S|OUK VAN HOLDINOE Alda-süft Van markt en veiling Europese Assemblee legt nauwe federatiebanden* Geheime ongerustheid van vele vrouwen* Generaal Ward is zeer tevreden over de Nederlandse soldaat* Het eerste atoomkanon ter wereld» ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 EEN GAT IN UW SCHOEN Ned. Chr. Beambtenbond thans opgericht. Verontrustende stijging van prijzen in Frankrijk. KERK Verhaal uit de tijd der Kerkhervorming. Donderdag 2 October 1952 Engels succes in Straatsburg. Parlementaire verwarring nu haast opgelost. De Europese Assemblee heeft Dinsdag haar laatste zitting van dit jaar besloten met de aanvaarding van de voorstellen tot het leggen van een zeer nauwe band tussen de te vormen gemeenschappen der West-continen tale landen en de overige landen, in het bijzonder Engeland. De aanvaarding van dit voorstel, met vrijwel algemene stemmen, werd hier beschouwd als een succes van de Britse afgevaardigden, die gedurende deze gehele zitting alles in het werk hebben gesteld om de Assemblee er van te overtuigen, dat de vorming van een klein-Europese federatie geen scheiding tussen het continent en Engeland zou mogen teweeg brengen. De laatste weer standen in de Assemblee tegen het advies werden gebroken door een krachtig betoog van de Britse parlementaire onderstaatssecretaris Nutting. „Laat mij nogmaals verzekeren, dat wij geen bevoorrechte plaats zonder verantwoordelijkheid zoeken. Doch wij willen mogelijkheden zoeken om het werk aan en het tot stand komen van de bovennationale organen te critise- ren of te vertragen. Wij wensen eerlijk en werkelijk te helpen en niet te hin deren. Engeland wil een zakelijke bij drage leveren aan de bevordering van de eenheid van Europa", aldus Nutting. „Het verwarrende denken is nu ho pelijk gecorrigeerd. Er is geen kwestie van dat wij hebben te kiezen tussen zes of vijftien. Ware dit zo dan zou het betekenen dat geen banden tussen, beide groepen zouden kunnen worden gelegd. Dit zou inhouden dat wij dan snel en steeds verder uit elkander zou den groeien. In feite is het tegendeel het geval. Iedere belangrijke rede der laatste drie weken In Straatsburg heeft het vaste besluit getoond verenigd te blijven en de overtuiging vertolkt, dat de federatiebanden de bredere eenheid der vijftien kunnen en moeten ver sterken. Mocht klein-Europa straks een politieke autoriteit krijgen en daardoor de vorm van een confederatie aanne men, dan zal het wel nodig zijn, het plan geheel en al te herzien", aldus Nutting. Geen enkele moeilijkheid werd het lang besproken voorstel Dinsdag nog In de weg gelegd. De enige ernstig be doelde aanval daarop kwam van de kant van de Italiaanse federalisten. Maar die gingen na Nutting's betoog overstag. Mejuffrouw dr M. A. M. Klompe, lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P., zeide te hopen, dat de Britse Voorstellen om banden te leggen tus- »en Europese gemeenschappen en de Raad van Europa de deur voor een constructieve samenwerking tussen „klein-Europa" en Europa als geheel hebben geopend. Mej. Klompé was van mening, dat Europa nog een belangrijke rol in de geschiedenis te spelen heeft op grond van zijn verleden, bekwaamheid en grote ervaring in politieke aangelegen eden. Als tweede reden voor het streven naar eenwording van Europa noemde mej. Klompé de noodzakelijkheid om Europa te maken tot een krachtige partner in de Atlantische gemeen schap, niet als een derde macht tussen Rusland en de V.S., omdat wij voor Ingezonden Mededeling (adv.). Pn t ANNO 1690 WAT 'LEVERT LEVERT IS GOED! LEVERT CC - AMSTERDAM Minister Havenga: DE BLANKEN MOGEN NIET UITGEROEID WORDEN IN Z.-AFRIKA, De Zuidafrikaanse minister van finan ciën, Havenga heeft Dinsdag te Londen in een radiorede verklaard dat, indien de Zuidafrikaanse regering het beginsel waarop de apartheidspolitiek is geba seerd zou laten varen, het blanke ras in de Unie ten dode is opgeschreven. „Het zal dan slechts een kwestie van «en paar generaties zijn, voordat het land terugvalt in het barbarisme, dat be stond toen de blanken daar aankwamen", zo zei de minister, die hieraan toevoegde, dat de blanken in Zuid-Afrika, die „stam men uit de beste volkeren van Europa, van mening waren dat het hun plicht was om al hetgeen goed was in de cultuur, gewoonten en tradities van de inheem sen te bewaren door het ontstaan van «en gemengde bevolking te verhinderen' Om de Saarkwestie. ZAL FRANKRIJK DE EUROPESE VERDRAGEN RATIFICEREN? „Het is niet aan mij, een voorspelling over het besluit van het Franse parle ment te doen. Het parlement zal te zijner tijd zelf en souverein over de Europese verdragen beslissen. Persoonlijk ben ik van mening, dat talrijke parlementsleden, met het oog op het feit, dat de Saar kwestie van vitaal belang voor Frankrijk is, zullen aarzelen de verdragen te be krachtigen voordat de Saarkwestie defi nitief is geregeld", aldus verklaarde de Franse vertegenwoordiger in de Saar, Grandval, te Saarbrücken. dezelfde idealen van vrijheid en vrede strijden en daarom tot hetzelfde kamp als de V.S. en Canada behoren. Niet alleen op het gebied van de defensie maar nog meer op dat der economie en politiek moeten wij een krachtig ge luid laten horen, want slechts op deze wijze zal onze samenwerking met Noord-Amerika doeltreffend zijn. Het verhoogde tempo van de Euro pese bedrijvigheid werd gedemon streerd door het feit, dat de Assemblee besloot midden Januari weer voor enkele dagen in Straatsburg bijeen te komen teneinde dan kennis te nemen van de besluiten die begin Januari door het parlement van de kolen- en staalgemeenschap zullen worden ge nomen. Tot dusverre kwam de Assem blee tegen Mei bijeen. Ingezonden Mededeling (adv.), snijden helpt maar matig. Het it een dure remedie. Een 90 ets. verwijdert likdoorns, wratten en eelt zonder pijn, gevr.ar of moeite. Het is een afdoend middel. Verkrijgb. bij Uw apoth. of drog. Lening van de Wereldbank aan West-Duitsland? Te Bonn verwacht men, dat binnen kort een delegatie van de Wereldbank een bezoek aan West-Duitsland zal bren gen in verband met het verstrekken van een lening aan dat land. Men hoopt, dat deze 500 millioen dollar zal bedragen. Zij zal niet besteed worden voor de wa penindustrie, maar tot vergroting van de productiviteit der grondstoffenindustrie en de productie van electrische stroom. Ruim 1500 waterschapsbestuurders en -ambtenaren zullen aanwezig zijn op de congresdag, welke de unie van waterschapsbonden op 8 October a.s. in hotel Kurhaus te Scheveningen houdt, ter gelegenheid van het vijf-en- twintigjarig bestaan van de Unie. PROBLEEM MET EEN EENVOUDIGE OPLOSSING! Er is een ongerustheid, waarover een vrouw meestal met niemand spreekt en die haar toch bezig houdt. Dat is onge rustheid over haar beeld in de spiegel, over haar eigen uiterlijk. In de werkelijkheid be hoeft geen gezonde vrouw ongerust te zijn over haar teint. Natuur lijke schoonheid sluimert practisch in de huid van iedere vrouw, ieder meis je. Men behandele de huid maar eens een week lang met een goede schoonheidszeep, zoals Castella. Deze zeep, met zijn diepreinigend, zacht schuim, bevat een ware rijkdom aan huidverjon- gende oliën. De spier weefsels spannen zich, te wijde of te grove poriën sluiten zich. Weldra blinkt U een gaaf, glad en jong gelaat, fris als de lente zelf, uit de spiegel tegen. Natuurlijk behoren bij een mooie huid ook mooie tanden. Maar daarvoor is er Castella Tandpasta in de wereld (normale tube 47 ct., grote tube 75 ct.). Wit tere tanden reeds na één enkele maal poetsen! Goed zo, jongens Manschappen waren vindingrijk en vol initiatief. „Ongeveer zes maanden geleden had ik voor het eerst het voorrecht onderdelen van de K.L. tijdens manoeuvres gade te slaan. Diezelfde onder delen hebben deelgenomen aan de oefening „Hold Fast"" en ik moet eerlijk zeggen, dat er een enorme verbetering was waar te nemen". Dit is het oordeel van de Amerikaanse brigade-generaal Ward, het hoofd van de Shape-opleidingsmissie In Nederland over de verrichtingen van het eerste Nederlandse legerkorps bij de recente Nato-legeroefening in West-Duitsland. Generaal Ward, die thans ruim een half jaar in Nederland verblijft, heeft zijn bevindingen over het legerkorps in een kort verslag vastgelegd. In dit verslag wordt verder gezegd: „Deze manoeuvres vormden in feite een opleidingsoefening, en boden aan commandanten en staven een schitte rende gelegenheid om practische er varing op te doen in het hanteren van grote troepenformaties te velde onder nagebootste gevechtsomstandigheden. Van het begin van de oefening af tot het einde toe hebben alle onderdelen, van het legerkorps een levendige en werkzame belangstelling aan de dag gelegd. De Nederlandse soldaat heeft bewezen flink, vindingrijk en goed ge disciplineerd te ztfn. Als voorbeeld van het initiatief en de vindingrijkheid van de manschap pen en subalterne officieren noem ik de camouflage van opstellingen voor kanonnen en kleinere wapenen. Bij 't gehele legerkorps was die even goed of beter dan ik ooit gezien heb. In de loop van de oefening was ik getuige van twee goed uitgevoerde grotere tegenaanvallen door onderde len van het legerkorps. Beiden be stonden uit een gezamenlijke actie van infanterie-, artillerie en pantsereen heden. De tweede van deze tegenaan vallen was een nachtaanval, waarbij de infanterie om vier in de ochtend van de laatste dag van de oefening de startlijn overging, 's Ochtends te on geveer half negen zag ik het infante- rieregiment en het tankbataljon bezig zich te hergroeperen aan het einde van Weer de zaak Van Meegeren. PROF. COREMANS BESCHUL DIGD VAN BEDROG. De Nederlandse kunstverzamelaar van Beuningen heeft een proces aan hangig gemaakt tegen prof. dr Core- maws, directeur van het centraal la boratorium der Belgische musea. Te vens heeft hij een eis tot schadevergoe ding ingediend. In de dagvaarding, die prof. Core- mans heeft ontvangen, wordt hij be schuldigd van bedrog tijdens, voor en na het onderzoek, dat hij na de bevrij ding in opdracht van de Nederlandse justitie heeft ingesteld naar de scfail- derijenvervalsing door Han van Meege ren. Anna Pauker zat achteraan Uit Boekarest te Wenen aangeko men reizigers hebben medegedeeld, dat de voormalige communistische Roemeen se minister van Buitenlandse Zaken,, An na Pauker, bij de opening van de herfst- zitting van de Roemeense Nationale Ver gadering eenzaam op één der achterste plaatsen zat. Dit is de eerste maal dat zij, na haar zuivering en ontheffing van haar functie, in het openbaar is verschenen. Mutaties bij de Luchtmacht. Generaal-majoor S. Mante, chef per soneel luchtmacht, zal m.i.v. 1 November met pensioen gaan. Dit is ook het geval met commodore vlieger waarnemer J. van de Werff, commandant luchtverdediging. Commodore van der Werff wordt opge volgd door kolonel-vlieger-waarnemer W. J. Reynierse. Generaal Mante wordt, i.v. m. een reorganisatie, niet opgevolgd. Vliegende sigaar. Een man en zijn vrouw te Auckland hebben iets in de lucht gezien, dat leek op een lange sigaar. Het bewoog zich op drie km hoogte ogenschijnlijk regel matig voort en verdween na zes secon den. Aan één zijde waren zes of acht groenblauwe lichten te zien. Het enige geluid was een nauwelijks hoorbaar ge ruis. Na lang wikken en wegen. In Utrecht zal volgend jaar van 9 t.m. 13 Februari opnieuw een vakbeurs voor meubelen en woningtextiel wor den gehouden. De Amerikaanse vereniging van fabri kanten (N.A.M.) heeft de speciale V.N.- commissie voor onderzoek naar maatre gelen om handel te beperken verzocht, maatregelen van vakverenigingen te on derzoeken, die, aldus de N.A.M., de in ternationale handel belemmeren. „Als Turkije wordt aangevallen, zal het Joego-Slavië aan zijn zijde vinden", al dus heeft de leider van de Joegoslavische militaire missie, die vier dagen in de Turkse hoofdstad heeft vertoefd, vóór zijn vertrek uit Ankara verklaard. (Ingezonden Mededeling advert.) wonden, kloven, geschaafde huid H genéést S Veldgeschut van 85 ton. Amerikaanse bladen hebben Dinsdag foto's gepubliceerd van wat genoemd wordt het eer ste atoomkanon ter we reld. Het is een gemo toriseerd stuk veldge schut van 85 ton met een kaliber van 280 mm. Het kanon, dat een wapen voor alle doeleinden wordt ge- r kan in 20 minu ten in stelling worden gebracht en kan atoom- of andere projectielen met grote ontploffings kracht afschieten. Naar bij de kortelings gehouden demonstraties verluidde, draagt het 32 kilometer ver, hetgeen overeenkomt met de draag wijdte van -kustbatterijen en vlootgeschut van hetrelfde kaliber* Het kanon zou hierdoor geschikt zijn om het veilig achter de eigen linies op te stellen, waarbij over deze linies kan wor den geschoten en de infan terie en pantsereenheden van de tegenstander onder een spervuur van atoom granaten kunnen worden gelegd, zonder dat de troe pen van de eigen partij ge vaar lopen. Ook de vuursnelheid scheen bij de demonstraties, waarbij alleen projectielen van het klassieke type werden afgeschoten, gelijk te zijn aan die van niet- automatisch leger- en vlootgeschut van zwaar kaliber. De loop is onge veer 1*3 meter lang. Even als bij het standaardkanon krijgen de projectielen een draaiende beweging. Ook de elevatie van de tromp schijnt gelijk te zijn aan die an het klassieke geschut Bij de demonstraties werd een batterij met twee vuur monden gebruikt. Bij de batterij behoren negen voertuigen, waar onder twee vrachtauto's met installaties voor het opwekken van electriciteit voor het afschieten van het wapen. Het stuk zelf is opgehangen tussen twee tractors van 500 p.k., die het over de weg kunnen verplaatsen met de snelheid gelijk aan die van zeer zwaar geladen vrachtauto's. Dankzij het feit, dat de tractors vele wielen tellen, die onafhankelijk worden aangedreven, kan de batte rij zich ook over onge baand terrein verplaatsen De chauffeurs der beide tractors zijn telefonisch met elkaar verbonden. H» J» Vermeulen uit Amster dam voorzitter. De hoofdbesturen van de N.C.W.B. (Nederlandse Christelijke Werkgevers Bond), de N.V.C.T. (Ned. Vereniging van Christelijke Technici) en de N.V. V.C.H.K. en H. (Ned. Ver. van Chris telijke Handels- en Kantoorbedien den) hebben besloten over te gaan tot de oprichting van de N.C.B.B. (Ned. Christelijke Beambtenbond), waarin genoemde drie organisaties zullen worden samengesmolten. Hierbij heeft de gedachte voorgeze ten, dat deze nieuwe vorm kan dienen als overgangsfase naar een bedrijfs- taksgewijze organisatie en gemakkelij ker dan de drie afzonderlijke organi saties contact kan leggen met de groepen handarbeiders. De nieuwe bond telt door de samensmelting 13726 leden, verdeeld als volgt: 1406 werk meesters, 1250 technici en 11070 han dels- en kantoorbedienden. In de bond zijn verzekeringsagenten en zieken fondsboden als bedrijfsgroepen verte genwoordigd. Het bestuur is als volgt samenge steld: H. J. Vermeulen, Amsterdam, voorzitter; G. van Hoven, Utrecht, tweede voorzitter; A. Niemantsver- driet, Amsterdam, algemeen secretaris; J. M. Harthoorn, Utrecht, penning meester; A. C. Bensen, Utrecht, Z. Bras Jr., Rotterdam, D. C. Dorr, Am sterdam, O. v. d. Heide, Groningen, A. J. van Verseveld, 's-Gravenhage, S. Vogelaar, Rotterdam, F. Wiegers, Rot terdam, assistent-bestuurder. EEN NIEUWE BIJBEL VERTALING. In Groot-Britaannië en de Verenigde Staten is ,en herziene standaardverta ling van de Bijbel verschenen, verzorgd door een commissie van Amerikaanse deskundigen onder leiding van dr Luther A. Weigle, oud-deken van de „Yale Divinity School". Het is een her ziene uitgave van de Amerikaanse standaardvertaling van 1901 en de ge autoriseerde vertaling van 1611, aldus meldt de „Ti-mes". De verantwoordelijke adviescommissie bestaat uit vertegen woordigers van veertig protestantse belijdenissen. Het werk heeft 15 jaar in beslag genomen. Voor de herziening is gebruik gemaakt van de laatst ont dekte handschriften. De Egyptische regering heeft een algemene prijsverlaging van levens middelen en eerste levensbehoeften en een aanzienlijke verlaging van de winstmarge van grossiers en detaillis ten gelast. de eerste phase van de aanval. Deze troepen, met name de infanterie, wa ren de vorige avond kort na het in vallen der duisternis uit hun verdedi gingsstellingen gehaald en waren ne gen uur lang door kou en regen on derweg geweest, maar de geest onder hen was uitstekend en ze aten hun ontbijt met kennelijk genoegen". Generaal Ward besloot zijn verslag met een aanhaling van de opperbevel hebber van het Britse Rijnleger: „Er is een zeer belangrijke vooruitgang ge boekt". De strijd, die de Franse minister president, Antoine Pinay, voert tegen de stijging der voedselprijzen en voor een stabilisatie van de Franse munt, is in een critiek stadium gekomen, hetgeen blijkt uit het feit, dat de in dex van de kosten van levensonder houd zich reeds twee maanden ach tereen in stijgende richting heeft be wogen. Voor de maand September bedroeg het indexcijfer 145.7 tegen 144.8 voor de maand Augustus en 148.5 voor Fe bruari j.l. Tussen Februari en Juli was het indexcijfer voortdurend gedaald. Ingevolge de voorschriften met be trekking tot de glijdende loonschaal, die dit jaar van kracht zijn geworden, moeten de lonen der arbeiders aan 't gestegen niveau van de kosten van le vensonderhoud worden aangepast, zo dra het indexcijfer 149,1 bedraagt. De regering tracht dit te voorkomen, daar anders haar gehele stabilisatiepolitiek tot mislukken gedoemd zou zijn. (Ingezonden Mededeling advert.) ending Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Putten, G. C. Roosendaal te Lienden. Geref. Kerken. Beroepen te Putten, J. P. Boer te Zwartebroek. Aangenomen naar Doetinchem, C. Kamper te Bleiswijk, die bedankte voor Grootegast. Geref. Kerken (art. 31). Beroepen te Eindhoven, K. J. Kap- teyn te Nijkerk. Aangenomen naar Ysselmuiden-. Grafhorst, C. van Leeuwen te Zalt- bommel-Tiel (verb, bericht). Geref. Gemeenten. Beroepen te Aagtekerke, F. J. Diele- man te Yerseke. Bevestiging en intrede ca'nd. Jager te Vrouwenpolder. Zondag a.s. om zeven uur hoopt cand. O. Jager te Delft zijn intrede te doen in de Geref. Kerk te Vrouwen polder. Des middags om 2 uur zal hij bevestigd worden door ds J. C. Jonkers te Delft. NIEUWE SCHOOL TE VLISSINGEN GEOPEND Woensdagmorgen is in tegenwoor digheid van de wethouders L. P. van Oorschot en M. A. van Popering en enkele gemeenteraadsleden, hoofden van scholen en schoolbesturen, de nieuwe school aan de Pres. Roosevelt- laan door de heer W. Poppe, wethou der van onderwijs, geopend. Er werd slechts een kort woord van welkom door de heer Poppe gesproken. Daar na was er gelegenheid het gebouw te bezichtigen. Drie van de zes klassen worden voorlopig gebruikt door de Gereformeerde schoolvereniging, ter wijl de resterende drie klassen voor het openbaar onderwijs dienst doen. MIDDELBURG, 1 Oct. Fruit. Appels Manks Codlin 4—6, Present van Lun- teren 1319, Allington Pippin 714, Cox Orange Pippin 933, Rode Rib bing 23, Glorie van Holland 820, Laxton Superbe 813, Groninger Kr. 10, Tr. de Cr. 21, Sterappels 23, Goud- reinet 1218, Kroetappels 316, To maten 1628, Frankenthalers 7181, Black Alicante 7587. Peren: Bonne Louise d'Avr. 1117, Conference 3 14, Legipont 514, Nouveau Poiteau 35, Beurré Hardy 15, Maagdepeer 7, St. Remy 710, Hertogin Elza 717, Kraaipeer 910, Rietperen 1213, Kroetperen 38, Ananasmeloenen 12 20, Suikermeloenen 1224, Bramen (per doos) 18, Pompoenen (per stuk) 45. Groenten. Bloemkool A 1748, B 1627, C 922, Komkommers A 8 19, B 8—16, C 8—12, Wittekool 4—5, Snijbonen 2070, Rodekool 918, An dijvie 58, Dubbele Princessen 53 73, Kroten 712, Kroten (bos) 811, Uien 817, Bosrammenas 9, Spruiten 2946, Sla 49, Spinazie 1335, Prei 918, Bospeen 1927, Savoyekool 6 13, Stokprincessen 6177, Pronkbonen 29-47, Waspeen 2229, Postelein 41 43. Aardappels. Koopmans Blauwe grote 9.10. GOES, 1 Oct. Groenten: Bloemkool AI 3243; idem All 2536; idem BI 1826; idem BII 1224; idem afw. 8 24; Kropsla 24; Knolselderij 911; dubb. Princessebonen 3356; Stoksnij- bonen afw. 3338; Pronkbonen 40 44; Tomaten 1830; Groene kool 6 17; Rode kool 815; Witte kool 3.50 5; Andijvie 6.509.50; Kroten 11; Uien (stek) 38; Prei 2122; Koolrapen 6; Kroten 12; Selderij 2.503; Bospeen 1328; Rammenas 8; Blauwe Druiven 6688. Alles per 100 kg., bos of stuks. TERNEUZEN, 1 Oct. Sla 3.20—7, Bloemkool 1238, Groene komkom- kommers 89, Witte idem 89, Selde rij 26, Kroten 712, Andijvie 911, Stoksnijbonen 3032, Princ.bonen 54 60 o— Zij leefde ais in een droom. Van de plechtige begrafenis wist ze weinig meer. Ze 'herinnerde zicih niet wat Cornelius Everhardi gesproken had. Maar nu was de droom geweken. Nu was de bittere werkelijkheid aangebro ken. Nu miste ze heit alle dagen, 's Morgens werd ze wakker met een zwaar en dof gevoel in haar hoofd. Dan zag ze op tegen de dag, die voor haar lag. Ze was alleen alleen. Had ze niets aan haar geloof? Ja, was ze wel een gelovige? Heit ja die was gestorven, blij. Die was in de hemel. En zij had nog wel gedacht, dat heit zich om geestelijke dingen weinig be kommerde. Zelf was ze naar de ket terse prediker geweest... En nu bleek, dat zij geen gelovige was. Tocho zij kon er zo naar ver langen, dat ze ook zeker wist. Dat ze zeker wist: Jezuls is voor mij gestor ven. Sjouk zuchtte. Zou voor haar die blijde zekerheid wel komen?" Ze had gemeend vroeger, dat ze die zekerheid bezat. Ais kind had ze een heerlijk blij gevoel, als ze aan de communie had deelgenomen, of ge biecht. Maar later was de strijd ge komen. En later had ze gemeend in de nije leere die zekerheid te vinden, 't Eerste wat haar in Douwe had aangetrokken, was zijn vaste overtui ging. Met een zekere zelfkwelling trachtte Sjouk haar gevoelens te ontleden. Ja dat was het wat haar in hem had aangetrokken. Zijn over tuiging. Ze had in een roes geleefd. O, hoe vaak reeds had ze zich haar houding verweten. Wat had heit daardoor een verdriet gehad! Maar heit had alles vergeven. Plotseling kwamen haar heits woorden te bin nen: „Ik vergeef hem de moorde naar", Wat zou heit daarmee be doeld hebben? Sjouk stond op en trdk aan het schellekoord, dat in een hoek van de kamer hing. Enkele ogenblikken la ter naderde een sloffende tred. De Maarte Jantje klopte. „Jantje", zei Sjouk, „roep Willem. Laat hem terstond bij mij komen." Willem was een zoon van Bouke. Het duurde niet lang of de jonge man DOOR SIBE VAN AANGIUM kwam. Verlegen bleef hij in de deur staan, zijn muts in de handen draaiende. „Willem" zei Sjouk, terwijl ze hem vriendelijk toeknikte, om hem op zijn gemak te stellen, „jij was meen ik met Heit toenZe haperde. „Jawel, frelle", antwoordde Willem. „Ik hen blij, dat de frelle er naar vraagt. Uit me zelf durfde ik er niet over spreken. Uw Heit stormde voor uit naar de deur van de kerk. Ik bleef vlak bij hem. Plotseling hoorden we een luide schreeuw. We bleven staan en keken omhoog, waar de schreeuw vandaan kwam. Dat is uw Heits on geluk geworden. Want we zagen om hoog. Tegen het kerkraam stond, op een ladder, Douwe Glins. Hij mikte op uw vader. En juist toen stond hjj stil." Sjouk beheerste zich met de uiter ste inspanning. „Dat zal van die Douwe Glins wel geen opzet geweest zijn"» zei ze. „Wat zou hij er aan hebben, HeitVerder kwam ze niet. „Ik geloof, dat het opzet was, frelle", antwoordde Willem. „Zelden heb ik zulk een duivelse haat in iemands ogen gezien. Hij begreep natuurlijk, dat zijn plannen mislukt waren en gaf de schuld daarvan ook aan uw vader. O als ik nog ooit die kerel in mijn handen krijg „Stil maar, Willem", antwoordde Sjouk. „Jij hebt voor je Heer gedaan wat je kon. En hij is nu gelukkig. Ik dank je hartelijk." Met diepe eerbied en verknocht heid zag de knecht naar zijn jeugdi ge meesteres. Hij wilde voor haar door het vuur gaan. Dan verliet hij met een linkse buiging het vertrek. Sjouk had zich beheerst en was al thans uiterlijk kalm gebleven. Maar in haar ziel stormde het. Douwe Glins had Heit vermoord! Douwe. Glins! Plotseling zag ze zich in de klooster ruïne naast hem. 'n Heet schaamte gevoel welde in haar op en steeg naar boven. Hem had ze toegestaan haar te kussen. Douwe Glins moorde naar van Heit! Zij had schuld aan heit's dood. Want had zij geen om gang met Douwe gehad, wellicht, dat dit alles niet gebeurd was. Was dit misschien een straf van God? Haar gedachten tolden door elkaar. Zij stond voor het raam. Boven het dorp welfde zich de grauwe Novem berhemel. Het laatste blad verstoof van de nu kale takkenMaar Sjouk zag niets. Al haar gedachten losten zich op in één woord, dat als een stil kreunen haar lippen ontsnapte: „Heit," 59, Rode kool 47, Witte kool 6— 12, Spitskool 45, Prei 2428, Knol selderij 6, Spinazie 3134, Tomaten 16—38. Cox Orange Pippin AA 31.10, A 31.40, BC 27.90, H grof 30.30, Hl 25.10, K 16.90, Laxtons Superbe AA 20, A 16.10, BC 14.10, H grof 13.90—14.10, Sterappel A 24, BC 16, H gr. 18.50, Hl 14, HII 8, K 10, fabr. 5.60, Peren: Kraai 89, Beurre Alex Lucas AA 15.60, A 15.60, BC 12, H grof 11, Hl 10.30, HII 6, K 4.60, fabr. 3.10, Doyen ne d'Heijst AA 46.10, A 45.60, BC 43.20 H grof 14.10, Hl 33, HII 18.10, K 23.30, fabr. 14.20. KAPELLE, 1 Oct. Bramen 30.50. Appels: Zure Kroetappels 3.303.40, Goudreinette AAA 20.05, A 18, BC 14, I gr. 17.50, I 13.10, II 8.10, K 11.90—12, fabr. 5.30—8.10, val 6.10—6.60, Ster appel A 28.30—28.60, BC 14.40—15.20, I gr. 24.80, I 13.20, II 7.40, K 13.20— 13.40, fabr. 7.908.10, val 5.60, Cox Orange Pippin AAA 36.4036.70, A 33.40—33.90, BC 34.20, I gr. 32.70, I 25.60, II 5, K 17.50, fabr. 7.60, Bramley Seedling I gr. 7.40—8.40, I 7.30—7.50, II 3.80, K 5.50—5.70, fabr. 3.30, Jacq. Lebel I gr. 10, I 8.60, Franse Reinette I gr. 9.10—10.10, I 7.60—7.80, II 5.50, K 77.10, fabr. 6.30, Gron. Kroon I gr. 12.50, I 9.60, II 4.30, K 9, fabr. 3.10, Glorie van Holland A 21, BC 20.05, I gr. 20.55, I 13—19.80, II 6.30—6.40, K 9.5010.70, fabr. 6.50, Laxton Superbe I gr. 20, I 12.50, K 8.20. Peren: Doyen ne du Cornice A 46.20, BC 44.40, I jr. 42, I 38.8040.10, II 18.30—40.10, II 18.30—19, K 20, fabr. 8.40, Beurre Alex Lucas AAA 20.05, A 20.10, BC 15.10, I gr. 11.6012.20, I 10.55, Beurre Alex Lucas II 4.90, K 7.10, fabr. 3, Confe rence A 13.80—14, BC 10.20—10.95, I gr. 11—12.20, I 8.20—9, II 3, K 5.70— 6, Zw. Wijnpeer A 10.40, BC 66.20, I 4.50, K 3.20, Legipont A 11.40—12.90, BC 10.30—11, I gr. 10.85, I 8.30, II 3, K 7.30, fabr. 3.20, Nouveau Poiteau I gr. 3.30, I 3, Emile d'Heijst I gr. 7.20, I 5.30, II 3, Saint Remy I gr. 6.60, I 6.30—6.40, II 5.30, K 4.10—4.30, fabr. 33.20, Pondspeer I gr. 6.206.50, I 5.505.80, K 4.20, Maagdepeer I grof 3.40, I 3, Beurre Clairgeau A 9.90, BC 7.40, K 4.90, alles per 100 kg. Verpakt fruit: Appels: Cox Orange Pippin AAA 41, AA 39, Goudreinette AA AAA 38, AA AA 29—34, AAA 25— 30, Glorie van Holland AAA 32, AA 30 A 26, alles per kg. Kleine veiling. Dubb. Bellefleur 3 11, Le Curee 3—5, Zoete Ribbeling 13 17, Jonathan 24, Transp. de Croncel 20, Zoete Bloem 13, Herzogin Elsa 7, Diversen: Bramen 3150, Groene No ten 3847, Druiven 6572, alles per kg, Noten 11.80 per 100 st., Groenten Dubb. Princ.bonen 2853, Snijbonen 2642, Sav. kool 610, Rodekool 4, Tomaten 1645, Andijvie 510, alles per kg. ST. MAARTENSDIJK, 30 Sept. Koop- mansblauwe 10.50; Eigenh. bonken 7.70; dubb. onen II 28. Aanvoer 5 ton. Uien: bonken 14.16; drielingen 14.20; Picklers 20.70. VISMIJN. VEERE, 1 Oct. 1965 kg handelsgar nalen 4252; 63 kg schar 6064; 113 kg bot 42—68; 10 kg tong 99—240; 394 kg rog 5892; 201 kg wijting 3544. ONRUST IN KRIJGSGEVANGENENKAMP Bij ongeregeldheden in het krijgs gevangenenkamp op het eiland Tsje- joe voor de kust van Korea zijn 45 gevangenen om het leven gekomen. Ongeveer 120 gevangenen' werden ge wond. De gevangenen waren aan het de monstreren, zwaaiden met rode vlag gen en zongen communistische liede ren t.g.v. de derde verjaardag van het aan het bewind komen van de com munistische regering in China. De kampcommandant maakte bekend, dat geweld zou worden gebruikt, wanneer de demonstraties niet onmiddellijk op hielden. De gevangenen weigerden hier gehoor aan te geven met het bo ven gemelde gevolg.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 7