HET CHRISTELI|K ONDERWI|S IS IN GEVAAR. SIOUK VAN HOLDINGE I.K.O.R. krijgt wel alle kosten vergoed. Alarmerende rede van Eerste Kamerlid H, Algra, Vruchten der pacificatie dreigen te ver schrompelen bij tot standkoming der algemene middelbare school» KERK wtillx goudln pod&te: BRANDEWIJN „Laat ook eens een vrouw minister worden I" Regeling van kindergelden voor predikanten. W interprogramma van het LK.O.R. Verhaal uit de tijd der Kerkhervorming. SIBE VAN AANGIUM „Nieuw Walcheren" gaat Bomenactie afsluiten o~u, Je loupe VEILINGBERICHTEN Vrijdag 3 October 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 (Van onze speciaale verslaggever.) Onder overweldigende belangstelling is in Amsterdam een congres gehouden belegd door de Vereniging voor Chr. Mulo dat zich heeft bezig gehouden met de positie van het u.l.o., wanneer de plannen voor de vorming van een al gemene middelbare school, voorgestaan door oud-minister Kutten in zi}n onder- wijs-nota, doorgang zullen vinden. Op dit congres heeft de heer H. Algra te Leeuwarden, lid van de Eerste Ka mer, een rede gehouden, welke onder de alarmerende titel „Ons onderwijs in ge vaar" was aangekondigd. Welnu, de rede had geen andere bedoeling dan de voorstanders van bet Chr. onderwijs te mobiliseren. De heer Algra verklaarde onomwon- de a.m.s. verwachten. De a.m.s. wordt den, dat door de totstandkoming van de a.m.s., de vruchten van de pacificatie zullen verschrompelen. Men kan de ulo school beschouwen als een laatste basti on van het Chr. onderwijs. Chriselijke middelbare scholen zijn er te weinig; daar heeft men reeds veel terrein ver loren. Maar het Christelijk ulo heeft een grote vlucht kunnen nemen. Waardoor Omdat de uloschool onder het lager onderwijs ressorteert en der halve ook deelt in de voorrechten, die de wet op het lager onderwijs biedt. Een lagere (of uitgebreid lagere) school komt tot stand, wanneer zij voldoet aan de normen in de wet vastgelegd. Natuur lijk kan er in de gemeenteraad over ge redetwist worden, of een dergelijke school wel noodzakelijk is, maar de school komt er op grond van de wette lijke bepalingen. AUTOMATISME. Sommigen noemen dat automatisme. Deze term heeft in het algemeen de strekking om het systeem van de wet op het lager onderwijs te disqualificeren. Maar zonder dit gesmade automatisme had de christelijke uloschool nimmer tot zulk een grote bloei kunnen komen, zei de heer Algra. De groei van het Chr. ulo is een vrucht van de pacificatie. In de onderwijsnota-Hutten is deze al gemene tendenz merkbaar: het gewoon lager onderwijs houdt op eind-onderwijs te zijn en wordt basisonderwijs. In dat geval zal elke school, die op dit basis onderwijs wordt gebouwd, buiten de fi nanciële gelijkstelling vallen, want deze gelijkstelling geldt alleen het ulo. Daarmede is duidelijk, dat men bij stichting van een a.m.s. wordt overgele verd aan het dirigisme van Den Haag en de guerilla-oorlog in de gemeenteraden, zoals thans reeds het geval is bij de stichting van middelbare scnolen en scholen voor nijverheidsonderwijs. Een groot aantal voorbeelden van wil lekeur, die men ondervindt bij de stich ting van Christelijke middelbare- en nij verheidsscholen, voerde de heer Algra aan tot staving van zijn betoog. Het staat vast, dat men in Den Haag de opvatting is toegedaan, dat de bestaande neutra le inrichtingen niet gesc.iaau mogen wor den door het stichten ^.,ir. acuolen. Wanneer het lager onderwijs beperkt wordt tot een basisschool van vijf of zes leerjaren, dan schrompelen de vruchten van de pacificatie ineen. Want wat daar op wordt gebouwd) draagt een andere naam en valt niet onder de voorrechten die de wet voor het lager onderwijs kent. Dit betekent, zo ging de heer Algra voort, dat zulks ten koste gaat van het Christelijk onderwijs. Dat de uloschool in een behoefte heeft voorzien, blijkt' wel uit de toeloop naar deze school. Van de 169.000 leerlingen, die in 1949 het lager onderwijs verlie ten, ging 23 pet. op de uloschool over. In sommige streken, inzonderheid de drie Noordelijke provincies, Noord-Hol land boven het IJ en Zeeland, heeft het Christelijk ulo voorzien in de behoefte aan middelbare scholen. ACHTERSTAND Op 361 Uymnasia, Lycea en H.B.S.-en telt men in Nederland slechts 57 Chris telijke middelbare scholen. Er behoorden er zeker 30 bij te komen, wilde men de achterstand op dit gebied inhalen. Blijkens het voorlopige programma van de a.m.s. (de heer Algra wilde liever spreken van prospectus) is het de bedoe ling om op de a.m.s. leerlingen met meer intellectuele begaafdheid toe te laten. Daarmede wordt terstond de uloschool gedegradeerd. Is de ulo in plaats teruggedrongen, dan kan men een stroom van leerlingen op gekoppeld aan de middelbare school; dit schooltype valt dus niet onder de grond wettelijke regeling, welke voor het (uit gebreid) lager onderwijs bestaat. Zo zal dus bij de Christelijke a.m.s. onmiddellijk dezelfde achterstand ontstaan als bij het Christelijk middelbaar onderwijs. Deze toestand, zo concludeert de heer Algra, is onaanvaardbaar voor ieder die de schoolstrijd heeft gekend. Voor alle dingen zullen de strijders voor het Chris telijk onderwijs, ook de politieke partij en, ervoor moeten waken, dat de vruch ten van de pacificatie niet verloren gaan voor het nieuwe schooltype. Over deze dreigende gevaren is nauwelijks enige beroering ontstaan. Wij zullen blijven vechten voor dit laatste bastion. Het ulo moet zijn positie behouden en dient de volle kans te krij gen tot verdere ontplooiing. Het gaat hier niet om concurrentiekwes- ties. Eerst moet de pacificatie over de gehele linie aan de orde komen. Zolang die niet verworven is, geven wij, ook wat het ulo betreft, geen duimbreed prijs. De voorzitter van de Vereniging, de heer H. van den Tol te Rotterdam, zette hierna in een breed betoog uiteen hoe de Vereniging het nieuwe schooltype ziet. Zij wil een a.m.s. niet naast de ulo school, maar inplaats daarvan. In de nieuwe middenschool zullen de erkende waarden van de oude uloschool overge plant moeten worden. Het congres, waarvoor alle aaneenge- koppelde zalen van Bellevue amper groot genoeg was, werd mede bijgewoond door dr H. Wesseling, raadsadviseur van de minister van Onderwijs, prof. dr J. Woltjer, voorzitter van Onderwijsraad, mr A. B. Eoosjen en J. de Ruyter, leden van de Tweede Kamer en voorts door tal van inspecteurs, ambtenaren van het departement van Onderwijs en wethou ders van onderwijs. Bij de laatsten merk ten wij op de heer J. W. Kögeler, wet houder te Middelburg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Scherpenzeel, H. N. v. Hensbergen te Schalkwijk; te Huizen, W. L. Tukker te Delft. Geref. Kerken. Tweetal te Veenendaal, J. Firet te Zuid-Beyerland en C. L. Ruben te Helpman. Beroepen te Ermelo, D. Zwart te Halfweg; te Bovensmilde, S. Boersma te Oudehorne. Geref. Kerken (Art. 31). Beroepen te Drogeham en te Roo- zenburg, W. Borgdorff, cand. te Over- schie; te Delft, J. Koop te Leerdam; te Zuidbroek, F. van Dijk te Heeren veen. Moderamen A.R. Tweede Kamer fractie. Het moderamen van de A.R. Tweede Kamerfractie is opnieuw als volgt sa mengesteld: dr J. Schouten, voorzit ter; mr A. B. Roosjen, tweede voor zitter; mr J. Terpstra, secretaris (Sweelinckplein 72, 's-Gravenhage) Mr dr W. Hugenholtz uit Leiden zal op verzoek van drs H. Jonker de A.V.R.O. doen dagvaarden en eisen, dat diens ontslag nietig wordt ver klaard en dat de A.V.R.O. drs Jonker zal doorbetalen. Iigezor-'en Mededeling (adv.). MIDDLL&URG TEL 2769 Onderzoek van het Nipo. is de mening van 55 pet der vrouwen. Op de vraag van het Nederlands In stituut van de Publieke Opinie: „Zoudt u het een goed of geen goed idee vin den als ook eens een vrouw in ons land minister werd?" antwoordde 55 pet. „Een goed idee!"; 16 pet. vond het geen goed idee en 29 pet. had geen oordeel. „Hoe komt het volgens u, dat wij in ons land nog nooit een vrouwelijke mi nister gehad hebben?" heeft het Nipo verder gevraagd. Daar is heel wat com mentaar op gekomen (hoewel 47 pet. van de vrouwen het niet wist). Dit zijn de belangrijkste antwoorden: „Vrou wen doen er zelf geen moeite voor, stel len zich geen candidate, doen niet (ge noeg) aan politiek": 8 pet. „Ons land ls te conservatief, staat ln dit opzicht achter bij andere landen"6 pet. „Vrouwen kunnen het niet, zijn er niet voor opgeleid, er zijn te weinig vrou wen, die dat kunnen": 6 pet. „Krijgen de kans niettegenwerking van de mannen!": 5 pet. „De mannen zijn de baas, hebben overhand, vrouwen niets te vertellen!" 5 pet. „Is tegen gewoon te, mannen vinden het vreemd!": 4 pet. „Stellen geen vertrouwen in vrouwen: denken dat we te dom zijn!": 2 pet. Andere opmerkingen zjjn: „Wij vrou wen zjjn te bescheiden!"; „Grondwet laat dit niet toe"; „Wij zijn niet bijde hand genoeg!"; „De mannen durven het niet aan"; „Wij worden nooit ge vraagd" e.d. Er zijn echter ook vrouwen die het helemaal niet erg vinden, dat Neder land nooit een vrouwelijke minister heeft gehad. Deze groep is echter sterk in de min derheid. Hier zijn hun belangrijkste argumenten: is niet nodig; er zijn man nen genoeg; mannen kunnen het beter (4 pet.); is geen beroep voor vrouwen, vrouwen horen ln het huishouden (3 pet); ls geen behoefte aan vrouwen als minister (I pet.). Gen. Synode der GerefKerken. Woensdagavond kwam in de Generale Synode der Geref. Kerken aller eerst aan de orde het rapport van commissie II over het rapport van depu- taten voor radio kerkdiensten. Rapporteur was ouderling J. Uytenhoudt. In rijn antwoord zette ds Tazelaar uiteen, dat deputaten altijd het uiterste doen om de beste krachten voor de microfoon te brengen, waarin men niet altijd geslaagd ls. Sinds twee jaar wordt elke dienst door de vijf deputaten vastgesteld, zodat ze daarvoor gemeenschappelijk verantwoordelijkheid dragen. Spreker vestigde er voorts de aandacht op, dat het een misstand is, dat het I.K.OJR. alle kosten vergoed krijgt uit de retributies der luisteraars, in tegenstelling met de anderen. Spreker deelde mee, dat binnenkort een actie zal worden gevoerd door de niet bij het I.K.O.R. aangesloten kerken om in deze ongewenste situatie verandering te brengen. Met algemene stemmen keurde de synode de voorgestelde conclusies goed. De hande lingen van deputaten werden goedgekeurd. Besloten werd opnieuw deputaten te be noemen, met nader omschreven opdracht. Zij moeten o.a. het uitzenden van Gerefor meerde kerkdiensten zoveel mogelijk bevor deren en bij de keuze der predikanten ook ernstig rekening houden met de evangeli serende betekenis der radio-kerkdiensten, alsook het overleg met andere, niet bij het I.K.O.R. aangesloten kerken: bestendigen. De synode keurde het i beheer ende grootte van het reservefonds der landelijke samenwerking zonder discussie goed, als ook de emeritaatsregeling voor buitenlandse predikanten. OVERHEIDSSUBSIDIE. Ouderling B. Geleijnsê rapporteerde na mens commissie VI over de vraag of de diaconie subsidie mag aanvaarden voor de verpleging van zwakzinnigen, doofstommen enz. en voor sanatoriumverplèging. Na repliek van de rapporteur verenigde de synode zich grotendeels met de voorge stelde conclusies. Zij besloot onder meer aan de classis Woerden te berichten, dat de betaling van verpleegkosten slechts dan aan de overheid mag worden overgelaten, in dien van overheidswege een wettelijke rege ling is gegeven, waarbij al dan niet door premiebetaling een recht tot steun is ont staan. Een amendement van dr J. Hoek, dat het niet op de weg van de synode ligt zich uit te spreken of het al dan niet ge oorloofd is, dat leden der Gereformeerde kerken overheidssteun aanvragen, ontlokte een levendige discussie, waaraan verschil lende leden deelnamen. In deze discussie werden verscheidene voorstellen geboren. De synode nam met grote meerderheid het voorstel der commissie aan, dat leden der Gereformeerde Kerken overheidssteun mo gen aanvaarden voor de verzorging van met name genoemde gebrekkigen. De inge diende amendementen en voorstellen waren hiermede van de baan. ARTIKEL IS K.O. Woensdagmiddag besloot de synode met cipe van de regeling in de provincie Gro ningen, voor wat betreft de onderlinge steun der kerken jegens elkaar ten aanzien van de regeling van kindergelden aan predi kanten, aan te bevelen met bijvoeging der regeling en van de opmerking, dat het ge noemde bedrag van f 150.'— bedoeld is als tegemoetkoming voor het kindergeld. De gewijzigde conclusie inzake het maxi mum emeritaatsgeld en het maximum wedu- wenpensioen werd met algemene stemmen aangenomen en luidt aldus: a. in te voegen in de aanbevolen regeling: Het pensioen bedraagt niet minder dan drie vijfde van het inkomen, tenzij het inkomen f 8000. of meer bedraagt, in welke bepaling zal gel den, dat het pensioen minstens f 4800.'— zal bedragen; b. aan de landelijke samenwer king te adviseren de maximum bijdrage van het emeritaatstractement te stellen op f 3800 en het weduwenpensioen op f3200.'—. Tenslotte behandelde de synode in deze middagzitting een schrijven van de theolo gische faculteit van de Vrije Universiteit, waarin gevraagd werd te willen bevorde ren, dat voor een predikant, die hoogleraar wordt in de theologische faculteit der Vrije Universiteit en alle emeritaatsrechten ver liest, terwijl hij anderzijds zeven jaar hoog leraar moet zijn om bij invaliditeit van staatswege hiervoor in aanmerking te ko men, een voorziening wordt getroffen. Bruggenpijler zonder bouwput. De heer Kleinlein te Edam, technisch hoofdambtenaar van de Prov. Water- 1 staat, is erin geslaagd bruggenpijlers zonder bouwput te bouwen. In een ob ject in Kolhorn maakte hij gebruik van het zg. „schildensysteem", dat de ver vaardiging van bouwputten overbodig maakt en waardoor belemmering van de scheepvaart wordt vermeden. Ook de bouwtjjd wordt er door verkort. In Kol horn is een pijler geplaatst, die 70.000 kg woog. Tsjechoslowaakse delegatie naar Sowjet-partijcongres. Een Tsjechoslowaakse delegatie on der leiding van president Gottwald en premier Zapotocky, is naar Moskou vertrokken voor het bijwonen van het Sowj'et-partjjcongres, dat Zondag be grote meerderheid van stemmen het prin- gint, zo deelt radio-Praag mee. Zendtijd enigszins gewijzigd. De zendtijd van het LK.O.R. (de radio- commissie van de Oecumenische Raad van Kerken, waarin samenwerken de Ned. Herv. Kerk, de Algemene Doopsge zinde Sociëteit, de Evangelisch Lutherse Kerk, de Remonstrantse Broederschap en de Oud-Katholieke Kerk) zal voor het winterprogramma zijn zendtijd enigszins wijzigen. De tijd van 17 tot 19 uur op twee ach tereenvolgende Zondagen in een periode van vier weken, zal worden gebruikt voor een middag-kerkdienst van onge veer een uur, gevolgd door een iets kor tere zangdienst en een pastorale rubriek, Deze laatste zal onder de titel „De kerk luistert naar uw vragen" worden ver zorgd door een vaste groep predikanten (onder meer ds A. A. Koolhaas, Amers foort, ds R. van der Mast van „Linden- heuvel", ds M. W. Smit, Den Haag en ds G. Spilt, Ermelo) onder supervisie van een interkerkelijke adviescommissie. Een der middagdiensten zal maande lijks een jeugddienst zijn. Het zal even wel ditmaal niet meer alleen de „Jonge Kerk" zijn, die op allerlei plaatsen in ons land deze diensten zal voorbereiden en bijwonen, doch ook de jeugd van an dere kerken, aangezien behalve ds H. A. Visser uit Amsterdam ook ds G. Huyzen te Rotterdam en de Doopsgezinde predi kant, ds H. Wethmar uit Zaandam de jeugddiensten zullen leiden. De maandelijkse vroegdienst, uitgezon den uit de Pieterskerk te Utrecht, zal meer het karakter van een morgengebed verkrijgen. Behalve dr H. van der Linde en dr E. van der Schoot van Utrecht, zullen in deze vroegdiensten predikanten uit andere kerken voorgaan. Voor het karakter der zangdiensten, die vaker dan voorheen gehouden zullen worden, is overleg gepleegd met een aan tal organisten en koorleiders, die teza men met een groep voorgangers uit ver schillende kerken deze diensten zullen verzorgen. In plaats van de bijbellezing of -vertelling in de veertiendaagse zend- tijd van 19 tot 20 uur na de kerkdienst is een catechisatie-uitzending ingelast onder leiding van ds J. A. Rasker uit Haarlem. Hierbij luistert een groep ca techisanten in de werkkamer van de pre dikant naar zijn uiteenzetting, waarop zal worden ingegaan in „gesprekken om de bijbei". „IJzeren garde" van Faroek voor de balie. Een woordvoerder van het hoofdkwartier van het Egyptische leger heeft Woensdag avond te Cairo medegedeeld dat twaalf leden van ex-koning Faroeks voormalige „IJzeren garde" binnenkort terecht zullen moeten staan op beschuldiging van moord en het aanzetten daartoe. De woordvoerder zelde dat een door de geheime dienst van het Egyptische leger in gesteld onderzoek heeft aangetoond, dat deze „ijzeren garde" kort na het uitbreken van de Palestijnse oorlog werd gevormd. Haar opdracht was elk verzet tegen Faroek te breken. Overeenkomstig deze opdracht zijn verscheidene personen, die een bedrei ging voor de Egyptische troon werden ge acht, uit de weg geruimd of op andere wijze onschadelijk gemaakt. De voormalige „ijzeren gardisten" zijn thans in een militaire gevangenis opgeslo ten. Onder hen bevindt zich o.m. generaal Hoessein Sirry Amer, voormalig algemeen directeur van de militaire administratie der Egyptische grenstroepen. Nieuwe getuige in moordzaak Drummond. In de moordzaak-Drummond is, bij na twee maanden na de moord een nieuwe getuige op het toneel versche nen. Het ls een chauffeur van een vrachtauto, die ln de nacht van 4 op Augustus, terwijl hij over een bergweg reed, een man gezien zou hebben, die zich achter de auto van Sir Jack Drummond verschool. De chauffeur meldde zich Maandag J.l. aan bij de politie te Marseille. In bevoegde kringen ziet men ln ge noemde getuigenverklaring geen aan leiding tot hervatting van het onder zoek. Oesterpropaganda in Brussel. Voor de eerste maal zullen de geza menlijke oesterkwekers, verenigd in de verenigingen „Vebo" en „Vervoux", deelnemen aan de jaarlijkse voedings middelensalon te Brussel, die Zaterdag a.s. wordt geopend. Deze deelneming ls tot stand geko men in samenwerking met het bedrijf schap voor visserijproducten en wordt georganiseerd door het voorlichtings bureau van de voedingsraad. Op vak kundige wijze worden de oesters open gestoken en geserveerd, teneinde nog grotere bekendheid aan dit Zeeuwse product te geven. 61 o— Lang stond ze daar. Ze merkte niet dat voetstappen de kamerdeur nader den. Plotseling schrok ze op door kloppen. Op haar werktuigelijk ge geven toestemming werd de deur langzaam geopend en trad Cornelius Everhardi binnen. Sjouk merkte het niet. Zij bleef recht voor zich uit staren door het raam. „Mijn dochter." Zacht legde Cor nelius Everhardi zijn hand op Sjouks arm. „Mijn Sjouk". De zachte stem drong tot Sjouks hart door. Ze had na Heits dood nog niet geschreid. Thans barstte ze hevig in tranen uit. Cornelius Everhardi stond verlegen: was dat Sjouk, de vrolijke Sj'ouk, wier lach altijd klonk, wier mond slechts voor scherts geschapen scheen? „Mijn kind, huil niet. Heit is in de hemel." Maar zijn woorden schenen tot Sjouk niet door te dringen. Zij leunde tegen het vensterkozijn en schreide onbedaarlijk. Cornelius Ever hardi leidde haar met zachte drang naar een stoel. Vervolgens ging hij naar de keuken en haalde zelf een glas water. „Drink, Sjouk", zeide hij. Langzaam kwam Sjouk bij. „Mijn kind, mijn arm kind", zeide Cornelius Everhardi alleen. Dan ver liet hij stil het vertrek. Diezelfde avond kwam hij terug. Sjouk zat bij de tafel. Zij las. In de haard brandde een helder vuurtje. Want het was koud. Sybrig had de kaarsen ontstoken. Ze verspreidden een zacht licht, dat weerkaatst werd door de donkere eiken lambrizering. Toen Cornelius Everhardi binnen trad, stond Sjouk op. Met een stille, weemoedige lach begroette zij de pastoor. „Ik ben blij, dat u komt", zei ze eenvoudig, terwijl ze een stoel bij de haard schoof. „U wilt zeker wel dicht bij het vuur ritten? 't Is koud buiten." „Ja", antwoordde de geestelijke, „maar 't is hier behagelijk. Ik wilde je'vanavond toch nog even bezoeken." „En daar heeft u wél aan gedaan. Vanmorgen was ik erg bedroefd." DOOR „Ja dat is te begrijpen. Je ver lies is zo heel zwaar. Maar je vader is gestorven in het geloof aan Chris tus. En hij is in de hemel." De pastoor verzweeg, dat niet al leen Heer Ulbe, maar ook de Vicarius hevig verontwaardigd waren geweest, dat Heer Gabbe gestorven was, zon der dat hem het sacrament der ster venden was toegediend. Waarom zou hij Sjouk met die dingen nog meer bedroeven? „Dat is zeker", zeide Sjouk. „Heit was een Christen. Maar ik twijfel aan mezelf. Ik ben zo ellendig." Zij stortte toen voor haar vaderlijke vriend haar ganse hart uit. Cornelius Everhardi hoorde haar aan, zonder haar een enkele maal in de rede te vallen. Toen ze uitgespro ken was, bleef het geruime tijd stil. Dan zei de Pastoor: „Je weg is zwaar, Sjouk. Maar zou God in zijn grote liefde zich niet met jou bezig houden? Vroeger meende je God lief te hebben. -Maar dat was niet waar. Eerst waren het de plechtigheden in de kerk, die indruk maakten op je ontvankelijk kinderhart. Later was het de bekoring, die er van Douwe Glins uitging. Die werd gebroken en toen hield je niets over. Dat meende je tenminste. Maar je had God nog. Of liever, God liet je niet los. En nu leidt God je in diepe wegen. Je moet helemaal van mensen los worden. Je moet de moordenaar van je vader vergeven. Je vaders liefde en toewijding, waarop je steunde, moet je missen. Wij hebben allemaal onze steunselen, waarop we leunen. God breekt ze. Dan zien we om ons heen. Niets is er meer. Niemand, op wie we kunnen bouwen. Dat doet God, want Hij wil ons geheel en alleen hebben. Als we het goed in ons leven hebben is het gemakkelijk te zeggen: ik heb God lief. Maar is het wel waar? Ook dan, als het leed ons overweldigt, nog te zeggen en te beleven: ik heb God lief, daar is Gods genade voor nodig, Sjouk." „Soms moet God ons alles ontne men, opdat we Hem vinden. Maar dat is zo moeilijk", klaagde het meisje. ,,'t Is ook moeilijk, 't Is onmogelijk. God moet het ons mogelijk maken. Maar als God komt, Sjouk, dan wordt het vrede. Dan laten we alles los. Dan wordt het stiL Dan komt God. De pro- fundis clemavi ad te Uit de diepte heb ik tot U geroepen, o God." Cornelius Everhardi was opgestaan. Hij legde zijn hand pp Sjouks schou der en zag haar recht in 't gelaat. „Sjouk, kind vraag de Heere. Bid. Geef Hem je hart. Dan komt Zijn vrede." (Wordt vervolgd). BABY IN EMMER WATER VERDRONKEN. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gistermorgen de 32-jarige Amsterdam se kleermaker J. H. en diens 28-jarige buurvrouw, mevr. H. W. B.-D., wegens het medeplegen van doodslag op een pasgeboren baby, veroordeeld resp. tot acht en zes jaar gevangenisstraf met af trek van de preventieve hechtenis. In eerste instantie was het tweetal tot zes en vier jaar veroordeeld en de pro cureur-generaal had zeven en vijf jaar tegen hen geëist. In het gezin van de kleermaker was het kind niet welkom. Toen de geboorte aanstaande was had de kleermaker, op verzoek van zijn echtgenote, geen dok ter, doch de buurvrouw, die als vroed vrouw zou optreden, ontboden. Toen het kind geboren was hadden de kleermaker en diens buurvrouw het in een zijkamer tje gebracht en het daar in een emmer met water verdronken. Ter ritting van het Hof, veertien dagen geleden, werd niet duidelijk wie het kindje in de em mer had laten glijden. De veroordeel den gaven elkaar wederkerig de schuld. Gezien de ernst van het feit en de per soon van elk der verdachten achtte het Hof een verhoging van de straf met twee jaar hiermede in overeenstem ming. Groots evenement in Juni 1953 Het voornemen bestaat om de Bo menactie van de Stichting „Nieuw Walcheren" af te sluiten en het herstel en de wederopbouw van Walcheren te herdenken. Het ligt in de bedoeling om speciaal aandacht te schenken aan het geen vanaf de bevrijding tot nu toe tot stand werd gebracht en daarbij de aandacht te vestigen op de werkers, die met elkaar dit opmerkelijke resul taat wisten te bereiken. In de meest uitgebreide zin zal aan de orde komen; dijkdichting, droogma king, herverkaveling, wederopbouw huizen en boerderijen, herstel van mo numenten, land- en tuinbouw en her beplanting. Een en ander zal plaats hebben op Donderdag 25, Vrijdag 26 en Zaterdag 27 Juni 1953. Er zal naar gestreefd worden een programma te bieden, dat niet alleen nooit eerder in Zeeland werd vertoond, maar dat de grote massa op het eiland iets zeer bijzonders biedt en naar bui ten opnieuw in sterke mate de aan dacht op Walcheren vestigt en een bij zondere attractie zal vormen. De plannen, die in een vèrgevorderd stadium van voorbereiding verkeren, hebben de algehele en enthousiaste in stemming gevonden van alle, hierme de tot nu toe op de hoogte gebrachte, autoriteiten, instanties, ondernemingen en particulieren. VERGOEDING NASCHADE OP WALCHEREN Minister Witte staat er zeer welwillend tegenover In de vergadering van de Ver. van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren, die gistermiddag in Hotel „De Burg" te Middelburg onder voor zitterschap van burgemeester J. L. Dregmans werd gehouden, heeft deze verslag uitgebracht van zijn bezoek (samen met de gemeentesecretaris van Vlissingen, de heer A. de Beijl) aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. Witte. Tijdens dit bezoek is uitvoerig van gedachten ge wisseld over de kwestie van de na- schade aan de gebouwen op Walche ren tengevolge van de inundatie. Reeds in het voorjaar van 1950 zond de Vereniging een adres over dit on derwerp aan minister in 't Veld, die de zaak in handen stelde van Ratio- bouw. Het enige maanden geleden ge reed gekomen rapport bleek door de nieuwe bewindsman serieus te zijn be studeerd. De heren Dregmans en de Beijl kregen de stellige indruk, dat mi nister Witte voornemens is maatrege len te nemen en het één of andere voorstel tot het verlenen van schade vergoeding aanhangig te maken voor deze materie, die in de millioenen loopt. In de vergadering hebben de heren Blaauw en Hoegen, b ?stuursleden van „Nieuw Walcheren", de plannen uit een gezet voor de afslui! "ng der Bo menactie in Juni 1953. De hiervoor noodzakelijke medewerking der ge meentebesturen werd spontaan toege zegd. V ZIJN DAT VRIENDEN? In arren moede kan een mens wel eens de verzuchting slaken dat hij zich zijn vrienden tot vijanden zou wensen. Aan een vijand weet men immers wat men heeft en tegen hem kan men zijn maatregelen nemen maar hoe te han delen met 'n kwaadwillende vriend Wij kunnen ons voorstellen, dat de leiding van de anti-revoluticmnaire partij in de afgelopen dagen deze ver zuchting geslaakt heeft. Na het Cen- tralen Conuent, dat de uorige week gehouden is en waarin als het ware „de vuile was" is behandeld als men zo de debatten die gevoerd zijn over de uitslag der verkiezingen en de ka binetsformatie mag noemen, zijn in tal van kranten commentaren verschenen van mensen, die het blijkbaar o zo goed menen met de A.R.-partij; „echte vrienden" om zo te zien. Maar men proeft het genoegen waarmee ze wel zeker tegen de zin van degenen die zich tijdens de vergadering als opposanten lieten kennen die vuile was buiten hangen en er hun commen taar bij geven. „De Telegraaf" was na tuurlijk de eerste en „Burgerrecht" heeft zich gehaast het voorbeeld te volgen. We laten hier in deze rubriek maar even in het midden in hoeverre de critici gelijk hebben in onze hoofd artikelen hebben we er al meermalen over gehandeld en zullen we het er ze ker nog over hebben. Maar we zouden wel eens deze vraag beantwoord wil len zien: „Waarom hebben de heren van „Burgerrecht" b.v., die toch ook ter vergadering aanwezig waren (we weten niet in welke functie of hoe danigheid), toen niet hun mond heb ben open gedaan. Dr Schouten beschul digde hen rechtstreeks maar com mentaar kwam er niet!" En een andere vraag, die ook voor de heren van „De Telegraaf" geldt: „Hebben ze hun cri- tiek wel eens langs de normale weg, dus via de kiesverenigingen ter ken nis van de partijgenoten gebracht? Of beperken ze er zich toe critiek te oefe nen in hun kranten en werken ze in geen enkel opzicht opbouwend mee?" Dit zijn vragen die alle critici wél eens ter harte mogen nemen. Het Cen- tralen Convent was een besloten ver gadering, waar interne partijkwesties werden behandeld. Een behandeling onder vrienden dus maar wie van die gegevens misbruik gaat maken (in vele gevallen om er zelf beter van te worden!) die verdient de naam van vriend niet meer. Hij is in wezen een vijand en een zeer kwaadaardige vij and. Critiek is best als het maar op bouwende critiek is en als men maar door zijn handelingen blijk geejt aan die opbouw te willen meewerken. Wie alleen maar kankert en nooit een ver gadering bezoekt of daar nooit een mond opendoet, die is de slechtste vriend die men zich denken kan! ZWEEDS KONINKLIJK PAAR OP SCHIPHOL Achtentwintig minuten hebben „Graaf en Gravin Gripsholm" gister middag op Schiphol vertoefd. Zij waren gekomen met de „Alrek Viking" van de Scandinavian Airlines System uit Stockholm en bleken nie mand minder te zijn dan de Zweedse Koning Gustaaf en zijn echtgenote Koningin Louise. Het was de eerste maal, dat het Zweedse koningspaar na de kroning zich op Nederlandse bodem bevond. Aangezien de Koning verzocht had zijn incognito volledig te eerbie digen, waren op Schiphol maatregelen genomen, opdat het koningspaar ge durende het korte oponthoud onge stoord zou blijven. Zij gaan een korte vacantie in Italië doorbrengen. MORGEN VERTREKKEN WEER 800 EMIGRANTEN Met ongeveer 500 emigranten voor Nieuw Zeeland en ruim 300 voor Aus tralië zal de „Waterman" Zaterdag a.s. uit Rotterdam via Curasao en het Pa namakanaal naar Wellington in Nw.- Zeeland en vervolgens naar Melbour ne in Australië vertrekken. De geestelijke verzorging der emi granten is in handen van ds J. W. Dee- nik, Geref. predikant te Poortugaal en Pater J. Schokker uit Volendam. Ds Deenik, die zijn vrouw en drie kinde ren meeneemt, zal zich blijvend in Auckland vestigen als voorganger van de daar door Nederlandse emigranten gestichte „Reformed Church". Ook Pater Schokker blijft in Nieuw Zee land, evenals Pater T. T. Homan uit Delft, die eveneens met de „Water man" reist. B(j Koninklijk decreet is Prins Phi lip, de echtgenoot van Koningin Eliza beth van Engeland, bij alle plechtig heden en bijeenkomsten het recht van voorrang boven alle andere mannelijke leden van de Britse koninklijke familie verleend. Tot heden kwam deze plaats officieel zijn zoon, de jonge Prins Char les, toe. ST. ANNALAND, 2 Oct. Uien: mid del 16.41; bonken 15.20; drielingen 16.55; picklers 20.94. VEEMARKT. 's Hertogenbosch, 1 Oct. Op de markt werden aangevoerd 3.795 st. vee, zijn de 2640 runderen; 359 schapen; 21 gei ten; 272 vette kalveren; 358 nuchtere kalveren; 145 slachtzeugen. De prijzen waren als volgt Melk- en kalfkoeien van 8501125 p. st.; guiste koeien van 600 870; zware soorten boven notering, kalfvaarzen van 825—1100; ltlamvaarzen 700—825; guiste vaarzen 600685; pinken 400550; graskalveren 200360; fokkal- veren 95170; nuchtere slachtkalveren 4660; zware soorten tot 85 p. st.; scha pen 7085; vette schapen 105; weilamme ren 5566; zuiglammeren 7285; aan voer van slachtvee 967 stuks. Prijzen extra kwaliteiten tot 2.90, le kwal. 2.75— 2.85, 2e kwal. 2.602.70, 3e kwal. 2.25— 2.30; worstkoeien .10.60, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren, lichte 2.152.35 per kg levend gewicht; vette kalveren, zware 2.402.60 per kg levend gewicht, prima bovennotering; nuchtere slachtkalveren 1.401.55 per kg levend gewicht; slachtzeugen 1.902.per kg levend gewicht, met 4 kg tarra, prima boven notering. VISMIJN. VEERE. 2.240 handelsgarnalen 40— 45; 17 schar 40—49; 112 bot 32—52; 63 tong 93—245; 132 rog 19—52; 112 wij ting 30—39.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 7