„RUSLAND VERWISSELT SPIJKERLAARZEN MET ZACHTE PANTOFFELS" Malenkof wil de V*S* van hun bondgenoten isoleren GEHITS IN DUITSE PERS GELÖOCHENSTRAFD Europa had de koude oorlog verloren Prachtige geschenken voor Middelburgs Nieuwe Kerk en Koorkerk Acheson ontmaskert gevaarlijke, veranderde taktiek van het Kremlin PROTESTANTS CHRISTELIJK B..AD VOOR ZEELAND Fel woordenduel tussen Oost en West k SNIPPER NIEUWS k Flauwe grap Belgen smokkelen regenjassen Het trouwkleed is klaar Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen. traat 17, T-lef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 26—23. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2294 DINSDAG 7 OCT. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 6.53 u., onder 18.02 u.; Maan op 20.09 u., onder 13.32 u. Hoogwater Woensdag 8 October: Vlissingen: 4.41 u. 1.97 m., 17.08 u. 1.93 m.; Terneuzen: 5.13 u. 2.12 m., 17.36 u. 2.09 m.; Wemeldinge: 6.27 u. 1.67 m., 18.46 u. 1.67 m.; Zierikzee: 6.08 u. 1.44 m., 18.29 u. 1.46 m. Korte tijd nadat de Rus Malenkof in een rede van ruim vijf uur op het congres der communistische partij in de Sowjet-Unie een felle aanval had gedaan op de „oorlogspolitiek" van de Verenigde Staten (zie ook pagina 3), nadrukkelijk had verklaard dat het vreedzaam naast elkaar bestaan van het kapitalisme en het communisme mogelijk is en dat een oorlog tussen de kapitalistische landen onderling waar schijnlijker is dan tussen deze landen en Rusland, heeft Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, in een krachtige rede gereageerd. „De Sowjet-llnie zal haar militaire macht blijven uitbrei den, ook al zou zij haar spijkerlaarzen verwisselen voor zachte pan toffels", zo zei Acheson. Nadat de Amerikaanse minister van buiten landse zaken de veranderde taktiek van Rusland had ontmaskerd, zei hij: „De methode van openlijke aanval wordt onverwijld hervat, wanneer de niet-communistische landen zich zouden overgeven aan gevoelens van zelfvoldaanheid of ook maar in het minst zouden ver slappen bij het opbouwen van een verdedigende macht. Wij kunnen verwachten een toenemende poging tot ondergrondse actie, het zaaien van verdeeldheid tussen de vrije landen en het uitbuiten van wezen lijke moeilijkheden waar tegenover deze staten zich gesteld zien." diplomatieke kringen te Londen werd gisteren verklaard, dat de door Malenkof uitgesproken rede een grootscheepse diplomatieke en propagan distische poging van de Sowjet-Unie aankondigt, om de Verenigde Staten van hun bondgenoten te isoleren. De rede leek volgens waarnemers de aanwijzing te geven, dat de Sowjet-Unie in het vervolg eerder geneigd zal zijn met Groot-Brittannië, Frankrijk en andere Westerse landen samen te werken dan met de Verenigde Staten. Deze waarnemers merkten verder op, dat Malenkof onmiddellijk nadat hij de Verenigde Staten had aange vallen verklaarde, dat de Sowjet- Unie bereid was met kapitalistische landen samen te werken om een langdurige vrede te vestigen. Hjj vulde dit aan door met nadruk te verklaren, dat de meningsverschil len tussen de Verenigde Staten enerzijds en Groot-Brittannië en Frankrijk anderzijds, steeds meer in gevaarlijker toestand komen. Uit de verklaringen van Malenkof en Stalin trok men de conclusies, dat de Sowjet-Unie een politiek van af wachten zou .willen, voeren en zou willen toekijken hoe de Westerse we reld uiteen valt' onder'haar economi sche moeilijkheden. Tegelijkertijd zou zij elke poging aanwenden om door middel van diplomatie en propaganda de neutrale stromingen te steunen, teneinde een breuk met de Verenigde Staten aan te moedigen. ACHESON, „Het is duidelijk dat het Kremlin, nu de zaken niet gaan zoals verwacht was, van tactiek gaat veranderen", zo zei Acheson gisteren in een door hem te Pittsburgh (V.S.) gehouden toe spraak tot leden van de internationale unie van arbeiders in electriciteits-, radio- en machinebedrijven. In 1947 verwachtte de Sowjet-Unie dat geheel Europa en Azië op het punt waren voor de Sowjet-Russische druk te be zwijken. Deze verwachting is echter verijdeld door de kracht, waarmede het vrije gedeelte der wereld zich te gen de Russische dreiging teweer heeft gesteld. De groeiende kracht van de niet-communistische wereld heeft het Kremlin gedwongen zijn tactiek van geweld, waarmede het aanvankelijk de wereldbeheersing wilde bereiken, te wijzigen. Doch laten wij één ding goed begrijpen. Indien Sowjet-Rusland er al toe zou overgaan om, uit tactische overwegingen, in plaats van met de sabel te kletteren, op verzoenende wijze over stabilisatie en de mogelijk heid van het op vreedzame wijze naast elkander kunnen voortbestaan der communistische en kapitalistische stel sels te gaan praten, zal dit niet het minst veranderen aan de fundamen teel vijandige instelling van dit land tegenover de niet-communistische sta ten. Haar vorige tactiek van geweld, die zij in Birma, de Philippijnen, Japan en Frankrijk heeft toegepast, beeft ge faald. De communistische invloed in West-Duitsland, Zweden, Nederland en elders ter wereld is afgenomen. De communisten zoeken thans naar nien we middelen om hun doeleinden te verwezenlijken en wij weten nog niet precies wat nu hun tactiek zal zijn. Doch één ding staat vast: de hoop en verwachting van het Kremlin om zijn doel te bereiken. Acheson verklaarde verder dat voor een wezenlijke vermindering der thans in de wereld bestaande spanning meer nodig is dan enkele uitspraken van Sowjet-Russische leiders over een vreedzaam samengaan. De Sowjet-lei- ders zullen hun woorden met daden waar moeten maken. En zij krijgen daartoe binnen de eerstvolgende 48 u. de gelegenheid. De communistische onderhandelaars te Panmoendjon zul len dan namelijk geantwoord hebben op de jongste voorstellen der Verenig de Naties voor het uitwisselen van krijgsgevangenen. De wereld verwacht thans dat, in dien het de communisten werkelijk ernst is met hun gepraat over vrede, zfj dit met daden zullen aantonen. Tot nu toe hebben zij hun vredesverlangen slechts in theoretische argumenten en het zoeken van uitvluchten kenbaar gemaakt, aldus de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Acheson. TERRORISTEN DOODDEN 5 POLITIEMANNEN. Een zwaar gewapende bende van 200 man heeft Vrijdagavond een aan val gedaan op de politiepost der in de omgeving van Patjet (tussen Bogor en Sukabumi) gelegen onderneming „Tji- kembang". Vijf politiemannen sneu velden tijdens het verbeten gevecht tegen de numeriek sterkere terroris ten. Vijf andere politiemannen wer den zwaar gewond. Toen uit de omge ving versterkingen aankwamen, trok de bende zich met achterlating van 3 doden en een gevangene terug. Volgens andere berichten zou Vrij dagavond in het plaatsje Tjikembang door terroristen ook de bioscoop zijn gemitrailleerd, waarbij 5 burgers zou den zijn gedood. De K.L.M. gaat met ingang van 6 Nov. a.s. ook naar Santiago, de hoofdstad van Chili vliegen. Aan een wandelmars, te Den Haag ge houden ten bate van het Rode Kruis, is door 5180 personen deelgenomen. TABAK UIT SUIKERRIET? Blykens mededelingen uit West-Indië schijnt het mogelijk te zijn uit suiker- rlet-ampas een vervangingsmiddel van tabak te maken. Smaak, kleur, aroma en brandbaarheid zouden die van tabak benaderen. Het tabakssubsituut wordt geproduceerd als een gedroogd blad. Het kan zeer goed dienen als bindblad of schutblad van een sigaar. Een onderzoek werd ingesteld In de Duitse pers verschenen van alle politieke richtingen verwijten aan het adres van Nederland, over de bar slechte en onmenselijke behandeling van Duitse „krijgsgevangenen". Een concreet geval is de aanleiding geweest, dat de heren Scheps en Mozer een onderzoek hebben ingesteld in het kamp Norgerhaven (Veenhuizen). De minister van justitie heeft hiertoe volledige medewerking verleend. De directie van het kamp Norgerhaven werd pas een half uur voor hun aankomst op de hoogte gesteld van dit bezoek. De bezoekers konden vrij rondwandelen en alles in ogenschouw nemen. Boven dien hebben zjj afzonderlijk en onder vier ogen met verschillende veroor deelden kunnen spreken. r r 5 t i i i j In Den Haag zijn twee oude dames door gasverstikking om het leven ge komen. De chemie maakt het thans mogelijk appels sneller te laten rijpen en beter te kleuren. In Wijster (Dr.) zijn geslaagde proeven gedaan. Naar aanleiding van de gratieverlening van Lages heeft minister Donker ver klaard, dat het in strijd met de rechts opvatting van het op hoge trap van beschaving staande Nederland is, om nu nog een doodvonnis te laten vol trekken. De Europese Raad voor kernphysisch onderzoek heeft gister morgen op het congres te Amsterdam besloten het centrale laboratorium te Genève te vestigen. Vannacht was het zwaar weer op zee. De loodsdiens- ten werden gestaakt. Er was een schip in nood ten Noorden van Helgoland. Fx-koning Faroek, de souvereine vorst, wordt bij verstek veroordeeld wegens de misdaden gepleegd door de „IJzeren Garde". Aan het rapport ontlenen wij: In Norgerhaven bevinden zich 55 Duitse oorlogsmisdadigers naast veroordeel de N.S.B.-ers. De Duitse oorlogsmisda digers ondergaan dezelfde behandeling als de politieke delinquenten.. De po sitie van de Duitsers is in zoverre be ter, dat zij van Bonn een extra-zak geld van f 8 per maand krijgen. Met Pasen hebben de Duitsers een pakket ontvangen van 5 kg. Dit was nogal onprettig voor de andere politieke de linquenten. Duitsers en Nederlanders hebben hetzelfde recht op bezoek. De politieke delinquenten mogen per maand 1.5 uur bezoek ontvangen. Aan de fami lieleden van de Duitsers is toegestaan, tien dagen achter elkaar twee uur op bezoek te komen. In Assen is een co mité gevormd, waarin de dominee en de pastoor zitting hebben, dat er voor zorgt, dat de vrouwen vrijwel koste loos gedurende die tien dagen bij Ne derlandse families gehuisvest worden. Deze vrouwen blijken trouwens de beste propagandisten te zijn tegen de Duitse gruwelpropaganda van de „Raubtierkaefige" (wilde-beestenkooi- en) en het „Niederlandische Siberien". Trouwens, ook enkele van de Duitsers maken geen geheim van de werkelijke situatie. Zij zeggen: „Wij hebben het hier goed, maar dat mogen wij tegen over Bonn niet erkennen, anders be moeit men zich niet meer met ons." Wanneer men kennis kan nemen van brieven, waarin door officiële in stanties de correcte en behoorlijke be handeling en verzorging van deze oorlogsmisdadigers wordt erkend, dan is men verbaasd, dat nooit een offi ciële Duitse tegenspraak komt van de onjuiste berichten. Op de wandeling door de gevange nis hebben wij kennis kunnen nemen van de cantine, waar een rijk gesor teerde leestafel bijna alle Nederlandse, Duitse, maar ook Engelse en Franse tijdschriften bevat, die in Nederland te koop zijn. In de studeerkamer is een behoorlijke bibliotheek. Ten be hoeve van hen, die daarop prijs stel len, zijn er 169 cursussen in verschil lende vakken, waar men zich in talen kennis of beroepskennis kan bekwa men. Daarnaast zijn er groepen, die aan lekenspel, schaak, dammen of kaarten doen. In alle verblijven, waar men de vrije tijd doorbrengt, zijn luidsprekers. Alleen in het dagverblijf voor de Duit sers is een radio, zodat zij hun eigen station kunnen kiezen. Er zijn twee welverzorgde zalen voor handenarbeid waar hout- en leerbewerking wordt beoefend met goede resultaten. Daarnaast hebben wij een grote zaal kunnen bekijken met tafeltennis, met neonverlichting. Tevens is er een sportzaal. Minder bevredigend leek ons de wasgelegenheid. De gevangenen hebben zonder uit zondering verklaard, dat het eten overvloedig en goed is. Zij zien er ge bruind uit en hebben niet de ge- stichtskleur, die men verwacht. Deze inrichting is in het geheel geen ge vangenis. Bij nader onderzoek blijft niets over van de verwijten, die in de Duitse pers over de behandeling en verzor ging van deze oorlogsmisdadigers wor den gemaakt. Er is één punt, dat de aandacht van de minister van justitie verdient: Te genover de politieke delinquenten wordt de „voorwaardelijke invrijheid stelling" toegepast, d.w.z. bij goed ge drag wordt de gevangene na afloop van 2/3 van zijn straftijd „voorwaar delijk" in vrijheid gesteld. De voor malige minister van justitie heeft in de Kamer verklaard, dat hij in begin sel geen bezwaar heeft tegen de toe passing van deze methode op de Duit sers. In de practijk is echter van een toepassing van dit beginsel door hem niets gekomen. De Wafd zet Nahas aan de kant. De Wafd-partij, de grootste in Egypte, heeft zich gisteravond laten registreren. De partij heeft dit zonder Nahas gedaan. Hij is tot ere-voorzitter voor het leven benoemd. EEN „KONINKLIJKE" BOND. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen bestaat 35 jaar. De Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen heeft Zaterdag in „Krasnapolsky" te Amsterdam ter ge legenheid van haar 35-jarig bestaan een buitengewone ledenvergadering gehouden. Dr J. Miedema, hoofd van de afdeling L.O. en Sport van het mi nisterie van O. K. en W. heeft op de vergadering bekend gemaakt, dat de bond het praedicaat „Koninklijke" is verleend. De voorzitter van de techni- sohq commissie van de bond, de heer J. W. van Gemen, werd onderscheiden met de gouden medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. DEENS FIETSEN VOOR DUITSE PREDIKANTEN. In Denemarken hebben de Christe lijke oecumenische organen voor inter nationale hulpverlening een inzameling van fietsen op touw gezet, om deze te verzenden naar de Duitse Oostzóne. De fietsen zullen gebruikt worden door protestantse predikanten, diaconessen, diaconen en catecheten, die zelf geen mogelijkheden hebben zidh fietsen te verschaffen en voor hun evangelise rende ax-beid grote afstanden te voet moeten afleggen. Men berekent, dat minstens 6000 predikanten, 15.000 ca techeten, 1700 diaconessen en talrijke diaconen in de Oostzóne behoefte heb ben aan een dergelijk vervoermiddel. In de nabijheid van Cher- broug is een fles aangespoeld, waarin zich een in het Neder lands gestelde boodschap bevond van de volgende inhoud: „Ik ben Leo Vermeulen uit Helden, Ne derland. Ben.de enige overlevende van het wrak van het stoomschip Wigenstroom. Bij navraag in Nederland is ge bleken, dat in Helden geen Leo Vermeulen bekend is. In Den Hel der komt wel een Leo Vermeulen in het bevolkingsregister voor, maar.die is net één jaar oud. Het stoomschip Wigenstroom staat in de scheepsregisters van ons land niet opgenomen; wel de Nigerstroomvan de N.V. Hol landse Stoomboot Mij. Dit schip is echter 2 October van Le Havre naar Amsterdam vertrokken en daar inmiddels aangekomen. Een Leo Vermeulen is bij de N.S.M. niet bekend. Afgewacht zal moeten worden of de onderzoekingen van de Franse autoriteiten nog niéuwe feiten aan het licht brengen, hoe wel de mogelijkheid van een „grap" niet uitgesloten kan wor den geacht. Nederlandse delegatie naar de ver gadering Ver. Naties. Op de zevende algemene vergadering van de Ver. Naties, die op 14 October a.s. te New York wordt geopend, zal Nederland door de volgende delegatie worden vertegenwoordigd: Z.E. Mr J. M. A. H. Luns, minister zonder portefeuille, hoofd van de de legatie; D. J. von Balluseck, perma nent vertegenwoordiger van Neder land bij de V.N. te New York, plaats vervangend hoofd van de delegatie; Prof, Dr. W. J. A. Kernkamp, minister voor Uniezaken en Overzeese Rijks delen; Prof. Mr. Dr. L. J. C. Beaufort, o.f.m., buitengewoon hoogleraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen en lid van de Eerste Kamer; Dr. C. L. Patijn, chef van de directie internationale or ganisaties van het departement van Buitenlandse Zaken. Er zijn vier plaatsvervangers en zes deskundigen, onder wie mej. Prof. Dr. G. H. J. van der Molen. Op 11 November a.s. hoopt Koning Gustaaf van Zweden zijn 70ste verjaar dag te vieren. De Koning, die een verdienstelijk archaeoloog is, en een buitengewone kermis heeft van antiek Chinees porselein, volgde zijn vader Gustaaf V van Zweden in 1950 op. VELDMAARSCHALK MONTGOMERY- DAAROM MOEST ER WERKELIJK OORLOG GEVOERD WORDEN. „De Atlantische Staten hebben een opperbevelhebber voor de koude oor log nodig, die tot taak zou moeten krijgen een vaste lijn te brengen In d« Westerse propaganda", verklaarde veldmaarschalk Montgomery te Londen. „Omdat wij de kóude oorlogen niet hadden gewonnen, hebben wij in het verleden daadwerkelijk krijg moeten voeren. Wanneer de politici helemaal niet meer uit de knoeiboel van een koude oorlog komen, krijgen wij militairen de opdracht het dan maar daadwerkelijk uit te vechten." Het is van vitaal belang de koude oorlog te winnen. Daarvoor zijn ech ter in de eerste plaats twee dingen nodig: overeenstemming over een al gemeen geallieerd plan en het schep pen van een doelmatig werkende or ganisatie, die zich met het oplossen van het „koude-oorlogvraagstuk" kan bezig houden. Voor zover ik weet zijn geen van beide punten verwezenlijkt. Wij zouden in een daadwerkelijke oor log wel op de hiervoor aangegeven wijze te werk gaan, waarom dat niet in de koude fase er van? Indien wij er in zouden slagen de koude oorlog te winnen, zal er moge lijk in afzienbare tijd geen krijg ge voerd behoeven te worden. Zes punten. Montgomery noemde de volgende zes punten als de voornaamste vraag stukken, waartegenover het geallieer de opperbevel in Europa zich ziet ge plaatst: 1. De luchtmacht der Westerse ver bondenen. 2. Reserve's te land. Het zou noodzakelijk zijn snel de beschik king te hebben over reserve-divisies, indien de troepen-in-eerste-linie de eerste stoot zouden hebben opgevan gen. 3. Indo-China. Indien Frankrijk er niet in slaagt het Indo-Chinese vraagstuk op te lossen, zal het Franse leger in Europa niet tot die graad van ontwikkeling worden gebracht, welke noodzakelijk is. 4. Troepenlegering en verplaatsing. 5. Duitse deelneming aan de West-Europese verdediging. Wij po gen een krachtig schild te bouwen, waarop de eerste schok van een aan val kan worden opgevangen. 6. Een gezonde economische basis. Economi sche kracht en gezonde nationale orga nisaties voor de voortbrenging zijn van vitaal belang. De militaire kracht moet in overeenstemming zijn met een gezonde nationale economie. De prijzen van regenjassen liggen in Nederland bijzonder gunstig voor dj» Belgen. Een goede jas kost gauw een veertig of vijftig gulden minder dan bij onze zuiderburen. Het is dan ook begrijpelijk dat de winkeliers in W.- Z.-Vlaanderen dit in het najaar zo noodzakelijke artikel goed van de hand kunnen doen. Vele Belgen echter begaan, aange trokken door het zo grootst mogelijke voordeel, de fout de jaissen aan de Bel gische grens niet in te klaren, waar mede toch niet veel geld gemoeid is. Strenge controle door de Belgische grensbewakers heeft dan ook het ge volg dat de laatste tijd vele jassen aan de grens worden afgenomen. De douaniers blijken een verrassende vakkennis aan de dag te leggen, ter wijl van elk Nederlandse jassoort een exemplaar voorhanden is. Ondanks het feit, dat de merken worden verwijderd en vervangen door Belgische merken worden de jassen afgenomen. De over eenkomst met de aanwezig jassen valt n.l. moeilijk te ontkennen, wanneer er een naast gehoud enwort. Het zal dus zaak zijn de jassen officieel in te voe ren. Aangezien ook onwetendheid hierbij een rol speelt ware het wel wenselijk, dat de winkeliers hun klan ten voortaan inlichten, teneinde de grote teleurstellingen te voorkomen. DE BILT ZEGT Weersverwachting, geldig tot heden avond: Guur weer. Wisselende bewolking met nu en dan buien. Langs de Waddenkust aan vankelijk stormachtige, overigens har de tot vrij krachtige Noordwestelijke wind. Vrij koud. Als Zaterdagmiddag a.s. in een officiële samenkomst in de Nieuwe Kerk te Middelburg de twee historische gebouwen, de gerestaureerde Nieuwe Kerk en Koorkerk, aan de Ned. Herv. gemeente zullen worden overgedra gen, zal ook Zeelands eerste vrouwe, mevr. S. C. de Casembrootvan der Feltz, het woord voeren. Zij zal dan als presidente van het gecombineerd kerkelijk en burgerlijk comité, dat gelden inzamelt voor de noodzakelijke aankleding van het kerkinterieur, vertellen wat voor de bijeengebrachte gelden kan worden aangeschaft. Aangezien practisch alle voorwerpen, waarop de keuze is gevallen, nog vervaardigd moeten worden (kerkelijke goederen zijn geen courante artikelen!), zal mevr. de Casembroot moeten volstaan met het aanbieden van tekeningen en ontwerpen van wat straks de kerken zal sieren. Alleen het trouwkleed, dat juist gisteren geheel is gereed gekomen, zal in de Nieuwe Kerk aanwezig zijn. wordt gemaakt door ir. H. de Lussa- net de la Sablonière en ir. A. Rot- Natuurlijk Is iedereen benieuwd naar hetgeen zal worden aangekocht. Dat zijn eerst twee zilveren kande laars voor de vaste Avondmaalstafel in de Nieuwe Kerk. Deze kostbare kandelaars zullen uitstekend passen bij het zilveren servies, dat in de Avondmaalsdiensten zal worden ge bruikt. De kandelaars krijgen een vaste plaats op de tafel bjj de preek stoel. Voor de Koorkerk worden twee tinnen kandelaars gekocht. Het comité heeft n.l. van iemand buiten Zeeland een zeer fraai tinnen Avondmaalsser- vies ontvangen met de bepaling, dat het in de Koorkerk móet worden ge bruikt. De beide kandelaars zullen het geheel nu completeren. Verder kan uit de ingezamelde gel den het trouwmeubilalr worden aan geschaft, n.l. twee stoelen en een knielbank. Het ontwerp hiervoor hulzen. Deze trouwmeubelen_ zullen, evenals het trouwkleed, in beide ker ken worden gebruikt. Een klein gebrandschilderd raam voor de consistoriekamer bij de Lange Jan staat ook op het programma. Voor dit ronde raam, met een diameter van 95 cm. zal een motief worden gekozen dat de ondergang en de herrijzenis der kerken en daarmede de ramp en het herstel van Middelburg zal symbolise ren. Gisteren is een vorstelijke gift ont vangen van een meisjesvereniging,die opgehouden heeft te bestaan en die 't grote saldo, dat zij overhield, heeft be stemd voor een doopvont in één der kerken. Was het eerst zó, dat gemeend werd, dat ook nieuwe doopvonten (In de éne kerk is niets meer en in de andere alleen de zilveren schaal) van Rijkswege zouden worden verkregen, dit bleek niet juist te zijn. En de gel den van het comité waren niet toerei kend om ook doopvonten te schenken. Daarom is het begrijpelijk, dat de grote gift dankbaar is geaccepteerd. Maar nu betekent dit alles, dat één kerk nog zonder doopvont is. Daarom wordt de atie tot het bij eenbrengen van gelden nog niet stop gezet. Het doel was f 10.000. Er is mo menteel ruim f6800. Een goede f3000 moet er dus nog komen. Dan is het interieur der kerken zodanig, dat ge zegd kan worden, dat in- en uitwen dig de monumenten een unicum den lande vormen. Deze laatste oproep kan niet tever geefs zijn! Op giro 97.821 van de Am sterdamse Bank te Middelburg (Voor „Geschenk Middelburgse Kerken") kan ieder zijn bijdrage kwijt. O.m. aan ons blad, Korte Noordstraat 35, kan men een kaart verkrijgen, die na invulling en ondertekening aan mevr. de Casembroot dient te worden gezom den. De handtekening krijgt een plaats in een speciaal boek, dat aan de Herv. gemeente zal worden aangeboden. HET PROGRAMMA. Van tal van vooraanstaande figuren op kerkelijk en wereldlijk terrein is reeds bericht ontvangen, dat zij Zater dag hopen aanwezig te zijn. Helaas kan geen der uitgenodigde ministers (van Wederopbouw, van O., K. en W. en van Financiën) komen. Wél komen er vertegenwoordigers. Na een ope ningswoord van de president-kerk voogd, de heer L. Helder, zullen ach tereenvolgens spreken mr F. P. Th. Rohling namens de minister van O., K. en W.; jhr dr E. O. M. van Nispen tot Sevenaer, directeur van de Rijks dienst voor Monumentenzorg; ds J. R. Wolfensbergen, president der Genera le Synode van de Ned. Herv. Kerk; wethouder J. W. Kögeler, wnd. burge meester van Middelburg; ds A. W. M. Odé te Goes, voorzitter der Prov. Kerkvergadering; mr fl. v. d. Beke Callenfels, voorzitter van het Prov. College van Toezicht; de heer J. Moll, hoofdbestuurslid der Ver. van Kerk voogdijen; de heer L. A. Schenk, voor zitter der Ver. van Vrijzinnig Her vormden, en tenslotte mevr. de Ca sembroot, presidente van het comité voor de geschenken. Nadat de heer Helder een kort dankwoord zal heb ben gesproken, zal hij aan het minis terie van predikanten, aan het college van ouderlingen en aan het bestuur der Ver. van Vrijzinnig Hervormden de kerken overdragen. Ds F. Don zal daarna een slotwoord spreken en in dankgebed voorgaan. In deze samenkomst zullen ook aan wezig zijn dr J. Kalf, oud-Rijksinspec teur van de Kunstbescherming, ir W. K. van Oppen namens de minister van Wederopbouw, ir A. W. Mouton, secr.- generaal van dit departement, verte genwoordigers van de kerkeraad en de kerkvoogdij van Amersfoort, welke kerkelijke gemeente die van Middel burg adopteerde, en een deputatie na mens de St. Laurenskerk te Rotter dam.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1