ZEEUWSCH DAGBLAD I SOWJET-LEGER BESCHIKT OVER UITSTEKENDE WAPENS Chr. politiemannen hadden een goede vergadering in Goes Hü triomf- Mocknu verlaten Gedeelte van Abdijcomplex in gebruik Concert van het R.K.O. OPSCHUDDING IN GEHEEL DUITSLAND Prins Bernhard gaat een zeer uitgebreid programma afwerken. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het lichtje in het moeras In Moskou spreekt men zich moed in Beria: „Rusland is niet te verslaan" Volgende week werkbezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Vele bedrijven zullen met een bezoek worden vereerd, Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Moordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 8e JAARGANG No. 2298. ZATERDAG 11 OOT. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; 3. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs 3. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.00 u., onder 17.53 u. Maan op u., onder 15.48 u. Hoogwater Zondag 12 October: Vlissingen: 8.36 u. 1.13 m„ 21.29 ij. 1.30 m. Terneuzen: 9.03 u. 1.31 m., 21.54 u. 1.49 m. Wemeldinge: 9.59 u. 1.06 m„ 22.45 u. 1.28 m. Zierikzee: 9.38 u. 0.91 m., 22.30 n. 1.13 m. EDERE DAG WEER gaat de man naar zijn werkplaats, zijn fabriek, zijn kantoor. Iedere dag weer maakt de huisvrouw de bedden op, kookt zij het eten, wast zij de vaat, verstelt zij de kleren. Iedere dag weer gaat het kind naar school, maakt het zijn huis werk, doet het boodschappen voor moeder. Iedere dag weeriedere dag weer Vraag aan die man, die vrouw, dat kind of zij niet soms de lust in zich voelen opkomen de gereedschappen neer te smijten en de overall uit te trekken, de bedden te laten liggen en de pannen de pannen te laten, de boe ken in een hoek te gooien en de school voorbij te lopen en wat dan? Waar- teen dan? Hoe dan? Het doet er niet toe, het doet er niet eens toe of het er beter of slechter op wordtais het maar wat anders is! Wat andershet is voor millioe- nen op deze aarde als het lokkende lichtje in het moeras. Men voelt zich moedeloos worden in die tredmolen van iedere dag, men ziet het einde er niet van, men verdwaalt in de leegte. Verdwaald alleen is in de verte dat lichtje, dat schijnsel, dat zo'n vreemde aantrekkingskracht heeft, dat de moe de reiziger als het ware zegt: „Kom hierheen, want hier ben je veilig; hier ben je thuis!" Maar wie die roepstem volgt zo is het immers in werkelijkheid raakt steeds dieper in het moeras. Nooit bereikt hij dat lokkende licht en als hij denkt, dat hij er nu vlakbij is, dan blijkt dat licht weer heel er gens anders te schijnen. Nooit bereikt men ook „dat andere", want als men denkt er te zijn, dan duikt immers er gens anders weer iets anders op, is er nog weer „dat andere", dat roept. Denk niet dat die roepstem er alleen is in de grote dingen, stappen uitlokt die het leven een radicaal andere koers geven. Want slechts een op de zoveel duizend waagt immers echt de stap: laat het werk het werk, de pan nen de pannen, de school de school en gaat zijn bestemming elders zoeken. De anderen voelen het alleen maar in zich en het maakt hen ontevreden en rusteloos. En omdat zij die stem in de grote dingen volgen, zoeken zij het in het kleine. De man meldt zich op een dag ziek, hoewel hij niet ziek is, maar het is eens wat anders! De vrouw zegt op een dag dat de groenteman haar vergeten heeft en dat ze daarom van daag maar brood moeten eten ze had geen zin om te koken. En het kind verliest een schoolboek waaruit het huiswerk moest maken. En dat zijn dan nog betrekkelijk onschuldige din gen zovelen doen in hun lust naar „wat anders" erge dingen, misdaden zelfs, waarvoor ze eigenlijk geen we zenlijke reden kunnen opgeven! ZO IS DE ENKELING; en de massa, de gemeenschap opgebouwd uit enkelingen, is niet anders. Daarin ligt een ontzaglijk groot gevaar en daar om hebben wij hierboven zo breedvoe rig hierbij stilgestaan: dit gevaar dat die massa in handen valt van volks menners, die haar steeds weer „iets anders" voorspiegelen en die haar daardoor tot de meest rampzalige da den brengen. De massale roep om „iets anders", ingegeven door lieden die dikwijls alleen maar op hun eigen voordeel uit waren, heeft revoluties ontketend, koningen en keizers van hun troon gestoten, wereldrijken uit- eengescheurd. Het theocratisch gere geerde Israël wilde iets anders, wilde een koning een gescheurd rijk is er het gevolg van geweest en tien stam men zijn er mee ten onder gegaan. Het rijk geworden Rome wilde iets anders, een keizer hoe heeft het geleden onder de tyrannie van zijn keizers. Het Franse volk wilde iets anders en joeg zijn koning weg een keizer kwam en joeg hen bij duizenden in de dood! En ook vandaag nog klinkt luid die roepstem. De Russen wilden wat an ders, geen czaar meer nu hebben zij een dictator. En hoe-houdt die dic tator zich staande? Immers door altijd op „wat anders" te wijzen. Telkens een ander vijfjarenplan, telkens nieu we ideeën, telkens nieuwe processen, steeds een ander dwaallicht dat de mensen lokt... zonder dat er ooit uit zicht op het einde is! Vandaag ook klinkt die roepstem om „wat anders" in de Arabische we reld, in de koloniale wereld soms een begrijpelijke, een gerechtvaardig de roep, maar al te vaak een stem die slechts is uitgelokt door geweten loze leiders, die alleen op eigen voor deel, eigen eer bedacht zijn. Vandaag ook klinkt die roepstem in de Westerse landen tot de honderd duizenden, die in de tredmolen van on :e beschaving rondlopen en die elke kans op wat anders" gretig willen grijpen. Hoevelen geven daarom niet hun steun aan communisten, aan so cialisten, aan rechtse extremen, aan leiders, die eigenlijk maar één belofte hebben: „Wij zullen de samenleving veranderen!" Men vraagt dikwijls niet eens meer naar het „hoe"? als het maar anders wordt! TN DIE WERELD staat het Christen- ■I dom en het heeft de wereld niets anders aan te bieden dan het „Hier beneden is het niet!" Niets voor de wereld van nu, geen revolutie, geen „Führer", geen heilstaat, niets. Want wat is het loon van het „Heb God lief boven alles en Uw naaste als Uw zelve"? Niets dan Gods toorn omdat de mens die wet niet kan volbrengen. En wat is het resultaat van het geloof in Jezus Christus? Het eeuwig hemels leven, hemels.... dus niet van deze wereld! Neen, uit menselijk oogpunt beschouwd staat het Christendom ver ten achter bij het communisme, het socialisme, het fascisme en welke -ismen er geweest zijn of nog komen zullen! En toch aanbidden millioenen die Heiland en zij zijn gelukkig. Hoe kan dat? Immers juist hierom, dat zij weten dat zij niet van deze wereld zijn! Dat die drang naar „wat anders", is als een dwaallicht in een moeras. Daarin gaat de Christen lijnrecht te gen al die -ismen in; daarom kan hij Maarschalk Wasiljewski, de Sowjet-minister van oorlog, heeft het com munistische partijcongres medegedeeld, dat het Sowjet-leger nu was uitge rust met nieuwe wapens, die van veel betere hoedanigheid zijn dan die in de tweede wereldoorlog waren gebruikt. Deze wapens hadden in sterke mate de gevechtskracht van het leger vergroot en het gehele aanzien van het leger radicaal gewijzigd. Dit was een resultaat van het laatste vijfjarenplan. Hij zei verder, dat het nieuwe vijfjarenplan (1951'56) de voorwaarden zou scheppen voor een betere voorziening van het Sowjet-leger met zeer moderne wapens en munitie in aanzienlijk grotere hoeveelheden dan gedurende de tweede wereldoorlog. Volgens de maarschalk zouden Sowjet-geleerden, met een verder ontwikkelde industrie, nog betere typen ontwerpen. Wasiljewski zei, dat men bij de werkzaamheden voor de vreedzame opbouw geen minuut vergeet de ont wikkeling van de verdediging van de Sowjet-Unie te vergroten. Beria zei, dat de volken van de Sowjet-Unie weten, dat zij niet te ver slaan zijn. Hij verklaarde, dat de Oekraine twee keer zo veel ruw ijzer produceerde als Frankrijk en Italië samen. De steenkoolproductie was an derhalf maal die der laatstgenoemde landen. De Oekraine bracht ook aan- VRACHTAUTO RAMDE AUTOBUS. Op de weg van St. PhiTpsland naar Anna Jacobapolder reed gisteren een vrachtauto van de fa. van Vessum uit Dinteloord op een autobus van de B. B. A., waarin 15 personen zaten. In de bus ontstond een grote ravage, maar allen kwamen er goed af. Enke len liepen kneuzingen op. Eén inzit tende van de vrachtauto werd gewond. De politie heeft de zaak n onderzoek. merkelijk meer suiker voort dan Frankrijk en Italië samen. Vice-premier Mikoyan, het vijfde lid van het politieke bureau, dat het con gres toespreekt, zei tijdens het debat van Donderdag, dat de omvang van de buitenlandse handel der Sowjet-Unie verdrievoudigd is in vergelijking met vooroorlogse cijfers. „Johannus Passion" te Bergen op Zoom. Voor de eerste keer werd te Bergen op Zoom door de Chr. Oratoriumver eniging de „Johannus Passion" opge voerd in de Grote Kerk. Solisten wa ren Riek van Veen (alt), Reinhard van Randwijk (tenor), Peter de Vos (bas), Wiebe Draayer (evangelist), David Hollestelle (Christus), Kees Stolwijk (orgel). Het orkest was het Brabants orkest. Het geheel stond onder leiding van Joop HiUen. Wegens ziekte kon de sopraan Dora van Doorn-Lindeman niet meedoen, waardoor deze rol ver viel. „OPDAT ZIJ ALLEN ÉÉN ZIJN". Vele politiemannen uit Zeeland, aangesloten bij de Chr. Politieambte- narenbond, waren gisteren naar Goes gekomen, om in „De Landbouw" de districtsvergadering van deze bond bij te wonen. Vele facetten van het poli tiewezen zijn behandeld. Vrijwel het gehele hoofdbestuur was aanwezig. „Opdat zij allen één zijn", zo luidde de titel van het openingswoord van de bondsvoorzitter, de heer G. van Net ten te Utrecht. Hij maakte gewag van een toename van de onderlinge saam horigheid sedert de oorlog. De tweede spreker was de tweede bondssecretaris, de heer O. Dupon uit Amsterdam. Hij belichtte speciaal de propagandakant. „Om propaganda te voeren moeten de leden genoeg kennis verzamelen omtrent het bestaan van de Chr. vakbeweging", zo zei hij o.m. De Rijkswaterstaat te Middelburg zal Woensdag 15 October, zonder enige plechtigheid, de nieuwe kantoorgebou wen in een gerestaureerd gedeelte van het Abdijcomplex in gebruik nemen. In twee vleugels, die aan het Koor kerkhof achter de Koorkerk en voor de Koorkerkpoort zijn gelegen, zullen de Waterstaatsambtenaren straks over een ruimte de beschikking krijgen, die heel wat royaler en efficiënter zal zijn dan de kamers in 't oude kantoorge bouw aan de St. Pieterstraat. Het publiek zal tot de nieuwe kan toren toegang krijgen over het na tuurstenen trapje vlak bij de Koor kerkpoort. Door een eikenhouten deur betreedt men een ruime hal, van waaruit men toegang heeft tot beide gebouwen, met de bovenverdiepingen die bereikt worden via een brede trap met smeedijzeren leuning en natuur stenen treden. Aan de lange gang in de éne vleugel liggen de bodekamer, de toiletten en drie vertrekken voor de technische ambtenaren. Op de eer ste verdieping van dit gebouw zijn de bureaux van de hoofdingenieur-direc teur en van de hoofdingenieur onder gebracht, terwijl hier ook een toilet ruimte is. In de andere vleugel aan de Koor kerkhofzijde, is de grote beneden ruimte als tekenzaal ingericht met aan de straatzijde twee flinke ramen. Hierachter ligt de kamer voor de af delingschef en de z.g. donkere kamer. Op de verdieping erboven hebben de administratieve afdelingen, in twee vertrekken, haar terrein gevonden. Tussen beide kamers bevindt zich een vertrek voor de chef de bureau. De typistenkamer is op de tussënverdie- ping ondergebracht. De zolders boven beide gebouwen zijn voor de archie ven gereserveerd. De toren op het binnenpleintje, die een wenteltrap heeft, en van waaruit men ook de dienstgebouwen kan be reiken, is fraai gerestaureerd. De spits die vroeger uit machinaal vervaardig de stenen bestond, heeft nu originele moppen gekregen, hetgeen een grote vooruitgang moet worden genoemd. Dit is trouwens ook geschied in an dere muurgedeelten der gebouwen, waar bij een vorige restauratie mo derne steen was gebruikt. Aansluiting bij de bond is noodzake lijk, daar hier de goede sfeer van saamhorigheid wordt gekweekt. „Weest christelijk sociaal in uw werk en leven", zo besloot de heer Dupon. De eerste bondssecretaris, de heer D. Rook te Amsterdam, behandelde meer de interne politiezaken. Hij deel de o.m. mede, dat een nieuw politie- ambtenarenreglement over 2 a 3 maanden tegemoet gezien kan worden. De heer J. S. Steinhart, bondspen- ningmeester, liet de geneeskundige verzorging, sociale voorziening en de overlijdensuitkeringen de revue pas seren. De heer van Netten sprak tenslotte een pittig slotwoord. Hij noemde het een groot voorrecht, dat wij ons dage lijks werk mogen doen en zien als Christenen. Wat heeft het Christen dom in dat opzicht baanbrekend werk verricht, zo zei hij. Door. het gehele Oude- en Nieuwe Testament klinkt het lied der arbeidsvreugde. Tegen over deze arbeidsvreugde hebben wij als Christenen een dure roeping. „Wanneer ge uw gaven gebruikt, zult ge er zelf rijker van worden en an deren er door verrijken" zo besloot hij. Nachtboot Kruiningen—Perkpolder voorziet in behoefte. De nachtboot, die sedert 8 Septem ber j.l. tussen Kruiningen en Perk- polder vaart, blijkt in een behoefte te voorzien. Niet alleen vrachtauto's, maar vooral veel personenauto's ma ken druk gebruik van de mogelijkheid des nachts de Wester-Schelde over te steken. Vooral in de vroege morgen uren is er een druk vervoer van vrachtauto's uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Ged. Staten hebben de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd de proef tot 1 November te verlengen. Voor de tweede maal concerteerde het Rotterdams Kamerorkest (dirigent Piet Ketting) in Zeeland. Ditmaal gis teravond in het Concertgebouw te Vlissingen. Op één nummer na, Boiel- dieu's „Fêté du village voisin", was het programma geheel verschillend met dat van Middelburg. De uitstekende indruk, die het orkest te Middelburg had gemaakt, gaf te Vlissingen veel verwachtingen. Inderdaad is deze ver wachting niet beschaamd. Was het be gin van Mozarts Linzer Symphonie niet zo bijzonder correct en had men het idee, dat de orkestleden zich wat onwennig gevoelden, waardoor het eerste deel bepaald een gebrek aan inspiratie deed blijken, reeds in het Menuet en de prachtige Finale was dit glansrijk overwonnen. Ook de begelei ding van Mozarts fluitconcert in G. was zeer correct. De solist, de fluitist Joh. Feitkamp, was hier niet op zijn sterkst. Wel was de technische behan deling voortreffelijk. Zijn spel was echter voor Mozart wat te week en te vlak. Het speelse, het ontroerend naïeve, dat Mozart heeft, behoeft ons inziens een andere opvatting. Veel be ter was de bekoorlijke Odelette van Sains Saens. Hier gaf Feitkamp een voortreffelijke weergave met een bril- lante techniek. De twee laatste orkest- nummers waren hoogtepunten. Wag ner's Siegfried-Idyll, een orkest geba seerd op motieven uit zijn opera Sieg fried, werd meesterlijk weergegeven. Men kan niet anders dan diepe be wondering hebben voor de schitteren de instrumentatie, die Wagner hierin geeft. Ze werd o.m. door de hout- en koperblazers uitstekend uitgevoerd. Schubert's Ouverture im Itafienische Stile was een waardig slot. Dit werk doet inderdaad Italiaans aan. Het toont levendige overeenkomsten met Rossini en is mogelijk wel door Schubert in diens stijl bedoeld. Ook hier zorgde 't orkest voor een interessante weergave geheel in stijl en uitnemend verzorgd. Het kan niet anders, indien de vol gende concerten eveneens in deze geest zijn of het Rotterd. Kamerorkest zal in geheel Zeeland een uitstekende naam krijgen. Het Vlissingse concert zal in ieder geval in ruime mate hier toe bijdragen. B. De vroegere ambassadeur van de Verenigde Staten in Moskou, George Kennan, is met zijn echtgenote en twee kinderen op het vliegveld van Frankfurt a. Main aangekomen. We zien de familie Kennan hier bij het verlaten van het vliegtuig: Mevrouw Kennan draagt de 5! i maanden oude Wendy Antouia; de heer Kennan heeft zich over zijn 4-jarige zoon Chris topher ontfermd. (Telefoto). NASLEEP VAN DE VERKLARING VAN ZINN. De speciale Amerikaans-Duitse commissie heeft gisteren haar onderzoek naar de verklaring van de Hessïsche premier, Zinn, over het bestaan van een door Amerikanen gesteunde geheime organisatie in Duitsland, voort gezet. Taak van deze commissie is na te gaan of Amerikaanse functionarissen of officieren op de hoogte waren geweest van zwarte lijsten der organisatie, waarop vooraanstaande communisten en sociaal-democraten stonden ver meld, die, volgens de verklaring van Zinn, in geval van nood zouden wor den geliquideerd. De commissie heeft de verklaring van Zinn bevestigd. De burgemeester en de politie van Waldmichelbach, een dorp in het Odenwald ten Zuiden van Frankfort, waar partisanen der geheime organi satie zouden hebben geoefend, ver klaarden gisteren, dat een Amerikaan, een zekere Garwood, herhaalde malen een huis in de buurt van het oefen terrein had bezocht. Het bondskabinet heeft veel van zijn vergadertijd besteed aan de kwestie. Massa-organisaties in Oost-Berlijn hebben de Berlijners opgeroepen tot het bijwonen van vergaderingen, om te protesteren tegen moordcomplotten van fascistische jeugd. Men zegt in Oost-Berlijn, dat de Amerikanen een vijfde colonne hebben opgericht, be staande uit betaalde gangsters, die be reid zijn op ieder ogenblik daden van terreur te begaan. NIEUW ONDERDAK VOOR GOESE BRANDWEER. Naar wij vernemen willen B. en W. van Goes de raad voorstellen om, nu het kerkgebouw van de Geref. Ge meente aan de A. J. Kade vrijkomt door de bouw van een nieuwe kerk aan het Pr. Beatrixplein, het oude kerkgebouw met pastorie aan te kopen en in te richten als brandweerkazerne. Na verbouw, zou de gemeente in het gebouw een ruim onderdak vinden voor het brandweermateriaal. HET ZWEEDSE KONINKLIJK BEZOEK AAN VLISSINGEN. Prinses Sibylla van Zweden, die Za terdag a.s. aanwezig zal zijn bij de te waterlating van het vlaggeschip van de Svenska-Amerika lijn te Vlissingen, wordt Vrijdag 17 October met de Scandinavië-express te Utrecht ver wacht. Prinses Sibylla zal zich dan naar Soestdijk begeven, waar zij met ko ningin Juliana de lunch zal gebruiken. Des middags vertrekt zij naar Zee land. Zij zal de nacht in een der ho tels te Middelburg of Vlissingen door brengen. Zaterdag wordt het door de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schel de" gebouwde vlaggeschip te Vlissin gen te water gelaten. Prinses Sibylla zal de doopplechtigheid verrichten. Des avonds wordt in de burgerzaal van het stadhuis te Middelburg een diner aangeboden door „De Schelde", waaraan Prinses Sibylla als eregast zal aanzitten. DE BILT ZEGT t Weersverwachting, geldig tot van avond: Noordelijke wind. Wisselende bewolking met hoofdza kelijk in de kustprovincies nog enkele verspreide buien. Overwegend matige Noordelijke wind en ongeveer dezelf de middagtemperaturen. socialist noch communist noch fascist zijn. Maar daarom ook zal uit zijn leven moeten blijken dat hij een ge lukkig mens is, tevreden met hetgeen God hem in deze wereld doet toeko men. Dat is het sterkste wapen dat de Christen in zijn aardse strijd heeft! Prins Bernhard zal tijdens zijn bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen op Woensdag en Donderdag a.s. een zeer uitgebreid programma hebben af te werken. Dit werkbezoek, dat op Initiatief van de Prins zelf is georganiseerd en dat verband houdt met een later gedaan verzoek van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen, zal langs vele grote en Itleine be drijven en industriële ondernemingen in dit deel van Zeeland voeren. In eik bedrijf zal ook een aantal werknemers aan de Prins worden voorgesteld; mensen, die zich in de illegaliteit of als militair verdienstelijk hebben ge maakt. Tal van Zeeuws-VIaamse problemen zullen worden toegelicht door directeuren der te bezoeken ondernemingen en ook door de bestuursleden van de Kamer van Koophandel, terwijl in enkele gemeenten burgemeesters en wethouders hun opwachting zullen maken. De Prins zal op zijn tournée worden vergezeld door de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot (die bij de Prins in diens auto zal plaatsnemen), door zijn particulier secretaris, dr F. A. de Graaff, en door de Kamerheer in buiten gewone dienst van Koningin Juliana, H. A. A. Baron Collot d'Escury uit Kloosterzande. Te diens huize zal de Prins de nacht van Woensdag op Don derdag doorbrengen. Prins Bernhard zal Woensdagmor gen op het vliegveld Woensdrecht arriveren. Na een korte begroeting door de burgemeester van deze ge meente zal het gezelschap om precies half elf naar Zeeland vertrekken. Men zal door de dorpskommen van Ril land en van Krabbendijke rijden (in langzaam tempo) en daarna over de Rijksweg naar de haven van Kruinin gen. Daar zal een muziekcorps gereed staan om bij aankomst van de Prins enige nummers ten gehore te bren gen. Na de officiële begroeting door de autoriteiten scheept men zich in op de „Prins Willem I". Deze zal niet rechtstreeks naar Perkpolder varen, maar een vaartocht van een uur over de Wester-Schelde maken, waarbij een bezoek zal worden gebracht aan het verdronken land van Saeftinge. Aan boord zal worden geluncht. DE BEZOEKEN. Om precies één uur volgt de ont scheping aan Perkpolder. Tien minu ten later zal het eerste bezoek plaats vinden en wel aan de betonfabriek van Bleijenbergh te Walsoorden. Om tien over half twee wordt gestart naar Graauw, waar men via de Pagl zal arriveren. Om twee uur zal de Prins de boerderij van het Kroon domein, die door de heer Mahu ge dreven wordt, bezoeken. Het opont houd duurt hier tien minuten en dan gaat het van de Zandbergseweg door Clinge naar Nieuw-Namen, waar de Breigoederenfabriek Van den Broecke met een bezoek zal worden vereerd, dat van vijf over half drie tot vijf over drie zal duren. De Prins wordt hier met muziek ontvangen. Dat laatste Is ook het geval bij het bezoek, zeven minuten later, aan de klompenfabriek van de heer Seghers in dezelfde ge meente. De heer Seghers is voorzitter van de Klompenmakers-Patroonsver eniging „St. Gummarus", IN SAS VAN GENT. Ruim kwart voor vier verlaat de stoet de fabriek en rijdt vervolgens via de gemeenten St. Jansteen, Koe wacht, Zuiddorpe en Westdorpe naar Sas van Gent. Drie minuten voor half vijf begint hier het bezoek aan de suikerfabriek van de Centrale Suiker Maatschappij, dat onmiddellijk wordt gevolgd door een bespreking met het dagelijks bestuur ypn de Kamer van Koophandel ten huize van de voorzit ter, ir C. A. L. Horstmann. DINER IN HULST. Om kwart over zeven vertrekt men uit Sas van Gent. Eerst rijdt de stoet naar Sluiskil en verder via de Axelse Sassing naar Axel. Bij het Bevrijdings monument en bij het Herinnerings- lrruis voor de gevallen Polen wordt langzaam gereden. Om kwart voor acht zal het stadhuis van Hulst wor den bereikt. Daar zal in de fraaie raadzaal een diner worden aangebo den. Om tien uur of half elf vertrekt de Prins naar Kloosterzande om de nacht door te brengen. DE VOLGENDE DAG. Het eerste bezoek van Donderdag feldt de Hoefijzerfabriek van Kerck- laert in Stoppeldijk (Vogelwaarde), waar ook aanwezig zal zijn de heer Schieman uit Sas van Gent, een ex pert op het gebied van hoefijzerbeslag, paardentuig, enz. Dit bezoek, dat zal duren van kwart voor tot vier over negen, wordt gevolgd door een uit gebreid bezoek aan 1'Azote in Sluiskil. Om vijf voor half tien zal het ge zelschap hier arriveren. Eerst zal het bedrijf worden bezichtigd en daarna zal een bespreking worden gehouden in het Casino op het fabrieksterrein. Tien voor elf komt ook hieraan weer een einde en dan gaat het in snelle vaart over Philippine, IJzendijke en Schoondijke naar Oostbnrg, waar de aankomst op de Markt om vijf voor Lalf twaalf is geprojecteerd. Hier staat de bezichtiging van stamboek- paarden en fokvee op 't programma. Na een oponthoud van een half uur rijdt de Prins met zijn gezelschap naar Aardenburg, waar men om vijf over twaalf zal zijn. Voor het stadhuis vindt van tien tot twintig over twaalf een aubade plaats, gevolgd door een lunoh en een bespre- ving, tot vijf over half. twee, in het ge meentehuis. DE VLASROTERIJ. Om tien voor twee begint het bezoek i in Eede aan de nieuwe vlasroterij van de Coöp. Ver. „Vlasserswelzijn", dat tot tien over twee duurt. Langs de pro vinciale weg naar Waterlandkerkje j wordt over IJzendijke, Philippine, Sluis kil, de terugtocht naar Terneuzen aan vaard. Om kwart over drie vertrekt het gezelschap met de „Prins Willem II" naar Hoedekenskerke. Aan boord van dit schip zullen aanwezig zijn ir Th. J. Heijblom, hoofding.-dir. van de Rijks waterstaat in Zeeland en ir W. van de Velde, hoofding. van het arrondisse ment Terneuzen van de R.W.S., met de burgemeesters van Terneuzen, West dorpe, Sas van Gent en Axel. De heren van de Waterstaat zullen de Prins aan de hand van aanwezige kaarten voorlichting verstrekken over de kanaalplannen .TerneuzenGent. Aan boord zal de Prins spreken met de directeur van het enige tijd geledeni Terneuzen opgerichte bedrijf der Eer ste Nederlandse Konijnenhaarinaustrie (E.N.K.I.)), dat zich bezighoudt met de productie van haarvilt. Aan de steiger in Hoedekenskerke vindt een korte ontvangst plaats door het gemeentebestuur. Via 's-Graven- polder en Kapelle gaat de Prins over de Rijksweg naar Woensdrecht, waar hij tegen vijf uur hoopt te arriveren. Naar wij vernemen zal Polygoon- Profilti van de tournee van Prins Bern hard een uitgebreide opname maken. Deze gelegenheid zal tevens worden gebruikt om van Zeeuwsch-Vlaanderen een uitvoerige reportage te vervaar digen, die in de journaals in alle film zalen van het land zal draaien.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1