Uit Zeelandi ÏUeuw-tjeó man alle. Eilanden Groeiende belangstelling voor ziekenhuis verpleging op Walcheren VERKOUDHEID BLOEDSOMLOOP Maispluk-demonsfrafies op Zuid-Bcvclaod. avonturen Middelburg. Vlissingen DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Gemeenteraden* Goes Zierikzee. Woensdag 7 October 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Nog geen stabiliteit in de ziekenhuistarieven. Bestuur wil andere organisatievorm overwegen. De Ver. ..Ziekenhuisverpleging op Walcheren" te Middelburg is, blijkens lief verschenen jaarverslag over het boekjaar 1951, tevreden over de vooruit gang. Deze is echter niet bereikt, zo wordt medegedeeld, omdat het euvel van het ontbreken van contact met de meeste afdelingen is opgeheven, maar uitsluitend door de sterke stimulans, die van het kantoor uitging, bijzondere omstandigheden, verband houdende met de moeilijkheden, waar voor de ziekenfondsen zich zien geplaatst, de voortgezette centralisatie van het incassowerk en de activiteit van de meeste incasseerders. Er is weer bereikt, dat de vereniging een behoorlijk basis heeft gekregen op Walcheren, niettegenstaande het feit, dat vele verzekerden aan de ziekenfondsen moesten worden afgestaan. Aangezien het bestuur van mening ie, dat verbetering in het contact met de afdelingen niet kan worden ver wacht, zal het zaak zjjn een andere organisatievorm te overwegen, waarbij de stichtingsvorm zeker niet verwer pelijk is, als een behoorlijke vertegen woordiging van stad en platteland daarin zitting neemt. STIJGENDE KOSTEN. Het verslagjaar stond in het teken van de nog steeds stijgende kosten; Een poging om met de op Walcheren bestaande ziekenhuizen tot een over eenkomst te geraken, dat geen tussen tijdse tariefsverhogingen zouden Êlaatsvinden, had geen resultaat, al ad men begrip voor de moeilijkhe den. Op 1 Juli steeg de verpleegprijs met niet minder dan 0.75 per ver- pleegdag en pas op 1 Januari werd de premie dienovereenkomstig verhoogd, dit zonder rekening te houden met het van 1 Juli af geleden verlies. Te Mid delburg kwam daar nog bij een zeer belangrijke verhoging van de tarieven voor het gebruik van de operatieka mer. De verwachting, dat de op 1 Jan- nuari 1952 ingegane premieverhoging toereikend zou zijn om de exploitatie sluitend te maken, werd de bodem ingeslagen door een tussentijdse ta riefsverhoging per 1 Mei j.l. voor het Middelburgse ziekenhuis van 0.50 per dag. De gevolgen zullen zich zeker doen gelden en kunnen pas in 1953 worden opgevangen. Van enige reservering kan echter op deze wijze, voorzover het de A-verzekering betreft, geen sprake zijn en van enige stabiliteit in de tarieven is nog weinig te bespeu ren. HET AANTAL VERZEKERDEN. De A-verzekering gaf een daling te zien in Middelburg van 8.085 op 6.549 zielen. Deze is een gevolg van het feit, dat de groep ouden van dagen van 65 jaar en ouder op 1 Januari 1951 bijna geheel is overgegaan naar de verplich te ziekenfondsverzekering. Het platte land bleef t.o.v. de A-verzekering vrij wel gelijk. Het aantal AA-verzekerden steeg van 12.195 tot 13.906. Deze stij ging is echter niet over de hele linie te constateren en het bestuur is van mening, dat dit mogelijk is, als er maar gewerkt wr De B- en C-ver- zekering vertoonde eveneens een goe de vooruitgang, n.l. van 6.005 tot 6.522 zielen. Voor de sanatoriumverzekering is, ter gelegenheid van het bevolkingson derzoek, een groots opgezette propa ganda gevoerd, waarbij niet minder dan 22.000 folders werden verspreid. Het aantal eigen-verzekerden is meer dan verdubbeld, terwijl bij nieuwe in- Ingezonden Mededeling (adv.l Als de verkoudheidskiemen zich vast zetten, raken uw ademhalingsorganen, verstopt Het natuurlijke afweermiddel, de bloedsomloop, raakt in de knel. krijgt het benauwd; de besmetting woe kert voort. Geef de microben geen kans. Ga ze te lflf met MENTHO-REX. Wrflf borst keel en rug er flink mee In en de 8 genees krachtige oliën van MENTHO-REX ja- Sen het bloed weer door de weefsels. [ENTHO-REX verdrijft de kou via de bloedsomloop, zonder dat u iets hoeft in te nemen. Grote pot Mentho-Rex f. 1.25. Nu de oogst kan beginnen. Op een viertal bedrijven op Zuid- Beveland zullen morgen demonstraties worden gegeven in het plukken van mais. Daartoe zal de maisexpert dr. Becker uit Wageningen naar Zeeland komen, teneinde de landbouwers op de hoogte te brengen van het plukken met de hand, waarbij de mais van het schutblad wordt ontdaan. In 1950 werd de mais met het schut blad er nog aan geplukt, doch toen is gebleken, dat deze methode, door het optreden van schimmelvorming, niet juist was. Bij de morgen te geven demonstra ties zal een zgn. Amerikaanse plukhaak gebruikt worden. Dit is een eenvoudig werktuig, een soort van mesje, dat door drie personen, o.w. twee met er varing en één met wat minder erva ring, gedemonstreerd zal worden. Voor de landbouwers en hun arbei ders zijn deze demonstraties, nu de oogst kan gaan beginnen, zeker van belang. Ze worden gehouden morgen ochtend van 1011 uur op het bedrijf van de heer D. P. Wouterse te Krab- bendijke van 1314 uur; bij de heer J. Zwemer te Kruiningen van 14.30 15.30 uur; op het bedrijf „Rotterdam" in de Wilhelminapolder en van 16 17 uur bij de heer J. de Jonge, Oude- landseweg C 14 te Heinkenszand. schrijvingen daarvoor men haast van zelfsprekend zich ook verzekert tegen de kosten van sanatoriumverpleging. OPNAMEN. Het totale aantal voor rekening der vereniging opgenomen patiënten be droeg 1.486, waarvan 789 verplicht en 697 vrijwillig verzekerd, met 22.794 verpleegdagen. Van de 1.486 opnamen kwamen er mede 320 voor rekening van de B- en C-verzekering (klinische kostenverzekering)De balans sluit op een bedrag van f130,178,78, met een kapitaal van 66.070,55. De A-verze- kering leverde een verlies op van 7.954,81, de B- en C-verzekering 6.068,50, de kapitaaldienst f 3.210,40, het pensioenfonds f 1.492,70. Op de AA-verzekering werd een voordelig saldo geboekt van 8.667,24. Aan ver- pleegkosten werd f 167.319,09 betaald en aan uitkeringen B- en C-verzeke- ring ƒ31.235,94. De Vlissingse en Middelburgse Nutsspaarbanken in September. Bij de Middelburgse Nutsspaarbank is In de maand September het tegoed ge stegen van f 8.109.580 tot f 8.162.858. In gelegd werd f 313.968 en terugbetaald 260.689. In Oostkapelle werd f 11.569 in gelegd en f 1.250 terugbetaald. Bij het schoolsparen is het tegoed gestegen van f 32.341 tot f 33.448 met een inleg van f 2.655. Het aantal spaarbusjes nam toe van 631 tot 670. De maandrekening van de Vlissingse Nutsspaarbank vermeldt een vermeer derde inleg van f 52.980.Ingelegd werd f319.521,85 en terugbetaald f266.541,01. Het totaal tegoed bedroeg per 30 Sept. f8.149.476,—. Het hoofdkantoor te Vlisslngen noteer de een inleg van f213 839,19. Terugbe taald werd f 175.830,79, zodat het tegoed opliep tot f6.008.642,10. Op het bijkantoor te Goes liep het te goed van f 1.152.795,67 terug tot f1144. 949,69. Er werd f52.847,11 ingelegd en f45.001.13 terugbetaald. Souburg en Wolphaartsdijk boekten een vermeerderd tegoed van respectieve lijk f4.560,94 en f5.590,46. De Nutsspaarbank kocht voor f174 888,30 aan effecten in zodat dit saldo werd f4.043.888,05. De liquiditeitsmiddelen bedroegen to taal f771.552,30 (30 Sept. 1951 f731.451,34) JA, 'T IS ONGELOOFLIJK Goed en wel was de motor uit het gezicht ver dwenen of de andere agent stapte op de kinderen en de professor toe. „Zo", sprak hü, „u begrijpt ze ker dat we wel graag even een en ander willen onder zoeken. We kunnen trou wens toch niet met al die ijkdom hier midden op straat blijven staan. Wilt u me maar volgen?" De agent pakte de koffer op en liep, gevolgd door het drie tal, naar het douanehuisje, dat tussen de bomen stond. „Zo, gaat u hier maar even zitten", vervolgde hij, op een bank wijzend. Toen stapte de agent een klein kan toortje binnen, nam de telefoon van de haak en draaide het nummer van het hoofd bureau. HaRo. halloja, geeft u mij de commissaris evenDag meneer de commissaris, u spreekt met de grenswacht no. 112, ik heb hier aangehouden een zekere Professor Weetjes in gezelschap van een tweetal kinderen. Ze vervoeren een koffer vol met juwelen en sieradenja, meneer, het is ongelooflijk maar waarJa, dat dacht ik alDus u laat ze even halen?Goed meneer de commissaris, ik blijf bij hen totdat de wagen komtdag, meneer de commis saris!" Groenten- en fruithandelaren behaalden het diploma- Op de gehouden examens in 's-Her- togenbosch slaagden voor het diploma vakbekwaamheid de heren: A. Breas, A Gideonse, J. P. Visser allen te Mid delburg; H. Hannewijk, Heinkenszand; H. de Pagter, Domburg; H. Tavenier, Oostkapelle; A. Verhage, Koudekerke; P. D. Verstraeten, Philippine; Th. Vre- degem, IJzendijke; Goedbloed, Veere. Chr, onderwijzers van Walcheren vergaderden. De afdeling Walcheren van de Ver eniging van Chr. Onderwijzers verga derde te Middelburg. De voorzitter, de heer L v. Noppen, sprak een kort ope ningswoord. Tot lid van de school artsen-commissie en tandartsen-insti tuut werd aangewezen de heer Wijsman te Biggekerke. Tot secretaresse werd ge kozen mej. F. A. Groot-Nibbelink te Westkapelle. De heer J. A. van Bennekom sprak over het onderwerp: „Willem Hl als mens". Vele vragen werden gesteld. Als afgevaardigden naar de districts vergadering werden benoemd de heren Van Noppen en Wijsman. Rijksconsulentschap voor grond- en pachtzaken. Bij besluit van de Directeur-Generaal van de Landbouw is met ingang van 1 Juni 1952 de ingenieur bij de Voorlich tingsdienst ten behoeve van de Land bouw, ir W. H. Ubbink te Goes, belast met de leiding van het Rijksconsulent schap voor Grond- en Pachtzaken voor Zeeland. RAAD VAN BEROEP HERVERKAVELING WALCHEREN. Tot Griffier van de Raad van Beroep Herverkaveling Walcheren is benoemd de heer mr M. Tijdeman, burgemeester van de gemeente Westkapelle. Mosselaanvoer is in volle gang. De mosselaanvoer uit de Waddenzee is nu in volle gang en de meeste schepen varen af en aan, om de mosselen naar Zeeland te brengen en aan de handel door te leveren. In de Zeeuwse stromen mindert de voorraad snel. Toch zijn er in Zeeland nog een be trekkelijk niet gering aantal kwekers, die aan de levering nog niet deelnemen. Tot hen heeft het Aan- en Verkoopkan toor deze week een schrijven gericht, waarin verzocht wordt spoedig een mon ster in te leveren. Door de gezamenlijke kwekers is thans ongeveer een derde van de totale jaar omzet afgeleverd. Intussen wordt in kringen van hen, die niet aan de levering deelnemen, geklaagd over onrechtvaardige behandeling. De meesten van hen zijn in het bezit van mosselen, die beantwoorden aan de mi nimum eisen van de C. kwaliteit, maar deze vinden geen aftrek. Wel worden C.- mosselen geaccepteerd, maar alleen wan neer de B.-kwaliteit benaderd wordt. Enige soepelheid tegenover de catego rie van kwekers die C.-mosselen bezitten, ware wel gewenst, vooral nu de export zo prachtig op gang is. Ingezonden Mededeling (adv.) Collecte voor „School met de Bijbel" De collecte voor de Unie „Een School met de Bijbel" fcsacht f830,05 op. Dit bedrag komt geheel ten goede aan de Christelijke scholen. Prijzen voor zomeravondvoetballers In het Scheldekwartier zijn door de heer C. Louwerse, secretaris van de Commissie Zomeravond- en Bedrijfs voetbal de prijzen uitgereikt aan de verenigingen, die in dit seizoen de beste prestaties hebben behaald. De heer A. Imanse, voorzitter der K.N.V.B. afd. Zeeland dankte allen, die hun krach ten hebben gegeven aan het zomer- aivondvoetbal, in het bijzonder allen die actief aan de sport hebben deelge nomen. Hij hoopte dat allen nog vele jaren van de zomeravondvoetbal zou den kunnen genieten. In een vlot tempo bracht hierna het ensemble „Klaveren Vijf" o.l.v. Jac. Mol een gevarieerd programma. In de pauze werden door de secretaris de prijzen uitgereikt. De wisselbeker kwam dit jaar in het bezit van V.S.T, „De Uiterton" kreeg de zuil met voet baller en V.A.W. het fantasieschild. Alle elftallen ontvingen tenslotte een herinneringsmedaille. Openbare leeszaal. Het boekenbezit van de Openbare Leeszaal te Vlissingen werd uitgebreid met de volgende werkenCronin, Twee werelden; Nijhoff, Twee meisjes en ik; Stahl, Cowboy-liefde; van der Ster, Langs een omweg; de Vries, Reis door de nacht dl. 3. Ochtendgloren; Warren, Zij gaven hem macht; Bordeaux, La robe de laine; Balchin, The small back room; Marquand, Point of no return; Shake- COLIJNSPLAAT Collecte. De collecte voor „Valkenhei- de" heeft te Colijnsplaat f75.71 opge bracht. HOEDEKENSKERKE Notabel gekozen. Tot notabel in de Ned. Herv. kerk is gekozen de heer C. van Dalen, In de vacature van de heer Th. van Doeselaar. Collecte. De Reclasseringscollecte heeft alhier opgebracht f44.22. Kleurenwedstrüd. De Coöp. Boerenleen bank organiseerde onder de jeugdspaar- ders een kleurenwedstrijd. Een jury be oordeelde de kleurplaten en gaf de vol gende uitslag: 67 jaar: J. M. Le Grand te Hoedekenskerke le prijs; F. Verdonk te 's-Gravenpolder 2e prijs; Rina Moele- ker te 's-Gravenpolder 3e prijs. 89 jaar: Wim v. d. Weele te 's-Gravenpolder le prijs; B. Slabbekoorn te Kapelle 2e prijs; A. M. Louwerse te 's-Gravenpolder 3e prijs. 1011 jaar: Corrie Mol te 's-Gra venpolder le prijs; Bep Dubbelman te 's-Gravenpolder 2e prijs; L. C. v. Liere te 's-Gravenpolder 3e prijs. 1213 jaar: Adrie N. Minderhoud, Hoedekenskerke le prijs; P. v. Liere te 's-Gravenpolder 2e prijs; Jannia Almekinders te 's-Gra venpolder 3e prijs. 1415 jaar: Nellie Nijsse te 's-Gravenpolder le prijs; Chris den Dekker, Hoedekenskerke 2e prijs; Jo de Kraker te 's-Gravenpolder 3e prijs. KAPELLE CJ.M.V. instuif is begonnen. Zondag avond is de C.JM.V. weer begonnen met het instuifwerk. Iedere Zondag staat het gebouw voortaan open voor jongeren van 15 jaar en ouder. Er is gelegenheid voor dammen, schaken, ping-pongen en vele andere spelen. Daarnaast is er ook een rustig hoekje met een leestafel. Reeds Zoutelande-Meliskerke een vergadering j 11J- J in „Middendorp" te Zoutelande. De heer Lodder, districtsbestuurder behandelde de Werkloosheidverzekeringswet. Er volg de een levendige bespreking. De volgende vergadering zal op 11 November te Me- liskerke worden gehouden. De voorzitter, de heer P. Brasser, sprak aan het eind der vergadering de wens uit, dat de vol gende vergadering beter bezocht zal wor den. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld dooi de AMSTERDAMSCHE BANK N.V. INCASSO-BANK N.V., GOES. Nederland 1947 9191 Dollarlening 1947 93# 93H Invest. Certif. 92# 92# Ned. 1962/54 cum 92# 92# Grootboek 1946 3# K. Olie '50 115# 114# Cult. H. Ind. Bk 42# 42# Nat. Handelsbank 90# 88# Ned, Handel Mij 142# A.K.U. 152 152# Bergh's Jurg. 243# 243# Berkei's Patent 92# 92# Calvé Delft 114# 113# Centrale Suiker 160# 160# Fokker 108# Gelder Zonen 145# 145# Kon. Hoogovens 149# 149# Ned. Ford 180 179 Ned. Kabel fabr. 192 192 Philips' Gloeil. 153 152# Do 6 mum. pref. wd. 130# 130# Unilever 173# 173# Wilton-Fijenoord 159# 158# Biliton I rubr. Biliton n rubr. 174 175 Dordtsche Petr. 296 295 Dit<v pref. 309 305 Kon. Olie Dito, onderaand. A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. lijn Jav. Ch. Jap.lijn Kon. Boot Kon. Paketvrt Kon. Rott. Lloyd Ned. Sch. Unie Ommeren's Sch.vrt H.V.A. Java Cult. N.LS.U. St.v. Mij Ned. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Mij Senembah Müller Co Amsterd. Bank Escompto Bank Rotterd. Bank 47 47 165# 165# 156# 155# 53# 53 156# 156# Twentsche Bank Overzeese Ga» Borneo CSumatra Internatio Am. Radiator Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler Ford Canada General Motors Hudson Motor Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel North. Am. Cities Service Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas New York Centr. Pennsylvania 158 157 70# 70 137 137 15# 15# 41# 41# 40 39# 48# 48# 84 84 62#ex 61 #B 59# 59# 15# 45# 45# 74 73# 39# 38U 25# 25# 38 38 22# 22 93 93 57 62# 62# 69 69 21 20# ~5# 18B 20 m de eerste avond bleek dat er bij de jeugd veel belangstelling is voor deze avonden. Bond van Plattelandsvrouwen. De af deling Kapelle-Biezelinge van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen heeft in haar vergadering, die stond onder leiding van mevr. van Suylekom-Lindenbergh, zich bezig gehouden met het leven van de Nederlandse emigranten in Canada, i Hierover werd verteld door mevr. Snoep- van Willegen te Kapelle, welke deze zo mer een reis naar Canada heeft gemaakt. HEINKENSZAND Aanrijding. Doordat één der auto's niet voldoende rechts hield reed op de Zand dijk een personenauto, bestuurd door de heer A. Blok te 's-Heerenhoek, tegen een vrachtauto van de veehandelaar Bal uit *s-Heerenhoek. De personenauto liep eni ge materiële schade op; de inzittenden kwamen met de schrik vrij. KATS Gekozen tot diaken. Tot diaken van de Ned. Herv. Kerk te Kats is gekozen de heer C. Verburg, die zijn benoeming aanvaardde. KORTGENE Ned. Herv. Kerk. Tot diaken in de Ned. Herv. Kerk te Kortgene is benoemd de heer P. van der Weele. Collecte. De collecte voor Kinderzorg heeft te Kortgene f 128,88 ojfebracht. KOUDEKERKE 85-jarig huwelijksfeest. Vandaag hoopt het echtpaar W. Wielemaker-Wielemaker te herdenken, dat het voor 55 jaar ln de echt werd verbonden. OVEZANDE Benoeming. Mej. Loenhoud is tot on derwijzeres te Overslag benoemd. Zij is thans onderwijzeres aan de Huishoud school, alhier. ST. LAURENS Geslaagd. Voor het diploma waterbouw kundig opzichter slaagde de heer M. C. Louws te Sint Laurens. WESTKAPELLE Herdenking van oorlogsslachtoffers. Za terdagmiddag heeft Westkapelle de oor logsslachtoffers herdacht, die op 3 October 1944 en 1 November op Domburg en Oostkapelle om het leven kwamen. Op de begraafplaats legde burgemeester Tij deman een krans aan de voet van het monument, namens de gemeente hield ds W. Oosthoek een toespraak en ds G. J. Pontier sprak naar aanleiding van de He- breënbrief. De belangstelling was zeer gering. WOLPHAARTSDIJK Benoeming. Tot kosteres la de Ned. Herv. Kerk is benoemd mej. A. de Leeuw geb. v. Weele, zulks wegens het bedan ken van mej. D. v. Boven. ZOUTELANDE Chr. Metaalbewerkersbond. Vorige week hield da Chr. Metaalbewerkersbond, afd. OOSTKAPELLE. Begroting voor 1953 aangeboden. Vrijdagavond kwam de raad in open bare vergadering bijeen. Een verzoek van de heer Moelijker en anderen tot langere openstelling van de kappers zaak werd, in verband met de te late indiening in handen van B. en W. ge steld om prae-advies. Een verzoek van de Nederlandse Vereniging tot be scherming van dieren inzake aanschaf fing van toestellen voor het pijnloos af maken van honden en katten werd voor kennisgeving aangenomen, evenals een verzoek van de Bond tegen het schen den door het vloeken van Gods Heilige Naam. Vastgesteld werd een wijziging van de begroting 1952. De begroting 1953 werd aangeboden. ST. ANNALAND. Bijdrage voor de verbetering van de Dorpsweg. Maandag vergaderde de voltallige ge meenteraad van St. Annaland. Een ver zoek, om een gaskastje voor het doden van dieren te plaatsen, achtte men overbodig. Vervolgens kwam de win kelsluitingswet aan de orde. De heer G. Goedegébuure was tegen een ver plichte vacantleweek voor de winke liers. Wethouder Fr. J. Stols vroeg, als voorzitter van de Middenstandsvereni ging, of het mogelijk was de koopavond voor het publiek op Vrijdag te stellen. Tevens stelde hij voor een verplichte vacantieweek voor de winkeliers in te voeren. Hierover 'werd gestemd, waaruit bleek, dat er 5 tegen stemden en 2 voor, zodat de vacantieregeling van de baan is. Vervolgens kwam het voorstel ter tafel, om een bijdrage te verlenen voor de verbetering van de weg Sint Anna- land-grensStavenisse, Inclusief ver betering vanaf het postkantoor tot Schermerspad. Aan de verbetering van genoemde weg zou de gemeente Sint Annaland een bedrag van f 28.000 moe ten bijdragen. Hiermede ging men ac- coord. De vaststelling van het bedrag per leerling op f 26.02 vond geen be zwaar. De begroting 1953 werd vast gesteld op een bedrag van f 179.047. Deze werd goedgekeurd, evenals de begroting van de wezen-armen over speare, Hamleto (Esperanto). Xn de maand September werden uitge leend 2328 Ned. romans. 252 romans in vreemde talen, 802 studieboeken en 512 kinderboeken (totaal 3894). De tijd schriften- en krantenzaal werd bezocht door 427 mannen en 115 vrouwen, en de jeugdleeszaal door 90 jongens en 105 meisjes. De ervaringen van een gevangenis predikant. Maandagavond sprak in „De Prins van Oranje" ds C. W. Coolsma uit Gro ningen op uitnodiging van „In dienst der Kerk" over het onderwerp: „Mijn erva ringen als gevangenispredikant en de vernieuwing van het gevangeniswezen." Nadat de heer J. J. Duvekot deze druk bezochte avond geopend had, gaf hij het woord aan ds Coolsma. Zeer boeiend vertelde deze ons de manier, waarop hij onder de gevangenen ge werkt heeft, en nog steeds werkt. Door de bekende prof. Aalders was hij, zonder daar ooit voor gestudeerd te hebben, aangezocht om gevangenis- predikant te worden. De studieboeken, die hij over dit onderwerp doornam, spraken elkaar vaak tegen, zodat hij be sloot z'n eigen zienswijze te volgen. Ds Coolsma leest niet, voordat hü met een gevangene gaat praten, diens „zonden- register", maar laat deze rustig ver tellen. Van 19391940 heeft hü ge werkt onder gevangenen, die zo onge veer vüf jaar moesten zitten. Tüdens de oorlog hebben gevangenen hem ver raden, wat als gevolg had, dat hü ln z'n eigen gevangenis gevangen werd gezet. De snedige opmerkingen, die ds Coolsma lanceerde, brachten vaak de aanwezigen aan het lachen. Na de pau ze sprak ds Coolsma voornameUjk over de doodstraf, waarvan hü een heftig tegenstander bleek te zijn. Ontroerend waren de woorden van deze predikant, die tal van ter dood veroordeelde N. S.B.-ers heeft Wjgestaan, ondanks het feit, dat rijn eigen zoon tüdens de be zetting voor een vuurpeleton de dood vond. Jaargids voor Hervormd Goes. De kerkeraad der Ned. Herv. Kerk te Goes heeft een gidsje het licht doen zien ter verwelkoming en ter oriëntatie van gemeenteleden, die hier komen wonen. Een uitstekende gedachte, die er zeker toe zal büdragen, dat nieuw komers zich spoedig in Goes zullen thuisvoelen. Burgemeester mr W. C. ten Kate schreef er, in samenwerking met de gemeente-archivaris, de heer G. Sta- dermann, iets in over de bouwgeschie denis van de Grote Kerk. De rest van het boekwerkje is gewüd aan de di verse organisaties in de Kerk en de verenigingen ea onderwijsinstellingen die in Goes zün, terwül een uitstekende plattegrond van de gemeente is opge nomen. Opbrengst van collecte. De reclasseringscollecte heeft opge bracht te Goes f 480,02 en te s Heer Hendrikskinderen f20,16. Geslaagd. Voor het diploma waterbouwkundig opzichter, afgenomen door de Bond van Waterbouwkundige ambtenaren in Zee land, slaagden te Zierikzee, A. van Troffelaar en J. Legemate. SCHEEPSTIJDINGEN GROTE VAART. ALMKERK: 6 van Rotterdam naar Ham burg; ORANJEFONTEIN6 van Port Elisabeth naar Kaapstad; ORANJE: 7 te Port Said; RIJNDAM: 6 van Cobe naar New York; WESTERDAM: 6 te New York; INDRAPOERA: 6 van Sabang naar Belawan; LISSEKERK: 6 te Rotterdam; NIEUW AMSTERDAM: 7 te Le Havre; WILLEM RUYS: 6 van Oporto naar Port Said; ABBEKERK; pas. 6 Gibraltar naar Genua; FAIRSEA: 6 160 mijl Z.O. Sable Eil. naar Rotterdam; SIBAJAK: 6 van Sombrero Eil. naar Curasao; WATER MAN: 6 180 mijl N.W. Finisterre naar Curasao; ZUIDERKRUIS: 6 van Cape Race naar Amsterdam. HAVEN VAN VLISSINGEN Te Vlissingen aangekomen 6 October: ACCRUITY van Antwerpen; WESTLAND van Antwerpen; DELTA van Antwerpen; DEMOCRAAT van Antwerpen. 7 October; HUMMEL van Antwerpen; NOVIAN COAST van Antwerpen. Van Vlissingen vertrokken 6 October; MARITA van Singapore. 7 October; WESTLAND van Rotterdam. Gepasseerd naar Antwerpen 6 October: JUTLAND van Cork naar Gent; NOORD ZEE van Greensmouth; DENEB van Lon den; MEUSKERK van Ceuta. Gepasseerd van Antwerpen 6 October: MARIEKERK naar Amsterdam; MAAj- SYN. N. naar Hamburg. 7 October: E. N. A SCHEER naar zee. Wat brengt de radio? DONDERDAG 9 OCTOBER 1952 HILVERSUM L (402 m.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.; 9.00 Voor da huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.4# Schoolradio. NCRV: 10.00 Gewijde mu ziek; 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 11.50 „Als de Ziel# luistert", causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; (12.3012.33 Land- eil tuinbouwmededelingen)12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Zang en piano; 13.45 Gram.NCRV: 14.00 Gelders orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Kamermuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Voor dracht; 18.00 Lichte muziek; 18.35 „Op da Stelling"; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Ge varieerd programma; 21.45 Vragen aan voorbügangers; 22.15 Haarlemse Orkest vereniging; 22.45 Avondbverdenkmg; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM U (298 mj AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgenwyding; 9.15 Gram.; 9.30 Voor da huisvrouw; 9.35 Gram.; 10.35 Ik weet, ik weet wat U niet weet; 10.50 Voor da kleuters; 11.00 Gevarieerde muziek; 12.00 Amusementsmuziek; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Orgel en piano; 12.50 „Uit het be drijfsleven"; 13.00 Nieuws; 13.15 Medede lingen of gramofoonmuziek; 13.20 Lichta muziek; 13.50 Gram.; 14.00 „Ontmoetin gen met Christopher Blaze", hoorspel; 14.35 Cello en piano; 15.00 Voor de rie ken; 16.00 Van vier tot vijf; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gram.; 17.45 Regeringsuitzending: Prof. dr M. H. v. d. Valk„Indonesië en Chi na"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Lichte muziek; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Jazzmuziek; 19.40 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Philh. orkest; 21.20 „Lezende vingers", hoorsp.; 22.20 Dansmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; 23.3024.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 11.45 Klas sieke muziek; 12.00 Orkestconcert; 12.30 Weerber. 12.34 Voor de landbouwers; 12.42 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Zang; 13.45 Koorzang; 14.00 Engelse les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 15.00 Kamermuziek; 15.30 Orkestconcert; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gram.; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nieuws; 19.40 Vrije politieke tribune; 19.50 Gram.; 20.00 Klankbeeld; 20.20 Gram.; 2020 Orkestconcert; 21.00 Voor de vrouw; 21.45 Verzoekprogram ma voor de vrouw; 22.00 Nieuws; 22.15 Pianorecital; 22.45 Gram.; 22.55—23.00 Nieuws. BURGERLIJKE STAND GOES. Geboren: Berendina F., d. v. J. A. Nieuwenhuijse en C. P. Vogelaar; Maria F„ d. v. M. Sanders en F. Over- water;Johanna J„ d. v. G. van Oost en W. A van de Linde; Hendrik E., z. v. J. Tilman en F. M. Hamelink; Cornelia A., d. v. P. Roose en M. Mieras; Corneiis, J., z. v. J. J. C. Kuyper en M G, Leendertse. Ondertrouwd: G. H. de Jong, 24 j. en J. J. Meüer, 23 j. Gehuwd: J. H. F. U. M. de Lange, 24 j. en J. Walrave, 23 j.; J. H. C. Linden- berg, 22 j. en M. Schüf, 17 j.; G. Gillissen, 26 j. en M. Hoekwater, 21 j.; J. Burger, 49 j. en Th. M. Weimar, 44 j. Overleden: J. Ch. Kloosterman, 88 j., wed. v. A. Bak; F. Krijger, 63 j., wed. V. B. de Koning; C. Bakker, 47 j., echtg v. F. Minderhoud; A. v. d. Parel, 68 j.; J. C. Nüsse, 65 j., wed. v. K. v. Fraassen. 1951 en de begroting van de wezen- armen over 1953. Als laatste puilt op de agenda stond een voorstel tot ver lenging van de termün erfpacht van grond by woningen ln de buurt Java. Besloten werd tot 29 jaar deze termün te verlengen. Wanneer de verbetering van de Dorpsweg een feit zal zün, zo werd medegedeeld, dan zal het gedeelte van genoemde weg tot bü de woning van da heer Dormaar 9 meter breed wor den, een rijweg van 6 meter en aan weerszijden een flink trottoir. VLISSINGEN. Geboren: André F„ z. V. C. F. J. Rottier en M. A. Christi- aansen; Sylvia N., d. v. L J. Hillebrand en N. A. A. Muller; Tamara V. M., d. v. J. Dmitrewski en V. Nieman; Theodo ras J., z. v. W. Lourens en E. P. Bongers; Elizabeth, d. v. G. Potappel en J. Luijk; Gilles J„ z. v. J. J. van de Rafelaar en M. Huiszoon: Johannes L., z. v. A van Pelt en M. de Ronde; Frangois H., z. v. H. C. de Bruüne en C. Peüker; Robbert, en Johannes, z. v. D. G. W. Kort en Th. Schroevers; Jozina G., d. v. G. K. Boot en G. H. Winterwijk; Adriana A. d. v. H. Willemse en A W. Benthem; Helena M. A, d. v. J. A. Bak en C. Kegge; Pe tras A. M., z. v. F. C. W. M. van Rest en C. E. Lambregts; Johanna H., d. v. H Stroo en J. M. Rijkse. OndertrouwdP. Joziasse, 28 j., Se- rooskerke, en J. M. de Ridder. 29 j.; J. K. Bruins, 21 j., Giessen Nieuwkerk, en C. Everaers, 24 j.; J. Korevaar, 24 j en J. J. van Maris, 22 j. GehuwdH. Groesser, 23 j. en C. A. de Nooüer, 23 j.; D. P. Antheunisse, 27 j. en G. de Ridder, 25 j. Overleden: H. Keij, 76 j., wed. van J. G. Vermaas; H. M. Koolwijk, 81 j. wedn, van C. F. Contant; B. de Ridder, 80 j., wedn. van A Siereveld. OUDELANDE. GeborenMaria A., d. v. J. J. J. den Herder en A. Geelhoed. KORTGENE. BevallenA T. de Wild- Flipse, d.; M. van der Weele-Vogelaar, z.; W. M. A Lvujk-Dieleman, z. OndertrouwdA de Lange, 22 j. en J. N. Platschorre, 18 j. Gehuwd: P. van Goudswaard, 28 j. ea C. C. van der Weele, 27 j.; G. Korteknia, 25 j. en J. Kramer, 21 j.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2