Belastingverlaging voor bedrijven noodzakelijk, tenzij men wil komen tot een „koude socialisatie. Voor Middelburgs Kerken. HieA Nieuwe bewindsman kreeg tal van vragen te verwerken» en over de grenzen. DeTwentsche Bank n.v. Verzoek om samenspreking voor kennisgeving aangenomen» Waarschuwend woord der NederL werkgevers Positietekening van de ondernemer. In voorlopig verslag begroting Ambonezen werken zei niet mee. wederopbouw. „Vatbare" Kinderen...? Kerken moeten onderling elkaar steunen. Amerika protesteert bij Rusland» FEUILLETON £m Ccuidj - dot 9Jtz U wippen, %al Totaal verdedigingsplan wordt voorbereid. Metselaar had geldgebrek. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Ingezonden Mededeling (adv.). De ondernemers, georganiseerd in het Verhond van Nederlandse Werkge vers, zyn voor wat de toekomst betreft niet zo bijster optimistisch gestemd. Het jaarverslag 1951/1953 dat dezer dagen is verschenen en de tijdens een persconferentie door het bestuur daarop gegeven toelichting, geven daar blijk van. Voor dit weinige optimisme wijzen zij drie redenen aan, n.l. het feit dat verschillende landen terugkomen van de vrjjheid van invoer, de mogelijkheid dat onze voorraden hier te lande te krap zullen blijken en dus zullen moeten worden vergroot, waardoor de invoer zai moeten toenemen en de handelsbalans dus in gevaar komt, en als derde oorzaak wijzen zj) op de werkloosheid, wel ker bestrijding inflatie kan brengen met een nadelig effect voor de betalings balans. Echter, de ondernemers zouden geen goede ondernemers zijn als zij ook niet de richting aangaven, welke regering en bedrijfsleven zullen moeten gaan wil men een redelijk peil van werkge legenheid en van welvaart handhaven. Daarvoor meent men dat aan vijf eisen moet worden voldaan: 1. Onze betalingsbalans moet In evenwicht blijven; 2. Er moet een oplossing gevonden worden voor het dollarvraagstuk, spe ciaal nu door het verder afnemen van de dollarhulp dit vraagstuk in een acuut stadium komt; 3. Er meet belastingverlaging komen. Ten aanzien van het bedrijfsleven is de fiscus, naar het Verbond meent, te ver gegaan, aangezien hierdoor de in vesteringen in het gedrang komen. Men stelt de belastingpolitiek grotendeels aansprakelijk voor het feit, dat de in vesteringen, welke in 1950 nog 160 be- Uep (1948 Is 100), thans is ingezakt tot 103. „De Nederlandse industrie", zo wordt .'n het verslag gezegd, „is groot gewordeu dank zij de zelffinanciering. Door de huidige fiscale politiek gaat deze bron van financiering geleidelijk opdrogen. Gedurende korte tijd zijn be lastingen van de huidige omvang en het huidige systeem wel te dragen, maar als men niet tijdig dit systeem herziet, dan raakt men verzeild in een „koude socialisatie". Men geeit de regering dan ook de raad, wegen te zoeken ter ver laging van de staatsuitgaven. 4. Er. moet een klimaat geschapen Worden, dat verdere industrialisatie en opvoering van de export mogelijk maakt; 5. Het te voeren beleid dient een grote mate van continuïteit te vertonen, Hierop wordt zeer sterk de nadruk ge legd, „want zo meent men con tinuïteit van het economisch beleid is voor het bedrijfsleven even belangrijk als het beleid zelve! DE ONDERNEMER. Vrij uitvoerig wordt in het verslag stil gestaan bij de positie van de onder nemer. Geconstateerd wordt dat hjj een steeds meer centrale plaats gaat In nemen In de maatschappelijke gedach- men. Indien de ondernemer een juist begrip heeft van zijn taak, functie en verantwoordelijkheid, zal hü meehelpen de ondernemingsgewijze georganiseerde maatschappij in stand te houden en deze vormt, naar de vaste overtuiging van het verbond, de beste garantie voor vrijheid en welvaart. DE JAARVERGADERING. Op de jaarvergadering van het Ver bond, te houden op Donderdag 23 en Vrijdag 24 October a.s. in Den Haag, komen al deze onderwerpen uitvoeriger aan de orde. De jaarrede zal aldaar worden uitgesproken door de voorzit ter van het Verhond, de heer T. J. Twijnstra. Diens Belgische collega, de heer L. A. Bekaert, voorzitter van het Verbond der Belgische Nijverheid, zal spreken over: „Op de drempel van een Europese gemeenschap". Voorts zal een onderwerp van bespreking zijn: „Groei der Nederlandse industrie, een levens voorwaarde voor ons volk." Hierover zullen het woord voeren Prof. Dr J. Zijlstra, minister van Economische Za ken, Ir P. F. S. Ottan, voorzitter van het presidium van de raad van bestuur tenwereld en hem wordt aangeraden in I van Philips, en Dr J. C. Hooykaas, di- toenemende mate aan het algemeen I recteur der N.V. Becker's Sons te maatschappelijk gebeuren deel te ne-1 Brummen. „Is de minister bereid?",.. Gen. Majoor Scholten: Leiding dient op militaire leest geschoeit. „Met de Ambonezen, die in ons land In woonoorden zijn ondergebracht, ■taan we voor een zeer bijzonder geval om deze verspreide gemeenschap te kunnen leiden zjjn bijzondere maatrege len nodig. Ik voor rnjj acht een bevre digende oplossing niet mogelijk, indien de leiding over deze Ambonezen niet op militaire leest wordt geschoeid. Het mislukken van de tot nu toe in het werk gestelde pogingen om deze Am bonezen In geregelde banen te leiden, heeft dit wel voldoende duidelijk aan getoond." Dit zei de generaal-majoor b.d. P, Scholten, de hoofdleider der kampen ln een onderhoud naar aanleiding van berichten, dat opnieuw roerigheid in de woonoorden heerst." De leiding die van de kampraden uit- êaat zou veel efficiënter kunnen zijn, idien de kampbewoners zelf wat meer meewerkten. Daarbij komt dat er in de 50 woonoorden drie belangenvereni gingen leven de B.P.R.M.S., de CRAMS en de K.P.P.T. (die der Keiezen). Men tracht nu de aanhangers dezer stro mingen zoveel mogelijk bij elkaar te laten wonen. Allemaal om onderlinge twisten te voorkomen. Voorts heerst in somimige woonoor den een ergerlijke vervuiling, omdat men eenvoudig weigert de orders van de kampraad op te volgen. Men wei gert zelfs soms het eten voor de eigen mensen te koken, zodat ook de voedsel voorziening vaak in het honderd loopt. De herscholingsopleiding verloopt eenvoudig omdat de mensen in de land- of tuinbouw gaan werken in de sei zoenen van de vruchtenpluk of het aardappelrooien. Dit geeft dan weer wrijvingen, omdat in geval van bijver diensten, 60 pCt daarvan, volgens de bepalingen zou moeten worden inge houden. Zoals de toestand nu is, aldus de heer Scholten bestaat er een morele en ze delijke achteruitgang, hetgeen op de duur tot een totaalafglijden moet lij den. IN KOREA GESNEUVELD. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens acties in Korea op 10 October 1952 is gesneuveld kor poraal J. Rijs, 32 jaar oud en afkomstig uit Amsterdam. Model gemeenteprogram vastgesteld. Door Verbond A.R. gemeente- provinciebest' irders. Het Verbond van vereniging van A.R. gemeente- en provinciebestuur ders heeft op zijn jaarvergadering te Utrecht een modelgemeenteprogram- ma vastgesteld, dat voor het eerst bij de op handen zijnde raadsverkiezingen dienst kan doen. De voorzitter, mr G. A. Diepen horst, sprak een openingsrede uit, ge titeld: „De zang der sirenen", waar in hij als zijn mening deed uitkomen, dat het voeren van een eigen, op vaste beginselen geworteld, beleid door de raadsleden steeds moeilijker wordt als gevolg van de toenemende bemoeiing der centrale overheid. In de namiddagvergadering refe reerde het Tweede Kamerlid A. Sta pelkamp over „De gemeente, de werkloosheid, de industrialisatie en de investeringspolitiek*. De nieuwe Minister vau Wederop bouw en Volkshuisvesting, de heer Witte, heeft in het thans verschenen voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting van zijn departement een hele serie vragen en opmerkingen te verwerken gekregen over de woning bouw en daarvan was wel de voornaam ste de aansporing om nu een3 af te re kenen met de ontstellende grote wo ningnood in ons land. Allereerst wordt van hem verwacht, dat hij een wat vastere lijn in zijn be leid zal handhaven dan zijn voorganger aan wien overigens toch ook veel lof wordt toegezwaaid. Men vond, dat mi nister In 't Veld gedurende zijn ambts periode teveel met regelingen en circu laires had gewerkt, die in menig op zicht afweken van vroeger genomen besluiten en ook, dat er te weinig nieuw was gebouwd. Aan de hand van aan het C.B.S. ontleend cijfermateriaal heb ben verscheidene leden de verwachting uitgesproken, dat het aantal voltooide woningen dit jaar zelfs nog minder zal zijn dan het vorige jaar. Het vragenlijstje, dat de minister in het voorlopig verslag wordt voorge legd bevat de volgende wensen: De gemiddelde classificatie-inhoud der wo ningwetwoningen, waarvoor in dit jaar vergunning is verleend, is weer aan de lage kant n.l. rond 236 kubieke meter. Deze steeds verdergaande verkleining vervult vele leden met zorg. Is de mi nister nu bereid, zo vraagt men, de nodige maatregelen tegen dit euvel te nemen? Is de minister ook bereid aan de vele gemeenten, die het hun toege- KABINETSCRISIS IN FINLAND De premier van Finland, Kekkonen, die tot de agrarische partij behoort, heeft Vrijdag het ontslag van zijn kabinet aan geboden aan president Paasikivi. De so ciaal-democratische ministers uit het coalitiekabinet waren reeds eerder op de dag afgetreden. De crisis is ontstaan tengevolge van een meningsverschil tussen de agrarische partij en de socialisten over het plan der regering om de huren te verhogen. Nieuw-Vosmeer uit zijn isolement. Het waterschap De Vosmeerse Pol ders" heeft de Molenweg, die Nieuw- Vosmeer verbindt met de grote weg naar St. Philipsland, aan de gemeente Nieuw- Vosmeer overgedragen. Hierdoor is de mogelijkheid geopend, dat de gemeente uit haar isolement wordt verlost. De weg verkeert in een slechte toestand en het waterschap kon de kosten van verbete ring van het wegdek niet dragen. De ge meente is van plan zo spoedig mogelijk dit werk aan te vatten. Als de weg een betondek heeft gekregen, zullen de bus maatschappijen een frequente dienst op Nieuw-Vosmeer openen. Het waterschap zal aan de gemeente een bedrag van ƒ25.000 betalen, als af koopsom van het onderhoud van de weg. wezen bouwvolume tot en met 1953 reeds hebben verwerkt alsnog een extra bouwvolume toe te kennen Voorts wordt een oplossing gevraagd voor het probleem der hoge huur- en koopprij zen van vele premiewoningen of wo ningen in de vrije sector. Vele leden in formeerden ook naar het bouwen van schuilkelders onder de woningen. Dit leek hun n.l. wenselijk. FINANCIERINGSREGELINGEN WONINGBOUW. Is het waar, zo werd door tal van leden gevraagd, dat ten departemente wordt gewerkt aan een wijziging van de premieregelingen woningbouw 1950? Zij vertrouwden, dat dit niet zal leiden tot een verslechtering van deze rege ling, aangezien noch de huidige bouw kosten in vergelijking met die, welke bij de invoering van de premieregeling golden, noch het huidige huurpeil een verslechtering kunnen motiveren. Tenslotte wordt door veie leden ge wezen op de noodzaak var. hoogbouw in verband met de toenemende schaar ste aan grond. De Klnderstad Madurodam in Den Haag heeft in het eerste seizoen niet minder dan 320.000 bezoekers getrok ken. Van de f 190.000 is nog niet veel overgebleven voor het Ned. Studenten Sanatorium, doch de stad is thans schuldenvrij. Het komende jaar ver wacht men zeker 500.000 bezoekers. Met rookbommen en schimpscheuten heeft een aantal militairen de gemeen te Huybergen op stelten gezet uit ver ontwaardiging over de houding van en kele raadsleden, die tegen de bouw van militaire woningen hebben gestemd. Het mysterieschip „President Ro berts" ligt in de haven van Southamp ton en is te koop, zo weet „Het Parool" te melden. Toen men informeerde waar de notaris Quaadvlieg zich bevond, kreeg men ontwijkende antwoorden. Doordat hjj zich met zijn oog aan een duwstang van een handkar stootte is een blinde 44-jarige Engelsman Harry Ingezonden Mededeling (adv.) Moeder, sukkel toch niet langer met „altijd verkouden" kinderen! Bestrijd de j opkomende gevaren met Willmot, uit Kent plotseling weer zien de geworden. Studenten aan de Technische Hoge school kunnen op kosten van het Mi nisterie van Oorlog studeren (tegemoet koming in de kosten tot een bedrag van 10.000 gulden) als ze na het verkrijgen van het ingenieurs-diploma een ver bintenis van 10 jaar aangaan bij de Kon. Landmacht. Do Amerikaanse ambassadeur te Saigon is kort geleden aan een aan slag ontsnapt. Men ontdekte een com plot om hem met een mitrailleur in de eetzaal van zijn ambtswoning neer te schieten Volgens het weekblad van de Franse communistische partij, „Nouvelle Fran ce", is Turpinsky Bela, een partijfuncti onaris uit Montsouris, uit de partij ge stoten op beschuldiging van het ver strekken van inlichtingen aan de politie. Bij Kon. Besluit is ingaande 1 Novem ber benoemd tot burgemeester van Weert dr H. A. C. M. van Grunsven, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Horst (Limburg). Op de jaarlijkse algemene vergade ring van officieren van de Kon. Land macht, die te Breda is gehouden, heeft de kolonel van de Generale Staf b.d. van het voormalig K.N.I.L., C. van Hoogenband het woord gevoerd over „De verrichtingen van K.N.I.L.". Hij sprak daarbij uitvoerig over de oorlog in Atjeh en de strijd tegen de Japan ners in de jongste wereldoorlog. Synode der Geref. kerken. De generale synode der Geref. Ker ken heeft in haar Vrijdag te Rotterdam gehouden zitting zich bezig gehouden met de onderlinge steunverlening der kerken t.a.v. de diaconale armenzorg. Dit vraagstuk, aldus ds H. W. H. van Andel, vraagt dringend om een oplos sing. In de diaconale praktijken zijn steeds meer afwijkingen te constateren. Men accepteert dikwijls overheidssteun. Het probleem van de verhouding diaco- nie-overheid is alleen bevredigend op te lossen als de kerken tegenover el kaar haar roeping en taak verstaan en elkander steunen. De commissie had voorgesteld, zich tot de kerkeraden te wenden met een herderlijk schrijven, waarin de kerken opgewekt worden voor de diaconie te collecteren. Na re plieken ging de zaak naar de commissie terug. Opnieuw zullen deputaten wor den benoemd, waarin o.m. sprake Is van het vormen van een kas voor onderlinge steunverlening. Voorts kwam de samenspreking met de Belgische zendingskerk ter tafel. Uit de samenspreklngen is gebleken, dat nog van geen samensmelting sprake kan zijn. Deputaten met een volledige opdracht zullen weer benoemd worden. Het laatste punt vormde de steun aan hulpbehoevende kerken. Op voor stel van de part. synode van Zuid- Holland-(Z.) werd besloten niet in te gaan, betreffende de steun aan de Bel gische Kerken. De synode keurde de behandeling van deputaten goed, be sloot jaarlijks een collecte uit te schrij ven ten behoeve van het werk der ge nerale deputaten en opnieuw deputaten te benoemen. Tegen het neerschieten van Amerikaans vliegtuig. De Amerikaanse zaakgelastigde te Moskou, O'shaughnessy, heeft een nota overhandigd aan de Russische onder minister van Buitenlandse Zaken Poesj- kin, waarin geprotesteerd wordt tegen het neerschieten van een Amerikaans vliegtuig van het type B29 op 7 Octo ber j.l. De Amerikaanse regering eist schadevergoeding voor het verlies van het vliegtuig en voor de levens van de acht leden der bemanning, van wie men aanneemt, dat zij zijn omgekomen. In de nota wordt gesproken van een „moed willige en ongerechtvaardigde aanval". Tenslotte wordt de Russische regering verzocht onmiddellijk de resultaten van de nasporingen naar het Amerikaanse toestel bekend te maken. Ingezonden Mededeling (adv.). Eea termijndeposito met tentevergoeding over het volle bedrag vormt door het ontbreken van elk koersrisico een zeer veilige belegging voor spaargelden en reserve fondsen van bedrijven en instellingen. Kapitaal en reserve* f. 61.300.000.- Goes, Tel. 2041 en Terneusen, Tel. 2751 8 Van Raalte hief zijn handen op en legde de zegen op de gemeente. Hel der en ernstig klonk zijn stem. Gods tegenwoordigheid werd gevoeld, zo vol vertrouwen sprak de dominee tot de Hemelse Vader. Meestal vond Anton het prettig zijn gedachten de vrije loop te laten tijdens de preken van oom Hannes' dominees. Maar van Raalte hield zijn aandacht bijna onafgebroken gevangen zo lang de zeker niet korte preek duurde. En al maakten zijn gedachten wel eens een uitstapje naar Amerika, of naar Anna toch verloor hij de draad van de preek niet. „Ik moet vaker bij hem kerken", be sloot Anton lang voor het „Amen", HOOFDSTUK 3. De kinderhoofdjes in de Arnhemse straten, nog vochtig van de regenbuien in de vroege ochtend, lagen te stoven in de zon. Overal stonden de voordeu ren open om de frisse voorjaarslucht binnen te laten. De brede deur van Douwe Faber's timmerwinkel stond óók open. Op straat kon men een man horen zingen op het rhythme van zijn hamerslagen. Buren, die even een neusvol lentegeu ren gingen- halen op de stoep, glim lachten. Was dat niet een zeker teken van de lente: Faber's deur open en hij zelf zingend onder het werk. De oude vrouw Bommelman stond in de deur van haar huisje te luisteren. HU zong Psalm 81: Opent uwen mond, Eist van Mij vrijmoedig, Op Mijn trouwverbond: Al wat u ontbreekt Schenk Ik, zo gij 't smeekt, mild en overvloedig. Ze ging weer aan het werk ln haar kamertje en zong zacht voor zich uit hetzelfde vers. „De Fabers zullen óók wel noden hebben, die de Here alleen kan ver vullen", zei ze bij zichzelf. „Het lijkt door Marian Schoolland er allemaal even fleurig, ze hebben maar één kind om voor te zorgen, maar een buitenstaander kan nooit weten of daar geen stille zorgen zijn." Ondertussen ging de deur van het huis naast de timmerwinkel open en 'n meisje stapte de straat op. Ze stond even stil en keek onderzoekend naar de lucht. De zon scheen helder op haar goudblonde haar. Het licht stroomde haar voorbij de donkere gang in, die naar de huiskamer achter de werk plaats voerde. Een bitse stem riep: „Anna! Doe die deur toch dicht. Moet ik soms kou „Ja, moeder!" Anna deed d« deur dicht en keek om een hoekje de werkplaats in. Douwe Faber zat op een krukje midden in een hoop krullen «n zag haar niet, Hij De Synode der Vrijgemaakte Kerken. Geref. Kerken zouden de feiten omzeilen en geen gehoor willen geven aan de oproep om bekering. i De synode der Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) hebben het schrijven, dat ingekomen was van de generale synode der Geref. Ker ken te Rotterdam en waarin het verzoek tot samenspreking vervat was, voor kennisgeving aangenomen. Drie overwegingen hebben tot deze afwijzing geleid: a. Dat door drie opeenvolgende synoden, n.l. Groningen 1946, Amersfoort 1948 en Kampen 1951, op soortgelijke verzoeken uitvoerig is geantwoord; b. dat de synode van de zich noemende Geref. Kerken in feite naliet op de inhoud van de besluiten van de onder a. genoemde synoden te antwoor den, maar de zaken waarom het ging, stelselmatig heeft omzeild; c. dat de kerkelijke oproep om bekering het zij met droefheid opge merkt tot op heden geen vrucht heeft afgeworpen gelijk opnieuw bü bovengenoemd schrijven is gebleken. Het besluit om de brief voor kennisgeving aan te nemen werd genomen „deze twistzaak overgevende aan den Heere (Psalm 35 vers 1)". Veertien leden hebben aan de dis cussie over deze zaak deelgenomen. Verscheidene sprekers oordeelden het schrijven van de generale synode van Rotterdam onontvankelijk, waar het op de mindere vergaderingen niet heeft gediend en men de adressering n.l. „Geref. Kerken onderhoudende art. 31 K.O." niet juist acht, terwijl ook op de argumenten van de synode der Geref. Kerken art. 31 K.O. niet wordt ingegaan. Andere sprekers daarentegen zouden het betreuren in dien de synode besloot dit schrijven niet ontvankelijk te verklaren want zij oordeelden, dat men hier moet ko men tot een afsluitende taak. De rapporteur ds Knoop heeft de spre kers uitvoerig beantwoord, waarna de zaak terug ging naar de commissie tot nader beraad. Tevoren had men het verzoek van de synode van „Reformed Churches of Australia" in zake correspondentie tus sen beide kerken afgewezen. Over wogen werd hierbij dat men al in correspondentie staat met de Geref. Kerk van Armandale (die gescheiden leeft van deze kerkgroepen, zodat men dan in correspondentie zou staan met twee van elkaar gescheiden ker ken), terwijl men het bovendien on mogelijk achtte in correspondentie te treden met een kerkengroep, „die van haar kant tegelijkertijd gemeenschap zoekt met verschillende kerkengroe pen tussen welke onderling geen cor respondentie en gemeenschap moge lijk blijkt". (Zoals bekend heeft de synode te Rotterdam een dezer dagen wèl besloten met de Australische ker ken in correspondentie te treden. Red.). Tenslotte heeft men, met dank aan het hoofdbestuur van het Ned. Bijbel genootschap, een exemplaar van de nieuwe Bijbelvertaling aanvaard, dat was aangeboden aan de roepende kerk van Berkel. was totaal in beslag genomen door het gladschaven van een plank die tegen zijn knie rustte. Anna wachtte tot hij zijn vers uit had en riep toen: „Morgen, vader!" Hij keek glimlachend op. „Morgen, Anna!" riep hij en zwaaide met de schaaf. „Ga je aan de wandel?" „Even een boodschap voor moeder. Zou ik een paraplu mee moeten nemen?" „Het weer is even veranderlijk als de mensen", zei Douwe hoofdschud dend. Hij was al grijs aan de slapen en zijn jongste jaren had hij gehad. Deze dochter was een geweldige ver rassing geweest, nadat Grietje en hij de hoop op een kind allang hadden op gegeven. „Je ziet er maar best uit vanmor gen", zei hij en zag baar liefkozend na. „Dat komt van het mooie weer", antwoordde ze en wierp hem een kus handje toe. „Ik zal het er maar op wa gen." Ze wandelde met lichte tred weg. Douwe Faber ging in de deur staan en keek haar na. Hij zuchtte. „Al achttien!" Ze ontgroeide hem. Het zou niet lang meer duren eer er iemand... Wie was die jongeman die daar draafde als wilde hij haar inhalen Anna keerde zich om en zelfs op een afstand zag Douwe Faber haar gezicht opklaren. Hij keek het paar na, tot ze uit zicht waren. Het verbaasde Anna dat Anton daar opeens was en dat nog wel zo vroeg op de dag. En ze bemerkte meteen een zekere opwinding in zijn manier van doen. Ze kenden elkaar al van de schoolbanken af. (Wordt vervolgd). Binnenkort is de instelling te ver wachten van een interdepartementale commissie, die zal worden belast met de samenbundeling van de krachts inspanningen op het gebied van de burgerlijke verdediging in ruime zin met de maatregelen in de militaire sector, een en ander als voorbereiding van eea totaal verdedigingsplan. Dit werd Vrijdagavond in Den Haag medegedeeld door mr O. W. S. Jo- sephus Jitta, de secretaris van de al gemene verdedigingsraad, tijdens een lezing voor de vereniging ter beoefe ning van de krijgswetenschap. Ook al zijn de beide Abdijkerken Zaterdag j.l. geopend, de giften voor de aangeboden en nog aan te bieden geschenken, blijven binnenkomen. Zo als bekend kan aan de uitvoering van de plannen gevolg worden gegeven, wanneer een bedrag van f 10.000 bij een is. Volgens onderstaande afreke ning is driekwart van dit bedrag reeds bereikt. Het comité hoopt dan ook, dat velen, die tot op heden nog niet bijdroegen in de komende dagen hun gift nog zullen willen storten, opdat het comité het beoogde doel zal berei ken in de kortst mogelijke tijd. De achtste afrekening ziet er als volgt uit: v. A. f 5. A. f 5, Mej. A. f 10, A. f 2.50, B. f 5, B. f 2.50, v. B. f 5, v. d. B. f 2.50, v. d. B. f 2.50, v. B. f 10, B. f 10, B. f 2.50, Fa. B. Zn. f 5, B„ Veere f 10, d. B. f 2.50, Mej. B„ Vlis- singen f 5, B. f 2, d. B. f 2.50, B. f 1, Hotel d. B. f 10, C. f 2.50, C. f 5, C. f 2.50, I. C. f 5, C., Grijps- kerke f 10, Wed. C. f 5, D. f 1, Mevr. D. f 5, Mevr. D. f 5, D. f 5, Lim. fabr. D. f 5, D„ Rotterdam f 10, v. D. f 2, Mevr. D. f 25, D. f 2.50, d. D. f 2.50, D. f 2.50, D. f 10, Mevr. D., Warnsveld f 10, v. d. E. f 2.50, F., Hoek v. Hol land f 2.50, F. f 10, F. f 2, F. f 5, G. f 1.50, G. f 2.50, Mevr. G. f 5, G. f 5, v. H. f 4, v. d. H. f 2.50, v. H„ Gro ningen f 2.50, v. d. H., Sint Laurens f 5, H. f 10, H. f 2.50, J. f 10, d. J. f 20, d. J„ Utrecht f 10, J. f 2.50, K. f 5, Mevr. K., Overveen f 10, K. f 5, d. K. f 2.50, K. f 1, K. f 10, v. d. K. f 2, Mevr. K. f 2.50, Mevr. K., Rove- redo f 25, d. K. f 2.50, K. f 5, Wed. K. f 10, L. f 2.50, d. L. f 2.50, i L f 5, L. f 10, Mevr. M. f 5, M. f 2.50, Fam. M. f 2.50, M. f 5, Mevr. M. f 5, M. f 2.50, M., Goes f 5, Fam. M. f 1.50, Mej. d. M. f 10, N. N. f 5, N. N. f 25, N, N. f 1, v. N. f 2.50, d. N. f 5, d. N. f 2.50, O. f 5, P. f 10, Gebr. d. P. f 15, Wed. d. R. f 2.50, R. f 2.50, R. f 25, Mej. R. f 5, R. f 5, R. f 2.50, v. R. f 5, Fa. R. Zn. f 15. Rotterd. Bank f 50, S. f 2.50, S., Den Haag f 10, S. f 2.50, S. f 2.50, S. f 2.50, S. f 25, Fa. S. W. f 10, S. f 5, S. f 25. S., Oostkapelle f 2.50, S. f 10, Mej. S. f 10, T. f 2.50, V. f 5, d. V. f 2.50, V. f 1, Wed. V, f 5, W. f 10, v. d. W. f 2.50, W. f 5, W. f 2.50, W. f 1, W. f 2.50, d. W. f 2, Z, f 2.50. Samen f 795.50. Vorige afreke ningen f 6.722.50. Totaal f 7.518.— De gevers/geefsters, bij wie geen woonplaats is vermeld, wonen te Mid delburg. Rechtbankzitting te Middelburg. De 21-jarige leerling-metselaar W. V. uit Hilversum had zich voor de Recht bank te verantwoorden wegens diefstal van een portefeuille, met als inhoud een bedrag van ƒ80. Deze verdachte was ta melijk afkerig van werken. In de mor gen van 19 April liep hij door een villa wijk te Vlissingen. Daar hij volkomen zonder geld zat, kwam het plan bij hem op om in één van de villa's wat te gaan rondneuzen, om te zien of er misschien iets van zijn gading te vinden was. Door de tuin wist hij de achterkant te berei ken van één van de villa's en liep bru taalweg door de geopende tuindeur da woonkamer binnen. Hij opende een kastje, zag daarin een portefeuille liggen stak deze in zijn zak en ging er vandoor. Mevrouw de G., die door het geopend» keukenraam verdachte zag weglopen, kreeg argwaan en ontdekte de diefstal. Aangifte bij de politie volgde, maar de arrestatie, die enige dagen later plaats vond, kwam toch te laat want verdachte had het hele bedrag van ƒ80 dat zich in de portefeuille bevond, erdoor ge jaagd. Ter zitting bekende verd. De Officier van Justitie achtte het feit volkomen be wezen en eiste een gevangenisstraf voor de tijd van zeven maanden en onvoor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Uitspraak 31 October a.s. De 36-jarige los werkman F. K. uit Vlissingen, die gedurende het afgelopen ;iaar in zijn woonplaats een groot aantal craakjes en diefstalletjes had gepleegd, werd veroordeeld tot een gevangenis straf voor de tijd van drie jaren, met aftrek van voorarrest. De 28-jarige scheepmaker W, G, K. uit Vlissingen, die in een dronken bui twee fietsen had gestolen en deze aan zijn stiefvader, verdachte K., had gege ven, werd hiervoor veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, bijzondere voorwaar den en toezicht. M. v. W-, koopman te Middelburg, die op het Vlissings Wagenplein met zijn auto had gereden terwijl .hij dronken was, werd hiervoor veroordeeld tot één week gevangenisstraf onvoorwaardelijk met ontzegging van de bevoegdheid tot het besturen van een motorrijtuig voor de tijd van zes maanden, voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. J. de J., bakker te Kruiningen, werd schuldig verklaard aan overtreding van het Wegenverkeersreglement en veroor deeld tot een geldboete van ƒ30 of 10 dagen hechtenis.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3