VELE ZEEUWSE NODEN WACHTEN OP LENIGING. Uit ZeeEands ifUedeti. POPENT doodt raJo0^ Grootscheepse actie tot inzameling van gelden voor eigen provincie* Yli&lliutj,&ó van Me, Eitcwid&n GEMEENTERADEN „Octobermaand - Zeeuwse maand' DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Middelburg Goes. 7 holen. AANBESTEDING SCHEEPSTIJDINGEN DE ^ADIO brengt u Vrijdag 10 October 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 „OCTOBERMAAND ZEEUWSE MAAND". Onder dit motto zal in de nog resteerende Octoberweken in heel Zeeland een grootscheepse actie wor den gevoerd, die tot doel heeft gelden bijeen te brengen voor zeer belang rijke Zeeuwse doeleinden. In elke gemeente zullen mannen en vrouwen rondgaan met intekenlijsten of, waar dat nog niet mogelijk was, met collecte bussen, om iedere Zeeuw, groot of klein, arm of rijk, te vragen iets af te staan voor zijn eigen provincie. „Alweer een collecte dus!" zegt U. Inder daad, maar dan een collecte, die uw eigen provincie voor de volle honderd procent ten goede komt, waarvan geen cent buiten Zeeland wordt besteed. En het doel? Dat is vierledig: het maatschappelijk werk en de gezins verzorging, het kleuteronderwijs, het muziekleven en tenslotte de jeugdzorg. „Door en voor Zeeland", zo kan deze actie, die een traditie moet worden, ook worden aangeduid. Er is geen cent ®ij voor de overheid en evenmin voor de Stichting Zeeland voor Maatsehapplijk en Cultureel Werk, die overigens ber gen werk verzet voor deze inzameling, maar alles komt ten goede aan het ker kelijk en particulier initiatief. Men behoeft niet bevreesd te zjjn, dat het ingezamelde geld zal worden „opgepot"'; zodra de collecte Is afge werkt, gaat het naar de objecten, die door op hun terrein deskundige mensen Worden aangewezen. Van de besteding zal door middel van een accountants rapport volledig verslag worden ge daan. In een gesprek, dat wij hadden met ie heer C. Lijnzaad, directeur der Stichting Zeeland, wees deze ons de grote bedragen, millioenen, die de eerste jaren na de bevrijding door tal van vaak landelijke hulpacties naar Zeeland vloeiden. Er is daarmede zeer veel waardevols tot stand gekomen, maar uiteraard was het geld zeer vaak nodig om in de allerergste nood te voorzien. Sociaal bewust. Men mag het rustig zo stellen, dat de Zeeuwen in die tijd over het alge meen nog niet zo sociaal bewust wa ren. Dit nu is, met name de laatste vier jaren, enorm veranderd. Aller wegen ziet men in Zeeland niet alleen de noodzaak, maar ook de mogelijk heden van tal van sociale, sociaal-cul turele en culturele activiteiten. Maar. waar een wil is en men tot de daad wil overgaan, moet een weg gevon den worden! Want laten we er maar geen doek jes om winden: overal ontbreekt het geld om iets op te zetten. De men sen willen wel, maar zij hebben geen gereedschap! Er zit naar onze mening voldoende geld in Zeeland om tal van wensen op genoemde gebieden tot werkelijkheid te maken, maar., heel vaak is dit geld niet liquide en kost het enorme moeite het zover te bren gen. Er blijft niets in Zeeland. Daar komt nog iets bij. De Zeeuw 1.3 in 't algemeen, als hem een collectebus wordt voorgehouden, goedgeefs. En de doelen, waarvoor wordt gecollecteerd, zijn stuk voor stuk goed. Maar van de 100 collectes zijn er zeker 99, waarvan geen cent in Zeeland blijft. In prac- tiseh alle gevallen komt het geld ten goede aan activiteiten in de randstad Holland. Wij zeggen niet; geeft nooit meer in collectebussen, maar wel: denkt straks in de eerste plaats aan hetgeen hard nodig is in nw eigen provincie! Dat is ook om een andere reden van zo grote waarde. Zo'n actie zal n.i. het provin ciaal besef versterken, want zjj is een beroep op de saamhorigheid van de Zeeuwen. Elke sector moet uiteindelijk die ac- comodatie krijgen, die zodanige voor- i zieningen geeft, dat deze niet minder zijn dan in andere landsdelen. „Zelf doen!" moet het motto worden. Een collecte voor de eigen provincie is overigens geen nieuwigheid. In Drente is men er al jaren geleden mee begon nen en met steeds groter succes. Dat geldt ook voor Groningen en voor Friesland, die wat later zijn begon nen. Punt één: maatschappelijk werk. „Wat is dan zo hard nodig in Zee land?" zal men vragen. De vier doel einden voor de collecte van deze maand zijn tegelijk een uitgebreid pro gramma. Daar is allereerst het maat schappelijk werk en de gezinsverzor ging. Het merkwaardige is, dat in ons land (ondanks het feit, dat er nu een apart departement voor bestaat!) nog geen enkel subsidie wordt gegeven voor het maatschappelijke werk als zodanig. Wèl voor de opleiding der krachten en de salariëring, maar niet voor het eigenlijke werk. Het is niet de bedoeling, dat uit de opbrengst der collecte subsidies zullen worden gege ven, maar wel, dat bestaande leemten worden opgevu! Op Tholen ligt de zaak nog moeilijker. Als hier voor het nodige kan worden gezorgd, zal er over heel Zeeland een net zijn gelegd van maatschappelijke werksters. Hoe nodig dit is, blijkt wel uit wat op Walcheren gebeurde Nog maar kort geleden werd met het werk be gonnen en nu zijn er al 10 gezinsver zorgsters. Punt twee: de kleuterscholen. In de tweede plaats de kleuterscho len. Uit een vroegere gift konden de kleuterscholen op Schouwen en Duive- land worden gesaneerd. Maar een en quête heeft uitgewezen, dat in tal van Zeeuwse plaatsen de situatie thans zó is, dat het uit hygiënische overwegin gen eigenlijk niet meer verantwoord is de scholen langer open te houden. Sier is werkelijk sprake van nood. Neem verder de opleiding der "fröbel onderwijzeressen. Drie uitstekende op leidingen, twee in Middelburg en één in Hulst, hebben het werk tot heden zelf moeten financieren. En aangezien het geld thans op is, is het gevaar niet denkbeeldig, dat ge stopt moet worden. Maar weet U, wat dit betekent? Dat straks, wanneer de nieuwe wet op het kleuteronderwijs In werking treedt, geen enkele kleuter school subsidie zal krjjgen, omdat er geen gediplomeerde leerkrachten aan verbonden zjjn. Punt drie: bet muziekleven. Dan de muziek. Toen enige tijd ge leden een eenvoudig onderzoek werd ingesteld naar de vraag, wat nodig zou zijn om het muziekleven in onze pro vincie op hoger peil te brengen, bleek, dat om te -beginnen f 150.000 zou moeten worden neergeteld om het de muziek- en zangverenigingen moge lijk te maken haar werk naar behoren te verrichten. Er zijn muziek- en zang verenigingen, die zelfs niet in staat zijn de partituren aan te schaffen, laat staan de noodzakelijke instrumenten! En ieder zal het er toch wel mee eens zijn, -lat de muziek in het leven voor de meeste mensen (ook op de dor pen!) een culturele factor van vitaal belang is. Punt vier: de jeugdzorg. Tenslotte de jeugdzorg. Wat ach óók in het Zeeuwse jeugdland afspeelt leent zich niet voor beschrijving in een dagblad. Laten wij alleen zeggen, dat de ontwrichting der gezinnen en de verwording der gemeenschap niet op houdt aan de rand van de stad, maar ook in onze provincie onrustbarende vormen aanneemt. En nu weten wij wel, dat hier in de eerste plaats geestelijke factoren een rol spelen en dat vele gezinnen niet goed zijn, maar onmiddellijk stellen wij daartegenover, dat het jeugdwerk in al zjjn vertakkingen hier ondenk baar veel goed kan doen. Maar.dat jeugdwerk, dat zich speciaal bezig houdt met de jeugdzorg, kampt met grote financiële moeilijkheden, waar van de kadervorming en het gebrek aan goed geoutilleerde jeugdhuizen, ook in de dorpen, de grootste wel zijn. Ziehier dan enige taken, concreet en breed, die op spoedige uitvoering wachten. En waarvoor wij een drin gend beroep op de Zeeuwen doen. Straks gaat de actie draaien. Frisse affiches zullen in enkele Zeeuwse plaatsen verschijnen. Bijna alle ge meentebesturen verlenen medewer king en dat is ook met tal van or- ganisaties het geval. Het volgend jaar zal in de collecteperiode geen enkele andere collecte mogen plaats vinden. De actie kan starten! In alle streken van Zeeland is een actieleider al geruime tijd met de voorbereidingen druk aan de gang. Op Walcheren is dat het lid van Ged. Sta ten, de heer A. Schout, op de Beve- landen nar dr A. J. J. M. Mes, even eens lid van G.S., op Tholen burge meester D. C. Bouwense van St. Maar tensdijk en Seherpenisse, op Schouwen en Duiveland wethouder R. Gerritsen van Zierikzee, in W. Z.-Vlaanderen burgemeester J. M. A. C. van Dongen van Aardenburg en in O. Z.-Vlaande- ren de heer A. L. S. Lockefeer, lid van G.S. En voor een juiste verdeling van de opbrengst der collecte treden drie adviescommissies op. De eerste, voor sociaal werk, staat onder leiding van de heer Schout, de tweede, de socaal-culturele commissie, wordt door de heer Mes geleid, terwijl de leiding der commissie voor de jeugd zorg berust bij ds H. M. Strating te Goes, voorzitter van de Herv. Jeugdraad. Als straks ook de intekenlijst of de collectebus wordt voorgehouden, ken dan uw plicht voor Zeeland: geef en geef mild! Ingezonden Mededeling (adv.) Een paar voorbeelden: op de Beve- landen kan zowel het protestants christelijke als het rooms katholieke maatschappelijke werk niet op gang komen, omdat er geen startsubsidie is. BORSSELE Collecte. De rondgang voor de reclas sering heeft opgebracht f 42. s-GRAVENPOLDER Collecte. De opbrengst van de col lecte voor de Reclassering bedroeg in 's-Gravenpolder f 25.78. NIEUW DORP Collecte. De collecte voor de Re classering heeft opgebracht de som van f 183,55. OOSTKAPELLE Van de oud-verpleegsters. In deze gemeente is een comité gevormd voor het voeren van een actie voor het fonds voor hulp aan oud-verpleegsters In dit comité hebben zitting de dames Sprenger, Louws, Aalewijnse, Voor bergen, Bom, Dercksen, Provoost, de Kam geb. Wondergem, Bommeljé geb. Wisse, de Kam geb. Janse, P. Francke en J. Poppe. Dezer dagen zal een huis-aan-huis-inzameling worden gehouden. OVEZANDE Raadsvergadering. Maandagavond om half acht vergadert de raad dezer gemeente. De agenda vermeldt o.m, de herbenoeming van de leden van de commissie advies Woonruimtewet: goedkeuring rekening B.A. ^951; idem begroting B.A. 1953 en een voorstel tot premie voor woningverbetering. POORTVLIET Contactavond Nationale Reserve. In de gymnastiekzaal van de o.l.s. werd een contactavond gehouden van de Nationale Reserve en waarbij 2 ge sneuvelde militairen uit deze gemeen- SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V. - INCASSO-BANK N.V., GOES. Nederland 1947 Dollarlening 1947 Invest. Certif. Ned. 1962/64 cum Grootboek 1946 91J4 91# 93# - 92** 92# 92?* - 92# - 3K. Olie 1950 114114# Cult. H. Ind. Bk 4254 42# Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij A.K.U. Bergh's Jurg. Berkel's Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Do 6 cum. pref. wd. Unilever Wilton-Fijenoord Biliton I rubr. Biliton II rubr. Dordtsche Petr. Kon, Glit 8954 14354 142J4 150J4 150 243% 24454 924* 92% 1125% 11354 - 15854 10554 10534 145J4 145 14854 14854 178 177 19154 19254 15254 153J4 130% 131 1735* 173 157 15734 175 175 29544 296 317% 318 Dito, pref. Dito, onderaand. Mcveara Enim A'da mRubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe De Oostkust Serbadjadi Oost Java Rubber Holl. Am. Lijn Jav. Ch. Jap.lijn Kon. Boot Kon. Paketvrt Kon. Rott. Lloyd Ommeren's Sch.vrt Ned. Sch. Unie St.v. Mij Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Mij Senembah Muller Co Amsterd. Bk Esconipto Bank 308# Rott. Bank 315# 316# Twentsche Bank 486 484 Overzeese Gas 72 71# Borneo Sumatra 74% 75 Internatio 79 79 Am. Radiator 60L 59L Am. Smelting 74% 72# Anaconda Copper 34# 34# Bethl. Steel 27% 27# Chrysler 143 141# Ford Canada 115 115 General Motors 130# 130 Hudson Motor 96 97 Intern. Nickel 117# 118 K ennecott 165# 165 Rep. Steel 118# 118# Stand. Brands 131# 132 U.S. Steel 81# 82# North. Am. 34# 34# Cities Service 67# 67 Cont. Oil 15# 15# Midcont. Oil 84# 84 Philips Oil 63# 63 H Shell Union 47# 47# Tide Water 165# 165# Baltimore 155# 156# Miss. K. Texas 51# New York Centr, 156 156# 156# 156# 70 69 134 15# 15# 41# 39# 40# 48# 84 837* 61# 61#B 59# 60# 15# 15# 45# 45 73# 73# 38# 39 25# 26 37# 38 22# 22# 93 94# 59# 61 61# 69# 69# 20# 20# 20# 21# 5# 17# 18# te werden herdacht en een drietal eretekens (onderscheiding van orde en vrede) werden uitgereikt. De bur gemeester sprak een welkomstwoord waarna hij aan M. Dekkers, A. Je- roense en G. Schipper de eretekenen uitreikte. Overste de Feijter zette vervolgens het doel en de taak van de Nationale Reserve uiteen. Na de pauze sprak de secretaris van het Instituut Steun Wettig Gezag. SINT ANN ALAND Postzegelactie. Door de leerlingen van de school met de Bijbel te Sint Annaland werd een postzegelactie ge organiseerd ten bate van het Doof- stommeninstituut „Effatha", die een bedrag van f 137.51 opbracht. Gemeentebegroting. De gemeente begroting van Sint Annaland laat aan ontvangsten en uitgaven een bedrag zien van f 163.566.35 met een onvoor ziene post van f2577.77. De kapitaal- dienst heeft als bedrag van ontvangst te zien f 247.435,67, terwijl de uit gaven van genoemde dienst f 249.226.14 bedragen, alzo een nadelig saldo van f 1790.47. STAVENISSE Geslaagd. Op het te Middelburg ge houden examen slaagden voor water bouwkundig opzichter de heren C. W. Klippel en D. Roozemond. Collecte. De Reclasseringscollecte bracht te Stavenisse op f 19.36. VEERE Jaarfeest Meisjesvereniging. De Ned. Herv. Meisjesvereniging „Dor cas" hield Woensdagavond ter ge legenheid van het 15-jarig bestaan, een jaarfeest in het „Schotsche Huis". De avond werd grotendeels gevuld met voordrachten, tableaux en zang. Na mens de Ned. Herv. Jeugdraad wekte de heer J. Bliek de jeugd op lid te worden van een der jeugdverenigin gen. Ds C. D. Otte sloot de avond. De zaal was stampvol. YERSEKE De zwemschool in het afgelopen seizoen. Er is in het afgelopen seizoen een drukker gebruik gemaakt van de zwemschool dan in 1951. Naar schatting heeft het aantal baden dit jaar 31.957 bedragen tegen 27.251 in het vorige jaar. Aan mannen werden 29 maand- kaarten verkocht, aan vrouwen 51, aan jongens 345 en aan meisjes 398. Het aantal verkochte dagkaarten was: mannen 1466, vrouwen 1364, jongens 5820, meisjes 6847. Rekent men, dat zij, die een abonnement hadden, 20 maal per maand zwommen, dan komt men tot 16.460 baden, hetgeen, vermeer derd met de 15.497 baden van degenen, die een dagkaart kochten, in totaal 31.957 maakt. C.F.A. vertoonde „Schipper naast God". Dinsdag en Woensdag draaide voor de C.F.A. in de Schouwburg de naar een scenario van Jan den Hartog ver vaardigde Franse film „Schipper naast God". Deze film herinnert aan de verdrukking der Duitse Joden, die uit hun „vaderland" werden geslagen en getrapt, maar nergens welkom waren. De film geeft de strijd weer van Joris, een zeekapitein, om een oplossing te vinden. Hij meent in de Bijbel de letterlijke opdracht gelezen te hebben deze mensen te redden en als hij voor een onoplosbaar probleem staat, ver wacht hij een engel om hem de op lossing aan de hand te doen. Een Amerikaanse geestelijke komt hem aanraden terug te gaan, hem met Bijbelteksten aantonend, dat het even goed Gods bedoeling kan zijn, dat de Joden worden vernietigd. In de ge daante van een lid der bemanning ziet Joris dan de engel, die hem aan raadt naar een plaats te varen, waar zeilwedstrijden worden gehouden. Hij offert zijn schip op voor zijn „lading'" en volbrengt op deze wijze zijn plicht tegenover de naaste. De kerk had hem niet gesteund in zijn worsteling, hem afgeraden er mee door te gaan en dit tekent de slappe houding, die zü aannam tegenover de vele ver volgden. Hoewel vele beschuldigingen tegen kerk en christendom niet aQeen aan vechtbaar, maar ook onjuist zijn, en de kerk in de persoon van de Ame rikaanse geestelijke tot een caricatuur wordt gemaakt, blijft de aanklacht tegen het christendom. De film heeft een zeer realistisch karakter, maar zij confronteert ons met een probleem, dat wij niet naast ons kunnen neer leggen. Oesterverzending. In September zijn ln totaal 1.471.820 stuks oesters verzonden De gedetailleerde verzending is als volgt: Nederland 105.092; België 1.232.838; Enge land 47.500; Duitsland 78.790 en andere landen 7.600 stuks. Oesterpannen te water. In 1952 werden door de panneboeren te water gebracht 2.975.500 pannen, waarvan 2.874.500 stuks in Oosterschelde W.-deel en 101.000 in Oosterschelde O.-deel benevens 9.812 mosselschelpen. Alles is bestemd voor de broedval van de oestercultuur. De vereniging voor E.H.B.O. groeit. De afd. Goes der Ned. Vereniging voor E.H.B.O. is weer een nieuwe cursus be gonnen. Er wordt eenmaal per week les gegeven, nl. één uur theorie door dokter H. J. Entink te Kloetinge en één uur praktijk door zuster v. d. Kley en de leer Snoep. Deze cursus zal 8 a 9 maan den duren. Ongeveer dertig dames en heren hebben zich aangemeld om opge leid te worden voor het eenheidsdiploma E.H.B.O., dat na een met goed gevolg af gelegd examen wordt uitgereikt en dat 2 jaar na dagtekening geldig blijft. Na deze periode moet herexamen gedaan worden ter verlenging, tenzij de betrok ken persoon regelmatig geoefend heeft. De docerende arts kan dan nl. een „art senverklaring" uitschrijven, waardoor het herexamen vervalt. In November a.s. zullen 14 personen het examen afleggen ter verkrijging van het eenheidsdiploma, zodat de afd. Goes dan 25 gediplomeerde E.H.B.O.-ers telt. Voor deze leden wordt elke 14 dagen een oefenavond gehouden, waarbij in ploegen gewerkt wordt en waar de prac- tische eerste hulp verder wordt beoefend, want na het behalen van het diploma moet de E.H.B.O.-er eerst practische er- vanring opdoen, teneinde in voorkomen de gevallen op een verantwoordelijke wijze de eerste hulp te verlenen. Bovendien zal deze winter aan de ge diplomeerden een vervolgcursus gegeven worden, waar enkele belangrijke onder werpen behandeld zullen worden en vra gen kunnen worden gesteld. De E.H.B.O.-ers in de kring Zuid-Be veland kunnen deze winter weer hun krachten meten op een aantal wedstrij den, die te Goes gehouden worden. De afd. Goes beschikt thans over ver- bandtrommels, die in de stad zijn uitge zet, t.w. Kamperfoeliestr. 9. Middelburg- sestr. 19; A. J. Kade 5; terwijl er deze zomer op het Goese Sas ook een E.H.B.O. trommel aanwezig was. Bij wedstrijden, wandeltochten, reizen voor ouden van dagen, enz. staan de le den van de E.H.B.O. afd. Goes ter be schikking van de Goese burgerij. Aan vragen hiervoor kunnen worden gericht aan het secretariaat, Marktveld 1, Kloe tinge. Tamboers en pijperscorps „Excelsior" had goed jaar. Maandagavond hield het Tamboers- en Pijpercorps „Excelsior" haar 22ste jaarvergadering in het C.J.M.V.-gebouw, onder voorzitterschap van de heer J. de Kok. Zoals de voorzitter vertelde is het de vereniging zeer goed gegaan in het afgelopen jaar. Verschillende prij zen werden behaald, waaronder 3 eer ste en men zal ook nu weer alle krach ten inspannen voor de winteruitvoe- ring en het volgend seizoen. De penningmeester, de heer A. Fran cke, wist ondanks de grote kosten toch nog een batig saldo te boeken. Bij de bestuursverkiezing werden de heren L. Beeke en H. Timmerman ge kozen als bestuurslid in de vacatures van de heren A. de Beste en J. P. Schrier. De heer J. de Kok was even eens aftredend doch werd opnieuw her kozen. In principe werd besloten medewer king te verlenen aan het eeuwfeest van het C.J.M.V. wat op Hemel vaartsdag te Den Haag zal worden ge vierd en waarbij dan tevens de Nat. Pijpersdag 1953 zal worden gehouden. Ter afwisseling was er zang en film. Oorkonden uitgereikt. De burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate, heeft gistermiddag, na mens de Minister van Oorlog, aan de nagelaten betrekkingen van een zestal stadgenoten, die in dienst van het va derland zijn gevallen, oorkonden uitge reikt. Deze uitreiking vond plaats ten stadhutze en betrof de in de Meidagen van 1940 gesneuvelde stadgenoten A. N. Westdijk en J. A. van Nieuwenhujj- zen, de in 1945 overleden ooriogsvrij williger M. B. Traas en de tijdens de politionele actie gesneuvelde stadgeno ten M. C. Kloet, A. J. Foudralne en C. J. Ventevogel. Benoeming bij de P.T.T. Tot kantoorhouder van de P.T.T. Oud Vossemeer is benoemd de heer M. v. d. Sande te Tholen. te Reglement van politie voor de Zeeuwse polders wordt gewijzigd. Ged. Staten willen ook het Regle ment van politie voor de polders of waterschappen in Zeeland op de hel ling brengen. Een der voornaamste wijzigingen heeft betrekking op de dragline, die steeds meer wordt ge bruikt bij het delven en reinigen van waterleidingen. De vraag was ge rezen, of de aanpalende grondgebrui ker verplicht is een dragline, die voor dat doel wordt gebruikt, op zijn land toe te laten. Ged. Staten hebben deze vraag be vestigend beantwoord en stellen een nieuwe bepaling voor, waarbij de eigenaar of grondgebruiker verplicht wordt het delven (reinigen) met een dragline of andere mechanische mid delen, desgewenst tegen een door het polderbestuur vast te stellen re delijke schadevergoeding, waarover beroep mogelijk moet zijn bij Ged. Staten, te gedogen. Zo lang dit niet is geschied, zal de eigenaar of grond gebruiker deze middelen van zijn land kunnen weren en daarmede het werk kunnen tegenhouden. Het nieu we voorschrift wordt alleen voor gesteld t.a.v. z.g. polderwaterleidingen. Bevordering bij de belastingen. De assistent H. W. Staal, leider van de Ambulante- en Recherchedienst der invoerrechten en accijnzen te Sluiskil is benoemd tot hoofdassistent-titulair. ZEEUWSE HERVORMDE VROUWEN IN GOES BIJEEN. te Gr^,re2 wfrd in de Prins van Oranje de Zeeuws» e,s,tu,rendaS gehouden van wenm^L afdeling der Herv. Vrou- rKV w C'J"V'F- onder leiding welkom tot de talrijke aa^ezfgen hm woord verleende aan mevr ifn Z, Borch tot Verwolde-Maris uit Gelder- 'taalsen die sprak over doel en werk der Nationale Vrouwenraad. Dit in ver band met de onderhandelingen die ge voerd worden om de Hei-vormde vrou wengroepen zich daarbij te laten aan sluiten. Na de middagpauze werden enkele interne zaken afgehandeld er werd o.m. in het kort een herderlijk schrij ven besproken met betrekking tot echt scheiding sprak mevr. Van der Graaff over de vrouwelijke vrijwillige hulpverlening in verband met de Be scherming Burgerbevolking. Zij besprak de argumenten voor en tegen de deel name hieraan, die thans door elke ver eniging in eigen kring kunnen worden doorgenomen. Mej. Wika De Vlieger uit Goes, welke is aangesteld door de C.J.M.V. Zeeland maakte deze middag meteen kennis met de vergadering en leidde de samenzang. Weg Oud-Vossemeer—Sluispolder in beheer en onderhoud bij de Provincie. Ged. Staten hebben de Prov. Staten voorgesteld het bij het Waterschap Oud-Vossemeer in beheer en onder houd zijnde gedeelte van de weg Oud-Vossemeer-St. Annaland (Oud- Vossemeer-Sluispolder), ter lengte van ca. 5265 meter, met ingang van 1 Januari 1953 in beheer en onder houd te brengen bh de Provincie, zulks op verzoek van het Waterschap. Dit moet jaarlijks aan de Provincie daarvoor een bedrag van f4475.— be talen, welke bijdrage voor de toe komst kan worden afgekocht door betaling ineens van f 111.881.—Het Waterschap moet de Provincie koste loos in eigendom afstaan het verhar dingsmateriaal, de afwateringsmidde len en al hetgeen als tot de weg be horende kan worden aangemerkt. Woonhuis te Veere. De uitslag van een door de stichting Woningbureau voor de landbouw in Zee land betreffende de bouw van een woonhuis voor de heer F. van Sluys te Veere, luidt: Fa. de Rijke en van Sei zen, Middelburg f 15.090; Fa. C. Jo- ziasse Zn, Middelburg f 15.465; J. Geschiere, Middelburg f 15.800; N. Th. van Doorn, Sint Laurens f 15.900; Fa. J. Mesu Zn, Sint Laurens f 15.935; J. Adriaanse, Sint Laurens f 16.145; A. Blankenburgh, Nieuwdorp f 16.300; L. de Rijk, Middelburg f 16.300; L. P. in 't Veld, Middelburg f 16.336; Gebrs Boogaard, Grijpskerke f 16.350; W. de Pagter, Middelburg f 16.386; Fa. L Franse Zn, Middelburg f 16.990; A. Geense, Middelburg f 17.100; J. Jobse, Veere f 17.900; L. Goedbloed, Veere f 18.280. GROTE VAART. ABBEKERK: 9 te Genua naar Japan; BLOEMFONTEIN: 9 van Amsterdam naar Bremen; FAIRSEA: 10 te Sydney; GROO- TE BEER: 13 te Hoek van HoRand verw.; INDRAPOERA: 8 te Belawan naar Tand- jung Priok; WILLEM RUYS: 11 te Port Said verw.; ARENDSDIJK: 9 te Rio de Janeiro naar New York; NIEUW AM STERDAM: 8 van W. Scillys naar New York; SLOTERDIJK: pas. 8 Gibraltar naar Halifax; VEENDAM: 8 van Sout hampton naar Halifax; BOSFONTEIN: pas. 8 Gibraltar naar Marseille; LEO- POLDSKERK; 9 te Djeddah; ORANJE- FONTEIN: 8 te Kaapstad; RIDDER KERK: 8 van Fremantle naar Adelaide; RIJNKERK: 8 te Zanzibar; SIBAJAK: 8 te Willemstad naar Wellington; WATER MAN: pas. 8 Azoren naar Willemstad; ZUIDERKRUIS; 8 Kaap Clear naar Am sterdam. BEKENDMAKING. B. en W. van Oost- en West Souburg brengen ter openbare kennis, dat de door de gemeenteraad van 3 Oct. ji. vastgestelde verordening ingevolge art. 11, le lid van de winkelsluitingswet 1951, voor een ieder, gedurende 3 maanden, ingaande heden, op de secretarie der ge meente ter inzage ligt. 's-HEER ABTSKERKE. Verplichte winkelsluiting op W oensdagmiddag. Woensdag kwam de raad der ge meente 's-Heer Abtskerke in openbare vergadering bijeen. De heren J. C. van 't Westeinde, J. Blok en M. H. van Liere waren afwezig. Het voornaamste punt van de agenda vormde de behan deling van de winkelsluitingswet. De volgende besluiten werden genomen 's zomers zullen de winkels tot 7 uur open zijn, behalve 's Zaterdags, dan tot 8 uur. In de winter zullen de zaken een uur eerder sluiten. De verplichte winkelsluiting werd bepaald op Woens dagmiddag. Voorts werd ln de vacature-P. Wisse tot ambtenaar van de burgerlijke stand benoemd de heer P. Harthoorn, ambte naar ter secretarie. De lagere tuinbouw school te Kapelle krijgt voor het jaar 1952 een subsidie van f25 voor elke leerling, die uit 's-Heer Abtskerke deze school bezoekt. Tenslotte werd de begroting voor 1953 aangeboden. De post onvoorzien geeft een bedrag aan van f 3000. Voor de verbetering van de Langeweg en de restauratie van de toren zfln flinke be dragen uitgetrokken. Raad van 's-Heer Arendskerke debateerde over winkelsluiting. Gisteravond heeft de gemeenteraad van 's-Heer Arendskerke gesproken over de winkelsluitingswet en beslo ten, dat van November tot Februari de winkels op werkdagen om 6 uur ge sloten moeten zijn en 's Zaterdags om 7 uur. Van Maart tot October zijn deze tijden op werkdagen 7 uur en 's Zater dags 8 uur. De kappers mogen het gehele jaar tot acht uur hun zaak open hebben. Voorts werd besloten geen koopavond en geen vacantiesluiting toe te staan. De kappers mogen 's Maandagsmid dags sluiten. Een beslissing over de halve dag sluiting van andere winke liers wordt nog nader overwogen. Langdurig werd gediscussieerd over het al of niet handhaven van het open stellen van winkels op Zondag te Le- wedorp. Met de stemmen van de K.V. P.-leden, de heren A. C. de Koning en C. Verdonk en de heer Meijaard (P. v. d. A.) tegen, besloot de raad dat voortaan 's Zondags de winkels Lewedorp gesloten moeten zijn. te GEMEENTEBEGROTING VAN KOUDEKERKE SLUIT MET EEN TEKORT. In de eerstvolgende raadsvergade ring zal aan de orde komen het vast stellen van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1953. De begroting is thans opgesteld hoewel het oorspron kelijk in de bedoeling lag te wachten tot de resultaten van de komende herziening van de financiële verhou ding tussen Rijk en Gemeenten be kend zon zijn. Het bleek niet mogelijk de begroting met de beschikbare middelen sluitend te krijgen. Teneinde toch het nodige evenwicht te krijgen werd een bijzon dere uitkering van het Rijk geraamd op 8790,De algemene uitkering van het Rijk werd evenals in 1952 op 14H van het basisbedrag geraamd. De uitkering wegens het gemis van de opbrengst der ondememingsbelasting werd gehandhaafd op 31746. De uitgave voor het gewoon lager onderwijs wordt geraamd op f 42,- per leerling. Enige critiek werd ge richt aan het adres van G.S., die de prov. subsidie voor de verpleging van krankzinnigen handhaven op het voor oorlogse peil. Voor de verbetering der straten werd wederom een bedrag van ƒ6000.uitgetrokken. Het zal in de toekomst waarschijnlijk noodzakelijk worden, dat een straatbelasting zal worden ingevoerd teneinde met de opbrengst hiervan een gedeelte van de onkosten van het in te stellen wegschap te dekken. Ook wordt gerekend op de mogelijk heid dat in 1953 zal moeten worden bijgedragen in het exploitatietekort van de stichting VeBe Na Bos. Voorts werd rekening gehouden dat de Ver. voor Culturele Belangen „Lammerenburg" een, zij het beschei den, subsidie zal worden verleend in verband met de exploitatie van de speeltuin. Voor de post „onvoorziene uitgaven" is ƒ2500,uitgetrokken. -ATtKDAG 11 OCTOBER 1952, HILVERSUM I (402 m.) KRO; 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Gram.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zie ken; 11.15 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; (12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13220 Lunchconcert; 14.00 Boekbespr.; 14.10 Gram.; 14.20 Engelse les; 14.40 Amateurs programma; 15.15 Kroniek van letteren en kunsten; 15.55 Tweede Gelderse Zan gersdag; 16.20 „De vliegende Hollander", causerie; 16.30 „De schoonheid van net Gregoriaans"; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Gram.; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.25 Amusementsmuziek; 18.45 Buiten landse correspondenties; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.20 Parlementsoverzicnt; 19.30 Gram.; 20225 De gewone man; 2020 „Lichtbaken", causerie; 20.50 Thuisfront- Tombola; 21.00 Gev. programma; 21.50 Actualiteiten; 22.00 Amusementsmuziek; 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22 24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gram.; 8.30 Orgelspel; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; VPRO 10.00 „Tijde lijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 Mor genwijding; VARA: 1020 Voor de arbei ders in de continubedrijven; 11.30 Gram.; 12.00 Orgelspel; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 Roemeens orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Commentaar; 13.20 Dansmuziek; 14.00 Radioweekjournaal; 14.25 Gram.; 14.45 Boekbespreking; 15.00 Amateuruitzending; 15.30 „Van de wieg tot het graf"; 10.45 Accordeonmuziek; 16.15 Sportpraatje; 16.30 Radio Philh. orkest en solist; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Filmprogramma; 18.40 Regeringsuitzen ding Zoeklicht op de Westerse defensie; 19.00 Artistieke staalkaart; VPRO; „Pas separtout", causerie; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie; VARA20.00 Nieuws; 20.05 Gev. programma; 22.00 So cialistisch commentaar; 22.15 Weense mu ziek; 22.40 „Onder de pannen", hoorsp.; 23.00 Nieuws; 23.15 Reportage; 23.20— 24.00 Verzoekprogramma. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber.; 12.33 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram 15.15 Ethnische mu ziek; 16.00 Gram 16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.30 Orgelconcert; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Cabaret; 21.15 Accor- deonspel; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05—24.00 Dansmuziek.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2