Geen nieuw Amerikaans voorstel ter beëindiging van de Koreaanse oorlog De Russen in Korea* Truman spant zich nog meer in dan vier jaar geleden \k SNIPPER iV i Vi NIEUWSk Telefoondistrict Breda heeft 30*000 aansluitingen Nieuwe bemiddelingspoging bij „De Ommelanden" mislukt PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verklaring van Acheson Het oude standpunt blijft gehandhaafd Nederlanders gaan baggeren in Australië Conflict op Walcheren tussen suikerfabrieken J. L. van Leeuwen, burge- meesfer van Brouwershaven, Twee extra pagina's Vakverenigingen contra Bevan Uitgave Stichting „Zeeuwsch' Dagblad", Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bfl geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 243S. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen.'traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG Ne. 2290 DONDERDAG 2 OCT. 1952 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEEDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; 3. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.44 u., onder 18.14 u. Maan op 17.47 u., onder 6.41 u. Volle Maan 13.13 u. Hoogwater Vrijdag 3 Oct.: Vissingen: 1.16 u. 2.39 m., 13.29 u. 2.34 m. Terneuzen: 1.46 u. 2.55 m., 14.00 u. 2.50 m. Wemeldinge: з.06 u. 2.04 m., 15.24 u. 1.83 m. Zierikzee: 2.56 u. 1.80 m., 15.09 1.63 m. „Alle geruchten of berichten, volgens welke de Ver. Staten voornemens zouden zijn een nieuw plan aan de vier October a.s. bijeen komende Alge mene Vergadering der Ver. Naties voor te leggen om een einde te maken aan de oorlog in Korea, zijn volkomen ongegrond". Dit verklaarde de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, Woensdag op zijn we kelijkse persconferentie. Acheson legde zijn verklaring af n.a.v. een dagbladbericht, volgens het welk de V.S. aan de Alg. Vergadering een resolutie zouden voorleggen, waarin de communisten zou worden verzocht een einde te maken aan de Koreaanse oorlog op basis van de be- standsvoorstellen, die de onderhande laars der Verbondenen kortgeleden te Panmoendjon aan hun communistische collega's hebben voorgelegd. In kringen van het Site leger op Ko rea toont men zich zeer verrast over de berichten dat 7.000 tot 15.000 Russen aan de zijde der Noordelingen in Ko rea zouden meestrijden. „Wij weten heel goed dat de Russen helpen en him raad geven aan de Noord-Koreaanse regering, en tot op zekere hoogte, aan de Noord-Koreaanse generale staf. Wij hebben echter in" het geheel geen be wijs van een directe deelneming aan de huidige gevechten", zo verklaarde men in betrouwbare kringen. Uit dezelfde bron wordt vernomen, dat het bekend is dat enige technische installaties, zoals luchtafweerbatterijen, die door radar geleid worden, door Rus- sche specialisten zijn ingericht en geor ganiseerd en dat er reden is aan te ne men, dat deze installaties ten minste gedeeltelijk, door Russen worden be diend. Ook zouden dikwijls draadloze berichten in het Russisch tussen vlieg tuigen worden opgevangen. Volgens Noord-Koreaanse geruchten, gemeld door de inlichtingendienst van de Ver enigde Naties, zouden enige neerge schoten piloten van M.I.G.'s Russen zijn. Tot nu zou men e chter nog nooit een Russisch soldaat hebben gedood, gewond of gevangen genomen of een strijdende Russische afdeling hebben aangetroffen. Acheson zei verder, dat er niet veel verschil bestaat tussen de Amerikaan se en Bri'se opvattingen over de voor gestelde defensieorganisatie voor het Midden-Oosten. Atoombommen aan boord van Amerikaanse vliegdekschepen. Kimball, die op rondreis door Europa is, zei op een persconferentie dat er op het ogenblik geen atoombommen aan boord van de vliegdekschepen zijn. Bin nenkort zullen evenwel alle vliegdeksche pen vliegtuigen aan boord hebben dié een atoombom kunnen meenemen. De vliegdekschepen worden ingericht voor het vervoer van atoombommen. Het grootste gevaar acht Kimball de Russische duikboten, waarvan hij het aan tal op minstens 300 schat vier of vijf maal zoveel als de Duitsers er in 1939 hadden. De eerste taak van de Amerikaanse Marine in een oorlog zou het openhouden van de zeewegen zijn en de tweede het steunen van de landstrijdkrachten. „Als er wat aan de hand is, zijn onze mobiele atoombases snel hier. Deze zijn met de laatste vindingen goed beschermd tegen duikboten." Zorin negeerde Trygve Lie. De nieuwe Russische permanente ver tegenwoordiger bij de V.N., Velerian Zo rin, heeft Dinsdag zijn geloofsbrieven aangeboden aan het secretariaat der V.N, Dit is tegen de regel, want geloofsbrie ven moeten aan Trygve Lie persoonlijk zijn gericht. De Russen doen echter al sinds 1951 alsof Lie niet bestaat en zen den alle mededelingen aan het secreta riaat NEDERLANDSE KUSTVAARDER GEZONKEN Drie opvarenden worden vermist Dinsdagavond is de Nederlandse kustvaarder „Luctor" tussen Kaap Le vi en Barfleur gezonken. Drie opva renden worden vermist. Vijf leden der bemanning, o.w. de kapitein, zijn Woensdagavond door de Franse traw ler „Louis Leon" opgepikt en in Bar fleur aan land gezet. De „Luctor" was met een lading steen onderweg van Guernsey naar Londen. Belangrijke opdracht voor de Hollandse Aannemingsmij. De regering van West-Australie heeft bekendgemaakt, dat zij het uitbagge ren van de „Cockburn Sound", ten Zuiden van Fremantle, heeft gegund aan de Hollandse Aannemingsmaat- schappij te 's Gravenhage. De „Cockburn Sound" is de toe gangsgeul tot Kwinana, de plaats, waar de „Anglo Iranian Oil Cy" een nieuwe zeer grote raffinaderij zal laten bou wen ten bedrage van circa 32 millioen pond stelling. Deze toegangsgeul moet bevaarbaar worden gemaakt voor tankschepen tot een grootte van 40.000 ton. Het werk, dat niet minder dan drie en een half jaar in beslag zal nemen, zal grotendeels worden uitgevoerd door het personeel, dat thans voor de maatschappij te Newcastle aan de oost kust van Australië met het uitbagge ren van havens bezig is. Er is een Duits-Zuid-Afrikaanse luchtvaartmaatschappij, de „German South-African Airlines" opgericht, waarin Duits en Zuidafrikaans kapi taal is gestoken. DIENSTEN VAN ANTIL LIAANSE EILANDEN OVERGEDRAGEN. Dinsdag was het voor Curacao een historische dag: toen had n.L de over dracht door de landsregering aan het eilandgebied plaats van het grootste deel der openbare diensten. Dit ging ge paard met een plechtigheid in de fraaie Curayaose plantentuin, in aanwezigheid van de gouverneur, de landministers, ge deputeerden en leden van de eilanden- raad van Curasao. Van land naar eiland werden overge dragen de waterleiding, de telefoondienst, de burgelijke stand, de brandweer, het verkeerswezen en de plantentuin. De dienst voor openbare werken was reeds ene jaar geleden overgedragen. Gouverneur Struijcken hield een rede voering, waarin hij wees op de noodzaak van samenwerking in de toekomst tus sen de eilandgebieden onderling en tus sen hen en de landsregering. De gezag hebber van Curasao, de heer Gorsira, noemde de overdracht der diensten een nieuwe fase in de locale staatkundige hervormingen. Gisteren werden op Aruba, Bonaire en de Bovenwinden de diensten overgedra gen. C.S.M. en V.C.S. verboden fa. Potter voor „Puttershoek" te werken Nu de bietencampagne op Walche ren is begonnen, is er op de haven kade te Middelburg een conflict ont staan tussen de Centrale Suiker Maat schappij en de Verenigde Coöp. Sui kerfabrieken te Dinteloord enerzijds en de firma Potter anderzijds. De oor zaak van dit conflict is, dat de twee suikerfabrieken aan de firma Potter de eis hebben gesteld bij het aanne men van het overladen van de suiker bieten niet voor de concurrerende suikerfabriek, de Coöp. Suikerfabriek „Puttershoek", te werken. Deze suikerfabriek had dit jaar voor het eerst suikerbieten op Walcheren ingekocht. Toen de firma Potter deze eis niet accepteerde, heeft men eigen personeel in dienst genomen. De situ atie is thans zo, dat de twee suiker fabrieken zelf de bieten overladen en de firma Potter alleen voor „Putters hoek" werkt. Aanvankelijk was er sprake van, dat B. en W. van Middelburg opdracht zouden geven tot het opmaken van proces-verbaai tegen de C.S.M. en de Coöp. Suikerfabrieken te Dinteloord op grond van artikel 1 van gemeente verordening nr 64, volgens welke het laden en lossen alleen kan geschieden onder leiding van hem, die daartoe 'n vergunning heeft van B. en W. Art. 3 van deze verordening maakt echter een uitzondering voor een bedrijf met eigen personeel. Van werkgevers- en werknemers zijde in het transportbedrijf wijst men erop, dat door deze gang van zaken teveel arbeiders naar de havenkaden worden getrokken, waardoor voor de transportarbeiders het wekelijks inko men wordt gedrukt, terwijl na de cam pagne ontslag op grote schaal volgt. NIEUWE AANVALLEN OP EISENHOWER Verkiezingsveldtocht per trein voor democratische partij Volgens Amerikaanse waarnemers spant president Truman zich op zijn verkiezingsveldtocht nog meer in dan in 1948, toen hij streed voor zijn eigen verkiezing. Bij iedere stopplaats van de trein, waarmee hjj zijn reis maakt, doet hij nieuwe aanvallen op generaal Eisenhower, die hij „een stroman van particuliere belangen", „een candidaat met vijf sterren" (Eisenhowers mili taire rang wordt aangegeven door vijf sterren), „een bokkenschieter" of „een militaire geest" noemt. Zo verklaarde hij tijdens een opont houd te Belton in Montana: „Ik houd van Ike, doch ik houd van hem als op perbevelhebber van de strijdkrachten, niet als president". In een rede t.g.v. de ingebruikne ming van de „Hungry Horse Dam" in Montana heeft Truman verklaard, dat de democraten zich niet door propa ganda over socialisme zullen laten af schrikken van het ontwikkelen der natuurlijke hulpbronnen. „Als de re publikeinen de verkiezingen zouden winnen, zou het lang kunnen duren, voordat weer een bouwwerk van deze aard zal worden in gebruik genomen", zo zei hij. Het studentenblad van de Columbia Universiteit te New Vork, waarv: De besprekingen tussen Nederland en Indonesië Nederlandse regering antwoordt. Het ministerie van Buitenlandse Za ken en het Hoge Commissariaat van Indonesië delen mede, dat de waarn. Hoge Commissaris van Indonesië, de heer Tirtoprodjo, onlangs namens zijn regering het voorstel gedaan heeft, de besprekingen tussen beide landen, die in Februari 1952 werden onderbroken, te hervatten. De minister zonder por tefeuille, mr Luns, heeft hem nu mee gedeeld, dat de Nederlandse regering hiertoe in principe bereid is. Hij heeft hem ook in kennis gesteld van de in zichten der regering omtrent de basis en de wijze, waarop de besprekingen volgens haar zullen kunnen worden hervat. Bisschop Dibelius, voorzitter van de Evangelische Kerk voor geheel Duits land, heeft verklaard, dat hij tijdens zijn bezoek aan Moskou, volgende maand, geen politieke doeleinden zal nastreven. West-Duitsland zal zijn eigen atoomzuil mogen bouwen en uranium mogen deiven na de ratifica tie van de conventie van Bonn, aldus heeft dr Walter Heissenberg verklaard op een congres van Duitse natuurkun digen. De Westduitse Bondsdag heeft de regering verzocht de invoer rechten op koffie en thee te verlagen tot 5 mark per kg. Woensdag is in de buurt van Reggio Emilia de snel trein Bologna-Milaan ontspoord. Vier personen zijn om het leven gekomen en 24 gewond. Een delegatie van zes leiders van de Italiaanse commu nistische partij zal deze week naar Moskou vertrekken voor de bijwoning van het congres van de Russische com munisten. In Oude Bildtzijl (Fr.) zijn gistermiddag twee achtjarige meisjes, R. Rodenhuis en D. van Dijk, toen zij aan het fietsen waren, door een vrachtauto aangereden. Beide kin deren werden door een achterwiel van de auto geraakt en waren op slag dood. Eisenhower president is, heeft zich uit gesproken voor steun aan de tegen stander van de generaal, Stevenson. „Eisenhower", zo zegt het blad, „heeft opportunistische overwegingen zwaar der laten wegen dan principes en heeft getoond een moeizaam orthodox den ker te zijn zonder verbeeldingskracht". Bij K.B. van 30 September 1952 is met ingang van 1 December a.s. benoemd tot burgemeester van Brouwershaven, de heer J, L. van Leeuwen, thans wonende te Scheveningen. De heer Jan Levinus van Leeuwen werd op 20 Juli 1912 te Vlissingen gebo ren. Na van 1929 tot 1932 als schrijver bij de Raad van Arbeid te Middelburg en van 1932 af in de handel werkzaam te zijn geweest, werd hij in 1937 benoemd tot mijnmeester en in 1938 tot directeur van het gemeentelijk vismynbedrijf te Vlissingen. In 1941 werd hij tevens be last met het directeurschap van de dis tributiekring Vlissingen. In 1951 verliet hij zijn geboortestad om als chef van de visafslag te Scheveningen op te treden, welke functie hij thans nog vervuld. Op maatschappelijk terrein heeft de heer Van Leeuwen in verschillende com missies zitting gehad; hij was o.a. iid van het bestuur der Ondervakgroep Veilin gen van vis, secretaris van het provin ciaal comité tot herstel van de Zeeuwse vissersvloot, bestuurslid van de stichting .Nieuw Walcheren en voorzitter van de sectie Visserij dier stichting. Verder be stuurslid van de stichting Herstel Zee land, secretaris van de stichting voor de Zeeuwse Visserijbelangen, secretaris van de Vlissingse commissie van het Fonds voor Bijzondere Noden, lid van het Vlis singse Hark-comité, lid van het hoofd bestuur der stichting van de Ned. Visse rij, bestuurslid van het E.T.I. voor Zee land en voorzitter van het opvangfonds voor de IJle Haringvisserij, secretaris van het opvangfonds voor de bliekvisserij, en lid van de garnalencommissie van het Bedrijfsschap voor visserijproducten. Voorts lid van het uit zes leden bestaande illegale stadsbestuur der ge meente Vlissingen en adviseur in vele visserijzaken ten behoeve van de gemeen tebesturen in Zeeland alsmede voor visse rijverenigingen. Optredend als raadsman in geschillen voor het scheidsgerecht voor de voedselvoorziening en de tuchtrecht spraak. De nieuwe burgemeester is gehuwd en heeft geen kinderen. Hij is Ned. Her vormd en lid van de P.v.d.A, heeft het Zeeuwsch Dagblad vandaag gewijd aan de Lu- mato, de expositie waarin de Luchtmacht een staaltje van haar kunnen vertoont. Op pag. 3 vertelt Majoor H. J. Waalwijk, hoofd v. d. Lucht machtvoorlichtingsdienst over het „waarom", is een levens beschrijving opgenomen van de Chef Luchtmachtstaf, lt.- generaal vlieger I. A. Aler, die morgen de tentoonstelling zal openen, staat een belang rijke mededeling voor scho lieren en geeft ook de hoofd redacteur zijn visie op de noodzaak van een lucht macht. Op pag. 5 hebben wij ge tracht de lezer een beeld te geven van de ontwikkeling der luchtvaart en het nut van modelvliegtuigbouw. Morgenmiddag om drie uur gaat de Lumato open. Naar wij hopen zullen duizenden bezoekers er een kijkje komen nemen. Onder de genodig den, die de opening zullen bijwonen, bevindt zich ook de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, DRAAIT HET A.V.R.O.-BESTUUR BIJ? Op een gistermorgen gehouden pers conferentie van de A.V.R.O. heeft de voorzitter, de heer G. de Clercq, me degedeeld, dat het algemeen bestuur heeft besloten zich op hoog niveau te doen voorlichten over de vraag, welke voor een grote, landelijke vereniging als de A.V.R.O., welker doelstellingen van overwegend culturele aard zijn, de meest aanbevelenswaardige organi satievorm moet worden geacht en wel ke de rechten harer leden behoren te zijn. Er zullen drie hoogleraren, een Leidse, een Amsterdamse en een Gro ningse, worden uitgenodigd, om hier over gezamenlijk van advies te dienen. SCHEEPSRAMP IN INDONESIË Het motorschip „Bawean" heeft een schipbreukeling opgepikt, die waar schijnlijk de enige overlevende is van het vorige week omgeslagen en ge zonken schip „Ho Sing". Er worden 21 leden van de beman ning en zes passagiers vermist. Het schip is omgeslagen tussen Djakarta en Padang. Nederlandse Aardolie Mij vraagt concessie aan De Ned. Aardolie Maatschappij (N. A.M.) heeft bij Ged. Staten van Gro ningen een concessie aangevraagd voor een oppervlakte van 2825 ha in de om geving van Winschoten. Deze aanvraag is gebaseerd op de resultaten, verkre gen bij een boring, waarbij anhydriet en steenzout in exploitabele hoeveel heden werd aangetoond. Het steen- zout bevat bovendien kalium-zouten, waarvoor eveneens concessie is aan gevraagd. „Teddy" is één van de twaalf honden, die dooi- de 1ste „uommonweaun - vision" in Korea worden gebruikt om mijnen op te sporen, die niet zijn ver vaardigd van metaal en die dus niet worden geregistreerd door de apparaten voor de opsporing van mijnen. „Teddy" is nu zestien jaar oud en heeft al een bewonderenswaardige staat van dienst achter zich. Hij werd door Ser geant Barker, de man, die hij zo vriendschappelijk een poot heeft toegestoken, opgeleid. Barker was de trainer van de „School voor Oorlogshonden" In de Britse zone van Duitsland. Na zijn opleiding werd „Teddy" parachutist en sprong af boven Frankrijk. Zijn tegenwoordige gevaarlijke „baan" verricht hij met succes. INWONER UIT SLUIS MAAKTE HET AANTAL VOL Te Sluis is Woensdagmiddag in te genwoordigheid van de directeur van het Telefoondistrict Breda, ir. R. Diks, de chef van de afd. abonnementszaken, de heer J. Boer, de heer de Steur, chef afd. aansluitingen, de heer J. v. d. Laar, chef. Techn. Dienst, de heer W. van Duuren, dienstkringleider te Oost burg en de heer J. Vasseur, dir. van het Postkantoor te Oostburg, door burgemeester P. F. van Hootegem de 30.000ste telefoonaansluiting in het district Breda in werking gesteld. In het hulppostkantoor te Sluis werd een bijeenkomst gehouden, waar ir. Diks een overzicht gaf van het aantal telefoonaansluitingen in Zeeland en West-Brabant in het algemeen en van Sluis in het bijzonder. Hieruit bleek, dat Sluis in 1940 64 aansluitingen be zat tegen 140 in 1952. Verder deelde hij mede, dat de 30000ste abonné de heer Ceulenaere uit de Nieuwstraat was, die het no. 159 had gekregen. Burgemeester van Hootegem was zeer verheugd, dat deze 30.000ste aan sluiting in zijn gemeente was gevallen en hij noemde dit een prijs uit een lo terij. Hij sprak de hoop uit, dat het niet bij 140 aansluitingen in zijn ge meente zou blijven, maar dat, wanneer de 40.000 zou zijn bereikt, Sluis hier van zijn deel zal hebben gehad. Hier na stelde hij door het uittrekken van een stop no. 159 in werking. Hierna ging men naar het huis van de heer de Ceulenaere, waar nog en kele woorden werden gesproken door de burgemeester en ir. Diks, die een oorkonde overhandigde aan de heer Ceulenaere en mededeelde, dat als ca deau van de P.T.T. de aansluiting gra- CONFLICT SPITST ZICH TOE Directi' roept jonge mensen op, die „tegen de revolutie" zijn ingesteld Mr Berger, voorzitter van het college van Rijksbemiddelaars, heeft opnieuw gepoogd te komen tot een oplossing van het conflict tussen „De Ommelanden" en de A.N.A.B. Hij heeft arbitrage aangeboden aan „De Ommelanden". Er heeft zich daartoe reeds een commissie gevormd. „De Ommelanden" heeft geantwoord, dat arbitrage zou worden overwogen, indien de goede wil door de stakers werd getoond in de opheffing van het beslag op de roerende en onroerende goederen, dat door de A.N.A.B. op „De Ommelanden" is gelegd. De A.N.A.B. wenst hiertoe niet over te gaan, waar door „De Ommelanden" heeft geweigerd de arbitrage te aanvaarden. tis was geschied. Hierna ging men naar Oostburg, waar de heer Ceulenaere in een fees telijk versierde stoel met genoemde heren en het personeel op de foto ging. Het personeel, dat voor deze gebeur tenis een vrije middag had gekregen, bleef nog enige tijd gezellig bijeen. DRIE TWEELINGEN IN VIER JAAR In Amsterdam-Noord, bij de familie Ruisendaal aan de Heggerankweg 10Ö, is een tweeling geboren: Elly van 3Ü en Annie van 4 pond. Niets bijzonders, maar wèl als men weet, dat Elly en Annie al drie zusjes en één broertje hebben, die ook tweelingen zijn. Willy en Rietje werden 21 Augustus 1948 ge boren en ruim een jaar later kwamen Cor en Joke. Een dag na de geboorte van de laatste twee vierde mevrouw Ruisendaal haar 27e verjaardag. De inwendige strijd, die een gevolg is van Bevans overwinning bij de verkie zingen voor het partijbestuur, dreigt alle andere kwesties op de agenda van het Labour-congres te Morecambe te over schaduwen. Attlee's aanhangers schijnen vastbesloten de strijd met Bevans aan hangers uit te vechten, aldus Reuter. De Dinsdag niet in het bestuur gekozen Hugh Dalton werd Woensdag luide toe gejuicht, toen hij zijn laatste rede als voorzitter van de internationale commis sie van de party hield. In mededelingen aan de melkleve- ranciers en in advertenties in de Gro ninger bladen heeft de directie van „De Ommelanden" jonge mensen op geroepen „met een goede schooloplei ding en de nodige karaktervastheid, alsmede ook vooral van huis uit in gesteld tegen de revolutie", die bij ge bleken geschiktheid vast werk bij „De Ommelanden" kunnen krijgen. Verder deelt de directie mede, dat èn de di recteur èn de voorzitter zich gaarne beschikbaar stellen voor spreekbeur ten op vergaderingen van boeren, als mede van melkleveranciers van ande re fabrieken. OOK DE A.N.A.B. WIL SPREKEN. De A.N.A.B. heeft bekend gemaakt, dat ook hij zich beschikbaar stelt voor vergaderingen, waarop hetzelfde on derwerp, n.l. de achtergronden van de staking, ter sprake zal komen. De bond Als onderdeel van de hulp aan onont wikkelde- en noodgebieden heeft de Stichting voor de Landbouw gelden beschikbaar gesteld voor 12 ploegen en 12 z.g. landbouw-werktuig-pakketten ter uitreiking in Griekenland, India en Pakistan. Hoewel de preciese cijfers van alle af delingen nog niet binnen zyn, staat thans wel vast, dat de opbrengst van de Rode Kruis-campagne 1952 het mil lioen heeft overschreden. deelde mede, dat de aanwezigheid van de directie en bestuursleden van „De Ommelanden" zeer op prijs wordt ge steld. Als tweede maatregel heeft de A.N.A.B. in de Groninger dagbladen per advertentie de namen en adressen bekend gemaakt van werkwilligen. Aan de N.V.V.-leden is medegedeeld, dat zij instructies betreffende deze werkwilligen kunnen bekomen bij de stakingsleiding en de vakbondsafde lingen. Het betreft hier "het posten van 15 personen voor het huis van deze werkwilligen. Generaal Tsjoeikof eist sluiting van „spionnagecentra" in West-Berlijn Het hoofd van de Russische contro lecommissie, generaal Tsjoeikof, heeft in een nota aan de Amerikaanse Ho ge Commissaris, Donnelly, de sluiting geëist van „spionnage- en terroristen centra" in West-Berlijn, die betrokken zijn bij „misdrijven" tegen Oost-Duits- land en Oost-Berlijn. In Oost-Duitsland gevoerde proces sen tegen „terroristen en tweedracht zaaiers" hadden aangetoond, dat deze opdrachten en gelden van genoemde eentra hadden ontvangen, aldus Tsjoeikof. De organisaties verscholen zich achter namen als „strijdgroep te gen onmenselijkheid", „commissie van onderzoek van vrije juristen", „vereni ging van vluchtelingen" en „oostelijk bureau van de christen-democratische unie", zo verklaarde de generaal. NATIONALE RESERVE STARTTE GOED DIT SEIZOEN Contactavond te Goes De Nationale Reserve is de wervings campagne in het nieuwe seizoen goed begonnen. Op een te Schoondijke ge houden propaganda-avond waren wel iswaar slechts 19 belangstellenden aah- wezig, doch 17 jongelui meldden zich spontaan als vrijwilliger. Dit deelde de secretaris van S.W.G. in Zeeland, de heer P. de Kam, Woens dagavond mede op een te Goes ge houden contact-avond van het Ver band Goes. Deze avond, die werd gehouden in Luteijns Lunchroom en waarop dé vrijwilligers een vlot programma werd geboden zij bekeken o.m. ook da door het Zeeuwsch Dagblad gemaakte film over de wandeltocht werd ge opend door vrijwilliger D. Rouw, dié in een ernstig woord de vrijwilligers de betekenis voorhield van hun dienst- name en hen opwekte pal te staan voor het ideaal, dat zij zich hebbeh gesteld: een wereld, die in vrijheid leven kan. De heer De Kam, die in zijn toe spraak voorts nog de taak van de prq- pagandacommissie belichtte, deeldé mede, dat de Zeeuwse drumband thaiis met de oefeningen kan beginnen. Dezé band, die bestaat uit 18 man, t.w. voor 6 dieptetrommen, 1 grote trom en 19 klaroenblazers, zal overgedragen wor den bij het afscheid, dat de Comman dant van het District Zeeland, Overste W. K. de Feyter, die binnenkort met pensioen zal gaan, van de manschap pen zal nemen. Landboüwschuur afgebrand te Stavenisse Door nog onbekende oorzaak is gis teravond in Stavenisse een landbouw- schuur, waarin graan lag opgeslagen, geheel afgebrand. De schade wordt ge raamd op 20.000. De schuur was eigendom van de landbouwer W. Neele te Stavenisse. Het woonhuis, dat bij de schuur staat, bleef behouden. De brandweercorpsen van Stavenisse en St. Maartensdijk verrichtten de blussingswerkzaamhe- den. De politie zal vandaag een onder zoek instellen naar de oorzaak van de brand. DE BILT ZEGT geldig tot van- Weersverwachting, avond. Zwaar tot half bewolkt met nu en dan buien. Vrij krachtige tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid-oost en Zuid-west. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1