ZEEUWSCH DAGBLAD ENGELAND EN AMERIKA BIEDEN MOSSADEQ NOTA S AAN Vrij Evangelische Gemeente te Goes herdacht haar 100-jarig bestaan Zal Perzië de diplomatieke betrek en verbreken? kinget Belgische inval in Nederlandse speelclub te Baerle Nassau GORD U AAN Zeven en zeventig weduwen kregen een prachtig pakket Scheepsramp bij Groenland Prof. Diepenhorst tekende de jeugd met sombere kleuren Een groot moment in het kerkelijk leven: het overdragen van het orgel PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Middleton zag er bezorgd uit Schipper uit Sas van Gent beroofd Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: LammenL craat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. 8e JAARGANG No. 2293. Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 6 OCT. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Krulnlngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.51 u., onder 18.05 u. Maan op 19.22 u., onder 12.25 u. Hoogwater Dinsdag 7 October: Vlissingen: 4.00 u. 2.18 m., 16.19 u. 2.09 m. Terneuzen: 4.31 u 2.32 m., 16.45 u. 2.23 m. Wemeldinge: 5.52 u. 1.81 m., 18.03 u. 1.73 m. Zierikzee: 5.35 u. 1.56 m., 17.48 u. 1.50 m. George Middleton, de Britse zaakgelastigde in Teheran, heeft Zon- dagochtend premier Mossadeq het Britse antwoord op de jongste Perzische voorstellen ter regeling van het oliegeschil overhandigd. Middleton zag er bezorgd uit, toen hij na het onderhoud, dat 20 mi nuten duurde, de woning van Mossadeq verliet. Kort na Middleton had de Amerikaanse ambassadeur, Loy Hender son, een onderhoud met de Perzische premier en overhandigde even eens een nota. Deze zou in grote trekken overeenkomen met de Britse. zakelijker wij ze de enige behoeft te zijn, om alle aanspraken van beide zij den door onpartijdige uitspraak te re gelen. Eden zond de nota opdat de Perzen, of zij de voorstellen zouden verwerpen dan wel aanvaarden, pre cies zouden weten wat Amerika en Engeland bedoelen. Men neemt aan, dat Mossadeq wel licht de afgevaardigden In het parle ment zal raadplegen alvorens een be slissing te nemen over het al dan niet afbreken der diplomatieke betrekkin gen met Engeland. Hij had n.l. ge dreigd deze betrekkingen te zullen af breken indien zijn tegenvoorstellen niet zouden worden aanvaard. In de Britse nota wordt de Perzische angst voor toekomstige Britse hande lingen in Perzië, indien een overeen komst zou worden bereikt op grond van de jongste Brits-Amerikaanse voorstellen, ongegrond genoemd. De Britse regering verklaarde teleurge steld te zijn over het feit, dat haar jongste voorstellen op zoveel punten verkeerd waren begrepen. De nota, die enige uren voor het verstrijken van de in de jongste Perzische nota ge stelde termijn werd overhandigd, was gezonden door minister Eden namens premier Churchill en het Britse kabi net. Loy Henderson, de Amerikaanse ambassadeur, overhandigde een bood' schap van minister Acheson, die in grote trekken gelijk was aan de bood schap van Eden. In de nota's werd niet ingegaan op Mossadeqs tegenvoorstellen, hoewel deze ook niet officieel werden verwor pen. In Edens boodschap wordt voorts verklaard, dat de Brits-Amerikaanse voorstellen niet de Perzische natio nalisatie van de olie-industrie ont kennen en dat ook niet getracht wordt de concessie van 1933 te doen herleven. Voorts werd geen buiten landse leiding van de industrie ge opperd en nog minder was dit ge noemd als voorwaarde. Ook werd geen monopolie voor de aankoop van olie overwogen, aldus de nota. Wel voorgesteld werd, aldus Eden, een eerlijke methode, die niet nood- Generaal Ridgway: WESTERSE WERELD NOG IN GEVAAR. Generaal Ridgway heeft gisteren ter gelegenheid van het ontvangen van de „Freedom Reward" verklaard, dat de militaire kracht van het Atlantische Tact nog op gevaarlijke wijze onvol doende blijft en dat de Westerse we reld nog steeds in gevaar verkeert. De verplichtingen, die de 14 landen van het pact voor 1952 aangegaan had den zouden niet geheel nagekomen worden en de verplichtingen voor 1953 moesten nog besproken worden. De generaal zeide, dat de militaire macht wel veel groter was dan voor het tot stand komen van het Atlantisch Pact en iedere aanvaller zou op een veel grotere weerstand stuiten dan voor 't sluiten van het pact. Ridgway zeide de veronderstelling te verwerpen, dat de potentiële aan valler geen oorlog wenste en voorlopig ook niet tot een aanval zou overgaan VIJF PERSONEN VERDRON KEN IN DE RIJN. Gistermiddag is te Doornenburg een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij vijf personen om het leven zijn gekomen. -Een zes-personenauto, afkomstig uit Haarlem reed bij Doornenburg het Pannerdenseveer op. Door het weige ren van de remmen reed de auto aan de andere kant de pont weer af en verdween in de Rijn. Een der inzit tenden was tevoren uitgestapt. De auto is inmiddels opgehaald en de stof felijke resten overgebracht naar het ziekenhuis te Bemmel. NIEUWE WAFD-PARTIJ. De oud-voorzitter van de Egyptische kamer van afgevaardigden, Abdel Sa- lam Fahmy Gomaa, die een belang rijke plaats in de Wafd-partij inneemt, heeft meegedeeld, dat hij machtiging zal vragen om een nieuwe Wafd-partij te vormen, die in overeenstemming is met de wet op de politieke partijen. Hij voegde hieraan toe, dat in de ko mende 48 uur over deze kwestie be slist zal worden, onafhankelijk van het feit, of de voorzitter der partij, Nahas met deze stap accoord gaat of niet. RECHERCHEURS SPEELDEN ZATERDAG LUSTIG MEE. De Belgische justitie heeft Zaterdagavond omstreeks tien uur een inval gedaan in de Nederlandse speelclub „Arcadia" te Baerle Nassau. De roulette en andere speelbenodigdheden werden verzegeld. De aanwezigen mochten het gebouw niet verlaten. Ook enkele Nederlandse politïe-ambtenaren zou den bij de inval aanwezig zijn geweest. De inval werd gedaan door ongeveer twintig Belgische justitionele ambtenaren. Zij omsingelden het gebouw, waarin de circle privé „Arcadia" is ge vestigd en verrasten daarna de vele aanwezigen, die rondom de roulettetafel waren geschaard. Enkele Belgische politie-ambtenaren waren in uniform, de meeste evenwel in burger. Ongeveer Zoals bekend verplaatste de Haag se speelclub „Aristo" de roulettetafel kort geleden van Scheveningen naar de Belgische enclave Baerle Nassau. De Belgische justitie was 's nachts omstreeks kwart voor één met het on derzoek in de speelzaal gereed. De aanwezigen mochten hiema café Mon ty, waarin de speelclub „Arcadia" is ondergebracht, verlaten. Het is niet bekend of er ook arrestaties zijn ver richt. De roulettespelers stapten hier na in de voor het café geparkeerde auto's en reden in de richting van de Nederlandse grenspost. Daar werden de auto's aangehouden door een ver sterkte uit ongeveer vijftien man be staande groep Nederlandse rijkspolitie, die de inzittenden beval uit te stap pen. Met korte tussenpozen werden de roulettespelers de politiepost van Baarle Nassau binnengeleid, welke formaliteiten zij daar hebben moeten C.J.M.V. hield appelvergadering Zaterdagmiddag werd in de Prins van Oranje te G een appèlvergade ring gehouden voor de Z-auwse C.J. M.V.-ers. Deze vergadering was een onderdeel van het landelijk C.J.M.V.- appèl. Dit werd op 22 plaatsen in ons land gehouden. Een groot aantal jon geren was aanwezig toen de voorzitter der Prov. Commissie Zeeland, de heer C. Leunis te Terneuzen, zijn openings woord sprak. Hij vroeg aan allen om, nu mee. dan ooit, zich voor de volle 100 pet. te gern, Een nieuwe aanpak van het werk is nodig. Daarom moet iedere afdeling, ja elk lid zoeken naar nieuwe wegtu. „Gord U aan" was het onderwerp dat in alle appèlvergaderingen aaa de orde kwam. In Goes werd het behandeld door ds H. M. Cnossen uit Gouda. Hij deed een ernstig beroep, dat ging tot de diepste kern van het C.J.M.V.-werk; de bezinning op de persoonlijke verhouding tot God. Volgens ds Cnossen is het beeld van veel C.J.M.V.'s dat van een murmelende 100-jarige, duttend op zijn stoel. Er zijn nog veel te veel van die .jongelingsverenigingen" waar men heerlijk dut en sluimert in de sleur der tra ditie. Er is veel te veel burgerlijkheid in de C.J.M.V. Hiermee moet gebroken worden wil het werkelijk feest kunnen worden. „Gord U aan", betekent: Ga de ontmoeting met Jezus niet uit de weg. Breek met alle uiterlijke christelijkheid, want deze kon wel eens bezig zijn het chr. jeugdwerk te ver moorden. 100 jaar geleden waagden 5 groepjes jon ge mannen het om een landelijk verbond te stichten. Deze mensen hadden geloof en hebben zich aangegord. En uit dit kleine groepje is deze grote organisatie gegroeid. Aan het slot van zijn met grote aandacht gevolgde rede sprak ds Cnossen over de geestelijke moeheid en onverschilligheid welke er is. Er blijft haast geen tijd over om nog een ideaal te hebben. Ons land heeft dringend behoefte aan jonge mensen die nog een stukje verantwoordelijkheid durven dragen. Zelfs de moderne jeugd is nog wel bereid om mee te gaan met men sen die nog een ideaal hebben. Daarom be sloot ds Cnossen met de dagorder: „Gord U aan", ga aan het werk en zorg, door de kracht van God, dat het volgend jaar het eeuwfeest werkelijk feest kan worden. Na de pauze vertelde de heer J. D. Gor- deau te Middelburg over zijn Amerikaanse reis. Een collecte voor het verbond bracht f 40op. Door de voorzitter werd nog meegedeeld dat met ingang van 1 Januari a.s. het weekblad de Jongeman een veer tiendaags blad zal worden. OPENING BADHUIS TE KRABBENDIJKE. Zaterdagmiddag werd in het Groene Kruisgebouw te Krabbendijke het nieuwe badhuis officieel geopend. De voorzitter van de vereniging „Het Groene Kruis" burgemeester J. Vader, zei in zijn openingswoord, dat het voor de ver eniging een grote dag was, nu ook deze wens in vervulling is gegaan. Hij dankte allen, die in welke vorm ook, hun mede werking verleenden tot het tot stand komen van dit mooie badhuis. Een bijzonder woord van dank en waardering werd gebracht aan de oud-penningm. de heer Jac. Jacobusse, die sinds het bestaan der vereniging, al zijn krachten met volle toewijding heeft gege ven. Wethouder Gebraad sprak namens het gemeentebestuur. Ais vertegenwoordigster van het Prov. Hoofdbestuur sprak mej. Vader. Onder de genodigden merkten wij op de leden van de raad, de beide plaatse lijke artsen en afgevaardigden van het „Groene Kruis" uit Waarde. Hierna werd door mej. Vader de kraan opengedraaid, en het badhuis was hiermede voor het publiek opengesteld. De hele avond was er gelegenheid voor een gratis bad, waar door velen gebruik van werd ge maakt. Bevestiging en intrede ds O. Jager te Vrouwenpolder. 't Was gisteren voor de Ger. kerk te Vrou wenpolder 'n blijde dag, daar, na 'n vacature van ruim 7 jaar, de gemeente een eigen predikant kreeg, 's Middags bevestigde ds Jonkers van Delft de nieuwe predikant ds O. Jager, met als tekst Lucas 1127 en 28. Nadrukkelijk wees hij op het horen en be waren van Gods Woord. Het Woord Gods wordt op velerlei wijze misbruikt, terwijl Gods trouw geen seconde wijkt. Na de be vestiging zong de gemeente de bevestigde predikant Psalm 201 toe. Des avonds verbond ds Jager zich aan zijn gemeente. Hij had tot tekst gekozen Lucas 1021. Na de predikatie sprak ds O. Jager een woord tot de gemeente. Ouder ling W. Maas sprak namens kerkeraad en gemeente. Ds Streefkerk van Veere als consulent; ds Dercksen van Oostkapelle namens de Classis. Burgemeester de Kam sprak namens de burgerlijke gemeente. Voor beide diensten was de belangstelling zeer groot. vervullen, is niet bekend, dertig personen werden op deze wijze het politiebureau binnengeleid. Voor zover bekend, hebben zij allemaal hun reis naar hun Nederlandse woonplaat sen kunnen voortzetten. Uit Brussel verneemt het A.N.P., dat een Nederdlandse politie-autoriteit en ook enkele Belgische rechercheurs zich reeds Zaterdagmiddag onder de spe lers in café „Monty" hebben gemengd. Het is opgevallen, dat enkele minuten voor de inval een groot aantal perso nen de speelzaal plotseling heeft ver laten. Dit overhaaste vertrek zou er op kunnen wijzen, dat vélen lont ge roken hebben of gewaarschuwd zijn. BOMAANSLAG IN TEL AVIV. Een poging om het Israëlische mi nisterie van buitenlandse zaken te Tel Aviv op te blazen,, is gistermorgen verhinderd, toen een tikkende tijdbom werd gevonden op een man, die trachtte het terrein van het ministerie te betreden. ROOFOVERVAL TE STRAATSBURG. De Franse politie heeft Vrijdag- avo in de kelder van een gesloten huis aan de Avenue Aristide Briand in Straatsburg-Neudorff onder myste rieuze omstandigheden het lichaam ge vonden van de Nederlander Pieter Aernoudse. Het slachtoffer, dat zijn waladres in Sas van Gent heeft, was bewusteloos, bloedde hevig en had, zo bleek later, een schedelbasisfractuur. Het vermoeden bestaat dat A. na dat hij een hoeveelheid francs van een bank had gehaald is overvallen, mishandeld en beroofd, waarna de overvaller (s) A. naar de kelder heeft (hebben) gebracht. A., die is opgeno men in een ziekenhuis te Straatsburg, was nog bewusteloos. Nadat A. was gevonden, werd hij onmiddellijk naar het ziekenhuis ver voerd. Tijdens het vervoer kwam A. even bjj kennis. Hij vertelde, dat hij Pieter Aernoudse heette, 43 jaar oud was en werd geboren te Terneuzen. Voorts zeide hij, dat hij schipper was van de rijnaak „De Zeeuw". Een onderzoek wees uit, dat „De Zeeuw" Vrijdagmorgen in de haven van Straatsburg was aangekomen. Het schip is eigendom van A. en moest een hoeveelheid ijzer, bestemd voor Ant werpen, laden. De politie vraagt zich af hoe A. in de kelder, die voor een vreemdeling moeilijk te vinden was, terecht is ge komen, omdat alle deuren van het huis gegrendeld waren. Omdat A. vreemdeling in Straatsburg was, en A. Vrijdagmorgen van een bank een hoe veelheid Franse francs had gehaald, is bij de politie het vermoeden gerezen, dat A. is overvallen, mishandeld en beroofd. De Franse politie zet het on derzoek voort. De echtgenote van A., die in Sas v. Gent verblijft, is naar Straatsburg vertrokken om haar man te bezoeken. VROLIJKE BOEL IN KAPELLE. HET WAS EEN vrolijke boel daar Zaterdagmiddag: in de hal van het gemeentehuis van Kapelle. De muzikanten van de Harmonie „Ons Genoegen,, bliezen er met bolle wangen een serenade tot grote vreugde van vele oudjes, weduwen boven de 65 jaar, die daar in de raadzaal werden verrast met een prachtig pakket, haar geschonken door een rijke Amerikaan, wiens moeder in Kapelle werd geboren en wier nagedachtenis hij nu op deze manier wilde eren. De Amerikaan zélf was er niet. Want hij wil onbekend blijven. Hij is de grote Mr X. Maar de naam van zijn moeder weten we wel. Quintus—Bos heette zij en zij woonde in de tegenwoordige hoofdstraat te Bieze linge waar nu Sandee woont. Nee, Mr X was er zelf niet, doch wel zijn vriend, de secretaris van de Afd. Holland van de Jeugd Vriendenassociatie, de heer D. J. Koopman ui.t Amsterdam. En we moe ten zeggen, hij heeft zich op voortreffelijke wijze van zijn taak gekweten. Zeven en zeventig weduwen de oudste, G. Chr. Kooman—Den Dekker is 92 en een jaar of drie jonger dan de moeder van mr X of hun plaatsvervangsters, waren in de raads zaal bijeen, toen burgemeester H. G. van Suylekom in tegenwoordigheid van zijn wethouders, de secretaris de heer S. J. van Dijke en de contactman, de heer Walrecht, allen in Zeeuws costuum gekleed, de bij eenkomst opende, daarbij verwelkomend o.m. ook de heer Quintus, een neef van de moeder van Mr X. De heer Koopman heeft daarna veel ver teld over zijn Amerikaanse vriend, mr X en daarbij een tipje opgelicht van de sluier die om hem is verweven. Diens moeder zou vandaag 96 jaar geworden zijn. De zoon zelf werd in Amsterdam geboren en woon de in de Govert Flinckstraat. Door zijn enorme wilskracht en verstand is hij gewor den tot een man, die op zijn gebied een wereldvermaardheid heeft gekregen. De Jeugdige misdadiger te Axel. Toen de echtgenote van de landbouwer de F. aan de Eerste Verkorting dezer dagen des avonds thuis kwam, hoorde zij geluid op zolder, dat haar verdacht voor kwam. Na telefonisch haar man te hebben gewaarschuwd, werd door hem een onder zoek ingesteld, waaruit bleek, dat de onge wenste gasten inmiddels door een klein raampje waren vertrokken. De politie stelde een onderzoek in met het resultaat dat de li-jarige O. en de 13-jarige v. E. een vol ledige bekentenis aflegden. heer Koopman is reeds dertig jaar vriend met hem. Het eerste contact was toen zij samen in een commissie zaten, die de be strijding van woeker ter hand nam in 1924. Mr X is ook de president van de Jeugd vriendenassociatie, die. zich als dtoel heeft gesteld door milde giften jong en oud levensvreugde te brengen, het kunstgevoel wil aankweken en de karaktervorming en zelfwerkzaamheid wil bevorderen. De heer Koopman vertelde ook over Amsterdam waar hij in Mei van dit jaar aan 76 gouden bruidsparen geschenken heeft mogen geven. Nadat men een kopje thee had gedron ken volgde de serenade in de hal door „Ons Genoegen", dat meteen in de vreug de meedeelde en een gift kreeg voor het uniformfonds. Hierna begon de uitreiking der pakketten, ieder ter waarde van f50.^, waarbij de dames ook nog een lekkere doos koekjes, een doos snoepjes en een hartige beet ont vingen. Als een Sinterklaas stond daar de heer Koopman. Er was er niet een, die niet met een brok in de keel de blijdschap der oudjes aanzag. Een blijdschap, die door Wed. A. Kloet—Willenstein tot uiting werd gebracht in een paar stevige kussen op de wangen van de heer Koopman. Radio-Moskou maakt bekend, dat Andrej Gromyko, ambassadeur te Londen, deel zal uitmaken van de Sowjet-delegatie in de algemene ver gadering der V.N. „YOUTH FOR CHRIST" IN WEMELDINGE, Morgenavond om 8 uur houdt de „Youth for Christ" in het gebouw van de Vrij Evangelische Gemeente te Wemeldinge een interkerkelijke jeugdsamenkomst. Medewer kers aan deze avond zijn Leo Pasman, spre ker; Jan van Capelleven, zangleider; Maai ke van den Heuvel, pianiste en Gerard Kra mer, viool. Twee zangkoren zullen tevens optreden. 20 personen verdronken. De 629 ton metende Britse treiler „Norman" is In de nacht van Zaterdag op Zondag op de rotsen van Zuid- Gresnland te pletter geslagen. De op varenden hebben zich nog enige tijd aan de rotsen weten vast te klampen, doch tenslotte moest de een na de an der de strijd tegen de woedende ele menten opgeven. Van de wtintig kop pen tellende bemanning zijn negentien man, waaronder de gezagvoerder, om het leven gekomen. Een andere Britse treiler heeft de lijken van acht ver dronkenen opgepikt. Een Noorse boot redde de enige overlevende. Twintig opvarenden kwamen om het leven. Bij de Portugese kust zijn het En gelse s.s. „Granford" en het Spaanse s.s. „Monte Facho" in een dichte mist met elkaar in aanvaring gekomen. De „Granford" heeft 31 leden van de be manning van de „Monte Facho" opge pikt. TIJDENS DE ARJOS-BIJEENKOMST TE GOES: „Het jeugdvraagstuk" had prof. Mr I. A. Diepenhorst als onderwerp gekozen voor de lezing, die hij Zaterdagavond in de „Prins van Oranje" te Goes hield voor de jongeren, verenigd in het Bevelands streekverband van de Arjos, de A.R. jongerenorganisatie. Behalve jongeren had hij ook vele ouderen on der zijn gehoor en zij allen kunnen nu weten dat het jeugdvraagstuk niet maar een hobby van enkele oudere mensen is, die nu eenmaal graag de jeugd willen bedillen. Want de teke ning die prof. Diepenhorst van de Ne derlandse jengd gaf was bepaald som ber. Allerlei facetten, die in de afgelopen ja ren hun stempel op de jeugd hebben ge drukt, liet de spreker de revue passeren: er is een oorlog geweest, waarin sommigen de ergste dingen hebben beleefd; de een in het huiselijk leven met hongertochten, on derduikers, enz., de ander in de kampen on der Duitsers of Japanners, een derde in de illegaliteit, een vierde als S.S.-er aan het Oostfront, enz., enz. Na de oorlog is er de tijd geweest van de veel te hoge lonen, zo dat ouders soms aan hun kinderen een snoeptientje" gaven en zulks meer. Op dit alles is weliswaar vrij spoedig het herstel gevolgd, maar de ontwrichting is er ge weest en zij uit zich nog in de zucht naar vermaak en genot. En er zijn andere factoren: de massallse- ring van het leven, die oorzaak is van het verlies aan persoonlijkheid, van het zich- een-nummer-voelen. Er is ook de verwe reldlijking, niet alleen tot uiting komend in het zeer grote aantal mensen dat zich aan de kerkgemeenschap onttrekt, maar ook in de mentaliteit van hen, die nog wel naar de kerk gaan. Er is de ontwrichting van het gezin, het steeds sterker wordend intellec tualisme op de scholen met voorbijzien van de sociaal-opvoedende taak: er is het kille klimaat van de fabriekshal en de werkplaats waar ook de jonge jongens en meisjes niet anders zijn dan nummers; er is de steeds sterker wordende overheidsbemoeiing met de jeugd met alle gevaren daaraan verbon den: en last but not least is er het wantrou wen ten opzichte van de kerk, omdat men niet voelt dat de kerk inderdaad sociaal be wogen is en omdat men niet ziet dat er een overeenstemming is tussen leer en leven. NIET HOPEUOOS. Een somher beeld, inderdaad, maar niet hopeloc- aldus prof. Diepenhorst, Deze jeugd is ondanks alles een zoe kende jeugd en zij is nog te trekken door het voorbeeld. Als iedere Chris ten ook werkelijk laat zien, dat hij uit een beginsel leeft en dat dat beginsel zijn handelen bepaalt; als iedere orga nisatie, hetzij kerkelijke, hetzij maat schappelijke, hetzij politieke zich aan past aan deze tijd en zich met woord en daad in de strijd werpt, dan kun nen er overwinningen gehoekt wor den. Spreker verduidelijkte dit tijdens het de bat: hij bleek een groot voorstander te zijn van vernieuwing en modernisering. Een Bevestiging en intrede van vicaris J. G. Mees. Zondagmorgen werd in de Ned. Her vormde kerk te O.- en W.-Souburg tot vi caris bevestigd de heer J. G. Mees uit Rot terdam. Bevestiger was ds J. D. de Stop pelaar, Ned. Herv. predikant. Hij sprak naar aanleiding van Marcus 426. Na de bevestiging werd de vicaris toegezongen Gez. 2631. 's Avonds deed de vicaris Mees zijn in trede. Zijn tekst was Joh. 153—4. Beide diensten waren druk bezet. In één dankjubel heeft de oudste gemeente van de Bond van Vrij Evan gelische Gemeenten in Nederland, de gemeente te Goes, haar 100-jarig bestaan herdacht. Zaterdagavond werd dit eeuwfeest in een waardige en stijlvolle herdenkingsdienst gevierd, waarvan het hoogtepunt was het over dragen van het nieuwe kerkorgel, een resultaat van grote offervaardigheid van de leden der gemeente, aan de kerk, door de voorzitter van de orgel commissie, de heer C. Duvekot Lzn. „Dit is een groot moment in ons kerkelijk leven", zo zei ds J. Karelse, na de sleutel van de speeltafel te hebben ontvangen. En nauwelijks had hij zijn dankrede uitgesproken, waarvan het thema was: „Alles wat adem heeft, love de Here" of het orgel, bespeeld door de Rotterdamse organist, Plet van de Kerkhoff, liet met volle werk horen Psalm 150 „Looft God, looft Zijn naam alom". Een blijde ontroering ging door de gemeente heen In een korte en bondige rede gaf ds Karelse in zijn herdenkingsrede een overzicht van een eeuw gezegend ker kelijk leven. Het was een rede, die culmineerde in dank „aan Hem, aan Wien dit alles te danken is." De heer C. Duvekot Lzn. dankte als voorzitter van de orgelcommissie in treffende bewoordingen de gemeente leden voor de aan de dag gelegde grote offerbereidheid. De opbrengst was de verwachtingen te boven ge gaan en in vol vertrouwen beval de heer Duvekot de dubbeltjes-actie aan, bestemd om de lopende leningen af te lossen. Een bijzonder woord van dank werd gericht tot de bouwer van het orgel, de heer H. Vermeulen uit Overschie en de adviseur de heer P. van de Kerkhoff te Rotterdam. De heer Duvekot droeg het orgel over, de wens uitsprekend, dat het orgel het belang van de gemeente zou dienen en dat de tonen van het instrument in blijde en droeve dagen, bij gebed en jubelzang alleen zou klinken tot eer van God. Na de toespraak van ds Karelse zong de gemeente Psalm 150 met begelei ding van het kerkkoor onder leiding van de heer Duvekot. CONCERT. Dadelijk konden de gemeenteleden genieten van het nieuwe instrument, toen Piet van de Kerkhoff een orgel concert gaf. Hij speelde twee koraal voorspelen van Bach, Echo Fantasie van Sweelinck, een orgelconcert van Handel, werken van Böellmann, Pier- né en een eigen improvisatie. Uit bin nen- en buitenland waren de felicita ties binnengekomen en tal van ge meenten hadden zich laten afvaardi gen. Namens de gehele Bond sprak ds J. Enter van Rotterdam, voorzitter van het comité van de Bond van Vrij Evangelische Gemeenten in Neder land. Namens de gemeente van Bath sprak de heer Meeuwse, die een en veloppe met inhoud overhandigde, na mens de gemeente van Wemeldinge ds W. de Goede en namens de gemeente van Yerseke de heer van Zweeden. De heer de Bruine voerde 't woord namens de gemeente Nieuw- vliet en de heer van de Kaa namens de gemeente Dordrecht. DANKDIENSTEN. In de speciale dankdienst Zondag morgen ging in de Dienst des Woords voor ds J. Karelse, die als tekst van zijn predikatie had gekozen de woor den uit Handelingen 2 42. In deze dienst maakten velen van de gelegen heid gebruik om hun bijzondere offer gaven te brengen. In de avonddienst spraken ds J. Verboom uit Den Haag, ds Q. de Vrie, ds W. de Goede uit Wemeldinge en ds H. R. Timmerman uit Yerseke. voorbeeld: het spreken over het werk van v. Prinsterer b.v. in interessant, maar 't trekt pas aan, als men vergelijking maakt met deze tijd. Hij pleitte voor het stichten van jeugdtehuizen, kleuterbewaarplaatsen, zie kenhuizen en al zulke instellingen, waar mea als het ware door een achterdeur de har ten der mensen kan binnenkomen. „Er liggen bergen werk!" zo zei hij, „en het doet er niet toe wie het aan pakt, als er maar wordt aangepakt. Ieder dient de kansen te grijpen die hem maar geboden worden!" Aan het slot van de vergadering deelde de voorzitter, de heer P. Verhage, mee dat Colijnsplaat zich had aangesloten bij het streekverband, zodat het thans de beide Bevelanden omvat. Ds v. d. Leek uit Ka pelle sloot met dankgebed. De Britse premier, Churchill, heeft Zaterdagavond via de radio medege deeld, dat in Londen een standbeeld voor Koning George de zesde, die in Februari overleed, zal worden opge richt. Radio-Moskou meldt, dat het minis terie van buitenlandse zaken der Sow- jet-Unie de Zweedse nota van vijf Aug. 1952 als ongegrond van de hand heeft gewezen. Deze nota had betrek king op een beweerde deelneming van de diplomatieke vertegenwoordigers der Sowj et-Unie te Stockholm aan spionnage-activiteit met betrekking tot Zweedse militaire kwesties. SPORTVELD TE ARNEMUI- DEN IN GEBRUIK GENOMEN Op Zaterdag 4 October 1952 hebben de voetballers van Arnemuiden hun nieuw verbeterd sportterrein aan de Cittersweg in gebruik genomen. Voor afgegaan door 'het muziekgezelschap „Arne's Genoegen" trok omstreeks half vier n.m. een talrijk publiek naar het nieuwe terrein om getuige te zijn bij de officiële opening door de heer burgemeester van Arnemuiden J. v. d. Bos. Op het terrein waren tevens aanwezig de secretaris wvan de gemeente Arnemui den de heer Valk, wethouder Siereveld, vertegenwoordigers van de Heidemij. en D.U.W., t.w. de heren Meertens, Bartels en v. Hanegem; de vertegenwoordigers van de K.N.V.B., Afd. Zeeland de heren J. J. den Boer en C. v. Nimwegen en de bestu ren van de voetbalverenigingen „Arnemui den" en „Nieuwdorp". Het eerst voerde burgemeester v. d. B03 het woord; de heer Meertens sprak namens de Nederlandse Heidemaatschappij. De voorzitter val de voetbalvereniging de heer Oreel bracht dank aan de burgemeester voor het vele, wat hij tot verbetering van het terrein heeft bijgedragen. Ook de hele raad werd dank gezegd voor hun mede werking, In het bijzonder wethouder Siere veld, alsmede de D.U.W. en Heidemij en allen, die aan de verbetering van het ter rein hebben medegewerkt. Voorzitter Geelhoed van de vereniging „Nieuwdorp" heeft de vereniging gecompli menteerd door gelukwensen en het aanbie den van bloemen. Nadat er verschillende saluutschoten hadden geklonken door het tot ontploffing brengen van voetzoekers, deed de burgemeester de aftrap van de wedstrijd Arnemuiden—Nieuwdorp, waarna de scheidsrechter de heer J. J. den Boer af floot en de competitiewedstrijd op het nieu we veld een aanvang nam. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot heden avond: Toenemende wind. Veranderlijke bewolking met enkele krachtig en piogelijk tot hard toene- buien. Aanvankelijk atige, later tot mende wind tussen West en Zuidwest. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1