SjOUK VAN HOLDINGE Geref, Kerken richten een nieuw verzoek tot samen- spreking tot de Vrijgemaakte Kerken, Wehrmacht en S.S. in Duitse ondergrondse. TREIN DER TOEKOMST RAASDE VOORBIJ. MEMENTO MORI.. Pagina 5 Niet zinloos en niet onvruchtbaar Principieel debat over voor en tegen van aansluiting bij de I.C.C.C» Door Amerikanen opgericht. KERK Nieuw-Guinea en de V. N, Verhaal uit de tijd der Kerkhervorming. Russisch-Amerikaans incident» SIBE VAN AANGIUM Besturing vanuit een centraal punt» Massaproductie in Europa verwacht. VEILIN GBERICHTEN Vrijdag 10 October 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Twee zaken van het grootste gewicht heeft de generale synode der Geref. Ker ken te Rotterdam Woensdag behandeld: de kwestie van samensprekingen met de Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) en het al dan niet aansluiten bij de Inter nationale Raad van Christelijke Kerken (I.C.C.C.), waarbij uit de aard der zaak de gevoelens ten opzichte van de Wereldraad van Kerken ter sprake kwamen. Met het tweede punt is men niet klaargekomen; wat het samenspreken met de vrygemaakten betreft is besloten een schrijven tot de synode van deze kerken te richten (deze komt volgende week te Berkel bijeen) waarin een met redenen om kleed verzoek tot samenspreken wordt geformuleerd. «Wereldraad een belichaming van de doorbraakprot, Aalders. De commissie, die over deze kwestie van samenspreken rapporteerde, is uitge gaan van het afwijzend schrijven, dat de deputaten van samenspreking ontvangen hadden van de Kamper-synode. Tijdens deze synode hebben de vrijgemaakte ker ken zich op het standpunt gesteld, dat de Geref. Kerken zich moeten „bekeren" van de „binding aan valse ieeruitspraken en andere daden van kerkscheuring", ai- vorens zij tot een samenspreking kunnen worden toegelaten. Daar de Kamper-sy node deze „bekering" niet geconstateerd heeft, meenae zij een samenspreking „on geoorloofd, zinloos en onvruchtbaar" te moeten achten. De commissie gaat tegen dit standpunt ln, omdat zij het in strijd acht met de Heilige ScUriit. Immers, ais de Geref. kerken inderdaad een zonnige weg be wandelen, dan rust naar hei gebod Gods op de vrijgemaakte kerken de taak de ogen der afgedwaalden te openen voor hun zondige dauen. 'ie handelen naar dit gebod Gods kan nooit „zinloos" zijn en als men het bij voorbaat „vruchteloos" noemt, stelt men zich op het standpunt van het ongeioof dat niet weet dat voor de Here mets te wonderlijk is! Als de vrijgemaakte kerken er zich op beroepen, dat zij in tal van publicaties reeds de „zonden" van de Geref. kerken hebben aangewezen, dan is het antwoord van de commissie hierop, dat een samen spreking van een geheel ander karakter is en meer geschikt om hen, tussen wie verwijdering ontstond, weer tot eikaar te brengen, vooral als dat gebeurt onder biddend opzien tot God. Tenslotte wordt er op gewezen dat nooit berust mag worden in de kerkelijke gescheidenheid en dat 't „tegen de rede is bij 'n poging tot verzoening van de ene partij een vol ledige schuldbelijdenis te vergen nog voordat een samenspreking heeït plaats gevonden." De synode heeft zich met dit standpunt van de commissie kunnen verenigen en het beleid van deputaten goedgekeurd. Het concept-schrijven, dat door de com missie is opgesteld, is in een zitting-in- comité vastgesteld. Het zai dezer dagen aan de synode der Geref. kerken (onderh art. 31 K.O.) worden gezonden. OECUMENISCHE SAMEN WERKING. De avondzitting was geheel gewijd aan het rapport van deputaten over de moge lijkheid van oecumenische samenwerking. Dit rapport valt in twee delen uiteen: een meerderheids- en een minderheidsnota De meerderheid heeft zich uitgesproken tegen aansluiting bij de I.C.C.C., vooral om de houding die men aanneemt tegen de Wereldraad van Kerken. „Aansluiting zo zegt men zou de zending in moeilijkheden brengen, daar de zending der Geref. kerken immers is aangesloten bij de Zendingsraad. Een minderheid ver klaart zich vóór aansluiting op grond van de oecumenische roeping der kerk. Zij achten toetreding tot de Wereldraad on geoorloofd. „De grondslag van de I.C.C.C, ls duidelijk orthodox zo zeggen zü en voor geen tweeërlei uitlegging vat baar. Bovendien zou toenadering tot de Chr. Geref. kerken in Nederland door dit oecumenisch contact worden bevorderd. Naar aanleiding van dit rapport gaven zich 12 sprekers op voor het debat, waar onder 7 hoogleraren. Allereerst kwam Dr E. D. Kraan aan het woord, die de I.C.C. C. ronduit „sectarisch" noemde, om dat bij hen de vraag: „Wat dunkt U van van de Wereldraad'" tot een geloofsarti kel is geworden. Prof. Dr G. C. Berk- ouwer wees op het benauwende van deze kwestie omdat men elkaar niet kan vin den in de analyse van deze zaak. „Het kernprobleem hierin is de garantie van de Bijbeltrouw!" zo zei hij. Prof. Dr A. D. R. Polman liet weten dat hij de We reldraad nog steeds afwees, maar dat hij „hunkert naar het moment, waarop hij in deze Raad over de grote dingen zal kun nen meespreken!" Aan de sectaristische eis van het I.C.C.C. zal spreker nooit toe geven. Prof. Dr D. Nauta vroeg om een positieve bijdrage van de Geref. kerken en Prof. Dr K. Dijk brak de lans ten gunste van de I.C.C.C. Deze spreker noemde het de zonde van de Wereldraad, dat hij zijn grondslag niet handhaaft en in zijn midden kerken hand haaft, die deze grondslag hebben losge laten. Daarom noemde hjj deze Raad een ontzaglijk groot gevaar en een instru ment, dat de „doorbraak" in ons land in de hand werkt. De I.C.C.C. ls in Amerika ontstaan, omdat men er de invloed van de modernisten in de Wereldraad zag. Daarom vroeg spreker om een billijker beoordeling van de I.C.C.C. Prof. Dr N. Ridderbos en Prof. Dr G. B. Wurth daarentegen bleken grote bezwaren te hebben tegen de I.C.C.C. ,Met mijn hart ben ik hij de Wereld raad", aldus prof. Ridderbos, „al heb ik mijn grote bezwaren. Calvijn leerde, dat men de gelovigen niet kan scheiden van n Mededeling (adv.). NEDERLAND: 10.398.232 INWONERS. Blijkens cijfers van het Centraal Bu reau van de Statistiek telde ons land op 1 September j.l. 10.398.232 inwo ners. TRYGVE LIE PESSIMISTISCH. De secretaris-generaal van de V.N. Trygve Lie, heeft ter inleiding van zijn rapport aan de Algemene Vergadering onder meer verklaard, dat niemand er thans zeker van kan zijn, dat de orga nisatie der Verenigde Naties er in zal slagen een derde wereldoorlog te ver hinderen. de kerk al is die gedeformeerd. Wij heb ben met de verbasterde kerk ook te ma ken. Het is onjuist dat de I.C.C.C. zou mogen zeggen: „Al het andere Is Babel!" Mijn hoofdbezwaar is, dat men een kerk zou moeten uitsluiten, omdat de I.C.C.C. er tegen is. Dat is een vereniging en daar aan doe ik als gereformeerde niet mee!" Prof. Wurth was van mening, dat aan sluiting bü de I.C.C.C. zou betekenen te rugtreden achter het werk van Dr A. Kuypcr, die ook het modernisme tegen kwam, maar zich van de problemen daar rekenschap gaf en daarmee worstelde. Deze spreker wilde een principieel getui genis doen uitgaan tegen de I.C.C.C. „Ging het waarlijk om onze oecumenische roeping", zo zei hij, „dan zou deze synode niet mogen terugdeinzen om enkelen voor het hoofd te stoten!" ANTWOORD VAN PROF. AALDERS. Aan Prof. Dr G. Ch. Aalders was het antwoord te geven op deze opmerkingen, daar hü voorzitter is van deputaten. Spr. zag het allereerst als de roeping der Ge ref. Kerken samen te werken met alle kerken van Geref. belijdenis. Daarna is er de mogelijkheid van contact met die kerken, die over de hoofdzaken gelijk denken en voor de waarheid van Gods Woord buigen. De grens van de kring, waarmee kerkelijke gemeenschap moge lijk is, is het accepteren van de funda mentele waarheden der Schrift. Dat geldt voor de in de I.C.C.C. samengebundelde kerken. Spreker betoonde zich een felle tegenstander van de Wereldraad. „Deze is een belichaming van de doorbraak!" zo zei hij. „Hij wilde alle kerken tot één maken en de verschillen slechts als nuan cering zien!" In dit verband wees hij op een te Lund door een Engelsman gemaak te opmerking, dat de Wereldraad zo spoedig mogelijk moest sterven, opdat er een wereldkerk kome. Prof. Aalders sprak de hoop uit, dat de Geref. kerken er eenmaal toe zullen overgaan zich bij de I.C.C.C. aan te slui ten. Zij kunnen daarin ontzaglijk veel goeds doen en tot steun zijn voor de klei ne kerken, die zich dan door de Geref. kerken zouden gedragen weten. Premier van Hessen onthult t De socialistische premier van de Westduitse staat Hessen, Georg August Zinn, heeft fantastische onthullingen gedaan over het bestaan van een ge heime, door de Amerikanen opgeleide organisatie van gewezen Duitse leger en luchtmachtofficieren en S.S.-officie- ren, die in geval van een Russische aan val, een guerilla-oorlog zou moeten voeren. De organisatie was door de politie van Hessen opgerold en vele van haar leden waren gearresteerd, doch later op last van de procureur-generaal te Karlsruhe weer vrijgelaten, omdat „de organisatie door de Amerikaanse auto riteiten was gevormd". Een hoogge plaatste zegsman van het Amerikaanse hoofdkwartier heeft Zinn's beweringen uit de lucht gegrepen genoemd. Volgens Zinn waren er al zwarte lijs ten aangelegd van lieden, die moesten worden gearresteerd na een Russische aanval. Op deze lijsten kwamen slechts weinig namen van communisten voor, vergeleken bij het aantal socialisten, dat moest worden ingerekend. De Hessische staatsveiligheidsdienst was op 9 September achter het bestaan van de organisatie gekomen. De groep was ongeveer 2 jaar geleden opgericht door leiders van de Bund Deutscher Jugend, Bij ondërzoek was gebleken, dat de organisatie maandelijks een be drag van 50.000 Mark ontving van Amerikaanse zijde. De Amerikaanse autoriteiten hadden hem medegedeeld, zo vertelde Zinn, dat deze organisatie inderdaad destijds is opgericht, na de inval in Korea, doch dat ze later werd ontbonden. Op eigen houtje hadden de leden van de B.D.J. een contra-spionnagedienst het leven geroepen, die de namen van onbetrouw bare personen verzamelde. Prof, Bavinck weer in het vaderland. Prof. dr J. H. Bavinck, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool der Geref. Kerken te Kampen en aan de V. U., die op uitnodiging van de Geref. Kerken en de Neder. Geref. Kerk in Zuid-Afrika een reis van twee en een halve maand door de Unie heeft ge maakt, ls met de „Klipfontein" dezer dagen in ons land teruggekeerd. De hoogleraar heeft tijdens zijn verblijf in Zuid-Afrika ongeveer 80 spreekbeur ten vervuld. Goud gevonden op landgoed van ex-koning Faroek. Het Egyptische blad „Al Achbar" meldt, dat ln geheime brandkasten op een voormalig landgoed van ex-koning Faroek grote hoeveelheden goud zijn gevonden. Het blad schrijft, dat, toen Antoine Pulll, voormalig beheerder van Faroeks persoonlijke zaken, vragen over gehei me cijfers, die in het Abdln te Cairo gevonden waren, werden gesteld, deze antwoordde: ;,Stel me in vrijheid en ik zal de geheime geschiedenis van Egyp te in de afgelopen zeventien jaar schrij ven." Puili behoort tot de hoffunctionaris sen, die zich ln arrest bevinden. ,^/lens, gedenk dat gij moet sterven!" dat is het opschrift dat past bij deze foto's van de ontzettende spoorwegramp in de Londense voorstad Harrow, Twee sneltreinen en een locaaltrein, de laatste meer dan vol, botsten op elkaar en bedolven bovendien nog een perron, waarop honder den arbeiders stonden te wachten. Het aantal doden is nog niet vastgesteld maar het zal zeker meer dan 100 bedragen, terwijl het aantal gewonden zeker niet beneden de 200 zal liggen. *j£,ending Geref. Kerken. Beroepen te Wierum, C. W. de Ruy- ter, cand. te Nijmegen. Geref. Kerken (art. 31). Beroepen te Nijmegen, W. dorff, cand. te Schiedam. Geref. Gemeenten. Beroepen te Veenendaal, H, Gilst te Elspeet. Borg- Het partijcongres te Moskou. Te Moskou verwacht men, dat maar schalk Stalin tegen het einde van het partijcongres een toespraak zal hou den. Het congres is inmiddels begon nen met de bespreking van het nieuwa vijfjarenplan, dat voorziet in een pro ductieverhoging van 70 pet. Het Westduitse parlement heeft gis teren besloten aan oud-Nazi's het stemrecht terug te geven. In 1949 mochten deze personen niet aan da verkiezingen deelnemen. Na dc Britse atoomproef. Dr Soldandt, een Canadees geleerdej die de Britse atoomproef op de Monte Bello eilanden ten Noord-Westen van het vasteland van Australië heeft bij gewoond, heeft te Melbourne verklaard, dat de dieren op en rond en eilanden verbazingwekkend weinig nadeel van de proef hebben ondervonden. Na da explosie zag hij een groot aantal nog levende vogels en haaien. PROF. DR T. M. VAN LEEUWEN OVERLEDEN. In zijn woning ln de buurtschap Nieuw Groevenbeek te Ermelo is gis teravond op 75-jarlge leeftijd overleden prof. dr T. M. van Leeuwen, oud hoog leraar in huid- en geslachtsziekten aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. 300.000 Japanse mijnwerkers in het gehele land zullen Maandag a.s. voor twee dagen ln staking gaan. Zij eisen hogere lonen en betere werk uren. In sommige gevallen wordt een loonsverhoging van 100 pet. geëist. Een Amerikaans superfort met een bemanning van elf leden aan boord is Woensdag, 30 km ten Zuiden van Port land tn de staat Oregon, in de lucht ontploft. Er waren geen overlevenden. Verklaring van Indonesische delegatie te verwachten. Ten aanzien van Nieuw-Guinea kan een krachtige verklaring van de Indo nesische delegatie verwacht worden In dien op de komende bijeenkomst van de Alg. Vergadering der Verenigde Na ties, die a.s. Dinsdag begint de kwestie „inlichtingen over niet zelf-besturende gebieden" in discussie worden gebracht. Aldus beeft ln 'n onderhoud met §pj; de AN.P.-corres- pondent In Lake Sucees, dr L. N. Palar, de perma- nent gedelegeer- ty de van Indonesië p, bil de V.N. tot Sl uiting gebracht. Indonesië blijft op het standpunt, dat Nederland niet het recht heeft inlichtingen over Westelijk N.- Guinea aan de Verenigde Naties te ver strekken. Dit zou namelijk kunnen worden opgevat als een stilzwijgende erkenning van de Nederlandse souve- relnltelt over Irian. Aan welk standpunt de Indonesische delegatie de voorkeur zou geven inzake Formosa en Indo-Chtna wilde dr Palar niet meedelen. Voorts vertelde hij, dat de Indonesische delegatie van plan is de rechten van de Noord- (Tunesiërs en Marokkanen) en de Zuld-Afrlkanen te verdedigen. FRANSE POLITIE ZUIVERT RODE NESTEN. De Franse politie heeft Woensdag en gisteren ln het gehele land Invallen ge daan ln kantoren van de communisti sche partij. Deze Invallen zgn door het Parijse militaire tribunaal gelast ln verband met het onderzoek naar een samenzwering tegen de buitenlandse veiligheid van de staat en de rode po gingen om het Franse leger te demo raliseren. In luchtcorridor. Een Amerikaans militair vliegtuig ls Woensdag op 't vliegveld Tempelhof van Berlijn geland na een incident in de luchtcorridor van West-Duitsland naar Berlijn, waarbij Sowjet-Russische jagers betrokken waren. Het toestel werd niet beschadigd. De bemanning, die onmiddellijk na aankomst op het vliegveld door enkele officieren werd weggeleid, kon niet vertellen wat er gebeurd was en de of ficieren zelf weigerden elke inlichting. Of er geschoten ls, zoals eerst werd verteld, ls dus niet bekend. De Ameri kaanse bevelhebber ln Berlijn, gene- raal-raajoor Mathewson, die zei het in cident ln een ernstig licht te zien, heeft bij de Sowjet-autoriteiten geprotesteerd. 66 (Slot.) Tranen verstikken veler stem. Cor nelius Everhardi buigt het hoofd en bidt. 't Is een dankgebed voor Gods rijke weldaden en een smeking voor de broeders en zusters, die vervolgd worden. Men hoort zacht snikken, 'tls nog slechts zo kort geleden, dat zovele Anjumer martelaren zijn gestorven. Na het gebed volgt de Kerstpreek. De gemeente hangt aan de lippen van de geliefde prediker. Men kan een speld horen vallen onder de pre diking, die ruim twee en een half uur duurt. Uit de kerk gaat het drietal zwij gend terug naar de Holdingeburcht. Tot Sjouk begint te spreken. „Wat was dat heerlijk!" „Ja", merkt Wiets op. „Dat we nu ongehinderd Gods Woord mogen ho ren. God geve, dat heel Friesland eens die genade ontvangen moge." „Niet alleen Friesland, maar ook de andere gewesten", brengt Worp van Ropta in het midden. In de zaal blijkt voor het middag eten gedekt. Sjouk zegt, er op gere kend te hebben, dat Ropta aan het maal haar gast is. „Dan ben ik eigenlijk over", meesmuilt Wiets ondeugend, waarop Sjouk, toch kleurend, repliceert: „Ben je mal. Worp komt hier wel va ker en jou zie ik haast nooit." „Ei, ei", lacht Wietske, „is meneer al een gewone gast. Dat geeft te den ken." „En willen we nu een tochtje met de ar maken?" stelt Worp voor na de maaltijd, „of willen jullie liever „Hè, nee", valt Sjouk in, „laten we nu direct een tocht maken. De zon schijnt zo heerlijk en straks vriest het allicht harder." Voor Zijne goedigheid zeer groot. „Gaan jullie maar", zegt Wiets. „Ik blijf liever thuis." Waarop Sjouk bij haar er op aandringt, de tocht mee te maken. Maar Wietske blijft bij haar besluit „Dan gaan wij", merkt Worp vro lijk op. Willem heeft spoedig het paard In gespannen. „Het paard staat op scherp, Worp?" „Natuurlijk." Even later weerklinken opgewekt de belletjes en de hei-witte sneeuw DOOR poedert omhoog. Een frisse blos kleurt Sjouks wangen. Worp slaat de richting Enumazijl in. Aanvankelijk spreken zij weinig. Sjouk geniet intens. Gestaag draaft het paard. De vrieslucht jaagt het bloed door de aderen. Wijd ligt het blanke veld. 'tls stil in het rond. Zij ontmoeten geen sterveling. „Hoe vindt jij het Sjouk?" „Heerlijk!" Voor Mekering heeft Worp het paard een weinig ingehouden en als de ar de hoge dijk is genaderd, doet hij het beest stilstaan. „Wat wil je, Worp?" „Laten we even op de dijk gaan. 'tZal een mooi uitzicht op de zee zijn", antwoordt Worp, uit de ar springend en het paard aan een dampaal vastleggend, terwijl Sjouk reeds de dijkhelling opklautert. ,,'tValt niet mee", roept zij halver wege. „De sneeuw ligt wel twee voet hoog." Voor een ogenblik is de strenge Jonkvrouwe van Holdingeburcht ver dwenen en de vroegere wildebras ontwaakt. „Vrij mik?" roept zij. Maar reeds heeft zij een sneeuwbal geworpen, die bijna Worps muts afwerpt. Dan volgt een dolle stoeipartij. Zij lachen als kinderen. Worp tracht Sjouk naar beneden te trekken, maar zij doet een lawine van sneeuw op hem neerkomen." „Toe, Worp. Je krijgt me lekker niet." Sjouk staat boven op de dijk, als Worp nog halverwege worstelt. Dan neemt hij een paar grote sprongen. Sjouk wil een arm vol sneeuw naar beneden duwen, maar verliest haar evenwicht, glijdt omlaag, recht in de armen van Worp. „Mag ik, Sjouk?" „Een ogenblik ziet hij haar diep in de ogen. Dan geeft zij hem haar mond voor een kus. „Sjouk", fluistert hij. „Mijn meiske, mag ik 'hopen, dat je mij niet wei gert? Ik heb den Heer gebeden, jou als vrouw te mogen hebben. Mag ik hopen, Sjouk?" „Ja, Worp", is het zacht antwoord. 'tls een stralend paar, dat een uur later op de Holdingeburcht terug keert. Reeds neigt de zon naar het Westen. Wiets staat uit te kijken. Heb je de slaap uit?" vraagt Sjouk plagend. „O, ik ben altijd uitgeslapen!" lachte Wiets terug. „Maar wat zien jullie er blij uit." „Geen wonder", antwoordt Worp. „We gaan ons verloven en binnen het jaar trouwen. Je kunt ons nu al ge luk wensen." „Is 'twaar? O, Sjouk, wat ben ik daar blij om! En wat zal Njaenkje blij zijn. Van harte Gods zegen, Sjouk. Zij Hij de eerste in jullie ver bond." „Amen", zegt Worp. „Dat geve God. Een jaar later werd er op Ropta feest gevierd. Sjouk betrok als Vrouwe van Ropta de burcht. Neef Wilke bleef tot zijn dood toe op de Holdingeburcht wonen. Monorail i 350 km per uur. Honderden diplomaten hebben Woensdag in Keulen de trein der toekomst voorbij zien razen op een proefbaan van een mijl lengte. Deze trein is een revolutionnair model, dat zich met een snelheid van 350 km, per uur op kogellagers over een rail een holle betonnen baan kaa voortbewegen. Deze trein rijdt zonder bestuurder, omdat de besturing van een centraal punt uit geschiedt. Met de massa-productie van deze nieuwe trein zal binnenkort een begin worden gemaakt en volgend jaar reeds zullen waarsohijnijk in de Belgische Congo en in verscheidene delen van Europa de eerste banen verrijzen. Het project steunt op een plan van een Zweedse multi-millionnair dr Axel Wenner-Gren, die het financieel steunde met enkele andere buitenlanders. Op 't terrein, dat ligt op Fuhlinger Heide bij Keulen en dat afgezet is met prikkel draad en streng bewaakt, is maanden lang onder de grootste geheimhouding aan de spoorbaan gewerkt. Deze baan is van beton en van boven hol. Aan de kanten zijn twee flenzen aangebracht, waarop de trein steunt. De baan wordt gedragen door betonnen zuilen. Het mo del van de trein is sigaarvormig en ge heel van licht metaal. Het loopt in- plaats van wielen op kogellagers over de holle rails. Daardoor wordt het vol gens de uitvinders, dr Josef Hinsen, Georg Holzer, Karl Meyer en Herman Bartelness practiseh onmogelijk dat de trein kan ontsporen. Bij bochten maakt de baan soms een hoek naar binnen van 45 graden. Het model, dat door dr Wenner- Gren met een druk-op-de-knop in be weging werd gesteld en met een snel heid van 135 km per uur voortraasde, is kleiner dan de later te bouwen trei nen. Het neemt stroom af van twee smalle geleidingsrails naast de baan. Volgens de uitvinders zullen bouwkosten voor baan en stations aanzienlijk lager zijn dan de bouw van spoorbanen van het oude model. Buitenlandse vertegen woordigers van spoorwegmaatschappijen zeiden, dat de nieuwe trein in staat is het moderne transport een halve eeuw vooruit te brengen. Ingenieurs, die de proefrit meemaak ten verklaarden, dat de trein vrijwel zonder schokken rijdt. Zij vergeleken de rit met een vliegtochtje en hadden weinig gemerkt van het sterke hellen in de bochten. „BOOMPLANTDAG" TE KOUDEKERKE. De Stichting Nieuw Walcheren heeft voor Zaterdag 1 November op Wal cheren wederom een „boomplantdag" georganiseerd. Zij heeft officieren, on derofficieren en mariniers, die deel hebben uitgemaakt van de voormalige mariniersbrigade in Indonesië, uitge nodigd aanwezig te zijn bij een sym bolische planting der bomen, die de stichting aankocht uit de gelden, wel ke destijds door deze brigade met dit doel bijeen zijn gebracht. De plech tigheid heeft plaats bij huize Der Boe- de te Koudekerke. De marinierskapel zal hieraan mede werking verlenen en zal 's avonds te Vlissingen een taptoe geven, terwijl de commandant van het korps mariniers, generaal de Bruyne, heeft toegezegd aanwezig te zullen zijn. De symbolische planting wordt ge volgd door een plechtige bijeenkomst in de St. Jacobskerk te Vlissingen. MIDDELBURG. 8 Oct. Aardappelen Koqpmans Blauwe grote 10.30 p. 100 kg.; Fruit: Cox Orange pippin 1136; Jona than 4—27; Laxton Superbe 1719; Glo. rie van Holland 819; Allington pippin 15; Goudreinette 1115; Lombart Cal- ville 67; Appels Kroet 314; Goudrei nette Kroet 712; Tomaten 1630; Con. ference 015; Beurré Alex. Lucas 15; Légipont 713; Zwijndrechtse wijnpeer 612; Kraaiperen 910; Maagdeperen 6; Peren Kroet 38; Frankenthaler 7685; Black Alicante 8290; Oranje ananasme- loenen 716. GroentenSla 25; Bloem, kool A. 20—43; B. 11—28; C. 8—15 D. 8; Komkommers A. 19; B. 1114; C. 14; kg. krom 12; Spruiten 4147; Andijvie 310; Spinazie 1527; Veldsla 3031; Postelein 2535; Uien p. kg. 1218; Snij bonen 211.01; Dubbele Prinsessenb. 28 63; Stokprinsessenb. 4660; Saxa's 26 31; Bospeen 823; Boskroten 38; Kroten kg. 612; Prei 815; Rodekool 715; Savoyekool 410; Wittekool 3 6; Witlof 4873; Boerekool 57; Pronk- bonen 2649; Augurken 2763; Heden werd de eerste veldsla aange voerd door Gebr. Koole, St. Laurens. GOES, a OctoDer: Fruit vour export: Goudremetten AA 21.70; A 20.3020.40; BC 14.80; X grof 20.05—20.15; I 12.90—13.30; II 7.20. Allmgton Pippin A 20; BC 11.10; I grof 20; I 9 IX 4.50. Cox Orange Pip pin AA 38.70; A 35.40—36.10; BC 31.80— 32.20; I grof 34.40; I 27—29.40; II 5.90. Glorie van Holland A 25; BC 20.65; I grof 22.30; I 20; II 6.60. Sterappel A 23.30— 23.60; BC 20.40; X grof 21.10; I 15.40— 0.05; II 5.80. Laxton Superbe AA 22.80; A 22.80; BC 14.10; I grof 20.90; I 11.30; n 4. Jonathan A 27; BC 20.05; I grof 22,40; I 17.10; II 6.30. Bramiey Seedimg I grof 8.0; I 7.40. Notarisappels A 19; BC 14; 1 grof 16. Gron, Kroon A 14; BC 11; I grof; 11 X 9; II 5. Zure Bellefleurs A 11.60; BC 8 10; I grof 9.20; I 7; II 5.10. Princesse Noble A 18; BC 14.90; II 7. Doyenne du Comise A 46.10; BC 46.20; I grof 40; I 38.20; II 17.90—18.10. Conference BC 16; I 11.10; XI 6. Zwijdr. Wijnperen A 11.40; BC 8.80; I grof 9.50; I 6.50; If 3.20. No- veau Porteau I 4. Br. Alex Lucas A 20 21.50; BC 17; X grof 20—21.50; I 13; H 5.40. Legipont A 13.90; BC 12; 1 grof 13; 1 11; II 5.50. Emife d'Heyst A 9.50; BC 7.20; I grof 9; I 5.50; II 4. Pondsperen X grof 6.50; I 7.50; H 5. St Remey I grof '7.50; I 7.50; II o. Verpakt fruit; Cox Oranje Pippin AAAA 50; AAA 4245: AA 39—43; A 35—36; I 30-40. Goudref- netten AA 27. Laxton Superbe AA netten AA 27. Laxton Superbe AA 2627; 26—27; A 24; AAAA 32 AAA 31; AA 29— 30; A 2730. Gewone veiling: Goudrei- netten Keuken 12.1012.20; id. fabriek 7.1010.15; Gesorteerde val 77.30. Cox Orange Pippin 826; Allengton Pippin 38; Glorie van Hollan 513; Laxton Superbe 412; Bramiey Seedling 35; Gron. Kroon 37; Jonathan 418; Ster appels 314; Zoete Ribbeling 1119; Do yenne du Comise 8—28; Legepont 410; Conference 312; Zwijndr. Wijnpeer 3— 7; Br. Alex Lucas 3.507; Noveau For- teau 3; Pondsperen 37; St Remy 36; Blauwe druiven: Black Alicante 88. SINT ANNALAND 9 October: Uien middel 18.4318.31; Bonken 17.99; Drie lingen 18.52; Picklers 23.08. Aanvoer 60 ton. Alles per 100 kg. SCHERPENISSE 9 October: Uien mid del 18.1518.10; Bonken 17.53; Drielingen 18.50; Picklers 23.10. Aanvoer 35 ton. Al les per 100 kg. VISMIJN. VEERE, 9 Oct. 2031 kg exportgarna len 60; 238 kg. handelsgarnalen 47 65; 32 kg schar 63—67; 72 kg bot 62 —68; 21 kg tong 215-271; 171 kg. rog 2546; 104 kg. wijting 4050.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5