Prins Bemhard maakte glorieuze tocht door het zonovergoten Zeeuwsch Vlaanderen Mossadeq Verbreekt diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië Amerika ontvangt Sowjet-delegatie voor de VN Ook gisteren werden weer tal van vraagstukken aan de orde gesteld Breskense binnenhaven moet worden uitgebreid en vernieuwd Kabinetscrisis in Indonesië? Fraai gerestaureerde kerk te St Laurens weer in gebruik Het werkbezoek is weer ten einde Een koninklijke pluim voor de Rijkspolitie Acheson sprak de Ver» Naties toe Actie voor wegverbetering ia Zeeuwsch Vlaanderen Na Eden's „onaanvaardbaar" Londen heeft de Perzische eis tot schadeloosstelling afgewezen Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2803 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND VRIJDAG 17 OCT. 1952 Abonnementsprijs 0.44 per week, 11.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.10 u., ondeff 17.40 u. Maan op 6.45 u., onder 16.58 u. Nieuwe Maan 23.42 a Hoogwater Zaterdag 18 October» Vlissingen: 1.35 u. 2.01 m., 13.38 u. 1.95 m. Terneuzen: 2.00 u. 2.17 tn., 14.03 u. 2.11 m. Wemeldinge: з.16 u. 1.79 m., 15.24 u. 1.62 m. Zierikzee: 3.06 u. 1.54 m., 15.09 1.37 m. De bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen heeft ook de tweede dag van het bezoek, dat Prins Bernhard aan dit deel van onze provincie bracht, op overtuigende wijze van haar liefde en aanhankelijkheid voor oris Vorstenhuis doen blijken. Al was het doel van het prinselijk bezoek zuiver zakelijk, er waren tal van ogenblikken, dat de Zeeuwsvlamingen met de hun eigen gemoedelijkheid en hartelijkheid de Prins konden begroeten in hun landje, dat door een milde herfstzon werd overgoten. In de gemeenten, waar de stoet doortrok, hingen de vlaggen uit en klonk het gejuich van klein en groot. Het was een ware feestdag voor Zeeuwsch-Vlaanderen, die een bijzonder accent verkreeg door de her inneringen aan de bevrijding nu acht jaar geleden. Een koninklijke gast kwam zich overtuigen van het vergevorderde herstel. Maar hij zag zich ook in elke plaats en hij elk bezoek geplaatst voor honderd en één problemen, die thans veelal samenhangen met de bijzondere ligging en structuur van dit Nederland beneden de Wester-Schelde. Prins Bernhard hoorde met de grootste interese al deze vraagstukken aan. Maar hij kwam ook onder de indruk van de enorme prestaties, die de industrie hier levert in het belang van de Nederlandse economie. En zeker niet minder van de kwaliteit van het fokvee, dat hem op de Markt van Oostburg werd getoond. De dag begon al vroeg, voor de Prins envoor de schoolkinderen uit Kloosterzande, die, getooid met vlag getjes, om voor half negen zich reeds hadden opgesteld op het grasveld ach ter de woning van Baron Collot d'Es- cury en die de Prins lieten luisteren naar hun gezang. Hij kreeg een mooie fruitmand voor zijn dochtertjes. De kinderen sprongen vele gaten in de lucht, toen hij, nadat hem was verteld, dat de schooljeugd een halve dag vrij kreeg, er de andere helft bijdeed! Om tegen kwart voor negen zette de stoet zich in beweging en nog geen kwartier later begon het bezoek aan de Zeeuwsvlaamse Hoefijzerfabriek Kerckhaert in Stoppeldijk. De Prins volgde het gehele productieproces der hoefijzers en kreeg in het kantoor van de heren Kerckhaert en Schieman één en ander te horen over de afzet en de vooruitzichten van het bedrijf, waar van alle machines zelf zijn vervaar digd. Bij het vertrek ontving hij twee fraaie dozen met een handgesmeed verchroomd hoefijzer voor hemzelf en vier dito hoefijzers voor renpaarden voor de prinsessen. IN SLUISKIL. Het volgende bezoek gold de Com pagnie Néerlandaise de l'Azote te Sluiskil, waar eerst, onder leiding van de directeur, ir C. F. M. J. Wats, het enorme bedrijf werd bezichtigd en de Prins in de geheimen van het produc tieproces werd ingewijd. In alle afde lingen werden hem employé's voorge steld. In de electrische centrale onder hield hij zich geruime tijd met een deputatie van oud-strijders. De heer P. Paree, woordvoerder van de oud-militairen en voorzitter van de afd. Zeeland van de Ned. Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers, vertelde Prins Bernhard, dat er op de l'Azote 250 tot 260 gedemobiliseerde militairen werkzaam zijn, hetgeen zeer veel is op een totale personeelsbezetting van rond 1000 man. Van deze jongemannen zijn er 120 in Indonesië geweest. De heer Paree uitte zijn grote voldoening over het feit, dat, hoewel de directie van het bedrijf in Belgische handen is, al deze oud-wapenbroeders aan een betrekking werden gehc". e Verder vertelde hij, dat er in Zeeland 77 man nelijke militaire oorlogsslachtoffer zijn en 54 oorlogsweduwen. Op één na heb ben alle weduwen werk en dit is hoofdzakelijk te danken aan de Com missaris der Koningin, die dag en nacht klaar staat, alsmede aan Ged. Staten van Zeeland. NÓG GEEN PENSIOENREGELING. In het Casino had de Prins een on derhoud met de directie, waarna hij een gesprek voerde met de fabrieks- commissie. De voorzitter daarvan, de heer Compiet, stond net zo rustig te praten als thuis. De C.A.O. bracht vele verbeteringen voor het personeel, vond hij, maar wensen bleven er nog wel. De voornaamste betrof een bedrijfs pensioenfonds, dat nog altijd ont breekt. Hij wilde de directie daarvan de schuld niet geven, omdat die met buitenlands geld moet werken, maar hij vond het toch te gek, dat daardoor zo'n fonds maar uitblijft. Over de ge meenteclassificatie (Sluiskil zit in klasse drie) was hij evenmin te spre ken. Het leven is hier, doordat er op alle goederen veel vrachtkosten ko men, duurder dan in een stad. En de 42-urige werkweek voor continu-arbei- ders kan nog altijd niet worden inge voerd, omdat er te weinig personeel is, Dat komt vanwege het feit, dat arbei ders van boven de Schelde door de lage classificatie er weinig voor voelen in Sluiskil te komen werken. De Prins roerde zelf het huisves tingsprobleem aan. Wel heel opvallend was, dat geen der leden van de fa- briekscommissie in Sluiskil woont. Nog 50 man wachten daar op een woning. Volgens de heer Combiet krijgt Sluis.- kil veel te weinig huizen en hij was van oordeel, dat dit zeker beter zou zijn, indien Sluiskil een zelfstandige gemeente was. FEEST IN OOSTBURG. Oostburg had zich al vroeg opge maakt om Prins Bernhard te ontvan gen. Duizenden juichten hem bij aan komst op de Markt hartelijk toe. De harmonie was druk in de weer en de schooljeugd was niet achtergebleven. Het puikje van het Zeeuwse fokmate- riaal stond op het plein opgesteld. De Markt had een fleurig aanzien door de originele versiering (een ontwerp van burgemeester mr K. Hoekzema) met maiskolven uit diens eigen tuin. De bestuursleden van de Vereniging ter Verbetering van het Rundvee, van de Fokcentrale van W.Z.-Vlaanderen, van de Paardenfokkers „Rust Roest", werden, met de leden der keurings commissie en de Rijksveeteeltconsu- lent, aan de Prins voorgesteld. Bij de bezichtiging van de koeien en de paar den maakte deze met alle eigenaren een praatje. Tot besluit van de demon stratie maakten de paarden een ere rondje voor de'Prins. LUNCH IN AARDENBURG. In Aardenburg speelde de „Konirik- lijke Aardenburgse Fanfare" er lustig op los, toen de Prins voor het raad huis aankwam. Schoolkinderen zongen een lied en daarna begroette de Prins op het bordes een aantal padvinders en padvindsters. Aan de lunch, die in'de raadszaal door het gemeentebestuur werd aangeboden heeft burgemeester J. M. A. C. van Dongen de Prins in een hartelijk speeehje de verzekering gegeven, dat in dit stukje Nederland trouwe Nederlanders wonen, die niet bij de pakken neerzitten, maar ener giek de problemen oplossen. Na de lunch kregen in de beneden vertrekken enkele heren gelegenheid de Prins specifiek Westzeeuwsvlaamse problemen voor te leggen. De heer C. van Bellegem, vlasser en voorzitter van de N.C.B., bracht het tekort aan arbeidskrachten voor de industrie naar voren, waarna de heer C. M. v. cl. Broeeke; dijkgraaf van „Het Vrije van Sluis", de aandacht vroeg voor de pro blemen van dit waterschap. Hij. ver telde, dat twee ministers reeds een subsidieregeling hebben toegezegd, maar dat daarbij als voorwaarde een subsidie van de provincie werd gesteld. Aangezien ook andere polders dit zou den vragen, kon de provincie daarop niet ingaan. Maar in „Het Vrije" stag neert het werk, vooral aan de wegen. „Ik ga morgen naar Parijs" De kans op een Kabinetscrisis in In donesië is groot nu het parlement tij dens het debat over het defensiebeleid van de huidige regering een motie van de P.N.I. heeft aangenomen, waarin om een staatscommissie wordt ge vraagd, die een onderzoek naar diverse zaken zal instellen. De minister van Defensie zou niet bereid zijn de staatscommissie in te stellen. Het Kabinet zal zich over het al of niet uitvoeren van de motie be raden. De heer J. Mijs,-notaris te Oost burg, vroeg de Prins om bemidde ling bij het verkrijgen van een re geling tot vergoeding van de oor logsschade aan Franse eigendom men in W.Z.-Vlaanderen, welke regeling nog altijd niet bestaat. „Ik ga morgen naar Parijs!" merkte de Prins lachend op. Ir G. P. M. Di- kötter, directeur van de waterlei dingmij., én de pres.-commissaris, burgemeester B. A. Th. M. Truffino van Hulst, sneden het zoetwater probleem aan. De plannen om dit elders te betrekken liggen gereed, maar om te starten is veel geld no dig. De Prins kreeg het verzoek ook deze zaak eens té bekijken. Burge meester F. A. van Rosevelt van Schoondijke vertelde, als voorzitter der Ver. van B. en S„ iets over de lijdensgeschiedenis met de Bresken se binnenhaven. Als die niet wordt uitgebreid en vernieuwd, zal er van de industrialisatie van W.Z.-Vlaan deren niets komen, zo was zijn me ning. Na dit bijzonder geanimeerde open baar gehoor ging het in 'snelle vaart naar Eede voor het laatste bezoek, n.l. dat aan de nieuwe vlasroterij van dè Coöp. Ver. „Vlasserswelzijn". Hier was het de heer C. Sturtewaegen, die de Prins rondleidde en alles vertelde van het roterijproces. Twee lieve meiskes, dochtertjes van de heer van Bellegem, boden, nadat zij een leuk rijmpje had den opgezegd, de Prins een koffertje aan, gemaakt van vlasafval, en gevuld met Westzeeuwsvlaamse boterwafelfs voor de vier prinsessen. „Elk Naar Zijne Krachten" speelde voor het ver trek van de Prins het Wilhelmus. NAAR TERNEUZEN. Toen werd door het Zeeuwsvlaamse land rechtstreeks naar Terneuzen ge reden. De drukte aan de. provinciale steiger was enorm. De Harmonie deed haar best, de schoolkinderen juichten vol overgave en keurig in de houding vormden, ter weerszijden van de pon tonbrug, welpen en kabouters een ere haag voor Prins Bernhard. Een paar minuten later was de „Prins Willem I" aan het varen. Aan boord werden voor het laatst zaken gedaan: ir Heijblom en ir v. d. Velde van de Rijkswater staat zetten de Prins de plannen voor het kanaal Ternezen—Gent uiteen. Op verzoek van de Prins kwamen de mannen van de Rijkspolitie bij hem. Hij bedankte hen hartelijk voor het uitstekende escorte tijdens de tournée. Dat compliment was wel verdiend! De organisatie van de Rijkspolitie was in één woord uitstekend. Tenslotte werd aan de Prins voorgesteld de heer Calle, die tijdens de bezetting de opstelling van de Duitse verdedigingswerken aan de geallieerden doorgaf en samen met Baron Collot d'Escury gevangen heeft gezeten. In Hoedekenskerke vond nog een korte begroeting van het gemeentebe stuur plaats. En toen was het einde van de Zeeuw se trip daar al weer. In hoog tempo ging het op Woensdrecht aan, waar het vliegtuig van de Prins gereed stond om hem naar Soesterberg te brengen. Het werkbezoek was achter de rug. Prins Bernhard heeft enorm veel moeten aanhoren over vraag stukken, die zowel van nationale als van regionale en provinciale aard zijn. Gemakkelijk is het hein niet gemaakt. En minister van Fi nanciën is hij niet! Maar (en dat is zeer belangrijk): Zeeuwsch-Vlaan deren heeft op het hoogste niveau zijn problemen knnnen bespreken ener was een gewillig oor. Be loften heeft de Prins niet gedaan. Dat kan ook niet. Maar dat hij zijn invloed te bestemder plaatse zal aanwenden om de vraagstukken tot een oplossing te brengen: dat staat voor ons vast! Het Ned. detachement op Korea heeft enige tijd geleden, toen het ach ter de frontlijn in reservestelling lag, het tweejarig bestaan herdacht. De mannen werden toegesproken door- Overste C. M. Schilperoord, er wer den onderscheidingen uitgereikt en men herdacht de gevallen kameraden. In de Noord-Oostpolder is een ge denkteken overgedragen aan het openbaar lichaam van de polder ter nagedachtenis van de vlieger A. W. Hamming, die op 5 Juli 1950 bij een. bespuitingsvlucht met een hefschroef- vliegtuig nabij Emmeloord veronge lukte. liliiliitiBilJIItaMWilllllllllllillllMlItlllilllllllitMIIIItimiimUHIIIilHIHHOllllIRlllllWlllilHHtllllllllHIIHIIIIIHII Minimum-exportprijs fruit voor Duitsland opnieuw verhoogd. Met ingang van Donderdag IB October is de minimum-exportprijs voor fruit naar Duitsland verhoogd van 20 tot 30 cent per kg. Dit betekent een nieuwe tegenslag voor een vlotte export. Alleen fruit waarvoor op de veiling minstens 30 cent per kg. is betaald mag nu nog naar Duitsland. Dit zal waarschijnlijk slechts betaald kunnen worden voor de allerbeste kwaliteiten en soorten. Ver moedelijk zal deze prijs van 30 cént per ltg. gelden tot 15 November a.s. Plannen voor een Nederlands geschenk. Voor de algemene vergadering der Ver. Naties heeft de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Ache son gisteren zijn aangekondigde rede gehouden, die zeer gematigd van toon bleek. Acheson verklaarde, dat de V.N. de strijd in Korea zouden voort zetten zolang dit nodig is om agressie een halt toe te roepen en vrede en veiligheid te herstellen. Pas als een bestand op rechtvaardige voorwaarden zal zijn bereikt zullen de verbonden troepen de strijd staken. Sprekend over de kwestie van de ontwapening herhaalde Acheson, dat Amerika geen agressie zal plegen. Inmiddels heeft de Algemene Ver gadering op voorstel van de agenda commissie besloten- de volgende pun ten op de agenda te zetten; Tunesische en Marokkaanse lcwesie, het verdrag niét Oostenrijk, de Koreaanse oorlog en de ontwapening. De secretaris-generaal heeft in een rede meegedeeld, dat de Nederlandse regering plannen heeft een geschenk aan' te bieden voor het nieuwe ge bouw. Deze plannen hebben echter hun beslag nog niet gekregen en er zijn nog onderhandelingen over gaan de. j)o parlementsverkiezingen in Oos tenrijk zullen op 25 April a.s. gehou den worden in plaats van in October 1953. De laatste verkiezingen vonden plaats in 1949. Deze vervroeging vindt haar oorzaak in sommige te nemen en niet al te populaire maatregelen, zoals van een nieuwe wisselkoers van de schilling. Er is een actiecomité in het leven ge roepen, dat zich ten doel stelt verbete ring te krijgen in de gevaarlijke, met blauwe steentjes geplaveide wegge deelten in Zeeuwsch-Vlaanderen t.w. bet traject Ztoamslag-Rapenburg Tol en Terneuzen—Weegbrug St. Anna- polder. De bedoeling is een request bij G.S. in te zenden ten einde deze ge vaarlijke weggedeelten verbeterd te krijgen. Het comité is als volgt samenge steld: i- J. F. Denie, directeur Z.V. T.M.; ir G. F. M. Dikötter, directeur der W.ferleidmgmij.; J. W. de ^eyfor, assuradeur; ir C. A. L. Horstmann, voorzitter K. v. K.; G. C. Jongepier, directeur Ned. Middenstandsbank en H. Ribben, voorzitter Terneuzense winkeliersvereniging. Dit comité zag gaarne dat zoveel mogelijk weggebrui kers, die op genoemde trajecten een ongeval overkwamen, hiervan aan het adres: Nieuwstraat 30, Terneuzen, schriftelijk of mondeling mededeling deden. Hedenmiddag komt het comité voor nadere bespreking bijeen. Bij de aankomst van de „Queen Elizabeth" in de haven van New York, met aan boord de afgevaardigden van de Sowjet-Unie naar de Verenigde Naties, stondendeze demonstranten aan de kade, waar de boot aanlegde. Hun borden spreken voor zichzelf! FEESTDAG VOOR DE HERVORMDE GEMEENTE. Ook het orgel werd grondig opgeknapt. Walcheren is na de oorlog wel rijk gezegend, wat het herstel van de Hervormde kerkgebouwen betreft. Dit merkte één der sprekers op bij de plechtige ingebruik neming van de geheel gerestaureerde Hervormde kerk te St. Laurens. Inderdaad, men kan de herstelde en gerestaureerde kerken niet meer op de vingers van één hand tellen en voor de betreffende gemeenten is het steeds weer een feestdag als het kerkgebouw weer in gebruik kan worden genomen. Zo was het gisteravond ook in St. Laurens, waar het kerkgebouw over vol was, toen na een restauratie, die een half jaar heeft geduurd, het bede huis weer in gebruik kon worden ge nomen. De president-kerkvoogd de heer J. W. Davidse sprak een wel komstwoord en bracht allen dank voor de ondervonden medewerking. Hij richtte zich tot de diverse Rijksinstan- ties, de afgevaardigden van de Gen. Synode, Prov. kerkvergadering, classis en ring. B. en W. bracht hij dank voor het aanbrengen van de vierde wijzer plaat aan de toren. De architecten Messer Sr en Jr, aannemer en onder aannemers werden dank gebracht. Een speciaal woord van dank richtte de heer Davidse tot de orgelbouwer, de heer van Giessen uit Goes, die kans zag het orgel, dat door deskundigen afgeschreven was, zo te restaureren, dat de organist oud-burgemeester J. W. van 't Hoff vol lof over het in strument was. Ds Boon, die de Geref. kerk verte genwoordigde werd dank gebracht voor het afstaan van het kerkgebouw voor de Herv. dienstr De oud-predi kanten ds J. P. Simoons uit Dieren en ds H. J. J. Keyzer uit Maasland wer den eveneens verwelkomd. Tenslotte dankte de president-kerkvoogd de ge meente voor de offervaardigheid. PLECHTIG OGENBLIK. Nadat de gemeente met het kerk koor Gez. 272 had gezongen droeg de heer Davidse namens de kerkvoogdij, de kerk over aan de kerkeraad. Hij herinnerde aan de laatste dienst op 2 Maart j.l. en sprak zijn blijdschap uit over de in gebruik neming. Nadat ouderling H. van Langevelde de Bijbel op de kansel had gebracht, besteeg ds Kalkman de preekstoel voor het leiden van een dienst. Ds Kalkman preekte in deze dienst over Haggai 2 vers 10a: „De heerlijk heid van dit laatste huis zal groter worden dan van het eerste". Hij verge leek iji de prediking de tempelbouw met de restauratie van de kerk. De Britse regering heeft in haar nota aan premier Mossadeq mede gedeeld, dat zij de Perzische eis tot betaling van 49 millioen pond ter gedeeltelijke regeling van het oliegeschil vierkant van de hand wijst. De Britten weigeren een delegatie naar Teheran te zenden om over een definitieve regeling te onderhandelen. Eden noemde de eisen van Perzië „onredelijk en onaanvaardbaar". Na een bespreking van drie uur met de Sjah van Perzië heeft premier Mossadeq daarop via de radio laten weten, dat hij „verplicht is de diplomatieke betrekkingen tussen Perzië en Groot-Brittannië te ver breken". Engeland staat er voorts op, dat hij de schadevergoeding aan de „Anglo- Iranian" ook de inkomstenderving van deze maatschappij tengevolge van de nationalisatie van de olie-industrie door Perzië wordt vergoed. Volgens Engeland gaat dit verlies aan inkom sten over een periode van 40 jaar. De Brits nota vormt een antwoord op de Perzische nota van vorige week, waarin betaling van 20 millioen werd gevraagd, als eerste termijn van de 49 millioen waarop Perzië aanspraak maakt. Voorts had Perzië een delega tie van de „Anglo-Iranian" uitgeno- overeenkomst te komen. De termijn van zeven dagen liep Dinsdag af. De inhoud van de Britse nota werd door minister Eden in het Lagerhuis bekendgemaakt. Eden vatte de in houd aldus samen: 1. De Britse regering en de „Anglo- Iranian" aanvaarden de nationalisatie van de Perzische olie-industrie als vol dongen feit, doch eisen een billijke vergoeding. 2. De omvang van deze schadeloos stelling moet door het Internationale Gerechtshof te Den Haag worden vastgesteld. 3. De Britse regering eist voorts, digd binnen zeven dagen naar Tehe-1 dat de „Anglo-Iranian" schadeloos ran te komen om tot een definitieve 1 wordt gesteld voor het eenzijdig op zeggen van het olie-accoord van 1933 door Perzië. EENSGEZIND. Namens de oppositie in het Lager huis verklaarde Herbert Morrisch (Labour) het eens te zijn met het regeringsbeleid. Minister Eden kondigde aan, dat de Britse regering over de betrekkingen met Perzië een witboek zal uitgeven. VREEMDE VERZEKERING. De mededeling over het afbreken der diplomatieke betrekkingen bevatte tevens de wat wonderlijk aandoende verzekering van premier Mossadeq dat „de maatregel geen afbreuk be oogt van de vriendschapsbanden tus sen Perzië en Groot-Brittannië. Ge constateerd woTdt, dat de betrekkin gen tussen beide landen de laatste tijd veel van haar belang hebben verlo ren". Reuter meldt dat Zweden verzocht zal worden de Perzische belangen in Engeland te behartigen na het terug trekken van de Perzische diplomatieke missie. De Perzische minister van Buiten landse Zaken Hoessein Fatemi heeft de berichten tegengesproken, als zou de Amerikaanse ambassadeur met stopzetting van alle hulp gedreigd heb ben indien Perzië zijn betrekkingen met Engeland zou verbreken. TOESPRAKEN. Na de dienst werden een aantal toespraken gehouden. Ouderling Krij ger uit Bruinisse sprak namens de Gen. Synode, ds S. J. M. Hulsbergen namens de Prov. Kerkvergadering, ds L. H. W. Theunissen namens da classis en ds J. van Woerden namens ring en ministerie van Middelburgse predikanten. De burgemeester de heel W. Baas zei, dat het niet alleen voor de kerkelijke maar ook voor de bur gerlijke gemeente een feestdag was. Ds J. P. Simoons en ds H. J. J. Keyzer besloten de rij. Laatstgenoemde ver heugde zich over de voltooiing van het werk, waarvoor de plannen zijn ge maakt, toen hij predikant van St. Lau rens was. Nadat de president-kerk voogd de sprekers had bedankt werd de bijeenkomst gesloten met het zin gen van Gez. 135 vers 3. TWEE ERNSTIGE ONGELUK KEN TE BERGEN OP ZOOM. Donderdagavond omstreeks acht uur is op de grote verkeersweg van Bergen op Zoom naar Tholen ter hoogte van Slikkenburg een ernstig ongeluk ge beurd. Op deze weg stond een tractor met aanhangwagen van de N.V. Groendrogerij uit Scherpenisse waar van de bestuurder op weg was naar Scherpenisse. Van de richting Bergen op Zoom kwamen twee auto's die naar Tholen gingen. De bestuurder van de eerste wagen kon op het laatste moment deze stilstaande voertuigen nog ontwijken maar de volgende auto bestuurd door de heer Gunst uit Amsterdam slaagde er niet in en reed de aanhangwagen aan. Hij sloeg drie maal over de kop en bleef op de kap liggen. Direct scho ten omwonenden te hulp en wisten de bestuurder uit de vernielde auto te be vrijden. De bestuurder had slechts en kele lichte verwondingen bekomen maar zijn auto was totaal ontzet en moest worden weggesleept. De Rijkspolitie van Halsteren stelde in samenwerking met de verkeers- groep uit Breda een onderzoek in. Even daarvoor was op de grote ver keersweg van Bergen op Zoom naar Steenbergen ook een ernstig verkeers ongeval gebeurd. Een grote vracht auto van de firma Verstraten uit Moerstraten welke auto geladen was met tien ton suikerbieten, moest voor een tegenligger uitwijken. De bestuur der verloor de macht over zijn stuur, reed met de auto eerst over een sloot door een haag de tuin in van de land bouwer van H. en bleef tegen de gevel van het huis staan. Hoewel ook hier de auto vrij aanzienlijke schade opliep kwam de bestuurder er met de schrik goed van af. Plan tot aanleg van startbaan bij vliegveld Woensdrecht. Er is een plan ontworpen tot het aan leggen van een startbaan voor straal jagers bij het vliegveld Woensdrecht. Ook zijn besprekingen hierover ge voerd met de burgemeesters van de betrokken gemeenten. Dit plan is ter goedkeuring gezonden naar de minis ter van Oorlog. Indien dit plan geen bezwaren ontmoet, hoopt met vroeg in het voorjaar van 1953 met de aanleg van de baan te kunnen beginnen. Amerika heeft voorbereidingen voor het afvuren van atoomgranaten met het eerste atoomkanon, zo heeft de minister voor het leger, Frank Pace, meegedeeld. DE BILT ZEGT: Ochtendmist. In de ochtend plaatselijk mist, ove rigens droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Zwakke veranderlijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen i. als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1