Liberalen wonnen verkiezingen in Japan Regen vertraagt aanvoer van suikerbieten „Botsingen tussen de kapitalistische staten zijn onvermijdelijk" v'SNIPPER AL' V, NIEUWS' Sowje(>protest bij Denemarken Koningin Juliana reikte posthume onderscheidingen uit PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Goedkeuring van Josjida's politiek Communisten verloren alle zetels Het brandende vuur Begin 1953 verhoging der huren? visserijgeschil tussen perzie en rusland mossadeq dreigt Indonesisch protest bij de V*N* maarschalk stalin voorspelt j Brits atoomwapen tot ontploffing gebracht de bilt zegt Uitgave t Stichting „Zeeuwsch' Dagblad", Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 00, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammens traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijk straat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2291 VRIJDAG 8 OCT. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEDDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terueuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.46 u., onder 18.11 u. Maan op 18.02 u., onder 8.10 u. Hoogwater Zaterdag 4 Octobers Vlissingen: 1.54 u. 2.48 m., 14.05 u. 2.40 m. Terneuzen: 2.25 u. 2.63 m., 14.37 u. 2.55 m. Wemeldinge: з.49 u. 2.07 m., 16.04 u. 1.92 m. Zierikzee: 3.39 u. 1.82 m., 15.49 1.65 m. De in Japan aan het bewind zijnde liberale partij heeft bij de Woensdag gehouden parlementsverkiezingen in Japan de absolute meerderheid behaald. De communisten verloren al hun zetels. Het succes der liberalen wordt, ondanks een verlies van 45 zetels (het aantal liep terug van 285 tot 240 van de in totaal 466 zetels), beschouwd als de goedkeuring van het Japanse volk voor de gedurende en na het ein digen van de bezetting gevolgde politiek der regering-Josjida. HIlllllllJ'i.i II. Heilig of onheilig 7 lAT IS NU ALLEMAAL WEL AARDIG", zo zal menigeen ge- „D dacht hebben ha het lezen van ons artikel van Woensdag j.l., „en natuur lijk hebt U er gelijk in dat het be ginsel in ons behoort te zijn als een brandend vuur, maarals ik zie hoe anderen met dat wat ze beginsel noemen omspringen en wat er uit voorkomt, dan vraag ik me toch af of de mensen, die ons tot bezinning op dat beginsel oproepen, wel bezield zijn met een heilig vuur?" De mensen, die zo spreken zijn de slechtsten niet. Als zij zien dat de partij van Dr. Schouten, die immers tot deze bezinning opriep, bij de jongste kabinetsformatie met de .socialisten in zee is gegaan, dan vragen zij zich af of dit wel in overeenstem ming met het beginsel is, of hier het antirevolutionnaire beginsel niet ge weld wordt aangedaan en het is beter daarover na te denken dan maar klakkeloos aan te nemen wat van de ene of de andere zijde wordt voorge praat. Het is beter als men ten minste door dat nadenken tot een keus komt; als men dan ook maar op een gegeven ogenblik zich van ganser har te achter de partijleiding schaart en zegt: „Ik doe mee! U kunt op me re kenen!" Of als men dan maar op een gegeven ogenblik tot de slotsom komt: „Het gaat niet goed. Er moet iets ver anderen!" En als men in het laatste geval dan ook maar de wettige weg bewandelt en zijn woord van protest laat horen op de juiste plaats! En niet de koers volgt van die mensen, die wij in de rubriek „Onder de loupe" in dit nummer signaleren! Een keus is nodig, laksheid in deze is uit den boze! Het gaat op het ogen blik niet goed in Nederland, dit oud tijds calvinistische land ontkerstent meer en meer. Het is de plicht van ieder, die zich Christen noemt, eraan mede te werken dat aan dit proces een einde kome. Wie daarin achterblijft, wie niet woekert met de hem of haar gegeven talenten, die zal God eenmaal ter verantwoording roepen en veroor delen als een onnutte dienstknecht. OOK DEZE REDENERING zal me nigeen kunnen onderschrijven (en hopenlijk neemt ook menigeen zich zich voor ernaar te handelen!), maar ook ditmaal zal men tegenwerpen, dat hiermee de vraag over de heiligheid en de juiste toepassing der beginselen niet is beantwoord. Zijn onze christe lijke partijen, die nu samen met de rooms-katholieken en de socialisten in één kabinet zitten, op de goede weg of gaan zij een pad dat naar de af grond moet voeren? Laten we dan dit voorop stellen zelfs een dagbladschrijver (van wie immers verondersteld wordt dat hij overal een antwoord op weet en dat hij „eigenwijs genoeg" is om overal een oordeel over te hebben!), zelfs die man kan deze vragen niet absoluut bevestigend of ontkennend beantwoor den! Dr. Schouten heeft pertinent ver klaard, dat er in de richtlijnen waarop het kabinet is opgebouwd, niets stond dat wees op een socialistische koers. Wij hebben die richtlijnen niet gele zen, dus wij weten het niet maar we nemen het onmiddellijk aan als Dr. Schouten dat zegt. Alleen.... is het zeer de vraag of Dr. Schouten onder die term „socialistische koers" hetzelf de verstaat als zijn tegenstanders. Vaart hjj, die een geleid economisch stelsel niet uit principe verwerpt, een socia listische koers? Vaart hij die zich met hart en ziel achter de eis stelt, dat ook de arbeider èn sociaal én econo misch medezeggenschap-in het bedrijfs leven behoort te hebben, een socialis tische koers? Vaart hij die niet in stemt met de eis dat aan Indonesië op stel en sprong duidelijk moet wor den gemaakt dat Nieuw-Guinea Ne derlands gebied is en dat Ambon een zelfstandige republiek behoort te wor den, een socialistische koers? Zo kan men doorgaan en het einde is dat men de christelijke partijen in twee delen splitst: één waarop men het eti ket „socialistisch" plakt en een ander dat „conservatief" of nog liever „oud liberaal" genoemd wordt. Het einde is dat men elkaar niet meer verdraagt en dat door verdeeldheid de kracht verloren gaat. ZIJ BEHOREN tot diegenen, die dit kabinet „roder dan zijn voor gangers" hebben genoemd en ook na de uiteenzetting van Dr. Schouten tij dens het Centralen Convent huldigen wij die mening. Dr. Schouten heeft ons getart dat met bewijzen aan te tonen wij kunnen dat niet, zo min als hij ons van het tegendeel overtui gen kan. Tussen hem en ons is im mers dit verschil, dat elk iets anders onder „rood" verstaat. En die schei dingslijn loopt door de hele A.R.-partij en niet minder door de C.H.U. Het is niet zo dat deze lijn een afscheiding betekent tussen ouderen en jongeren' of tussen intellectuelen en niet-intel- lectuelen; of tussen werkgevers en werknemers, rijken en armen. Men vindt immers professoren aan deze en aan gene zijde, men vindt werkgevers aan deze en aan gene zijde en men vindt arbeiders aan deze en aan gene zijde. Deze lijn is ook geen iijn-van- de-practijk: zij hangt samen met de beginselen; zij hangt samen met dat „heilig of onheilig"! Dat nu achten wjj het grootste ge- Het verlies door de communisten van al hun (22) zetels en het verslaan van alle (107) communistische candi- daten houdt een verwerping door het Japanse volk in van de communisti sche beweringen inzake een „Ameri kaanse overheersing van Japan". De linkse en rechtse socialisten en, in wat mindere mate, de vooruitstre- venden, hebben aanzienlijke vooruit gang geboekt, waarbij de linkse socia listen vermoedelijk de vroeger op com munistische candidaten uitgebrachte stemmen hebben verworven en de rechtse sociaal-democraten en de voor uitstrevend en de door de liberalen Met betrekking tot de voorgenomen herziening van het huurpeil is giste ren „in bevoegde kringen" te Amster dam vernomen, dat de Sociaal-Econo mische Raad, naar verwacht wordt, waarschijnlijk in November a.s. aan de regering advies over deze aangelegen heid zal uitbrengen. Gezien evenwel de tijd, die nodig is voor de vereiste bestudering van het rapport en het beraad, dat over de kwestie zal moe ten worden gevoerd, acht men het on waarschijnlijk, dat, wanneer hierover een beslissing zal zijn genomen, de huurverhoging reeds terstond per 1 Januari 1953 zou kunnen ingaan. Men neemt^aan, dat in dat geval het nieu we huurpeil iets later in het jaar van kracht zou worden. verloren stemmen tot zich hebben ge trokken. Politici, die thans weer „zuiver" zijn verklaard, hebben opmerkelijke suc cessen geboekt. Men ziet thans met belangstelling uit naar het verloop van de strijd om de leiding der liberale partij tussen de huidige premier Josjida en de stichter der partij, Hatojama. Laatstgenoemde is thans weer „zuiver", doch kon te voren niet aan de politieke strijd deel nemen. Men verwacht, dat vóór de openingsvergadering van de nieuwe Rijksdag zal worden gepoogd de een heid in de Japanse liberale partij te herstellen. Mossadeq heeft de minister van Buitenlandse Zaken, Hoessein Navab, met spoed teruggeroepen van zijn va- cantieverblijf aan de Kaspische Zee om een Perzisch rapport over visrech ten op de Kaspische zee, die aan de Sowjet-Unie verpacht waren, te be spreken. Er is n.l. verschil van méning over de datum van afloop van het pachtcontract gerezen. Volgens de Per zen liep de concessie per 1 October af, doch volgens de Russen zal dit pas over zes maanden het geval zijn. Mossadeq heeft Donderdag in een boodschap aan het Perzische volk en het buitenland verklaard, dat, ingeval de Britse regering niet in gunstige zin zal antwoorden op de jongste Perzi sche voorstellen, Perzië zich verplicht zal zien zijn diplomatieke vertegen woordigers te Londen terug te roepen. Het Amerikaanse leger in Duitsland heeft een oproep tot de soldaten ge richt om mierenhopen in de Duitse bossen te ontzien en geen mierenkolo nies te vernielen, daar deze een essen tiële rol spelen bij de bescherming van de Duitse bosstand. „Vredesconferentie" te Peking begonnen Radio-Peking heeft Donderdag de „zegevierende opening" van de „Vre desconferentie" voor Azie en de Stille Oceaan gemeld. De conferentie, die te Peking wordt gehouden, wordt bijgewoond door af gevaardigden uit 31 landen. De afge vaardigden zijn ondergebracht in het nieuwe „vredeshotel". Gericht tegen Nederlands rapport over Nieuw-Guinea Indonesië heeft bij de Ver. Naties geprotesteerd tegen het feit, dat de Nederlandse regering aan de V. N. heeft gerapporteerd over Nieuw-Gui nea in 1951. Voorts zijn van Indone sische zijde bezwaren gemaakt tegen het feit, dat de Nederlandse regering het verstrekken van inlichtingen aan de V.N. over Suriname en de Neder landse Antillen heeft stopgezet. „Ten aanzien van Nieuw-Guinea is het duidelijk", zo werd gezegd, „dat gestreefd wordt naar de versterking van de greep op dit gebied door inlich tingen te verstrekken en door vrijwil lig in deze inlichtingen een passage op te nemen, dat de souvereiniteit over het gebied bij het Koninkrijk der Ne derlanden berust". De Nederlandse gedelegeerde, de heer A. I. Spits, stelde hier tegenover, dat een beoordeling van de politieke status van Nieuw-Guinea niet tot de bevoegdheden van de bewuste com missie behoort. Niettemin wilde hij er de aandacht op vestigen, dat dit ge biedsdeel uitdrukkelijk van de souve- reiniteitsoverdracht van 1949 is uitge zonderd. Daar de onderhandelingen tussen Indonesië en Nederland nog niet tot een resultaat hebben geleid, wordt de status quo gehandhaafd en daarom is de Nederlandse regering volmaakt gerechtigd ovqy Nieuw-Guinea inlich tingen te verstrekken. Ca. 2.700.000 TON GAAN „IN DE MOLEN" Twaalf fabrieken kunnen 40.000 ton per dag verwerken De aanvoer van suikerbieten wordt door de vele regen, die de laatste tijd gevallen is, zeer vertraagd. De telers kunnen de bieten niet rooien en het is uiterst moeilijk de gerooide bieten van het land te rijden. De ontvangst in de verschillende delen van het land werd opengesteld tussen 22 en 26 September. De aanvoer aan de fabrieken is zeer slecht, zodat enkele fabrieken op verminderde capaciteit moeten beginnen te draaien. Prins Bernhard bezichtigde Engelse straaljagers Prins Bernhard heeft gisteren, ver gezeld van de chef luchtmachtstaf luit. generaal-vlieger I. A. Aler, te Swindon in West-Engeland de productie van straaljagers in ogenschouw genomen. Later hebben de Prins en de generaal Aler de Vickers Armstrong fabrieken te Southampton bezocht. Daar is de Prins de „Supernïarine 508" getoond, een tweemotorige straaljager met ho ge snelheid, die ontworpen is voor hei gebruik van vliegdekschepen af. De Prins en generaal Aler reisden naar Engeland in een door de Prins be stuurd vliegtuig. Om de burgerij van Eindhoven kennis te doen maken met het wapen der Kon. Maréchaussée, defileerde' de maréchaussee Donderdag op de Wal, ter hoogte van het Nieuwe stadhuis. Ook voor de Utrechtse burgerij zal een dergelijk défilé worden gehouden. Onderlinge naijver wordt steeds groter „In de practijk is de wedijver tussen de kapitalistische staten onderling groter dan die tussen de kapitalistische en communistische stelsels en de landen, die deze toepassen". Dit schrijft maarschalk Stalin in een vijftig pagina's beslaand artikel in het tijdschrift der Russische communistische partij. Er is ca. 6 pet minder bieten uitge zaaid dan vorig jaar. Er wordt niet temin een hogere opbrengst verwacht Westduitse Bondsdag tegen de doodstraf De Westduitse Bondsdag heeft ge weigerd twee wetsontwerpen voor wederinvoering van de doodstraf in de afdelingen te laten behandelen. Dit komt in feite neer op een verwerping van de voorstellen. Minister van Justitie Dehlers was tegen de voorstellen gekant. Hij zei, dat tijdens het Hitler-regiem in Duits land 16.500 personen ter dood zijn ge bracht, van wie 15.000 tijdens de oor log. „U was zeker niet voor de dood straf, toen Koningin Juliana het von nis tegen Wiily Lages wijzigde in le venslange gevangenisstraf", zo voegde de minister hieraan toe onder luide toejuichingen van de vergadering. Nog tien gevangenen, die Woensdag in het krijgsgevangenenkamp op het eiland Tsjedsjoe in opstand kwamen, zijn omgekomen. Het aantal doden is hiermede op 55 gekomen. De Franse regering heeft aan Tsjoe en Lai, de eerste minister van de regering der Chinese volksrepubliek, een officieel protest gezonden tegen inbeslagneming van onroerende goederen, die Frank rijk in Chinese steden bezit. Volgens het blad van de Amerikaanse lucht macht, „Air Reservist", beschikt de Sowjet-Unie over een reserve van een millioen vliegeniers. Zweden heeft alle uitvoer van ijzererts naar Polen en Tsjecho-Slowakije gestaakt wegens de moeilijkheden, die bij de betalingen van deze landen worden ondervonden. Generaal Naguib en de Britse am bassadeur, Sir Ralph Stevenson, zijn Donderdag in Cairo besprekingen be gonnen over de Soedanese kwestie. Van Maandag af zal de rantsoenering van thee in Engeland opgeheven zijn. Vlees, eieren, spek, kaas, boter en an dere vetten blijven nog op de bon. Van de tien millioen gulden aan amor- tisatiebewijzen, welke de regering voor 15 jaar aan de K.L.M. heeft verstrekt, kon gisteren, d.w.z. binnen de twee jaar, reeds de helft worden terugbe taald. Een éénjarig kindje is uit een raam op de tweede étage en op het trottoir in de Schlegelstraat te 's-Gra- venhage gevallen. Het bekwam geen letsel. vaar dat de christelijke partijen maar bedreigen kan: deze principiële scheidslijn. In het vorige artikel heb ben wij gewezen op het gevaar dat de mensen elkaar niet meer kennen thans echter moeten we een stap verder gaan en signaleren we het veel erger gevaar: dat de mensen elkaar niet meer vertrouwen. Mensen die toch broeders moesten zijn en naast elkaar moesten strijden! Dat is de situ atie van vandaag! Dat moet en dat kan anders. Hoe daarop willen we ons morgen een ogenblik bezinnen. dan verleden jaar. Het suikergehalte is eveneens beter dan in 1951. In totaal zullen er ca. 2.700.000 ton bieten gerooid, vervoerd, ontvangen en verwerkt moeten worden, waaruit ca. 350.000 ton suiker geproduceerd zal worden. Bovendien wordt er nog een 1.500.000 ton pulp geproduceerd, waar van ongeveer de helft gedroogd wordt, benevens 110.000 ton melasse en 100.000 ton schuimaarde, die een goede afzet vindt bij de landbouw voor het verbeteren van gronden. De verwerking geschiedt door 12 fabrieken in het gehele land. Deze kunnen tesamen 40.000 ton suikerbie ten per. dag verwerken. De campagne zal in het Noorden wat langer duren dan in het Zuiden, omdat er in het Noorden naar verhouding meer bieten zijn uitgezaaid. De Noord Oost Polder zal dit jaar ca. 130.000 ton bieten le veren. Volgens Stalin zal eerst Groot-Brit- tannie en daarna Frankrijk zich ge noodzaakt zien zich los te scheuren uit de Amerikaanse omhelzing. Hij ver klaart voorts, dat zijn eigen stelling, dat de markten gedurende een be paalde periode ener algemene crisis der kapitalistische staten gestabiliseerd kunnen worden, thans niet langer op gaat. Stalins artikel is getiteld „De eco nomische vraagstukken van het socia lisme in de Sowjet-Unie". Hy geeft er een tot in bijzonderheden uitgewerkt overzicht in van de economische vraagstukken, waartegenover Rusland zich gesteld ziet. „Het belangrykste resultaat op economisch gebied der tweede wereldoorlog", aldus Stalin, „was de ineenstorting van één, de ge hele wereld omvattende markt. Dit heeft de algemene crisis van het kapi talistische wereldstelsel verscherpt". „Er hebben zich thans twee onafr Tegen het plan buitenlandse strijdkrachten toe te laten De Sowjetregering heeft by de Deense gezant in Moskou geprotesteerd tegen het plan van de Deense regering om het legeren van buitenlandse strydkrachten op zijn gebied te accepteren, aldus bericht Tass. Door het toelaten van deze strijdkrachten zal Denemarken een basis voor vreemde mogendheden leden van het Atlantisch Pact worden. „De Deense regering is met de V.S. over dit onderwerp in onderhandeling getreden. Deze onderhandelingen zfjn gevoerd ondanks vroegere door de Deense regering gedane verklaringen, dat Denemarken geen bases in vredes tijd aan een buitenlandse mogendheid ter beschikking zou stellen", zo wordt verklaard. De Sowjetregering zegt verder nog, dat de Deense handelwijze beschouwd moet worden als een daad, die de vei ligheid van de Sowjet-Unie en andere landen in het Oostzeegebied in gevaar brengt. „Zij is niet te rechtvaardigen met motieven van defensieaard, daar niemand overweegt Denemarken aan te vallen", aldus het protest. De Deense minister van Buitenland se Zaken, Kraft, heeft verklaard, dat het Sowjet-protest betrekking heeft op besluiten, die nog niet genomen zijn. De regering zal geen besluit nemen, voordat het parlement de zaak bespro ken heeft. „Een lichtend voorbeeld" Moeder van wijlen de heer J. D, van Melle te Goes nam ereteken voor haar gesneuvelde zoon in ontvangst Uit vele delen van het land, uit Nieuw-Amsterdam, uit Enschede, Zeist, Goes, Alkmaar, Beilen, Losser en andere plaatsen waren gister morgen moeders, weduwen, vaders, broers, zoons en dochters naar Amsterdam gekomen om in de Burgerzaal van het paleis op de Dam nog eenmaal de namen te horen noemen van hun dierbaren, die in de bezettingstijd zijn gevallen. Zij namen voor de heldendaden van hun familieleden de posthume onderscheidingen in ontvangst, die hun werden overhandigd door H. M. de Koningin. „Zij hebben het einde van de strijd niet bereikt. Wat zij bereik ten, wuo het einde van hun leven en ook het einddoel van ons allen. Wij mogen hopen, dat ook van ons gezegd kan worden, dat wij trouw zijn geweest tot in den dood". Dit zei H. M. de Koningin alvorens zij de posthume onderscheidingen uit reikte. Hare Majesteit noemde de gevallenen „een lichtend voorbeeld", waarvan de verleende onderschei ding het symbool is. DE NABESTAANDEN. Achtereenvolgens traden naar voren de nabestaanden van A. Kalter uit Nieuw-Amsterdam, J. C. H. F. van Hanxleden Houwert uit Enschede, A. O. H. Teilegen uit Zeist, D M. R. H. Kroon uit Zeist, J. D. van Melle uit Goes, ir L. R. Beynen uit Amsterdam, F. G. M. Conijn uit Alkmaar, E. J. Bosch Ridder van Rosenthal uit Eefde, F. Datema uit Meppel, A. J. Rozeman uit Hoogeveen, L. Zwanenburg uit Eoilen, Mevr. C. J. van den Berg v. d. Klis uit Leeuwarden, J. J. Ba- rendsen uit Waardenburg, J. ter Horst h.M. Koningin Juliana overhandigt de JdeG?idfrXnuRnLosseZr! h: onderscheiding, die posthuum aan de D. J. Beernink uit Zwolle en T. J. heer J» D. van Melle werd uitgereikt, Kroeze uit Apeldoorn. aan zyn moeder. De posthume onderseheiding van wyien de heer J. D. van Melle te Goes werd In ontvangst genomen door zyn moeder. Luit. ter zee eerste klasse J. G. Ste- geman, adjudant in buitengewone dienst van H. M. de Koningin, las de overwegingen voor, die hebben geleid tot de posthume onderscheidingen. Zij omvatten het transporteren van wa pens, het naar zich toelokken van vijandelijke controleposten, het bevrij den van gevangenen, het verzenden van geheime gegevens naar Engeland, het optreden als koerier van de ge heime inlichtingendienst, het oprich ten van ondergrondse organisaties, het helpen van geallieerde vliegtuigbe manningen, het organiseren van de spoorwegstaking, het distribueren van afgeworpen wapens en het zich held haftig gedragen tijdens zware verho ren door de Duitsers. De meesten hunner werden gefusilleerd, anderen sneuvelden of werden neergeschoten. De nabestaanden stonden een ogen blik roerloos tegenover H. M. de Ko ningin, terwijl de daden hunner dier baren nog eenmaal in het openbaar werden voorgelezen. De bijeenkomst in de Burgerzaal werd o.m. bijgewoond door vice-admi- raal N. A. Rost van Tonningen, chef van het militaire huis van de Koningin en luit.-generaal D. C. Buurman van Vreeden, die Hare Majesteit bij het betreden van het paleis ontvingen. Voorts de minister-president Dr W. Drees, de secretaris-generaal van het departement van algemene zaken, Mr C. L. W. Fock, de Commissarissen van de Koningin in de provincies Fries land, Drente, Gelderland en Noord- Holland, de heer H. de Vroome als vertegenwoordiger van de Commissaris van de Koningin in de provincie Over ijssel, mr A. J. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam, de heer L. Neher, di recteur-generaal van de P.T.T., gene- raal-majoor b. d. H. Koot, kolonel jhr P. Th. Six en kapitein ter zee J. S. Bax, commandant maritieme midde len te Amsterdam. Na afloop van de plechtigheid ont ving Hare Majesteit de familieleden en onderhield zich met elk hunner ge ruime tijd. hankelijk van elkander werkende markten ontwikkeld, n.l. die, gevormd door de Sowjet-Unie, China en Oost- Europa en de rest van de wereld. De blokkade der Westerse mogendheden heeft het aanzijn gegeven aan de thans door de communistische staten ge vormde markt. Ik voorspel een ver dere inkrimping van de markten der kapitalistische staten, hetgeen hun on derlinge naijver zal vergroten". COMMENTAAR. „Het kan thans wel zeker worden geacht, dat de Russische buitenlandse politiek een nieuwe wending heeft ge nomen, die er vooral op is gericht te pogen Europa los te maken van de Ver. Staten en waarbij er zelfs naar zal worden gestreefd de Europese lan den stelling tegenover de V.S. te doen nemen", aldus menen deskundigen te Washington op het gebied van Rus sische vraagstukken. In Londense politieke kringen is men daarentegen van mening, dat Stalins artikel geen nieuwe wending in de Russische politiek betekent. Men ziet er integendeel een terugvallen in op de oude, zo niet Leninistische, dan toch zeker Stalinistische theorie, vol gens welke de kapitalistische staten voorbestemd zijn om hetzij elkander te vernietigen, hetzij door inwendige ont binding uiteen te vallen. Te Melbourne is officieel medege deeld, dat op de Monte Bello eilan den, ten Noordwesten van Australië, een Brits atoomwapen met succes tot ontploffing is gebracht. Dit is het eerste atoomwapen, dat Engeland tot ontploffing heeft ge bracht. Het geschiedde Vrijdag 8 uur plaatselijke tijd. Men is op de eilanden, die ter plaat se als duivei-eiianden bekend staan, reeds twee jaar in het geheim bezig met de voorbereiding van de proef, die ook in het geheim wordt genomen. De door de ontploffing ontstane wolk had, volgens een Reuter correspon dent, een onregelmatige vorm. Zij was breed aan de basis en verschilde van de gewone paddenstoelvormige rook kolom van de Amerikaanse ontploffin gen. Een minuut na de ontploffing had de wolk een hoogte van 6.000 voet be reikt. Na drie minuten had zq in het midden een uitgestrektheid van een mijl en de vorm aan de top was die van een grillige ietter „z". Andere berichten melden, dat het schijnt, dat de bom op een toren tot ontploffing werd gebracht. Na twee minuten zou de wolk reeds een hoogte van 10.000 voet hebben bereikt, ter wijl zijn top naar boven schoot en de basis naar het Westen trok. Labourcongres tegen vermindering der herbewapening De „Bevanisten" hebben Donderdag op het Labourcongres te Morecambe hun aanval voortgezet. Walter Padley, één van Bevans medewerkers, diende een resolutie in, waarin gevraagd werd om onderzoek en vermindering van het herbewapeningsprogram, dat het volgens hem onmogelijk maakt econo mische stabiliteit met meer uitvoer en met behoud van de levensstandaard en de sociale voorzieningen te bereiken. De motie werd met 3.644.000 tegen 2.288.000 stemmen verworpen. geldig tot van- Weersverwachting, avond. Over het algemeen veel bewolking met enkele buien, voornamelijk in het Westen van het land. Zwakke tot ma tige wind tussen Zuid en West. Onge veer dezelfde temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1