SCHUMAN VERWERPT ADENAUERS VOORSTELLEN Voorstel tot uitbreiding van sportvelden aanvaard We ontvingen de luchtdoop en ronkten over Goes* Het Saarprobleem kan nog opgelost worden Chinese door braak in Korea Het Westen moet naar nieuwe wegen blijven zoeken* 'SNIPPER NIEUWS iVJ' Oliegeschil in moeilijker fase? Middelburgse zwembadplannen protestants christelijk blad voor zeeland V Hel brandende vuur FRANS-DUITSE IMPASSE Zeeland vanuit de lucht bespied. Achter Middelburg zaten we in de wolken» Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelbrug: Korte NToordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2295 WOENSDAG 8 OCT. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A, I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 6.55 u., onder 18.00 u.; Maan op 21.10 u., onder 14.24 u. Hoogwater Donderdag 9 Oct.: Vlissingen: 5.27 u. 1.79 m., 17.55 u. 1.77 m.; Terneuzen: 5.58 u. 1.95 m., 18.23 u. 1.95 m.; Wemeldinge: 7.08 u. 1.56 m., 19.29 u. 1.61 m.; Zierikzee: 6.48 u. 1.35 m., 19.12 u. 1.40 m. DE MEESTE VAN DEZE... III. DAT WE zo weinig meer met el kaar praten over ernstige dingen, over de beginselen waarop wij steu nen moeten in de strijd van iedere dag, is erg. Vooral omdat dit manco hieruit voortkomt, dat we die begin selen nog wel kennen misschien, maar dat ze zeker niet meer in ons zijn „als een brandend vuur". Echter, als het zo ver gekomen is, dat we elkaar, al zwijgend, zijn gaan wantrouwen; dat de een met een scheef oogje naar de ander kijkt en zegt: „Dat is een socia list!" of: „Die is honderd jaar te laat geboren; die was beter op zijn plaats geweest in het oud-liberale tijdperk!" als het zover met ons gekomen is dan zijn we op weg naar de zelfmoord. Onverschillig of het nu een politieke partij betreft of een maatschappelijke organisatie of een kerkelijke organisa tie, voor allen geldt het woord van Jezus, dat een huis dat tegen zichzelf verdeeld is, niet kan bestaan. Misschien vindt men dit woord „te oud" of te algemeen? Weet dan dat het, omgezet in de tijd van vandaag, dit betekent: er wordt op het ogenblik door de socialisten een heel sluw spel gespeeld. De doorbraak is in die zin mislukt, dat de Christelijke partijen nog niet verdwenen zijn, dat er nog honderdduizenden zijn die geloven dat Christus koning is op alle terreinen van het leven. Nu echter proberen zij langs een omwegje die doorbraak toch te forceren: door twijfel in de harten te strooien over de vraag wat nu eigenlijk in overeenstemming is met Gods Woord. Door het socialistisch be ginsel te vereenzelvigen met het chris telijk beginsel. Dan immers kunnen zy zeggen: „Ziet ge wel! We streven bei den hetzelfde na! Wat belet ons samen te gaan?" En diegenen die daartegen stelling kiezen, die wijzen op de fun damentele verschillen, wel, die zijn conservatieven! Dat zijn nog oude liberalen, die de arbeiders hun wel vaart niet gunnen; die weer terug wil len naar de oude tijd, toen de arbei dende massa zich nog „liet uitzuigen"! Als men dit maar lang genoeg her haalt, als men maar vasthamert in de hersens van ieder die luisteren wil, dat er eigenlijk geen scheidslijnen meer zijn behalve tussen „progressie ven en conservatieven", dan is er een redelijke kans dat velen het uiteinde lijk zullen gaan geloven. Dat de kloof in de Christelijke partijen steeds bre der wordt en dat de socialisten uit eindelijk hun zin krijgen! AA ET DIE TACTIEK hebben de so- ■LVA cialisten het al ver gebracht. Heel ver zelfs! Want het heeft geen zin te ontkennen, dat er in de Christelijke partijen verwarring ontstaan is. En dat heus niet zozeer op punten van practische politiek, ook al vliegt men elkaar dan in de haren over het al dan niet meedoen met dit kabinet-Drees. Die verwarring is het ernstigst op principieel gebied. De grondzuilen zijn aangetast en daarom dreigt het ge bouw ineen te storten. „Welke is de taak van de overheid?" is een van de vragen, waarop niemand heden ten dage een duidelijk antwoord kan ge ven en dan kan zeggen: „Dat is nu het zuivere christelijke standpunt, zo als dat door or.ze partijen wordt ge huldigd!" En een andere vraag: „Wel ke plaats behoort de arbeider in te nemen ten opzichte van zijn werkge ver? Is hij ondergeschikte? Staat hij volwaardig naast die werkgever? Staat hij soms boven hem? Is de man die zijn arbeidskracht inbrengt in een zaak (een arbeidsgemeenschap dus) de mindere of de gelijke of toch eigenlijk meerwaardig dan de man die zijn (misschien van zijn vader geërfd!) kapitaal inbrengt?" Welke politicus, welke vakbondsleider durft op deze vragen een ronduit antwoord te geven en te zeggen: „Zo is het, want zo wil het Gods Woord!" En nu heeft dr Schouten gelijk als hij constateert dat bij de gewone man in de kiesvereniging het schuldbesef ontbreekt maar even zeer is het, dat de leiding der Christelijke par tijen (want dit geldt voor de A.R. zo goed als voor de C.H.) schuld heeft en de grootste schuld misschien. Om deze simpele reden, dat deze leiding geen leiding geeft! Die leiders zijn toch niet blind of doof! Of leven zij zo ver af van de gewone man, dat zij diens verwarring niet opmerken? Dat zij niet weten dat de gewone man tobt met deze, mis schien helemaal verkeerd gestelde vra gen! Verkeerd gesteld? Maar toon het dan aan. Laat dan, in voor iedereen begrijpelijke taal, horen hoe het wel is! Laat horen dat er een door-en-door principiële, christelijke politiek be staat. Laat horen hoe men over de verhouding staat-maatschappij denkt, over de verhouding werkgever-werk nemer. Wat heeft het volk er aan, dat dr Schouten tegen prof. Zijlstra zegt: „Ik ben het op verschillende punten niet met U eens en ik zou er wel eens een avondje over willen praten"? Dat kan nuttig zijn voor dr Schouten èn voor onze minister en als men dat op een vergadering zegt kan dat een applaus uitlokken maar wordt de verwarring, waarin de gewone man verkeert, er ook maar iets minder door? Niets en niets! Duidelijke voor lichting moet er zijn en anders anders neemt de verwarring toe en gaat de organisatie te gronde. Onder het gejuich van het anti-christelijke socialisme! Een woordvoerder van de regering te Bonn heeft Dinsdag verklaard, dat de Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, Maandag per brief de voorstellen van de Westduitse bondskanselier, Adenauer, voor de oplossing van het Saarprobleem heeft verworpen. Dr Adenauer had zijn voorstellen vorige week in een brief aan Schuman gezonden, waarin hij o.m. zelfbestuur voor het Saargebied had voorgesteld, onder oppertoezicht van de raad van ministers van de organisatie van het pian-Schuman en dat alle vrijheidsrechten van de bevolking zouden worden gewaarborgd. Adenauer zei verder, dat met het oog op de Europese eenwording, de voorgestelde oplossing slechts voor vijf jaar zou gelden en alleen de eerste stap zou zijn. Later zou een defini tieve regeling getroffen moeten wor den. Het misverstand was niet van die aard, dat het door toekomstige onder handelingen niet zou kunnen worden opgelost. In Londen wordt vernomen, dat de Franse ambassadeur, Massigli, minis ter Eden heeft medegedeeld dat Frankrijk bitter teleurgesteld is over de jongste Duitse voorstellen ter rege ling van het Saarvraagstuk. De Fran sen zijn vooral geprikkeld door Aden auers voorstel om een „Europeanisa- tie" van het Saargebied te beperken tot een periode van vijf jaar. Alhoewel er klaarblijkelijk een im passe in de Franse-Westduise bespre kingen over het Saargebied is ingetre den, zullen de Verenigde Staten en Engeland de partijen geen bemidde lingsvoorstellen voorleggen. De te Saarbrücken bijeen zijnde Saarlandse rijksdag heeft gisteravond met 48 tegen twee stemmen een voor stel van premier Hoffman goedge keurd om het vaststellen van een da tum voor de Saarlandse algemene ver kiezingen uit te stellen, teneinde Frankrijk en West-Duitsland in de ge legenheid te stellen overeenstemming over het Saarvraagstuk te bereiken. De verkiezingen moeten overeenkom stig de Saarlandse grondwet voor 17 December a.s. worden gehouden. Gemeenteraad van Middelburg VERMAKELIJKHEIDSBELASTING VOOR BIOSCOOP VERLAAGD TOT 25 Over twee belangrijke onderwerpen heeft de Middelburgse raad gister middag langdurig gediscussieerd, n.l. over het voorstel tot uitbreiding van de sportvelden en over dat tot verlaging van de vermakelijkheidsbelasting voor bioscoopvoorstellingen c.a. van 35 tot 25 pet. Beide voorstellen werden tenslotte aanvaard. Bij de bespreking der sportterreinen verklaarde de heer L. J. Breel (Arb.) één tribune te weinig te achten. Hij vond bovendien, dat de ontworpen tribune aan de Oostelijke kant net verkeerd ligt met het oog op de zon en de wind. De heer L. A. Schenk (V.V.D.) vroeg, of, nu er geen kleed kamers mogen worden gezet, de sportmensen heen en weer moeten lopen naar die op het oude terrein. Teleurstellend vond hij het, dat in het plan geen ruimte voor tennisbanen is gereserveerd. De heer A. J. Schot (S.G.P.) moest constateren, dat alles mogelijk is, als het om sport en spel gaat. Men duizelt Truman: „Ik vergiste me". „EISENHOWER VERRAADDE ONZE POLITIEK". President Truman heeft in een ver- kiezingstoespraak te Colorado Springs ter ondersteuning van de Stevenson- candidatuur, onder meer verklaard een zeer ernstige vergissing te hebben gemaakt toen hij eens van mening was dat generaal Eisenhower de kwali teiten bezat om president der Ver enigde Staten te worden. Hij verklaarde dat Eisenhower elk beginsel van onze buitenlandse poli tiek en van de inrichting der Ameri kaanse landsverdediging, waarin hij, naar ik meende, geloofde, heeft ver raden. Dit is een droevige ervaring voor mij geweest. O ALLES schrijven wij met grote droefheid. Omdat we het middel kennen, dat die kloof die steeds breder dreigt te worden, zo gemakkelijk kan overbruggen We kunnen geloven, vast geloven m het nut en het bestaans recht van de Chr. partijen, we kun nen hopen op de uiteindelijke zege van het Christelijk beginsel als de liefde er niet is om sa men te bouwen, dan is de zaak hope loos. Want de meeste van deze is de liefde. We zouden het willen uitschreeu wen: „Mensen, houdt op met die etikettenplakkerjj, met dat wantrou- van de enorme bedragen, die worden gevraagd, nu weer 500.000 gulden. Straks moet er nog geld komen voor kleedkamers. B. en W. willen dit ca moufleren. (Burgemeester Bolkestein interrumpeerde: „Hoe kunnen wij niet bestaande kleedkamers nu camoufle ren?") Bovendien, aldus de heer Schot, zal op het terrein doorlopend de dag des Heren worden ontheiligd. De heer J. S. Hoek (A.R.) infor meerde ook naar de kleedkamers. Hij zou graag weten, hoe duur die komen, opdat de raad de volledige financiële consequenties kan overzien. De heer M. Wattel (A.R.) betreurde de onthei liging van de Zondag en eveneens, dat een andere sport, die van de volks tuinders, onmogelijk wordt gemaakt, De heer P. Meliefste (A.R.) vond het jammer, dat het werk in D.U.W.-ver- band zal worden uitgevoerd, maar hij wilde daarvan geen principiële kwes tie maken, omdat er momenteel he laas veel werklozen zijn. Hij keurde de onrust en het vloeken, die vaak met sport gepaard gaan, ernstig af en gaf de sportbeoefenaars in overweging alleen des Zaterdags wedstrijden te spelen en de Zondag vrij te laten. Burgemeester Bolkestein beant woordde de opmerkingen. Nationale sportdeskundigen hebben het plan goedgekeurd en gezegd, dat de tribune zoals aangegeven wordt moet worden gebouwd. De ligging is mede bepaald door de sintelbaan naast het veld. B. en W. staan op het standpunt, dat er vier tennisbanen moeten komen. Nu zijn er twee. Dit onderwerp heeft mo menteel de grootste aandacht. Ged. Staten stelden als voorwaarde, dat in het plan geen kleedkamers mo gen worden opgenomen. Wanneer het terrein gereed is, zullen B. en W. vrij zijn met voorstellen te komen. Het col lege zal trachten voor de volkstuinders andere gronden te vinden. Daarna werd het voorstel met de stem van de heer Schot tegen aangenomen. DE VERMAKELIJKHEIDS BELASTING. Het voorstel tot verlaging der ver makelijkheidsbelasting bracht de heer Hoek tot de opmerking, dat het weg vallen der z.g. kortingsregeling op de Rijksuitkering geen verplichting in hield tot verlaging dezer belasting. B. en W. komen wèl met een voorstel tot verhoging der straatbelasting, zeker om het ontstaande gat te stoppen. Dit voorstel betekent een cadeau van f 8000 aan de bioscoopexploitant. De kwaliteit der films wordt z.i. steeds slechter. Er wordt gespeculeerd op de laagste instincten. De heer Breel wilde de verlaging ook op de toegangsprij zen voor de generale repetities toepas sen in het belang van de „smalle beur zen". In tweede instantie verklaarde de heer Hoek voor het hogere tarief te zijn, omdat mede daardoor het ge makkelijker geldverteren voor een doel, dat minder nuttig is, wordt te gengegaan. Men roomt zodoende on productieve uitgaven voor een belang rijk gedeelte af. Wethouder J. W. Kögeler voelde weinig voor verlaging der belasting voor generale repetities. De prijzen daarvoor liggen toch al stukken lager. Hij verklaarde verder, dat opvoering van de belasting tot 35 pet. destijds op aandrang van hogerhand geschied de met het oog op de Rijksuitkering. De belasting mocht niet worden door berekend, zodat zij voor rekening van de exploitant kwam. Het is daarom billijk, nu dit mogelijk is, het pereen- (Vervolg zie pag. 3). Gisteren gingen er hardnekkige ge ruchten, dat Narriman, de echtgenote van ex-koning Faroek, wilde scheiden. Bloedige gevechten. Chinese troepen, die thans hun grootste offensief van dit jaar uitvoe ren, zjjn er vanmorgen vroeg in ge slaagd de geallieerde stellingen voor Tsjorwon, in de West-Koreaanse front sector, te doorbreken. De geallieerde infanterie levert thans slag om com munistische vorderingen in de richting van haar stellingen op de „Witte Faard"-berg, ten Noordwesten van Tsjorwon, te beletten. De bezitter van deze stellingen beheerst de hoofdweg naar Seoel. In het gisteren door de Noord-Kore- aanse legerleiding uitgegeven en door radio-Moskou omgeroepen communi que wordt gesproken over hevige ge vechten in de West-Koreaanse front sector. Een geallieerde officier, wiens een heid een uiterst hevige communisti sche aanval heeft doorstaan, verklaar de na afloop dat de Chinese infante risten voor de aanval met bepaalde stimulerende middelen in een strijd lustige stemming waren gebracht. De laatste stormaanval was uitgevoerd kinder het blazen op hoorns en hij ging gepaard met een oorverdovend ge schreeuw. Prins Bernhard verdedigt de culturele arbeid. Uitreiking zilveren anjers te Amsterdam. In het gebouw van de Nederlandse Handels Maatschappij te Amsterdam heeft Z.K.H. Prins Bernhard gister ochtend in zijn functie als voorzitter van het naar hem genoemde fonds, voor de derde maal Zilveren Anjers uitgereikt aan vier personen, die zich bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt voor de ontwikkeling van de cultuur. De Prins reikte deze onderscheidin gen uit aan dr Ernst Heldring, de voorzitter van de Vereniging Rem brandt, aan de heer H. H. Kiezebrink, koster van de Walburgkerk te Zut- phen, aan de acteur Cruys Voorbergh en aan Mej. M. A. C. Schouwenaars uit Antwerpen. Het verlenen van een onderschei ding aan een buitenlander kwam tot op heden nog niet voor. Mej. Schou wenaars heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt met het door haar genomen initiatief, de persoonlijkheidsvorming De Franse regering heeft het besluit genomen geen enkele inmenging der V. N. inzake Noord-Afrika te dulden. De Russen hebben bij de Fransen geprotesteerd tegen de aanval van de West-Berlijnse politie op een station, dat onder Oostduitse controle staat. De Amerikaanse marine gaat een tweede atoomduikboot bouwen. In Brazilië is een geheim communistisch vliegveld ontdekt. Koningin Juliana heeft vandaag een nieuwe stad ge opend, n.l. Slottermeer, een nieuwe tuinstad van Amsterdam. In de ge vangenis op het eiland McNeil is het tweede van 200 „menselijke proefko nijnen", die zich vrijwillig hebben aangemeld, overleden als slachtoffer van proefnemingen door het Ameri kaanse leger om de geneeswijze van een op Korea voorkomende leverziekte te vinden. Mr dr Stokvis, de be kende Amsterdamse communist, heeft gisteren voor het lidmaatschap van de C.P.N. bedankt. Perzisch antwoord aan Engeland en Amerika. Tankschepen van onafhankelijke Amerikaanse maatschappijen zijn op weg naar Perzië om olie in te nemen. Dit betekent, dat de Engelse pogingen om de uitvoer van Perzische olie te beletten op het punt staan te misluk ken. Het oliegeschil kan nu een nieu we en in ieder geval een moeilijker fase komen. Want de „Anglo Irian" is vast besloten de eigenaars van deze schepen voor het gerecht te dagen, om haar rechten op de Perzische olie te verdedigen. Inmiddels heeft premier Mossadeq de Brit Middleton en de Amerikaan Henderson het Perzische antwoord op de jongste Brits-Amerikaanse nota overhandigd. Beiden hebben Mossadeq bezocht. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond: Minder buiïg. Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Overwe gend matige wind tussen Noordwest en Zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. van de vrouw, in het bijzonder van de jonge vrouw in het moderne industri ële bedrijf, ter hand te nemen. De Prins noemde dit werk van uitermate groot belang. Bij de uitreiking van de onderschei dingen heeft de Prins tot uiting ge bracht, het te betreuren, dat het Prins Bernhardfonds de enige officiële hulp, die het als centraal punt voor de fi nanciering der culturele arbeid van de overheid genoot, aan het eind van dit jaar zal moeten missen. Door de on langs tot stand gekomen wetswijziging zal immers het integraal aanmerken als bedrijfskosten van giften door ge nootschappen aan het fonds gegeven, tot het verleden behoren. De Prins, die zijn toehoorders erop wees, dat men bijvoorbeeld in de V.S. veel sterker de noodzaak van de vrije sociale en culturele arbeid beseft, be toogde, dat het Westen, wil het zijn eigen wezen trouw blijven, toch ze ker dient in te zien dat onze cultuur steeds weer nieuwe wegen moet zoe ken. Deze opdracht voert rechtstreeks naar het Prins Bernhardfonds, dat immers beoogt financiële hulp te ver schaffen aan de arbeid van weten schap en kunst, aan de arbeid van da brede massa van jeugdigen en oude ren voor de ontwikkeling van de per soonlijkheid. (Van één onzer redacteuren). Toen majoor-vlieger Peters met me in de hangar naar een kast liep en zei: „Nu zullen we eens kijken welke parachute je past"tóén kreeg ik, eerlijk gezegd, wel een beetje berouw. Ziet U, de wind leek me nogal sterk en zoMaar de majoor had het ding al over mijn schouders gehangen en ging me voor naar één van die gele vliegtuigjes, waarvan er regelmatig een stuk of wat opstegen of landden. Ik volgde hem ijlings, want ik had me nu eenmaal in het hol van de leeuw ge waagd, daar op de vliegbasis Woensdrecht, en het leek me maar het beste dicht bij de temmer te blijven wen jegens elkander. Klampt U toch aan elkaar vast in deze strijd van het Christendom tegen de krachten die het trachten te ondergraven! Vindt elkander toch in Uw liefde tot God!" Want daarin kunnen de overheidsdie naar en de ondernemer, de arbeider en de werkgever elkaar vinden; en daarin kunnen zij samen de Godde lijke ljjn zoeken èn vinden. De Hjn die Christus uitgestippeld heeft voor het leven der gelovigen op aarde. De lijn die we nooit zullen vinden als haat en afgunst onze ogen verblinden! En had ik per slot van rekening niet zelf om deze luchtdoop verzocht? Ik had die dag bepaald de stoute schoenen aan, want toen lt-generaal I. A. Aler, de Chef Luchtmachtstaf, me na de opening van de „Lumato" even te woord stond, waarbij hij me, zoals u hebt kunnen lezen, over zijn Zeeuwse ervaringen als vlieger heeft verteld, en hij me tot slot vroeg: „Had U nog iets te vragen?", toen voelde ik mijn tenen kriebelen en zei: „Ja Generaal, één wens" „En dat is?" „Ik zou graag een keertje willen vliegen. Hij keek bedenkelijk, maar het eind van het liedje was, dat hij „Ja" zei. Het werd de E-2, een Fokker S. 11 „Instructor", zoals er één op de „Lu mato" staat. Het is een lestoestel, waarin meester en leerling naast el kaar zitten, beiden met een knuppel tussen de knieën en pedalen voor de voeten. Voor de E-2 hijst mijn gastheer me in de parachute. Zo", zegt hij opgewekt, „als er nu iets voordoet dan spring je er maar uit; achter de vleugel langs. Dan tel je tot twee en je trekt maar aan die greep links op je horsf'. Ik voel me op dat moment een belabberde Icarus, vol twijfel aan de deugdzaamheid van de bijeen- was, doch zie in het oog des mees ters een lichtje twinkelen. Dus glim lach ik blij en zeg: „Okay, majoor". Dan stijgen we in. Er is geen ste wardess om de riemen vast te gespen. Maar met wat wurmen lükt het toch. Dan de koptelefoon op en klaar is Kees. Wat mij betreft kunnen we starten. Wat mijn gastheer betreft nog niet. Hij loopt rond het toestel en con troleert het terdege. Ook het instru mentenpaneel wordt even gecontro leerd. Dan gaat de glazen kap boven ons hoofd dicht. Voor vrij.... contact!.... De motor begint te loeien, de me- cano's nemen de blokken weg en langzaam taxiën we het veld op. Daar staat, naast de startbaan, de rood-wit geblokte verkeerstoren. Daar moet het sein vandaan komen, dat we mogen starten. Naast ons staan enkele Tiger Moth-lestoestellen te draaien. Opgelet nu, daér flitst een groen licht op. We mogen gaan vliegen! Langzaam drukt mijn gastheer de gashandle naar voren. We huppelen de baan op. Sneller, steeds sneller flitst het gras onder ons door. De snelheidsmeter loopt haastig op. Tien, twintig, veertig, zestig mijl. Heftiger worden de schokken en 'steeds heviger het lawaai van de mo tor. Maar dan trekt mijn buurman zijn stuurknuppel voorzichtig naar achter De orkaan van geweld valt weg. We vliegen ONGEKENDE SENSATIE. Ja, we vliegen. Het is een ongeken de sensatie. De S. 11 stormt hemel waarts, de aarde zakt onder ons weg. Honderd meter wijst de hoogtemeter, tweehonderd. Op vijfhonderd legt de piloot het vliegtuig weer recht, door de knuppel in de middenstand te brengen. Dan draait hij een bocht. „Kijk", zegt hij, „daar ligt het veld nu....". Wat op de grond een onmetelijke grasvlakte leek, is nu slechts een lapje grond. Een flink lapje weliswaar, maar vanuit de lucht klein genoeg om de beginneling de schrik om het hart te jagen: „moet ik daar op landen, dat mik ik nooit uit (zie vervolg pag. 3). Gisteravond omstreeks half 8 brak er brand uit in een hofstede te St. Laurens, voorheen bewoond door de heer G. Vreeke. De woning, welke na de inundatie niet meer hersteld was, brandde geheel uit. Tijdens de rondvraag in de Middel burgse raadsvergadering heeft burge meester Bolkestein gistermiddag na mens B. en W. een verklaring afge legd met betrekking tot het zwembad, waarvoor het graafwerk momenteel door de genie aan de kanaaldijk wordt verricht. Er werd n.I. met het werk begonnen zonder dat de raad van iets afwist. De burgemeester zei, dat reeds in Februari j.l. de genie had aangeboden gratis het graafwerk te komen uitvoe ren, hetgeen de gemeente uiteraard duizenden guldens zou besparen. Dit aanbod moest worden afgewezen, om dat er nog geen sprake was van een plan. Toen op 22 September j.l. op nieuw een aanbod werd gedaan (en ongetwijfeld voor de laatste maal), hebben B. en W. na rijp beraad het aanbod geaccepteerd. In een bespre king met Rijks en Prov. Waterstaat, P.Z.E.M. en P.T.T. werd zeer vlot over eenstemming bereikt, omdat iedereen overtuigd was van de noodzakelijkheid van een zwembad. Ook toen was nog geen voorstel gereed ter behandeling in een raadsvergadering. B. en W. gaven toe, dat zij staats rechtelijk onjuist handelden door de raad hierin niet te kennen. In geen geval hebben zij de zaak willen door drijven, maar door te accepteren meenden zij te handelen in volle over eenstemming met de stilzwijgende wensen van de raad. De architect werkt nu aan het bestek, dat In de volgende gewone raadszitting komt. De heer L. A. Schenk (V.V.D.) vroeg, of het vaststond, dat dit de goede plaats voor het zwembad was. Zijn G. S. ook gekend? De heer P. Meliefste (A.R.) noemde het een on aangename gewaarwording, dat de raad via de pers van het werk op de hoogte moest komen. Hij was van oordeel, dat B. en W. in geen enkele omstandigheid iets mo gen doen, dat staatsrechtelijk niet in de haak is. Desnoods had er op zeer korte termijn een spoedzitting moeten komen. Over de plaats zei burgemeester Bolkestein, dat die uitzonderlijk gun stig is. Met G.S. is er contact geweest en wel van zodanige aard, dat door gewerkt kan worden. De burgemees ter verklaarde geen behoefte te heb ben aan absolute uitspraken over de staatsrechtelijke kant van het geval, al handelden B. en W. ook onjuist. Een bijzondere raadszitting beleggen ging moeilijk, omdat er geen voorstel was. Een schrijven was inderdaad beter ge weest. De heer J. S. Hoek (A.R.) zei daar na nog, dat z.i. het dilemma door de burgemeester onjuist was gesteld. De overheid heeft de wet te eerbiedigen. Van noodrecht was hier geen sprake. Het ging uitsluitend om het belang der gemeente. Daarom had de wet moeten praevaleren. Ook zonder voorstel was z.i. een raadsvergadering mogelijk ge weest.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1