Voor Middelburgs Kerken. Admiraal Canaris werd tweemaal opgehangen, maar was nog niet veroordeeld Weinig gevaar meer voor kabinets crisis in Indonesië» AKKERTJES Duitse geleerde beschrijft eerste tocht naar de maan» Ex-directeur van „Efa-Produka staat terecht» tand, Applaus voor Thorez, Blijf niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen. De Nederlanders kunnen concurreren. „Na oorlogse woningbouw: een stuk tragiek!" HIER Goed nieuws voor dienst plichtige onderofficieren. Snipverkouden Massa-arrestaties in Tsjecho-Slowakije 1 Chr, literatoren zijn „roepen den in de woestijn H FEUILLETON Maandag 13 October 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Gruweldaden van het Nazi-regime. In het proces te München tegen Thorbeck en Huppenkothen, die er van worden beschuldigd als rechter en openbaar aanklager de dood van admiraal Canaris, het hoofd van de Duitse contra-spionnage, en vijf an dere Duitse verzetsstrijders uit de tweede wereldoorlog te hebben ver oorzaakt, is Vrijdag de Deense kolo nel Lunding als getuige gehoord. Lunding verklaarde dat hij in het concentratiekamp Flossenburg in de cel naast die van Canaris was opge sloten geweest. Volgens Lundings ge tuigenis was Canaris in de vroege ochtend van 9 April door bewakers in zijn cel teruggebracht. Later had de admiraal klopsignalen op de muren van de cel gegeven, waarmede hij te kennen gaf dat hij dacht dat zijn einde was gekomen. Hij wilde dat Lunding groeten zou overbrengen voor zijn vrouw. Ook seinde Canaris, dat zijn neusbeen ge broken was, dat hij uitsluitend in het belang van Duitsland had gehandeld en niets verkeerds had gedaan. De rechter vroeg Lunding of hij volstrekt zeker was, dat admiraal Ca naris en generaal Oster, een andere verzetsstrijder, gedood werden. Lunding verklaarde, dat hij in de ochtenduren van 9 April gehoord had, dat Canaris uit zijn cel werd geleid, meegenomen werd door de gang, en bevolen werd al zijn kleren af te leg gen. Zo'n bevel was gebruikelijk voor een terechtstelling in Flossenburg, al dus de Deense kolonel. Daarna had de kolonel door een spleet van de deur en door een raam daarachter 'n grijze, naakte man op de binnenplaats zien voorbijgaan. In de volgende drie kwartier zag Lunding, naar hij zeide, deze gang van zaken zich zes tot acht maal her halen. De rechter vroeg Lunding: „Bete kende dit, dat acht mensen in drie kwartier werden opgehangen?" „Ja", antwoordde Lunding, „men was zo geoefend in Flossenburg, dat het geen enkele moeilijkheid opleverde." Lunding voegde eraan toe, dat hij ook aan de bewaker naar het ge beurde had gevraagd en dat hij had vernomen dat Canaris en Oster dood waren. GRUWELIJK VERHAAL, Een volgende getuige, Fabian von Schlabrendorf, een voormalig leger officier, die indertijd gelijk met Ca naris gevangen werd gezet wegens medeplichtigheid aan de aanslag op Hitler in Juli 1944, gaf bijzonder heden over de wijze waarop Canaris om het leven werd gebracht. Deze was opgehangen, tot hij bewusteloos was, waarna men hem tot bewustzijn had teruggebracht en gevraagd „hoe hij deze voorproef van de dood vond". Tenslotte had men hem weer opge hangen tot de dood was ingetreden. Ingezonden Mededeling (Adv.) Roel ze uit met wortel ea tak. Neem Kruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en inge wanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. 'Een gevangenenbewaker, wie ge vraagd was, hoe een mens dit kon doen, had geantwoord, dat de beulen „extra schnaps en worst" voor hun werk kregen. Op de vraag of de ter- óoodgebrachten voor een gerecht wa ren verschenen, had de bewaker ge lachen en gezegd, dat in Flossenburg de mensen zonder dergelijke formali teiten werden gedood. Von Schlabrendorf verklaarde, dat Canaris en tenminste drie van zijn medeslachtoffers in de vroege ochtend van de 9de April 1945 waren opge hangen, d.w.z. vóór het standgerecht uitspraak had gedaan. Deense persstem. Goede propaganda voor het fruit in het buitenland. „Wil men voorkomen, dat de Ne derlanders met hun volkomen supe rieure bekwaamheid en energieke propaganda in de gehele wereld, de Deer:e fruitteelt en de Deense uit voer van tuinbouwproducten ten ondergang brengen, dan moeten de Deense kwekers zich grote inspan ningen getroosten", zo schrijft het Deense blad „Ekstrabladet". Volgens het blad zou het anders op een goe de dag wel eens mis kunnen gaan. „Het is niet voldoende, de grote be kwaamheid der Nederlanders te erken nen, doch men moet van de Neder landers leren en zo mogelijk op grote schaal een concurrerende reclame campagne beginnen." De aanleiding tot het schrijven van dit artikel, is het feit, dat de Neder landers tegenwoordig appelen' uit voeren naar Finland, dat vroeger gro te hoeveelheden Deense vruchten af nam. De voorzitter van de bedrijfsvereni ging van de Deense tuinbouw, de heer A. Stauning, deelde in een vraag gesprek met een redacteur van „Ek strabladet" mede, dat het buiten kijf is, dat de Nederlanders zich met gro te handigheid een plaats veroveren op de markten. Behalve hun bekwaamheid staan de Nederlanders nog andere moge lijkheden ten dienste. De Nederlan ders beschikken over ruimere finan ciële middelen en ondervinden meer steun bij hun exportpogingen dan de Denen. Wanneer bijvoorbeeld een Amerikaans afnemer niet overtuigd is van de goede kwaliteit van een Nederlands product dan kunnen de Nederlanders hem uitnodigen tot een rondreis door Nederland, hem hun producten tonen en hem dan wellicht nog een gouden sigarettenkoker ten geschenke geven. Dat kunnen wij niet, zo verklaarde de heer Stauning. Hij zeide persoonlijk van oordeel te zijn, dat de Nederlanders buitengewoon handig zijn met hun propaganda, maar hij zeide eerlijk te moeten bekennen, dat de Nederlanders kans zien de be schikbare mogelijkheden te gebruiken. Ingezonden Mededeling (Adv.) Sultan bleef meester van het terrein. Instelling van een staatscommissie bepleit, In antwoord op de debatten in tweede termijn over het defensiebeleid heeft saltan Hamengku Buwono, de Indonesische minister van Defensie, zijn eerder gedaan voorstel herhaald, dat er een staatscommissie zal worden ingesteld voor een onderzoek naar de defensie-aangelegenheden, het voortbestaan der Nederlandse militaire missie en andere zaken. De sultan drong aan op een diepgaande bestu dering van deze vraagstukken alvorens er bepaalde stappen zouden worden ge nomen. „Het kan immers", zeide hij „niet de bedoeling zijn veranderingen aan te brengen alleen maar uit zucht om veranderingen te verkrijgen!" Het instellen van een staatscommissie Ned. militaire missie nog dit jaar zal achtte de sultan de beste oplossing om worden teruggetrokken, tegemoet te komen aan alle wensen met betrekking tot de verbetering van leger en defensie. Verder was de minister van mening, dat bij de oplossing van het vraagstuk van de Ned. militaire missie de tech nische zijde niet mag worden verwaar loosd. Tenslotte zei hij dat er voor ge waakt dient te worden, dat er in de strijdkrachten politieke beïnvloeding komt, daar zulks nadelig zou zijn voor de staat en de strijdkrachten zelf en hij legde de nadruk op de noodzakelijkheid van samenwerking tussen regering en parlement. In kringen van het parlement, dat in grote getale was komen luisteren naar de ze slechts 12 minuten durende rede, ver luidde, dat het lid Baharuddin het voor nemen heeft, zijn motie van wantrouwen in zoverre te wijzigen, dat het woord „wantrouwen" uit de tekst zal verdwij nen. Voorts wordt vernomen, dat de P.N. I. zal vasthouden aan haar eis, dat de Dr ir van der Meer sprak ter ge tegenheid van het halve-eeuwfeest van de Woningwet. Door het massale bouwen, dat na de oor log nodig is gebleken, schijnt het of de sociale taak van de Woningwet op het tweede plan is gekomen, omdat het woning- peil om economische redenen moest worden geremd aldus heeft dr ir Z. Y. van der Meer de directeur-generaal van Wederop bouw en Volkhuisvesting, verklaard, in zijn toespraak ter gelegenheid van de herden kingsplechtigheid in Den Haag van het halve-eeuwfeest van de Woningwet Dr van der Meer noemde het een stuk tragiek, dat honderdduizenden wonin gen in korte tyd gebouwd moesten worden, terwijl w\J economisch niet by machte waren ze zo te bouwen als wij uit sociaal oogpunt graag hadden ge wild. Zo spoedig mogelijk zal er met man en macht naar moeten worden ge streefd, dat aan de hogere eisen, die de moderne mens aan zijn woning stelt, szal kunnen worden voldaan. Dit zal echter niet uit de komende huurverho ging kunnen worden gefinancierd. Tenslotte ligt nog een belangrijke taak aan krotopruiming en sanering in het ver schiet. Het is goed daartoe nu reeds plan nen te maken. en over de grenzen „Als onze mannen weer een baard en lange gewaden gaan dragen", zul len wij weer sluiers voor het gelaat ne men", zo heeft de Perzische vrouwen liga geantwoord op de eisen die men terzake heeft gesteld. In een ravjjn gestort tijdens een tocht in de bergen door Macedonië zijn gisteren de voorzitter van de Kamer van Koophandel in Utrecht, jhr L. Huydecoper van Nigtevecht en zijn ech.t geno4" Zij werden beiden gewond en zij i vliegtuig naar Belgrado ver voerd om te worden verpleegd ten huize van hun schoonzoon Mr A. Calkoen, eerste gezantsehaps-seeretaris van de Ned. Legatie te Belgrado. Trygve Lie, de seer.-generaal der V.N. heeft een ingrijpende reorganisatie van het secretariaat der V.N. voorgesteld. Hij acht het aantal hoge medewerkers te hoog. Het nieuwe schema voorziet in een inkrimping van de staf met on geveer 30 man, hetgeen een besparing van 380.000 dollar per jaar zou beteke nen. Op vragen van het Tweede Kaïnerlid de heer van Vliet (K.V.P.) betreffende de sa larisregeling van de dienstplichtige onder officieren heeft de minister van Oorlog het volgende geantwoord: 1. Dat er onder de dienstplichtige onder officieren in het algemeen grote ontevre denheid bestaat over hun bezoldiging, is aan de minister tot dusver niet gebleken. Wel hebben hem klachten bereikt over de bepaling, dat dienstplichtige onderofficieren gedurende hun eerste-oefeningstijd niet meer kunnen bereiken dan de titulaire onderoffi ciersrang en dientengevolge soldij genietend blijven. (Eerst na volbrachte eerste oefe ning volgt aanstelling in de effectieve rang van onderofficier, deze personen genieten bij een volgende opkomst in werkelijke dienst de voor onderofficier vastgestelde wedde, die aanmerkelijk hoger is dan de soldij). 2. Inderdaad wordt reeds geruime tyd overwogen, of op dit stuk een an dere regeling dient te worden getrof fen. Deze regeling is thans vrywel ge reed en zal binnen enkele weken in werking treden. Zy zal ook van toe passing z\jn op de dienstplichtige on derofficieren, die op het tijdstip van inwerkingtreding onder de wapenen zijn. Ingezonden Mededeling (Adv.) Strafes hebt U griep, tenmin ste als U die infectie niet gauw en goed de kop in drukt met één of twee ...die helpen direct I J Kind rukte zich los en werd overreden. Toen Vrijdagmiddag tegen kwart voor twee een drietal kinderen uit het gezin Bresse de onbewaakte spoorwegovergang bij de Burgvliet- kade te Gouda overstak trok de vier jarige Tonny zich plotseling uit de handen van zijn broertje en zusje los. Hij liep terug, de overgang over, juist toen de Bhein-Main-expresse deze overgang met grote snelheid passeer de. Het kind werd door de trein gegre pen en gedood. Vlak voor het Goudse station bracht de machinist de trein tot stilstand. De trein had 25 minuten ver traging. Joegopress, het onafhankelijke Joegosla vische persbureau, dat nauwe betrekkingen met de regering heeft, heeft Vrijdag „onbe vestigde berichten uit Praag" aangehaald volgens welke onlangs in Tsjecho-Slowakije massa-arrestaties zijn verricht onder hoge en lagere officieren van het leger .Schat tingen van het aantal arrestaties varieerden van 200 tot 600. Volgens de berichten zouden de arrestan ten betrokken zijn in een complot tegen het huidige bewind. Toen de sultan ztfn rede had beëindigd, deelde het lid Kasimo (Kath. party) na een korte schorsing der vergadering me de, dat in de volgende zitting van het parlement de zes regeringsparty en (Mas- jumi, P.N.Ï., Partai Katholik, Parindra, Parkindo en Partai Buruh) een nieuwe motie over het defensiebeleid zullen in dienen. In politieke kringen is men van mening, dat de vrees voor een kabinetscrisis door deze ontwikkeing van zaken thans geen grond meer heeft. Hoe het over 25 jaar wellicht zal gaan. Keukengerei met agneten en knijpflessen om te drinken. In een artikel in het Amerikaanse tijdschrift „Colliers" heeft de in Amerika wonende en werkende Duitse deskundige dr von Braun een beschrijving gegeven van een eerste vlucht naar de maan, een afstand van 382.000 km, die volgens hem binnen 25 jaar zou kunnen worden ondernomen. De reis zou door een groep van 50 geleerden en technici worden gemaakt met drie raketten van elk 52 meter lengte en 35 meter breedte. Een der drie ruimteschepen zou op de maan worden achtergelaten. De expeditie zou zes weken op de maan verblijven, verblijven. Volgens dr Von Braun zouden de ruimteschepen ongeveer 33 minuten na de start van een ruimtestation op een afstand van 1720 kilometer van de aarde hun topsnelheid van 31.200 kilometer per uur bereiken. Daarna zouden de motoren kunnen worden uit geschakeld en de raketten „vanzelf" naar de maan toe vallen. De val op de maan zou worden gebroken door rem mende raketmotoren, die tien minuten voor de landing zouden moeten worden ingeschakeld. De expeditie zou, aldus het artikel, landen in het gebied „Sinus Roris" of Dewy Bay, ongeveer 1040 kilimeter van de maanpool verwijderd. De dag temperatuur in dit gebied bedraagt volgens dr Von Braun gemiddeld 4,5 graden Celcius. Het leven aan boord van de ruimte schepen zou, niettegenstaande de be perkte ruimte, niet ongeriefelijk zijn. Het bereiden en nuttigen van voedsel zou echter speciale voorzieningen ver eisen. Zo zou 't keukengerei moeten zijn voorzien van magneten om te voorko men, dat het in de ruimte zou zwe ven. Al het vaste voedsel zou van te voren klein gemaakt moeten zijn. Dranken zouden moeten worden ge nuttigd uit plasticflessen. Door in de de flessen te knijpen, zou de drank direct in de mond moeten worden ge perst. Zwendel van acht ton. tt De fiscus fungeerde als geldschieter. Tien uur achtereen heeft de Amsterdamse rechtbank zich bezig gehouden met het bankroet van de Efa Produka, één der grootste stofzuigerfabrieken in ons land, die in 1949 wegens wanbeheer over de kop ging. De 51-jarige directeur J. A. Ch. M. nit Loosdrecht, die samen met zijn echtgenote beherend vennoot is geweest, wordt ervan verdacht door zwendel dit faillissement te hebben veroorzaakt als gevolg waarvan 500 man op straat kwamen te staan. De zaak kon op één dag niet afge werkt worden. Ze zal derhalve vanmorgen worden voortgezet. Volgens de berekeningen moet de ex- loonbelasting. De loonbelasting werd niet directeur in enkele jaren tijds een bedrag van niet minder dan 800.000 gulden heb ben verdiend met geraffineerde privé- transaeties. De tenlastelegging sprak echter van het onttrekken van 2951 stof zuigers aan het faillissement in het tijd vak van Augustus 1947September 1950 en de verkoop van deze stofzuigers te Antwerpen voor 65 gulden per stuk. Voorts over een leverantie van 5682 stof zuigers aan de „Alhag" A.G. te Zürich. De raad van arbeid, die 65.000 gulden achterstallige premies te vorderen had, verzocht de vennootschap in staat van faillissement te verklaren. De stofzuigers aan België werden gele verd aan de N.V. Hobelux in Antwerpen, waarvan de verdachte ontkende directeur te zijn geweest, ondanks het feit, dat hij in de Belgische staatscourant bij de op richting van de Hobelux wél als direc teur genoemd werd. Ook één der belang rijkste getuigen, de beheerster van de N.V. verklaarde ter zitting, dat M. de directeur was. Deze dame verklaarde voorts, dat M. en een Zwitserse schaat- senrijdster met wie hij omgang had, uit de kas van de Hobelux tot aan het tijd. stip, dat een Amsterdamse inspecteur van politie in Maart 1950 in Antwerpen een onderzoek instelde, telkens geld hebben opgenomen voor een totaal bedrag van ca. 1.5 millioen Belgische francs. Door deze handelwijze ontstond een vordering Van de Efa Produka van een ton op de Bel gische N.V. Het zou er op neer komen, dat voordat betalingen naar Nederland konden worden gedaan gelden uit de kas door M. o.a. voor provisie, en voor zijn vriendin als salaris voor haar functie van commissaresse werden genomen. Ook werd de huur van een villa van de schaatsenrijdster door de N.V. betaald. De heer M. ontkende dit echter heftig. De als getuige gehoorde curator vertel de een en ander over de financiële toe stand van het bedrijf in Amsterdam. Er was een zeer aanzienlijke belastingschuld, zowel wat betreft de inkomsten- als de afgedragen en het geld is evenals dat voor het pensioenfonds in het bedrijf op gegaan. „De verdachte is er in geslaagd de fiscus als zijn geldschieter te laten fungeren". Aldus de curator, die nog zei de dat 'de fiscus aanvankelijk zeer mild is opgetreden tegen M., omdat het hier een exportbedrijf gold. „De bank had tenslotte ook het crediet opgezegd, Voorts werden nog gehoord een drietal oud-leidinggevende personeelsleden, die zo verklaarden zij de verdachte hadden gezegd „dat het zo niet langer ging." Zij hadden ontslag genomen, om dat zij aanvoelden dat het mis zou gaan. De twee ruimteschepen, die naar de aarde zouden moeten terugkeren, zou den ongeveer 3.636.000 liter hydrazine en veel zuurstof bevattend salpeter zuur als brandstof meevoeren. De kos ten van de brandstof zouden 300 mil lioen dollar, ongeveer 60 pCt van de totale kosten der expeditie bedragen. Hieronder zou niet begrepen zijn vier milliard dollar voor de bouw van het ruimtestation, welks voornaamste doel eerder strategisch dan wetenschappe lijk zou zijn. Het artikel van Von Braun is het eerste van een serie, waarin een groep geleerden een eerste reis naar de maan zal beschrijven. KERK EN SCHOOL Ds P. D. Kuiper in de Geref. synode: De generae synode der Geref. Kerken heeft haar zevende zittingsweek Vrijdag morgen besloten met de verdere behande ling van 't rapport van deputaten voor d« bundel „Enige gezangen" en de liturgie. In de discussie zei Ds P. D. Kuiper dal men ook aandacht moet besteden aan het feit dat de liederen aesthetisch voldoends verantwoord zijn. Dat het werk del Christelijke literatoren nog steeds zo wei nig aandacht heeft en dat zij zijn „alf roependen in de woestijn", vond spreke* zeer teleurstellend. De synode besloot, op voorstel dei commissie, deputaten te machtigen hun pogingen om een geschikte toonzetting te verkrijgen voor de twaalf artikelen dei geloofs, voort te zetten. Tenslotte maakte de synode een aan. vang met de behandeling van het lijvig rapport van deputaten voor de zending onder de heidenen en Mohammedanen, De synode keurde het beleid van depu taten goed en besloot opnieuw deputaten te benoemen, die een uitvoerig omschre ven opdracht ontvangen. Zij zullen ondel meer de onderhandelingen met de „Chris tian Reformed Church" en met Neukir- chen voortzetten en zo mogelijk tot een definitief resultaat brengen. Ook zullen zij aandacht besteden aan het behartigen van de belangen van de theologische school van Makassar en bij zondere zorg besteden aan de vooroplei ding bij het zendingswerk in Indonesia betrokken krachten. 2 Maar steeds moest hü visioenen van schepen op de rivier, van grote zeil schepen op de oceaan, van een nieuwe woonplaats, een eigen boerderij mis schien, uit zijn hoofd bannen. Die boerderij was trouwens een heel vaag luchtkasteel. Hoe zou de nieuwe woon plaats in de nieuwe wereld eruit zien? En wat zou Anna wel zeggen, als hü op een goede dag genoeg moed ver gaard zou hebben om haar van zijn idealen en voornemens te vertellen? Resoluut bande hij die gedachten uit. Er was werk aan de winkel. Hij had de genegenheid van zijn rijke oom gewonnen en daarmee deze benijdenswaardige leerschool in het zakenleven; maar hij liep gevaar beide te verliezen, als hij niet beter zijn best deed dan de laatste weken. Hij meen de trouwens al te bemerken, dat zijn oom, die zich overigens met zo gauw bloot gaf, hem minder hartelijk be jegende. Johannes de Meester was een veel eisende baas. Hij was niet van plan iets door de vingers te zien, omdat Anton zijn oomzegger was. Van elk van zijn mensen vergde hij het uiterste. Niemand waagde het een opdracht van de baas te negeren of nonchalant af te doen. Als de baas in de buurt was, werd er niet gepraat vooral niet over Amerika. Eens en voorgoed had de baas daarover zijn mening gezegd, en zijn werknemers wachtten zich er wel voor weer zo'n donderbui op te roepen. Niemand wordt graag gek ver klaard. Was hij er niet, dan stonden de monden zelden stil. Vooral Amerika bood stof te over voor opgewonden discussies en fantastische verhalen. Hoe daar ruimschoots eten was, zelfs voor de allerarmsten en hoe gebraden kip pen zonder veel moeite in de mond vlogen, en hoe men daar land kon ko pen voor een krats. Anton gehoorzaamde tenminste op dit punt zijn oom, dat hij nooit deel nam aan die gesprekken. Maar hij luisterde met zeven paar oren. Het was nogal logisch, dat oom Jo hannes vast verankerd zat in deze dat U uujyejri yaZ door Marian Schoolland grond. Hij had zijn beste jaren gehad en hij was algemeen geacht als een man van goede positie en in goede doen. Ongeduldig stuurde Anton deze ge dachten weg en zette zich met alle energie aan het werk. Het schemerde al, toen Anton uit het kantoor kwam. Hij zette fiks de pas erin. Zijn weg voerde hem langs winkels en kantoren, langs vele hui zen en bracht hem tenslotte buiten de stad. Hij riep een groet naar een boer, die nog aan het werk was en kreeg als tegengroet een armzwaai en een opmerking over het weer. Einde lijk kwam het boerderijtje in zicht, dat zijn thuis was. Moeder zou wel bezig zijn met het eten en een bord voor hem hebben klaargezet. Iedere Zaterdagavond zette ze hoopvol een bord voor hem bij. Maar dikwijls had ze het teleurgesteld weer schoon opgeborgen. Anton woonde bij oom Hannes en tante Fenna in huis sedert hij, nu een half jaar geleden, in de zaak was gekomen. Maar zelden stond oom hem toe van Zaterdagavond tot Maandagochtend naar huis te gaan. Oom Hannes zag hem liever als aan staande compagnon en huisgenoot, dan als lid van zijn familie. Heerlijk, dat moeder zo trots kon zijn op hem, haar oudste zoon, en ze was haar oudste broer dankbaar voor zijn aanbod Anton in de zaak op te leiden. Oom Johannes mocht dan een keiharde zakenman zijn, hij had een goed hart; dat zei moeder tenminste altijd. Ze vertelde dikwijls hoe hij hen in dagen van armoede geholpen had. Maar ze gaf wel toe, dat hij in de om gang lang niet gemakkelijk was. Tante Fenna had in ieder geval menige hui selijke storm moeten verduren eer ze geleerd had rustig haar eigen gaan te gaan zonder weerstand op te roepen. Misschien was het een geluk, dat er geen kinderen gekomen waren. In ieder geval gelukkig voor Anton, zei men. Maar Anton voelde zich toch nooit gelukkiger dan op die zeldzame Zater dagavonden, wanneer hij naar huis mocht. Hij draafde over het grindpaadje tussen de weg en de achterdeur en duwde de deur open. Daar stond moe der bij het fornuis net zoals hij ver wacht had. Ze draaide zich meteen om. Anton!" riep ze. Haar blozend ge zicht straalde. De lepel gleed uit haar hand en zakte prompt naar de bodem van de grote soeppan. Maar wat gaf dat? Ze stak beide handen uit en kus te Anton. (Wordt vervolgd). Het communistische congres. Stalin heeft nog niet gesproken. Zaterdag is de zevende, en misschien laatste, dag geweest van het negentiende congres der Russische communistische partij. Reeds hebben 67 sprekers (van wie 27 leden van het politieke bureau) van het presidium van het congres van ministers het woord gevoerd. Allen huldigden de alge mene lijn van de partijpolitiek op binnen lands en buitenlands gebied. Voorts voer den genodigden uit 21 landen het woord. Tot op heden hebben alle leden van het uit 16 personen bestaande presidium van het congres gesproken uitgezonderd Stalin en maarschalk Worosjilof. Maurice Thorez, secretaris-generaal van de Franse communistische party verklaarde Vrijdagmorgen in zijn toe spraak, dat millioenen Fransen plech tig gezworen hadden, dat „het Franse volk nooit oorlog zal voeren tegen de Sowjet-Unie". Stormachtig applaus be groette zijn hulde aan „de grote Stalin, de vriend en broeder van alle zwoegers in de gehele wereld". Het lid van het politieke bureau Kroesjtsef noemde de verandering van het partijreglement „een machtige mobiliserende kracht". Hij drong aan op goedkeuring van deze wijzigingen, opgesteld door het cen trale comité, die o.m. voorschrijven, dat het centrale comité een presidium samenstelt in plaats van het politieke bureau. Skirjatof, vice-voorzitter van de controle commissie van de partij, verklaarde, dat er een „intensificatie op alle gebied van partij controle moet komen". Hij verweet partij organen, dat niet voldoende aandacht werd besteed aan brieven en klachten van partij leden en burgers. REGERINGSCRISIS IN GRIEKENLAND. De Griekse coalitieregering van Piastiras, die over een meerderheid van slechts 14 zetels beschikte, heeft gisteren haar ontslag ingediend. Ko ning Paul heeft Demetrius Koeisopoe- los, de advocaat-generaal van het hoge gerechtshof, verzocht, een zakenkabi net te vormen,, om de algemene ver kiezingen voor te bereiden. De verkie zingen zullen worden gehouden krach tens de nieuwe Griekse kieswet, die het districtenstelsel in de plaats stelt van het stelsel van evenredige ver tegenwoordiging. In plaats van 258 leden zullen nu 300 worden verkozen. Nieuwe hoogleraren aan de V.U. aanvaardden hun ambt. In twee openbare zittingen, gehou den in de grote zaal van het A.M.V.J.- gebouw te Amsterdam, hebben Vrij dagmiddag twee nieuwe hoogleraren van de Vrije Universiteit hun ambt aan vaard. Dr W. J. H. Caron, die benoemd is tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte, deed dit met ihet uitspreken van een rede over „de reductievocaal in het verleden" en Dr P. Groen, die buitengewoon hoog leraar in de wis- en natuurkunde is ge worden, wijdde zijn ambt in met een redevoering getiteld: „De grenzen der voorspelbaarheid in de natuur". De zevende afrekening brengt het to taal van de ontvangsten op f6.722,50. Dat betekent niet, dat momenteel het bedrag niet hoger ligt. Na de laatste oproep om nog ruim f 3.000 bijeen te brengen voor het aanschaffen van een doopvont, zijn er al vele verheugende reacties ontvan gen, die de hoop wettigen, dat binnen luttele weken de tien mille zal zijn be reikt. A. 15, v. A. fl, Wed. B. fl, B. f5, Mej. B. f5, Houth. B. f50, B. f25, C. f2.50, D. f 5, Fam. D., Amsterdam f 25, v. E. f 10, Mevr. v. d. F., Utrecht f 25, F. f 10, v. d. F, Den Haag f2, Geref. Bond f25, H. f2.50, Mevr. H. f 1, H„ Dordrecht f 10, H. f2.50, d. H. fl, d. H„ Amsterdam f5, H. f2.50, H. f 3, Fa. de J. f 15, Mevr. M. J. W.,Breda f 5, Mej. J. f 1.50, Mej. de J., Utrecht f 10, J. f2.50, J. f2.50, K. f2, Mevr. K. f 3, v. d. K., Scheveningen f25, Mej. L. f2, M. f2:50, M. f10, N.N. f2, O f 10, P. f10. Wed. D. P. f 5, P f25, v. d. P. f2.50, R. f 1, R. fio, Mevr. R. f5, N. N. f 10, R. f 10, d. R. f 1, Best S. f 5, SVelp f 50, S. f 3; S. f 2.50, Mej. S. f 2.50, S. f 5, SArn hem f10, S. f5, S. f10, Mevr, T. f10, v. T fl, v. T. 5, V. f5, V. 2.50, V., Zwolle f 2.50, V. f2.50, Mej. d. V Sint Laurens fl, W. f2.50, Mevr. v W. fl, Mevr. W. f 2.50, W. f 250, Dames W f 5, v. d. W. f2.50, W. f5, v. W. f25. Totaal f814,50. Totaal vorige afrekeningen f 5.908. Alg. totaal f6.722,50. De gevers of geefsters bij wie geen woonplaats is vermeld, wo nen te Middelburg. EEN MEEVALLER. De minister van Landbouw heeft meegedeeld, dat het nadelig saldo van het. Landbouw-Egalisatiefonds voor het dienstjaar 1951 vermoedelijk ca. f 136.000.000 zal belopen, hetgeen ca. f 64.000.000 minder is dan het in de oor spronkelijke begroting geraamde nade lige saldo. Dit meevallertje is te danken aan de daling der prijzen op de wereld markt na Maart 1951. De Geref. Kerken en de stichtingen op Walcheren, Zonder wijziging der statuten deelname niet mogelijk geacht. De classis Middelburg der Geref. Kerken heeft in een onlangs gehou den vergadering na uitvoerige dis cussie met algemene stemmen beslo ten de deelname der kerken in da Stichting Maatschappelijk Werk en Gezinszorg op het platteland van Walcheren en in de Stichting Rust huizen Walcheren per 1 Januari 1954 te beëindigen. De classis droeg haar vertegen woordigers in beide stichtingen op tot die datum al hun invloed aan te wenden, teneinde te verkrijgen, dat da statuten der stichtingen in haar grond slag en werkwijze zodanig worden gewijzigd, dat medewerking voor Ge reformeerde belijders als personen mogelijk wordt. Ds H. Schut eind Januari 1953 naar Blora. De door de Geref. kerken in de drie zuidelijke provincies beroepen mis- sionnaire predikant, ds H. Schut, zal op 17 December a.s. zijn zendings examen afleggen. Zijn bevestiging en intrede is vastgesteld te Middelburg (zendende kerk) op Maandag 29 De cember a.s. Voorlopig is het vertrek van ds Schut, die op Blora zal gaan arbeiden, bepaald op 23 Januari 1953 met de „Willem Ruys".

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3