SjOUK VAN HOLDINGE Verwacht wordt dat de Landbouwpool reeds in 1953 in werking zal treden. Van markt en veiling Zes en dertig jarige arts gearresteerd. Loon- en prijspeil mag niet worden verhoogd* Wijn ccn landbouwproduct? Wordt minister Mansholt de grote man Werkcommissie maakte verrassende vorderingen* Maak Uw bloed zuiver met Kruschea Salts. Verhaal uit de tijd der Kerkhervorming. Pagina 2 Dinsdag 30 September 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Duitse boeren gematigder. De landbouwpool komt hierop neer, dat de Nederlandse hoer en tuinder zQn producten vrijelijk, zonder het betalen van invoerrechten en zonder rond te draaien in de papieren mallemolen, kan verkopen In België, Frankrijk, Duits land, Italië en eventueel andere landen, doch dat de producenten uit deze lan den kun da, tomaten, aardappelen enz. pveneens vrjj op de Nederlandse markt kunnen brengen. Eind Maart kwamen de ministers van (te) veel Europese landen in Parijs bijeen om hierover van gedachten te wisselen. Het eindcoiumuniqué gaf niet veel hoop: de onderlinge meningen lie pen te ver uiteen, maar niettemin werd toch besloten een werkcommissie in het leven te roepen, die gegevens moest verzamelen over de marktpositie In de onderscheidene landen, terwijl tevens het .besluit viel om rond October een nieuwe ministerconferentie te houden. De werkcommissie nu heeft, aldus vernemen wij, buitengewone vorderingen gemaakt, Niet alleen bljjkt thans uit het cijfermateriaal, dat de moeilijkhe den door prijsverschillen en productie overschotten veel minder zijn dan aan vankelijk werd aangenomen, doch ook zijn Inmiddels diverse regeringen soe peler geworden. Konden de West-Duitse vertegen woordigers aanvankelijk niet enthou siast zjjn, omdat de Duitse boeren meenden, dat ze 't niet tegen de Neder landse concurrentie konden opnemen, thans zijn ze minder bevreesd en schijnt Bonn vóór een landbouwpool te zijn. Ook de Italiaanse syndicaten van boe ren en tuinders hebben hun bezwaren laten vallen. Brussel blijft blijkbaar te gen een spoedige beslissing, zeer waar schijnlijk ook weer uit vrees voor de Nederlandse concurrentie. De houding van Frankrijk is twijfelachtig; de hui dige minister van landbouw, monsieur Laurens, schijnt inzake het plan Pflim- lin-Mansholt passief te zijn en ook de economische afdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken is ten deze minder actief, dan we aanvankelijk had den verwacht. Nederland en Turkije rijn zonder omwegen vóór de landbouw pool en omdat zowel Engeland als de Scandinavisdhse landen welwillend neutraal zijn ligt het als het ware voor de hand, dat binnen afzienbare tijd in het kader van een Klein Europa, een heid wordt verkregen op het gebied van land- en tuinbouw. Voordelen voor Nederland. Nederland zal hiervan dan ongetwjj- 3eld profiteren, want de nadelen van vrije import van Franse en Italiaanse primeurs wegen niet op tegen de grote voordelen, welke deze marktuitbreiding onze producten geeft. Blijkens de nog Biet gepubliceerde gegevens van de werkcommissie heeft Nederland voor Vele producten de laagste productie kosten. De Franse producenten koesteren voor al vrees voor de Nederlandse en Ita liaanse concurrentie. Er staat echter tegenover, dat de Fransen vast blijven houden aan hun leus, dat hun wijnen Ongelimiteerd en zonder rechten geëx porteerd moeten kunnen worden naar de deelnemende landen, omdat wijn ook ten landbouwproduct is. Men heeft al berekend, dat o.a. België, Nederland en West-Duitsland dan dusdanige hoeveel heden Franse wijn zullen kopen, dat hierdoor een deel van de landbouwers zich zal omschakelen op de druiven. (Van onze Parijse correspondente}. De pogingen om te komen tot een West-Europese landbouwpool, die In Maart van dit jaar in Parijs schipbreuk leden, schijnen toch met succes te worden bekroond. Van de meest gezaghebbende zijde vernemen wij, dat diverse regeringen hun bezwaren hebben laten vallen en er momen teel al een veel gunstiger klimaat is geschapen voor Europese samen werking op gebied van land- en tuinbouw. Er is speciaal overleg gaande tussen Frankrijk en Nederland. De optimisten hopen, dat de najaars conferentie over dit onderwerp tot klinkende resultaten «al leiden en •eïfs de pessimisten zijn van oordeel, dat de landbouwpool nog in de loop van 1953 gedeeltelijk zal functionneren. Pinay is voorstands: ran de Pool, om dat hij ervan overtuigd is, dat niets bevorderlijker is voor de baisse-politiek. Hoewel er momenteel in Parijs zekere spanningen heersen ten aanzien van de mogelijke landbouwpool, gelooft men in de bevoegde kringen toch niet, dat de Fransen een spaak in het wiel zulten steken. Dat zou overigens vreemd zijn, omdat het oorspronkelijk een Frans- Nederlands plan is, want Pfllmlin en Mansholt kwamen destijds ongeveer ge lijktijdig met het idee naar voren. Wd ligt het als het ware voer de hand, dat, nu Pflimlin geen minister van Landbouw meer Is, en zgn opvolger Laurens blijkbaar niet voor gangmaker wil «pelen, onze minister Mansholt een zeer belangrijke taak toebedeeld zal krijgen. Van belang is voorts, dat de oor spronkelijk Frans-Nederlandse contro verse bijgelegd 6chijnt te zijn door di rect overleg tussen Parijs en Den Haag. Morrnet, die kort geleden nog verklaar de, dat de landbouwpool een noodzake lijke stap is, die t.z.t. gezet zal moeten worden, houdt rekening met het feit, dat een pool voor tè veel landen tê veel bezwaren met zich mee zal brengen en vandaar, dat hij liever zou zien, dat de „Pool Vert" allereerst wordt geproj#c- MINISTER S. L. MANSHOLT ....belangrijk man in Europa.... teerd voor de zes. landen van het Sdhu- manplan. AUerwege groeit echter het besef, dat intense samenwerking op het gebied van land- en tuinbouw de meest nood zakelijke stap is om de eenwording van Europa te bevorderen, want een Land bouw Unie zal ongetwijfeld sterker op de verbeelding van de Europese massa werken dan het Schuxuanplan, omdat er zoveel meer bedrijven er burgers mee gemoeid zijn. IJ-tunnelcomité bood petitionnement aan. Over de Amsterdamse Dam heeft Za terdagmiddag ettelijke malen het IJ-tun- nellied weerklonken en is een lange stoet van vrachtauto's, truck's, personenauto's en motorfietsen langs Amsterdams eerste burger getrokken om nog eens nadrukke lijk het grote belang van een tunnel on der het IJ voor de hoofdstad te onder strepen. De voorzitter van het comité, de heer E. M. Versteeg, bood burgemeester d'Ail- ly de in luxe omslag gebonden en fraai gedrukte tekst van het aan de raad ge richte petitionnement aan. In een doos bevonden zich meer dan 20.000 handte keningen van belanghebbenden, Ingezonden Mededeling (Adv.) Werkgeversverbonden protesteren bij minister. Benelux-belangen zouden worden geschaad. De voorzitters van de vier Nederlandse werkgeversbonden hebben zich met een brief tot Prof. Zijlstra, de Minister van Economische Zaken, ge richt, waarin zij stelling nemen tegen het streven van sommige Belgische industrietakken om de Nederlandse eoncurrentie te vezwakken, door verho ging van het Nederlandse loon- en prijspeil. I - Jen Mededeling (adv.). En voorkom zo Rheoraatische Pijnen. De bloedzuiverende organen tot jeug dige, krachtige werking brengen, het Woed vrfj maken van pijnverwekkende Onzuiverheden, die zich anders vastzet ten in spieren en gewrichten; dat is het wonder dat zich voltrekt bij een regelmatig gebruik van Kruschen; daarmee bevrijd ge Uzelf ran de jam mer en de chagrijnige pijnen die U het leven maken tot een last Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Het verbond van Nederlandse werk gevers, het Centraal Sociaal Werkge versverbond, het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen en het verbond van Prot. Chr. Werkge vers in Nederland hebben juist nü hun stem verheven in verband met de bin nenkort te houden conferentie van ministers der Beneluxlanden, aldus het schrijven. Op deze conferentie zal in het hij zonder besproken worden een aantal bezwaren der Belgische industrie te gen de Nederlandse concurrentie. Over dit vraagstuk hebben onze ver bonden op 9 September j.l. reeds met onze Belgische en Luxemburgse zus terorganisaties gesproken, aldus de brief. Verheugend was het daarbij te constateren, dat alle partijen unaniem van oordeel waren, dat bij voortduring alles gedaan moet worden wat moge lijk is om de economische unie der Beneluxlanden te bevorderen. De hieruit voortvloeiende integratie is niet alleen van groot belang voor de interne verhoudingen binnen de Bene lux, maar vooral ook in de verhouding tot derde landen. Het gezamenlijk be lang vereist dus, dat de handhaving en uitbreiding der exportpositie, niet al leen van de drie landen afzonderlijk, maar van de Benelux als geheel, steeds in het oog gehouden wordt. Zekere Belgische industrietakken hebben nu, als middel om van de on dervonden concurrentie van Neder landse zijde te worden bevrijd, aange drongen op verhoging liefst met tientallen procenten van het Ne derlandse loon- en prijspeil. Hierdoor zou echter niet alleen de exportpositie van Nederland ernstig geschaad wor den, maar tevens het gezamenlijke Be- neluxbelang. De Nederlandse betalingsbalans zou hiervan terstond de terugslag onder vinden en dientengevolge zouden op nieuw de monetaire moeilijkheden ontstaan, die in het verleden voor Bel gië aanleiding waren de totstandko ming van Benelux uit te stellen. Bomaanslag In Mexicaans vliegtuig In een Mexicaans lflnvliegfcuig dat vloog tussen Mexico en Oaxaca is een bom ontploft, waardoor het toestel werd beschadigd. De piloot slaagde er in zijn machine aan de grond te zetten. Passagiers en bemanning hieven onge deerd. Hoewel een onderzoek naar de ont ploffing is aangekondigd meent men in Mexico, dat de dader van de aanslag reeds hekend is. Hij zou zes arbeiders hebben aangenomen voor Werk in Oaxa ca en hun vliegtocht daarheen hebben bekostigd. Eén der arbeiders zou hij in een koffer een tijdbom hebben meege geven. De kracht van de ontploffing was gelukkig niet groot genoeg om de machine te doen verongelukken. De pleger van de aanslag zou zijn arbeiders voor 600.000 pesos hebben verzekerd. Familie waarschuwde de politie. Verdacht van moord op zijn vrouw, In Berkel is Zaterdagnacht gearres teerd de 36-jarige arts J. O., verdacht van moord op zijn 28-jarige echtge note, aldus de Tel. Hij ontkent hard nekkig alle schuld. De vrouw, moeder van drie jonge kinderen, overleed Woensdagavond geheel onverwacht. Volgens haar man waarschijnlijk door een tumor in de hersenen. Haar moeder verzocht hem nog een tweede dokter te raadplegen, doch O. ging hierop niet in. Na enig beraad heeft de familie van Mevr. O. toen de Rijkspolitie op de hoogte ge bracht van het afsehuwehjk vermoe den, dat de vrouw door haar eigen man zou zijn vergiftigd. De Rijkspolitie nam het stoffelijk overschot van Mevr. O. in beslag en liet het naar een ziekenhuis in Delft overbrengen. Hier constateerde dr J. P. L. Hulst, de politiedeskundige uit Leiden, dat Mevr. O. om het leven was gekomen door cyaankali, een snelwerkend ver gif, waarvan een geringe dosis reeds dodelijk is en waarvan de sporen na betrekkelijk korte tijd verdwijnen. Na zijn arrestatie verklaarde dokter O., dat zijn vrouw tijdens haar hu we lijk zij waren vijf jaar gehuwd altijd ziekelijk was gewe kt. Hij ont- Britse expeditie na reis van iy2 jaar teruggekeerd. Een Britse wetenschappelijke expeditie is na een reis van twee en een half jaar rondom de wereld Zaterdag te Ports mouth teruggekeerd. Zij heeft onderzeese bergen In kaart gebracht De hoogste, die men vond, is 2000 m. hoog en ligt ong. 640 km buiten Kaap Vincent in de Atlan tische Oceaan. De expeditie heeft foto's meegebracht van een vogelsoort, een albatros met kor te staart, die men al sinds 16 jaar uitge storven waande. De foto's zijn in het noordelijke deel van de Stille Oceaan genomen. Men had gedacht, dat deze soort, nadat de Japanners in 1936 de laatstbekende exemplaren om hun veren hadden gedood, verdwenen was. Bradley acht oorlog vóór 1954 onwaarschijnlijk. Generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, heeft gezegd, dat de kans, dat Rusland vóór 1954 een oorlog begint, kleiner ge worden is, maar dat de moeilijkheid nog wel zo groot is, dat het Westen zich niet kan veroorloven de opbouw der verdedi ging te vertragen. Er was geen verdeeldheid onder de mi litaire leiders over de strategie voor de verdediging van West-Europa. „Dijkbouw" ccn nieuwe technische film. Onder auspiciën van de regeringsvoor- Ichtingsdienst werd in het studiotheater e technische film „Dijkbouw" vertoond, 'eze film is gemaakt naar een scenario «n onder regie van Bert Haanstra, met Ytzen Brusse als cameraman, door de N.V Forum filmproductie, met mede werking van de dienst der Zuiderzeewer ken. „Dijkbouw" geeft een overzicht van de uitgevoerde en in uitvoering zijnde pol- derwerken in het IJselmeer, waarna de traditionele methode voor het bouwen van een dijklichaam uit kleileem, zand, kraagstukken, beschoeiing en steendek wordt vertoond. Vervolgens wordt een inzicht gegeven van een nieuwe methode van dijkbeseherming door middel van grote asfaltplaten (dertig bij vijftien m.), die door een drijvende fabriek worden gegoten en vervolgens- langs een schar nierend platform tegen het dijklichaam worden aangevleid. De reten tussen die platen worden met asfalt opgevuld D« constructie wordt door duikers ge controleerd. Met deze methode is snel en voordelig W werken, De Kon. Shell was opdracht geefster voor deze documentaire^, 58 _o_ „Als we maar niet te laat komen", zei heer Gabbe bezorgd. „Hoor ze eens schreeuwen!" Duidelijker horen ze thans het ge druis. Gillende geluiden scheurden door de morgenstilte. Wapens kletter den. Schoten klonken. „Ze zijn al in handgemeen", mompelde heer Gabbe. Hij dreef zijn paard aan. „Om het dorp been", schreeuwde hij tot Sjouk. „Jij moet eerst op de burcht wezen. Ah gelukkig! Daar heb Je Bouke met onze mannen." Een ruitertroep kwam net de buiten- brug over. Voorop Bouke. Heer Gab be reed op ben toe. Er waren onge veer twintig mannen." „Is de burcht voldoende bezet?" vroeg heer Gabbe, driftig, „Voldoende", antwoordde Bouke. „Er zijn tien mannen. De bruggen zijn op gehaald." „Breng jij mijn dochter terug. Zorg goed voor haar." Heer Gabbe plaatste zich aan het hoofd van zijn mannen. Van de" zijde der kerk klonk geschreeuw. „Ze hebben de kerk bereikt, man nen", zei heer Gabbe. „Verdrijf die plunderende troep. Gebruik je wape nen alleen als 't niet anders kan." De weg van de burdht naar de kerk liep omboog, een niet verre afstand. Tussen de pastorie en de kerk hadden zich de Anjummers verzameld. De Geu zen, beter bewapend en meer aan vechten gewend, waren thans vlakbij. Reeds hadden hun kogels enkelen uit de verdedigers buiten gevecht gesteld. De anderen liepen ordeloos door el kaar. Juist stormden de Geuzen voor waarts met ontblote zwaarden. De uitslag van het gevecht zou niet twij felachtig zijn. Op dat moment ver scheen heer Gabbe met ziju mannen. „Op voor Holdinge en Anjum!" schreeuwde de troep. Nu keerde spoe dig de kans. Want het Geuzentroepje was slechts klein, 't Waren echter on verschrokken kerels. „Aansluiten! Terug naar de kerk", schreeuwde de aanvoerder. Onmiddellijk sloten de Geuzen zich aaneen. De verdedigers werden nu aanvallers. Ze stormden op de Geuzen in. Daardoor echter beletten ze de goed gedisciplineerde ruiters van heer Gabbe de Geuzen te naderen. ,,'t Is misschien goed zo", mompelde heer Gabbe„Maar 'khad liever gehad, dat ze gevlucht waren." De Geuzen hadden zich ln de kerk teruggetrokken. „Halt, mannen!" schreeuwde heer Gabbe thans tegen de Anjumers, die allen samendrongen. „Ruimte!" „We moeten proberen de Geuzen uit de kerk te krijgen, zonder geweld te gebruiken." „Dat zal moeilijk zjjn", meende een der dorpsbewoners, „want Douwe Glins is de aanvoerder en als ik me niet vergis, is die nog al koppig". „Hij zal wel naar rede willen luiste ren", zeide heer Gabbe. „In elk geval moeten we proberen. Maakt ruimte, mannen. Laat de deur vrij!" Heer Gabbe wilde zich naar de kerk deur 'begeven. Daar klonk door een der ramen een schot. De burchtheer struikelde. Dan zonk hij achterover. „Terug, mannzeide hij. Een van zijn krijgsknechten ving hem op. De verwarring, die ontstond, was onbeschrijfelijk. Alleen de krijgsknech ten van Holdinge bleven bijeen. Ze namen hun heer in hun midden en droegen hem de pastorie binnen. De woede van de Anjummers en van de krijgsknechten van Holdinge kende geen grenzen. De deuren der kerk werden stukgeslagen. Mien drong de kerk binnen. De Geuzen hadden zich in de uiterste hoeken teruggetrokken. Maar het baatte hen weinig. De mees ten vonden een bloedige dood. Slechts aan een drietal gelukte het te ontko men, onder deze drie was ook Douwe Glins. Er heerste bij de overwinnaars evenwel een gedrukte stemming. Er waren verschillende gewonden en twee doden. De pastoor had heer Gabbe op bed doen leggen. Dan zond hij om de chirurgijn, terwijl tevens een bode naar Holdmgebureht werd gestuurd. De chirurgijn onderzocht de gewonde. Hij schudde bedenkelijk het hoofd. „Hoe is het met heer Gabbe?" vroeg hem de pastoor. „Hij heeft niet lang meer te leven", fluisterde de chirurgijn. „Ik -heb hier geen taak meer". „Ik vreesde het", zeide Cornelius Everhar di. Een schaduw viel door het venster. Sjouk was gekomen. De chirurgijn verwijderde zich uit de kamer. De geestelijke bleef en ontving Sjouk bij de deur haar vol medegevoel de hand drukkend. (Wordt vervolgd}. kende alle schuld. De aanwezigheid van cyaankali in het stoffelijk over schot wees hem in de richting van zelfmoord. Volgens familieleden zou de verhou ding tussen de beide echtelieden slecht zijn geweest, maar zeker geen aan leiding voor de jonge vrouw om zelf moord te plegen. In de woning van O. vond de politie een hoeveelheid cyaan kali. Posthume onderscheiding voor moedig Nederlander Bij K.B. van 16 Augustus 1952 is toegekend de bronzen leeuw posthuum aan J. Haeck. De heer Haeck, geboren 1 Septem ber 1894, heeft zich door het bedrijven van bijzonder moedige en beleidvolle daden in de strijd tegenover de vijand onderscheiden tijdens de bezettings jaren, toen hij aan ongeveer 100 leden van geallieerde vliegtuigbemanningen en 400 ontsnapte geallieerde krijgsge vangenen hulp verschafte bij de ont vangst en de verzorging, alsmede bij het transport naar het Zuiden des lands, vanwaar zij over de Nederlands- Belgische grens werden gebracht. Hij is de stichter geweest van de in en om Hengelo opgebouwde organisatie, die tot aan zijn arrestatie in October 1944 heeft gewerkt. Hij werd op het Onder (jg V RECHTS EXTREMISME1 De Stichting voorlichting buitenland heeft in Doorn een exclusief internationaal congres" gehouden onder leiding van de heer J. Fabius, aan vele Hagenaars welbe- kendl Men heeft er het probleem van de bedreiging der Europese beschaving door het communisme" besproken „op een niet- politieke wijze" zoals de heer Fabius in zijn openingswoord liet uitkomen. Misschien is het dom van ons, maar wij hebben nog nooit van deze stichting ge hoord en na het lezen van het A.N.P.- verslag hebben we er ook weinig behoefte aan haar te leren kennenAls wij het goed hebben begrepen, is het de bedoeling de West-Europese volkeren ervan te doordrin gen, dat het communisme voor hen een le vensgevaar is. Op zichzelf een juist streven maar de vraag is welke middelen men moet aanwenden om dat doel te bereiken. Deze heren menen dat men dat alleen maar be reiken kan door Rusland nog zwarter te maken dan het al is en door het lanceren van allerlei verhalen, die zij zelf voor waar verslijten, maar die, vrezen wij, slechts zel den de toets van objectiviteit kunnen door staan. De pers had het op dit congres dan ook zwaar te verduren. „Men schrijft te veel voor „bekeerden" en niet voor hen die be keerd moeten worden!zo merkte de Gentse hoogleraar, prof. Peeters, op. De schuld hiervan krijgen de persagentschappen, die te weinig aandacht besteden aan al de pro blemen achter het ijzeren gordijn, en de journalisten, die allerlei publicaties, die over het Russische gevaar verschijnen, on gebruikt laten liggen!" Natuurlijk had de professor ook wel een bestrijdingsmiddel voor deze laksheid„De pers is ook eigen lijk niet geschikt om in handen te zijn van privaatrechtelijke ondernemingenl" zo be toogde hij. In wier handen de pers dan wel behoort, liet hij in het midden, maar als men het vervolg van zijn rede leest is dat niet moeilijk te raden; hij bepleitte n.l. oprichting van een internationaal comité, gesteund van kapitaalkrachtige zijde en gesubsidieerd door de regeringen, dat behalve tentoonstel lingen, cursussen, etc., ook persagentschap pen in het leven moet roepen met als taak te zorgen voor „interessante stof voor de kranten Waar dit alles op uit zou lopen laat zich gemakkelijk raden: machtsconcentratie in handen van een kleine groep „communisten vreters". Als deze lieden de macht in han den zouden krijgen, zou het even spoedig met onze democratische vrijheden gedaan zijn als in het communistische Rusland. Een klein staaltje hiervan liet de heer Feuilleteau de Bruijn horen. „Onze echte vijand is de P.v.d.A", zo zei hij, „en daartegen moet de pers zich richten!" En de heer Jan Schouten uit Huizen (niet te verwarren met dr J. Schouten!) voegde er aan toe dat de communisten en de socialisten de ergste vijanden zijn die men kan vinden! Het ont brak er nog maar aan, dat men in een reso lutie het algemeen verbod van socialistische partijen had geëist(Misschien heeft men dat nagelaten omdat dit congres immers „niet-politiek" zou zijn!). Laten we er dankbaar voor zijn dat deze extremisten de kans om hun oorlogsophitse- rij in daden om te zetten, niet krijgen en dat zij evenmin de kans krijgen onze demo cratie te onthalzen en onze pers te breide len. Wij zijn geen vrienden van de P.v.d.A maar we gunnen ze een beter lot dan in de dictatoriale handen te vallen van deze heren! MIDDELBURG, 29 Sept. Aardappe len: Drielingen 4.504.70, IJselster bonken 7.70, idem grote 8.50, Blauwe Eigenheimers grote 1010.10, Eerstel, grote 8.80, per 100 kg. Fruit: Cox Orange Pippin 1235, Present van Lunteren 15—23, Ailing ton Pippin 20, Glorie van Holland 17 18, Rode Ribbing 18, Zoete Appels 1215, Laxton Superbe 59, Appels Frankenthaler 72—83, Aardbeien per val en kroet 312, Alieant 7987, doos 47, Soldat Laboureur 14, Légipont 14, Beurré Clairgeau 811, Kraaipe- ren 511, Conference 510, Peren kr. 59, Tomaten 1628, Ananasmeloe- nen631, Netmeloenen 815, Suiker meloenen 726, Telnoten per100 st. 1.50—1.52. Groenten: Sla 210, Bloemkool A 22 50, idem B 1232, idem C 1023, Komkommers A 1214, idem B 10 14, idem C 813, Andijvie 59, Pos telein 3443, Kroten per kg 710, Rodekool 715, Savoyekool 616, D. Princessenbonen 4870, Snijbonen 37 70, Pronkbonen 4255, Stokprinces- senbonen 6073, Boskroten 310, Bospeen 1128, Bosrammenas 910, Prei 1217, Spruiten 2527, Spinazie 1741, Uien per kg. 718, Wittekool 5—7. GOES, 29 Sept. Groenten: Bloem kool A 2849; idem B 2032; idem C 1421; idem D 812; Groene kom kommers 918; Witte idem 89; Kropsla 36.50; Knolselderij 58; Dubb. Princessebonen 4154; Pronk bonen 3032; Tomaten 1632; Rode kool 89.50; Groene kool 813; Witte kool 3.505.50; Andijvie 711; Kro ten 11; Uien afw. 5—7; Prei 1822; Postelein 2933; Spinazie 2829; Aardappelen 810; Bospeen 1831; Herfstrapen 6; Kroten 711. KAPELLE, 29 Sept. Exportveiling Bramen 31—44,80. Appels: Goudrei- nette AAA 19.10—22.60, A 17.20, BC 13.90—14, I grof 15.80—16.10, I 13, II 7.30, K 10.55—10.60, fabriek 7—7.20, val 66.60. Cox Orange Pippin AAA 36, A 31.40, BC 30.80, I grof 28.40, I 22, H 4.50, K 15.30, fabriek 9.10, Ster appel A 27.50, BC 20.15—20.65, I grof 23.10, I 20.20, H 5.70, K 12.90, fabriek 6.40, Bramley Seedling I grof 9.20 9.30, I 7.50—7.60, II 4, K 6.90, fabriek 3.704, Jacq. Lebel I grof 9, I 740., Glorie van Holland A 21.20, BC 13.50 —20.05, I grof 11, XI 6, K 8.30, fabriek 4.40, Franse Reinette I grof 9, K 7, fabriek 5.10, Laxton Superbe A 20, BC 13.60, Gron. Kroon I 10, K 6. Pe ren: Conference A 17.50, BC 16.10, I 10.95, II 4.50, K 6.50, Zwijndr. Wijn peer A 11, BC 8.20, I 6.80, H 3.50, K 4.60, Legipont A 13.20, BC 10.15, I grof 10.15, K 6.40, Doyenne du Cornice A 45.20, BC 43.40, I grof 44.40, I 43.30, II 18.10, K 23.60, fabriek 5, Br. Alex Lucas A 13, BC 11, I grof 11, I 9.30, K 6.20, Pondspeer I grof 7.30, I 6.70, II 6.20, K 7.10, fabriek 4.90, Beurre Clairgeau A 11.90, BC 8.10, I grof 9, I 7.60, K 4.90, alles per 100 kg. Verpakt fruit. Appels: Goudreinette AA 26, A 22, B 14, per kg. Kleine veiling. Diversen: Noten 1.70 -2 per 100 st„ Bramen 57, Druiven 1% beiden per kg. Groenten: Dubb. Princessenbonen 2042, Andijvie 511, Savoye kool 0 12, Witte kool 4, Rode kool 4, Prei 12, Tomaten 45, alles per kg., Bloem kool 838, Kropsla 2%3, beiden per stuk. TERNEUZEN, 29 Sept. Groenten: Sla 3.90—7.40, Bloemkool 8—32, Gr. Komkommers 813, Witte idem 8, Meloenen 37, Peen 1416, Kroten 9, Andijvie 913, Stoksnij bonen 60, Pr. bonen 4757, Rode kool 4, Sav kool 410, Witte kool 5, Prei 2028, Spina zie 30, Uien 1011, Druiven 6570, VISMIJN. VEERE, 29 Sept. 1087 kg exportgar nalen 86100; 746 kg handelsgarnalen 60—70; 72 kg schar 61—64; 47 kg bot 48—66; 192 kg rog 60—104; 11 kg tong 162—237; 146 kg wijting 30—54. GRAANBEURS. ROTTERDAM, 29 Sept. Binnenland se granen (officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam). Tarwe zonder voehtconditie) f 25.10f 26.25, op voehtconditie tot f26.25. Voedergra- nen kalm: Zomergerst f 32.50 f 35.50; Wintergerst f 32.50—f 34.50; Rogge f 28.50—f 29.50; Haver f28.50— f 30.50; Peulvruchten vast: Groene erwten f 45f 56.50; Schokkers f 45 f 64; Bruine bonen tot f 67.50. AARDAPPELBEURS. ROTTERDAM, 29 Sept. Klei-aardap- pelen 35 mm. opwaarts: Eigenheimer» f 10.25; Bintjes f 9.75; Blauwe eigen heimers f 10f 10.50; IJselster f 8.25. Zandaardappelen 35 mm. opwaarts: Nieuwlandse eigenheimers f 9; Voer- aardappelen f 3.50f 4. Prijzen per 100 kg. en berekend op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aard appelen op wagon, schip of auto. VEEMARKT. ROTTERDAM, 29 Sept. Aanvoer in totaal 1288 stuks. Vette koeien en ossen 908; Gebruiksvee 380. Vette koeien 2.72—2.82, 2.52—2.65, 2.102.30; Varkens (lev. gew.) 2.20, 2.22, 2.20. Betere busverbindingen op Walcheren Met ingang van de nieuwe dienst regeling zullen de bussen van de N.V, Stoomtram Walcheren in plaats van 9 keer per dag van en naar Vlissingen 16 keer per dag rijden. Deze lijn van de Stoomtram Walcheren wordt door getrokken naar het Bellamypark. Zeven keer per dag rijdt men via Koudekerke naar Middelburg en ook via Koudekerke naar Vlissingen. De doorverbinding naar „Ter Boede" en „Ter Hooge" wordt daardoor zeven keer per dag onderhouden. In tegenstelling met de vorige dienst regeling hebben alle bussen van Goes naar Middelburg een doorverbinding met de veerboot naar Breskens te Vlissingen. De z.g. ringlijn over Wal cheren, MiddelburgSerooskerke, Domburg, Westkapelle, Middelburg is nu geheel compleet, d.w.z. dat alle bussen dit traject nu volledig rijden.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3