Socialistische winst - ernstige verliezen voor de C.V.P. Middelburgse abdijkerken plechtig in gebruik genomen „Engeland zal niet in de val lopen" 'SNIPPER NIEUWS Interessante problemen belicht op vergadering van Z.A.R. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gemeenteraadsverkiezingen in België Communisten gedecimeerd, liberalen vooruit Weer een aanslag in Tunesië „Staak de burger oorlog-tactiek N. C.W? B, wil bemiddelen in vierdaagse-conflicf. Woonhuis te Middelburg afgebrand „Een symbool van Zeeuws geloof en Zeeuwse kracht" Indrukwekkende bijeenkomst in de nieuwe Kerk Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Moordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2299 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 13 OCT. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.03 u., onder 17.49. u. Maan op 1.56 u., onder 16.14 u. Hoogwater Dinsdag 14 October: Vlissingen: 11.12 u. 1.27 m„ 23.49 1.55 m. Terneuzen: 11.42 u. 1.45 m., u. m. Wemeldinge: 0.04 u. 1.35 m„ 12.41 u. 1.14 m. Zierikzee: 12.22 u. 0.96 m., u. m. Meer dan vijf millioen Belgen zijn Zondag naar de stembus gegaan om na zes jaar nieuwe gemeenteraden te kiezen voor de 2666 gemeenten, die België telt. In 450 gemeenten is niet gestemd en is de oude gemeenteraad automatisch herkozen, omdat er geen tegencandidaten waren. De tot nu toe bekende uitslagen geven een grote achteruitgang van de katholieke volkspartij en de communisten te zien met daartegenover een belangrijke winst voor de socialisten en de liberalen. In sommige gemeenten, o.m. in Gent, is de katholieke raadsmeerderheid teniet gedaan. Gisteravond werd bevestigd, dat de socialisten 10 tot 15 pet aan stemmen hebben gewonnen in de grote bevol kingscentra en de industriegebieden. De C.V.P. handhaaft haar positie in de landbouwgebieden en verliest 6 tot 10 pet in de bevolkingscentra en in de ge bieden rondom Luik en Charleroi. De liberalen boeken een winst van 2 pet, terwijl de verliezen der communisten op 50 pet worden geraamd. In het Vlaamse land heeft de C.V.P. vooral stemmen verloren door het op treden van de Vlaamse concentratie. Deze, voornamelijk bestaande uit aan hangers van het vroegere Duitsgezinde Vlaams Nationaal Verbond, diende een scheurlijst in om uitdrukking te geven aan haar ontevredenheid over het re geringsbeleid op het stuk van de vrij lating der politieke delinquenten. Het Katholieke Kamerlid Scheyen verklaarde: „Ons zetelverlies is voor- Onbekenden hebben in de nacht van Vrijdag op Zaterdag het radiostation van Djedeida aangevallen. Zij bescho ten het gebouw met een machine pistool en wierpen een handgranaat. Zes militairen werden gewond, één van hen ernstig. In de regeringsmededeling werd, be halve van deze overval melding ge maakt van een moordaanslag op de voormalige Sjeik van Dekhlia, Ibrahim el Doeafi, die ernstig werd gewond, toen Vrijdagavond een onbekende op hem vuurde. De politie heeft Zaterdag in de kan toren van verscheidene communisti sche organisaties in Tunis huiszoeking verricht. Ook de woningen van talrijke functionarissen der communistische partij werden doorzocht. ZWARE STRIJD IN INDO CHINA. Tienduizend man Franse unietroepen zijn In actie gegaan om Vietminh-eenheden, in één der grootste in dit jaar in Indo-China ondernomen acties, te omsingelen. De actie vindt 80 km. ten Zuiden van Hanoi plaats; Vietminh-eenheden zijn hier in de delta nabij Ninh Binh doorgedrongen. Ervaren Perzische diplomaten naar Aziatische landen. De nieuwe Perzische minister van Bui tenlandse Zaken, Hoessein Fatemi, heeft medegedeeld, dat Perzië voortaan zijn meest ervaren diplomaten naar Aziatische in plaats van naar Europese landen zal zen den. Spoedig zullen te Teheran besprekingen worden gehouden met Perzische diploma tieke vertegenwoordigers in Azië en Euro pa. De regering is ook van plan een uit wisseling van studenten tussen Perzië en andere landen te organiseren. namelijk toe te schrijven aan de ver ontwaardiging, die in het land is ge wekt door de begenadiging van de oor logsmisdadiger De Bodt en de vrijla ting van Van Coppenolle". TRYGVE LIE ONTSLAAT AMERIKAANSE EMPLOYE'S. Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., heeft onthuld, dat hij enkele Amerikaanse empioyé's van de organi satie der V.N. heeft ontslagen overeen komstig officiële Amerikaanse veilig- heidsbepalingen. Enkele gevallen, waarbij Amerika nen, in het secretariaat der V.N., be trokken zijn, waren nog hangende als gevolg van een onlangs in New York door de „Grand Jury" ondernomen ac tie, aldus Lie. Dit ontslag volgt op een verklaring van de Amerikaanse Senator Alexan der Wiley, volgens welke zich een vrij aanzienlijk aantal communisten, „die een risico voor de veiligheid der V.N. vormen", onder de Amerikaanse em pioyé's van de Ver. Naties bevond. Nederlandse kustvaarder op mijn gelopen. De Nederlandse kustvaarder „Corne lia B2" is benoorden Ameland op een mijn gelopen en ernstig beschadigd. Het schip is echter niet gezonken en er zijn geen slachtoffers. Het wordt door sleepboten naar Rotterdam gebracht. Oproep van Attlee tot Bevan: De leider van de Britse Labourpartij Attlee, heeft Zaterdag een beroep ge daan -p de linkervleugel in de partij onder Bevan om de „burgeroorlog"- tactiek te staken en de wapens tegen de vijand te keren. In zijn eerste commentaar op de strijd binnen de partij sinds het jong ste partijcongres zei Attlee, dat het be staan van een partij binnen een partij, met een eigen leiding, afzonderlijke vergaderingen en gesteund door een eigen pers, „onverdraaglijk" is. „Het doet afbreuk aan een doeltreffend op treden in het Lagerhuis en het veroor zaakt achterdocht en onzekerheid in de beweging", aldus Attlee. Aangaande geruchten, als zou hü de leiding van de party neerleggen, ver klaarde de oud-premier: „Ik ben be reid de partij te leiden, zolang zij zulks wenst". SLACHTOFFERS VAN KOLEN DAMPVERGIFTIGING. Te Den Dolder is een echtpaar, waar van de man 65 jaar en de vrouw 66 jaar oud is, het slachto- :r geworden van kolendampvergiftiging. Bezoekers, die Vrijdag op hun hellen geen gehoor kregen en het huis bin nendrongen, troffen het tweetal in be wusteloze toestand in de slaapkamer aan. In die kamer stond een brandende kachel. Het echtpaar is terstond naar het Zeister ziekenhuis overgebracht. De vrouw overleed ald-ar Zaterdag morgen. Voor het leven van de man wordt gevreesd. CHURCHILL OP CONGRES DER CONSERVATIEVEN: Versterking der banden met Amerika van het grootste belang. Op de sluitingsdag van het congres van de Britse conservatieve partij te Scarborough heeft premier Churchill Zaterdag verklaard, dat Engeland niet in de val zal lopen, die de Russische regering en communisten elders heb ben gezet om een breuk tussen Engeland en de Ver. Staten te bewerken. Hij deelde mee, dat de totalitaire oligarchie van het Kremlin over veel grotere legers in Europa beschikt dan de strijdkrachten, welke de westelijke volkeren bijeen hebben kunnen brengen. Het versterken van de banden met Amerika achtte Churchill van het grootste belang. „Hiervan hangen de toekomstige vrede in de wereld en het voortbestaan van de vrijheid af' zo zei hü, daaraan toevoegend: „Dit betekent niet, dat wij het altijd vol komen eens zijn met onze Amerikaan se bondgenoten of dat wij zouden aarzelen over kwesties, waarover wij Er komt een nieuwe Moerdijkbrug. Tijdens de vergadering van het Ko ninklijk Instituut van Ingenieurs te 's-Hertogenbosch heeft de president directeur van de Ned. Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander, medegedeeld, dat de Moerdykbrug, welke dateert van 1870, zal moeten worden vervangen. Men hoopt met de werkzaamheden bin nen afzienbare tijd te kunnen begin nen. De brug, die de oude vervangen zal, wordt voorzien van een rijvloer met dubbelspoor. Het aspect zal over een komen met dat van de spoorbrug te Dordrecht. De Britse spoorwegen geven als het definitieve aantal slachtoffers van de spoorwegramp van Harrow 109 doden op. Drie zijn nog niet geïdentificeerd Zuidkoreanen veroverden strategische heuvel. In gevechten met de bajonet en met handgranaten zijn Zuidkoreaanse een heden er in geslaagd de Chinezen, van de heuvel het Witte Paard te verdrij ven. Deze heuvel, die de toegang tot Seoel beheerst, is de afgelopen weken meer dan 20 maal van bezetter verwis seld. De Nederlandse Christelijke Wandel sport Bond deelt ons mede; Het be stuur van de N.C.W.B., kennis geno men hebbende van het besluit, geno men ter buitengewone algemene ver gadering van de Nederlandse Wandel sport Bond te Utrecht, op Zaterdag 20 September 1952, om ,,ln het jaar 1953 In een nader te bepalen plaats in Nederland een vierdaagse wandeltocht te organiseren", wetende dat reeds ge ruime tijd onenigheid bestaat tussen de N.W.B. en de N.B.V.L.O., verklaart ln het onderhavige geval momenteel een strikt neutraal standpunt ln te nemen; betreurt het, dat ln 1953 ln Neder land twee „vierdaagse wandeltochten' zullen worden georganiseerd; verklaart met belde organisaties ln contact te willen treden, teneinde door het ver lenen van bemiddeling te bereiken, dat ln ons land slechts één vierdaagse wandeltocht zal worden georganiseerd. De N.B.V.L.O. en de N.W.B. zgn ln kennis gesteld van bovenstaande reso lutie. Klein kind op het nippertje gered. Door tot heden onopgehelderde oor zaak is Zaterdagmiddag brand uitge broken in een woning aan het Oud- Arnemuids Voetpad te Middelburg, be woond door het gezin S. Toen de brandweer 6 minuten na het uitbre ken van de brand arriveerde, sloegen de vlammen reeds uit de ramen. Bin nen twee minuten werd water geven, eerst met één, later met vier I stralen. Daardoor was de brand spoe dig geblust, doch men kon niet ver hinderen, dat de woning grotendeels uitbrandde. Tijdens de brand hielpen de buren om het huisraad uit het aangrenzende perceel te halen. Dit bleek gelukkig overbodig. De bewoner, de heer S., wiens echt genote bij het uitbreken van de brand niet thuis was, vertelde, dat hij achter de woning aan het werk was, toen hy rook zag. Hij snelde ir binnen en realiseer de zich onmiddellijk, dat een klein kind boven lag te slapen. Via de trap wist hij boven te komen, doch de terugweg werd hem versperd, zodat hij via het dakraam een uitweg moest zoeken, waarin hij gelukkig slaagde. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. Zowel de woning als de inboedel, die geheel verloren ging, waren te laag verzekerd. Nieuw protest tegen gratieverlening aan Lages. Zwijgzaam liepen gisteren duizenden door Amsterdam. Met zich droegen zij spandoe ken met leuzen, die uiting gaven aan hun afkeuring over de gratieverlening aan Wil ly Lages. Ordelijk begaf de honderden me ters lange stoet zich naar de fusilladeplaat sen aan het Weteringplantsoen en de Ap- pollolaan en naar de Gerrit van der Veen straat, eertijds de beruchte Euterpestraat, het hoofdkwartier van de Duitse S.D. Onder de manifesterenden zag men men sen in gestreepte gevangeniskleding en Joodse landgenoten met de gele Davidster. Op de Nieuwmarkt declameerde mevr. pert: „De achttien doden". In de Van der Carla de Raet het gedicht van Jan Cam- Veenstraat werd een boodschap voorge lezen van de literator Bert Voeten, die zelf ziek was. Britse treiler gestrand. De Britse treiler „Stronan" heeft geseind, dat hij ten Noorden van Schotland aan de grond is gelopen en hulp van een reddings- fe" f boot en een sleepboot nodig heeft. De bemanning is later in een reddings boot overgestapt. Schippersvrouw over boord geslagen en verdronken. Onder de buurtschap „Het Laar" (Aarle Rixtel), in het Wilhelminaka- naal, is Zaterdagmiddag, tengevolge van een aanvaring van het schip „Jol les" uit Arnhem met de „Chielda" uit Zaltbommel, de 34-jarige mevrouw JansenWenttink, over boord van de „Jolles" geslagen. Na 20 minuten gelukte het schipper A. J. Vissers van de „Chielda" haar uit het water te halen. De levensgeesten waren reeds geweken. Mevr. Jansen was in verwachting, zij laat vyf kin deren na. i l Het communistische partycongres te Moskou heeft met algemene stemmen het vijfde Russische vijfjarenplan voor de periode 19511956 goedgekeurd. In de Dominicaanse republiek zou een communistisch complot ontdekt zijn, dat Zaterdag een opstand had beoogd. Men zou plannen en propagandamate riaal in beslag hebben genomen, als mede een aantal personen hebben ge arresteerd. In November zal een gro te zuiveringsactie beginnen in het Oostduitse vakverbond, dat onder communistische leiding staat. Op 1 No vember zullen verkiezingen in de bond gehouden worden. In Amerika is een nieuwe dienst van de strijdkrachten opgericht voor de strategische en tak- tische ontwikkeling van geleide pro jectielen en atoomartillerie. Japan heeft alle leden van zijn katoenmissie in Engeland teruggeroepen voor drin gende besprekingen met de regering en industriëlen. Faroek en zijn gezin vertrekken deze week nog van Capri om zich in Rome te vestigen. In München en omgeving heeft het Zon dagochtend gesneeuwd. Sinds 1905 is er vóór 20 October geen sneeuw geval len. Bij de Stichting Nationaal Mo nument voor de koopvaardij heeft het Prinses Margrietfonds geprotesteerd tegen een monument zoals door de stichting aanvaard, een ontwerp, „dat de zeemansvrouw niets zeggen kan". van mening verschillen, onze ziens wijze met nadruk naar voren te brengen". Herinnerend aan het feit, dat de socialisten in hun verkiezingscampag ne hadden gewaarschuwd voor „Chur chill, de oorlogshitser", verklaarde de premier, dat in tegenstelling met de verwachtingen van Labour het gevaar van een wereldoorlog verminderd is, sinds de conservatieven aan de macht zijn gekomen. Churchill voorspelde, dat binnen 'n jaar het wegvervoer en de staalindu strie zullen zijn gedenationaliseerd, waarbij alleen een noodzakeiyk staats toezicht zal worden gehandhaafd. Vol gende maand zal een wetsvoorstel tot ontnaasting van de staalindustrie by het parlement worden ingediend. Deense en Duitse concurrentie op Parijse mosselmarkt. Naar in exporteurskringen in. Yerseke is bekend geworden, bedraagt de toewijzing voor import van mosselen naar Frankrijk voor Nederland 95 millioen francs, voor Denemarken 86, voor Duitsland 17 en voor Italië 3 millioen fr. Dit betekent, dat Frankrijk van ons in- plaats van 120.000 ton, waarop wij gere kend hadden, niet meer dan 6065.000 zal afnemen. De rest gaat naar Duitsland, De nemarken en Italië. Dagelijks bezorgt De nemarken ongeveer' 1000 ton mosselen in Parijs, mosselen, die minder van kwaliteit zijn dan de onze. Duitsland levert onregel matig, maar mosselen van p^ma kwaliteit. Zo heeft de grote Franse importeur Gever- ding van de bekende Duitse kweker Embde de gehele productie gekocht van 1952— 1953. Mosselen van mooie grootte en beste kwaliteit. De Fransen zeggen, dat de Hollandse mosselen te duur zijn. De Zeeuwse expor teurs hebben van tevoren de Hollandse on derhandelaren te Parijs gewaarschuwd, dat de prijs der Hollandse mosselen iets te hoog lag en iets moest verlaagd worden. Dat wil den de officiële handelaren niet. JAARLIJKSE ONTWIKKELINGSDAG. Men sprak zowel over bemesting als over opvoedingsproblemen* Op de jaarlijkse ontwikkelingsdag van de Zeeuwse Agrarische Raad, welke Zaterdag te Goes is gehouden, zijn voor de Z.L.M.-leden, de land- bouwjongeren en de plattelandsvrouwen vele interessante problemen naar voren gebracht. In Zaal Krijger voerden des ochtends ir J. A. van Riel, directeur van de Middelbare Landbouwschool te Dordrecht en ir J. A. Grootenhuis van het Landbouwproefstation te Groningen een discussie over de organische bemesting, terwijl de Bond van Plattelandsvrouwen in „Het Schuttershof" de» najaarsvergadering hield. Des middags kwam men samen in Zaal Krijger om te luisteren naar een lezing over opvoeding van mr B. ter Linden, directeur van de Heldring Gestichten te Zetten, genoot men van een declamatiewedstrijd en zang van het Westkapels Dameskoor en woonde men de opvoering bij van de één-acter „De Jas", ten tonele gebracht door de L.J.G. streek W.-Z.-Vlaanderen. De bijeenkomst in Zaal Krijger werd ge opend door ir M. A. Geuze, de Z.L.M.- voorzitter. Ir-Van Riel besprak in zijn cau serie „het veeloze bedrijf en de voorwaar den, waaronder op dit bedrijf kan worden volstaan met kunstmest". Zijn onderzoekin gen hadden hem geleerd, dat het zuivere veeloze bedrijf op zeekleigronden goed be staanbaar is, mits de grond aan vijf voor waarden voldoet. De grond moet ten eerste een goede en afdoende afwatering hebben, ten tweede koolzure kalk bevatten minstens 1 voor lichte- en 2 voor zware kleigronden ten derde een goede granulaire samen stelling hebben, (de z.g. zandfractie mag weinig grofkorrelig zand bevatten), ten vierde geen ondoorlatende lagen en tot slot een voldoende dikke kleilaag hebben. Wat dit laatste betreft had spreker geconstateerd, dat bij te diepe ontwatering een te dunne kleilaag snel verdroogt. Een laag klei van 75 cm. achtte hij altijd vfeilig. Als de grond aan deze vijf voor waarden voldoet, is het mogelijk met kunstmest alléén zowel in natte als in droge jaargetijde^ een maximale opbrengst te verkrijgen. Bij de meeste bedrijven zijn deze vijf gun stige voorwaarden niet altijd aanwezig en ir. Van Riel vertelde nu aan de hand van interessante voorbeelden wat daaraan te doen is. Extra groenbemesting kan b.v. zeer goed werken, als één der voorwaarden ont breekt. Ir Grootenhuis uit Groningen, die sprak over „Het bedrijf, dat in geen geval zonder organische mest gedreven kan worden", gaf een kijkje in de keuken van de bodem- vruchtbaarheidscommissie. Hij wees erop, dat het gebruik van kunstmest langzamer hand heeft geleid tot aanzienlijke structurele veranderingen op de landbouwbedrijven en daarmee ook tot een verandering van de vruchtopvolging. Hij besprak de stofhuis- houding van de grond en de wegen om tot een goede structuur van de grond te gera ken, o.m. door groenbemesting en betere afwatering. Hij betwijfelde of- wel alleen kan worden volstaan met kunstmest en wees er met nadruk op bij het samenstellen van het bouwplan terdege met groenbemesting rekening te houden. DE MIDDAGBIJEENKOMST. De middagbijeenkomst werd geopend door mevr. L. N. Huijsman—Griep, de pro vinciaal presidente van de Bond van Plat telandsvrouwen. Na haar liet mevr. Van den Berg—Spanjaard de aanwezigen zien hoe men met eenvoudige middelen met bloe men heel wat gezelligheid in huis kan bren gen. „Opvoeding is zelfopvoeding" betoogde vervolgens mr ter Linden. In zijn causerie wees hij erop, dat bij de opvoeding moet blijken, dat we zelf belijdende mensen zijn; dat het geloof een werkelijkheid is in ons leven. „Bij de opvoeding staan mensen levens op het spel". Zij staat of valt met de opvoeder zelf en daarom is zelfkennis van zo grote betekenis. Het valt vele ouders nog zo moeilijk de juiste harmonie te vin den tussen het zich handhaven en zich ge- Indrukwekkend Is geen te groot woord, om de samenkomst aan te duiden, Waarin Zat rdagmiddag in de Nieuwe Kerk te Middelburg de beide abdij kerken aan de Hervormde gemeente en aan de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden werden overgedragen en waarin de monumentale gebouwen met een korte godsdienstoefening in gebruik werden genomen. Gedurende een half uur voor de bijeenkomst beierden de twee grote klokken van de Lange Jan over de herrezen stad. De ontroering in tal van harten bij het horen van deze klokkeklanken werd nog dieper, toen om even vier uur voor het eerst na bijna 12>/2 jaar tegen de muren en de gewelven van de Nieuwe Kerk het lied opklonk ter ere van Hem, Die na bange zorgen en tegenspoed deze rijke dag de Hervormde gemeente schonk. De belijdenis uit Gezang 265: „God is tegenwoordig, God is in ons midden", met de innige bede: „Heer, ons lied, smaad het niet!", zij werden nu niet automatisch, maar met het hart gezongen door de honderden, die het godshuis tot in alle hoeken vulden. De president-kerkvoogd, de heer L. Hel der, sprak een welkomst- en openingswoord. Hij haalde enkele herinneringen op aan de afgelopen moeilijke jaren en noemde enkele belangrijke data in de geschiedenis der restauratie, waarna hij het Rijk dank bracht voor de volledige financiering daarvan. Woorden van dank werden ook gericht tot allen, van hoog tot laag, die hun krachten en hun liefde bij het herstel hadden gege ven, alsmede tot hen, die historische voor werpen en goederen voor het inwendige der kerken hadden geschonken. Niet minder dan elf sprekers voerden daarna het woord. Hun toespraken werden onderbroken door samenzang van Gezang 230, met begeleiding van de Ver. voor In strumentale Muziek onder leiding van de heer Joh. H. Caro. DE SPREKERS. De eerste spreker was mr F. P. Rohling namens de minister van O., K. en W., die deze dag van betekenis voor alle Neder landers noemde en die het herstel der ker ken wilde zien als een symbool van Zeeuws geloof en van Zeeuwse kracht. De Com missaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, verklaarde het een voorrecht te achten, dat in ons land de overheid ook bij gebeurtenissen als deze het woord mag voeren Hoe rampzalig de gevolgen zijn, als de overheid zich van Gods Woord af wendt, kunnen wij dagelijks lezen. De Commissaris sprak de hoop uit, dat Gods Woord tot in lengte van jaren in deze kerken mag worden gepredikt. Jhr dr E. O. M. van Nispen tot Sevenaer sprak als directeur van Monumentenzorg en daarna voerde de heer J. W. Kögeler als waarn. burgemeester het woord. Hij wees op de historische betekenis van deze dag, niet alleen voor de Herv. gemeente, maar voor de gehele burgerij en sprak de hoop uit, dat de verkondiging van het Evangelie velen tot zegen zal zijn. Ds J. R. Wolfens- bergen, president van de Generale Synode, sprak ook namens de bouw- en restauratie commissie en de orgelcommissie. Hij noem de deze gebeurtenis een dringend appèl op ons gehele volk, op allen, die de waar heid en de vrede lief hebben en op alle be lijders der Hervormd-Gereformeerde religie, om zich met elkaar te confronteren. NOG MEER GOEDE WOORDEN. Ds A. W. M. Odé, voorzitter der Prov. Kerkvergadering, bood de hartelijke geluk wensen aan en herinnerde eraan, dat in Zee- lan d20 Hervormde kerken werden ver woest of ernstig beschadigd. Mr H. v. d. Beke Callenfeis sprak als voorzitter van het Prov. College van Toezicht op het Be heer der Kerkelijke Fondsen en de heer A. Rodenburg deed dat namens de Ver. tot Bevordering der Belangen der Herv. Kerk en Kerkelijke Comm. der Ned. Herv. Ge meente te Rijswijk. Nadat de heren J. Moll en J. C. Arends het woord hadden gevoerd resp. namens het hoofdbestuur der Ver. van Kerkvoogdijen en het college van ouderlin gen der Evang. Luth. Gemeente te Am sterdam, sprak tenslotte de heer L. A. Schenk, voorzitter der Ver. van Vrijz. Her vormden. Hij zei dankbaar te zijn, dat in deze samenkomst beide kerken in gebruik konden worden genomen en zegde toe de Koorkerk met liefde en zorg te zullen be wonen. AANBIEDING GESCHENKEN. Daarna was het woord aan mevrouw S. C. de Casembroot—v. d. Feltz, presidente van het comité Geschenken Middelburgse Kerken. Zij gaf uiting aan haar grote dank baarheid voor het herstel en antwoordde op de vraag, of dit financieel wel verant woord is: moet nooit vergeten, dat deze gebouwen gesticht werden tot Godes eer en voor Hem alleen. Voor Hem is niets te groot, te hoog, te schoon". Zij gaf een overzicht van hetgeen het comité heeft ver richt en van hetgeen zal worden aangebo den. Momenteel is f7500.— bijeen. Het enige, dat thans af is, is het rouwkleed, vervaardigd door het damescomité. Er werden 322 knotten ln verwerkt en 230.000 knopen op gelegd. HET GROTE OGENBLIK. Daarna was het grote ogenblik aan gebroken. Op hetzelfde moment, dat de heer Helder de preekstoel beklom, stonden de praeses van het ministerie van predikanten, ds F. Don, en de voorganger der Vrijzinnig Hervorm den, ds W. C. F. Metz, van hun plaat sen op. In een eenvoudige toespraak, terwijl de klokken van de Lange Jan (Zie voor vervolg pag. 2). ven. Tenslotte enkele facetten van de op voeding besprekend noemde hij allereerst de godsdienstige opvoeding, die de weg opent naar de ware volwassenheid, bepleit te hij goede voorlichting bij de sexueie op voeding en wees hij op de grote waarde van het aankweken van gemeenschapszin. Nadat vervolgens het Westkapels Dames koor o.l.v. de heer P. de Rooy enkele lie deren had gezongen, werd, na een korte pauze de leiding in handen gegeven van de voorzitter der L.J.G., de heer Ad Doeleman. De hierna volgende declamatiewedstrijd bracht een ie prijs voor mevr. E. Geuze— Starke van Poortvliet en een 2e prijs voor mej. C. van Schelven te Dreischor. Na de opvoering van de één-acter bood Ad Doeleman aan de streek W.-Z.-VIaan- deren, die met dit stuk een eerste prijs heeft gewonnen op het toneelconcours, een wis selwimpel en een médaille aan. Ir Geuze gaf een samenvatting van het genotene. VERGADERING BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. De vergadering van de Bond van Plat telandsvrouwen des ochtends in „Het Schut tershof" werd bijgewoond door het hoofd bestuurslid, mevr. van Beekhof—Selms, ea door de echtgenote van burgemeester mr W. C. ten Kate van Goes. In haar openingswoord herdacht mevr. HuijsmanGriep het overleden provinciaal bestuurslid, mevr. De KaterKloet van Wissekerke en sprak zij dankwoorden tot de vroegere presidente, mevr. Kostense— Kraak, alsmede tot mej. H. Mol, die gedu rende de afwezigheid van mej. G. G. Sik- kes het secretariaat heeft waargenomen. Besloten werd medewerking te verlenen aan de Octoberactie, ingesteld door de Stichting Zeeland. Ais afgevaardigde naar de alg. najaars vergadering te Utrecht werd gekozen mej. De Graaf van Kapelle en als plv. mevr. Ramondt te Schoondijke. Ais lid van de kascommissie, wegens aftreden van mej. J. D. Dekker te Wemeldinge, werd mevr. LegematêLemson te Zierikzee aangewe zen. Mevr. Kostense besprak vervolgens de komende handwerkwedstrijd en mevr. J. van Gorsel—Van Westen, Rilland, het interna tionaal congres van de A.C.W.W. te To ronto, waarheen ook de Nederlandse plat telandsvrouwen één of meer afgevaardig den willen zenden. Het geld hiervoor wil men bijeenbrengen door de verkoop van zegels. Nieuws uit de afdeling werd verteld door mevr. A. J. P. van Hoeve uit St. Philips- land, mevr. Kugel uit Tholen en mej. Nies- kens uit Aardenburg. Chr. Handelsreizigers in Zeeland vergaderden. Vrijdagavond vergaderde de afd. Zee land van de Ned. Ver. van Chr. Handels reizigers en Agenten in Hotel Centraal te Goes onder leiding van de heer A. de Klerk, die in zijn openingswoord wees op het grote belang van het vergaderbezoek. „Nog ligt de wereld open", was het on derwerp van de causerie, die de voorzitter daarna behandelde. De voor- en nadelen van, en allerlei dingen, die met emigratie nauw in verband staan, werden uitvoerig behandeld. Er volgde een levendige dis cussie. ZEEUWSE SCHAAKBOND VERGADERDE TE GOES. Zaterdagmiddag hield de Zeeuwse Schaakbond in Hotel „Centraal" te Goes zijn najaarsvergadering. De voorzitter, drs J. Scheltens, feliciteer de de Schaakclub Oostburg met haar 20-jarig jubileum. Besloten werd dat de z.g. huisarbitrage van afgebroken partijen niet meer kosteloos zal ge schieden. Door de verliezende party een bedrag van een gulden te doen betalen, hoopt men het aantal afge broken partyen tegen te gaan. De nieuwe competitie-indeling werd als volgt vastgesteld: lste klasse: Goes, Middelburg 2, Terneuzen, Vlissingen, V.U.K. (Ka pelle) en Zierikzee. 2de klasse A: Koudekerke, Middel burg 3, Souburg en Vlissingen 2. 2de klasse B: Goes 2, 's-Gravenpol- der, Middelburg 4, De Pion (Yerseke) en V.U.K. 2. 2de klasse C: Breskens, Landau (Axel), Oostburg, Sluisse Toren, Ter neuzen 2 en V.S.V. (Sluiskil). 3de klasse A: Middelburg 5, Sou burg 2 en Vlissingen 3. 3de klasse C. Landau 2, Oostburg 2 en V.S.V. 2. Er zal enkelrondig worden gespeeld. Voor de promotie naar de eerste klas se zal een enkelrondige vierkamp worden gespeeld tussen de drie kam pioenen der tweede klas en de laagst geplaatste der eerste klasse. Tenslotte werd besloten in het kader van de richtlijnen van de K.N.S.B. te komen tot een schoolzestallencom- petitie voor leerlingen van Ulo, mid delbare en Voorbereidende Hoger Onderwijsinstellingen. DE BILT ZEGT: Minder zon. Zwakke tot matige, in het Westen van het land later vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid. Geleidelik toene- de bewolking, maar op de meeste plaat sen nog droog weer. Weinig verande ring in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1