BLOEDIGE STRIJD IN KOREA OM DE „WITTE PAARD" HEUVEL Frankrijk krijgt te weinig naar zijn zin van de V,S, Raad van Terneuzen vraagt over veel punten opheldering Morgen begint ons nieuwe feuilleton De helling en top, die steeds van bezitter verwisselden, liggen bezaaid met doden en gewonden Grote wanhoop in Londen Amerikanen zijn verlegen Schilderij voor Amerika Mary Pos sprak te Middelburg PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Een punt van strategisch belang 1 SNIPPER NIEUWS e Ged. Staten wensen 'n behoorlijke rechtspositie voor het polderpersoneel Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2297. Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 10 OCT. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Kareise, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.58 u., onder 17.56 u. Maan op 23.30 u., onder 15.29 u. Hoogwater Zaterdag 11 October: Vlissingen: 7.14 u. 1.31 m., 20.00 u. 1.39 m. Terneuzen: 7.41 u. 1.51 m., 20.27 u. 1.58 m. Wemeldinge: 8.43 u. 1.22 m„ 21.21 u. 1.37 m. Zierikzee: 8.21 u. 1.05 m., 21.04 u. 1.21 m. Rapport van de ontwapenings commissie der Verenigde Naties. De ontwapeningscommissie der Ver enigde Naties heeft met elf tegen één stemmen het door haar aan de alge mene vergadering uit te brengen rap port goedgekeurd. Alleen de Sowjet- Unia stemde tegen. In het rapport worden de debatten van het afgelopen jaar, die hoofdzake lijk liepen over de Sowjet-Russische beschuldiging, dat de Verenigde Naties zich in Korea aan bacteriologische oor logvoering schuldig zouden hebben ge maakt, behandeld. In frontberichten wordt gemeld, dat Zuid-Koreaanse troepen er gisteren, na hevige gevechten van man tegen man, in geslaagd zjjn de top van de „Witte Paard"-heuvei te bereiken. Zij hadden de heuveltop Woensdag avond bereikt, om Donderdagochtend door aanvallen der Chinese commu nisten teruggedrongen te worden, waarna later op de dag, na verwoede gevechten met handgranaten, geweerkolven en bajonetten, de top weer werd bereikt. Om het bezit van de heuvel wordt thans reeds drie dagen lang verbitterd gestreden. De toegangen tot de „Witte Paard"-heuvel op de hellingen en de top zijn bezaaid met gesneuvelden en gewonden van beide partijen. Terwijl de Zuid-Koreanen, die op dracht hadden gekregen de heuvel tot elke prijs te heroveren, hun storm aanvallen uitvoerden, bombardeerden geallieerde jachtbommenwerpers on ophoudelijk de Chinese stellingen ach ter het front. De „Witte Paard"-heuvel is van groot strategisch heianj. Indien de Chinezen hem zouden bezetten, zou de Na de treinramp. Velen wachtten tevergeefs. Brandweerlieden hebben gistermor gen, bijna 24 uur na de treinramp in de Londense voorstad Harrow, een man levend onder de brokstukken van de drie verongelukte treinen uitge haald. De man was bewusteloos en werd onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht. Een brandweerfunctio naris zei te geloven, dat nog velen onder de brokstukken bedolven lig gen; alleen was niet bekend hoevelen nog in leven zijn. Aanvankelijk had de politie bekend gemaakt, dat 85 lij ken waren geborgen, maar het aan tal liep op tot 95. Volgens de laatste gegevens worden nog 90 gewonden in ziekenhuizen verpleegd, waarvan ve len in levensgevaar verkeren. Buiten 't station wachtten angstige mannen en vrouwen op nieuws van vrouwen, mannen of kindaren, die Woensdagavond niet naar hnis zijn teruggekeerd. Veel kinderen en kan toorbedienden, die met de veronge lukte locaaltrein reisden, worden nog vermist. De voorraad bloedplasma van de plaatselijke ziekenhuizen is verbruikt. In het gehele land melden zich hon derden vrijwilligers om bloed af te staan ten behoeve van de slachtoffers der ramp. Het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis heeft het volgende telegram verzonden aan het Britse Rode Kruis te Londen: „Diep ontroerd door het spoorwegongeluk in uw land betuigen wij uw vereniging al ons medeleven en onze beste wensen voor het welslagen van de pogingen om bijstand te verlenen en het leed te verzachten". van vitaal belang zijnde spoorweg, waaraan ook Seoel ligt en die wordt gebruikt voor de aan- en afvoer van troepen en het opvoeren van voorra den der verbondenen, onder het Chi nese artillerievuur komen te liggen, hetgeen waarschijnlijk een wijziging van de geallieerde frontlinie nodig zou maken. De Franse en Amerikaanse verdedi gers van de nabij gelegen „Pijlpunt"- heuvelrug hebben gisteren alle felle aanvallen der communisten afgesla gen. Door gevechtswagens gesteunde in fanterie der communisten heeft in de centrale frontsector, ten Oosten van Koemsong, een c.anval uitgevoerd, die werd afgeslagen. Tien Amerikaanse vliegende reuzen- forten, die werden gesteund door ruim honderd jachtbommenwerpers, hebben gisteren de gehele dag aanvallen uit gevoerd op doelen in Noord-Oost- Korea. Het voornaamste doelwit was het communistische bevoorradingscen trum Kown, ongeveer veertig kilome ter ten Noorden van de haven Won san. In mededelingen van de luchtmacht en marineluchtmacht wordt gezegd dat spoorwegemplacementen, bruggen en spoorlijnen hetzij vernield, hetzij in brand werden gebombardeerd. GENERAAL BLANC BIJ TITO. Maarschalk Tito heeft gisteren de chef van de generale staf van het Franse leger, generaal Blanc, in zijn residentie te Brno ontvangen. Gene raal Blanc en een aantal officieren zijn voor een bezoek van vier dagen in Joegoslavië. De bezoekers zijn on der meer ontvangen door Ivan Ribar, voorzitter van het presidium van de nationale vergadering, uit wiens han den generaal Blanc de versierselen van de hoogste militaire onderschei ding ontving. In 1977 gaan vijftig geleerden naar de maan. Dr von Braun, technisch directeur van de onderzoekafdeling voor radio grafisch geleide projectielen van het Amerikaanse leger en uitvinder van de V-2, heeft in een artikel in het Ame rikaanse tijdschrift „Colliers" ver klaard, dat in 1977 vijftig geleerden en technici de maan zullen bereiken en onderzoeken. SENSATIE IN PARIJS. CRITISCHE AMERIKAANSE MEMORANDUM VAN DE HAND GEWEZEN, De Franse regering heeft een Amerikaans memorandum over de toe komstige hulpverlening afgewezen. In dit verband wordt een bedrag van 500 millioen dollar genoemd. Dit is aanzienlijk minder dan de Franse regering nodig acht als zij haar volledige bewapeningsprogram in het' Atlantisch Pact wil handhaven. Men had n.l. om 650 millioen dollar ge vraagd. Het bericht over het incident veroorzaakte min of meer een sensatie in diplomatieke kringen in de Franse hoofdstad. De voornaamste feiten zijn door functionarissen van de Amerikaanse ambassade niet tegengesproken. HOESSEIN NAVAB AFGETREDEN. De Perzische minister van buiten landse zaken, Hoessein Navab, is gis teren afgetreden, aanvoerend dat hij onder de huidige omstandigheden niet kan werken. Premier Mossadeq heeft het ontslag aanvaard. In welingelichte kringen zegt men, dat Mossadeq de diplomatieke betrek kingen met Engeland zal verbreken als hij direct geen antwoord op zijn jongste nota ontvangt. In het betrokken memorandum werd critiek geleverd op het gehele Franse beleid ten aanzien van de N.A.- V.O. en de eenwording van Europa. Er zou de Franse regering in zijn ge vraagd, wat haar bedoelingen zijn ten aanzien van toekomstige bewapening en de bekrachtiging van de conventie van Bonn en het verdrag inzake het Europese leger. Uit het gebeurde en uit het besluit der Franse regering van Dinsdag om geen inmenging in de Tunesische of de Marokkaanse kwestie door de Verenigde Naties te dulden blijkt, dat HET REGENDE VRAGEN. LANGDURIG DEBAT OVER DE CENTRALE DIENST VOOR BOUW- EN WONINGTOEZICHT. Na ruim twee uur debateren heeft de gemeenteraad van Terneuzen gisteravond een motie aangenomen, waarin de raad B. en W. verzoekt aan de commissie van bestuur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht om nadere inlichtingen inzake de in de raadsverga dering naar voren gebrachte punten. De commissie van bestuur heeft n.l. in haar rapport, op verzoek aan de raad uitgebracht, gezegd, dat zij een onderzoek heeft doen instellen naar de door de ambtenaar van Oosterom geuite klachten inzake deze dienst. De heer J. A. de Feyter (C.H.) vroeg zich af, wie dit onderzoek heeft ingesteld. De directeur zelf soms? Het rap port, zo zei de heer de Feyter, kan nooit een resultaat zijn van onpar tijdig onderzoek. Hoewel volgens het rapport aanne ming van personeel niet gemakkelijk was, omdat er weinig bruikbare krachten waren, heeft men toch twee ambtenaren aangeraden naar elders te solliciteren. Hoe is dit te rijmen? Indien van Oosterom voor Je door hem ingediende klachten rangsverla ging heeft gekregen op grond van plichtsverzuim, is 't dan geen plichts verzuim indien het hoofd van deze dienst een der ambtenaren gedurende meer dan een week particulier werk voor hem doei. verrichten onder diensttijd, omdat de lirecteur verhui zen moet, zo vroeg de heer de Feyter. Waar zijn de diploma's voor bouw kundig tekenaar gehaald, vroeg de heer S. W. Henry (Arb.) met het oog op de onbekwame krachten. In het rapport wordt gezegd, dat voor de functie van opzichter B. geen diplo ma's maar enkel bekwaamheid wordt vereist, voor welke functie een salaris van maximum f 5000 wordtgegeven. Is dit een privé-opvatting of is dit een algemeen geldende regel? Gaarne worden nadere inlichtingen verwacht betreffende het ophalen van opz uters van en naar Terneuzen. Werd voor het aannemen behalve in de kwestie Freijzer, nimmer een op roep in de dagbladen geplaatst? In het rapport wordt gezegd, dat er op het werk van de heer Oosterom ook wel wat aan te merken valt. Op welk werk is letterlijk niets aan te merken? Tenslotte is het rapport geheel on volledig terzake van begane fouten aan de kade te Walsoorden en de rioolputten aan de Axelsestraat te Ter neuzen om van het kerkhofmysterie maar niet te spreken. Betreffende de klacht van katho lieke infiltratie in de dienst, zeiden de heren M. van Langevelde (A.R.) en S. W. Henry, dat zij deze kwestie er huiten wilde laten. De kwestie moest objectief onderzocht worden. Arj i i Vandaag komen op het eiland Que- may 100.000 Chinees-nationalistische guerillastrijders bijeen om de stich ting van de republiek te herdenken. Een schilder, die tussen 1945 en 1950 een groot aantal schilderijen van Rem brandt, Degas, Renoir, Matisse, Rous seau, Watteau e.a. heeft nagemaakt, heeft bij de procureur te Hamburg een aanklacht 'tegen zichzelf en zijn naas te medewerker ingediend. Prinses Wilhelmina heeft gistermiddag een be zoek van ruim een half uur gebracht aan de tentoonstelling te Apeldoorn van Zweedse landschappen, vervaar digd door de Loenense kunstschilder Henri Kley. Uit vele delen van Noord- en Centraal-Zweden wordt sneeuwval gemeld. De sneeuw ligt hier en daar al 20 cm. hoog. In Adelaide zijn gisteren radio-actieve hagelste nen zo groot als knikkers gevallen. Men weet niet of deze verhoogde ra dio-activiteit het gevolg is van de atoomontploffing op de Monte Bello eilanden. de houding der Franse regering on buigzamer wordt. Hierbij komt nog, dat de campagne van generaal de Gaulle voor een herziening van het Noord-Atlantische verdrag in brede kring ook door niet-Gaullisten wordt gesteund. Tot dusver heeft de Franse regering ook nog geen wetsvoorstel ingediend voor de ratificatie van het Europese legerverdrag. Gezaghebbende kringen te Washing ton hebben gisteren bevestigd, dat de Verenigde Staten Frankrijk ervan in kennis hadden gesteld, dat in 1953 waarschijnlijk ruim 500 millioen dol lar beschikbaar zullen zijn als steun voor het Franse economische leven en het Franse bewapeningsprogramma. Gisteren is te Caïro bekend ge maakt, dat Engeland onmiddellijk aan Egypte een voorschot van 5 millioen pond sterling zal geven om dit land te helpen zijn sterlingcrisis te overwin nen. Na Zinn's onthulling. Professor Carlo Schmidt, vice-voor- zitter van de Westduitse Bondsdag, heeft medegedeeld, dat de parlements commissie ter bescherming van de grondwet een onderzoek zal instellen naar de verklaring van August Zinn, premier van Hessen. Zinn heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij melding maakt van een „rechtse on dergrondse", die oorspronkelijk door Amerikanen gesteund was, doch zich thans zelfstandig tegen communisten en socialisten zou richten. Volgens Zinn zou de organisatie oorspronkelijk gevormd zijn voor het voeren van guerilla-activiteit tegen een mogelijke bezetter uit het Oosten. Waarnemers zijn van oordeel, dat de Amerikanen zich in verlegenheid ge bracht zien daar zij geen duidelijk dementi uitgesproken hebben. In Duitse bladen leest men, dat bo venstaande duidt op een Amerikaanse bedoeling om Duitsland te ontruimen en gewezen S.S.-ers te gebruiken voor een guerilla-activiteit. (Zie ook pag. 5). BRITSE MINISTERS VOER DEN HET WOORD. Gisteren is te Scarborough de jaar lijkse conferentie van de Britse con servatieve partij geopend. Lord Alexander, de Britse minister van defensie, zeide dat de Westelijke staten nooit in staat zullen zijn tegen de Russen op te bieden als het om het aantal soldaten gaat. Ook twijfel de de minister er aan of het mogelijk zou zijn zoveel luchtmachtescadrilles uit te rusten als de Russen hebben. Juist op deze gronden is het van des te meer belang, dat de Westelijke mogendheden een voorsprong hebben op het terrein van de wetenschappe lijke ontwikkeling en technische wa pens. Eden, de minister van buitenlandse zaken, verklaarde, dat de ontploffing van het Britse atoomwapen vorige week in Australië een afschrikking voor het beginnen van een oorlog was. Eden zeide: „Het is goed dat wij deze kracht bezitten en niemand denkt dat wij haar zullen misbruiken". Eden verklaarde verder: „Wij hopen dat wij nu binnen afzienbare afstand van het stadium zijn waarin geen aanval meer met succes op het Westen kan worden ondernomen". Later gaf de minister van financiën, Butler, een overzicht van de economi sche toestand. „Wij hebben een moei lijk en gevaarlijk jaar achter de rug", zo zei hij. Een spannend verhaal over emigratie in de vorige eeuw. Wij pryzen ons gelukkig, dat ivij ten behoeve van onze lezers van de uitgeverij Wm. B. Eerdmans in Grand Rapids (Michigan) in de Verenigde Staten, toestemming hebben gekregen voor de vertaling en publicatie van de historische roman „Een land, dat Ik u wijzen zal", geschreven door Marian Schoolland. Deze roman is in 1949 In het Amerikaans verschenen en beleefde het jaar daarop reeds een tweede druk. Marian Schoolland schrijft in haar voorwoord het volgende voor haar Amerikaanse lezers: „Wie de kaart van Nederland bestudeert, en daar naast de kaart Michigan legt, zal mogelijk verbaasd zijn op te merken, dat de namen van de Nederlandse provincies terug te vinden zijn in het Westelijk deel van Zuid-Michigan, in een gebied met een straal van een dertig kilometer: Holland, Zeeland, Overijsel, Drenthe, Vriesland. Die namen van steden en dorpen in Michigan verraden, dat landverhuizers uit vrijwel geheel Nederland zich eens gevestigd hebben in Michigan. Deze steden en dorpen vormen met elkaar wat eens „de kolonie" van Neder landse emigranten was. De immigranten, die de kolonie stichtten, gingen uit om te zaaien. Hun doel was eerder te zaaien, dan te oogsten. Hun doel was te zaaien, al zou het ook gebeuren met tranen, opdat de komende geslachten met gejuich zouden maaien. De geschiedenis van hun zaaien, van hun, arbeid en lijden, hun idealen en geloof, heeft het verhaal in dit boek geïnspireerd. Vele personen, die in dit boek voorkomen, zijn producten van mijn fantasie, maar Van Raalte, Brummelkamp, de Amerikanen die zo spontaan de kolonisten ter zijde stonden, en anderen, zijn de mannen geweest, die met de vraag stukken van een eeuw geleden worstelden en die aandeel hadden in de vorming van de Verenigde Staten. En de gebeurtenissen in dit boek zijn bijna zonder uitzondering gebaseerd op de vele documenten, die bewaard zijn gebleven uit de pionierstijd." De uitgever Wm. B. Eerdmans, wiens familie uit Bolsward stamt, heeft enkele jaren geleden de beschikking gekregen over alle nagelaten papieren van ds Albertus van Raalte, Prof. Albert Hyma heeft die documenten samengevoegd en bewerkt tot een geschiedeniswerk, en Marian Schoolland gebruikte ze voor het schrijven van een roman „Een land, dat Ik u wijzen zal". Marian Schoolland is de dochter van professor Klaas Schoolland, die in 1851 in Ureterp (Friesland) geboren werd, en naderhand professor in de Griekse taal en letterkunde was aan het Calvin College in Grand Rapids. Marian heeft o.a. naam gemaakt met de publicatie van Ameri kaanse kinderboeken en een kinderbijbel. Over een paar weken zal in het gemeentemuseum van Holland Michigan (V.S.) een schilderij van H. M. Koningin Juliana prijken. Het is gemaakt in opdracht van de gouverneur van de staat Michigan door een in Neder land geboren kunstschilder, de heer P. Zwaan, die reeds vele jaren in Amerika woonachtig is. De heer Zwaan kwam hiertoe naar Nederland over en vertoefde enige tijd in ons land. Hij vond H. M. de Koningin bereid enkele uren voor hem te poseren. De schilder heeft in zijn jeugd gestudeerd aan de academie te Amsterdam op een studiebeurs, hem verleend door Koningin Wilhelmina. Hij zal Zaterdag a.s. met het schilderij naar Amerika terugkeren. Nadat het zal zijn voltooid wordt het schilderij aan de gouver neur overgedragen. Vele polders of waterschappen zijn in gebreke Zij vragen om dwingende bevoegdheden aan de Prov, Staten. Ged. Staten van Zeeland hebben in een voorstel aan de Prov. Staten tot wijziging van het Reglement voor de polder- of waterschapsambtenaren in Zeeland gevraagd om meer bevoegdheden en de mogelijkheid in daarvoor in aanmerking komende gevallen dwingend op te treden, ter verzekering van een behoorlijke rechtspositie en een billijke beloning van het polder- en wafcer- schapspersoneel. Bovendien kan, naar het oordeel van Ged. Staten, meer uni formiteit en een vlottere afdoening van bezoldigingsaangelegenheiden worden verwacht, wanneer de Prov. Staten de voorstellen aannemen. Ged. Staten z(jn voornemens in de toekomst, voor zoveel nodig, gelijksoortige voorstellen te doen tot <sv\jziging van verschillende bijzondere reglementen. In zijn toelichting zegt het college, dat reeds lang de procedure van de tot standkoming van salaris, speciaal in verband met het verlenen van toesla gen daarop, van polder- of waterschaps- personeel onbevredigend moet worden geacht. Daar de regering de ontwikke ling van de prijzen nauwlettend gade slaat, mede om de salarissen van het Rijkspersoneel daaraan zeer nauwslui tend aan te passen en daar provincie en gemeente dit voorbeeld volgen, ook t.a.v. sociale voorzieningen, die het Rijk treft (vacantietoeslag e.d.), gaat het niet aan, dat het de polders vrij zou staan zich al dan niet daaraan aan te passen. WEIGERACHTIG. Ged. Staten stellen er prijs op te ver klaren, dat vele polders aan hun sug gesties gehoor geven, doch dat er nog maar al te veel zijn, die weigerachtig zijn, althans hun personeel niet het vol le pond willen geven. Een ander be zwaar bestaat tegen het niet in vaste dienst nemen van toch noodzakelijk personeel. Voor zoveel mogelijk wordt de eigen lijke taak en sfeer van de polders of waterschappen ongerept gelaten. Zo dient de ambtenarenformatie aan de goedkeuring van Ged. Staten te worden onderworpen, terwijl arbeidscon tractanten alleen in aangegeven geval len mogen worden in dienst genomen. Dit geldt ook voor personeel in tijde lijke dienst. De mogelijkheid wordt ook geopend aan ambtenaren gratificaties toe te kennen. Voorts wensen Ged. Staten de vast stelling der bezoldiging van de ontvan gers-griffiers, de secretarissen-ontvan gers en de waterbouwkundige ambte naren, alsmede van de ambtenaren, die een volle dagtaak hebben, in hun eigen hand te houden, doch die der overige ambtenaren In handen te laten van de vergadering van Ingelanden, dijkraad, evenals de vaststelling van de werk kring der ambtenaren. Een ander voorstel beoogt te voor- Eisenhower KOREAANSE ONDERHANDE LINGEN WAREN EEN RUSSISCHE VAL. De republikeinse candidaat voor het Amerikaanse presidentschap, generaal Eisenhower, heeft Woensdag in een rede te San Francisco verklaard, dat de bestandsonderhandelingen in Korea een Russische val waren. De onder handelingen hadden ten doel tijd te winnen voor de communisten, die hun militaire positie hadden hersteld en op het ogenblik 50 pet. sterker waren dan bij het begin der onderhandelin gen. komen, dat een ambtenaar, die op 65- jarlge leeftijd wordt ontslagen, op wachtgeld wordt gesteld. Daar de func tie van waterbouwkundig ambtenaar niet minder ie dan die van de ontvan ger-griffier of de secretaris-ontvanger, achten Ged. Staten alle termen aanwe zig om ook voor genoemde ambtenaar beëdiging verplicht voor te schrijven. Het Departement Zeeland van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel belegde, ter opening van het nieuwe seizoen, gistermiddag in Hotel „St. Joris" te Mi. "clburg een lunch- bijeenkomst, die zeer druk was be zocht. Het bestuur had mevrouw Mary Pos uitgenodigd een lezing te houden over het onderwerp „Nederlanders in den vreemde". De voorzitter, de heer D. F. P. Hoe gen, deed aan het begin van de lunch enkele mededelingen over het pro gramma voor de komende maanden. In November wordt een excursie naar Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen georgani seerd met bezoeken aan een der sui kerfabrieken in Sas van Gent en het bedrijf van l'Azote te Sluiskil. Op 11 December hoopt voor de leden op te treden dr Bavinck met ec.i lezing over moderne bedrijfspc'itiek. Aan het einde van de lunch hield mevrouw Pos haar causerie. Zij ver telde uitvoerig over haar ontmoetin gen met Nederlanders in tal van lan den tijdens de reizen, die zij voor en na de oorlog maakte. Grote bewonde ring toonde mevr. Pos voor de pio niersgeest en het karakter, die juist in den vreemde de Nederlanders, uit zonderingen daargelaten, tonen te be zitten. Zij wees er ook op, van hoe enorm groot belang het is, dat land genoten in vreemde landen goodwill scheppen voor hun oude vaderland. Mevr. Pos was, door haar vele rei:%m, waarop zij speciaal aan Nederlanders aandacht had besteed, steeds meer er van doordrongen geworden, dut het beste van de Nederlandse geest in vele gevallen het maatschappelijk leven in andere landen zeer gunstig beïnvloedt. Met een hartelijk applaus en dank woorden van de voorzitter toonden de aanwezigen hun waai'dering voor hetgeen öc spreekster naar voren had gebracht. DE BILT ZEGT: Noordwestelijke wind. Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Krach tige tot matige Noord -estelijke wind en iets lagere temperaturer

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1