S|OUK VAN HOLDINGE Malenkov doet felle aanval op de „oorlogs politiek" der Ver. Staten. Kabinetscrisis in Indonesië op komst? Onder ons gezegd: toch maar liever Internationaal vrouwenprobleem opgelost* Congres der communistische partij in de Sowjet~Unie begonnen In een uitermate sluwe rede wordt getracht onenigheid te zaaien in het kamp der Westerse landen* Minutenlang applaus voor Statin. Mevrouw Roosevelt de meest bewonderde vrouw. „Alle vijandelijke vliegtuigen vernietigd Ze is en blijft de beste KERK ct Twee nieuwe hoogleraren aan de V. U. HIER VAN MARKT Dinsdag 7 October 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 GEORGI MALENKOV, die het meest genoemd wordt als de moge lijke opvolger van maarschalk Stalin, heeft Zondag de openings rede uitgesproken voor het 19-de partijcongres van de Russische com munistische partij. Tot dusverre was deze eer altijd weggelegd voor Stalin zelf, maar het schijnt dat de Russische dictator ditmaal zal zwij gen of pas later aan het woord zal komen. De rede van Malenkov was één felle aanval op de Ver. Staten. „De Amerikaanse politiek beoogt de wereldheerschappij door geweld tc verkrijgen", aldus Malenkov. „Zij weten op grond van de ervaring der Hitler-aanhangers, dat men zelfs niet van een wereldoverheersing kan dromen zonder zijn toevlucht te nemen tot geweld, zonder een nieuwe oorlog te ontketenen. De Amerikanen hebben besloten de vrede te schenden en een nieuwe oorlog voor te bereiden. Daar de Sowjet- Unie de voornaamste tegenstander van een nieuwe oorlog is en het voornaamste bolwerk van de vrede, zijn degenen die In de Ver. Staten aan de touwtjes trekken, tot de conclusie gekomen dat er oorlog tegen haar moet worden gevoerd alsmede tegen de volksdemocratieën. Daar om ook werd het Atlantisch Pact geschapen!" Bijzondere aandacht schonk Malen kov aan de verhouding tussen Amerika en de West-Europese landen, in het bijzonder Engeland. „Geen enkele vijand van Engeland heeft dit land ooit zulke zware slagen toegebracht als de Amerikaanse vriend, die zijn Imperium stuk voor stuk ontneemt. De Britse heersende kringen moeten wel inzien, dat het imperium wordt overgenomen, niet door communisten maar door de Amerikaanse miliiardairs. Waren het communisten of Amerikaanse kapita listen die beslag legden op Canada, die bezig zjjn Australië en Nieuw-Zeeland te veroveren, die Engeland uit de Suez-kanaalzöne, de markten van Zuid-Amerika en de hulpbronnen van het nabjje en midden Oosten stoten T En hij zinspeelde er op, dat de Ver. Staten tegen hun bondgenoten samen zweren in de koloniën en afhankelijke gebieden, welke „veelal gebruikt wor den voor oorlogsbases, waarbij de vol keren zelf er op worden voorbereid te dienen als kanonvoer voor een toekom stige oorlog!" Ook de andere, met de Ver. Staten samenwerkende volkeren kregen een propagandistische beurt. Griekenland, Turkije en Joegoslavië werden „Ame rikaanse koloniën" genoemd en van West-Duitsland, Italië en Japan werd gezegd, dat zij „op de weg naar een nieuwe oorlog gedreven werden". En als de klap op de vuurpeil zei hg: „Engeland, gevolgd door Frankrijk en andere kapitalistische HCaten, streeft er naar zich van de Amerikaanse over heersing los te maken om zijn afhan kelijkheid en hogere winsten te ver krijgen. Het is waarschijnlijk, dat West-Duitsland, Italië en Japan op ze kere dag dit voorbeeld zullen volgen. De Sowjet-TTnle en het socialistische kamp zijn sterker uit de oorlog te voor schijn gekomen, het Imperialistische kamp zwakker!" In het begin van zijn rede had Ma lenkov al de stelling van Stalin her haald, dat de kapitalistische landen geteisterd zullen worden door econo mische crises, die ten slotte tot een onderlinge oorlog zuilen leiden. „De oorlog in Korea, de herbewapening ert de militarisatie" zag hij als pogingen om de economische moeilijkheden te onderdrukken. PROGRAM VAN 4 PUNTEN. Het congres wordt gehouden in de vroegere troon- en kroningszaal van de tsaren. Volgens „Tass'* werden Stalin en de andere leden van het Politbureau met een minutenlang applaus begroet. In de zaal waren 1300 afgevaardigden, maarschalken, admiraals, generaals, ministers en andere hooggeplaatste functionarissen aanwezig. Men begon met de verkiezing van een presidium. In deze volgorde werden de Noord-Zuid te Brussel in gebruik. Koning Boudewijn heeft Zaterdag morgen de Brusselse Noord-Zuidver binding officieel in gebruik gesteld. Met ingang van Zondag rijden over twee van de zes sporen der 35 meter brede en 2 km lange tunnel dagelijks 76 electrische treinen van de lijn Ant werpenBrussel en 18 internationale treinen dwars door het hart van Brus sel. De „Jonction", zoals de Noord-Zuid verbinding algemeen in Brussel wordt genoemd, zal einde 1?K3 voor de lijn AmsterdamParijs worden openge steld, waardoor niet langer meer van de tijdrovende ringbaan gebruik ge maakt zal moeten worden en deze ver binding aanzienlijk aan snelheid zal winnen. Meer dan 1500 arbeiders hebben ge durende de afgelopen 16 jaar aan de verwezenlr' van de Noord-Zuid- vert'-ding gewerkt. De totale kosten van de verbinding, die vele onteige ningen in de Brussels- binnenstad noodzakelijk --Mete, belopen onge veer fr. 5 milliard. namen der gekozenen genoemd: Stalin, Mrfotov, Malenkov, Beria, Worosjilov, Bulganin, Kaganovitsj, Kroestsjev en anderen. Malenkov werd ingeleid door minis ter Molotov, die tevens het programma van het congres bekend maakte. Dit omvat vier punten: 1. De internationale toestand. 2. De economische en sociale vorde ringen in de Sowjet-Unie in het tijd vak tussen het 18de en het 19de con gres van de partjf. 3. De problemen van de communis tische partij in de Sowjet-Unie. 4. De bijdrage van Stalin in zijn wer ken over de economische vraagstukken van het socialisme in de Sowjet-Unie voor de ontwikkeling van het commu nisme. Vermoedelijk zal hierbij het nieuwe vijfjarenplan behandeld wor den, dat tot doel heeft de productie met 70 pet. te verhogen. Filmsterren komen op de laatste plaats! Aan een groot aantal vrouwen over het gehele land verspreid en uit alle lagen van de bevolking heeft het Nederlands instituut voor de publieke opinie de vol gende vraag gesteld: „Welke van alle nu levende vrouwen, leden van de konink lijke familie niet meegerekend, bewon dert U het meest 7" Hier zijn de vijL door haar Nederlandse sexegenoten meest bewonderde vrouwen: 1. Mevrouw Roosevelt; 2. Fannie Blan- kers-Koen; 3. Mevrouw Straalman-Cre- mer; 4. dr Nicolette Bruining; 5. Me vrouw Spoor. Al sinds jaren staat mevrouw Roose velt op de eerste plaats12 pet. van alle ondervraagde vrouwen bewondert haar het meest. Mevrouw Fannie Blankers- Koen bezet, evenals vorige jaren, de tweede plaats. Haar populariteit is geste gen. Vorig jaar werd zij door 4 pet. 't meest bewonderd, nu door tweemaal zo veel vrouwen, en wel door 9 pet. Mevrouw Straalman-Cremer, radio spreekster, komt ditmaal voor het eerst op de lijst van meest bewonderde vrou wen voor. Dr Nicolette Braining, predikante en voorzitster van de V.P.R.O. kwam vorig jaar voor het eerst voor onder de meest bewonderde vrouwen. Mevrouw Spoor komt al jaren op deze lijst voor. 4 pet. van alle vrouwen bewondert haar eigen moeder het meest, 3 pet de moeders van grote gezinnen. Sport-sterren werden door 2 pet., schrijfsters door 2 pet. en filmsterren door 1 pet van alle vrouwen het meest bewonderd. De oefening „Ardent" De luchtverdedigingsoefening „Ar dent" die Zaterdagmorgen in Engeland is begonnen en met enkele dagen on derbreking een week zal duren, heeft in de eerste uren werk gegeven aan de grondverdediging en aan beman ningen van bommenwerpers en jacht vliegtuigen. De „vijand" ondernam aanvallen met tweemotorige straal- bommenwerpers en viermotorige Boeing 29 bommenwerpers op steden In het Noorden van Engeland, o.a. op Edinburgh, Glasgow en Manchester. De voor de verdediging ingezette jachtvliegers berichtten na terugkomst dat alle aanvallende bommenwerpers waren onderschat, ondanks de uitste kende „bommenwerpers-nacht" met wolken- en nevelvelden op verscheide ne plaatsen. Andere vliegtuigen, waaronder ver scheidene niet-Engelse, deden gelijk tijdig aanvallen op Londen en andere centra in een poging om de verdedi ging ten onder te brengen en zodoen de het luehtpad te effenen voor een grotere macht bommenwerpers. Maar de aanvallen met inbegrip van „atoom vervoerders" werden opgevangen door jagers en luchtafweergeschut, zodat zij (in theorie!) of wel ernstig gehavend of neergeschoten werden. De hoofdaanval kwam bij het aan breken van de dag toen honderden zware bommenwerpers een aanval op Liverpool wilden uitvoeren en aflei- dingsaanvallen elders werden onder nomen. Zq kregen echter te maken met tweehonderdvijftig jachtvliegtui gen en scheidsrechters beslisten dat alle bommenwerpers vernietigd waren. Algemene verkiezingen in het Saargebied 2 Premier Hoffmann van de Saar heeft Zaterdag te Saarl ecken verklaard, dat in zijn gebied in overeenstemming met de grondwet voor 17 December a.s. algemene verkiezingen zullen worden gehouden, tenzij Frankrijk en West- Duitsland tegen die tijd tot een ac- coord over „Europeanisering" van het gebied zouden zijn zijn gekomen. Voorts was hij van mening, dat het in het huidige stadium „niet geheel raadzaam is, nieuwe politieke partijen in de Saar toe te laten, die de terug keer van dit gebied naar Duitsland voorstaan". Bovendien is zulks volgens de grondwet onmogelijk en „Wij ne men deze partijen niet serieus genoeg om de grondwet voor haar te veran deren", zo voegde premier Hoffmann hieraan toe. 54 Nederlanders ontslagen bij het Indonesische Hoge Commissariaat. Naar het A.N.P. van de zijde van het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag verneemt, is aan 54 Neder landse werknemers van verschillende afdelingen het dienstverband tegen 1 December a.s. opgezegd. In hoofdzaak moet dit ontslag wor den gezien in het kader van de alge mene bezuinigingsmaatregelen, die zo wel in Indonesië als daarbuiten op re- germgsbureaux worden doorgevoerd. KATHOLIEKE JOURNALIS TEN VIERDEN GOUDEN JUBILEUM. Voorzitter onderscheiden. De Katholieke Nederlandse Journalis tenkring (K.N.J.K.) heeft Zaterdag in Utrecht haar vijftigjarig bestaan her dacht. Des ochtends werd een mis opge dragen tijdens welke pater M. Bogaarts de betekenis van de journalistiek be lichtte. Het journalist-zijn is meer een roeping dan een beroepzo zei hij. „Het is immers de taak van de R.K. journalist klare taal te geven over het woord van Christus, dat wil blijven wonen onder de mensen". Na de ontvangst ten stadhuize en de opvoering van een journalistiek cabaret was er een diner, waarbij o.a. de minis ter van O. K. en W., mr J. M. L. Th. Cals, aanzat. De minister deelde mede, dat de voor zitter van de jubilerende kring, de heer Leo Hanekroot, door de Koningin is be noemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Ingezonden Mededeling (adv.). Nieuwe complies ties Ontevredenheid over het ministerie van Defensie en de legerleiding. In kringen van de regeringspartijen maakt men zich ongerust over de mo gelijkheid van een kabinetscrisis, aldus schrijft de politieke correspondent van Aneta. Weliswaar zijn de regeringspartijen in het algemeen niet bereid de motie van wantrouwen tegen de minister van De fensie, zoals die door de heer Ba- haruddin is ingediend, te steunen, zo dat deze motie, die zeer waarschijnlijk een kabinetscrisis tengevolge zou hebben, weinig kans maakt, maar sinds de minister van defensie heeft geant woord, zijn er nieuwe complicaties ont staan. De meerderheid van het parlement blijkt een reorganisatie in de leiding van het ministerie van defensie en in de legerleiding te wensen. Men vreest thans, dat ook al zon de motie van wantrouwen van Baharuddin verwor pen worden een kabinetscrisis on vermijdelijk zal zijn, indien een nieuwe motie waarin om 'n dergelijke reorgani satie gevraagd wordt, door het parle ment zou worden aanvaard. Want men betwijfelt, of de minister van defensie bereid zou zijn een reorganisatie uit te voeren, die geheel aan de verlangens voldoet. Intussen heeft de leiding van de Masjumi, die een nieuwe ontwerpmotie zou opstellen, waarin geen vertrouwen wordt uitgesproken, maar waarin wel om reorganisatie wordt gevraagd, de Ingezonden Mededeling (adv.) GEZINSWAS VERLIEST ZIJN VLEKKEN! De Nederlandse vrouw heeft vaak heel andere problemen dan de Ame rikaanse, de Japanse, de Italiaanse of de Brazili aanse. Maar op wasdag hebben zij piecies hetzelfde ver langen hoe krijg ik al die vlekken uit de gezins- was? De vrouw, die dan kan beschikken over Castella (het blauwe pak) heeft beslist een streepje voor Vlekken vluchten voor Castel la! In het dikke vette, welige sop verdwijnen alle vlekken op een ver- fcluifende manier Castella bevat boven dien het opzienbarende „Actief Wit", dat de ge- zinswas verf helderder maakt, dan U ooit voor mogelijk field. Toch is Castella een absoluut veilig wasmid del en het kost ondanks zijn fabelachtige was kracht slechts 47 ct. per pak (dubbel pak slechts 90 ct.). tekst van deze motie nog niet gefor muleerd. De partij polst evenwel thans andere partijen. Ook de Partai Nasio- nal Indonesia heeft vergaderd om haar standpunt te bepalen. Dit standpunt wordt echter uiterst geheim gehou den. Moh. Yamin (partijloos) heeft Za terdag verklaard, dat naar zijn mening een kabinetscrisis onvermijdelijk is en dat hij deze in de loop van de volgende week verwacht. Hij baseerde deze me ning op het feit, dat de beide grootste regeringspartijen onder alle omstan digheden een reorganisatie van het ministerie van Defensie verlangen. &K ending Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Elburg, H. N. van Hens- bergen te Schalkwijk. Aangenomen de benoeming tot vica ris te Nieuwdorp, II. D. Homan, cand. te Hulst. Bedankt voor Bleskensgraaf, R. W. Steur te Ouddorp. Geref. Kerken. Tweetal te Den HaagMoerwijk, S. D. Lankhuyzen te Naaldwijk en H. Pol te Boskoop. Beroepen te Meppel, J. Firet te Zuid-Beyerland. Aangenomen naar Middelstum, J. C. Dercksen te 's-Graveland, die bedank te voor Nunspeet. Bedankt voor Pemis, J. H. de Boer te Nijverdal. Geref. Kerken (art. 31). Bedankt voor Voorburg, R. H. Bremmer te Zwolle. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Ouderkerk a. d. Amstel, A. C. Noort te Nieuwe Pekela en T. op den Velde te Murmerwoude. De fijne was vraagt om een alkalivrij wasmiddel. Daarvoor dient de vol komen alkalivrije Cas tella Wolwas, die alle fijne goed (jumpertjes, nylons_, lingerie, baby kleertjes, etc.) viermaal langer doet meegaan I 4 —o— Verhaal uit de tijd der Kerkhervorming. Dan staarde zij voor zich uit. „Het zijn toch hoop ik geen ongun stige tijdingen?", vroeg Cornelius Ever- hardi. „Nee dat nu juist niet. Maar een mededeling schokte mij. Hier lees U zelf maar." Cornelius Everhardi las het schrij ven. Njaenkje schreef over wat zij ondervonden had. Na de dood van haar man was zfl veranderd, schreef ze. Nu betreurde ze haar vroegere bitterheid tegenover de Gereformeerden. Ze vroeg Sjouk, of die haar wilde vergeven. Dan volgden nog verschillende mededrfiDgen. Eén ervan luidde als volgt: „Enkele jaren geleden werd hier in de stad een beruchte Geus, Douwe Glins, onthoofd. Ik meen, dat hij ook eens een plun dertocht iri Anjum heeft ondernomen. Onmiddellijk wist Cornelius Ever hardi, dat dit bericht Sjouk getroffen had. Hij zag op van de brief. Zjjn ogen ontmoetten die van Sjouk. „Douwe Glins Ës dood", zeide hij. „Ik hoop dat hij als Christen gestorven is. Een tijd lang heb ik veel belangstelling voor hem gehad. Hij had eerst mijn volle vertrouwen. Later kreeg ik slechte in lichtingen. Je weet hetMoge God hem in genade hebben aangenomen." „Amen", antwoordde Sjouk. „Hrf is de moordenaar van mijn vader. Ik moest hem vergeven, 't Kostte mij o, zoveel moeite. Maar God heeft ge sproken en dan moeten wij zwijgen." Geruime tijd bleef het stïL Eindelijk zei Cornelius Everhardi: „Ik heb ook nog een mondelinge bood schap. Vanaf Groningen ben ik ge reisd met de oudste zoon van Ropta. Hij komt nu op de burcht van zijn va der wonen. Hij was zeer belangstel lend naar jou en verzocht mij de groeten over te brengen en jou mede te delen, dat hij graag eens wilde ko men. Me dunkt, Sjouk, dat het wel goed ils, dat je weer aan het leven deelneemt. Je hebt me zo straks mede gedeeld, dat je de laatste jaren een te ruggetrokken leven hebt geleid. Dat is voor jou niet goed. Je bent nog jong." „Maar zo jong ben ik al niet meer" protesteerde Sjouk. ,Nu, oud ook nog niet", antwoordde Cornelius Everhardi glimlachend. Het duurde niet lang of Worp van Ropta bracht een bezoek op de Hol dingeburcht. Weldra was hij een trouw bezoeker. HOOFDSTUK XVI. Het sneeuwt. Zacht dalen uit grauwe wolken de wollige vlokken. Reeds ligt een dikke vacht gespreid; de ge hele nacht is de sneeuw al gevallen. Ongerept. Want het is nog vroeg. Sjouk staat voor het raam in de hoekkamer. Zij heeft juist de blinden geopend en staart, geboeid, naar het schitterend natuurgedicht, om dan het oog te laten vallen op het gedeelte van het dorp, dat vanuit de burcht te zien is. Hoog op rijst de kerk, die het ge heel beheerst. Aan haar voet scharen schuchter zich de dorpshuisjes. Rechts naast de kerk het grootste: de pastorie. Het spitse dak rijst op uit het hoge geboomte. Een -blij gevoel doortintelt Sjouk. Daar woont Cornelius Ever hardi. Nu zal alles weer goed worden. Een schrikkelijke tijd ligt achter hen. Eerst de tijd, waarin de pastoor ver dreven was en ketterjagers het dorp regeerden. Sjouk rilt, als zij aan dat alles denkt. Maar toen is de ommekeer gekomen. Toen de Roomse geestelijken verbannen werden en de pastorie bij na een jaar leeg stond. Nu is de oude pastoor weergekeerd. En nu zal 'tgoed worden, want Cor nelius Everhardi heeft het hart van de Anjumers. Die zijn nog wei niet allen overtuigd Calvinist, maar zij hebben geen bezwaar gemaakt, dat de kerk van beelden werd gezuiverd. En Sjouk weet, dat de prediking van Cornelius Everhardi vrucht zal dra gen, omdat hij louter Gods Woord brengt. Nu zal zij zelf weer vrijelijk naar de kerk kunnen gaan. Wat heer lijk. Ach ja, 'tis slechts een gebouw, maar tóch'tis de kerk, waarheen zij. vroeger ging met heit. En met alle bekenden. Nu zal zij weer in de Hol- dingebank zitten. De oude Sybrig stoort haar gedach- tengang. „Ik heb het ontbijt klaar gezet, freiie." (Wordt vervolgd.) In de faculteit der Ietteren en. wijs begeerte van de Vrije Universiteit zijn benoemd dr A. Kuypers en dr G. Wie- Ienga, resp. voor het onderwijs in de paedagogische psychologie en de psy chologie van het normale kind en voor het onderwijs in de didactiek, de toe passing van de statistische methoden in de psychologie en aan de experi mentele psychologie. Beide heren wa ren reeds als lector aan de Vrije Uni versiteit verhonden. Dr A. Kuypers werd in 1892 te Rot terdam geboren. Van 1911 tot 1920 was hij werkzaam bij het L.O. en M.U.L.O, en van 1920 tot 1951 aan de Chr. H.B.S. A te Amsterdam. In 1931 promoveerde hjj aan de Vrije Universiteit op het onderwerp: „Het onbewuste in de nieuwere pae dagogische psychologie". In 1948 volgde zijn benoeming tot lector aan de V.U. en in 1951 zijn be noeming tot buitengewoon hoogleraar in de opvoedkunde aan de Rijksuni versiteit te Leiden. Vele publicaties zijn van zijn hand verschenen. Dr G. Wielenga werd in 1905 te Djokjakarta geboren. Hij studeerde wis- en natuurkunde aan de gemeen telijke Universiteit te Amsterdam, waar hij in 1940 promoveerde. Voorts legde hij in 1941 zijn doctoraal examen in de psychologie aan de Vrije Univer siteit af. In 1947 volgde zijn benoeming tot conservator in de faculteit der let teren en wijsbegeerte aan de V.U. en in 1951 zijn benoeming tot lector. Behalve zijn dissertatie verschenen reeds een groot aantal artikelen en brochures van de hand van deze nieu we hoogleraar. en over de grenzen Prof. dr 3. F. Th. Rutten, de gewezen minister van Onderwijs, is opnieuw be noemd tot gewoon hoogleraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. Hij is spe ciaal belast met de algemene studielei ding der psychologie. Ir H. B. Witte, minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, zal Vrijdag a.s. de tentoonstelling „Vijftig jaar wo nen" openen. Deze tentoonstelling is in het nieuwe stadhuis te Den Haag inge richt ter gelegenheid van het feit, dat vijftig jaar geleden de woningwet van kracht is geworden. Lord Hinchingbrooke, voor het district South Dorset lid van het Engelse Lager huis. heeft ruzie met zijn kiesvereniging. De lord is conservatief maar een „rebel" op het gebied van de buitenlandse poli tiek: bij vindt het optreden van de Ver. Staten te heftig en te militairistisch. De kiesvereniging heeft nu in een motie ver klaard, dat zij „niet het minste vertrou wen" meer in hem heeft en dat zij hem een volgend maal niet meer als candidaat wenst! en veiling TERNEUZEN, 6 Oct. Groenten: Sla 47.90; Bloemkool 1539; Peen 815; Kroten 710; Andijvie 511; Princ.- bonen 63; Rodekool 710; Sav. kool 7 12; Wittekool 5; Peen 7; Prei 27; Knolselderij 4; Spinazie 1533; Kas- snijbonen 85; Tomaten 1730; Kooira-. pen 12. GOES, 6 Oct. Fruit voor export: Goudreinetten A 20.20; BC 12; I grof 15.70; I 13.10; n 6.10; Allington Pippin A 10.10, BC 10.75, I grof 14, II 4; Cox Oranje Pippin AA'36.20, A 39.10, BC 32.20, I grof 33.20—35, I 25.30, U 4.50; Glorie van Holland A 21, BC 13, I grof 20, I 10, H 5.50; Sterappels A 25.10—26.80, BC 20.10, I grof 23.30, I 13.4020, II 4.70; Laxton Superbe A 23, BC 20,-1 grof 21, I 10, n 4; Jona than A 21, BC 20, I grof 17, I 14, II 8; Ellisons Oranje I grof 24, I 21.20, II 10; Notarisappels A 14, BC 11, I grof 12, I 10; Doyenne du Comise A 48, BC 45, I grof 45.30, I 37.70, H 20; Legipont A 12, BC 10, I grof 10, I 9, H 5; Con ference A 20.05, BC 20, I grof 920, I 55.20, H 3; Zwijndr. Wijnpeer A 9, BC 7, I grof 6.50, I 4.20; Br. Alex. Lucas A 15.40, BC 15.90, I grof 9.90, I 10.40, II 4.20; St. Remy I grof 7, I 6.10, II 4.90; Pondsperen I grof 5.20, I 4.30, II 3.70; Verpakt fruit: Cox Oranje Pippin AA 3839, A 3236. KAPELLE, 6 Oct. Exportveiling: Bramen 31.40; Zure kroetappels 3; Cox Oranje Pippin AAA 37, A 32.10— 34.90, BC 30.10, I grof 31.20, I 23.60, II 10.20—10.45, K 20—20.05, fabr. 6.20; Goudreinette AAA 21.1021.80, A 16.30—17, BC 14.50, I grof 15.10—20.10, I 13, II 6.80, K 10.95—11.40, fabr. 5.90 6.10, val 5.605.90; Sterappel A 25.30, BC 17.30—20.30, I grof 23.50, I 12, II 4.50, K 11.10—12.30, Fabr. 3.10 5; Glorie v. Holland A 21.40, BC 12.60—12.80, I 11, n 6, K 10, fabr. 7.10; Bramley Seedling I grof 7.60, I 7.30; Franse Reinette I grof 8.10, X 7; K 7.50. fabr. 5.30; Gron. Kroon I grof 11, f 8.60, II 3; Jonathan AAA 23, A 24, BC 20.50, I grof 21.70, I 14.90; Udo-appel I 12, H 5.50, K 7.30; Laxton Superba BC' 20; Pr. v. Lunteren I grof 10.70, I 8.20; Lemoenappel I grof 13.90, I 10.05, H 6.70, K 7.80; Peren: Zwijndr. Wijnpeer A 10.90, BC 7.30, I 5.20, K 3.10; Doyenne du Cornice A 46.10, 1 grof 41.10, I 38.20, H 19.20, K 22.10, fabr. 10.35; Br. Ilex Lucas AAA 20, A 20, BC 15.70, I grof 20, I 14.90, II 3.60, K 4.40; Legipont A 11.10, BC 8, II 3.20, K 6; Conference A 11.90, BC 8.10, 1 grof 10.95, I 6.90—7, II 3.20, K 6.20; Emile 'd Heijst I 6.40, K 3.20; Nouveau Poiteau I grof 3.20; Jodepeer I grof 4.90, I 3; Beurre Clairgeau I grof 6.80, I 5; Saint Remy I grof 7.10, I 6.60, n 5.10, K 5.90, fabr. 3; Pondspeer I grof 6.10, I 5.90; alles per 100 kg.; Verpakt fruit: Glorie v. Holland A 24, C 15 b. p. kg.; Diversen: Bramen 3155; Druiven 7273; Noten 140— 160 per kg.; Groenten; Dubb. princes- sebonen 24—41; Rodekool 6.5; Savoye- kool 810; Uien 3; Tomaten 2830; Andijvie 59; alles per kg.; Bloem kool 838; Kropsla 36, beide p. stuk. MIDDELBURG, 6 Oct. Aardappelen: IJselster grote 9; Koopmans Blauwe grote 10.9011.10; Aardappelen drie ling 6.306.90; Fruit: Cox Oranje Pip pin 1534; Sterappels 22; Groninger Kroon 1320; Glorie van Holland 9— 19; Jonathan 1218; Manks Codlin 13; Goudreinette val en kroet 13; Jacques Lebel 510; Laxton Superbe 514; Appels val en kroet 318; Alicante 7889; Frankenthaler 7780; Peren: Doyenne du Comice 844; "Beurré Alex. Lucas 18; Bonne Louise d'Avran- ches 414; Conference 312; Kraai- peren 910; Saint Remy 59; Maag deperen 57; Peren kroet 35; Sui kermeloenen 921; Ananasmeloenen ■17; Netmeloenen 514; Tomaten 1625; Groenten: Sla 25; Bloemkool A 16—44; idem B 1231; idem C 8 18; idem D 8; Komkommers A 815; idem B 811 Prei II16; Andijvie 8 9; Postelein 3445; Spinazie 1340; Uien per kg. 617; Kroten per kg. 8 12; Augurken 28—52; Dubbele Prin- cessebonen 2874; Snijbonen 2870; Pronkbonen 43—57; Saxa's 52; Stok- princessebon' 6473; Spruiten 42 52; Witlof 4067; Boerekool 7; Rode kool 416; Savoyekool 6—12; Witte kool 57; Bospeen 923; Kroten per bos 49; Bosrammenas 7. VISMIJN. VEERE, 6 Oct. 1392 kg export gar nalen 60—73; 1256 kg 1 andelsgarnalen 47—58; 168 kg. schar 38—55; 225 kg. bot 36—47; 192 kg. rog 52—78; 56 kg. tong 152—237; 290 kg. wijting 2637. Fruitexport naar België staat stil. Met ingang van gisteren staat de export van Nederlands fruit naar België stil. De veilingen mochten reeds vanaf 18 September geen uit- voermachtigingen voor peren meer af geven en thans is de export van ap pels niet meer mogelijk. De vice-president van de „Pan Ameri can World Airways" heeft Verklaard, dat in geval van nood dagelijks een divisie volledig uitgeruste militairen van de V.S. naar Europa kan worden overge bracht met behulp van burgervliegtui gen. Dat zou een kwart millioen man in twee weken betekenen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3