DJAKARTA} „We zijn de toestand vrijwel meester" Ernstig Frans verlies in Indo-China Onder gejuich en fluitgeloei gleed Zwedens vlaggeschip te water mm PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND A/a de woelingen „Geen staatsgreep; het leger blijft de regering trouw' Meer dan millioen communisten staan gereed in Korea Elf doden bij ongeregeldheden in Port Elisabeth 1 SNIPPER J NIEUWSk Chr- Beambtenbond blies verzamelen Belangrijk steunpunt gevallen Het Koninklijk Paar in Frankrijk De Vlissingers zaten op de daken Prinses Sibylla doopte „project 273" tot „Kungsholm" LUISTERRIJKE PLECHTIGHEID Stichting Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2305 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 11.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 20 OCT. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 7.16 u., onder, 17.34 u. Maan op 10.44 u., onder 18.02 u. Hoogwater Dinsdag 21 October: Vlissingen: 3.00 u. 2.11 m., 15.12 u. 2.05 m. Terneuzen: 2.54 u. 2.28 m., 15.04 u. 2.21 m. Wemeldinge: 4.50 u. 1.80 m., 17.01 u. 1.72 m. Zierikzee: 4.36 u. 1.55 m., 16.46 u. 1.47 m. tt De woelingen in Djakarta zijn vrijwel bedwongen, zo heeft het Indone sisch ministerie van voorlichting bekend laten maken. De militaire bewa kingen rond het paleis waren minder sterk en ook rond het parlements gebouw bevinden zich geen kanonnen of gepantserde wagens meer. De avondklok, die Zaterdag op 8 uur was gesteld, werd verzet tot 10 uur. Enkele parlementsleden, onder wien oud-premier Sukiman, die onder bescherming waren gesteld, werden Zaterdag weer vrij gelaten en diverse dag- en weekbladen, wier kantoren waren gesloten, mogen vandaag weer verschijnen. Op de bewoners van Djakarta is een beroep gedaan mee te helpen bij het handhaven van de veiligheid. Van de zijde der landmacht is een bekendmaking uitgegeven, waarin o.m. wordt meegedeeld, dat de staf van de landmacht met de divisie commandanten van geheel Java de toestand heeft besproken. Er werd een gedragslijn vastgesteld om de veiligheid in het leger te verzekeren en met de regering werden besprekin gen gevoerd over de manier waarop men aan de critieke toestand het hoofd zal kunnen bieden. Gebleken is, aldus de bekend making, dat bepaalde personen ge tracht hebben de eenheid van het leger te schaden. Ook is gebleken, dat militaire geheimen in verkeerde handen zijn geraakt. Tenslotte wordt g_z«gd, dat tegen handelingen, die de staat in gevaar brengen, maat regelen zullen worden genomen. Geen staatsgreep dus, al hebben rei zigers, die te Singapore arriveerden, verteld, dat men er een, door het leger, naar Egyptisch recept toebereid, ver wachtte. De minister van binnenlandse zaken, Moh. Roem, heeft dit catego risch tegengesproken. „Het leger blijft trouw aan de regering" zei hij. VERKLARING NAMENS DEMONSTRANTEN, Namens de demonstranten heeft Zondag een vijftal onbekenden een verklaring uitgegeven, waarin zij er bij de regering op aandringen, dat zo spoedig mogelijk algemene verkiezin gen worden gehouden, opdat men zal kunnen komen tot samenstelling van een grondwet en de vorming van een representatief kabinet. Er bestaat geen enkele band tus sen de demonstranten en welke re geringsinstantie of partij ook, aldus de verklaring. De demonstratie was niet gericht tegen de recente ont wikkelingen in het parlement en de regering. Evenmin werd gebruik gemaakt van geweld, zoals werd gemeld, doch „er was slechts sprake van spontaniteit van het volk, dat aan de demonstratie deelnam". HERSENSCHIM. Dit schreef de (conservatieve) „Dai ly Telegraph" over de gebeurtenissen: „Het is niet mogelijk, het onheil, dat werd veroorzaakt door de voor tijdige overdracht van de souvereini teit, ongedaan te maken, en vermoe delijk is het thans zelfs te laat om de losse unie-band tussen Indonesië en Nederland in stand te houden. De republiek Indonesië, wier ontstaan in hoge mate is te danken aan de druk, uitgeoefend door een misleid Ameri kaans idealisme en de vooroordelen van de Australische socialisten, hand haaft een consequente neutrale hou ding in de koude oorlog. Niettemin zal het land, als het het bestuur, dat het voert over 80 millioen inwoners, in de practijk kan uitoefe nen, de vriendschappelijke steun van het Westen dienen te blijven ontvan gen. Aan de andere kant lijken, de aanspraken van Djakarta, volgens welke Nederland zou moeten worden beroofd van gezag over Westelijk Nieuw-Guinea. nogal hersenschimmig. De Indonesiërs dienen eerst hun eigen land leren bestuden". ADENAUER WAARSCHUWT HET WESTEN. Bondskanselier dr Konrad Aden auer heeft in zijn openingsrede, ge houden op het Zaterdag in West- Berlijn begonnen tweedaagse congres der christendemocratische (katholieke) partij, de grootste partij der 'drie, waarop de Westduitse coalitieregering steunt, gewaarschuwd tegen het denk beeld, waarmee „bepaalde kringen in Groot-Brittannië en Frankrijk" zich bezig houden om tot een compromis overeenkomst met de Sowjet-Ünie te geraken. Dit is een van mijn grootste zorgen geweest bij het leiden der Westduitse buitenlandse politiek. De enige manier om de Duitse een heid in vrede en vrijheid tot stand te brengen is een versnelde en op besliste wijze tot stand gebrachte een wording van West-Europa, gepaard gaand met het opbouwen van West- Europese strijdkrachten, welke ook Westduitse divisies omvatten, aldus Adenauer. Oud-minister prof. dr J. van den Brink heeft zijn functie als commissa ris van de Amsterdamse Bank weer aanvaard. Arbeidsdienst wordt in Egypte inge voerd. De Duitser dr Schacht is er de geestelijke vader van. Terwijl de Russische minister van buitenlandse zaken Zaterdag in de alg. vergadering der Ver. Naties sprak over de „vreedzame bedoelingen" van zijn regering, heeft het opperbevel van de V.N. in Korea de Assemblée gemeld, dat het zich geplaatst ziet tegenover een communistisch leger van meer dan een millioen man, die goed zijn uitgerust en de beschikking heb ben over een luchtmacht van meer dan 2000 vliegtuigen, voornamelijk straaljagers, die hun bases in Maiidsjoerije hebben. Terwijl Wisjinsky met zgn. „vredes voorstellen" op tafel kwam, die louter een herhaling vormden van het „alles omvattende vredesaanbod" dat Polen Vrijdag indiende en waarbij hij herhaal delijk sprak over „Amerikaanse, En gelse en Franse oorlogsdrijvers", be gonnen de rode soldaten een aanval. Vijf en veertighonderd Chinezen zijn Zondag tegen middernacht tot een of fensief overgegaan op de stellingen der verbondenen aan het centrale front. Zij hebben de Amerikanen ten Noorden van Khoemwa, van de „Spiestop", een sleutelpositie aan dit front" verdreven. „Wij blijven streven naar een wapen stilstand op eervolle voorwaarden", zo meldde het V.N. opperbevel in zijn rap- In New-Brighton, een in hoofdzaak door inheemsen bewoonde voorstad van Port Elizabeth, is het Zaterdag avond tot ongeregeldheden gekomen. Duizenden inheemsen trokken brand stichtend en plunderend door de stra ten. Elf personen, onder wie vier blanken, kwamen om het leven en 27 liepen verwondingen op. De politie verrichtte talrijke arrestaties. De relletjes begonnen, toen de po litie bjj het station twee niet-blanken wilde arresteren oo,;beschuldiging van diefstal. Een grote menigte inheem sen verijdelde echter het plan der politiemannen. Hierna trokken de in heemsen door de stad, terwijl zij op hun weg auto's vernielden en o.m. winkels, een postkantoor en de mo dernste bioscoop voor niet-blanken in Zuid-Afrika in brand staken. De directeur en de filmoperateur van deze bioscoop werden gedood, evenals een schooljongen, die zich in het ge bouw bevond. Het vierde blanke slachtoffer was een lid van de eerste hulpdienst, die door inheemsen, die hij had laten meerijden, uit zijn vrachtauto werd gesleurd. Nieuw licht in de zaak-Drummond? De politie van Digny is Zaterdag begonnen met het onderzoek van een tegen Dominici, de voornaamste ge tuige in den nog onopgehelderde moordzaak-Drumond, ingediende aan klacht. Een electricien uit Metz, een zekere Lutz, heelt verklaard, dat Do minici hem in 1941 in een restaurant te Forcalquier onder bedreiging met ëen revolver een grote som geld had ontroofd. Hij had indertijd van deze beroving geen melding durven maken omdat het geld afkomstig was van illegale goudhandel. Voorts bestudeert de politie op het ogenblik een verslag uit Noord- Frankrijk, waar een man is aangehou den, die een kaart van de streek, waar de moord op de Drummonds op 5 Augustus is gepleegd, in zijn bezit had. Op de kaart was de weg van Forcalquier naar Lurs met een pot lood aangegeven en de potloodstreep liep precies tot op de plaats, waar op deze weg de Drummonds werden ver moord. i i 4 NA AUTO-ONGELUK OVER LEDEN. Zaterdagmiddag vlogen twee per sonenauto's op de weg tussen Apel doorn en Nieuw-Millingen op elkaar. Eén zwaar- en vijf lichtgewonden werden naar het ziekenhuis vervoerd. De zwaargewonde, mevrouw Fortuyn- Horreman, echtgenote van de V.V.V.- directeur te Apeldoorn, is Zondag aan haar verwondingen bezweken. Opvarende van de Loenerkerk vermist. Het Nederlandse s.s. Loenerkerk heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag alle schepen, die de rivier de Wezer op of afvoeren, verzocht scherp uit te zien naar een man, die overboord moet zijn geraakt en ver mist wordt. B. en W. van Utrecht willen een gebouw voor bejaarden laten bouwen, bestaande uit vier woonlagen met in totaal 46 woningen, 6 voor één, 28 voor twee en 12 voor drie personen. Bij het lichtschip Terschellinger- bank is de houtboot „Noach" uit Am sterdam op een raji.i gelopen. Het schip is later veilig de haven van IJmuiden binnengesleept. De 12-kop- pige bemanning liep geen letsel op. Bij K.B. is benoemd tot Grootkruis in de orde van Oranje Nassau, dr H. M. Hirschfeld, tot 15 Oct. j.I. re geringscommissaris in algemene dienst en thans financieel adviseur der re gering. Een geschenk van 25.000 tulpenbollen, aangeboden door de Ned. Vereniging van bloembollenhandela ren, is officiëel door de Ned. ambassa deur in Canada overgedragen aan de beambten van de federale districts commissie te Ottawa. Het geschenk omvat 64 nieuwe variëteiten en is be doeld als teken van waardering voor de in Ottawa ingestelde jaarlijkse tul- penweek. Op Zaterdag 22 en Zon dag 23 October a.s. zal op de „Pieters berg" te Oosterbeek het halfjaarlijkse weekend van „De Jonge Kerk" wor den gehouden. Ook in Hamburg is nu een partisanengroep ontdekt, een tak van de grotere organisatie waar over premier Zinn van Hessen ont hullingen heeft gedaan. Volgens 'n schatting van het internatonale Jood se congres zijn er 11.672.000 Joden op de wereld van wie vijf millioen in de Ver. Staten. In ons land zouden er 25.000 wonen. Een dametje van in de zestig heeft Zaterdag op een bij kantoor van een bank te Los Angelos een overval gepleegd. Ze hield de kassier een revolver voor en vroeg hem haar tas met geld te vullen. De man deed het, waarop zij weer kalm verdween. Ze vergat te bedanken..., weet Reuter nog te melden. port. Eervol ondanks het feit, dat de V.N. strijdkrachten ernstige verliezen aan manschappen hebben geleden in de zestien maanden van onderhandelen. Het opperbevel is van mening, dat het met de thans beschikbare manschap pen een communistisch offensief tot staan kan brengen. Aanvulling van de troepensterkte voor het op peil houden van de stootkracht wordt echter hoogst belangrijk geacht Eerste algemene vergadering trok velen naar Utrecht. Onder zeer grote belangstelling heeft Zaterdag te Utrecht de eerste alge mene vergadering plaats gehad van de Nederlandse Beambtenbond. Zoals men zich zal herinneren, Is deze organisatie ontstaan door het samengaan van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Han delsbedienden (opgericht 1894), de Ned. Ver. van Chr. Technici (1915) en de Ned. Chr. Werkmeestersbond (1926). De voorzitter, de heer H. J. Vermeu len te Amsterdam, wees er in zijn ope ningswoord op, dat de organisatie der beambten zoals deze nu tot stand kwam, nog lang niet het ideaal van de vakge noten is. Bedrijfstakgewijze organisatie, daar moet het heen. Wij zeggen zeer nadrukkelijk, aldus de voorzitter, dat wij aan een tussenstation zijn gearri veerd. Nodig is nu zo concludeerde de heer Vermeulen vertrouwen in de oprechtheid van onze bedoeling om in fors tempo het vastgestelde program ma af te werken. TOESPRAAK RUPPERT. De voorzitter van het Ohr. Nat. Vak verbond, de heer M. Ruppert te Utrecht, sprak namens het verbond een woord van gelukwens. Over de thans gedane stap zei de heer Ruppert te geloven dat deze in overeenstemming is met de principia der christelijk-sociale be weging. Pas waneer de juiste organi satievorm gevonden is, zal de christe lijke vakbeweging haar invloed goed kunnen lat gelden. Men moet daarom wel voor ogen houden, dat de nu be reikte beambtenconcentratie geen doel maar middel is. Middel om tot de be drijfstakgewijze organisatie te geraken. In het hoofdbestuur van de Ned. Chr. Beambtenbond hebben 28 personen zit ting, waaronder negen bezoldigde be stuurders. De bond zal met een eigen orgaan uitkomen, getiteld „Beginsel en Bedrijf." Franse linksradicalen voorstanders van de E.V.G. De1- Franse linksradicale partij heeft zich Zondag op haar congres te Cler- mont-ferrand met algemene stemmen uitgesproken voor bekrachtiging door de nationale vergadering van het Europese legerverdrag, „mits alle voorzorgen worden getroffen", en de instelling van een Europees politiek gezagsorgaan. Communistisch winteroffensief De communistische Vietminh-troepen hebben Zaterdag in Noord-West Tonkin een hevig offensief ingezet en daarbij een der belangrijkste Franse steunpunten in Indo-China, de bergpost Nghia Lo, op de Franse Unie-strijd krachten veroverd. De communisten rukken nu op naar Jen Bay, een post, die de Zuidelijke oever van de Rode rivier beheerst en op honderd kilometer afstand ligt ten N.W. van Hanoi. Het verlies van Nghia Lo is het ergste, dat de Franse Unie-strijd krachten in de afgelopen negen maan den van de Indo-Chinese oorlof heb ben geleden. De communisten hebben nu toegang gekregen tot de waardevolle rijst velden in het Zuiden. De Vietminh- aanvallen strekken zi-h uit over een front van 160 kilometer. De Fransen hebben meegedeeld, Prins Bernhard en de Hertog van Edinburgh zijn Zaterdag met de Fran se president, Vincent Auriol, op jacht gegaan in de bossen van Rambouillet. Een honderd-en-vijftigtal gewapen de leden van de republikeinse garde stond rondom het terrein op wacht. De Prins en de Hertog reden, bloots hoofds en gekleed in lichte tweed jassen, in een zwarte Delahaye onge veer vooraan in een stoet van twee- en-twintig auto's van het paleis naar de jachtgronden van de president. Aanwezig bjj de jacht waren o.a. generaal Ridgway, de geallieerde op perbevelhebber en de Amerikaanse ambassadeur, James Dunn. Koningin Juliana en Mevrouw Auriol keken toe vanuit een schuil hoek. Het jachtgezelschap schoot in to taal 655 fazanten, wilde eenden en hazen. Prins Bernhard schoot het meeste wild; met 132 stuks bezette hij de eerste plaats. Koningin Juiiana heeft Zaterdag avond in het paleis te Rambouillet ge dineerd met pres'dent en mevrouw Auriol en de Hertog van Edinburgh. Prins Bernhard was naar Parijs ge gaan om een internationaal spring concours bij te wonen. De Koningin en de Prins keren vandaag naar Nederland terug. dat een aanzienlijk aantal van hun voorposten in het aangevallen gebied door de communisten is veroverd. Men acht het niet uitgesloten, dat de aanval op Nghai-Lo het begin is van een communistisch winteroffensief. Het garnizoen van Nghai Lo was ongeveer 600 man sterk en bestond in hoofdzaak uit Thailanders, onder leiding van Franse officieren. De communisten vielen aan met 6000 man. Toen de Vietminh-troepen, afkom stig uit de bergen, Zaterdagochtend Nghai Lo naderden, verzochten da Fransen de stad te bombarderen, na dat zjj de burgers hadden laten weg trekken. Terwijl de communisten de stad binnentrokken vochten de Fransen om hun bunkers en voerde de Franse luchtmacht 70 bombardementen uit. Generaal Raoel Salan, opperbevel hebber der Franse Uniestrijdkrachten in Indo-China, Jean Letourneau, mi nister van de Verenigde Indochinese staten en de Franse staatssecretaris van landsverdediging De Chevigné, zijn Zaterdagochtend per vliegtuig uit Saigon naar Hanoi vertrokken, waar zij zullen beraadslagen met ge neraal Gonzales de Linares, bevelheb ber der Franse Uniestrijdkrachten in Noord-Indo-China. Kenya vraagt Britse versterkingen. Een woordvoerder van het Brits# ministerie van koloniën heeft Zondag meegedeeld, dat de regering vaij Kenya de Britse regering heeft ver zocht, hulp te zenden voor de strijd tegen de Mau Mau. Zoals bekend stelt deze inheems# geheime organisatie zich ten doel do' blanken te verdrijven. Loonconfectionnairs vrezen omzetbelasting. De Nederlandse organisatie valt loonconfectionnairs heeft zich met een request gewend tot de leden vaqi de Tweede Kamer der Staten-Gene.- raal met het verzoek te willen bevor deren, dat de loonconfectionnair in dtf komende wet op de omzetbelasting 1952 evenals thans ook vrijgesteld bljjvè van omzetbelasting. Zaterdagmiddag kwart over een. Op de grote helling van de N.V. Koninklijke Maatschappij ..De Schelde" te Vlissingen, ligt een schip, de neus hoog optorenend naar de zon en de blauwe hemel. Heel dicht er tegen aan, onder de toren als het ware, is een klein platform, nietig vergeleken bij het kolossale gevaarte. Op dat platform staat een prin ses, omgeven door vier heren en zij zijn het middelpunt van een groep van mannen en vrouwen wier namen in stad en land bekendheid ge nieten. ten. Een groot schip, dat 800 passagiers kan bevatten en 19 knopen kan lopen, Dan overhandigt de heer Hupkes haar een klein bijltje, fraai exem plaar en scherp. Met twee sla gen hakt de Prinses het touw door, dat het schip nog bindt aan het land. De duizenden, die deze tewaterlating gadeslaan, op de tribunes en zelfs op de daken van de huizen, houden de adem in. Een siddering glijdt door het reuzenschip, er komt beweging in, het glijdt zijn element tegemoet. Een gejuich stijgt op, de omliggende schepen laten hun fluiten loeien: zonder één hapering heeft project 273" nu bekend als de „Kungs holm" de helling verwisseld voor haar element, het water. En terwijl de officiële persoonlijk heden en al die belangstellenden, van wie velen misschien honderden uren aan dit schip hebben besteed, de tri bunes verlaten, wordt op de nu lege De klok tikt door en de prinses staat er en wacht. Ze is charmant in haar grijze mantel met moderne brede kraag en met het kleine, blauwgrijze hoedje op Soms lacht ze even en dan is het effen gezicht plotseling vol vriendelijk heid. Dan opeens een gejoel en luid geraas: bootjongens rameien de laatste stut ten onder langs het schip weg, een man geeft nog even vlug een kwast verf over die gestutte scheepswand, het ogen blik is aangebroken. Een van de vier mannen, de heer J. W. Hupkes, direc teur van „De Schelde", overhandigt H.K.H. een schaar, een lint wordt door geknipt, met kletterend geraas slaat een fles champagne kapot tegen do harde scheepshuid en hoog boven de hoofden wordt een naam zichbaar: Kungsholm" zal het vlaggeschip van de Zweden Amerika Ljjn heten en prinses Sibylla van Zweden zal zich altjjd de peetmoeder van dit schip we- Op de foto rechts zien we het ■moment, waarop prinses Sibylla met het doorknippen van het lint de doopplechtigheid verricht. De foto toont de „Kungsholm" ter wijl het vlaggeschip in het wa ter glijdt. helling een hord neergelaten: het vol gende project is een tankboot van 20.000 ton voor de N.V. Phs. van Ommeren te Rotterdam. Het werk moet immers doorgaan. VRIENDELIJKE WOORDEN EN ONDERSCHEIDINGEN. Het werk gaat doormaar die ene dag feest had „De Schelde" haar personeel en alle Vlissingers wel ge gund. Ter ere van deze tewaterlating en ter ere van de Zweedse prinses. Hoe zelden immers is er gelegenheid een schouwspel als dit te aanschouwen: hoe een buitenlandse prinses bloemen worden aangeboden door een klein meiske in Zeeuws costuum, Joan Emy Hupkes: hoe lt ter zee le kl. D. van Bergeyk zijn erewacht van de Kon. Marine presenteerde met het gezwaai van blanke sabels en het kletteren van geweerkolven en hoe de marinierskapel onder leiding van Gijsbert Nieuwland de volksliederen ten gehore bracht. Zelden immers ziet men ook zoveel ho ge personages bijeen: 1 ehalve directeu ren en commissarissen van „De Schel de" en de Zweden Amerika Lijn, be halve de vele hooggeplaatste function- narissen uit de provincie onder wie de Commissaris der Koningin en zijn echt genote en de burgemeesters van Vlis singen en Middelburg, behalve deze al len waren er minister mr J. M. A. H. Luns en de directeur van het protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken, de heer J. Visser, de Zweeds# gezant in Nederland, de heer J. de La- gerberg, de Zweedse marine-attach^ commodore, Thermaenius, de Zweeds# consul Carl Ekman, en de vice admi raals A. de Booy en F. Stam. Dit gezelschap begaf zich na afloop naar het hoofdgebouw van de Mij „Dé Schelde", waar de voornaamsten zich' in de directiekamers terugtrokken, ter wijl de anderen in de hal bij champagne en sandwiches naar vriendelijke woor den konden luisteren, die men elkaar bij deze gelegenheid toesprak. En het bleef niet slechts b(j vrien delijke woorden: De Zweedse gezant deelde mede dat door zijn Koning de volgende onderscheidingen waren ver leend: aan de pres. commissaris van „De Schelde", Dr J. J. C. van Dijk, werd het commandeurschap verleend in de orde van de Poolster, terwijl de directeuren Hupkes en Nlemeyer be noemd werden tot Officier in de Orde van Wasa. Prinses Sibylla reikte de versierselen, behorende bij deze onder scheidingen uit. Van zijn kant deelde minister Luns mede, dat de pres.-direc- teur van de Zweden Amerika Lijn, de heer Brostrom, benoemd was tot com mandeur In de Orde van Oranje Nas sau en de belde directeuren Erie Wijk en Eric Chrlstiansson tot Officier in deze orde. Hij reikte persoonlijk de ver sierselen uit. FEESTELIJK BANKET. Met deze toespraken was het officiële gedeelte beëindigd, maar nog niet het feest. De Vlissingers vierden het in grote opgewektheid en de hoge gasten verzamelden zich 's avonds in de his torische burchtzaal te Middelburg voor een feestelijk banket. Terwijl buiten op de Markt de Marinierskapel een taptoe uitvoerde, hield binnen Dr. L. G. Kor- tenhorst, die Dr van Dijk vertegen woordigde, zijn welkomstspeech als ta fel praeses. Dr Kortenhorst bleek de geschiedenisboeken goed te hebben door snuffeld en kon menig voorval van Zweeds-Nederlandse samenwerking me moreren, waarbij uiteraard het Zweeds wittebrood uit de hongerwinter niet werd vergeten. Er werd getoast op H. M. Koningin Juliana en op de Koning van Zweden. Na hem voerden de heren Brostrom, Hupkes en gezant de Lager- berg het woord. „De Schelde" kreeg van de buitenlandse gasten alle eer, die deze Vlissingse maatschappij toekomt; maar ook de heer Hupkes liet zich niet onbetuigd. Namens de N.V. bood hij de prinses een clips aan, voorstellende een zee meermin en uitgevoerd in diamanten en smaragden; de diamanten zijn gevat in zilver, de smaragden In goud. Het sieraad geldt als een prachtig voorbeeld van het kunnen der Nederlandse edel smeden. DE BILT ZEGT: Kond weer. Overwegend droog weer met vrij veel overdrijvende wolkenvelden. Nu en dan vrij krachtige, overigens matige Oostelijke wind. Iets lagere tempera turen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1