ZEEUWSCH DAGBLAD BENELUXCONFERENTIE TE KNOCKE LEVERDE GOEDE RESULTATEN OP Ned. Bijbelgenootschap exposeert in Middelburg Twee nieuwe hoogleraren te Kampen VANDAAG KAMERDEBAT OVER ZAAK-LAGES Over zes weken komt men weer bijeen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Minister-president Drees tevreden V Verkiezingsles Wordt Egypte een republiek 1 Paul Lüth treedt af. Twee Fireflies boven Curacao neergestort Jo Vincent zong in Middelburg Algemene vergadering der V*N. begonnen Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Uitgave: 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Voordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 8e JAARGANG No. 2801 WOENSDAG 15 OCT. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 7.07 u., onder 17.45 u. Maan op 4.18 u., onder 16.35 u. Hoogwater Donderdag 16 Oct.! Vlissingen: 0.31 u. 1.75 m., 12.40 u. 1.69 m. Terneuzen: 0.56 u. 1.93 m., 13.09 u. 1.86 m. Wemeldinge: 2.03 u. 1.63 m„ 14.20 u. 1.44 m. Zierikzee: 1.50 u. 1.42 m., 14.01 u. 1.22 m. Toen kort na middernacht de Beneluxconferentie te Knocke afgelopen was, is er een regeringsverklaring voorgelezen, waaruit blijkt, dat de par tijen dichter tot elkaar zijn gekomen. Studiecommissies worden ingesteld speciaal met het doel de gang va» zaken op het gebied der lonen en prijzen (het grootste struikelblok in de tot stand koming van de Benelux) te be studeren. De Nederlandse minister-president dr W. Drees verklaarde: „Wij zijn tot goede resultaten gekomen. Wij hebben andere moeilijkheden gevon den, dan vroeger het geval was, toen het gemis aan evenwicht in onze han delsbalans een groot bezwaar vormde". Men heeft besloten over zes weken weer bijeen te komen om de gevolgen van de thans genomen besluiten na te gaan. In het communiqué wordt gezegd, dat de drie regeringen zich nogmaals volledig accoord verklaard hebben met de opvatting, dat de volledige econo mische unie eerst kan worden verwe zenlijkt, nadat de grote verschillen tussen de economieën van de deelne mende landen zullen zijn verdwenen. II. Veel geschreeuw O UISSERET, een der Belgische libe- u rale senatoren, heeft in een aan de voorzitter van de Senaat gericht schrij ven verzocht de regering ten spoedig ste te mogen interpelleren „over de conclusies welke moeten worden ge trokken uit de verkiezingen. Deze uit slagen bewijzen", aldus de heer Buis seret, dat het land de politiek van zwakheid tegenover de extremisten en de inschikkelijkheid ten aanzien van de politieke delinquenten moe is en dat de bevolking door haar vertrou wen te weigeren aan de regering en aan de aan het bewind zijnde partij, de onmiddellijke ontbinding van het parlement eist!" Gisteren reeds hebben wij het een en ander geschreven over de achter grond van de nederlaag, die en dat kan niet worden ontkend de aan het bewind zijnde C.V.P. bij de gemeente raadsverkiezingen van Zondag heeft geleden. Vandaag willen we een ogen blik stilstaan bij de gevolgen, die deze verkiezingen kunnen hebben. Uiter aard doen wij dit niet, omdat onze stem van enige invloed hierop zou zijn, maar aan deze zaak zitten enkele prin cipiële kanten, die wjj wel even uit de doeken willen doen. P EN VAN DE EERSTE VRAGEN, •E-1 die hierbij rijzen is deze: is het mogelijk van gemeenteraadsverkiezin gen een referendum te maken over de nationale politiek? Want dat beweert immers de heer Buisseret (en de socia listen met hem). Deze partijen hebben de nationale politiek in het-geding ge bracht, met name de twéé 'kwesties die wij gisteren behandelden en zij heb ben er succes mee gehad. En nu gaan ze verder en zeggen ze tot de regering: „Ziet ge wel: Men wil Uw politiek niet ianger. Deze uitslag is een motie van afkeuring!" Dit te beweren is een even grote dwaasheid als te zeggen dat de onder havige kwesties in het geheel geen in vloed hebben gehad. Want zo doet men onrecht aan het karakter van gemeen teraadsverkiezingen, verkiezingen im mers die van plaatselijk belang zijn en waarin allerlei persoonlijke elementen en plaatselijke factoren een rol spelen. Laten we en voorbeeld nemen uit onze directe omgeving: de vraag of de ha ven van Goes al dan niet gedempt moet worden zou, stel dat dit tot inzet gemaakt werd bij een gemeenteraads verkiezing, verreweg de meeste bewo ners van Goes aanzienlijk meer inte resseren, dan de vraag of mr Donker, onze minister van Justitie, al dan niet aan de dijk gezet moet worden omdat hij gratie verleend heeft aan de oor logsmisdadiger Lages. En waarom zou het in vele plaatsen in België anders zijn dan in Nederland? Het hemd is nu eenmaal nader dan de rok, bij de eigen plaats is men meer geïnteresseerd dan bij de provincie of bij het gehele land. En daarom is het onmogelijk om aan een uitslag van gemeenteraadsverkie zingen een conclusie te verbinden ten aanzien van de nationale politiek. De interpellatie van de heer Buisseret kan dan ook niet anders zijn dan veel ge schreeuwwol zal zijn poging niet opleveren! p EN ANDER FACET van deze ver- J-' kiezingen dient nog bekeken te worden. Het katholieke blad „Het Volk" verbond aan zijn beschouwin gen deze conclusie: „Wij moeten op nieuw leren aldus het blad dat de politieke overwinning iedere dag opnieuw bevochten moet worden!" Dit is een zeer wijs woord, dat ook de Nederlandse christelijke partijen, die thans aan de regering deelnemen, ter harte mogen nemen. Iedere rege ring kan zich genoodzaakt zien maat regelen te nemen, die nu niet direct op populariteit kunnen bogen. Dan is het de taak van de regering die maatrege len te verduidelijken en het zal van wijs beleid getuigen als de partijen die de regering steunen, ook pogen hun mensen van de noodzaak ervan te doordringen. Dat is wat bedoeld wordt met het „iedere dag opnieuw bevech ten van de politieke overwinning!'". Maar daarbij dient men dit te be denken: dat kan alleen lukken als er een vaste lijn in het beleid is en als aan dat beleid beginselen ten grond slag liggen. Een partij zonder begin selen kan lange tijd successen boeken door het voeren van een opportuni- teitspolitiek, een „grijp wat je grijpen kunt"-politiek, maar de beginselpartij wint het op den duur. Als.dat be ginsel ook inderdaad leeft onder dege nen, die op die partij stemmen! Het verschil tussen het loonpeil, zo is geconstateerd is niet voldoende op geheven en zelfs geleidelijk toegeno men. Op dit ogenblik rust dit verschil in loonpeil In zware mate op de eco nomische verhoudingen. Men is het er over eens, dat het loonpeil zo hoog moet worden gesteld als economisch verantwoord is. Van Nederlandse zijde is opgemerkt, dat op korte termijn aan de Soc. Eco nomische Raad advies zal worden ge vraagd omtrent de loonvorming, die in de toekomst zal wórden toegepast. COMMISSIES. De regeringen hebben besloten een speciale commissie in te stellen; die onder voorzitterschap van de ministers van Ec. Zaken en Arbeid (Sociale Za ken) de afgevaardigden van de meest representatieve beroepsorganisaties der drie landen zal bijeenbrengen, ten einde de samenstellende factoren en de voorwaarden van de loon- en prijs politiek na te gaan. Met betrekking tot de moeilijkheden in bepaalde Belgische industriële sec toren zijn eveneens commissies ter be studering van het concurrentievraag- stuk ingesteld. BESLUITEN. Teneinde een geleidelijke samen- groeiing van de verschillende onder delen van huil economisch beleid te verzekeren hebben de drie regeringen besloten: 1. Een permanente ministeriële groep in te stellen, wélke belast is mét de taak daadwerkelijke toenadering te verzekeren in belangrijke rege ringsbeslissingen op economisch ge bied. 2. De Nederlandse Bank en de Natio nale Bank van België uit te nodigen nauwe contacten tussen hen in te stellen in tegenwoordigheid van de respectieve regeringscommissaris sen, welke moeten leiden tot sa menwerking op het gebied van hun monetair-, valuta- en credietbel-id, benevens op het gebied van de va- lutacontróle. 3. De nauwe samenwerking op het gebied van him buitenlandse han delspolitiek te versterken ten op zichte van de O.E.E.S., het dollar- gebied en derde landen, zoals deze werd vastgesteld op grond van het protocol van Oostende van 31 Juli. 1950. Het Engelse persbureau Reuter wist eerder te melden dat de Nederlandse ministers zouden hebben toegezegd de lonen per 1 Januari a.s. met 5 pet te verhogen, alsmede een verhoging van de huren tot 50 pet hoven het voor oorlogse huurpeil. Van Nederlandse zijde is dit bericht echter tegengespro ken. STAATSSECRETARIS KRANENBURG NAAR KOREA. De regering heeft besloten om van haar waardering en belangstelling je gens de Nederlandse militairen In Ko rea blijk te geven door het zenden van de staatssecretaris van Oorlog mr F. J. Kranenburg naar Korea. Mr Kranenburg, die Donderdag ver trekt, hoopt de Korea-vrijwilligers niet alleen te bezoeken, maar ook met hen te spreken over hun moeilijkheden. Mr Kranenburg hoopt op 1 November a.s. in ons land terug te kéren. Hij zal in Tokio en Korea o.m. ontmoeten de generaals Mark Clark en van Fleet. SOWJET-NOTA OVER KENNAN. De Sowjet-Unie heeft de V.S. een nota gezonden, waarin de Amerikaan se nota van acht October wordt ge noemd een „waardeloze poging om de valse en vijandige verklaringen over de Sowjet-Ünie, welke zijn gemaakt door de voormalige Amerikaanse am bassadeur in de Sowjet-Unie, Kennan, te rechtvaardigen". In de nota wordt de eis, dat Ken nan zal worden teruggeroepen her haald. Gezegd wordt, dat de verklarin gen in de Amerikaanse nota over het leven van buitenlandse diplomaten in Moskou in grove tegenspraak zijn met de werkelijkheid en elke grond mis sen. Regentschapsraad vervangen. Generaal Nagiiib heeft gisteren één der leden van de uit drie personen be staande regentschapsraad ontslagen. Het betreft kolonel Melianna, die zich v igens de Egyptische premier met de politiek bemoeide, hetgeen niet kon worden geduid. Het tweede lid van de regentschapsraad dr Barakat bood daarop zijn ontslag aan, hetgeen werd aanvaard. Generaal Kaguib heeft daarop be sloten de regentschapsraad te vervan gen door één regent n.l. Prins Moneim, die als derde lid deel uitmaakte van de raad. De Prins is reeds als regent beëdigd. Volgens geruchten zou Egypte bin nenkort een republiek worden. Andere geruchten spreken over de mogelijk heid, dat Prins Moneim koning zal worden. TWEEDE KAMER WEER BIJEEN Mr Burger zal de regering interpelleren (Van onze parlementaire redacteur). Het belangrijkste besluit dat de Tweede Kamer gistermiddag nam tijdens haar zeer korte vergadering was wel om heden weer bijeen te komen ten einde van gedachte te wisselen over de gratieverlening aan Lages. Het waren natuurlijk de communisten die dit geval willen uitbuiten, maar de socialist Burger nam de Stalinist Gortzak de wind uit de zeilen. Gortzak stelde zich nl. op het standpunt, dat er beter gesproken kan worden aan de hand van een nota van Minister Donker. Een interpellatie-verzoek diende hij daarom niet in, wetende dat Voorzitter Kortenhorst en de Kamer wel spoedig over deze kwestie wilden spreken. Geen interpellatie Gortzak dus. Maar mr Burger (Arb.) diende wel een verzoek-in om vragen te mogen stellen. En dat werd toegestaan. Zo krijgen we dus een actuele kwes tie op het tapijt. Waar het debat in zal moeten resulteren is niet erg duidelijk. Waarschijnlijk zal men er wel op aan dringen om het levenslang voor Lages inderdaad levenslang te doen zijn. Verder werden deze middag drie nieuwe Kamerleden beëdigd, t.w. de heren van Baal (A.R.), v. d. Feltz (C.H.) en Visch (K.V.P.). Op de tri bune zaten de Engelse parlementsle den, die een bezoek aan ons land bren gen. Mej. Tendeloo (Arb.) was de enige het die het woord voerde over het ont werp, dat de samenstelling van onze rechtbanken en de salariëring van de rechters regelt. Minister Donker had met zijn maidenspeech geen moeite en het ontwerp werd dan ook z.h.s. aan genomen. O SOCIALISTEN EN LIBERALEN hebben m België winst behaald, ontegenzeggelijk. Maar stuitend is de wijze waarop. Zij hebben getracht ge meenteraadsverkiezingen uit hun ver band te rukken en nu dit ten dele ge lukt is trachten zij met veel ge schreeuw het doel te bereiken dat zij al zo lang nastreven: de val van de homogeen-katholieke regering. Dat zij die val wensen en er naar streven is hun goed recht. Ma r werk dan met de daarvoor geëigende middelen en niet langs omwegjes! Het ziet er naar uit, dat de regering RONDOM DE NIEUWE VERTALING Unieke verzameling in ruimte tussen Nieuwe en Koorkerk Het Nederlands Bijbelgenootschap heeft voor de tentoonstelling, die tot en met Vrijdag te Middelburg wordt gehouden de beschikking gekregen over een unieke expositieruimte, n.l. de zgn. trouwkerk, de ruimte tussen de Zaterdag j.l. geopende Nieuwe en Koorkerk. „We willen met deze tentoonstelling op moderne manier iets laten merken van wat er allemaal achter de nieuwe Bijbelvertaling steekt", zo zei ons ds F. Visser, de secretaris Binnenland van het N.B.G., die ons rondleidde. Inderdaad, de expositie staat in het teken van de Nieuwe Vertaling en al les wat daarmee verband houdt. Over zichtelijk, duidelijk en door de expli caties, die gegeven worden vooral be grijpelijk is alles wat men hier bijeen heeft gebracht. Voor het samenstellen van de Nieuwe Vertaling heeft men gebruik gemaakt van de Bijbel in de grondtaal, d.i. Hebreeuws voor het Oude- en Grieks voor het Nieuwe Tes tament. Men vindt voorbeelden van de oude handschriften, hoofdzakelijk in fotocopie. O.m. ziet men een deel van het Johannes Evangelie, dat 125 jaar na Chr. in Egypte werd gevonden. Sinds de Statenvertaling in 1637 tot stand kwam zijn weer ongeveer 4000 handschriften gevonden. Zo werden o.m. in 1947 de profetiën van Jesaja gevonden, die 150 j. v. Chr. moeten zijn geschreven. MONNIKENWERK. Monnikenwerk is de oudste geschre ven Ned. Bijbel, monnikenwerk deed ook Klaas Krammers uit Delft, die aan het tellen sloeg en o.m. daardoor uit vond dat er 3.566.480 letters in de Bijbel staan. Voorts vindt men er een fotocopie van de oudst gedrukte Bijbel (1456) en mede is aanwezig de oudste Ned. Bijbel uit 1477. Deze bestaat uit 2 delen. Ook de Prov. Bibliotheek in Middelburg bezit nog zo'n Bijbel. Te vens kan men handschriften voor de Statenvertaling bewonderen, ook af komstig uit de Prov. Bibliotheek. Een stand geeft allerlei wetenswaardighe den over de Statenvertaling alsmede de portretten van enkele medewer kers. De eerste druk van deze verta ling moest vergezeld gaan van een apart register, waarinalle druk fouten werden gerectificeerd. Men kan aan de leestafel allerlei uitgaven bewonderen en lezen, voor de Zon dagsscholen is er voor lectuur en plaatwerk een aparte stand, aan de Bjjbel in brailleschrift is aandacht be steed en ook enkele „oorlogsslacht offers" zijn aanwezig. NIEUWE VERTALING. Over de Nieuwe Vertaling, waarover enkele bewoners van Walcheren hun bewondering hebben neergeschreven, vindt men in de aparte stand vele bij zonderheden, waardoor men een goed inzicht krijgt boe moeizaam het werk van de Bijbelvertalers is geweest. De foto's van alle medewerkers complete ren de stand. Aan Indonesië met 150 streektalen is aandacht besteed, daar in 45 van dez» talen een Bijbel door het N.B.G. is uit gegeven. In de consistorie van d« Koorkerk wordt met de filmstrook nog eens duidelijk gemaakt hoe belangrijk het werk van het N.B.G. is en men leert er, dat er 2500 talen op de wereld zijn. De Bijbel is tot op heden in 1133 talen uitgegeven. De expostitie is ge opend iedere middag van half 3 tot half 6 en 's avonds van half 8 tot half 10. Volgende week wordt de expositie in het koor van de Grote kerk te Goes gehouden. DE OPENING. Tijdens een bijeenkomst in de Koor kerk heeft de voorzitster van de afd. Middelburg mej. dr A. H. A. Bakker de tentoonstelling officieel geopend. In een korte toespraak heette zij o.m. welkom de Commissaris der Koningin jhr mr A. F. C. de Casembroot en het lid van G.S. de heer A. Schout, als mede de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur wethouder A. J. Be renpas. Dr Bakker zei, dat de expositie de kennis en liefde voor de Bijbel ver groot en zij gaf in grote trekken een overzicht van de geschiedenis van de Bijbel. Tenslotte wees zij er op, dat de Bijbel altijd nieuw is wat de inhoud betreft, omdat in dit Boek God de mens aanspreekt. Na het gebed dankte dr Bakker de kerkvoogdij voor het afstaan van de kerken en het N.B.G. De Belgische ministersdelegatie be staat uit de heren Van Houte, de eer ste minister Van Zeeland, Janssen, Duvieusart, Segers, Behogne, Mourice, Van den Daele en Neger. Luxemburg is vertegenwoordigd door de ministers Dupong, minister van Staat, en door Rasquin, minister van Economische Zaken. Van Nederlandse zijde nemen aan de besprekingen deel de ministers Drees, Beijen, Luns, Van de Kieft, Zijlstra, Mansholt en Suurhoff. Dc Duitse „ondergrondse" Paul Ltttb, leider van de „Bund Deutscher Jagend" heeft al zijn func ties In de bond neergelegd, hangende het resultaat van het onderzoek naar de berichten omtrent het bestaan van een geheime organisatie in West- Dnltsland. Volgens de Hessische pre mier zon hjj, Lüth, een leidende rol b(J de oprichting van de organisatie ge speeld hebben. Zelf ontkent hjj met klem enig aan deel in de zaak te hebben. De Beierse minister van binnenland se zaken heeft verklaard, dat in 1951 ln Beleren twee geheime opslagplaat sen met munitie, wapens en verband- stoffen waren gevonden. Het materi aal was onmiskenbaar van Amerikaan se herkomst. Het onderzoek was toen aan de Amerikaanse autoriteiten over gedragen. In die dagen was niets gebleken van een verband tussen een ongeoorloofde organisatie en deze opslagplaatsen. De minister zelde voorts, dat ook in Beieren een wervingsactie - was gevoerd voor de „ondergrondse". Vermoedelijk, aldus de minister, stonden nog andere orga nisaties achter de beweging. Een der piloten omgekomen. Twee Fireflies van de Marine-Lucht vaartdienst zijn gistermorgen boven Curapao tegen elkaar gebotst en neer gestort. De luit. ter zee 3e kl. P. Dek ker werd gedood. De luit. ter zee 2e kl. H. Moekardanoe wist zich met zijn parachute te redden. De oorzaak van de botsing is niet bekend. Het onge luk is het eerste vliegongeval met do delijke afloop op de Ned. Antillen. aan hun eisen geen gevolg zal geven. Zullen we dan Spaak weer te zien krijgen in zijn rol van straat-revolu- tionnair? Zal men weer door middel van politieke stakingen en door relle tjes trachten te verkrijgen wat langs de legale weg niet lukt? Het zou het prestige van het Belgische socialisme wel zeer naar beneden halen en dat prestige staat al tamelijk laag. Het zou een nieuw bewijs zijn hoe weinig so cialisme en „de dictatuur van het pro letariaat" van elkaar verschillen! Drs L. Doekes en ds H. J. Schilder opvolgers van de professoren Schilder en Holwerda. Reeds op de eerste dag van haar bijeenkomst is de generale synode der Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) tot een beslissing kunnen komen inzake de opvolging van de haar door de dood ontrukte pro fessoren aan de Theologische Hogeschool, de hoogleraren Schilder en Holwerda. In overeenstemming met de voordracht van curatoren werd als opvolger van prof. Schilder aim gewezen drs L. Doekes, predikant te Hilversum en als vervanger van wijlen prof. Holwerda ds H. J. Schilder van Utrecht-Centrum. deed prof. Doekes intrede in zijn te genwoordige gemeente sprekende over Jer. 17 58 na bevestigd te zijn door ds Jae. v. Nieuwkoop van Amsterdam. Hij is medewerker aan „De Reforma tie" en vanwege de generale synode deputaat voor radio-uitzending van kerkdiensten en voor correspondentie met buitenlandse kerken. Ds Doekes die voor dat hij predikant werd enige tijd secretaris is geweest van wijlen prof. Schilder, deed onlangs aan de Theol. Hogeschool te Kampen zijn doctoraal examen. Onder zijn jaargenoten gold prof. Doekes als stu dent voor een der begaafdsten. PROF. SCHILDER. Ds H. J. Schilder, die door de synode werd benoemd als opvolger van prof. Holwerda, om onderwijs te geven in het Hebreeuws, Canoniek van het O. Testament, Exegese O. Testament, Se minarie O. Testament, Archaelogica Prof. L. DOEKES. Drs L. Doekes, die door de synode werd benoemd als opvolger van prof. Schilder om onderwijs te geven in de Dogmathiek, Ethiek, Encyclopeadie en geschiedenis der wijsbegeerte werd 19 Nov. 1913 te Nieuwdorp geboren en is een zoon van wijlen ds G. Doekes, de bekende voorman van de Wachterbond en redacteur van het weekblad „De Wachter", die aldaar van 19071925 predikant is geweest bij de Geref. kerk. Prof. Doekes ontving zijn opleiding aan de Theol. Hogeschool der Geref. Kerken in de Oudestraat te Kampen en werd op 9 Juni 1940 te Maartens dijk in het predikambt bevestigd. 26 Jan. 1944 verbond hij zich aan de Geref. kerk van Rotterdam-Feyenoord waar hij in de kerkelijke strijd gewik keld werd, die tot zijn schorsing en afzetting hebben geleid. 2 Nov. 1947 Sacra en Historia Revelationis, werd 22 Jan. 1916 geboren en is een zoon van de bekende Haagse accountant, de heer A. Schilder, die zelve ook lid is van de synode van Berkel. Prof. Schilder studeerde aan de Theol. Hogeschool der Geref. Kerken in de Oudestraat te Kampen en werd in 1943 candidaat. Hij nam het beroep aan naar de Geref. kerk van Noordeloos maar is daar nimmer predikant geworden om dat hij in conflict kwam met de gene rale synode van Utrecht en met de classis Gorinchem in verband met uit spraken van de synode. Het is bekend dat deze zaak in brede kringen de aandacht getrokken heeft en dat de zaak-candidaat Schilder (ds Schilder was toen nog candidaat) op de Rotter damse synode der Geref. kerken ook dienen zal. Uit heel dit proces is het lijvig boek van de hand van ds Schilder ontstaan „Op de grens van kerk en secte" (het witboek over de zaak cand. H. J. Schil der). Prof. Schilder werd 12 Nov. 1944 predikant bij de vrijgemaakte Geref. kerk van Bergschenhoek en vertrok in 1946 naar Utrecht. 1 Dec. van laatst genoemd jaar bevestigde prof. C. Veenhof zijn nieuwe collega te Utrecht waar ds Schilder intrede deed spre kende over Gen. 4 26b. Prof. Schilder die redacteur is van ,Ons Kerkblad" en medewerker aan ,De Reformatie" was «lid van de gene rale synode van Kampen-1951 die hem tot eerste scriba koos. Hij is een scherpzinig polemist van wiens hand in de bladen waarvan hij medewerker is tal van artikelen zijn verschenen. Hij is een neef van wijlen prof. dr K. Schilder. Jo Vincent behoort nog altijd tot een van de meest gevierde zangeressen van Nederland. Het grote aantal luisteraars dat gisteravond de Oostkerk te Mid delburg bevolkte was daar dan ook het bewijs van. Inderdaad heeft deze zan geres een timbre, dat zeldzaam bekoort en dat ook practisch onmiddellijk her kend wordt. Diegenen, die haar echter nog in haar glorietijd hebben gehoord zullen beamen, dat het merkbaar is geworden, dat ze tot de oudere garde gaat behoren. Het programma bestond in hoofdzaak uit liederen van Schu bert, Mozart en enkele Middeleeuws- Nederlandse liederen, merendeels een voudige maar bekoorlijke werkjes. Een drietal aria's van Purcell, Bach en Handel en het bekende Agnus Del van Mozart waren enkele omvangrijker werken van klassieke schoonheid en technisch heel wat zwaarder. Zij vorm den wel de hoogtepunten. Jan Rijn gaf een eenvoudig geregistreerde, maar voortreffelijke begeleiding, die, gezien de maatvrije opvatting van de zange res, lang niet gemakkelijk was. Hjj speelde als intermezzi De Echo-fanta sie in a van Sweelinck, Fantasia in g van Bach en Wie schön leuchtet der Morgenstern van Ernst Pepping. Ze werden uitstekend uitgevoerd. Jammer alleen, dat ze op het programma niet stonden aangekondigd, waardoor de werken enigszins gedegradeerd wer den tot verpozingsstukken. B. Middelburg leent een half millioen. De Middelburgse gemeenteraad ia gistermiddag nauwelijks een minuut in openbare zitting bijeengeweest. Het voorstel van B. en W. om een geldle ning aan te gaan van f 500.000.werd z.h.s. goedgekeurd. De raad ging daar na in besloten zitting voor de voorlo pige behandeling van de gemeentebe groting 1953 Te New York is gisteren de zevende algemene vergadering van de Ver. Na ties begonnen. In de plaats van de af tredende voorzitter dr Nervo van Mexico werd gekozen de Canadese mi nister van Buitenlandse Zaken Lester Pearson. Hij kreeg 51 van de 60 stem men. Dr Nervo zei in zijn openingsrede, dat de eredietzijde van de rekening niet erg bemoedigend is. Na zeven ja ren V.N. moeten wij erkennen dat wij tegenover een toestand staan, waarin de mogelijkheden voor vrede donker der zijn, inplaats van dat wij onze eer ste doelen hebben bereikt. Met be trekking tot de Koreaanse oorlog vroeg dr Nervo waarom er geen an dere mogelijkheden waren om de krijgsgevangenenkwestie te regelen. Volgens dr Nervo moesten de V.N. zoeken naar middelen om de ideologi sche kloof, die overal ter wereld* aan de dag treedt te helen. Ook de nieuwe voorzitter sprak een rede uit, waarbij hij er op wees, dat de vergadering zou falen bij het volbrengen van haar vre desmissie, als zij niet ten volle elke gelegenheid benutte om vrees en vij andschap te verminderen. Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., heeft verklaard, dat hij zal trachten de ministers van Buitenland se Zaken der grote mogendheden tij dens de ziting der algemene vergade ring samen te brengen voor besprekin gen, die de gehele wereld omvatten. DE BILT ZEGT: Ilogere middagtemperaturen. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Droog en vrij zonnig weer. Koude ochtend, 's middags hogere tem peraturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1