ZEEUWSCH DAGBLAD ONTZETTENDE SPOORWEGRAMP BIJ LONDEN EIST 81 DODEN Protestvergadering werd een politieke rel Besprekingen in Panmoendjon afgebroken Bescherming van bedrijven in Zeeland Twee locomotieven drongen in het perron, waar honderden wachtten Ged* Staten willen polderreglement ingrijpend wijzigen* k SNIPPER t Vi nieuws k Het nationale elftal speelde best Mevr* van Weele kreeg haar fiets PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Een trein vertrok 5 minuten te laat Communistenicider vlucht voor schaduw. amerikaanse superfort vermist. douane schiet man neer. geallieerden houden stand tegen heftige chinese aanvallen. Na Goes een jubileumlucht- machtexpositie Nederlands elftal speelt op 5 November, tegen gratieverlening aan lages. de bilt ZEGT: Uitgave: Stichting „Zeeuwseh Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbu g: Korte 'Voordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 8e JAARGANG No. 2296. Abonnementsprijs i 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 9 OCT. 1952 Hoofdredacteur: 3. D. TROOSTHEEDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Krulningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr VV. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; 3. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Xholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.56 u., onder 17.58 u. Maan op 22.18 u., onder 15.02 u. Laatste Kwartier. Hoogwater Vrijdag 10 October: Vlissingen: 6.16 u., 1.58 m„ 18.49 u. 1.57 m. Terneuzen: 6.46 u. 1.76 m., 19.17 u. 1.76 m. Wemeldinge: 7.52 u. 1.41 m., 20.16 u. 1.49 m. Zierikzee: 7.30 u. 1.22 m., 19.59 u 1.30 m. Bij de botsing in de Londense voorstad Harrow, waarbij twee snel treinen en een locaaltrein betrokken waren, zijn 81 personen gedood en 180 personen gewond. Men vreest, dat het aantal slachtoffers van deze treinramp nog zal stijgen. Omstreeks kwart over acht gistermorgen reed de nachtexpres uit Zuid- Schotland in op een locaaltrein, die veel schoolkinderen vervoerde. Direct daarop botste een sneltrein, die op weg was naar Manchester op de twee treinen. De twee locomotieven van deze sneltrein drongen in het perron, waar honderden arbeiders stonden te wachten op een ondergrondse trein. Het station werd het toneel van een ontzettende verwoesting. Verscheidene rijtuigen schoven over andere heen. De voetbrug over het spoor werd ver nield. De kolenwagen van een der locomotieven stak boven de wrakstukken, waaruit rook en stoom opstegen, uit. Een katholieke geestelijke en een officier van het Leger des Heils wron gen zich tussen de ravage om sterven den bij te staan. Dokters gaven ern stig gewonden morfine-injecties voor zij werden vervoerd naar het zieken huis. De vernielde stationsklok gaf het juiste ogenblik aan, waarop het on geluk gebeurde: 8.19 uur; In de nachtexpres zaten de passagiers toen juist aan het ontbijt. In de negen wagons van de locaaltrein bevonden zich naar raming 700 a 800 passa giers, velen opeengedrongen in over volle coupé's. Vijf van de wagons werden dwars over de rails gewor pen, toen de nachtexpres de trein trof. Alle beschikbare brandweerwagens en ziekenauto's werden naar het sta tion gezonden en leden van het rode- kruis gewaarschuwd. Anderhalf uur na het ongeluk wa ren reeds zestig gewonden naar zie kenhuizen overgebracht. Sommigen van hen moesten met behulp van snij branders worden bevrijd. Twee uur na de ramp waren naar raming dertig doden geborgen. Brandweerlieden blusten de bran- Opschudding in Parijse onder grondse. De gedegradeerde Franse commu nistische leider Charles TUlon veroor zaakte Dinsdag opschudding In een station van de Parijse ondergrondse, toen hrj de deur van één der rijtuigen geopend hield door zij voet ertussen te klemmen, waardoor de trein niet kon vertrekken. Toen de conducteur Tlllon verzocht zijn voet weg te nemen, riep deze be angst uit: .Iemand volgt me". Tegen de politie vertelde hij daarna, dat hij voortdurend werd geschaduwd door enkele mannen in een zwarte auto. Om aan hen te ontsnappen had hij ditmaal zijn eigen auto in de steek gelaten en was het dichtstbijzijnde sta tion binnengerend. Toen hij zag, dat één van zijn achtervolgers mee naar binnen was gerend, hield hij de trein op. De „schaduw" was weggeslopen, toen er een oploopje ontstoiü.., dende kolen, die onder de wrakstuk ken verspreid lagen. Direct na het on geluk werden de talrijke gewonden verbonden met in repen gescheurde overhemden en rokken van de toege snelde redders. Velen, die op de pe rons stonden te wachten, werden door in het rondvliegende glasscherven ge wond. De trein naar Manchester werd slechts licht beschadigd, hoewel de twee locomotieven van deze expres ontspoorden. Om drie uur gistermiddag bevonden zich nog 100 personen, waarbij ook kinderen, onder de wrakstukken. Deskundigen achten het waarschijn lijk "at het vijf minuten te laat uit Euston vertrekken van de sneltrein LondenManchester heeft veroor zaakt dat de spoorwegramp te Harrow dergelijke afmetingen heeft gekregen, Sedert Dinsdagmiddag wordt boven Japans gebied langs het Noordelijkste Japanse eiland Hokkaido een Ameri kaans superford vermist. Zoals gebrui kelijk werd het toestel op de radar schermen van de luchtmacht gevolgd. Waargenomen werd, dat een ander, niet-geïdentificeerd vliegtuig het ge bied binnenvloog. Kort nadat beide stippen op het scherm samenkwamen op een punt vijftig mijl van de Rus sische grens verwijderd, verdwenen aij. Kort daarna werd 'n Engels nood sein opgevangen. Daarna werd niets meer gehoord. Men neemt aan dat de bommenwerper is neergeschoten. Dwingend optreden gewenst. Belangrijk voorstel aan de Prov. Staten. In een boekwerkje van 83 pagina's hebben Ged. Staten hun gedachten uiteengezet en hun voorstellen geformuleerd met betrekking tot een door hen gewenste belangrijke en op tal van punten zeer ingrijpende wijziging van het Algemeen reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland. Ged. Staten zeggen deze aangelegenheid van zo groot belang te achten, dat zij van oordeel zijn, dat hun college de mogelijkheid moet worden gegeven dwingend op te treden. Aangezien het bij de waterhuishou- Gisteravond is in de nabijheid van Waterlandkerkje een man door de douane aangeschoten, nadat hij aan herhaaldelijke sommering stil te blij ven staan, geen gevolg had gegeven. De man werd ernstig gewond. De werkgroep der Kolen- en Staal- pool heeft haar werkzaamheden beëin digd. Ër is volledige overeenstemming bereikt over de kwesties, die op 23 Oc tober te Parijs aan de pre-constitueren- de commissie ter bestudering zuilen worden voorgelegd. De Koreaanse wapenstilstandsbesprekingen, die gisteren na een pauze van 10 dagen te Panmoendjon zijn hervat, zijn door het opperbevel der Ver enigde Naties voor onbepaalde tijd uitgesteld. De Noordelijke delegatie ontving het verzoek der verbondenen, om de bestandsbesprekingen te verdragen met een luid lachsalvo. Allen lachten, van de voornaamste Noordelijke afgevaardigde tot de tolk toe. Het oratori sche duel bij de bestandsbesprekingen heeft meer en meer plaats gemaakt voor een meer reëel duel aan het front. teruggedre- 10 dagen geleden hadden de gealli eerden drie voorstellen ingediend voor een oplossing van de kwestie der re patriëring van krijgsgevangenen het enige belangrijke punt, dat een wapenstilstand in de weg staat. In communistische radio-uitzendingen is het aanbod van de V.N. van de hand gewezen. De Verenigde Naties zijn be reid de onderhandelingen te hervatten als de communisten de voorstellen der geallieerden aanvaarden of met betere voorstellen komen. HET FRONT. Aan het front hebben de communis ten voor de tweede opeenvolgende nacht langs de gehele linie golven sol daten de geallieerde stellingen doen aanvallen. Het V.N.-hoofdkwartier in Seoel raamde, dat in de afgelopen 24 uur de communistische artillerie bijna 100.000 granaten afschoot op de gealli eerde stellingen. Gistermorgen vroeg hernieuwden 2000 communisten de aanval op de heuvel „Witte Paard", een van de be langrijkste gevechtsgebieden ten Noordwesten van Jontsjon. Kort na middernacht hadden de aanvallers reeds een uur de top van de heuvel bereikt, doch zij werden toen door een BELANGRIJKE CAUSERIE VAN Ir. V. P. KOSTER. Gistermorgen is in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg een samen komst gehouden onder leiding van de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, waarin ir. V. P. Koster uit 's-Gravenhage, Rijks inspecteur voor de Bedrijfshescherming in Nederland, een uiteenzetting heeft gegeven van de plannen met betrekking tot de bescherming der bedrijven in onrustige en oorlogstijden. Deze samenkomst werd bijgewoond door meer dan 200 figuren uit het Zeeuwse bedrijfsleven. organisatie hij een mogelijke calami teit onvoldoende blijkt te zijn, zal, zo mogelijk, onmiddellijk hulp worden verleend of door de georganiseerde blok- en wijkbescherming plus de overheidsorganisatie of, bij een vitaal bedrijf, rechtstreeks door de over heidsorganisatie. In elk gewoon bedrijf zal een hoofd bedrijfszelfbescherming worden aan gesteld en in elk vitaal bedrijf een hoofd bedrijfshescherming. Deze func tionarissen moeten een plan opmaken, waarin alles moet worden uitgewerkt, dat öf door de regering öf door de be trokken burgemeester wordt voorge schreven. Bij de opstelling der plan nen (bij een vitaal bedrijf moet de minister van binnenlandse zaken uit eindelijk het plan goedkeuren) wordt alleen rekening gehouden met bom men, die niet zwaarder dan 250 kg. wegen en die ontploffen op een af stand van minstens 15 meter, beschouwen als een soort van verze keringspremie. Overigens zal „Den DE KOSTEN. De maatregelen voor de zelfbescher ming komen geheel voor rekening van de bedrijven. Voor extra maatregelen, die vitale bedrijven moeten nemen, is een bijdrage van het Rijk mogelijk, wanneer redelijkerwijze gesproken daartoe aanleiding bestaat. Dat het be drijfsleven thans weer voor nieuwe lasten komt te staan is allerminst pret tig. Maar men zal inzien, dat het nood zaak is. Het beste kan men het maar (Zie vervolg pagina 5.) Ir. Koster, die zijdelings ook nog iets vertelde over de bescherming der bevolking, sprak eerst pver de be drijfszelfbescherming en daarna over de bedrijfshescherming. De zelfbe scherming zal van toepassing zijn op alle bedrijven in Nederland (om de ge dachte te bepalen moet men als bedrijf aanmerken een inrichting met 30 en meer personeelsleden), terwijl de be drijfshescherming nog als „extra" van toepassing is op de z.g. vitale bedrij ven. Daaronder worden verstaan be drijven, die alleen of met enkele an dere een vitaal product maken, nood zakelijk voor het oorlogs- of het thuis front en waarvan de vernietiging of ernstige beschadiging zou leiden tot onvervangbaarheid of vervangbaar heid op lange termijn. De maatregelen ter bedrijfsbescher- ming omvatten de inrichting van een commandopost, van schuilgelegenhe- den, van brandweer-, opruimings-, reddings- en medische diensten, als mede de verduistering. De bedrijfsbeschermingsmaatregelen hebben betrekking op de bescherming van vitale delen der daarvoor in aan merking komende bedrijven, het sprei den van voorraden, reservedelen, ge reedschappen enz. in het bedrijf en zelfs op het spreiden van het gehele bedrijf. Uiteraard gelden de zelfbe schermingsmaatregelen ook voor de vitale bedrijven, want bij de zelfbe scherming gaat het nu eenmaal in de eerste plaats om de mens en daarna ook om het kapitaal, dat in elk bedrijf is gestoken. Bij de vitale be drijven komt daar uiteraard nog bij de bescherming der productie. Al de genoemde beschermingsmaat regelen hangen sterk af van de aard, de grootte, de dislocatie, de ligging en het aantal personeelsleden van het be drijf. Geen enkel bedrijf behoeft „self supporting" te zijn. Wanneer de eigen geallieerde tegenaanval ven. Door het leggen van een sper vuur van artilleriegranaten trachtten de communisten het aanvoeren van geallieerde versterkingen te verhinde ren. Het zwaarst werd gevochten aan het Zuidelijk uiteinde van de nabij ge legen heuvel „Pijlpunt", waar de Franse troepen hevige aanvallen af sloegen, waarbij naar raming vap Franse officieren de aanvallers duit- zend man verloren. De Franse troe pen, die numeriek veel zwakker wa ren, hielden stand ondanks het feit, dat de lopen der machinegeweren roodgloeiend stonden. „Lumato" gesloten. Gisteravond om tien uur is op min of meer officiële wijze de „Lumato" te Goes gesloten. Na de „Lumato" zal de luchtmacht ter gelegenheid van haar 49-jarig bestaan, zo vernamen wij, een groots opgezette expositie or ganiseren. In totaal hebben 8200 be zoekers de tentoonstelling bezich tigd, waarvan 1766 leerlingen. De burgemeester van Goes, mr W, C. ten Kate, die vergezeld was van de heren J. Roose, drs D. Barends, heeft namens het „Lumato"-comité het hoofd van de luchtmachtvoorlichtings dienst, majoor H. J. Waalwijk, harte lijk dank gebracht voor deze succes volle tentoonstelling. Majoor Waalwijk bracht de heer J. M. Meijler dank voor zijn bemoeiingen bij het organiseren van deze tentoonstelling. De schooljeugd heeft zeker buiten gewoon genoten, maar niet minder de ouderen. Zo zagen wij o.m. een boe- renvrouwtje van 65 jaar, die met een vergenoegd gezicht in de linktrainer plaats nam en toen men haar de wer king van het toestel had uitgelegd doodleuk zei: „Doe de kappe nu ook maar dicht." Dezer dagen zal bepaald worden welke schoollieren naar Woensdrecht zullen gaan om daar gratis het vlieg veld te bezichtigen. De „Lumato" is gesloten, maar voor de C.O.A.K.-jongens uit Middelburg was de pret nog niet afgelopen. Zij betrokken in de koude nacht weer de wacht. Brrr! Bevestiging en intrede cand. Veldhuyzen te Baarland. Op de classicale vergadering der Geref. Kerken te Goes is met goed gevolg pe remptoir geëxamineerd cand. A. Veld huyzen, beroepen predikant'bij de Geref. Kerk te Baarland. Na des morgens bevestigd te zijn door zijn oom, ds P. M. Veldhuyzen te Arne- muiden, zal cand. Veldhuyzen Zondag middag 2 Nov. zijn intrede doen. De hoofden van de belangrijkste in heemse stammen ln Zuid-Afrika hebben erin toegestemd een conferentie bij te wonen met de „Federale zendingsraad" van de Ned. Herv. Kerk ter bestudering van de mogelijkheden tot verbetering van de betrekkingen tussen de rassen in Zuid-Afrika. Voor de Zweedse Oostkust is het Nederlandse schip „Heemskerk" in nood geraakt. Twee sleepboten heb ben de „Heemskerk" naar Oeregrund gebracht. De bemanning maakt het goed. In Heelsum werd een 13-jarige jongen overreden en op slag gedood. In Apeldoorn was de 4-jarige Renne Peterson aan een auto gaan hangen. Hij viel er af, kwam onder het ach terwiel en werd levenloos opgenomen. In Rotterdam viel een schipper van zijn schuit en verdronk. In Over- veen viel een 18-jarige monteur van het dak en stierf aan de verwondin gen. Een kornet werd tijdens een oefening bij Bussum door een explosie getroffen en ernstig gewond. ding om ingrijpende maatregelen kan gaan, zo wordt gezegd, behoren deze met de waarborgen van beroep te zijn omgeven. De beoordeling in be- 'rcep biedt tevens de mogelijkheid om bij de behartiging van de belangen ;r huishouding één lijn te trekken o. r het gehele land. Slechts enkele van de meest spre kende facetten dezer ingewikkelde materie kunnen wij hier aanstippen. Zo stellen Ged. Staten een gedetail leerde staat met kaart van de water leidingen in elke polder verplicht, on- 'versehillig of deze leidingen bij de polder in onderhoud zijn of niet. STEMBEVOEGDHEID. De kwestie der stembevoegdheid, vaak een teer punt, wordt ook in het voorstel geregeld. Stembevoegd zijn volgens het ontwerp de ingelanden, die een voldoend aantal ha schotbaar land bezitten of voor een voldoend bedrag in de aanslag van het gebouwd zijn betrokken en ook zij, die voor deze bevoegdheid te weinig onge bouwd bezitten of te weinig gebouwde aanslag betalen, maar wegens onge bouwd en gebouwd samen tenminste zoveel dijkgeschot betalen als door het aantal ha, vereist voor stembevoegd heid, moet worden opgebracht. Krachtens een nieuwe bepaling kan Ongeveer 150 grote en kleine klokken, die door de Duitsers werden geroofd en vernield of ook door oorlogsgeweld werden beschadigd, worden in twee klinieken, n.l. bij de Rotterdamse Droogdokmaatschappij en bij de fa. Zimmer te Amsterdam, met bronzen electroden gelast. We laten hier en kele opnamen zien van dit unieke werk. De eerste foto toont de zwaar- beschadigde kerkklok van de Ned. Herv. Kerk te Tiel. Deze klok weegt liefst 385 kg. Ons tweede plaatje laat zien hoe de klok uit het raadhuis van Middelburg wordt gelast. Eerst ver warmd men de klok inwendig, dan wordt de klok uitwendig geïsoleerd met asbest matrassen, die bij de las wegneembaar zijn. Verder publiceren we nog een opname van de klok uit Vianen. Het Nederlandse elftal zal op Woensdag 5 November a.s. een oefen wedstrijd spelen in verband met de ontmoeting, welke op 15 November te Huil tegen de Engelse amateurploeg is vastgesteld. De K.N.V.B. voert onder handelingen om voor deze oefenwed strijd wederom een club uit de Engelse Eerste Divisie naar ons land te krij gen. De wedstrijd zal, naar men aan neemt, in Amsterdam worden gespeeld. BEGIN VAN BRAND TE GOES. Vermoedelijk doordat een kind met vuur speelde is gister in de namiddag brand ontstaan op de bovenverdieping van het woonhuis, Violenstraat 25, be woon door de Fam. J. de Schipper. De moeder, die beneden aan het werk was had de tegenwoordigheid van geest een tafelkleed en enkele andere goederen die vlam hadden gevat, naar buiten te werpen, waarna de brand weer gemakkelijk spel had. Nederland—Wolverhampton 2— Gevochten hebben gisteren de spe lers van het Nederlands elftal tegen de sterke Engelse club, de Wolver hampton Wanderes. Wat hebben die 50.000 toeschouwers genoten van het prachtige spel van de profs met hun aanvoerder Billy Wright als de grote man op het middenveld, hun snel startende en passerende vleugelspelers Mullen en Smith en vooral van de fenomenale doelverdediger Williams. Wat deze man onder de lat presteerde was ongelooflijk. Het overwicht waarmee Wolver hampton na de aftrap van stapel liep, leek reeds in de vierde minuut een doelpunt te zullen opleveren, toen Smith in het beruchte gebied door Terlouw werd gehaakt, maar Smith, die het vonnis zelf zou voltrekken, schoot de strafschop hard naast. Maar het eerste doelpunt was voor Neder land. In de tiende minuut kreeg van Roessel de bal in 't centrum te pak ken om in één beweging Abe Lenstra van een korte pass te voorzien. Even sprintte Abe zich vrij, toen volgde een hard schot, dat vlak onder de lat in het doel zou zijn verdwenen wanneer Williams niet met 'n flitsende reactie de bal tegen de lat had geslagen. Het was uitstel van executie. Lughart, in volle ren, ving de terugspringende bal op zijn schoen op en Williams was machteloos. De vreugde was echter van korte duur, want nog geen minuut later kon Smith een slechte uittrap van Kraak bemachtigen en de gelijkmaker scoren. Na 25 minuten scoorden de Engelsen weer. Na de hervatting kwamen om beur ten beide doelen in gevaar door de prachtig opgebouwde Engelse aanval len en de verrassende attaques van de Nederlanders. Er kwam echter nog maar één doelpunt. Het was zonder twijfel het mooiste doelpunt van de wedstrijd. Lenstra maakte zich aan de linker zijlijn vrij en voorzag toen de vrijlopende van der Kuil van een lange pass. In volle ren ging de kleine rechtsbuiten op de wonderkeeper Wil liams af, maar zelfs Williams was niet bij machte het harde diagonale schot te stoppen. Het was 22 en daarbij bleef het. De protestvergadering, die gisteravond in de Haagse dierentuin werd ge houden in verband met de gratieverlening aan Lages, is ontaard in een politieke rel. Het tumult ontstond hij de behandeling van een aantal moties aan het einde van de avond. De moties, ingediend door het bestuur van het comité „Protest gratieverlening Lages", die deze avond had belegd, werd door de meerderheid van de ongeveer 800 aanwezigen als „te gematigd" verworpen. Men eiste de aanvaarding van de motie, waarin het aftreden van de minister van Justitie, mr Donker, werd verlangd, alsmede een nieuwe berechting van Lages door een internationaal gerechtshof met als uitspraak de doodstraf. Deze motie was ingediend door de heer R. Kicken, de voorzitter van de Provinciale benoemingen. Ged. Staten van Zeeland hebben hij besluit van 7 October 1952 benoemd tot: A) Lid van de vaste commissie van de Prov. Planologische Dienst Ir. M. A. Geuze te Poortvliet, voorzitter der Z.L.M., die de benoeming heeft aan vaard. B) Directeur van het Prov. Gasbe drijf de heer P. L. Abrahamse te Vlis singen, thans hoofdadministrateur te vens waarn. directeur van het bedrijf, m.i.v. 1 Januari 1952. C) Klerk ter Prov. Griffie van Zee land de heer J. Jongepier, thans typist op arbeidscontract, m.i.v. 1 Aug. 1952. van het protest-comité, de heer H. M. L.O.O.I.S. (Landelijke organisatie van oud-illegale strijders). De voorzitter C. van Wijk, verklaarde, dat het be stuur zou aftreden als deze motie werd aangenomen. De gemoederen waren echter al te zeer verhit om door deze dreiging beïnvloed te kunnen worden. „Treedt maar af" werd er ge schreeuwd. Een beslissing werd niet genomen, want de heer van Wijk sloot zonder meer de vergadering. Hij riep de aanwezigen op opnieuw aanwezig te zijn, op de tweede protestvergade ring, die 29 October a.s. in de dieren tuin zal worden gehouden. ook voor stembevoegdheid samenvoe ging, op een vijftal manieren, van be zit en/of aanslag van onderscheidene ingelanden plaats hebben. Daardoor wordt bereikt, dat ook de „kleine" ingelanden een stem in het kapittel krijgen. Door invoeging van een nieuw ar tikel vertegenwoordigt het polder bestuur door middel van de dijkgraaf de polder zowel in als buiten rechten. Zij, die bij uitspraak van Tribunaal of Bijz. Gerechtshof de beschikking of het beheer over hun goederen heb ben verloren of van de verkiesbaar heid zijn ontzet, behoren niet dijk graaf, gezworene of plaatsvervanger van de dijkgraaf te kunnen zijn. De aanwijzing van een plaatsvervanger van de dijkgraaf behoort in een vol tallige bestuursvergadering te ge schieden, vóórdat zich het geval van ziekte, afwezigheid of ontstentenis voordoet. Ingevolge een nieuwe bepaling krij gen Ged. Staten de verplichting over t! gaan tot schorsing en ontslag van leden van het polderbestuur, wanneer zich met name omschreven omstandig heden voordoen, ook al wenst de ver gadering van ingelanden hiertoe niet te besluite De mogelijkheid wordt voorts ge schapen (b.v. bij geldleningen of bij maatregelen ter verbetering der ma teriële positie van de ambtenaren) aan de vergadering van ingelanden toekomende bevoegdheden, onder goedkeuring van Ged. Staten, aan het polderbestuur te delegeren. Presentie geld zal alleen maar kunnen toegekend aan de stembevoegde, die persoonlijk de vergadering heeft bijgewoond. Be langrijk is ook, dat Ged. Staten het verzekeren der poldergelden verplicht stellen. Veel aandacht wordt besteed aan de kwestie van de vronen en vrij landen. Ged. Staten willen, dat ge- schot wordt geheven naar de kada strale grootte van al de landen in de polder, met uitzondering van de vronen en vrijlanden, voorzoveel deze nog vrijdom genieten en zolang deze vrijdom bij besluit der vergadering van ingelanden niet is gewijzigd of opgeheven, alsmede van de gronden, welke volstrekt onvruchtbaar zijn, zo- 'iang zij dit blijven. Het komt hun echter gewenst voor bij opheffing van de vrijdom het geschot geleidelijk te doen oplopen, en niet ineens het volle bedrag te heffen. Ged. Staten willen Cpolders de keus laten zeer kleine aanslagen, die vaak meer kosten dan de opbrengst, óf achterwege te laten óf op te voe ren tot 25 cent. Tenslotte willen zij voor alle polders het boekjaar doen lopen van 1 Januari tot 1 Januari. Als je met een stapel beddegoed de trap afkomst en je kijkt, ouderge woonte, de krant even in, die net de bus in komt rollen, en je leest dat je een fiets hebt gewonnen, nou, dan leg je die hele stapel wel even opzij om je eens over zo'n buitenkansje te verheugen. Zó is het tenminste mevr. H. van Weele in Wemeldinge gegaan, die de gelukkige winnares was van onze ka bouterprijsvraag. Ze stond al op de uitkijk, toen we gisterenmiddag met de auto de Bier- weg indraaiden en langs het rijtje heldere nieuwe woninkjes reden op zoek naar nummer 33. En toen onze chauffeur, Jan van Sabben, de fiets had uitgelaten en ermee langs het achterpaadje kwam gereden, toen was ze werkelijk een beetje confuus. De nieuwe fiets kreeg een ereplaatsje in het achtergangetje naar de bijkeuken, om daar de verliefde blikken te on dergaan van het zesjarig zoontje Jan, die, nét als zijn vader, smid wil wor den. Wijzelf kregen in de propere ka mer-keuken een lekker bakje koffie. „Toen ik de prijsvraag had opge lost, dacht ik nog even, ik stuur haar toch niet in, maar mijn man zei, dat ik het tóch maar doen moest..." vertelde ze. „Je kunt nooit weten hé?" Het ging gauw door het dorp, dat zij de gelukkige was en haar 12-jarig Hannie kwam na schooltijd huiswaarts gerend om het grote nieuws gauw te vertellen, en om er in één adem bij te voegen: „Dat ze maar hoopte dat de krant een mooi sportfietsje zou sturen voor een meisje van 12 jaar.." Maar moeder Van Weele kan de fiets bést gebruiken, want haar oude raakt al aardig versleten. Laatst had ze dat nog tegen haar man gezegd; maar ja, er komt tegenwoordig nog méér kij ken. Toch is Hannie er ook nog goed mee, want die krijgt nu moeders oude fiets en Jan kan dan leren fietsen op Mannie's kleine fietsje. Moeder Van Weele vindt zichzelf een echte bof- ferd. Vorig jaar kocht ze een jasje voor Jan in Goes en laat ze nu een van de gelukkigen zijn, die een door de middenstandsvereniging georgani seerde reis naar Amsterdam mee mocht maken. Ze lachte blij. Ter gelegenheid van de derde verjaar dag der Oost-Duitse volksrepubliek is Dinsdag in Oost-Berlijn een grote para de gehouden waaraan twintigduizend jongeren in unifoi'm deelnamen. Vrij veel wind. Half tot zwaar bewolkt, maar tot het einde van de dag nog bijna overal droog weer. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust harde wind tus sen West en Zuidwest. Dezelfde of iets hogere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1