SPORT rn SPEL. Engelse thee nu in vele Nederlandse gezinnen Chefarine .4 „Hief, vlieg jij maar eens en toen begon het grote avontuur. Politieke strijd gaat boven de locale sfeer uit* Chr* Kruidcniersbond heeft nog wel enkele wensen* Yier beirouwbare ^dtfefen in 1 tablet Nederlands succes in tucht oefening „Ardent". Standenlijst per 4 October. Royale afschenk is opvallend Tan Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Doijjnen Bennies op tak.... Zeeland vanuit de lucht bespied Kalm blijven, dan gaat zelfs het bochtjes draaien goede VAN MARKT en veiling Woensdag 7 October 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Paglnji 3 Gemeenteraadsverkiezingen in België. By na 5'/i millioen Belgen zullen aanstaande Zondag ter stembus gaan, om nieuwe gemeenteraden te kiezen voor de 2666 gemeenten, die België telt. Van een verkiezingscampagne is op dit ogenblik, afgezien van enkele affi ches, die oproepen op deze of gene candïdaat zijn stem uit te brengen, nog weinig te mei-ken en verwacht wordt, dat de propaganda zich voornamelijk zal concentreren op de twee dagen, die onmiddellyk aan de verkiezingen voorafgaan. De socialistische en liberale oppositie houdt intussen niet op in haar pers te betogen, dat het belang van deze ge meenteraadsverkiezingen ver uitgaat boven dat van een locale gebeurtenis en men er veel eerder een barometer in moet zien, die de stemming der bevol king ten aanzien van de homogeen ka tholieke regering, die thans meer dan twee jaar aan het bewind is, zal weer geven. Bij uitzonderlijke successen van de socialisten in de grote bevolkings centra, zo stelt men zich aan deze zijde voor, zou de katholieke regering-van Houtte hieruit een les moeten trekken en tot ontbinding der wetgevende Ka mers moeten overgaan en nieuwe al gemene verkiezingen moeten uitschrij ven. In hun propaganda leggen de so cialisten vooral de nadruk op de 21 maanden diensttijd die volgens hen tot 18 maanden teruggebracht zou dienen te worden en op de politiek, die de re gering volgt met betrekking tot de am nestie der politieke delinquenten. Om het politieke aspect van deze gemeente raadsverkiezingen duidelijk te doen uit komen hebben de socialisten Paul Henri Spaak lijstaanvoerder gemaakt voor de gemeenteraadsverkiezingen van St Gil les, de bekende Brusselse voorstad. Aan liberale zijde wordt behalve de twee bovengenoemde punten hier en daar ook de Nederlandse concurrentie in het ka der van de Benelux bij de verkiezings propaganda uitgebuit, waarmee men kennelijk indruk wenst te maken op de grote laag der Belgische middenstan ders. Van de zyde der C.P.V. betwist men ten felste dat de uitslagen der gemeen teraadsverkiezingen vergeleken zouden mogen worden met die der algemene verkiezingen van 1950. Ook wanneer de ze ongunstig mochten uitvallen voor de homogeen-katholieke regering wil men hierin geenszins een reden zien om tot vervroegde verkiezingen over te gaan. Ingezonden Mededeling (adv.). De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden door doktoren in de hele wereld aan hun patiënten voorgeschreven. Ze zijn volkomen betrouwbaar en hebben millioenen mensen baat gebracht bij pijnen on griep. v" «""K' m ti 'n 4iïe doet wonderen Zoals bekend is, is in Engeland de luchtverdedigings-oefening „Ardent" be- «onnen. Nederlandse „Thunderjets" heb- en hierbij een groot succes behaald. Zij kregen opdracht een doel in Engeland aan te vallen. De vliegers hadden zich op deze opdracht voorbereid door onder meer een nauwgezette studie van de ge detailleerde kaart te maken. Het verloop van de oefening bracht evenwel mee, dat zij op het laatste moment voor de start een ander doel in Engeland kregen toegewezen, zonder dat er gelegenheid bestond, detailkaarten van het gebied waar het doel gelegen was, te bestude ren. Niettemin slaagden de vliegers er in dit doel te vinden en zij traden zo ver rassend op, dat zij pas boven de plaats waar zij hun aanval moesten uitvoeren door vliegtuigen van de tegenpartij wer den onderschept. Deze onderschepping kon niet meer verhinderen, dat zij hun opdracht uitvoerden, hetgeen wil zeggen, dat zij het opgegeven doel „vernietig den". Van de zijde van het opperbevel van de geallieerde strijdkrachten in Centraal Europa (Generaal Lauris Norstad) en Van andere geallieerde instanties zijn by de Nederlandse luchtmacht telegrammen ontvangen, met uitingen van waardering voor deze bijzonder goed uitgevoerde operatie. Het zoontje van de Engelse militair, dat te Hoek van Holland vermist werd, is verdronken; het lijkje is bij het dreg gen gevonden. Lezers grijpen de Youth for Christ ralley te Middelburg. Het plaatselijk comité van de Youth for Christ te Middelburg heeft weer een ralley georganiseerd. Het plan is deze keer twee bijeenkomsten te houden en wel op Woensdag 8 en Donderdag 9 Oct. a.s. 01» 8 uur in de Oostkerk. Evenals de vorige maal in April en Mei 11., hoopt Leo Pasman als spreker op te treden en zal Jan van Capelleveen de zangleiding op zich nemen. Het doel van de Youth for Christ is vooral om buitenkerkelijke mensen met het Evangelie in aanraking te brengen. Zij werkt interkerkelijk. Aangezien deze beweging in 1946 via Amerika naar Nederland is gekomen, j raagt zij c en Amerikaanse naam. Dit wil echter niet zeggen, dat er hier op Amerikaanse manier wordt gewerkt. In tegendeel, de leiders zelf zijn nuchtere Hollanders. Zy' zien echter wel degelijk de nood van deze wereld in, ook de nood van het Nederlandse volk. Zij en alle mede werkers van de verschillende kerken weten, dat er slechts één oplossing is Het Kruis van Golgotha! De bijeenkomsten zijn speciaal voor de Jeugd bestemd, vanzelfsprekend hebben ook alle ouderen vrije toegang. De drie anderen die komen zijn; Ge rard Cramer, violist; Maaike van de Heu vel, pianiste; Dick de Weert, zanger. Verder wordt er medewerking verleend door plaatselijke koren en korpsen. De ralley zal worden geopend door ds W. B. A. Smits, Ned. Herv. predikant te Middelburg. De eerste resultaten der verkiezingen mogen Zondagavond worden verwacht, doch het zal wel Maandagmiddag wor den voordat men zich een zuiver beeld zal kunnen vormen van de werkelijke uitslag van de stembusstrijd. De laatste gemeenteraadsverkiezingen werden in 1946 gehouden. Kerst en Nieuwjaarsgroeten voor militairen overzee. Ook dit jaar kunnen gedurende de Kerstdagen en de jaarwisseling koste loos radio-groeten aan militairen over zee worden gezonden. Het betreft hier militairen van zee-, land- en lucht macht, welke zich bevinden in Indo nesië (Nederlandse missie), op Nieuw- Guinea, in de Antillen, in Suriname en in Korea, met dien verstande, dat deze groeten door verwanten, vrienden en kennissen alleen persoonlijk kunnen worden uitgesproken. Het doen voor lezen van groeten door de omroeper zal dus niet mogelijk zijn. Nadere in lichtingen verstrekt de Marinevoorlich- tingsdienst, afdeling radio, Koningin negracht 12, Den Haag. De heer K. Fabius, aan de Oostkape- laars welbekend omdat hij van 1936 tot 1943 (het moment waarop de Duitsers hem ontsloegen) burgemeester van Oost- kapelle was, is benoemd tot burgemees ter van De Bilt. Hy komt in de plaats van Mr. H. P. baron van den Borch tot Verwolde van Vorden, eveneens van Zeeuwse afkomst. Burgemeester Fabius is Ned. Hervormd. KERK EN SCHOOL Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Biggekerke, A. D. H. Roscam Abbing, hulpprediker te Soes- terberg. Geref. Kerken. Tweetal te Schiedam (4e pred. pl.), M. Feitsma te Amstelveen en E. J. Oomkes te Appingedam. Beroepen te Veenendaal, J. Firet te Zuid-Beijerland. Kennan, wiens terugroeping als ambassadeur te Moskou door de Rus sische regering is geëist, zal wellicht tijdelijk in Europa blijven als advi seur in Russische aangelegenheden, alvorens voor overleg terug te keren. Dalende werkloosheid in W est-Duitsland. Het aantal werklozen in West-Duits- land is in September j.l. gedaald tot 1,050,571, het laagste aantal sedert de monetaire hervorming in 1948. In Fe bruari 1950 werd met ruim 2 millioen het grootste aantal werklozen na de oorlog bereikt. Borgstellingsfonds geeft ook crediet voor t.b.c.-bestrijding onder rundvee Het borgstellingsfonds voor de land bouw verstrekt credieten aan de land bouw teneinde de bedrijven te inten siveren en de productiviteit te ver hogen. Het bestuur van het borgstellings fonds heeft op verzoek van de Stich ting voor de Landbouw er in toege stemd, dat ook de veehouders voor het aankopen van vee om hun veestapel T.B.C.-vry te maken, een beroep kun nen doen op dit fonds. Uiteraard wordt hierbij de voorwaarde gesteld, dat het vastgesteld tijdschema voor de T.B.C.- vrijmaking van de veestapel niet in gevaar mag komen. Voor deze credieten verstrekken de plaatselijke coöperatieve boerenleen banken nadere inlichtingen. Het nieuwe vestigingsbesluit besproken. Op de Ernst Sillemhoeve bij Den Dol- der, heeft de Chr. Kruideniershond enke le belangrijke problemen aan de orde ge steld. Het hoofdbestuurslid, de heer C. de Jong te Oenkerk, lichtte de aanwezigen in over het nieuwe vestigingsbesluit kruideniersbedrijf; de heer H. J. Ver meulen, voorzitter van de Ned. Chr. Be- ambtenbond, sprak over de vakopleiding in het kruideniersbedrijf en de bonds- secretaris, de heer J. van Keulen te Rijs wijk, refereerde over het onderwerp „Commerciële organisaties vakorgani saties PJB.O.". Wanneer wij ons bepalen bij hetgeen door de heer de Jong naar voren werd gebracht, dan zij vooropgesteld, dat deze spreker het vestigingsbesluit 1937 funest vond voor het bedrijf, omdat daarin werd goedgevonden dat andere branches enige groepen kruideniersartikelen mo gen verkopen, zonder dat zij over een vestigingsvergunning-kruideniersbedryf behoeven te beschikken. De heer de Jong meende, dat bij een nieuw vestigingsbesluit vóór alles nodig is een zo volledig mogelijke omschrij ving van de artikelen welke in de bran che verkocht mogen worden. Er waren vóór 1940 38.000 kruideniers zaken, nu nog 23.000. Althans op papier, in de practijk evenwel verkopen tal van melkzaken een collectie kruidenierswa ren. VERLANGLIJST. Tot de artikelen, die de spreker bij de kruideniersbranche wilde onderbrengen, behoorden borstelwaren, zeemleder, lu cifers, vogelzaden, honden- en katten brood, hoestartikeien, levertraan, flessen melkde verlanglijst was nog groter. Voorts wilde de heer de Jong bepaalde waren, b.v. koffie, uitsluitend tot de krui deniersbranche beperken. Dat een kruidenier geen andere artike len uit een andere branche mag verko pen zonder vestigingsvergunning voor die branche achtte spreker over het al gemeen wel goed (mits de artikelenlijst zou worden uitgebreid) maar soepeler toepassing van het een en ander op het platteland, leek hem zeer gewenst. Een aparte regeling voor zelfbedie ningszaken en gespecialiseerde bedrijven achtte de heer de Jong zeer nuttig. Ten slotte bleek hij van mening te zijn, dat bij deze uitbreiding van het assortiment andere eisen aan de inrichting der be drijven gesteld dienen te worden. VOETBAL. 2e klasse A. Wolfaartsdijk X 4 4 0 0 8 18—4 's-H. A. Kerke IX 3 2 0 1 4 11—7 Kats I 3 2 0 1 4 6—6 Yerseke Ut 4 2 0 2 4 14—11 Serooskerke I 4 2 0 2 4 11—9 Veere I 4 2 0 2 4 13—13 Bevelanders I 3 1 0 2 2 7—8 's-H. H. Kinderen I 4 1 0 3 2 7—16 Cortgene n 3 0 0 3 0 6—19 2e klasse B. R.C.S. V 4 3 1 0 7 35—11 Meeuwen I 4 2 1 1 5 16—14 Serooskerke H 3 2 0 1 4 10—11 Nieuwland I 3 2 0 1 4 14—17 Middelburg VI 2 1 1 0 3 10—3 V.C.K. Hl 2 1 1 0 '3 6—2 E.M.M. IV 2 1 0 1 2 7—5 Veere n 4 1 0 3 2 11—21 V.S.C. I 1 0 0 1 0 4-5 Wolfaartsdijk U 1 0 0 1 0 2—3 Oostkapelle I 4 0 0 4 0 5—30 2e klasse C. V.GK. H 4 3 1 0 7 16—5 Arnemuiden II 8 3 0 0 6 17—4 Nieuwdorp II 3 2 1 0 5 14—8 Krabbendjike U 4 2 1 1 5 18—9 Kloetinge H 3 2 0 1 4 8—7 Kapelle H 4 2 0 2 4 7—13 Mevo H 4 11 0 3 2 11—19 Rillandia H 2 0 1 1 1 5—7 Colpl. Boys IX 3 0 0 3 0 3—14 Wemeldinge 11 4 0 0 4 0 5—18 2e klasse D. Zaamslag I 3 3 0 0 6 12—6 Spui 1 2 2 0 0 4 7—1 Tem. Boys 1 2 1 1 0 3 62 S.V.D. 1 3 1 1 1 3 4—5 Hoek I 3 1 0 2 2 7—8 Driewegen X 4 0 2 2 2 5—11 A.Z.V.V. I 3 0 0 3 0 2—10 2e klasse E. Driewegen n 3 '8 0 0 10—3 Beren I 2 1 1 0 3 11-8 Tern. Boys n 3 1 1 1 3 10—9 Spui II 3 1 1 1 3 10—10 Zaamslag II 2 1 0 1 2 7—7 Hoek H 2 0 1 1 1 6—9 S.V.D. H 1 0 0 1 0 0-4 AZ.V.V. II 2 0 0 2 0 3—7 MOTORSPORT. Gezelligheidsrit op Noord-Beveland Zaterdagmiddag hield de M.A.C. In- ter-Scaldes een gezelligheidsrit op Noord-Beveland. Ondanks het gure weer waren er nog 45 deelnemers. Deze rit, een combinatie van een knobel- en een kaartspelrit, viel bij de deelnemers uitstekend in de smaak. De start was om 4 uur te Kortgene, de finish om 7 uur te Colyrfsplaat. Ver der waren er nog controles te Kamper land, Wissenkerke, Geersdijk en Kats. De uitslag was: 1. Th. Verburg 239 pun ten; 2. C. Dijl 235 3. M. A. v. d. Weele 220; 4. Jan Verburg 200; 5. M. Goudswaard 199; 6. J. Markusse 199; (Ingezonden Mededeling adv.) In talloze gezinnen van Nederland wordt op het ogenblik een Engelse thee geschonken. Men weet, dat de Nederlandse huisvrouw op het ge bied van thee haar eigen wensen heeft en in de regel weinig op een „buitenlandse", een andere thee- smaak is gesteld. Met de Engelse thee is dat anders. Engeland is van oudsher het land van thee-proevers. En nu Douwe Egberts Pickwick Thee, Engelse melange, in Nederland heeft ge bracht (tegen de prijs van 76 cent per pakje!), is het opvallend hoe sterk het aantrekkelijke groene pakje in de winkels wordt gevraagd. Men kan deze overgang naar Pick wick Thee toeschrijven aan 2 rede nen. In de eerste plaats is Pickwick Thee opvallend krachtig en geurig. En buitendien heeft deze Engelse melange een buitengewoon ryke afschenk.iets, dat in onze da gen weer behoorlijk meetelt. 7. Bleuzè 197; 8. F. Weststra te 192; 9. H. Wiskerke 190; 10. A. de Waart 185; 11. R. Pik 182; 12. M. Boone 181; 13. J. Goudswaard 181; 14. C. Blok 178; 15. A. W. Levering 178, WANDELSPORT. Geslaagde herfstwandeltocht. Zaterdagmiddag hield Achilles te Middelburg Herstwandeltochten over afstanden van 10, 15^ en 25 km. Er wa ren in totaal 268 deelnemers, n.l. 148 voor de 25 km, 98 voor de 15 km en 22 voor da 10 km. Om 3 uur werd vertrokken van het Molenwater en om 7 uur waren alle deelnemers binnen, zodat er geen en kele uitvaller te noteren viel. Allen ontvingen dus de medaille. Van de 14 deelnemende groepen wa ren er 6 van 13 of meer wandelaars. Deze kregen een groepsmedaille. Het waren V.T.V. uit Vlissingen, dat met 29 wandelaars de grootste groep vorm de, Swift uit Koudekerke, Achilles uit Middelburg, de Wandelvereniging Ka- peUe, de Vitrite Works te Middelburg en de Ned. Padvindersvereniging uit Goes. Ingezonden Mededeling (Adv.) Altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maagzuur en U herkent ze aan... de lof die ze voor Rennies heb ben. Innemen doen ze die tabletjes on opvallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de andere. Ook UI DAMMEN. De damvereniging D.O.S. te Dreischor opende het seizoen met de eerste wed strijden van de clubcompetitie. De uit slagen warenFreek RoggebandA. Roggeband 9—2; M. v. d. LindeFrans Roggeband; 20; J. J. FolmerJ. Schot van Veen 20; M. DorstJ. L. Bodijl 20; G. BalJoh. Bolkenbaas 02; H. J. v. d. LindeP. Roggeband 02. SCHAKEN. De wintercompetitie van de schaak vereniging Middelburg werd voortgezet. De uitslagen waren; Groep IA. Dobbelaar—H. Strooband 10; P. de ZeeuwG. Boot 10; P. W. MeylinkJ. L. Woudstra 01; P. M. de KleynJ. Sinke 10; J. de BaareP. Sanders 10; A. DobbelaarD. de Vos 10; F. de BuyzerJ. Scheltens Groep IIK. HolsterJ, M. de Koning 10; J. JoosseH. Vermeule 10; D. FaaseK. v. d. Loos jal,iF. de Klerk G. Woudstra 01; F. de KlerkK. v. d. Loos 10; J. GoedbloedA. C. v. d. Koorde H. PapegaayL. J. Woudstra 01; J. WondergemA. J. Mathijssen 10; J. Bonthuis—J. A. Ver- donb Groep Hl: Mevr. WoudstraRodenburg D. P. Cornelisse mevr. Holster DingemanseW. de Jong 01; mevr. Kee-BroekeJ. Wielemaker 10; D. Kee W. Koejemans 10; J. KallemeinH. Schippers 10; A. van SluisA. Strubbe 10; A. LichtendahlJ. Midavaine 10. Schaakkampioenschappen. De beide voorronden om het persoon lijke schaakkampioenschap der Zeeuwse eerste klassers zijn nu beëindigd. In Zeeuwsch Vlaanderen plaatsten En klaar uit Oostburg en de Putter uit Sluis zich in de finale. In de andere afdeling bezette A. Nie- macht uit Souburg de eerste plaats, ter wijl de Middelburgers L. J. Woudstra en W. Flissebaaije de tweede plaats delen. Daar er slechts twee in de finale komen, zullen zij een beslissingswedstrijd om de tweede plaats moeten spelen. Merkwaardig genoeg is de toch sterke K. Holster op de onderste plaats geëin digd. De eindstand is nu: A. Niemacht 6 Va punt; L. J. Woudstra 6; W. Flissebaaije 6; K. van Belzen 5% C. van Noppen 5; J. M. de Koning 5; J. Goedbloed 4; J. Breel 3%! C- A. v. d. Koorde 2; K. Holster 1%. (Vervolg van pag. 1). „Zo", zegt mijn gastheer, „op naar Goes". Het zicht is niet zo best. Maar mijn buurman heeft de knuppel wat naar voren geduwd en de aarde rijst voor onze neus naar boven. We dalen. Dan legt hij het toestel wat op zijn kant. Als een kaarsrechte lijn ligt daar In de diepte de rijksweg over de Kree- krakdam. Er ryden wat auto's een wedstrijd met de dieseltrein. In stilte lach ik om die dikdoeners daar beneden, want met onze dikke 160 km/u laten we hen vèr achter ons. We dalen nog steeds. Mocht ik het al niet in de maagstreek voelen en ik vóel het, al is het een klein beetje dan kan ik het nog op de kunst matige horizon zien; dat pientere in strument, waarop het achteraanzicht van een vliegtuig is te zien en een horizontale streep. Zit de streep boven dat vliegtuig, dan duiken we en trekt men de knuppel wat naar zich toe. Zit de streep eronder, dan stijgen we en drukken we de knuppel iets naar vo ren. Ge ziet, ik heb de les goed ont houden. Maar we waren aan het dalen. Want mijn meester besloot over Yerseke te vliegen. We zijn er in enkele minuten. Be neden ons staan enkele poppetjes in het water. Ze doen iets met een heel lang net of zo. ,,'s Even kijken", zegt mijn buurman. Als een slagersjongen met zijn fiets zwiert hij een bocht en wat die slager niet kan duikt meteen omlaag. De Yersekenaren ky- ken omhoog. Daag, daag! Ik zwaai. Ze zwaaien terug. Als ze dit soms lezen, weten ze dat ik het ben ge weest. We ronken langs de haven. „Roem, roem, roem", doet de motor. Beneden ons, in het heldere water, varen en kele schuitjes. Dan stijgen we weer. In de verte ligt rechts Wemeldinge. Ik herken het direct aan de twee witte molens. Dan komt Kapelle. Ik wist niet, dat het zo'n mooie gemeente was. „Prachtige veiling hebben die kerels dsar gebouwd", zegt mijn gastheer prijzend. Even een bochtje en dan,, naar Goes. DAAR LIGT GOES. Daar ligt het in de diepte. Het is even zoeken, zo vanuit de lucht. In ruime bochten cirkelen we rond de slanke torenspits. Kijk, er gaat net een schoolklas over de Beestenmarkt de Lumato binnen. Dag jongens amu seer je. De Thunderjet op de markt lijkt een reusachtige vogel. Dódr is de Oostvest, floep en weer weg, de West west. Er rijdt net een bus het par- keerplein op. Nog eens opgelet. Ddar, de Langevorst! De krant met de en thousiast wuivende collega's voor de ramen en een directeur, die de polis al op tafel heeft liggen. We draaien en draaien. Goes en de rest van de we reld hangt schuin, tegen ons aan. Op de Markt wuiven een paar mensen. Aardige stad, aardige mensen. „We gaan naar Middelburg", zegt mijn buurman. Hoog over de Rijksweg vliegen we. Rechts in de verte zien we Noord-Beveland. Het zicht wordt steeds slechter. Uit het Westen schui ven dikke wolkenbanken naderbij. Boven Middelburg vliegen we door wolkenflarden. Daar, de Lange Jan, het stadhuis en de abdijgebouwen. Als we koers zetten naar Vlissingen, zit ten we opeens in de watten. Dat wordt blind vliegen!!! Maar Majoor Peters draait er zijn hand niet voor om. „We zullen pro beren er bovenuit te komen", zegt hij en opnieuw begint de hoogtemeter op te lopen. We ronken omhoog, maar het wolkendek is dik. Dan opeens een gat! We duiken omlaag in een steile bocht. Als het vliegtuig weer horizon taal is getrokken, zitten we boven het Havendorp. Rechts staat de nieuwe P.Z.E.M.- centrale. Dan ineens onder ons enkele fel opflitsende lichtpuntjes. Lassers zijn op „De Schelde" bezig. „HEER, VLIEG JIJ MAAR EENS". Dan draaien we terug. Langs de kust van de Wester-Schelde zullen we Woensdrechtwaarts keren. Dan komt het: het grote moment. Of „groot" is véél te zwak uitgedrukt. „Groots" past beter. De meester zegt t „Hier, vlieg jij maar eens. We zaten op dat moment boven Borssele. Het werd ineens erg warm in die cabine, althans dat vond ik. Met (klamme) hand vatte ik de stuurknuppel en mijn trillende onder danen vonden het voetenstuur. Ik vlóóg. Ik vloog alléén! Maar plotse ling werd ik erg kalm. Was het de stoïcijnse kalmte van de ervaren vlie ger naast me, die me beïnvloedde? Ik weet het niet. Ronkend trokken de honderden paardekrachten ons door het luchtruim, maar Ik wist, dat, als er ook maar een snippertje font mocht gaan, hij direct zou Ingrijpen teneinde te voorkomen, dat de Borsselse ge meentereiniging de gelegenheid zou krijgen de resten van het vliegtuig voor de belt te verzamelen. Maar alles gaat goed. Met intense aandacht kyk ik vooruit in de verte en let meteen ook op de kunstmatige horizon. Met kleine tikjes tegen de stuur knuppel herstel ik het evenwicht. De machine reageert gewillig. Dan mag ik een bochtje draaien. Heel voorzich tig trap ik het rechtervoetenstuur wat uit en druk de knuppel zachtjes naar rechts. Het bochtjes maken is een se cuur werk. Het gaat goed. Tenminste, dat vind ik. Misschien „slip" ik wel erg en „dweil" ik maar zo'n beetje in het rond. Ik heb er eerlijk gezegd niet op gelet. Dan een bocht naar links. Links een tikje knuppel en links een beetje voetenstuur. Maar dén. Dan moet ik weer recht komen. We hellen nog steeds en het lieve land in de diepte hangt nog lek ker scheef onder ons. Langzaam duw ik de stuurknuppel in de oude stand, en langzaam trap ik het voetenstuur weer terug.... Lukt het? .Als nu maar niet Ja, het lukt! Ik zucht verlicht. Ik ben weer op het rechte spoor. Netjes knorren we in de richting Hansweert. De sluizen lyken kleine deurtjes, de schepen lucifers. Meteen zitten we al boven Waarde en de Fredericapolder. „Even kijken naar het noodlandings- veld", zegt mijn gastheer. Hij neemt de knuppel weer over en suizend schieten we omlaag. Röetseh, roem, roem erover heen. Dan weer omhoog naar de 500 me ter. Want we naderen Woensdrecht al weer. Daar ligt het veld al in de diep te. Op driehonderd meter draaien we een ruime linkerbocht. In het rood wit geblokte verkeershokje zit nog steeds de aandachtige vogelaar. Hij weet, dat we willen landen. Een Aus- tertje is ons nog voor, dan volgen wy, MEESTERSCHAP. Een goede landing is een zaak van ernst en toe wij ding; die zonder scher ven dient te geschieden en ongetwij feld één van de moeilijkste punten van het hele vliegen. Maar hier gaat het prachtig. In één beheerste lijn suizen we omlaag. De aaide zweeft ons tegemoet. De neus van het toestel is omlaag gericht en v/e hebben zo een uitstekend zicht od de landingsbaan. Op nauwelijks twee meter boven de grond wordt het toestel weer netjes recht getrokken. De snelheid is reeds sterk verminderd, ongeveer een 80 km/u schat ik. We zakken nog lager, tot op een meter hoogte. Dan wordt voorzichtig de neus van het toestel weer iets omhoog getrokken en de staart zakt. Groter en groter wordt daardoor de weerstand die de lucht ondervindt. Dan valt de draagkracht weg en we houden grondDat is meesterschap! Met een heel licht schokje raakt het toestel de grasbaan en rolt dan uit. Het is afgelopen. Ik heb Zeeland vanuit de lucht mogen bespieden, de atlas op de voet mogen volgen. We taxieën met een vaartje van nul kom- na nul naar de hangar. „Het is afgelopen met de vliegerij vandaag", zegt mijn gastheer. Er begint een druilerig regentje te val len, als ik huiswaarts rij. Op de Kreekrakdam snort de diesel me razend snel voorbij. „Laat maar gaan", denk ik, mild gestemd, want heb ik hem niet als een groengrijze worm over de aarde zien krui pen VEEMARKT. ROTTERDAM, 7 October 1952. Aan voer in totaal 4473. Vette koeien en ossen 925; gebruiksvee 1740 (219 T.B.C.vry)vette kalveren 100; graskal veren 647; nuchtere kalveren 552; var kens 12; paarden 142; veulens 31; scha pen of lammeren 269; bokken of geiten 55. Prijzen: 2,66—2,76, 2,50—2,60, 2,00— 2,30; vette kalveren 2,702,90, 2,50 2,65, 2,302,50; graskalveren 400, 325, 225; nuchtere kalveren 60, 55, 50; slachtpaarden 1,92, 1,88, 1,84; schapen 110, 90, 70; lammeren 90, 80, 60; kalf- koeien 1175, 1025,875; melkkoeien 1175, 1025, 875; vare koeien 780, 700, 600; Vaarzen 875, 775, 680; pinken 600, 500, 375. „ST. ANNALAND EN OMSTRE KEN", 7 October. Uien middel f 18,50, id. bonken f 16,14, id. drielingen f 18,50, id. picklers f22,38. Alles per 100 kg. Aanvoer 27 ton. SCHERPENISSE, 7 October. (Via de veiling St. Annaland en Omstreken.) Uien middel f18,11. id. drielingen f 17,99, id. picklers f22,26. Alles per 100 kg. Aanvoer 15 ton. KRABBENDIJKE, 7 Oct. Export veiling: Cox Oranje Pippin AA 34.60, A 32.70, B 25, C 14.40, Hl grof 27.70. Hl 22, HII 8; Sterappel A 23.10, BC 13.10, HII 6; Goureinette AA 19.50, A 16.60—17.10, BC 12, Hl grof 16.40, Hl 11.40, HII 6.10; Laxton Superbe AA 20, A 20, BC 13.20, Hl grof 20, Hl 11.30, HII 3.70; Doyenne du Commies Hl grof 40.60, Hl 37.30, HII 17; Con ference A 21.60, BC 7.90—8, Hl grof 13, Hl 7, HII 3; Zwijndrechtse Wijn peer BC 6.10, Hl grof 7.20, Hl 6; Beur- ré Alex. Lucas AA 13.40, A 13.70, BC 13, Hl grof 12.30—20.30, Hl 13.30, HII 4.20; Gewone veiling: Goudreinetta verpakt 2729; idem los 313; Lax ton Superbe 312; Sterappel 314; Cox Oranje Pippin 523.70; Jonathan 512; Conference 310; Zwijndrecht se Wijnpeer 35; Doyenne du Com- mice 4.7030; Berré Alex Lucas 3 10; Bonen 3942; Druiven (Allicante) 65—71. GOES, 7 Oct. Fruit voor export: Goudreinetten AA 21, A 16.20, BC 14.20, I grof 14.70—15, I 12.40—13, II 6.10; Allington Pippin A 20, BC 14, I grof 20, I 11, II 4; Cox Oranje Pippin AA 37.30, A 33.60—35.40, BC 30.55, I grof 31.50—31.80, I 24.40, II 6; Glorie van Holland A 21, BC 13.20, I grof 15, I 11.50, II 6.10; Sterappels A 25.90, BC 20—20.15, I grof 24.10, I 13.70, II 6.10; Laxton Superbe A 23, BC 13.40, I grof 20, II 3.80; Jonathan A 23, BC 18, I grof 20, I 15; Gron. Kroon A 15.70, BC 11.60, I grof 12.80, I 9, II 3; Bram- ley Seedling I grof 7.50, I 7, II 4.50; Doyenne du Cornice A 46.10, BC 45.90 —47.60, I grof 42.60, I 38.10—38.20, II 18.10; Conference A 12, BC 10.35, I grof 11, I 9.20, II 4; Zwijndr. Wijn peer A 10.50, BC 8.30, I grof 8, I 6.70, II 3; Nouveau Poiteau I grof 3.50, I 3; Br. Alex Lucas A 1616.20, BC 16.50, I grof 10.20, I 9.90, XI 4.50; Legipont A 20, BC 9.50, I grof 20.10, I 10, II 8: Seign. d'Esperen A 13.20, BC 9.90, I grof 12, I 10, IX 5; Emile d'Heyst A 6.70, BC 6.80, I grof 6, I 5.40; William Duchesse A 7.20, BC 3.10, I grof 5.70, I 4.10; Ponsperen I grof 6.30, I 6.50, II 4.60; Verpakt fruit: Cox Oranje Pippin AAA 41—48, AA 37—39, A 31 38; Goudreinetten AA 2631, A 15 18; Jonathan AA 30, A 27, B 21; Glorie van Holland AA 3940, B 26; Ellisons Oranje A 35, B 33, C 23. GOES, 7 Oct. Prys voor verse kip peneieren f 3.03 per kg. Voor vuilscha- lige en gewassen eieren wordt 2 ct. per stuk minder uitbetaald. Middelburgse raad. (Vervolg van pag. 1). tage te verlagen, temeer, daar de ex- plotatie veel duurder is geworden. Bovendien kunnen enkele onjuist heden in vergelijking met andere ver makelijkheden opgeheven worden. Het kwaad der films met fiscale middelen bestrijden achtte hij niet juist. Dit moet op principiële wijze en met mo rele middelen gebeuren. Met de stem men van de heren Schot, Hoek, Wat- tel en Meliefste tegen werd het voor stel aangenomen. SUBSIDIE AAN R.K. H.B.S. Bij het voorstel tot subsidiëring van de R.K. H.B.S. te Goes verklaarde de heer Schot, dat het hem onmogelijk was voor te stemmen. In zijn moti vering zei hij, dat de R.K. kerk zich diametraal stelt tegenover de reforma torische beginselen. Dagelijks vloeien gelden uit de staatskas naar het R.K. onderwijs. Nu eenmaal voor het lager onderwijs de gelijkstelling is aanvaard, kan hieraan niet worden ontkomen. Voor het middelbaar onderwijs geldt dit echter niet. De gemeente dient zich daarom als overheid -/an subsidiëring te onthouden. Anders handelt zij in stryd met haar roeping, die de aloude en onverkorte handhaving van art. 36 der Ned. Geloofsbelijdenis eist. Voorts hadden tal van uitlatingen van R.K. zijde de ongerustheid van de heer Schot opgewekt. Hij wees op het geen in Spanje en in Latijns Amerika nog altijd aan de orde van de dag is. Hij verwees ook naar de geschriften van de Willem de Zwijgerstichting en hij verklaarde, dat b.v. het R.K. ge schiedenisonderwijs grievend is voor ieder, die nog een klein beetje Oranje- bloed in de aderen heeft. Nadat de burgemeester verklaard had, dat de overheid de haar opgedra gen taak heeft uit te voeren en zich dus niet begeven kan in dergelijke door de heer Schot gewenste discrimi naties, werd het voorstel (dat de ge meente f4160 per jaar kost) met de stem van de heer Schot tegen aange nomen. NAGEKOMEN ADVER I ENTIE Onverwacht is Zaterdag 4 Octo ber uit ons midden weggenomen ons bestuurslid en onze vriend OLIVIER KOSTER in de leeftijd van 55 jaar. Met veel toewijding mocht hij ruim 16 jaar werkzaam zijn voor onze school als bestuurslid. Namens de Ver. tot het ver strekken van L.O. op G.G. te Yerseke. HET BESTUUR.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3