Stalin spreekt de buitenlandse communisten moed in. Van markt en veiling Administratieve rompslomp lokt ernstige bezwaren uit* cANATOQU Maakt het spiegelbeeld U ongerust en over de grenzen. Russisch communistisch congres gesloten. Eerste openbare toespraak na vier en een half jaar* sku&uimimm ABDIJSIROOP RHEUAUN Ae/pt/ voor Uw gezondheid MauMau bedreigt gouverneur van Kenya. UieA KERK FEUILLETON Een icuidj - dat 5iU uMfeen gxd Nieuwe fedeo Sociaal- Economische Raad. Donderdag 16 October 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Maarschalk Stalin heeft op het negentiende congres van de Sowjet-Russische communistische partij, dat in het Kremlin gehouden wordt, ver klaard, dat de Sowjet-llnie de steun der volkeren in het buitenland nodig heeft, en de steun van de Russische Communistische partij toegezegd aan de strijd voor vrede en bevrijding van de buitenlandse communistische en democratische partijen. De 72-jarige premier en partijleider werd met een lang applaus begroet, toen hij zijn eerste (openbare) toespraak in vier en half jaar hield, in antwoord op groeten, die door buitenlandse communistische leiders op het congres zijn overgebracht Hij noemde het „door sommigen" inge nomen standpunt, dat de Sowjet-Unie niet meer de steun van sympathiserenden in het buitenland nodig heeft, verkeerd. „Onze partij en ons land hebben altijd nodig ge had en zullen altijd nodig hebben het ver trouwen, de sympathie en steun van broe derlijke volken in het buitenland." „Toen, in 1918-'19, tijdens de gewapen de aanval van de bourgeoisie op de Sow jet-Unie, de Britse arbeiders de strijd tegen de oorlog organiseerden met de leuze „han den af van de Sowjet-Unie', steunden zij bovenal de strijd voor de vrede en pas in de tweede plaats de Sowjet-Unie. Wanneer kameraad Thorez (secretaris-generaal van de Franse communistische partij) of kame raad Togliatti (secretaris-generaal van de Italiaanse communistische partij) verklaren, dat hun volkeren niet tegen de Sowjet-Unie zullen strijden, zien wij in dergelijke ver klaringen in de eerste plaats de bijdrage van de arbeiders en boeren van Frankrijk en Italië tot de vrede en de steun aan de vredelievende pogingen van de Sowjet- Unie". „Zorgvuldige aandacht moet worden be lteed aan de toestand van die arbeiders- en boerenpartijen, die nog steeds lijden on der het Juk van het wrede bourgeois recht Thans houdt de bourgeoisie uitverkoop Van de rechten en onafhankelijkheid en is de nationale souvereiniteit overboord ge- Sooid. Het lijdt geen twijfel, dat dit vaan- el der burgerlijke democratische vrijheden door u - de vertegenwoordigers van com munistische en democratische partijen moet worden opgenomen en verder gedra gen, indien gij ware patriotten van uw landen wilt zijn, indien gij de leidende Ia-acht der naties wilt worden. Er is thans niemand anders om dit vaandel op te ne men", verklaarde Stalin onder stormachtig applaus. „Zo is de toestand thans. Het is be grijpelijk, dat al deze omstandigheden het werk van de communistische en democratische party en, die nog niet aan de macht zyn zullen vergemak kelijken. Bijgevolg is er alle reden om te rekenen op de successen en over winning van de zusterpartijen in de landen, die door het kapitaal worden beheerst.'' Deze laatste zin werd met applaus begroet. Toen dit was geëindigd besloot Stalin: „Lang leven onze zusterpartijen, een lang leven en succes voor de leiders van de zusterpartijen, leve de vrede tussen de vol keren, weg met de oorloghitsers." Na Stalin's toespraak en een oorverdo vend applaus van de afgevaardigden werd het congres* dat negen dagen heeft ge duurd, besloten. Het congres koos het grootste centrale comité in de geschiedenis van de partij: 125 leden en 110 plaatsvervangers. Elf der leden, onder wie Stalin, maakten tevoren deel uit van het Politbureau. De laatste keer bestond het centrale co mité uit 71 leden en 68 plaatsvervangers. Het nieuwe comité bestaat o.m. uit de vice-premiers, de belangrijkste ministers en partijsecretarissen. Alle bekende leden van het Politbureau zijn gekozen in het presidium van het cen trale partijcomité. Tot de verder gekozen leden behoren maarschalk Wassiliefsky, minister van de gewapende strijdkrachten, Wysjinsky, minister van buitenlandse zaken en Zweref, minister van financiën. Tot „voorwaardelijke leden" zijn onder meer gekozen, maarschalk Boedionny, Sem- jon Timosjenko en Generaal Tsjoeikof. Maarschalk Worosjilof zeide: „Wij zijn nog nooit zo machtig geweest. Dit betekent echter niet, dat onze aandacht mag ver slappen. Wij moeten ononderbroken gereed zijn, om iedere aanvaller met alle wapens tegemoet te treden." ">nden Mededeling (adv.). Maak Uzelf niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal bij Uw gestel hoort". Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost: AKKERS V vfcretüs beste hoestsiroop MAARSCHALK JUIN NAAR NEDERLAND. Maarschalk Juin brengt 22 en 23 Oct. in zijn functie van opperbevelhebber van ae geallieerde landstrijdkrachten Cen- traal-Europa, een bezoek aan Nederland. Op 22 October wordt hij in Den Haag door de minister van Defensie ontvangen. 's Middags voert hij besprekingen met de generale stat De volgende dag zal hij Nederlandse troepenonderdelen inspecte ren. Lezers grypen naar ae pet\^> GETUIGEN OOK IN DE RAADSZAAL. Volgens een verslag in Zeeuwsch Dagblad van de op 7 dezer gehouden raadsvergadering der gemeente Mid delburg, waar o.m. een voorstel tot uitbreiding der sportvelden in behan deling kwam, werd dit voorstel aan vaard met alleen de stem van de heer Schot (S.G.P.) tegen. Deze stond dus weer eens alleen; Onze A.R.-raadsleden hadden blijk baar geen overwegende bezwaren. Wel werd het betreurddat de Zondag ontheiligd wordt op de sport velden, maar het was ook betreurens waardig, dat door nieuwe aanleg de volkstuinderssport in de knel komt. Dit was dus niet minder ernstig. Ook werd de onrust en het vloeken die vaak met de sport gepaard gaan af gekeurd ende sportbeoefenaars in overweging gegeven, alléén op Za terdag te spelen, en de Zondag vrij te laten. Voorwaar een mooie gedachte, maar kom nou: Wie luistert daar nu nog naar in een tijd van sportvergoding? „Die conservatieve Christenen toch! Ik meen dat een krachtiger getuigenis hier wel op zijn plaats ware geweest. Het is toch wel enigszins onduidelijk. Men betreurt de ontheiliging van de Zondag, men keurt onrust en vloeken b'-j de spon af, en geeft zijn stem aan uitbreiding van de sportvelden, waar door deze dingen in grotere mate tot uiting dreigen te komen. Ik geloof dat tegenstemmen hier Christenplicht ware geweest. Dit zou aan de uitslag wel niets ver anderd hebben, als Christenen zijn we nu eenmaal in d minderheid maar ik hoop toch, dat dit niet als motief voor dit voorstemmen heeft gediend. Want: „Gij zult Mijne getuigen zijn!" zegt onze Meester. J. Labruyère, Middelburg. (Lezer Labruyère maakt naar ons ge voelen in zijn redenering een fout: hij veroordeelt de sportvelden omdat die op Zondagen worden gebruikt en zo tot allerlei kwaads aanleiding geven. Dat is niet billijk! Omdat men met een mes iemand kan doodsteken, daar om kan men niet alle messen verbie den! Wij geloven dat er een sportbe oefening mogelijk is, die zeker niet in strijd is met Gods Woord - als men daarmee accoord gaat dan kan men geen bezwaar hebben tegen sportvel den, want die zijn daarvoor nodig. Dat men daarnaast zijn stem verheft tegen sportverdwazing en sport op Zondag, Is christenplicht - en dat hebben de Middelburgse raadsleden dan ook ge- daanl Red.) Ir Geuze over de sociale verzekeringen. Moeten de boeren eerst protestvergaderingen gaan houden? Tijdens de jaarvergadering van het Kon. Ned. Landbouwcomité te Den Haag heeft de vice-president, Ir M. A. Geuze, wegens ziekte van de voor zitter, ir C. S. Knottnerus, de jaarrede uitgesproken en daarbij ernstige bezwaren geopperd tegen de enorme administratieve rompslomp die ten aanzien van de sociale verzekeringen bestaat. Het is dringend nodig, dat deze administratie, waaruit de ambtenaren soms ook niet kunnen komen, sterk vereenvoudigd en centraal geregeld worden. Zulks is tot in de hoogste regerings kringen doorgedrongen en de Troon- rede gewaagde van vereenvoudiging. Men vraagt zich af, aldus ir Geuze, waarom dit alles zo lang moet duren. Moeten de boeren eerst protestverga deringen tegen het „sommetjes ma ken" houden? Zich afvragende of de wetgevende macht effectief is en onze parlements leden het recht van amendement al leen gebruiken om wat meer kiezers te trekken, zeide spr. van mening te zijn, dat het steeds meer inschakelen van de Sociaal Economische Raad, bij de voorbereiding van de wetsontwer pen duidt in de richting, dat ook de regering niet meer die waarde hecht aan dit hoge college als vroeger. Hij gelooft, dat nu fouten in andere richtingen worden gemaakt. Zijns in ziens behoren de principes, waarop een wet zal rusten, in het parlement te worden vastgesteld. De S.E.R. is voor uitwerking het aangewezen lichaam. Ten bewijze hiervan voerde spr. de op stapel staande regeling voor de oude dagsvoorziening aan. Met het oog op pensioenverzekerin gen van zelfstandigen gaf Ir Geuze als zijn mening te kennen, dat de boer zijn winsten in het bedrijf pleegt te beleg gen en dat dit bedrijf voor zijn oude dag moet zorgen. Iedere premiebetaling moet volgens spr. dus eigenlijk ten koste van het bedrijf gaan. Men dient er dus op te letten, dat het sluiten van levensverzekeringen het schulden- (Ingez. mededeling, adv.) 20 tabletten 45 ct. N.V. Koninklijk® Pharmaeautlich® I irocad®» - SthtamM Si PhVrMllli vrijmaken van boerenbedrijven niet in de weg zal staan. Een ander punt, dat Ir Geuze aan sneed, was de landbouwvoorlichting. Deze voorlichting is z.i. te zeer gericht op de daartoe ontvankelijke boeren, die vooruit willen. Met dit zogenaamde „treksysteem" hoopt men door voor beelden anderen mee te krijgen. Spr. zou naast het „trek-systeem" een .duo-systeem" toegepast willen zien, waardoor de ergste achterblij vers zouden worden gestimuleerd. Zulks zou voor het verstrekken van een prijsbeleid van het grootste be lang zijn, omdat de diversiteit van de boerenbedrijven zou kunnen vermin deren. Tenslotte .gaf Ir Geuze een overzicht over het jongerenwerk ten platte land, dat zjjns inziens te weinig leeft en zeker aansporing en steun van de ouderen behoeft. Ingezonden Mededeling (adv.) Laat niet toe dat zenuw- klachten, lusteloosheid en oververmoeidheid Uw leven vergallen. Vertrouw opSanatogen! Sanatogen brengt baat, omdat het Uw krachtreserves weer aanvult, de zenuwen stilt en versterkt, omdat het de verzwakte cellen van j Uw lichaam laaft en ver- zadigt met precies dat- gene waarnaar zij hun keren. Neem dadelijk... Hel zenuwsterkende voedsel De gouverneur van Kenya, Sir Evelyn Baring, heeft een brief ontvangen, waarin zijn leven wordt bedreigd en die is ge tekend namens „Het hoge gerechtshof van de Mau Mau". De gouverneur, die een reis door het land maakt, besloot geen verandering in zijn plannen te maken. De brief werd ontvangen, nadat de poli tie de aanhouding had britend gemaakt van twee inheemsen, die beschuldigd worden van moord op het opperhoofd Waroe-Hioe van de Kikoejoes, die vorige week het slachtoffer van een aanslag door de anti- blanke Mau Mau-organisatle. De arrestatie is de eerste sedert de moor den en de aanvallen op boerenbedrijven een aantal weken geleden is toegenomen. DE BRITSE ATOOMPROEF. De Britse eerste minister Winston Churchill heeft Dinsdag in het Lager huis verklaard, dat hij de volgende week een verklaring zal afleggen over de Britse atoomproef op de Monte Bello- ellanden. Churchill voegde er aan toe, dat hij alle bijzonderheden, vóór zover zij met het gèheime karakter van de zaak te ver enigen zijn, zou mededelen. Ingezonden Mededeling (adv.). De Koninklijke bond van christe lijke zang- en oratoriumverenigingen zai Tweede Pinksterdag 1953 een na tionaal zangfeest beleggen op de ter reinen van het openluchttheater te Driebergen. Door brand verwoest is gisternacht een meubelfabriek te Groningen. Over de oorzaak en de omvang van de schade is nog niets bekend. In verschillende plaatsen van ons land zal door het bestuur van de Centrale van Chr. Historische vrou wengroepen gedurende de winter maanden cursussen worden georgani seerd met het doel te komen tot een gezamenlijke bestudering en verdie ping van de C;H. beginselen. Half November wordt eén groep je militairen van het Ned. Detache ment V.N. hoofdzakelijk samen gesteld uit personeel dat op 10 Octo ber en 11 November 1951 naar Korea is vertrokken, weer in Holland terug verwacht. „De groeten uit Duitsland". Met deze woorden wist een 26-jarige op lichter in verscheidene plaatsén van ons land bij verschillende gezinnen binnen te dringen. Dat waren dan gezinnen waarvan de dochter destijds met een Duitser was bevriend. Hij hing een heel verhaal op over zijn vrouw en kind, die bij een bombar dement om het leven zouden zijn gekomen en beweerde vervolgens in- vlieger te zijn van straaljagers. Het resultaat was, dat hij steevast met geld of goederen er vandoor ging. Hij is nu door de politie te Amsterdam opgepikt. Wie door hem benadeeld is gelieve zich met de plaatselijke po litie in verbinding te stellen. De rijkspolitie te Grotebroek heeft gisteren gearresteerd de 52-jarige makelaar J. K. aldaar, verdacht van verduistering van een bedrag van f 10.000. Tal van inwoners van Grote broek zouden bovendien een vorde ring op hem hebben van f20.000 to taal. Het Haagse Gerechtshof heeft de 27-jarige matroos T. N. van Z. wegens roofoverval veroordeeld tot 3J4 jaar gevangenisstraf. Van heeft op 5 April van dit jaar met een revolver in de hand een 72-jarige winkelier in Rotterdam overvallen. Het drie-en-vijftigste rampendepót van het Ned. Rode Kruis zal Vrijdag a.s. te Maassluis worden ingericht. Te Wageningen is overleden prof. dr D. L. Bakker, oud-hoogleraar van de Landbouw Hogeschool. Radio-actief kobalt en jodine wordt gemaakt in de Noors-Nederlandse uranium-reactor te Kjeller bij Oslo. Er zal genoeg geproduceerd worden om ook levering naar andere landen dan Noorwegen en Nederland moge lijk te maken. President Sukarno heeft een lans gebroken voor de afschaffing van de vermakelijkheidsbelasting op sport wedstrijden, zoals voetbal, athletiek enzovoort. President Sukarno zei zulks, in een toespraak, die hij hield voor duizend deelnemers en deel neemsters van de studentensportweek. R.A.F. heeft nieuwe reddingssloep. Vorige week heeft het Britse Mini sterie van Bevoorrading een nieuwe reddingssloep van de Royal Air Force gedemonstreerd, welke vermoedelijk de snelste en modernste ter wereld is. De maximum snelheid bedraagt bijna 29 knopen, en de sloep kan tien uur op topsnelheid, en elf uur op kruis snelheid varen. De romp is t°gen vuur bestand en de boot kan per minuut 500600 gallons zeewater, of 2600 gal lons schuim spuiten voor het blussen van branden. Frankrijk en de communisten. Het parket van .het militaire tribunaal van Parijs heeft de opheffing van de mi litaire onschendbaarheid verzocht van Jacques Duclos, de plaatsvervangen de communistische partijleider en vier andere vooraanstaande partijgangers. DUITSE RIDDERKRUIS- DRAGERS BIJEEN. Ongeveer negenhonderd Duitse Ridder kruisdragers hebben het plan om van 22 tot 24 November bijeen te komen in Bad Hom burg bij Frankfort, waar zij zullen spreken over bun houding ten opzichte van deelne ming van West-Duitsland aan de verdedi ging van Europa. Aan deze bijeenkomst zullen o.m. deel nemen, de voormalige S.S. kolonel Otto Skorzeny, die Mussolini destijds heeft be vrijd en de vroegere Duitse jachtvlieger» generaal Galland en kolonel Rudel, die nu in Argentinië wonen. Op de bijeenkomst zal tevens worden gesproken over de houding van de deel nemers aan de samenzwering tegen Hitier op 20 Juli 1944. *J^end.iny Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Ouwerkerk E. P. Kuin, vicaris aldaar. Bedankt voor Kampen G. H. van Kooten te Brandwijk; voor Holten Ni Warns te Wanneperveen. Geref. Kerken. Beroepen te Den Haag-Moer wijk H. Pol te Boskoop. Geref. Kerken (onderh. Art. 31 K.O.). Beroepen te Alkmaar W. Borgdorff, cand. te Overschie. VERJONG DAN UW UITERLIJK WEER! Menige vrouw, die des ochtends in de spiegel kijkt, voelt een schaduw over haar dag vallen Zij maakt zich ongerust over haar huid. Een ongerustheid, die ge lukkig onnodig is. Want een gave, jonge gelaats huid is binnen het be reik van iedere gezonde vrouw! Een snelle en doeltref fende schoonheidskuur is een dagelijkse behande ling met Castella Schoon- heidszeep. Het rijke, geu rige schuim van deze zachte zeep dringt diep door in de poriën en verwijdert daaruit al het stof en restjes make-up. Ontsierende plekjes ver dwijnen, want te grove poriën sluiten zich op nieuw. Tegelijkertijd wordt de huid gesterkt door de fijne oliën, die de Castella Schoonheids- zeep bevat. Castella Schoonheidszeep geeft reeds na één week verrassende resultaten en deze schuimende bron van schoonheid kost U slechts 32 ct! Maar ais U tóch een schoonheidskuur begint, vergeet dan ook Uw tan den niet. Niets is char manter dan een lachende vrouw, die parelwitte tanden toont. Gebruik dus de Castel la tandpasta, die U reeds na één keer poetsen, prachtig» witte tanden geeftl Vader", begon Anton, „staat het er werkelijk zo slecht voor? En hoe is het op kerkelijk gebied?" Het kan nauwelijks slechter". Va der legde het boek op tafel en ging zitten voor een gesprek met zijn zoon. .Overal kan de mindere man nauwe lijks het hoofd boven water houden en bij de mensen van onze kerk staat het er nog veel slechter voor." Anton zweeg en vader vervolgde: Eindelijk hebben wij vrijheid van gods dienst, tenminste op naam. Maar, zoals ik al zei, steun krijgen we niet. En de achteruitstelling is in feite niet opge houden. Onze slagers en bakkers ver liezen hun klanten omdat ze Afgeschei denen zijn. De timmerlui zitten om de zelfde reden zonder werk. Sommige ba zen willen hun volk 's Zondags laten werken, omdat ze weten, dat onze mensen toch zullen weigeren en dan hebben ze een reden om hun gedaan te geven." Enkele minuten lang was er geen ander geluid dan het tikken van de klok en het gerammel van borden en lepels. Toen ging vader verder: „Maar wij zijn het niet alleen die in de armoede zitten. Ik weet, dat ergens tien gega digden kwamen opdagen voor een boer derij, die te huur was. Natuurlijk gin gen negen teleurgesteld naar huU. En de pachten zijn onbetaalbaar. Europa zit vol. Er is niet genoeg werk voor zoveel mensen. We drukken elkaar plat". En hfl voegde er bij: „Een mens wordt vreselijk zelfzuchtig, wanneer zijn bestaan of dat van zijn kinderen op het spel staat." „Ik ben maar blij, dat we een boer derij hebben", zei Anton. Vader haalde de schouders op. „Ja, daarvoor ben ik ook dankbaar. Maar je weet dat de oogst verleden jaar vol komen mislukt Is. De aardappelziek- door Marian Schoolland teIk vraag me wel eens af hoe moeder het klaarspeelt ons te eten te geven. En de pacht wordt ieder jaar een zwaardere last". Anton keek moeder eens aan. Ze glimlachte, maar niet bijster opge wekt. „We redden het wel", zei ze. „Vader heeft zo af en toe een timmer- karweitje. En mijn grootste eter eet bij oom Hannes en tante Fenna. De Here heeft ons hoven vele anderen gezegend." „Elke keer, dat ik een timmerkar- weitje aanneem, voel ik me schuldig", zei vader. „Er zijn altijd wel een stuk of zes, zeven liefhebbers voor zoiets. Ik praatte vandaag nog met Derk Ar- naud. Hij zit hopeloos in de put. Ten zij er verandering komt, vrees lk voor zijn verstand." Moeder zuchtte i „Arme Louise en de kinderen". „Ik kan er niet bij, waarom ons land er zo slecht voor staat", zei Anton. Maar vader wist dadelijk het ant woord. „We zitten met een teveel aan men sen. Er is niet genoeg grond om vol doende voedsel voor allemaal op te le veren. En er is niet genoeg werk voor de arbeiders. De regering jaagt de be lastingen op om steeds maar weer steun te kunnen betalen, maar waar belanden we zodoende? Het is een vi cieuze cirkel: belasting, steun, meer be lasting, meer steun. Hoe hoger de be lasting, hoe groter de armoede en hoe hoger de steun." De afwas was aan kant. Moeder ging aan tafel zitten breien. Anton trok een stoel aan tegenover haar. „De oogst zal dit jaar wel beter zijn", zei ze. „En God heeft ln het verleden wonderlijke daden gedaan voor ons landje. Hij zal oni ook nu niet ver laten". „En de mens zal bij brood alleen niet leven", voegde vader eraan toe. „Maar hij kan ook niet leven, wanneer het meel op Is en de aardappelkist niet meer weet hoe de aardappels eruit zien. Maar ook deze crisis is niet over ons gekomen zonder Gods wil. Het Is een moeilijk te ontwarren raadsel. Het is onze plicht er over na te denken en te leren wat Hij ons hierdoor te zeggen heeft." Anton roffelde met zijn knokkels op de tafel. Mogelijk was dit het juiste moment om over Amerika te begin nen Vader ging echter verder. „Huisman en ik zijn vandaag ook bij Douwe Faber geweest. Hij was aan het zingen, toen we de werkplaats binnenkwamen, maar we hadden al gauw ln de gaten, dat hij zichzelf aan net opmonteren Was. Het ziet er naar uit, dat hij ook het grootste deel van zijn nering kwijtraakt.' (Wordt vervolgd). GOES, 15 Oct. 1952. Druiven: Black Alicante I 7484, II 6064, beide per 100 kg. Groenten: Bloemkool A I 3847, II 28—35, B I 15—22, afw. 8—17 Kropsla 3.506, Knolselderij 914, alles per 100 stuks. Dubb. Princesse- bonen afw. 2044, Pronkbonen 29 44, Tomaten 1628, Groene kool 10 13, Rode kool 78.50, Boerekool 9 12, Spruiten 2045, Breekpeen 10: Prei 1118, Uien (stek) 510, Kro ten 11, Andijvie 513, alles per 100 kg. Kroten 8 per 100 bos. THOLEN, 15 Oct. 1952. Uien gew. 19.22, bonken 18.53, drielingen 20.52, picklers 25.50. Aanvoer 64 ton. KAPELLE. 15 Oct. 1952. Export veiling: Appels: Zure kroetappels 3 Goudreinette AAA 26.40—27.20, A 25 25.50, BC 20.95—21.20, I gr. 25.30— 25.70, I 11.70—20.10, II 7—7.40, K 10.60 —10.75, fabr. 5.10—5.30, val 3.40—4.20, Sterappel A 25.40—26.30, BC 24.90—25, I gr. 25.60, I 23.20—23.40, II 4.70, K 11.90, fabr. 4.40, Jonathan A 2828.10, BC 22.70, I gr. 27.20, I 21, II 4.90, K 11.40—11.60, fabr. 4.30—5.30, Cox Orange Pippin AAA 43.60, A 44, BC 36.10, I gr. 44, II 9.70, K 23.40, fabr. 10.95, Franse Reinette I gr. 20, I 8.40, K 8.30, fabr. 4.20, Blenheim Pippin gr. 20, I 7.10, Dubb. Bellefleur I gr. 20, I 6.50, K 4.80, Glorie v. Holland 22.30, II 7.50, K 13.20, Bramley Seed ling I gr. 8.10, I 7, II 3.50, K 4.40, Zoete Rode Ribbeling I 19.30, II 9.40, Golden Delicious I gr. 14.10, I 11, Gron. Kroon I gr. 21.40, I 20.05—20.10, II 3.70, Udo- appel I 21, Zoete Herstappel I gr. 15.80, I 13.50, Peren: Doyenne du Cornice i gr. 40.15, I 37.10, B. Alex Lucas AAA 21.20, A 25, BC 23.80, I gr. 24.90, I 14.10 20, II 5.50, K 8.70, fabr. 4.50, Com- tesse de Paris A 13.10, BC 11, I gr. 11.10, I 10.15, II 4.40, K 4.20,fabr. 3.40, Zwijndr. Wijnpeer A 11.90.BC 8.80- 9.10, BC 8.80—9.10, I 8, II 3.50, K 5.30, fabr. 3.20, St. Remy I gr. 8.50, I 8.60, II 7.10, K 6.40—6.50, fabr. 4.10, Nouv. Poiteau I gr. 4.80, I 4.10, II 3.30, K 4.30, fabr. 3.20, Jodenpeer I gr. 5, I 4.80, II 3.50, K 3.70, fabr. 3.30, Emile d'Heijst I gr. 9.7020, I 7.90, II 3.90, Pondspeer I 8.10, II 6.50, B. Clairgeau I gr. 20.05, I 10, Conference I 11, II 6.50, Gieser Door het uittreden van de heren A. C. de Bruijn en J. G. Suurhoff, dia minister zijn geworden, zijn be noemd tot leden van de Sociaal-Eco nomische Raad: In de vacature-De Bruijn (K.A.B.): de heer W. D. Lelieveld, tot nu toe plaatsvervangend lid voor de heer Middelhuis. Plaatsvervangend voor de heer Middelhuis wordt nu de heer G. Collignon. In de vacature-Suurhoff (N.V.V.) is benoemd de heer J. Landman. De heer Landman was tot nu toe plaatsvervanger voor de heer Ver meulen. Als plaatsvervanger van de heer Vermeulen is thans benoemd de heer P. de Vries, tot nu toe plaats vervanger van de heer Suurhoff. Plaatsvervanger van de heer Land man is geworden de heer K. van den Berg. Volgens de „Wiener Kurier", het orgaan van de Amerikaanse voorlich tingsdienst in Oostenrijk, is de com munistische directeur van de metaal van de USIA (het beheer van Oostenrijk), al- afdelin; Russisch eigendom in fred Hutschnecker, met zijn gezin naar Frankrijk gevlucht. Wildeman I gr. 20.25, I 18.40, II 8.90, K 10.50, alles per 100 kg. Verpakt fruit: Appels: Goudreinette AAAA 33 —36, AAA 30—34, AA 28—31, Cox Orange Pippin AA 51, A 47, I 48—49, Jonathan AAA 3637, AA 3435, al les per kg. Kleine veiling: Appels: Zoete Ermgaard 324, Princ. Noble 3 18, Zoete Campagne 915, Tuinzoet 7j/21220, Ellisons Orange 1319, Laxton Superbe 13, Notarisappel 9— 14, Zoete Bloemee 21, Lanes Pr. Al- bert 35, Jacq Lebel 34, Zoete Val- appels 39fi, Peren: Kweeperen 24, Brederode 9%, Legipont 718, Jeanne d'Arc 36, Conference 615, Rietpe ren 411, Le Curee 34, alles per kg. Diversen: Druiven 5976, Bramen 43 44, per kg. Noten 200220 per 100 stuks. Groenten: Dubb. Princessebonen 3559, Snijbonen 77, Andijvie 57%, Savoye Kool 7y28, Rode Kool 6%, Witte kool 45Ys, Koolrapen 68, Kroten 8, Tomaten 4553, alles per kg. Kropsla 3%5j^, Bloemkool 845 beiden per stuk. MIDDELBURG. 15 Oct. 1952. Aardappelen: BI. Eigenh. grote 10.90, Bintjes grote 7.30, Meerlanders bonken 7.90-8.20, Meerlanders grote 8.80 9.10, Drielingen 5.50, Fruit: Appels: Cox Orange Pippin 8—31, Goudreinet te 1128, Jonathan 1125, Sterappels 1121, Gron. Kroon 10—19, Glorie van Holland 1018, Zoete Armgaard 14, Ellisons Orange 14, Appels val en kroet 426, Druiven: Black Alicante 7589, Frankenthalers 7378, Toma ten 1629, Mispels 26, Peren: Doyenne du Comice 1450, B. Clairgeau 526, B. Louisse d'Avr, 1021, Comtesse de Paris 813, Kraaiperen 711, Confe rence 10, St. Remy 4—8, Zwijndr. Wijnpeer 48, Bergamotten 8, Maag deperen 5, Nouveau Poiteau 37, Pe ren kroet 315, Ananasmeloenen 7 9, Suikermeloenen 18, Groenten: Sla 25, Bloemkool A 21-60, id. B 20 34, id. C 927, Komkommers krom per kg. 8, Andijvie 58, Prei 915, Postelein 2838, Spinazie 1042, Spruiten 3464, Kroten per kg. 412 Uien per kg. 1422, Dubb. Princ. bonen 5276, Kassnijbonen 1.20, Saxa's 58, Stokprincessen 6483, Bos- kroten 210, Bospeen 1430, Bosram- menas 68, Rodekool 415, Savoye kool 619, Boerekool 8, Witte kool 4—6, Veldsla 16—34. TERNEUZEN. 15 Oct. 1952 Groen ten: Sla 36.80, Bloemkool 841, Wit te komkommers 8 Meloenen 812, Sel derij 26, Peen 812, Kroten 7, An dijvie 58, Princ. bonen 5057, Kas 951.Kroten 810, Rode kool 37 Sav. kool 614, Witte kool 5, Peen 10, Prei 1218, Knolselderij 35, Spina zie afw. 1518, Spruiten 3037, To maten 16—48, Koolrapen 5, Druiven 75 Cox Orange Pippin H grof 35, K 22, Goudreinette AA 22.10, A 20.30, BC 13.10 H grof 20.10, H I 12.60, K 10.50, Fabr. 7.40, Jonathan AA 23, A 20 20.38, BC 13.90, H gr. 20.10, H I 15.10, K 13, Fabr. 8, Sterappel A 17.50, BC 13.40, H gr. 13.90, H I 12.10, B. Alex Lucas A 15.90, H grof 15.13, BC 12, Conferénce K 1016, Doyenne du Co mice A 36.80, BC 33, H gr. 34.20, H. I 28.60, Zwijndrechtse Wijnpeer H gr, 14.10, H I 10.10, H II 4, K 7.10, Fabr. 5.60. ST. MAARTENSDIJK, 14 Oct. 1952. Uien gew. 18.90, bonken 17.90, drie lingen 20, picklers 25, stek 3.20. VISMIJN VEERE. 15 Oct. 1952. 293 kg. export gar nalen 6062, 1972 kg. handelsgarnalen 46—57, 37 kg. schar 5063, 121 kg. bot 46—69, 2 kg. tong 2.91—3.32, 81 kg. rog 40—49.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5