DEMONSTRATIES TE DJAKARTA Prinses Sibylla van Zweden op Soestdijk De heer A* L Catsman hartelijk gehuldigd vk SNIPPER NIEUWS Egypte ziet rode spoken* Klein-Walcheren verrijst op het Middelburgse Molenwater PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Onmiddellijke ontbinding van het parlement geeist Nederlandse regering vat het neerhalen van onze vlag ernstig op Opwekking 12 jaar geëist in vergiftigings geval. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2304 ZATERDAG 18 OCT. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningon; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.12 u., onder 17.38 u. Maan op 8.03 u., onder 17.13 u. Hoogwater Zondag 19 October: Vlissingen: 2.00 u. 2.10 m. 14.06 u. 2.02 m. Terneuzen: 2.35 u. 2.25 m., 14.32 u. 2.17 m. Wemeldinge: з.46 u. 1.83 m., 15.56 u. 1.68 m. Zierikzee: 3.36 u. 1.58 m., 15.41 1.41 m. Gistermorgen hebben ongeveer 5000 personen in de omgeving van het parlement en het paleis te Djakarta gedemonstreerd. Zij eisten, blijkens de veie spandoeken, die zij, evenals een aantal roodwitte vlaggen en bamboe spiesen, meevoerden, onmiddellijke ontbinding van het parlement, dat, vol gens de leuzen, het volk niet vertegenwoordigt. Soortgelijke leuzen waren in gedrukte en geschreven pamfletten bij hon derden op de bruggen, gebouwen, trams en auto's geplakt. Een aantal jonge lieden met rode doeken om het hoofd drong het parlement binnen, gooide stoelen in de zittingszaal om en richtte een chaos aan. Het hoofdbureau van politie had on middellijk opdracht gegeven veilig heidsmaatregelen te nemen. Bewapen- de eenheden van de mobiele brigade TEMAND zond ons een artikel toe. En een ander voegde daar een briefje by om dit artikel in onze bijzondere aandacht aan te bevelen. Het artikel handelt over de „Er weckung", de nieuwe opwekkingsbe weging, die enkele jaren geleden in Duitsland begonnen is en waartoe de fabrikant uit Solingen, Herman Zaiss, de stoot heeft gegeven. Het is als het ware bedoeld als introductie, als ken nismaking met dit nieuwe, dat zich naar het schynt als een bosbrand uit breidt, opdat men straks in groten ge tale naar Goes zal komen: op 31 Octo ber n.l. zal de heer Zaiss in Goes een evangelisatiesamenkomst leiden. Jn een der komende dagen zal men in ons blad artikelen kunnen aantref fen. En men zal daar geen commentaar van ons bijvinden orn deze eenvoudige reden, dat wij nog geen oordeel heb ben. Men heeft over Hermann Zaiss al eerder iets in ons blad kunnen le zen, nadat een onzer verslaggevers een door hem geleide samenkomst had bij gewoond. Men heeft kunnen lezen van de wonderbare genezingen die door zyn toedoen regelmatig plaats vinden en van zyn grote evangelisatiegaven, waarmee hij zyn toehoorders tot het geloof in Christus brengt. Wy geloven dat alles en verheugen er ons in en daarom willen wij ook graag ieder op wekken die avond in Goes by te wo nen. Maar meer dan deze opwekking kunnen en mogen wij niet geven. Al zegt ons hart „ja!" onze kennis van dit nieuwe is te gering, dan dat wy het kunnen toetsen aan het Woord van God. En dat Woord immers is de lamp, by het licht waarvan wy in deze ko lommen pogen al datgene wat om ons heen gebeurt, te bezien. f~\VEB DIT ARTIKEL willen wij het dan ook nu niet verder hebben. Wel echter willen wij nog iets zeggen over het begeleidende briefje. Dat briefje was zeer persoonlijk en wij zijn er ook dankbaar voor. Maar er is één zin in, die doet blijken welk een verkeerde voorstelling van zaken men heeft over het karakter van ons werk. En daar om willen wij in ons aller belang die ene zin even uit dit persoonlijke brief je lichten. In de hoop dat de schrijver ons dat niet kwalijk zal nemen! Onze bijzondere aandacht wordt dan voor dit artikel gevraagd, „opdat U, waar U nu de gelegenheid hebt, die benutte tot eer van Gods naam en tot activering van allen die zich Christus weten!" De schrijver moet het ons niet kwa lijk nemen, maar onze eerste reactie was er een van teleurstelling: Immers, wij weten dat wij niet slechts nu, maar iedere dag de gelegenheid hebben de eer van Gods naam uit te dragen en dat het iedere dag onze plicht is onze medechristenen te activeren. Hebben wy die kans dan altijd verzuimd? Is er van ons blad zo weinig stimulans uitgegaan? Zeker, we weten het: Iedere dag weer heeft ons werk zijn fouten en niet altijd ook benutten wij de kansen. Maar dat wy zo'n kwaad getuigenis verdiend hadden, hadden we niet verwacht. Ofof schuilt er misschien een fout in de redenering van de brief schrijver? Onbewust natuurlijk maar toch een fout? Ziet hij de taak van een christelyk dagblad wat verkeerd? En staart hij zich misschien wat teveel blind cp de opwekkingsbeweging, waardoor hy het vele andere, dat ver richt wordt in de dienst van Gods Ko ninkrijk niet meer ziet? DERST ENKELE WOORDEN over de taak van ons dagblad. Laten we dan voorop stellen, dat het geen kerk bode is. De eerste taak van een krant is nieuws te geven. Dat is de oorsprong van de krant en daarom ook lezen de menden een krant. En voor een chris telijk dagblad ligt er daarnaast een aanvullende taak: op dat nieuws, dat wereldgebeuren het licht van Gods Woord te doen schijnen. In dat gebeu ren de grote lijnen te zoeken en na te gaan of die lijnen naar God toe of van God af lopen. En aldus leiding te ge ven aan de gedachtengang van hen die dat dagblad lezen. Dat werk is verre van eenvoudig, want het leven gaat snel en is buiten gewoon gecompliceerd. En daarom zal eer. krantenman, die zijn verantwoor delijkheid bèseft, ook al zyn energie daaraan geven. Maar.... heeft een christelijke krant dan geen evangeliserende taak? Na tuurlijk wel! Ieder, die de naam van Christen draagt heeft een evangelise rende taak! Ieder op zyn eigen plaats en op zyn eigen terrein. U misschien ln, y werkplaats, onder Uw mede arbeiders op het land of op kantoor; en wij in ons krantenwerk, in onze nieuwsvoorziening en in onze com- mentariëring van dat nieuws. Maar een journalist is geen dominee en een krant is geen kerkbode of een evange lisatieblad in de strikte betekenis van dat woord. Wie dat denkt ziet ons werk fout. P N DAN TENSLOTTE: ziet onze •L-J briefschrijver niet het vele, dat verricht wordt in de dienst van Gods en andere onderdelen werden naar het parlementsgebouw gezonden om orde verstoringen te voorkomen. Voorts riep de politie de hulp van het leger ln. In de tuin van de ambtswoning van de Nederlandse Hoge Commissaris hebben demonstranten een Nederland se vlag omlaag gehaald. De H.C. liet onmiddellijk de vlag weer hijsen. Ook werd de Nederlandse vlag neergehaald op twee kantoren van het Nederlandse Hoge Commissariaat aan het voorma lige Koningsplein. Hierbij werd met stenen gegooid naar een in de tuin staande ambtenaar van het Nederland se Hoge Commissariaat. In het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken werden archief kasten vernield. De maatschappij dag gen van de passagekantoren van de Rotterdamse Lloyd en de Mij „Neder land" aan het Merdekaplein werden eveneens omlaag gehaald. BESPREKING MET SOEKARNO. Om kwart over negen kwamen de demonstranten voor het paleis aan. Daar overhandigde een delegatie van vyf man een brief aan vice-president Hatta, waarin hun wensen, o.a. ont binding van het parlement, kenbaar gemaakt werden. Vijf afgevaardigden werden naar de president gezonden, met wie zij een onderhoud hadden. Het paleis werd zwaar bewaakt. President Soekarno hield even later op het bordes een rede, waarin hy o.m. zei, dat Indonesië een parlement moet hebben en dat hij geen dictator wilde worden. „De revolutie", aldus Soekarno, „is nog niet geëindigd en Irian is nog niet ingelijfd". De-menigte juichte hem daarop toe. EXCUSES. Gistermiddag om twaalf nür heeft de waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië te 's-Gravenhage de minis ters Beyen en Luns zijn persoonlijke excuses en die van de Indonesische gemeenschap in Nederland aangebo den en medegedeeld, dat zijn regering ook reeds te Djakarta excuses aan de Ned. H.C. had aangeboden. De ministers hebben de heer Soe santo medegedeeld, dat de Nederland se regering de incidenten ernstig op vat en erdoor is verontrust en teleur gesteld. Tevens werd hem verzocht bij de Indonesische regering aan te drin gen op maatregelen ter voorkoming van verdere incidenten. De K.L.M.-Constellation „Amster dam", die op weg was naar Djakarta met 32 passagiers aan boord, kreeg van het vliegveld Kemajoran bij Dja karta opdracht -naar Singapore terug te keren een uur nadat het vliegtuig uit Singapore was vertrokken. Nederlandse uitvoer 90 millioen hoger dan invoer. Volgens de door het C.B.S. samen gestelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de geïmporteerde goe deren in Nederland in September f 613 millioen (v.m. f 623 millioen), terwijl voor een waarde vai f 702 mil lioen (v.m. f581 millioen) werd ge ëxporteerd. ARNHEMS BRUIDJE ZEI „NEEN". Gisteren heeft zich in de Arnhemse trouwzaal een niet alledaags voorval afgespeeld, toen een in het wit ge tooid bruidje op de bekende vraag van de ambtenaar van de burgerlijke stand of zij de man, die aan haar zijde stond, tot echtgenoot wilde nemen, antwoordde met een ferm „neen". Vanzelfsprekend ontstond grote con sternatie onder de belangstellenden. De bruidegom begreep er niets van, evenmin als de anderen en hij stelde zich tegen dit „neen" resoluut te weer. Maar het bleek, dat de familie van de bruid zich tegen dit huwelijk verzet te. Er kwamen zelfs twee politieman nen ten tonele om de bruid in de be schermende sfeer van het ouderlijk hyis te brengen. Raadslid overleed in raadsvergadering. Tijdens de Vrijdagavond te Geleen gehouden raadsvergadering is het raadslid J. R. Soons onwel geworden en even daarna aan een hartverlam ming overleden. De heer Soons was 56 jaar en vader van zes kinderen. AARDENBURGSE A.R.-KIESVERENIGING BESTOND 30 JAAR. „Kadercommandant der anti-revolutionairen in W.-Z, -Vlaanderen In de stampvolle zaal van het Geref. Verenigingsgebouw in Aardenburg is Vrijdagavond op feestelijke wijze herdacht, dat de A.R. Kiesvereniging 30 jaar geleden werd opgericht en tevens, dat de heer A. I. Catsman, de grote pionier voor de A.R.-beginseIen in W.Z.-Vlaanderen, 30 jaar bestuurslid van deze K.V. was en daarvan 25 jaar het voorzitterschap heeft vervuld. Ook was hij een kwart eeuw Jid van de Aardenburgse gemeenteraad. Het bestuurslid, de heer J. Kolff, die ter in de moeilijke oorlogsjaren, toen 1_ 1„i. J J A 1(^4 D„ rti-vlï- l~.ii n o o Qf "KA mlo rtnofnl iirotvJ deze bijeenkomst leidde, liet Psalm 150 1 zingen, waarna hij voorging in gebed. Hij sprak een welkomstwoord tot de vele aanwezigen uit het christe lijke verenigingsleven. Vervolgens sprak de heer A. Schout, lid van G.S. en voorzitter van het Prov. Comité van A.R. Kiesverenigin gen, die de vele jaren van strijd der A.R. memoreerde. Daarbij deed hij uit komen het grote aandeel; dat de heer Catsman heeft gehad in de 30 jaar van zijn activiteit voor de eer van God eerst tegenover het liberalisme en la- J i A'i' 150.000 Amerikaanse mijnwerkers zijn Vrijdag, ingevolge een oproep van John Lewis, voorzitter van de Ver enigde Amerikaanse mijnwerkersbond, in staking gegaan. Zij eisen een loons verhoging van 1.90 dollar per dag. De voorzitter van de Belgische liberale partij, Motz, heeft bekend gemaakt, dat hy zich om gezondheidsredenen zal terugtrekken uit het politieke le ven. Volgens een Noors blad zullen de Noorse autoriteiten de kwestie van immigratie van o.m. Nederlandse ar beiders ten behoeve van de Noorse landbouw onderzoeken. De landsre gering van Suriname heeft medege deeld, dat zy door Nederland is uitge nodigd vertegenwoordigers te zenden naar de zevende algemene vergadering der V.N. Het Kon. Wilhelminafonds heeft uit België een zending van 1.395 gram radium ontvangen ter waarde van f 125.000. Gistermiddag is de tweejarige P. R. P. van der Weerden in de Van der Takstraat te Rotterdam dodelijk gewond, toen hij bij het over steken onder een auto terechtkwam. Bij de onbewaakte spoorweg te Ma- rienberg in de provinciale weg Almelo VriezenveenHardenberg is Vry- dagavond een auto gegrepen door een trein. De bestuurder, de heer W. Meu- leman uit Kampen, werd op slag ge dood. Koninkrijk, voorbij, als hij meent dat dit nu pas de kans is om allen die zich Christus weten te activeren? Want in dienst van God Koninkrijk wordt ai een enorme activiteit ontplooid. Denk aan de zendings- en evangelisatiear- beid der kerken, denk aan de strijd der christenen op maatschappelijk en po litiek terrein, aan hun activiteit op het gebied van onderwijs, kunsten, we tenschappen, ontwikkeling, ontspan ning, jeugdbeweging en ga zo maar door. Er wordt enorm veel gedaan. Wij weten het wel: er zijn vele men sen, die vinden dat het christelyk le ven dood is; dat de kerken in hun strijd om dogma's de eenvoudige ge loofswaarheden vergeten hebben; dat de christelijke organisaties op maat schappelijk en politiek gebied alleen nog maar belangengemeenschappen zijn en allerminst vechten voor de eer van Gods naam; dat de christelijke scholen het instampen van kennis stel len boven een waarlijk christelijke op voeding ey dat de christelijke weten schapsmensen meer wetenschap dan christendom zoeken; en zo voort en zo voort! Daar zit soms een kern van waarheid in en daarom is het goed dat de Christen af en toe eens door elkaar wordt geschud zoals b.v. door een op wekkingsbeweging. Maar dan moet hy daarna ook weer de hand aan de ploeg slaan: in zijn kerk, zijn organisatie, enz. Als hij die opwekkingsbeweging als einddoel ziet, dan heeft die bewe ging haar doel voorbij geschoten! Prinses Sibylla van Zweden, die vandaag de tewaterlating van het vlaggeschip van de Svenska- Amerika-lijn te Vlissingen zal verrichten, is gisteren in ons tand aangekomen. Zij begaf zich van het Centraal Station te Utrecht, waar haar treinrljtuig was afge haakt van de Scandinavië-Ex- press, naar Soestdijk, waar zij met de Koningin de lunch ge bruikte. Van recht naar links: Koningin Juliana, Prinses Wilhelmina, Prinses Sibylla van Zweden en Prins Bernhard, in de bibliotheek van het Palcis Soestdijk. PRINSES SIBYLLA IN VLISSINGEN GEARRIVEERD. Gistermiddag even vijf uur is Prin ses Sibylla in Vlissingen aangekomen. In het Wooldhuis werd zij verwel komd door burgemeester mr B. Kolff, de heer J. W. Hupkes, directeur van De Schelde", de Zweedse gezant in Nederland, de heer J. de Lagerberg, en de Zweedse consul in Vlissingen, de heer J. E. Boonstra. In het gevolg van de Prinses bevon den zich de hofmaarschalk Cr. Baron von Essen, de hofdame mevr. Brita Cederström en de Zweedse marine attaché commodore Thermaenius. Voor de Utrechtse rechtbank hebben gisteren terecht gestaan de 37-jarige mevr. C. M. van E. te Zeist en de 40- jarige J. J. van der K., stoffeerder van beroep, uit Utrecht. Eerstgenoemde wordt verdacht van vergiftiging van haar echtgenoot. De tweede verdachte zou medeplichtig zyn. geweest wegens het verschaffen van vergif. De Offi cier van Justitie eiste tegen de eerste verdachte 12 jaar gevangenisstraf met aftrek en tegen do tweede verdachte 5 jaar gevangenisstraf met aftrek. Mevr. van E. verklaarde voor de rechtbank onder meer, dat zij brj haai man een slecht leven heeft gehad. Zij was in kennis gekomen met van der K., die ook een ongelukkig huwelijks leven leidde. Tegen hem had zij eens of misschien meermalen gezegd, dat zij haar man, die haar bedrogen zou heb ben, wilde vergiftigen. Op een gege ven ogenblik had van der K. haar een lucifersdoosje met arsenicum gegeven. Mevr. van E. had daarop, naar ze verder vertelde, een vrij grote hoe veelheid vergif geroerd door een bord rijst, dat haar man helemaal had leeg gegeten. De man werd ziek, doen her stelde. Daarna kocht zij rodent (phosphorus) en mengde een hoeveelheid van deze in een voor haar man bestenjde kop chocolade. Drie dagen daarna wa3 de man overleden. Buitenlandse journalisten ondervraagd. De Egyptische politie heeft gisteren te Cairo veertig Egyptenaren en Joden gearresteerd. De arrestaties zyn ver richt in een poging om een zoals het lieet „grote communistische spionnage- organlsatie op te rollen". Vele arrestanten onderhielden be trekkingen met journalisten. Leden van de Egyptische veiligheids dienst hebben Donderdagavond een in val gedaan in de kantoren van „The Egyptian Gazette", het enige in de Engelse taal verschijnende Egyptische dagblad. Een aantal Britse, Amerikaanse en Egyptische journalisten moest vele vragen der politie beantwoorden; stuk ken, die hun particulier eigendom wa ren, zijn in beslag genomen. Volgens berichten uit Egyptische bron zijn functionarissen van de Egyp tische veiligheidsdienst evenwel van mening, dat bepaalde journalisten te veel belangstelling aan de dag hebben gelegd voor 't doen en laten van voor malige Duitse officieren, die thans als raadgevers b(j het Egyptische leger werkzaam zyn. KONINKLIJK PAAR TE PARIJS Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Vrijdag te Parijs aangekomen. Zij zullen het weekeinde de gasten zijn van president Auriol. Vrijdagavond hebben de Koningin, de Prins en de inmiddels ook gearri veerde Prins Philip, Hertog van Edin burgh, op Rambouillet gedineerd met de president en diens echtgenote. Vandaag zullen de koninklijke gas ten met de president, generaal Ridg- way en admiraal Carney, NAVO-be- velhebber voor Zuid-Europa, gaan ja gen. ook hij naar St. Michielsgestel werd verbannen. Zijn 25-jarig raadslidmaat schap betekent een moeilijke periode, aangezien hij steeds als eenling in de oppositie moest staan. Namens het Prov. Comité dankte hij de heer Catsman voor zijn strijd, waartoe hij kracht putte uit zijn be ginselen, die hij reeds vanaf zijn jeugd kende. Hij sprak de hoop uit, dat W.Z. Vlaanderen de strijd zal blijven voort zetten en dat de jubilaris nog vele ja ren zal blijven doorvechten en mede leven met de A.R. politiek. Na de pauze voerden diverse spre kers het woord. De heer J. Haak, be stuurslid, memoreerde de geschiedenis der Kiesvereniging en overhandigde de heer Catsman twee boeken, alsme de een zilveren omslag met inscriptie voor een notitieboek. De heer D. Geu ze uit Oostburg sprak namens de Kies kring Sluis. Hij schetste de jubilaris als de kadercommandant der A.R. in W.Z.-Vlaanderen. Hij overhandigde hem een zilveren vulpotlood. Ook de heer J. Wildschut uit Schoondijke sprak namens de Kieskring, waarna de heer A. C. Catsman het woord voerde als inede-oprichter der K.V. De jubilaris dankte daarna de spre kers op zijn eigen humoristische en joviale wijze. Hij zei God te danken voor de bescheiden wijze, waarop hij van de A.R. beginselen heeft mogen getuigen. Hij wekte speciaal de jonge ren op zich actief voor de strijd in te zetten. De heer Kolff sprak een slot woord, waarna staande gezongen werd „Halleluja, eeuwig dank en ere". De heer Schout sprak tenslotte een dank woord tot de K.V. en tot de echtge note van de heer Catsman, waarna hij voorging in dankgebed. Kapperszaken, sigaren- en vis winkels langer open? Naar het A.N.P. meldt is de. da gen een algemene maatregel van bestuur te verwachten, waarbij bepaald wordt, dat de kapperszaken tot des avonds half zeven mogen open blijven, met een afhelptyd tot zeven uur. Voorts zou het in de bedoeling lig gen binnenkort een dergelijke algemene maatregel van bestuur af te kondigen voor de sigaren- en de viswinkels. Hier gaat de gedachte naar een openingstijd tot zeven uur met een afhelptyd tot half acht. Zilveren jubileum bij de Z.C.F. Mej. N. v. d. Berge te 's-H. Arends- kerke is gistermorgen hartelijk gehul digd op de werkplaats van de Zeeuw se Confectie Fabriek te Middelburg, omdat zij 25 jaar geleden in dienst kwam. Zij is thans bandcheffin. Het gehele personeel, de staf en da directie waren aanwezig, toen de heer J. Fukken haar hartelijk toesprak en de directeur, de heer J. Brokmeijer, haar een enveloppe met inhoud over handigde. Ook de heer G. Verburg, atelierchef, bood gelukwensen aan. In de cantine werd daarna koffie gedron ken. De jubilaresse bracht de dag ver der in huiselijke kring gezellig door. De jongens op Korea kunnen binnen kort al hun moeilijkheden persoonlijk met een lid van de regering bespreken. De staatssecretaris van Oorlog, mi Kranenburg is met de K.L.M. naar To kio vertrokken om hen een kort be zoek te brengen als bewijs, dat de re gering hen niet in de steek laat. TER AFSLUITING VAN DE BOMENACTIE: Aantrekkelijk programma van „Nieuw Walcheren" voor Juni 1953 „WALCHEREN? LUCTOR ET EMERGO!" Ziedaar de slagzin, waaronder in 1953 het herstel van het eiland zal worden herdacht en gevierd. De Stichting „Nieuw Walcheren", waaraan Walcheren zoveel te Janken heeft, gaat de bekende bomenactie afsluiten met het organiseren van een evene ment,- dat waarlijk groots kan worden genoemd en dat eilandbewoner en vreemdeling zal toespreken. 25, 26 en 27 Juni 1953 zuilen voor Walcheren zeer belangrijke dagen worden. Eén van de vele facetten van deze her denking, waarover momenteel al wat kan worden medegedeeld, is de op richting van een miniatuur van Walcheren op het grote middenterrein van het Molenwater te Middelburg. Een miniatuur, die een oppervlakte zal heb ben van 70 bij 70 meter en die gedurende drie maanden een beeld zal geven van het Walcheren, zoals het daar, geborgen uit de zee, na de zware jaren van tegenspoed weer ligt. Bij het bestuur van „Nieuw Walche- klein-Walcheren zal verrijzen. Van ren" rees al enige tijd geleden de ge-1 alle dorpen en steden zullen maquet- De regering heeft de schoolbesturen verzocht op 24 October, de „Dag der Verenigde Naties" een lesuur te wijden aan de internationale samenwerking en het doel der Verenigde Naties. en buitenland zo'n énorm succes is ge weest, te beëindigen en dat te doen in een vorm, die bijzondere aandacht zou schenken aan de mensen op Walcheren zelf, aan hun prestaties en hun door. zettingsvermogen. Het programma voor de drie dagen zal een indruk ge ven van al hetgeen op Walcheren tot stand is gekomen: dijkdichting, droog making, herverkaveling, wederop bouw, herstel van monumenten, land en tuinbouw en herbeplanting. Het is geen programma van feestelijkheden; het herdenken staat voorop. Met opzet is de Junimaand genomen, omdat dan het hoogseizoen voor de vreemdelin gen nog moet beginnen en de aan dacht op Walcheren wordt gevestigd. MAQUETTES. De miniatuur van Walcheren is ont worpen door de heer A. G. Wagensveld te Middelburg, die ook de technische en artistieke leiding heeft. Reeds zeer bin nenkort wordt er 1000 m3 grond op de puinslag van het terrein gebracht (met een laag teelaarde), waarop straks daehte de bomenactie, die "in binnen- tes worden opgesteld en daartussen zal het vrije veld liggen, waarop pro ducten zullen groeien en echte boomp jes zullen zijn geplant en waarop men de mensen zal bezig zien. Van tevoren zullen electriciteitskabels en water leidingbuizen naar het terrein worden geleid. Het mooie van dit plan is, dat iedere knutselaar van Walcheren aan de uit voering kan medewerken. In alle dor pen gaan deze winter mannen en vrouwen 'aan het werk om van hun dorp ecu maquette te vervaardigen, waarop de dorpstorens zullen domine ren. De gemeentebesturen hebben met enthousiasme zich achter de plannen gesteld. De Middelburgse Ambachts school, de Vitrite en „De Schelde" zul len hun deel in het geheel leveren. Donderdagavond zijn in de Middel burgse Schouwburg al vele knutse laars bij elkaar geweest om de eerste instructies te ontvangen. HOE HET WORDEN ZAL. Precies als dat in werkelijkheid het geval is zal de Lange Jan het hoogste punt van klein-Walcheren zijn. De to ren wordt 3% meter hoog. Daarom heen zullen Middelburgse straten van 30 cm breedte en enkele belangrijke bouwwerken worden gegroepeerd. Het éne gedeelte, met oude huizen van 73 cm. hoog, zal het oude Middelburg ka rakteriseren, het andere gedeelte zal de nieuwbouw en het herstel tonen. Dwars door Middelburg, met een op pervlakte van 100 m2, zal een wandel weg van 1.20 m. breed lopen, die be gint bij het station en die over het IVa m. brede kanaal toegang tot de stad zal geven. In klein-Walcheren zal steeds éénrichtingverkeer zijn. Alle huizen moeten zó worden gemaakt, dat zy inwendig des avonds verlicht kun nen worden. Vlissingen krijgt 8 bij 14 m. „toege wezen". In het kanaal en de havens komen schepen te liggen. „De Schelde" komt met haar eigen werf. Ook de buitenplaatsen en de kastelen zullen niet ontbreken. De duinen worden twee meter hoog. De toegang tot het eiland ligt ook op het Molenv/ater bij de Sloedam. Al het materiaal (er is berekend, dat 2000 m2 board en 7|'2 km. tengel nodig is) wordt via de gemeentebesturen door „Nieuw Walcheren" gratis be schikbaar gesteld. Iedere knutselaar in de dorpen kan zich ter gemeentesecre tarie melden. Voor Middelburg en Vlissingen is het adres: „Nieuw Wal cheren", Dam 51, Middelburg. Voor de fraaiste inzending per dorp worden prijzen en diploma's ter beschikking gesteld. In een gesloten galerij op het Molen water (50 bij 30 m) zal door foto's en beeldgrafieken worden getoond, hoe de dijkdichtingen tot stand zijn gekomen. DE BILT ZEGT: Droog weer. In de ochtend plaatselijk mist, ove rigens droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1