekeerd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Meningsverschil over begroting Vijf rode parlementsleden in staat van beschuldiging k SNIPPER NIEUWS k Oud S.S.-ers slaan zich op de borst Vrouw tc Wolphaarfsdijk mishandeld Stichting Uitgave; „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bü geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 243S. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2307 WOENSDAG 22 OCT. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 7.19 u., onder 17.30 u. Maan op 13.06 u., onder 19.42 u. Hoogwater Donderdag 23 Oct.: Vlissingen: 4.13 u. 1.92 m., 16.33 u. 1.91 m. Terneuzen: 4.43 u. 2.07 m., 16.59 u. 2.07 m. Wemeldinge: 5.58 u. 1.69 m., 18.11 u. 1.71 m. Zierikzee: 5.39 u. 1.46 m., 17.54 u. 1.50 m. Een meningsverschil over de begroting tussen de twee coalitiepartijen van de Oostenrijkse regering, de conservatieven en de socialisten, heeft tot een crisis geleid, waaruit wellicht een aftreden van de regering kan volgen. Dr Leopold Figl, de Oostenrijkse bondskanselier, die gisteravond voor een staatsbezoek aan ons Jand in Den Haag arriveerde is hedenmorgen per vlieg tuig, ijlings naar Wenen teruggekeerd, evenals de minister van buiten landse zaken, dr Gruber, die in Parijs de conferentie van de O.E.E.S. bij woonde en de vlce-kanselier Schaerf, die in Milaan de conferentie van de socialistische internationale bezocht. Volgens de Grondwet moet de Oostenrijkse regering heden voor mid dernacht de begroting hebben inge diend. De socialisten willen, ondanks de vermindering van de hulp der V.S. een politiek van investering in de ge nationaliseerde zware industrie voort zetten, teneinde werkloosheid te voor komen. De conservatieve volkspartij verzet zich hier echter t gen omdat, naar haar mening, verhoging van de uitgaven op de begroting gevaar voor inflatie inhoudt. Dit meningsverschil was de oorzaak, dat gisteren geen kabinetsvergadering kon worden ge houden. Vandaag zullen de besprekingen tussen de twee partijen worden her vat, doch waarnemers van de conser vatieve volkspartij zijn van mening, dat deze groep vermoedelijk niet tot een compromis bereid zal zenn. Minister van Financiën, Kamitz, heeft gisteravond zijn ontslag aan het bestuur van de conservatieve volks partij aangeboden, nadat de onder handelingen tussen de coalitie-partijen waren mslukt. Een woordvoerdc. der partij deelde echter mee, dat het bestuur dit ont- «lag hoogstwaarschijnlijk n'et zal aan vaarden, omdat de partij het beleid vaS minister volledig steunt. Beide coalitiepartijen hebben in middels verklaringen uitgegeven, waarin zij uiteenzetten, waarom de besprekingen op niets zijn uitgelopen. De volkspartij legt er de nadruk op, Een vluchteling vertelt. Polen, Duitsers en opstandige Russen, bewapend met tanks! Volgens een naar West-Duitsland ge vluchte Pool, hebben geüniformeerde Poolse opstandelingen de Russen ge dwongen hun militaire- en andere tran sport tussen Oost-Dultsland en de Sow- Jet-TJnie te verleggen. Thans zouden de Rossen van de zeeweg öf van de verkeerswegen door Roemenië, Tsjecho- Slowabjje en Hongarije gebruik moeten maken. De niet bij name genoemde vluchte ling, een 23-jarige beambte van de spoorwegpolitie, zou verzekerd hebben, dat het optreden van de opstandelingen, ondanks de militaire tegenmaatregelen, was toegenomen. De belangrijkste cen tra van de activiteit zouden de gebie den van Lublin en Kielce zijn, waar, naar wordt gezegd, de rebellen bij snelle uitvallen uit hun schuilplaatsen in de wouden gebruik maken van Duitse tanks uit de oorlog. Verder verklaarde hij dat een vlieg tuig van onbekende nationaliteit regel matig boven Poolse steden en dorpen anti-communistische propaganda-pam- fletten had uitgeworpen en dat by de partisanenbeweging vele Russen waren van het leger van generaal Wlassof, die gedurende de oorlog aan de zijde van Hitier stond. Ook zou een klein aantal Duitsers, afkomstig uit de thans door Polen bestuurde voormalige Duitse gebieden, deel uitmaken van de bewe ging. Van de Poolse plattelandsbevol king zouden de partisanen veel medewer king krijgen. De vluchteling had ver klaard dat in de dorpen, die op de hand van de partisanen waren, jongens van twaalf jaar met vuurwapenen waren gezien. dat zij zal blijven streven naar con solidatie van de Oostenrijkse econo mie en daarom gekant is tegen een verhoging der begrotingsuitgaven. De socialisten verklaren, dat te weinig gelden beschikbaar worden gesteld voor openbare werken, de staatsspoor wegen en voor ouderdomspensioenen. Ook vinden zij, dat de begroting voor binnenlandse zaken te laag is, waar door huns inziens de politie nief op haar huidige sterkte zal kunnen wor den gehandhaafd. Zij zien hierin een gevaar voor de openbare veiligheid. De zetelverdeling in het Oosten rijkse parlement is als volgt: Conser vatieve volkspartij 77 zetels, socialis ten 67 zetels, Liga van jnafhanke- lijken, een rechtsgeoriënteerde partij, 16 zetels en de Communisten 5 zetels. Communisten vechten in Indo- China met nieuwe wapens. Na de verovering van het Franse bolwerk Nghia Lo twee dagen ge leden hebben de rode troepen van de Vietminh Dinsdag hun opmars voortgezet. Van Nghia Lo, 150 km ten Noord-Westen van Hanoi, stootten zij door naar de zwarte rivier. De Fran se pogingen om de opmars te stuiten, werden opnieuw belemmerd door het slechte weer, waardoor er geen vlieg tuigen konden opstijgen. De troepen van" de Vietminh heb ben nieuwe en doeltreffende wapens gebruikt bij het jongste offensief. Deze wapens kwamen uit China. De Vietminh gebruikte voor het eerst 75 mm berggeschut en 120 mm mortieren, die betonnen muren „ver pulverden". Sneltrein Parijs—Bazel ontspoord- De sneltrein ParijsBazel is Dins dagavond een paar honderd meter bui ten het station van Nogent-le Perreux uit de rails gereden. Eén persoon na aankomst in het ziekenhuis over leden. Zeven p .-sonen zijn gewond. De slachtoffers zijn allen spoorweg employe's. De trein ParijsMulhouse, die achter de ontspoorde sneltrein reed, werd tot stilstand gebracht. Onthulling van regering De Franse regering heeft de nationale vergadering een uitvoerig dossier voorgelegd, dat handelt over „een communistische samenzwe ring om de Franse defensie te saboteren en het moreel der strijd krachten te ondermijnen". De regering heeft de „parlementaire commissie voor de onschendbaarheid" verzocht de immuniteit van vijf com munistische parlementsleden, name lijk de waarnemende partijleider Jacques Duclos, het politbureaulid Etienne Fajon, de communistische partijleider in het departement van de Seine Raymond Gryot, het lid van de centrale commissie en voormalig Frans minister van landsverdediging, Francois Billoux en het politbureaulid Andre Marty, die kortgeleden uit het partijsecretariaat is gezet, op te hef fen, daar zij hen in verband met de beschreven „samenzwering tegen de Franse staat" in staat van beschuldi ging wil stellen. WEST-DUITSLAND EN HET E.V.G.-VERDRAG. De Westduitse regering heeft zich na een Dinsdag gehouden bijeenkomst waarop over vraagstukken der buiten landse politiek is gesproken, uitge sproken voor een snelle Westduitse bekrachtiging van het E.V.C.-verdrag, nog vóór de Franse nationale verga dering zich hierover heeft uitge sproken. Tevoren had bondskanselier en mi nister van buitenlandse zaken Aden auer overleg gepleegd met het bestuur van de christen-democratische (ka tholieke) party, waartoe hij zelf be hoort. Een christen-democratische woordvoerder verklaarde, dat zyn partij een snelle Westduitse bekrach tiging wenst, om te doen biyken, dat West-Duitsland een positief standpunt t.a.v, de (West)-Europese verdedi gingsgemeenschap inneemt. Er is te Bonn nog niets van offi ciële Franse zijde medegedeeld over wyzigingen, die Frankrijk in het E.V.G.-verdrag aangebracht zou willen zien. NIEUWE RAZZIA'S IN NAIROBI. Soldaten, bijgestaan door blankeen inheemse politie, zijn Dinsdagmiddag opnieuw in Nairobi een razzia begon nen. Vele niet-blanken werden in winkels en hoofustraten aangehouden Grote transportvliegtuigen voeren nog steeds versterkingen aan. De kruiser „Kenya" heeft troepen aan boord, die, indien nodig, aan wal kunnen gaan. DRIE DODEN BIJ VERKEERSONGEVALLEN. Te Staphorst is gisteravond een Volkswagen uit Amsterdam met grote snelheid in botsing gekomen met een truck met oplegger. De Volkswagen schoot onder de truck en bleef met afgerukte kap als een hoop verwron gen staal liggen. Twee inzittenden, een 47-jarige en een 28-jarige man uit Amsterdam, werden op slag gedood. Bij het oversteken van de nieuwe Rijksweg ten Oosten van Delft, is gistermiddag een bejaarde fietser uit Delft door een auto aangereden en gedood. Verklaring van Churchill. OVERLEG MET STALIN NIET MEER MOGELIJK? Het socialistische Lagerhuislid Lewis heeft premier Churchill Dinsdag in het Lagerhuis de vraag gesteld of hij het huis „bijzonderheden wilde mede delen over de data, waarop hij zich met president Truman en maarschalk Stalin in verbinding had gesteld voor het houden van besprekingen over internationale vraagstukken". „Ik betreur het", antwoordde Chur chill, „dat zich nog geen gelegenheid heeft voorgedaan voor dergelijke stappen. Ik ben niet van gevoelen, dat de verantwoordelijkheid hiervoor op Groot-Brittannië of de Verenigde Staten rust". Hij voegde hieraan toe: „Ik ben van mening, dat mogelijk het tijdstip, waarop dergelijke stappen zouden kunnen worden gedaan, voor- bq is". Schuman over Spanje. De Franse minister van buitenland se zaken, Schuman, heeft Dinsdag verklaard, dat hij hoopte „in de niet te verre toekomst" de kwestie van Spanje's opneming in het Europese leger te regelen. KEKKONEN KRIJGT OPDRACHT. De president van Finland, Paasikivi, heeft de demissionaire premier, Urho Kekkonen, opgedragen een nieuwe regering te vormen. Het rapport is getekend door de Franse minister van landsverdediging Pleven. Er zijn hoofdzakelijk aanha lingen uit communistische dagbladen en pamfletten in vermeld, doch het bevat ook foto-copieën van documen ten, waarop by de jongste invallen der politie in kantoren der Franse communistische partij de hand gelegd. Een der documenten is een „plan van actie", opgesteld door de „com munistische federatie" in het departe ment Seine-et-Oise, dat de industrie gebieden, grenzende aan de buiten wyken van Parijs, omvat. Hierin werd de plaatselijke communistische partijleden het volgende opgedragen 1. Het scheppen van voorwaar den voor een massa-actie door ar beiders en andere burgers tegen de wapenproductie in metaalfabrieken 2. Het organiseren van massa acties tegen het vervoer van oor logsmateriaal in spoorwegcentra. 3. Krachtiger actie tegen het ge bruik van Franse diensten door de Amerikanen. Hiervoor moest het departement Seine-et-Oise een stra tegische basis vormen. 4. Het verzet tegen de oorlog in Indo-China en het steunen van de Franse oveerzeese gebiedsdelen in hun strijd voor de onafhankelijk heid. DUITSLAND EN DE ARABISCHE LANDEN. Bondsrepubliek in het nauw. Dinsdag is een delegatie van de Arabische Liga in Bonn aangekomen om er de zorgen van de Arabische landen over het verdrag tussen Duitsland en Israël te vertolken. Men noemt n.l. het verdrag met Israël in strijd met de vriendschap tussen Duitsland en de Arabische landen, omdat het Israël in staat zal stellen zyn militaire potentieel te ver groten. Met dit al zit de Bondsrepubliek nu in een dwangpositie tussen haar morele verplichtingen jegens het Jodendom en haar materiële belangen in de Arabische landen, die vooral in de laatste jaren grote afnemers der Duitse industrie zijn geworden. r r i i i 4 4 Deze foto toont ons, hoe de Havilland Comet III, een Brits straalvliegtuig, dat wordt aangedreven door vier Rolls Royce turbinestraalmotoren, eruit zal zien als lijntoestel van de Amerikaanse vliegtuigmaatschappij, de Pan American World Airways. Deze maatschappij beeft drie van deze toestellen in Engeland besteld, waarvan de aflevering zal beginnen in 1956. Het nieuwe vliegtuig zal ongeveer 800 km per uur kunnen vliegen op hoogten tot 13000 meter. Het vliegtuig kan dienen voor eerste klas passagiersvervoer plaats voor 58 personen en voor toeristenvervoer, waarbij 79 passagiers zullen kunnen worden vervoerd. Elk vliegtuig zal f 7.950.000 kosten. „DOLLAR-DRIEHOEK" ALS OPLOSSING? Nog veel „oud zeer" op vergadering van de O.E.E.S. In de wandelgangen van het gebouw van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking te Parijs, waar gisteren de tweedaagse bijeen komst van de ministerraad van deze organisatie eindigde, wordt thans ge sproken over de vorming van een „dollar-driehoek", met het doel het Europese dollartekort niet groter te doen worden. Vereenvoudiging internationaal wegverkeer. Naar de K.N.A.C. ons bericht is het .ïJfejieefse. verdrag nopens het inter- hationale wegverkeer, van September 1949, thans ook door Nederland ge ratificeerd. Dit houdt onder andere in, dat het Nederlandse rij- en ken tekenbewijs voor alle soorten voer tuigen erkend wordt door de landen, die dit verdrag eveneens onderteken den. Voor een bezoek aan de Verenig de Staten, Cuba, de Unie van Zuid- Afrika, Tsjechoslowakije, Frankrijk, Monaco, Griekenland en Zweden be hoeft men dus niet meer in het bezit te zijn van een internationaal rij- of wagenbewijs. Regering zal programma uitvoeren In een radiorede voor geheel Indo nesië heeft de Indonesische minister president, mr Wilopo, nadrukkelijk gezegd, dat er geen kabinetscrisis in Indonesië is. De regering zal voort gaan verantwoordelijkheid ten op zichte van het volk te dragen. Zij zal haar programma uitvoeren. «In zijn rede herinnerde de premier aan de strijd van tientallen jaren voor een vrij en souvereine staat. „Onze democratie bevindt zich thans midden in haar ontwikkeling by het zoeken van de vorm, die overeen stemt het het karakter van het volk", aldus de premier en hij vervolgde: Wij zien dat, naast de minder ver- De Amersfoortse buschauffeur Jan van Gent komt Woensdag thuis uit New-York, waar hij een maand lang heeft gereden op de bus met auto matische schakeling van George Brennan. Men heeft de Amersfoorter een baan in New-York aangeboden. Maar hij wilde eerst naar huis om daarover eens met zijn vrouw te pra ten. De Tilburgse recherche heeft een inbrekersb' Ie van vijf man op gerold. De politie van Rotterdam heeft een man in de kraag gegrepen, die zijn huis in brand heeft gestoken om de verzekeringspenning en in totaal f 5000.in handen te krij gen. Mr D. U. Stikker, die tot am bassadeur in Londen is benoemd, wordt morgen in de Britse hoofdstad verwacht om zijn functie te aanvaar den. Vice-admiraal F. Stam, vlag officier materiëel van de Kon. Marine, heeft van de Zweedse gezant, de heer de Lagerberg, het onderscheidings teken van Commandeur der Eerste Klasse in de Zwaardorde ontvangen. „Het waren idealisten De Waffen-SS is tijdens een bij eenkomst van vroegere SS-ers in de Beierse stad Kulmbach aangediend als de voorloper van het Europese leger". De voormalige commandant van de SS-divisie „Viking", generaal Gille, heeft in een rede voor de organisatie van veteranen der SS o.m. gezegd: ,Wij bieden ons aan niemand aan, het allerminst wel aan diegenen, die zo weinig achting voor onze soldateneer hebben gehad, maar wij maken er in alle bescheidenheid op opmerkzaam, dat de oprichting van een Europees leger, zoals dit thans hopelijk nog niet te iaat door de politici der Westelijke mogendheden wordt geëist, in onze gelederen reeds met het beste succes is beproefd. Het waren idealis ten, die reeds meer dan 10 jaren geleden hebben ingezien, dat Europa slechts gemeenschappelijk tegen het Bolsjewisme kan worden verdedigd. Onze Hollandse, Vlaamse, Franse, Bel gische, Noorse, Zweedse en Deense kameraden hebben een bittere lijdens weg achter zich. De bondsregering dient er bij haar werk voor een nieuw Europa voor te pleiten, dat deze pio niers van de Europese gedachte van vervolging worden ontslagen" Gille verklaarde dat de vroegere SS-ers geen neo-fascisten zijtl. Bin nenkort zal in het Obenburgsche stad je Verden een internationale samen komst van vroegere leden van de SS worden georganiseerd. blijdende aspecten, uit de gebeurte nissen, waarvan wij thans getuige zyn, ook de geest spreekt, die paal en perk wil stellen aan een ontwik keling van parlementarisme, die ons naar een atmosfeer leidt, waarbij de regering haar plichten niet kan ver vullend Wilopo zei, dat dit niet de eerste beproeving was, maar hij was er van overtuigd, dat over de huidige is heen te kómen. Een verheugend feit noemde hy de trouw van leger en territoriale commandanten van geheel Indonesië jegens de regering. „De wensen tot ontbinding van het huidige parlement moeten in overeen stemming met de democratische be ginselen gekanaliseerd worden, aldus de minister-president, die tenslotte een beroep deed op het verantwoor delijkheidsgevoel, herhaalde, dat een kalme atmosfeer noodzakelijk is en bij het gehele volk aandrong om mee te werken bij de handhaving van de eenheid van de natie over het gehele land. Volgens dit plan zou Amerika een deel van zijn investeringen, in plaats van in Europa, in de economisch min der ontwikkelde gebieden van Zuid' Amerika, Afrika, het Midden-Oosten en Azië doen, teneinde nieuwe dollar- rijke markten te vormen, waarmede Europa zou kunnen handeldrijven en aldus nieuwe dollars verdienen. In de redevoeringen over de alge mene economische politiek en de voor uitzichten werd veel „oud zeer" naar voren gebracht, maar geen nieuwe geneesmiddelen. Alleen de Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul van Zeeland, heeft totdusverre een concreet voorstel gedaan: het houden van een internationale economische conferentie van Europese landen en Amerika, met het doel Europa handel in plaats hulp te verschaffen. Zoals verwacht werd hebben de ministers hun verontrusting uitgesproken over De dader (haar echtgenoot) in Terneuzen gearresteerd. Maandagavond heeft een inwoner van Grijpskerke, A. Viss.- genaamd, zijn vrouw, die enkele weken geleden by hem was weggelopen en een be trekking als huishoudster in Wol- phaartsdijk had aanvaard, dusdanig geslagen, dat zü met een taxi naar het ziekenhuis Oostwal te Goes moest worden vervoerd. De vrouw zal ver- moedelijk een oog moeten missen. De man, die na het hulpgr ep van het slachtoffer de benen had genomen, is inmiddels gistermiddag te Terneuzen gearresteerd. De familie Visser woonde oorspron kelijk in 's-Heer Arendskerke, maar had zich sinds enige tijd in Grijps- lterke gevestigd. Het boterde niet zo best tussen deze twee echtelieden en enkele weken geleden verliet de vrouw de welhaast uitgewoonde wo ning en werd huishoudster bij een familie in Wolphaartsdijk. Hier bleef zy tot Maandagavond haar man kwam opdagen. Er ontstond een woorden wisseling met het hierboven omschre ven gevolg. Naar men ons meedeelde wordt de man ook door dc gemeentepolitie van Middelburg gezocht wegens verduis tering. REDE VAN EDEN. De Engelsman Eden heeft daarover de Europese productie. Zij waren van mening, dat een grote inspanning no dig is tot vergroting van de productie en drongen aan op snellere vorderin gen hij de vorming van een Europese markt. tydens een diner nog wat gezegd: „De Europese landen willen liever zich zelf de weg banen naar solventie en economische zekerheid dan dat zij door Anierika geholpen worden. Wy willen de gelegenheid hebben de dollars te verdienen, die we nodig hebben om onze buitenlandse rekeningen in even wicht te brengen", zo verklaarde h(j. Haringlogger ving reuzenhaai. De gisteren binnengekomen haring- logger Sch. 236, schipper C. de Graaf, bracht een buitengewoon grote vi* aan. De zeelieden geven het de naam van „apikol" (soort haai). Deze reu zenhaai heeft een lengte van ongeveer 7 meter en een gewicht van 3 5 4000 kg. Het was een hele toer de vis aan boord te brengen, vertelde de schpper. GEDEELTELIJKE VERKOOP MIDDELBURGSE GASFABRIEK Aan de Wasserij „Zeeland". B. en W. van Middelburg stellen voor om een gedeelte van de gas fabriek aan het Molenwater te ver kopen aan de Wasserij „Zeeland". Zo als bekend zal door de levering van lange-afstand-gas nit Sliskil, op 1 Januari a.s. de Middelburgse gas fabriek grotendeels overbodig worden. De verkoop betreft hier het terrein achter de voormalige directeurswoning met de zich daarop bevindende op stallen, t.w. de machinekamer, de sto- kery en de opslagplaats. De verkoop- prys is vastgesteld op f72.500. B. en W. stellen voor om de koper in de financiering tegemoet te komen door hem een eerste hypotheek gelyk aan de koopsom te verlenen. De raad, die Dinsdag a.s. ter behandeling van de begroting voor 1953, byeen komt, zal dit voorstel in behandeling nemen. Nieuwe bestemming Naar wij vernemen zal binnen zeer korte tijd het fort Rammekens wor den ingericht voor de teelt van champignons. Een der grootste telers ln ons land heeft namelijk de ruimte in het fort gehuurd en is van plan met gebruikmaking van de modernste methoden hier zijn bedrijf te gaan uit oefenen. Ruim 50J vierkante meter bodem oppervlak staat tot zijn beschikking. Een kern van vast personeel komt mee naar Walcheren. De teler, de heer Varkenvisser uit Wassenaar, begon zijn bedryf in bunkers te Driebergen. Aangezien deze door het Ministerie van Oorlog werden gevorderd, moest hij een andere ruimte zoeken. Hij vond deze in bunkers te Wassenaar. Toen ook deze voor defensiedoelein den werden opgeëist, achtte hij het risico, om opnieuw deze oorlogsover blijfselen te betrekken, te riskant, afgezien nog van het feit, dat zy voor het doel feitelyk minder geschikt waren. De aandacht van de kweker werd daarna op Rammekens gevestigd en bij nader onderzoek bleek de hier aan-1 wezige ruimte ideaal te zijn. De iso latie der kamers is uitstekend, de in richting is veel practischer dan die van bunkers, terwijl de voor champig nonteelt noodzakelyke paardenmest in voldoende mate op Walcheren ver krijgbaar is. Bij de teelt wordt van kisten gebruik gemaakt, die volgens een speciaal systeem op elkaar wor den gezet, zodat de beschikbare ruim te verviervoudigd kan worden. De mest wordt niet meer volgens de oude methode gebroeid, maar in een spe ciale stoomkamer gestoomd, hetgeen het voordeel biedt, dat schimmels veel minder in- loed op het product hebben. De teler heeft reeds een grote afzet in het binnenland terwijl die naar Belgiëë steeds meer op gang, komt. INBREKER TE MIDDELBURG AANGEHOUDEN. De Middelburgse gemeentepolitie heeft aangehouden zekere C. v. d. K., woonachtig te Middelburg, die enige weken geleden door het vernielen van een raam zich toegang verschafte tot een woning, waarvan de bewoners af wezig waren, en een bedrag van f500.heeft meegenomen. Hy is voor de Officier van Justitie geleid. VORMINGSWERK BEDRIJFSJEUGD Te Tilburg is een dienst voo de jeugd in de bedrijven opgericht, die haar werkterrein heeft over heel Bra bant, Zeeuwsch-Vlaanderen, het land van Mars en Waal en het ryk van Nijmegen. Dr A. Knaapen uit Tilburg is met de leiding belast. Deze dienst zal bemoeienis hebben met de jeugdige arbeidsters en arbei ders tussen de 14 en 20 jaar. Het werkterrein is verdeeld in ver schillende districten. De districtslei ding heeft voornamelijk n doel het vormingswerk onder de arbeidende jeugd te organiseren. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Droog weer met overdrijvende wol kenvelden. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Noord en Oost. Aanhoudend koud.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1