ZEEUWSCH DAGBLAD Belgische industrieën hebben moeilijkheden aan zichzelf te wijten Moskou eist terugroeping Amerikaanse ambassadeur Het ,afoomkanon' werd aedemonstreerd Belgen vragen tijdelijke maatregelen om gelegenheid tot rationalisatie te geven Straaljager stortte neer A S' Krijgt Duitsland vrijheid van atoomonderzoek? Krijgt ook Neder land een „atoomschip" Lt+ Generaal A Ier opende de „Lumato" te Goes PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD YOOR ZEELAND Benelux-conferentie te Knokke op 14 October Kunstmens betrapt inbreker --J) v SNIPPER A NIEUWS Acheson overweegt geen tegenmaatregel Middelburgs Mannenkoor maakte uitstekende indruk Ook Ecuador nodigt Prins Bernhard uit. Uitgave i Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 00, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen.- traat 17, Telef. 2754, Middelburg; Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 26—28. 8e JAARGANG No. 2202 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 4 OCX. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.48 u., onder 18.09 u. Maan op 18.22 u., onder 9.38 u. Hoogwater Zondag 6 October i Vlissingen: 2.31 u. 2.51 m„ 14.46 u. 2.42 u. Terneuzen: 3.02 u. 2.66 m., 15.18 u. 2.55 m. Wemeldinge: 4.29 u. 2.08 m„ 16.45 u. 1.91 m. Zierikzee: 4.17 u. 1.81 m., 16.31 u. 1.65 m. Voor de Benelux-conferentie te Knokke is thans een nieuwe datum vast gesteld, n.I. 14 October. Het blijkt dat deze conferentie slechts een voor bereiding zal zijn: men zal er de hangende vraagstukken bespreken, waarbij het zwaartepunt ongetwijfeld zal liggen bij de moeilijkheden, die zich op het ogenblik voordoen in een aantal takken der Belgische industrie, en naar aanleiding van deze besprekingen zal men aan de ambtenaren der drie landen richtlijnen geven voor de voorbereiding voor een tweede conferentie. Deze zal waarschijnlijk in het begin van November worden gehouden en daar hoopt men dan tot besluiten te kunnen komen. Van Nederlandse zijde zal aan de conferentie worden deelgenomen door premier Dr. Drees en de mi nisters Beyen en Luns, Suurhof, Van de Kieft, Zijlstra en Mansholt. Over de maatregelen die zullen wor den genomen om de steeds luider klin kende klachten van sommige Belgi sche industriëlen over de Nederlandse concurrentie weg te nemen, worden allerlei gissingen gemaakt. Van het grootste belang in dit verband is het rapport, dat de Belgische Centrale Raad voor de Economie op verzoek van de regering heeft opgesteld en waarin die klachten op hun juistheid worden getoetst. Dit rapport is in zoverre gunstig voor Nederland, dat de Raad als zijn mening uitspreekt, dat de moeilijkhe den, waarvoor sommige Belgische in dustrieën zich gesteld zien, niet in de eerste plaats te wijten zijn aan het verschil in lonen tussen België en Ne derland. Veeleer moet de oorzaak hier in worden gezocht, dat deze industrie ën zich niet de nodige inspanning heb ben getroost om hun bedrijven te ra tionaliseren en dusdoende in staat te brengen aan de concurrentie het hoofd te bieden. Iedere contingentering of compensatie-belasting wordt door de Raad dan ook verworpen. LONEN EN PRIJZEN IN BELGIE EN NEDERLAND. In het' begin van het rapport wordt een overzicht gegeven van de prijsbe- palende factoren in België en Neder land. Vastgesteld wordt dat de produc tiekosten in Nederland 38 tot 40 pet lager liggen dan die in België. Minder dan de helft hiervan wordt veroor zaakt door de lagere Nederlandse lo nen; andere factoren zijn o.a. het ver schil in prijs voor steenkool, gas en electriciteit en het verschil in ver voerskosten. Het verschil tussen de Belgische en de Nederlandse lonen is grotendeels te verklaren door het verschil in kos ten van levensonderhoud. Zo lagen in December 1951 de Belgische kleinhan delsprijzen 28,5 pet hoger dan de Ne derlandse, terwijl de Belgische lonen 40 tot 60 pet hoger lagen. Gevolg hier van was dat de reële koopkracht der Belgische arbeiders 9 tot 12,5 pet ho ger lag dan die van hun Nederlandse collega's. TE NEMEN MAATREGELEN. In het rapport wordt vooropgesteld dat men voorstander Is van een verwezen lijking van de Benelux-gedachte, ook op economisch gebied. Men bepleit hiervoor de oprichting van een li chaam dat tot taak zal hebben de pro blemen te behandelen, die verband houden met de harmonisering van de binnen- en buitenlandse politiek der drie landen. Daar deze maatregel ech ter pas op lange termijn vruchten zal afwerpen zal men voor het ogenblik Wegens ziekte zal het voor heden aangekondigde hoofdartikel even moeten worden uitgesteld. Piloot om het leven gekomen Gistermiddag omstreeks één uur is op de grens van Leusden en Amersfoort een Gloster-Meteor straaljager neergestort. De piloot, de 23-jarige vaandrig-vlieger H. C J. Schmitz uit Roermond, is om het leven gekomen. Het vliegtuig was tezamen met en kele andere straaljagers van het vlieg veld Soesterberg opgestegen. Na enige tijd rondgecirkeld te hebben, werd aanstalten gemaakt tot landen. Oog getuigen zagen toen dat er een toestel achterbleef, in brand vloog en bran dend neerstortte. Brandende wrak stukken kwamen in het bos neer, de -omp zelf stortte neer op een open plek, omstreeks vijf meter van de wo ning van het gezin Meijer, dat juist aan tafel zat. Een gat van enige me ters diepte werd in de grond geslagen, doch het huis bleef onbeschadigd. De brandende wrakstukken werden door omwonenden met zand geblust, zodat de Amersfoortse brandweer, die spoe dig ter plaatse was, geen dienst be hoefde te doen. De verongelukte piloot heeft blijk baar nog getracht zich te redden, want in een boom vond men de resten van zijn parachute. De Luchtmachtvoorlichtingsdienst deelt mee, dat nog een nauwkeurig onderzoek zal worden ingesteld. Voor lopig wijdt men het ongeluk aan de plotseling opkomende slechte weers omstandigheden. beschermende maatregelen moeten ne men voor bijzondere sectoren der in dustrie. Deze maatregelen moeten een tijde lijk karakter hebben, zij moeten de Belgische productie doelmatig onder steunen zonder te leiden tot het be vorderen van de invoer uit andere landen; zij zullen de kosten van het levensonderhoud niet mogen verhogen en geen schade mogen berokkenen aan een later productiestadium. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat de maatregelen in geen geval de natuurlijke voordelen mogen compen seren, die de Nederlandse concurrentie zou genieten. Interessant is te lezen met welke voorstellen de Belgische ministers vol gens „La Cité" naar Knokke zullen komen. Volgens dit blad zal men voor stellen: a) Maatregelen te nemen om de moeilijkheden waaraan de getroffen industrieën het hoofd te bieden heb ben, te helpen verlichten; b) De on mogelijkheid voor België te erkennen de lonen te verlagen of tot een deva luatie over te gaan om zijn prijsniveau te verlagen; c) De economische en fi nanciële politiek van beide landen na der tot elkaar te brengen; d) Zekere maatregelen aan Nederlandse zijde te nemen, die zelfs zouden kunnen gaan rt- Een Zwitserse robot „Sabor" genaamd, heeft reeds twee maal opschudding verwekt op een ten toonstelling in Wenen. De eerste maal veroorzaakte de kunstmens een paniek, toen op een ongele gen ogenblik het loopmechanisme in werking trad en de robot op een groep angstige kinderen in liep. Donderdagmorgen drukte een onbekende inbreker in het ge bouw op een verkeerde knop, waarop de robot in werking trad, en drie schoten loste met een alarmpistool. De door het lawaai gewekte omwoners waarschuw den de politie, doch de onbekende dader had haar komst niet afge wacht. Aan kinderverlamming leden in de afgelopen week 51 patiënten; er waren drie gevallen in Zeeland. Twee jongelui uit Geleen hebben „vliegende schotels" gezien. Gister avond deelden zij de politie mee, dat zij „voorwerpen of anderszins van een rode kleur in de lucht hadden gezien, die bestonden uit verscheidene cirkels en zich met een ontzettende vaart van het Westen naar het Oosten bewogen. Het verschijnsel duurde maar enkele seconden". Nog meer mensen die ze hebben zien vliegen? In Zaandam gaat men vanochtend in zes uur tijds een woning bouwen. Het is een nieuw type huis, van beton en bijzonder ge schikt voor export. Gistermiddag is met de uitvoering van een exportorder uit de bloembollenoogst 1952 het to tale exportbedrag voor dit seizoen op 100 millioen gulden gebracht. Men was er erg blij mee! Al meer dan 24 uur wordt in Hoek van Holland het twee jarig zoontje van een Engelse militair vermist. Gezien de aanwijzingen van een politiehond vreest men, dat het kind in een sloot is verdronken. In Amsterdam is een comité gevormd, dat oproept tot „een nationale protestbe toging te Amsterdam tegen de gratie verlening aan Lages". Er is nog geen datum bepaald. De Noorse commissie die belast is met het toekennen van de Nobelprijs voor de vrede heeft of ficieel bekend gemaakt dat deze prijs dit jaar niet zal worden toegekend. In Tokio schijnt men iets tegen de Amerikanen te hebben: voor de derde maal in 10 dagen tijds is er een aan slag gepleegd op de Amerikaanse am bassade, ditmaal met behulp van brandbommen; en een op Amerikaan se kosten gebouwde nachtclub (50.000 dollar) werd 10 minuten na de ope ning door brand verwoest! Op Tsje- djoe voor de kust van Zuid-Korea is de orde in de krijgsgevangenkampen weer hersteld: 55 Chinezen zijn gedood en 120 ernstig gewond; ook zijn twee Amerikaanse soldaten gewond. In Munchen is een bedelaar gearresteerd. De man miste beide benen en aldus medelijden opwekkend wist hij in een paar uur een bedrag van 139 Mark bij elkaar te bedelen. Dat nam de politie hem niet kwalijk.... maar wel, dat hij bedelde terwijl hij er een eigen auto plus chauffeur en een huishoud ster op nahield. Hjj had zijn personeel meegebracht] tot het opleggen van beperkingen aan de uitvoer. Het blad voegt hieraan toe dat, aan gezien het onmogelijk is het verschil in prijsniveau en lonen tussen de Belg.- Lux. econ. unie en Nederland te wij zigen, in de eerste plaats gezocht zal moeten worden naar tijdelijke maat regelen om de moeilijkheden te on dervangen. Nederlands handelsbureau boekt grote order in Mexico. De N.V. „Technisch Handels-bureau Th. de Groen" te Den Haag voert reeds gedurende twee jaar onderhandelingen met de Mexicaanse regering voor de levering van stalen damwanden tot een bedrag vein ongeveer f 20.000.000, waar van de betaling eventueel in Ameri kaanse dollars zal geschieden. De be sprekingen zjjn thans vrijwel afgeslo ten en wel met een gunstig resultaat. Kolonel-waarnemer G. R. Wartena. Met ingang van 1 October is de ko lonel-waarnemer G. R. Wartena tijde lijk -bevorderd tot commodore, In welke rang hij bij het hoofdkwartier van de „Allied Airforce Central Europe" de functie zal gaan bekleden van „deputy chief of staff administration". Studenten In de filosofie aan de uni versiteit van Buenos Aires zijn Donder dag in staking gegaan uit protest tegen het, door het ministerie van onderwijs verplicht gestelde politieke onderricht. Donderdag ontplofte in de filosofische fa culteit een bom. Er vielen geen slacht offers te betreuren. Alleen vredesdoeleinden 1 De Westduitse atoomgeleerde prof. Werner Heisenberg heeft Vrijdag verklaard, dat West-Duitsland zijn eigen atoomzuil kan bouwen en deze met uranium uit eigen grond kan voeden als de Westelijke geallieer den dit zouden toestaan. Sprekend op een plechtigheid ter ge legenheid van de 75e verjaardag van de Westduitse Federatie van de che mische industrie verklaarde hij, dat Duitsland tenminste beperkte vrijheid van atoomonderzoek en het bouwen van een zuil zou moeten worden toe gestaan. Prof. Heisenberg, een nobelprijs- winnaar, meende, dat in het Zwarte Woud en in het Noord-Oosten van Beieren beperkte hoeveelheden ura nium beschikbaar waren, hoewel het volgens hem niet zeker was, of dit uranium op economische wijze zou kunnen worden gewonnen. Op de bijeenkomst waren kanselier Adenauer en leidende kabinetsleden aanwezig. Adenauer verklaarde, dat de zwaarste zorgen van de Westduitse chemische industrie over kernonder zoek zouden worden overwonnen als eenmaal de Conventie van Bonn van kracht geworden zou zijn. De Westelijke geallieerden en de Bondsregering zijn in Mei van dit jaar overeengekomen, dat West-Duitsland zal worden toegestaan wetenschappe lijk en industrieel kernonderzoek voor vredesdoeleinden te hervatten, wan nier de Conventie en het Europese Legerverdrag van kracht zouden zijn geworden. Adenauer geloofde, dat het geallieer de verbod voldoende zou worden ver licht om voorziening in Duitslands on middellijke behoeften mogelijk te ma ken. Als eens in Hitler-Duitsland Blijkens een bekendmaking van Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft de Russische regering de onmiddellijke terug roeping geëist van George Kennan, de Amerikaanse ambassadeur in Moskou. Als reden is opgegeven, dat Kennan „lasterlijke aanvallen heeft gedaan op de Sowjet-ünie in tie vimn van een gr„fe'schending van de algemeen er kende gebruiken van internationaal recht". Gedoeld wordt op een in een interview gemaakte opmerking van Kennan, dat „de omstandigheden waar onder buitenlandse diplomaten te Moskou moeten leven, te vergelijken zijn met de behandeling die diplomaten onder het Hitler-regime te verduren hadden"! een nieuwe ambassadeur is nog niet gedacht. Kennan werd in April j.l. als am bassadeur te Moskou benoemd. Hij is een deskundige op het gebied van Russische aangelegenheden en spreekt vloeiend Russisch. Op het ogenblik vertoeft hij te Genève; zijn vrouw en kinderen verblijven echter nog in Moskou. Gegeven de huidige omstan digheden zal hij niet meer naar zijn standplaats terugkeren. Vermoedelijk zal hij nog enige tijd in Europa ver blijven en daarna naar de Ver. Staten terugkeren voor overleg. Minister Acheson zei in zijn verkla ring, dat zijn regering de beschuldi gingen van de Sowjet-Unie van de hand wijst, om de eenvoudige reden, dat wat Kennan gezegd heeft waar is! Men zal dit aan de Russische regering laten weten. Amerika is echter niet voornemens de terugroeping van de Russische ambassadeur in Washington, Zaroebin, te vragen, daar men de di plomatieke betrekkingen niet wil be moeilijken. Over de benoeming van UITSPRAKEN in de Amerikaanse verkiezings campagne Eisenhower: „Mijn doel is binnen vier jaar de uitgaven van de Unie te beperken tot ongeveer 60 milliard dol lar; een dergelijke bezuiniging zou het tekort op de begroting doen verdwij nen en gelegenheid scheppen tot een belangrijke belastingverlaging!" Truman: ,De verkiezingscampagne heeft al bewezen, dat een militair in zijn eigen beroep moet blijven. Het is onmogelijk voor een man, die heel zijn leven heeft geleefd „in de zeker heid van het soldatenleven, zonder enig idee van de rekeningen op het eind van de maand", om een grondige kennis te hebben van de vraagstuk ken, waarvoor de burgers van dit land iedere dag weer opnieuw staan!" Stevenson: „Senator Taft en de ou de republikeinse garde, waarop Eisen hower steunt, streven een nieuw iso lationisme na, dat tot een nationale tragedie zou kunnen leiden. Eisenho wer steunt alle isolationisten in zijn partij, vraagt hun stem en buigt voor hun eisen!" DE BILT ZEGT s Zonnige perioden. In de vroege ochtenduren hier en daar nevel. Overigens wisselend be wolkt met in de tussengebieden plaat selijk nog een enkele bui, in het bin nenland flinke opklaringen. Matige tot zwakke Noordwestelijke tot Wes telijke wind. Iets lagere temperaturen. net Amerikaanse leger heeft voor het eerst gedemonstreerd met „het atoom kanon" voor vertegenwoordigers van de pers. Het is een reusachtig stuk veldgeschut van 85 ton met een kaliber van 280 mm. Het wapen kan in 20 minuten tijd in stelling worden gebracht en is te gebruiken bij alle weers gesteldheden; het kan een granaat afvuren over een afstand van 32 km. Negen voertuigen, waaronder twee vrachtwagens, met een installatie voor het opwekken van electriciteit voor het afschieten van de granaten, behoren hij deze batterij. Ook „gewone" granaten kunnen hiermee worden afgevuurd. De linker foto laat zien, hoe de voorbereidingen voor het afschieten van een projectiel worden getroffen. Foto rechts: de lengte van de loop is 13 meter. Evenals bij het standaardkanon krijgen de projectielen een draaiende be weging. Op een bijeenkomst van een vereni ging van handelaren te Groningen, heeft Prof. A. Brinkman uit Arnhem meegedeeld, dat Nederland thans in samenwerking met Noorwegen bezig is aan onderzoekingen betreffende de in dustriële toepassing van atoomenergie en de realisatie van een door atoom kracht voortbewogen schip. Hij wees op het belang dat de Ne derlandse industrie kan hebben bij het onderzoek naar de toepassingsmoge- heid van atoomenergie voor industri ële doeleinden (opwekking van elec triciteit door atoomsplitsing, welke voor grote schepen en ook voor de centrale verwarming van grote steden vele mogelijkheden biedt), en riep op tot vertrouwen in de mogelijkheden en tot grotere medewerking van de zijde van de industrie. HEBBEN DE BRITTEN IETS NIEUWS? Er lopen allerlei geruchten over de eergisteren tot ontploffing gebrachte Britse atoombom, de eerste die door de Engelsen vervaardigd is. Een pro fessor te Calcutta heeft verklaard, van mening te zijn dat de Britten een atoomprojectiel, voortgedreven door raketaandrijving en geleid door radar golven, tot ontploffing hebben ge bracht. „Indien dit het geval is ge weest is een nieuw verschrikkelijk wa pen uitgevonden!" verklaarde hij ver der. „Indien dergelijke wapens zouden worden gebruikt zou de atoomkracht oorlog kunnen worden gevoerd van verafgelegen bases. Een druk op de knop zou dan voldoende zijn óm grote steden aan een totale vernietiging prijs te geven, die door niets zou kunnen worden voorkomen!" In Amerika zijn inmiddels al stem men opgegaanom ten spoedigste sa menwerking met Engeland te zoeken. Daartoe zal men echter de wet op de atoomenergie, die de uitwisseling met Engeland verbiedt, moeten herzien. Het Middelburgs Mannenkoor (Dir. Jan Kuiler) gaf gisteravond een con cert in de Grote Kerk te Goes. Mede werking werd verleend door Mevrouw KuilerPuijpe, sopraan, en de heer Adr. Kousemaker, orgel. De indruk, die dit koor maakte, was over het algemeen uitstekend. Het re ageerde prima, de nuancering was in orde en het stemmenmateriaal benij denswaardig. Mede door de opmerke lijke discipline die er van uitging, blijkt dat een opmerkelijke hoogte zal kunnen worden bereikt. Het enige, dat ons opviel, was het voortdurend voor uit nemen van de inzettoon. De eerste noot van een nieuwe muzikale zin werd a.h.w. door een soort glissando voorafgegaan. Het was op de duur be paald hinderlijk dit steeds weer op nieuw te horen. Ook het programma leek ons zeer een zijdig. Uitsluitend Romantische wer ken, waarvan sommige zelfs op het sentimentele af. Elf van de zeventien nummers wa ren bovendien nog Duits. Dit behoeft op zich zelf nog geen bezwaar te zijn, maar vele van die nummers waren uit de tijd van de meest sentimentele ro mantiek. Het komt ons voor, dat een koor met zulke stemmen wel tot gro ter kunnen In staat is, dan tot zulke werken. De heer Kousemaker speelde het be kende Preludium in Es van J. S. Bach, Cantabile van Cesar Franck en een Allegro uit een eigen Sonatine. Jammer, dat deze overigens stijlvol gespeelde werken niet ten volle tot hun recht kwamen door de desolate toestand, waarin de tongwerken van het orgel verkeren. Met name in Franck's Cantabile was dit heel erg. Het concert werd besloten met Salve Regina van J. Cleuver, waarin Mevr. Kuiler d« sopraansolo vertolkte. B. De te Bosmarceau-les-Mines wonen de Fransman Remarque, heeft een reuzenpaddestoel gevonden, die, bij 'n hoogte van 1.20 meter, een omvang had van 2.40 meter. De paddestoel woog ruim vier kilogram. „Niet mijn, maar Uw luchtmacht I" Burgemeester teil Kate bood hem een paar zilveren boerenknopen aan Na Colombia en Peru heeft thans ook de regering van Ecuador een offi ciële uitnodiging gezonden aan Z.K.H. Prins Bernhard om tijdens de komen de Zuidamerikaanse goodwill reis dit land te bezoeken. De uitnodiging is aanvaard. De Prins en zijn gezelschap zullen van 1014 November in Ecuador ver toeven. Met het chartertoestel van de K.L.M. zal op 10 November van Bogo ta naar Quito, de hoofdstad van Ecua dor, worden gevlogen. Het vliegtuig zal voor deze gelegenheid een andere beschildering krijgen: het zal worden voorzien van drie generaalssterren. Als er iets van de geest van sportiviteit, welke de vliegerij nu eenmaal kenmerkt, in de gelederen der luchtmacht is gevaren, dan is daar zeker de Chef Luchtmachtstaf, lt-generaal I. A. Aler de personificatie van. Dat bleek duidelijk, toen hij gistermiddag te Goes in tegenwoordigheid van een aantal genodigden de „Lumato" opende, de tentoonstelling waarin de Lucht macht een staaltje van haar kunnen vertoont en nog meer toen hij ons een onderhoud toestond in Hotel „De Korenbeurs", waar de genodigden zich na de opening verzamelden om nog eens wat van gedachten te wisselen. Het Oost-Duitse parlement heeft Don derdag bepaald, dat bij plaatselijke en districtsgerechtshoven de jury vervangen wordt door een tribunaal, bestaande uit een bezoldigde rechter en twee bijzitters, die gelijke rechten als de rechter heb ben. De jury rechtspraak wordt afge schaft met het argument, dat zij „schijn- democratisch en reactionnair" is. Minis ter van Justitie, Fechner, deelde mede, dat alleen personen, die de regering on voorwaardelijk steunen, rechter kunnen worden. De opening van de tentoonstelling, die zoals bekend van 3 tot 8 October in Zaal Krijger wordt gehouden, werd ondermeer bijgewoond door de Com missaris van de Koningin in de pro vincie Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot en diens echtgenote, over ste Fritz, commandant van de vlieg basis Woensdrecht, overste W. K. de Feyter, Cdt van het district Zeeland der Nat. Reserve, de leden van het Lumato-comité met hun dames, als mede enkele raadsleden en wethou ders. De voorzitter van het Lumato-comi té, burgemeester mr W. C. ten Kate te Goes, sprak een welkomstwoord waar in hij zijn voldoening liet blijken over de totstandkoming van deze expositie en hij het doel ervan nog eens duide lijk naar voren bracht, n.I. „dat de Zeeuwen, die vroeger zulk een goede naam als zeevarend volk hebben ge had, door deze expositie luchtvaart- minded zullen worden".... TOESPRAAK Lt-Gen. ALER. Luitenant-Generaal Aler, die ver volgens het woord verkreeg, vertelde dat men spontaan is ingegaan op het verzoek van de secretaris van het Lu mato-comité, de heer J. M. Meijler, om naar Goes te komen. „Want", zo zei hjj „het is niet mijn luchtmacht, nee het is de Uwe!" Hij was zeer verheugd over de grote medewerking uit de kringen van het onderwijs. De generaal bleek goed op de hoogte van de toestanden in Zee land en hij was er dan ook van over tuigd, dat velen van de jonge mensen, die nu uit de provincie wegtrekken, bij de luchtmacht een goede carrière zullen kunnen vinden. Voorts pleitte hij voor een nauwer contact tussen de scholen en de luchtmacht en wel door het aanstellen van een zgn „liaison officier", waardoor de bezoeken van scholieren aan luchtbases zullen wor den gestimuleerd. Nadat hij tenslotte de tentoonstel ling voor geopend had verklaard, maakte men een rondgang langs de stands. (Voor wie over de stands meer wil lezen, verwijzen wij naar pag. 5). GESCHENKEN. In Hotel „De Korenbeurs", waar de genodigden zich nadien verzamelden, bood lt-gen. Aler de burgemeester van Goes een fraaie foto aan van een thun- derjet. Mr ten Kate kwam op zijn beurt namens het Lumato-comité met een paar fraaie zilveren boerenknopen aandragen. De generaal toonde zich over het geschenk zeer verrast. „Daar laat Ik meteen een broek bij maken", zei hij tot grote hilariteit van de aan wezigen. „OUDE BEKENDE". De Chef van de Luchtmachtstaf bleek Zeeland zeer goed te kennen. Xn het praatje, dat we met herh mochten ma ken vertelde hij, hoe hij „als jong broekje" regelmatig het vliegveld Vlissingen aandeed op de oefenvluch- ten. „Tja, ik herinner me dat nog heel goed", zei hij lachend. „De oude Castel was er bewaker. Maar het was voor ons beginnelingen helemaal geen ge makkelijk vliegveld. Al die bomen langs het kanaal en die hoge kranen van De Schelde". Dan vertelt hij over zijn K.L.M.-tijd. „In de jaren 1925'26 ben ik bij de K.L.M. gekomen. Daar heb ik toen ambtshalve een rol mogen spelen bij het zoeken naar een goed vliegterrein in Noord Zeeland. Wat had ik daar een reusachtige medewerking van jhr mr R. J. H. Q. RoëlI, de burgemeester van Haamstede. Hij was hier bij de opening ook aanwezig. Ik vond het erg prettig, hem weer eens te ontmoeten. Enfin, Haamstede is er toen gekomen met die onvergetelijk mooie Schouwse Boer. Dat was een mooie tijd, die vliegerij op het lijntje RotterdamHaamstede Vlissingen. Geen luxe gedoe. Het was echt een vlieglijn, die in een be hoefte voorzag." Nog een ander onderwerp hesprak de generaal. We geven dit graag door, n.I. de werving voor de Luchtwacht dienst. „Ik zou graag willen", zo zei hij, „dat de mensen die voor deze tak van dienst in aanmerking komen, in zien, dat dit voor de militaire lucht vaart en de verdediging van ons land van zo groot belang is". Hiermede was het onderhoud afge lopen en kort daarop vertrok hij. De Lumato draait. Gisteravond werd ze reeds door honderden bezocht. De band van de Luchtmacht die aan de opening luister bijzette, gaf des avonds nog een uitstekend concert op de Gro te Markt. Dinsdag komt Marinus van Meel naar Goes, Neerlands oudste vlieger. Hij zal de jeugd graag wat vertellen over vroeger....

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1