ZEEUWSCH DAGBLAD Prins Bernhard zag zich vele Zeeuwschvlaamse problemen voorgelegd Minister Donker verwijt de Duitsers een tekort aan schuldbesef De moeilijkheden van het bedrijfsleven hadden zijn volle belangstelling IR HORSTMANN BESPRAK DE VRUE VEREN KWESTIE Korea op de agende van de vergadering der Ver* Naties PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Eerste dag van het werkbezoek uitstekend geslaagd De Prins zal met en voor Zeeuwsch Vlaanderen een oplossing zoeken SNIPPER NIEUWS Finletter verwacht lucht- offensief. Meisje onder tractor te Biezelinge Gratieverlening aan Lages in de Kamer Amerikaanse vliegende driehoeken. Zeeuwen onderscheiden Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Uitgave: 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Voordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 28—28 8e JAARGANG No. 2302 DONDERDAG 16 OOT. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEEDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlisslngen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiueina, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.09 u., onder 17.42 u. Maan op 5.31 u., onder 16.46 u. Hoogwater Vrijdag 17 October: Vlissingen: 1,06 u. 1.93 m., 13.13 u. 1.82 m. Terneuzen: 1.31 u. 2.10 m., 13.39 u. 1.99 m. Wemeldinge: 2.42 u. 1.75 m., 14.55 u. 1.55 rn. Zierikzee: 2.32 u. 1.52 m., 14.39 u. 1.31 m. De eerste dag van het bezoek, dat Prins Bernhard aan Zeeuwsch Vlaanderen brengt, is in alle opzichten geslaagd. Het was geen bezoek met veel spectaculaire dingen, maar in de volle zin van het woord een werkbezoek. Het gezelschap van de Prins was maar klein, alleen zijn particulier secretaris dr F. A. de Graaff, de Commissaris der Koningin jhr mr A. F. C. de Casembroot en de kamerheer in b.d. van Koningin Juliana H. A. A. Baron Collot d'Escury maakten de tocht mee. In alle gemeenten, die Prins Berhard passeerde, werd langzaam gereden cn stonden muziekcorpsen en vlaggende schoolkinderen opgesteld. De bedrijven, die de Prins bezichtigde, waren volop in werking en overal waren directeu ren en bedrijfsleiders gereed om de Prins te ontvangen en van voorlichting te dienen. Prins Bernhard, met de traditionele anjer in zijn revers van zijn licht costuum, nam overal geanimeerd aan de discussies deel en uit zijn vragen, bleek duidelijk, zijn grote interesse voor de problemen van het be drijfsleven in Zeeuwsch Vlaanderen. Na een diner in de raadszaal van het Hulster stadhuis vond een gezellig openbaar gehoor plaats, waar ieder der aanwezigen, met de Prins kon spreken. samenwerking met die van België de mogelijkheid te openen, dat de Neder landse klompenmakers francs mee mo gen nemen over de grens. Momenteel moet men bij een bank in ons land een bedrag kunnen storten en daarvoor in België francs opnemen. De Belgische verkopers vragen echter „boter bij de vis". De klompenmakers zouden willen, dat door storting van een waarborgsom bij een bank, zij in staat worden gesteld francs mee te nemen. De Prins wilde deze zaak graag onderzoeken, maar hij wees er op, dat een waarborg dan toch wel noodzake lijk is, opdat niet, zo voegde hij er lachend aan toe, de mogelijkheid be staat, dat het geld in het Zoute wordt vergokt. De heer Seghers vroeg de Prins ook een stootje te geven tot verlaging der stroomtarieven. Opheffing van de om zetbelasting op klompen was een vol gende wens. Op een vraag van de Prins werd geantwoord, dat de o.b. op schoenen veel lager is. En tenslotte werd verzocht om een regeringsbijdrage in de vrachtkosten voor de klompen, die worden geëxpor teerd, speciaal naar Amerika. De Prins wilde weten hoeveel die op een paar klompen van f2.bedraagt. Hij kreeg ten antwoord, dat er dan nog eens cir ca f2.bijkomt. Prins Bernhard deed daarop de suggestie klompen met emi grantenschepen te verzenden, maar hij was er niet zeker van dat klompen het in Amerika zullen „doen". Bij het verlaten van het bedrijf wer den een groot aantal ballonnetjes op gelaten, terwijl ook duiven werden ge lost. „Weldoen door vermaak" zorgde voor de muzikale omlijsting. IN SAS VAN GENT. Het laatste bedrijfsbezoek van deze dag betrof de Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent, waar in de vergader zaal een bespreking plaats vond. De directeur ir. R. H. v. Krevelen stelde diverse kwesties aan de orde, zoals de noodzakelijke woningbouw en de ver- zilting van het kanaal Terneuzen Gent. Hij vertelde, dat een bespreking tussen Nederlandse en Belgische auto riteiten destijds tot gevolg had, dat practisch onmiddellijk het zoutgehalte van het water omlaag ging, zelfs tot een tiende van voorheen. Thans echter is dit gehalte hoger dan ooit, hetgeen voor de productie funest is. De Bel gen spuien waarschijnlijk het zoete water door de Schelde en Dender, zo dat het kanaal onvoldoende aanvoer krijgt. Ernstige bezwaren bestaan te gen vergroting van de sluizen te Ter neuzen, aangezien daardoor nog meer zout water binnenkomt. Ook de nood zaak van een moderner wegennet werd onderstreept. Nadat ir v. Krevelen de productiemethoden had uiteengezet be zichtigde de Prins de fabriek. Aan de Veerhaven ie Kruiningen werd de Prins verwelkomd door B. en W. en de gemeentesecretaris van deze gemeente. De foto toont de Prins bij aankomst. Geheel rechts de Commis saris der Koningin jhr mr A. F. C, de Casembroot. De Prins was gistermorgen in zijn eigen vliegtuig vergezeld van dr de Graaff, uit Soesterberg te Woensdrecht geairiveerd. Na de begroeting door de Commissaris der Koningin en de bur gemeester van Woensdrecht vertrok hij naar Zeeland, waar in de dorps kommen van Rilland en Krabbendijke vele honderden getuige waren van de doortocht van de Prins. Aan de steiger te Kruiningen was het gemeentebe stuur aanwezig en speelde „E.M.M." het Wilhelmus. Met de „Prins Willem I" werd een vaartocht van ruim een uur gemaakt. Daarbij waren ook aanwezig de leden van G.S. en directeuren van Provin ciale diensten. INPOLDERING. Aan boord van de „Prins Willem I" heeft het lid van G.S. de heer C. Ha melink een en ander verteld over het Verdronken Land van Saeftinge waar heen het schip voer. De hoogteligging én de kwaliteit van dit 3000 ha grootte gebied is zod-nig, dat de schorren al meer dan rijp zijn voor inpoldering. Bij de inpoldering speelt het Schelde- regiem een voorname rol. De Belgen vrezen n.l. dat bij hoge vloeden het gebied niet meer als wa terreservoir zal kunnen dienen, tenge volge waarvan de dijken in België be langrijk verhc ogd zouden moeten wor den. Er is nu al een gebied van 1800 ha waar bij hoge vloeden het water niet -neer komt. Inpoldering is van het grootste belang voor de binnenlandse economie. Op de uitstekende grond is plaats voor 4 tot 500 gezinnen. TE PERKPOLDER. Om ruim één uur vond de officiële ontvangst plaats aan Perkpolder door het gemeentebestuur van Hontenisse. „St. Cecilia" zorgde voor de muzikale opluistering. Het eerste bezoek gold de Beton- en Tegelfabriek en Bouw- materialenhandel J. Bleyer.bergh te Walsoorden. Voordat de Prins dit be drijf (twee jaar geleden in klei en modder opgericht met ongeschoold personeel en nu met de modernste ma chines en grote afzet in binnen- en buitenland) bezichtigde, werden hem problemen voorgelegd met betrekking tot de industriële ontwikkeling van Hontenisse tengevolge van het vrijko men van landarbeiders en het verkla ren van Hontenisse tot ontwikkelings gebied. Bij het afscheid ontving de Prins een asbak en een automatische drinkbak voor het vee. Door Graauw en Langentlam reed de stoet vervolgens naar de Zandberg- seweg, waar een bezoek werd gebracht f an de kroondomein-boerderij be woond door de Gebr. Mahu. Op zijn vraag waar de kinderen waren, kwa men één voor één twaalf jongens en meisjes binnen, vier uit het ene en acht uit het andere gezin. De Prins be keek voorts de stallen. IN NIEUW NAMEN. In Nieuw Namen luidden de klokken toen de Prins onder een erepoort door het dorp binnenreed tot voor de Brei- goederenfabriek van Broeck-Thiele- man. Alle afdelingen van de in vol be drijf zijnde fabriek (75 personeelsle den, productie van 12.000 truien en ves ten, 1200 vierk. m. tapijt en karpet, 250 wand- en tafelkleden per week en met export naar Engeland, Zwitserland, Australië, West-Duitsland en België) wegden bezichtigd, na de ontvangst door het gemeentebestuur en het mu zikale welkom der „Scheldezonen". De heer P. de Putter, één der directeuren lichtte de Prins in over enkele proble men, zoals het gebruik van geschoolde arbeiders, de wenselijkheid van uit breiding der bevoegdheden van het grenskantoor tö Nieuw Namen en de noodzaak van de tariefsverlaging door de P.Z.E.M. en de Waterleidingsmaat- schappij. Een aardig moment was het, toen twee dochtertjes van één der direc teuren en drie dochtertjes van em ploye's voor de Prinsessen elk een twinset, bestaande uit een gele blou se een skivest en -sokjes overhan digden en voor de Prins een donker groen jachtvest. GOEDE BEKENDEN, Twee mannen mochten hier speciaal hun opwachting maken. Dat was aller eerst schipper Jan v. d. Heyden, die meermalen als gids op de „Piet Hein" fungeerde en één der oudste schippers van Nieuw Namen is en in de tweede plaats wachtmeester v. d. Zanden, die zich verdienstelijk heeft gemaakt met het onmogelijk maken van allerlei stroperspractijken. Jan v. d. Heyden vertelde, dat het vissersdorp een fabrieksdorp is geworden, maar dat hij blij was, dat alle mensen nu werk hebben. Tenslotte vroeg hij Z. K. H. de groeten aan „uwe echtgenote" te willen overbrengen. KLOMPEN-PROBLEMEN. Een langdurig bezoek werd daarna gebracht aan het klompenmakersbe- drijf van de heer C. J. Seghers te Clin- ge, die ook voorzitter is van de Klom penmakers-Patroonsvereniging „St. Gummarus". Voor de toegang tot het bedrijf stond een fraaie erepoort en daarachter was op kunstige wijze de grond met zaagsel in vele kleuren bestrooid. Daarin wa ren, ook weer met zaagsel, de wapens gemaakt van Lippe Biesterfeld, Zee land en Clinge. In de tot een gezellige kamer inge richte garage stonden op een tafel de cadeaux voor de Prinsessen: vier paar prachtig beschilderde sic klompjes in een mooie doos. De heer Seghers heeft de Prins de diverse problemen uit de kfompennja kerswereld verteld. Hij verzocht de medewerking van de regering om in Tijdens de bespreking ten huize van ir C. A. L. Horstmann té Sas van Gent met het bestuur van de Kamer van Koophandel zijn opnieuw enkele brandende kwesties aan de orde gesteld. Natuurlijk was daarbij ook de vrije-veren-kwestie. Er werd op gewezen, dat in 1950 opnieuw tarieven zijn ingevoerd en dat de wachttijden soms uren bedragen. Zou het niet mogelijk zijn op Kruiningen-PerkpoJder het drukste veer twee grote ponten te laten varen met een kleine pont in reserve, zo werd gevraagd. Voor de proef met de nachtboten was ir Horstmann dankbaar, maar hij wees er op, dat deze eerst na het vlastransport is genomen. 2 1 i H. M. de Koningin heeft gistermid dag geheel onverwachts een bezoek aan Amsterdam gebracht. Zij begaf zich naar Krasnapolsky waar een jury bezig was met de beoordeling van niet minder dan 700 inzendingen, schilde rijen en tekeningen, van 180 Neder landse schilders. H. M. volgde een uur Jang met belangstelling het werk van de jury. De wereldbond van pad- vindsters zal zijn tweejaarlijkse inter nationale conferentie in 1954 in Neder land houden. Nu 5 December weer in zicht komt worden de plannen ge maakt voor de aankomst van St. Nico- laas in ons land. De goede Sint zal dit jaar op 22 November a.s. uit Spanje in Amsterdam arriveren. In een chemische fabriek van een nyloncon cern in de V.S. heeft zich een ontplof fing voorgedaan, die grote schade aan richtte. Er worden acht personen ver mist Verder werd de aandacht er op ge vestigd, dat de stroomtarieven van de P.Z.E.M. voor de industrieën aan de hoge kant zijn. Ook het ontwerp-vesti- gingswet klein-bedrijven (waarbij de positie - van de middenstand- in kleine plaatsen ernstig wordt bedreigd), kwam ter tafel. Allerlei problemen met betrekking tot het internationale wegvervoer werden eveneens bespro ken. Aan het diner heeft ir Horstmann de Prins dank gebracht voor zijn grote interesse voor Zeeuwsch Vlaanderen. Hij vertelde, dat de Kamer van Koophandel bij bezoe ken van drie ministers nimmer in de gelegenheid is gesteld haar ziens wijze over diverse vraagstukken kenbaar te maken. De Prins ant woordde met belangstelling kennis te hebben genomen van de proble men, die hem zeer ter harte gaan. Hij kon niets beloven, maar zegde toe, met en voor Zeeuwsch Vlaan deren te trachten tot een oplossing te komen. Met dankbaarheid en vreugde had de Prins geconsta teerd, dat Zeeuwsch Vlaanderen een prachtig stuk van Nederland is. OPENBAAR GEHOOR. Ook tijdens het openhaar gehoor heeft ir Horstmann een uitvoerige uit eenzetting gegeven. Daarin bracht hij o.m. ter sprake de enorme kosten, die het zgn. hoefijzerverkeer eist, de grote moeilijkheden om arbeiders van de Zeeuwse eilanden aan te trekken ten gevolge van het kostbare en zeer tijd rovende vervoer, het verschil in loon peil tussen Nederland en België, waar door Belgische arbeiders moeilijk kun nen worden vastgehouden, de onbil lijke verdeling van rijvergunningen voor internationaal wegtransport, de beperkte mogelijkheid tot opleiding in .Zeeuwsch-Vlaanderen en het gebrek aan goede werkbazen. Om ruim half 11 vertrok de Prins, na een driewerf hoera op hem uitgebracht, naar Kloos- terzande, waar hij ten huize van Baron Collot d'Escury logeerde. REEDS NU FELLE DEBATTEN Frankrijk zal bespreking van de Tunesische en Marokkaanse kwestie boycotten De bestuurscommissie van de assemblee der Ver. Naties heeft zonder be sprekingen besloten het Koreaanse probleem op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. Gromyko heeft gevraagd om de Koreaanse kwestie voorrang te geven in de politieke commissie. Voorts is besloten om ook het vraagstuk van het vredesverdrag met Oos tenrijk op dc agenda te plaatsen evenals de Franse politiek in Tunis en Marokko. Frankrijk heeft in verband met dit laatste agendapunt gedreigd de besprekingen te zullen boycotten. Niet alleen de Franse politiek in Noord-Afrika staat nu op de agenda, ook de rassenpolitiek van de Zuid- Afrikaanse regering zal worden be sproken. OOSTENRIJK. Gromyko heeft zich namens de Sow- jet-Unie verzet tegen het plaatsen van het Oostenrijkse probleem op de agen da. Hij meende, dat dit een zaak is, die onder de bevoegdheid valt van de ministers van Buitenlandse Zaken van de vier grote mogendheden. Gromyko Groenten uit Middelburgse volkstuintjes gestolen. Het komt herhaaldelijk voor, dat onverlaten zich toegang verschaffen tot de terreinen van de Middelburgse volkstuinen. Er is nu opnieuw aangif te van diefstal van een hoeveelheid groente gedaan, ditmaal van het ter rein aan de Karelsgang. De politie staat voor de moeilijke taak de da- der(s) op te sporen. De Russische steun in Korea. Sedert het uitbreken van de oorlog in Korea heeft de Sowjet-Unie de Chinezen en Noord-Koreanen ruim 4400 vliegtuigen, waaronder straal vliegtuigen, geleverd, aldus heeft Thomas Finletter, de Amerikaanse minister voor de luchtmacht, op een persconferentie in Washington ver klaard. Hij raamde de waarde van deze toestellen op vele millioenen dollars en beschouwde dit als een aanzienlijke Russische investering in de Koreaanse oorlog. Voorts verklaarde Finletter, dat de Chinezen een zeer grote concentratie van luehtafweerkanonnen hadden bij eengebracht langs de Jaloe, de grens rivier tussen Noord-Korea en Mand- sjoerjje. Hij raamde, dat hier 500 zware luchtdoelkanonnen en tussen de 1000 en 1500 andere automatische luchtafweerwapens, door radar geleid, stonden opgesteld. Volgens hem schijnen deze wapens te worden bemand door of onder lei ding van Russische deskundigen, doch hij wilde op dit punt niet verder in bijzonderheden treden. Finletter meende, dat de toestand „niet zonder potentieel gevaar" was. Ér was een groeiend aantal aanwijzin gen, dat de tegenstander wellicht zal trachten in de lucht tot het offensief over te gaan, aldus de minister. In Mandsjoerije was een nieuw type Rus sische straalbommenwerper met twee motoren, gelijkend op de Britse „Can berra", waargenomen. Deze machine was een aanvallend wapen en zou tot achter de huidige gealliëerde linies kunnen doordringen, zo voegde Fin letter hieraan toe. Gisteravond omstreeks zes uur is te Biezelinge in het Jufferswegje het tweejarig dochtertje van de fam. C Schipper spelenderwijs tegen een trac tor met aanhangwagen gelopen, die be stuurd werd door H. C. Foldermans, en daarbij zeer ernstig aan het hoofd ge wond. Het meisje werd eerst door het voorwiel geraakt een elndweegs mee gesleurd en daarna door het achter wiel geraakt. Ze werd, vermoedelijk met een zware schedelbasisfractuur naar het Gasthuis te Goes vervoerd. Haar toestand was gisteravond zorg wekkend. LACUNE IN DE BESLUITVORMING VAN DE VORIGE REGERINGEN. (Van onze parlementaire redacteur). Vijf uur lang sprak gistermiddag de Tweede Kamer over de gratieverlening aan de massabeul Lages en al die tijd werden de toeschouwers op de volle tribunes geconfronteerd met het leed, dat deze Duitse oorlogsmisdadiger aan ons volk heeft berokkend. Deze man ontloopt de kogel, omdat het gratie verzoek te lang in behandeling is geweest. Mr Donker zal echter na dit debat gesterkt naar huis zijn gegaan. Geen enkele motie werd ingediend en ver schillende fracties begrepen, dat men zelfs de grootste beul niet twee jaar op de kogel kan laten wachten. het oog op de agitatie, die de Duitsers voeren". Het gratieverzoek is zo lang slepend gebleven, omdat het advies van de raad van cassatie geruime tijd uitbleef en omdat er inmiddels een revisie-aanvraag was ingediend. LACUNE. Mr Donker constateerde een lacune in de besluitvorming van de vorige regeringen. De opgelegde straf vond hij meer dan verdiend, maar de wijze waarop deze zaak is behandeld is ech ter niet in overeenstemming met de eisen, die men In een rechtsstaat stelt. „Er is ons geen andere keus overge bleven". Momenteel zitten er nog 850 politie ke delinquenten. De meesten van hen hebben delicten gepleegd met een cri minele inslag. De minister beloofde dat deze gedetineerden niet in gunsti ger omstandigheden zullen komen dan gewone criminelen. In totaal werden 140 doodvonnissen uitgesproken, waar van er 39 zijn voltrokken, terwijl één zelfmoord is gepleegd. In 100 gevallen is gratie verleend. 27 van hen zijn op jaren gesteld en 12 daarvan bevinden zich reeds in vrijheid. Dit komt om dat de vonnissen direct na de bevrij ding zeer zwaar waren, zodat verschil- De heer Bruins Slot (A.R.) typeerde de gemoedsstemming der Kamer zeer goed toen hij zei de houding van mi nister Donker te begrijpen en dat hij zelf op die gronden ook gratie zou heb ben verleend, maar anderzijds betreur de hij het, dat dit is gebeurd. GEEN DUITSE AANDRANG. De communist Haken probeerde een motie in te dienen, maar hij kon niet voldoende ondertekenaars krijgen. Twee van zijn partijgenoten de Groot en Wagenaar zitten n.l. in Moskou om nieuwe instructies te halen, waardoor dit prachtige agitatie-object in het ge drang kwam. Mr Donkerantwoordde op de vra gen van de interpellant Burger (Arb.), dat de communisten in de verschillen de protestcomité's de overhand heb ben. Hij ontkende ten stelligste, dat Duitse aandrang een rol hij de gratie verlening heeft gespeeld. Integendeel, er is een tekort aan schuldbesef bij on ze Oosterburen over wat hun oorlogs misdadigers ons hebben aangedaan. Uitvoerig vertelde de minister van de gruweldaden, die Lages op zijn gewe ten heeft en die een siddering door het hoge college deden gaan. „Ik zeg al deze dingen", aldus de minister, „met lende uitspraken gecorrigeerd moesten worden. In het algemeen zullen de ter dood veroordeelden, die nu levens lang hebben, niet op jaren worden ge steld. Er zijn echter gevallen, waarin aan een andere gedragslijn niet te ont komen is. HET DEBAT. In het debat spraken de heren Bur ger, Bruins Slot en Oud de veronder stelling uit, dat Lages t.z.t. wel vrij zou komen. Niet dat men een soepeler houding van de huidige minister ver wacht, maar het is de vraag, aldus de heer Oud, of men in de toekomst de Duitse druk zal kunnen weerstaan. De liberale fractievoorzitter keerde zich tegen het beleid van mr Donker om dat de gratie op onvoldoende gronden is verleend. Het debat telde twee hoogtepunten t.w. de redevoeringen van de minister (eindelijk eens een bewindsman, die zijn beleid met gloed kan verdedigen) en van de heer Peters (K.V.P.), die op aangrijpende wijze zijn principiële af wijzing van de doodstraf kenbaar maakte. Deze ridder van de M.W.O. heeft in de oorlogsjaren zelf voor het vuurpeleton gestaan, doch ontkwam door een wonder op het laatste mo ment aan de kogel. Zijn uiteenzettin gen leidden tot een uitvoerig princi pieel debat. Hij werd bestreden door Jvr. Wttewaal (C.H.), de heer Bruins Slot en ds Zandt (S.G.P.), die er op wezen, dat God barmhartigheid kan verdisconteren in Zijn gerechtigheid en dat daarom de overheid de doodstraf kan toepassen. Het debat werd uiteraard meer dan eens onderbroken door communisti sche interrupties, die echter niet bijs ter interessant waren. deelde mede, dat Rusland nog altijd bereid is een verdrag met Oostenrijk op korte termijn te sluiten. Nieuwe voorstellen van Adenauer inzake het Saargebied? Bondskanselier Adenauer heeft Woensdag een uiteenzetting over de Saarkwestie opgesteld, die de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, zal worden toegezonden. Hoewel officieel geen bijzonderheden over de uiteenzetting zijn bekend ge maakt verluidt, dat Adenauer zijn voorstellen zo tegemoetkomend als maar mogelijk is, heeft gehouden. Voorts verluidt, dat de bondskanse lier afziet van het stellen van een ter mijn van vijf jaar voor de Europeani- satie van het Saargebied, teneinde Franse bezwaren weg te nemen, vol gens welke deze periode door Duits land zou kunnen worden gebruikt om het gebied terug te krijgen. Volgens het nieuwe expose zou de Europeani- satie meer naar het verloop van de Europese integratieplannen moeten worden gericht. DE ONDERHANDELINGEN OVER IRIAN. De Indonesische ministerraad heelt de voortzetting van de onderhandelingen met Nederland over de Unie en Nieuw-Guinea besproken. Het kabinet heelt nog geen be slissingen genomen. De luchtmacht der Verenigde Sta ten heeft opdracht gegeven tot de ver vaardiging in serie van de „F102", de eerste sneller dan het geluid vlie gende Amerikaanse straaljager. Het vliegtuig, een z.g. „vliegende drie hoek", zal door de „Consolidated Vul- tee"-vliegtuigeBfab"ieI- te San Diego, in Californië, worden vervaardigd. Deze fabriek heeft ook de „F92", een straaljager met driehoeksvleugel, waarmede proeven zijn gei omen als onderscheppingsvliegtuig, waarbij snel heden, bijna gelijk aan die van het geluid, werden bereikt, vervaardigd. De „F102" moet op grote hoogte als onderscheppingsvliegtuig wordén gebruikt. Het toestel heeft daarom 'n reusachtig stijgvermogen, waarbij de verschillende apparaten langs automa- tisch-eleetronische weg worden be diend. De menselijke hersens en han den zijn namelijk niet vlug genoeg voor het bedienen der instrumenten, dat in onderdelen van seconden moet geschieden, wanneer sneller dan het geluid vliegende vliegtuigen elkander naderen. Enkele deskundigen zijn van me ning, dat deze nieuwste Amerikaanse straaljager mogelijk raketten aan boord zal hebben. Onderzoek naar spoorwegramp te Harrow begonnen. Een seinwachtei, die dienst had toen verleden week drie treinen op het sta tion van Harrow in botsing kwamen, heeft Woensdag voor een commissie van onderzoek verklaard, dat de beide, bij de ramp betrokken sneltreinen, niet getracht hadden zijn seinen op to volgen. Naar hem toescheen had de Schotso express niet getracht te remmen. Hij had de trein op een afstand van 600 meter uit de mist zien opduiken en hij had nog getracht de tweede snel trein op te vangen door het sein op onveilig te zetten, Meer had hij niet kunnen doen, zo verklaarde de sein wachter. Met het overlijden van een der gewonde slachtoffers van de spoor- ramp te Harrow is het aantal doden tot 111 gestegen. Een 74-tal slacht offers bevinden zich nog in 't zieken huis. Bij K.B. zijn aan een aantal land genoten dapperheidsonderscheidingen toegekend wegens hun aandeel in het verzet. Onder hen bevinden zich ook enkele Zeeuwen. Zo is thans onderscheiden de voorm. dpi. sergeant P. Neve te Middelburg, die de ziel van de radiodienst in Zee land wordt genoemd. Voor moedig en beleidvol optreden in de staf ot in districten van de ordedienst in Zee land verwierven het kruis van ver dienste de res. kapitein P. de Kam te Grijpskerke, de voorm. tijd. res. Ie luit. J. Antheunisse te Rotterdam; de res. Ie luit. van de Nat. Reserve C. An theunisse te Vlissingen, de heer H. Bakker te Hazerswoude, de burge meester van St. Maartensdijk de heer D. C. Bouwense en de heer M. David- se te Hengelo. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt met enkele buien. Meest matige wind uit Westelijke rich tingen. Weinig verandering in tempe ratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1