9 oor ïdere Westerse strijdkrachten in Europa zijn over de gehele linie ontoereikend H Grenzen tussen regering en parlement vervagen, Labourcongres begon in rustige sfeer NIEUWS1 Subsidie voor woningverbetering of -splitsing* De Everingen bleek niet de veiligste route te zijn Referendum in Bolsward en Delft Burgemeester Funk nam afscheid van Heinkenszand Pagina 4 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND m Verklaring van Ridgwaij te Parijs Het moreel is „zeer positief en definitief" verbeterd Portugees schip met bijna 100 opvarenden gezonken Beneluxconferentie te Knokke rond 15 October SNIPPER i'i Had „onderzoeker van cor ruptie" boter op zijn hoofd Oud ministers onderscheiden. Stichtinf *éteuvrsdÉ Dagblad". Hoofdkantoor Goea, X» Vorststr. 80, Tel. 2436, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2433. Giro 274289. Kantoren vlissingen: Lammen:*1 traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2288 DINSDAG 80 SEPT. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.41 u., onder 18.18 u. Maan op 17.21 u., onder з.41 u. Hoogwater Woensdag 1 October: Vlissingen: 12.08 u. 1.94 m., m. Terneuzen: 0.16 u. 2.12 m., 12.38 u. 2.11 m. Wemeldinge: 1.27 u. 1.73 m., 13.54 u. 1.60 m. Zierikzee: 1.14 u. 1.52 m., 13.35 u. 1.38 m. I Generaal Ridgway, opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in Europa, heeft te Parijs tegenover Amerikaanse journalisten, die het verloop der geallieerde vlootoefening „Mainbrace" hadden gevolgd, o.m. verklaard „Indien er thans oorlog zou komen, zouden wij een verdedigende krijg moe ten strijden of, indien u het zo wilt noemen, een vertragingstactiek moeten toepassen. De verenigde Westerse strijdkrachten in Europa zijn thans nog over de gehele linie ontoereikend om op gelijke voet het hoofd te kunnen bieden aan een krachtige aanvaller". „Het Westerse geallieerde opperbe vel dringt er bij de regeringen der Staten-leden van het Noord-Atlantisch verdrag op aan ons een absoluut mi nimum aan strijdkrachten ter beschik king te stellen. Wij kunnen ons niet met minder tevreden stellen en zolang ik commandant ben, zullen wij ook aan dit minimum vasthouden", zo zei Ridgway. In antwoord op een vraag, of hij meende, dat het moreel in het Westen was verslechterd, antwoordde Ridg- Tot nu toe zijn slechts 12 mensen gered Het Portugese vaartuig „Joao Cos- la", dat op weg was van New Found- land naar Portugal, is op 23 Septem ber j.I. des avonds 9 uur vergaan. Aan boord bevond zich een bemanning van een kleine honderd koppen. Hiervan sijn er twaalf, die zich op drie kleine vletten bevonden, door het Ameri kaanse schip „Compass", op een po sitie van 38.47 graden Noorderbreedte en 25.33 graden Westerlengte opge pikt. Nog een tachtig opvarenden bevin den zich op zee. De gezagvoerder van de „Compass" meldde aanvankelijk geen hulp nodig te hebben, hieraan echter toevoegend, dat zjjn schip te langzaam is om het zeegebied, waarin de schipbreukelin gen zich moeten bevinden, op doelma tige wijze af te zoeken. Later meldde hij evenwel, dat de „Compass" tengevolge van machine storing het zoeken heeft moeten op geven. Het schip verzocht alle nabu rige schepen scherp uit te zien naar overlevenden van de „Joao Costa" en het vroeg de vaartuigen in dit zeege bied koers te zetten naar het toneel van de ramp. Volgens A.F.P. is de „Joao Casto", een vissersvaartuig voor de kabeljauw vangst, 56 mijl ten Noorden van het eiland St. Michel (Azoren) in de gol ven ondergegaan. ARJOS-studieconferentie tc Oosterbeek. (Van onze correspondent.) Van 2627 September vond op de Pietersberg te Oosterbeek de jaarlijkse conferentie van de ARJOS plaats. Dr G. J. Lammers, directeur van de Re- gerings Voorlichtings Dienst besprak voor een zeventigtal afgevaardigden het onderwerp, waarop hij onlangs promoveerde, namelijk over „Kroon en Kabinetsformatie". De conferentie werd Vrijdagmorgen geopend door de voorzitter van het bestuur der Nationale Organisatie van de ARJOS, de heer E. van Ruller te Groningen. Op deze eerste conferentie dag werd in vijf secties de van te vo ren toegezonden stellingen doorge sproken. 's Avonds vond de plenaire bijeen komst plaats, waarin de discussie een aanvang nam. Vooraf werd echter door enige gasten gesproken, onder wie Mr J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat. Dr Lammers hield als in leiding op de discussie een klein alge meen betoog, waarin met name de historische ontwikkeling naar voren kwam. Vooral legde hij de nadruk op het volgens onze Grondwet geldende dualistische stelsel, in tegenstelling bijvoorbeeld met Zwitserland, waar 't monistische stelsel domineert, hetgeen blijkt uit het feit, dat het volk daar drager van de souvereiniteit is. In de discussie kwam duidelijk uit flat ten onzent het dualistische stelsel aan waarde schijnt in te boeten, het geen r.aöer zijn oorzaak vindt in de wijze van het totstandkomen van een kabinet. De referent die zich voor tal van vragen zag geplaatst, bracht als zijn menmg naar voren, dat het con- t.nu siuwen naar een brede basis niet wense.ijk moet worden geacht. way: „Integendeel, ik zie een zeer po sitieve en definitieve verbetering. Be grijpt u mij goed: in mijn verklaring is geen critiek besloten. Wat betreft de opbouw der Westerse verdediging in Europa is het mogelijk, dat het men selijkerwijs gesproken onmogelijk was meer te doen dan hetgeen tot dusverre Is geschied". HET DOEL VAN „MAINBRACE". Sprekend over de oefening „Main brace" zei de generaal, dat het doel hiervan was geweest te zien hoe de leiding van vloot- en luchtmachteen heden der Atlantische staten zou rea geren, indien het leger een beroep om hulp op haar zou doen. Hij wees op het ook in Korea gebleken belang van een nauwe samenwerking tussen le ger, vloot en luchtmacht. Ridgway sprak zich uit over het tijdelijk sta tionneren van marine-onderofficieren bij legeronderdelen in Noorwegen en het gedurende enige tijd als waarne mer toevoegen van leger-onderofficie- ren aan de bemanningen van oorlogs bodems. In antwoord op een vraag verklaar de hij thans met de Franse regering te onderhandelen over de aanleg van een pijpleiding, met het doel de aan voer van brandstof voor straaljagers te verzekeren. prT' "''i::;w m KAMERLID WIL VERWARMDE TREINEN Het lid der Eerste Kamer, de heer Louwes (V.V.D.), heeft aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat ge vraagd, of het hem bekend is, dat de treinen niet langer dan tot en niet voor een bepaalde datum plegen te worden verwarmd, hetgeen met name in deze dagen 's morgens en 's avonds het rei zen over lange afstanden zeer onaan genaam maakt. Hij vraagt verder, of de minister niet van mening is, dat de verwarming meer naar de stand 'van de thermo meter dan naar die van de kalender dient te worden geregeld en of hij be reid is met de directie der N. S. in overleg te treden over het invoeren van een soepeler regeling, waarbij ware te denken aan het verlenen van vrijheid aan het treinpersoneel om bij gebleken behoefte de verwarming in te schakelen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Benelux-conferentie rond 15 October in „La Reserve" aan het Albertstrand te Knokke worden gehouden. Aan de ze conferentie, die naar men aanneemt twee dagen zal duren, zullen diverse ministers deelnemen. Van officiële zijde kon nog geen bevestiging van het vaststellen dezer conferentie wor den verkregen. Vice-admiraal Cassady heeft verklaard dat de Ver. Staten in de Middellandse Zee blijvend een eskader gereed hou den om ingeval van nood onmiddellijk te kunnen optreden. MINDER ETEN EN GEBRUIKEN Attlee en Bevan zaten broederlijk naast elkaar In een rustige sfeer is Maandagmorgen te Morecambe in Lancashire, het centrum van de Britse textielindustrie, het 51e jaarlijkse congres van de Britse Labourpartij begonnen onder voorzitterschap van Harry Earnshaw. Het gehele week-einde, tot Maandagochtend vroeg toe, zijn partijleiders bezig geweest met het samenstellen van de agenda. Bij de opening zaten Attlee en de leider van de oppositie voerende linkervleugel, Bevan, broeder lijk naast elkaar temidden van 1200 afgevaardigden die 4.967.000 leden van vakverenigingen en 1.135.000 politieke partijleden vertegenwoordigen. De conferentie, die een week zal duren, zal de politiek van de partij opstellen, die zal worden gevolgd in de komende strijd met Churchills con servatieve regering. In een rede heelt Earnshaw gewaar schuwd, dat economische omstandig heden wellicht binnenkort Groot- Brittannie kunnen dwingen een lagere levensstandaard te aanvaarden. Er zou een groot investeringspro- De eindconclusie van zijn stellingen kan ais volgt worden samengevat: Het is nodig, dat bij de formatie worde gewaakt voor de zelfstandigheid'van Regering en Volksvertegenwoordiging. Deze eis klemt te meer daar na de Tweede Wereldoorlog een merkbare verflauwing der grenzen tussen Bege ving en Volksvertegenwoordiging vait waar te nemen. Grenskantoren Putten en Nispen langer open. De grenskantoren Putten en Nispen zul- vonorVaw F? t0t en met 30 September van 6 to iqa?o keer 0Pen9Mteld zijn m»? 7 J 30 uur en van 1 October tot en Wft h Van 7,30 tot 17 uur- Dere ""nisterie van Financiën besloten, kent en9ln9 van de openingsuren bete ent voor vele Zeeuwse en West-Brabantse bedrijven een belangrijke verbetering. Stevenson vertelt, wat hij verdiende Gouverneur Stevenson heeft te Springfield in Illinois zijn belasting aangifte van de laatste tien jaren be kendgemaakt. Hieruit blijkt, dat hij gedurende 1949, 1950 en 1951 een be drag van 151.110 dollars boven zijn salaris als gouverneur (12.000 dollar) heeft ontvangen. Dit bedrag wordt bijna geheel ge vormd door inkomsten uit duizenden op aandelen in verscheidene maat schappijen. Gedurende deze drie jaren heeft hij 84.458 dollars aan belasting betaald Het republikeinse nationale comité heeft bekend gemaakt, dat ongeveer twee millioen personen hebben geant woord op het beroep van Senator Nixon, waarin hij de besteding van de 18.000 dollars, die hem door aanhan gers waren verstrekt, had uiteengezet. j t De Sowjet-minister van Buitenland se Zaken, Wysjinsky, zal de Sowjet- delegatie voor de Algemene Vergade ring der V.N. leiden, die 14 October in New York begint. De Sowjet- ambassadeur te Londen, Gromyko, zal vanmiddag naar Moskou vertrekken. Op de ambassade te Londen weigerde men de reden van dit bezoek bekend te maken. George Kennan, die door de „Prawda" een „lasteraar onder het mom van een diplomaat" is genoemd, zal naar Moskou terugkeren om zijn werkzaamheden als ambassadeur der V.S. te hervatten. Enige Britse di plomaten en de journalist Deane, die bij het uitbreken der vijandelijkheden in Korea door de Noordkoreaanse au toriteiten werden geïnterneerd, heb ben de Britse ambassade te Moskou voor Engeland bestemde boodschappen doen toekomen, waarin zij verklaren een goede gezondheidstoestand te ge nieten. De Indiase regering heeft een paspoort geweigerd aan de secre taris van de communistische partij, Ajoy Koemar Ghosj, die naar Moskou wilde gaan tot bijwoning van het con gres van de communistische partij. Te Sofia is een proces tegen veertig Bulgaren, een katholieke bisschop en 27 priesters begonnen, die ervan be schuldigd worden te hebben gespion- neerd voor het Vaticaan. Zij zouden hebben bekend. Eisenhower heeft medegedeeld, dat hij zijn gehele fi nanciële toestand openbaar zal maken. gram moeten komen, dat zou kunnen worden uitgevoerd, als de Britten het zonder een flink aantal dingen doen, die zij eten en gebruiken. „Wellicht zullen wij verbeteringen moeten laten schieten en enige ver laging van onze levensstandaard moe ten aanvaarden. Voor de grote meer derheid kan er geen verlichting ko men", aldus de voorzitter. Bevan sprak in een rede zjjn be zorgdheid uit over het toenemen van de werkloosheid en wees op de ern stige economische toestand, waarin het land verkeert. De vergadering nam een door Bevan verdedigde resolutie aan, waarin de aandacht van de partij op de werk loosheidsdreiging wordt gevestigd. Suikerbietencampagne te Dinteloord begint Gisteren is aan de Coöp. Suikerfa briek „Dinteloord" de levering van bieten begonnen. De fabriek is uitge breid met een diffusie batterij, zodat de capaciteit is opgevoerd tot 6.5 mil lioen kg per dag. Tijdens de campagne zullen 1300 arbeiders werk hebben te gen 600 in de normale werkperiode. Scherp verwijt aan Truman Een subcommissie van het Huis van Afgevaardigden heeft verklaard, dat een „onhandige, linkse poging" van de regering-Truman een onderzoek in eigen boezem te verrichten, roemloos gefaald heeft. Zij doelt op de benoeming van New- bold Morris op 1 Februari tot „onder zoeker van corruptie". Twee maanden later werd Morris van zijn functie ont heven, evenals de toenmalige procu reur-generaal Howard McGrath. De commissie is van oordeel, dat Morris niet de juiste man was en dat er enige reden is te geloven, dat hij juist werd gekozen omdat hij gevoelig zou kunnen zijn voor pressie. Hij zou bovendien zelf betrokken zijn bij een transactie, waarnaar een onderzoek werd ingesteld. Ter bevordering van de werksprei- dlng in de bouwnijverheid zal de D. W. in de komende winter subsidies verlenen voor woningverbetering en woningsplitsing. Het subsidie zal een zesde deel van het totaal van de be grote kosten van de verbetering of splitsing bedragen. Voorwaarde voor verkrijging van het subsidie is, dat een aanvraag voor verbete ring of splitsing op of na 1 October a.s. moet zijn binnengekomen en dat de werk zaamheden op 1 April 1953 zullen zijn vol tooid. Voorts wordt subsidie slechts toege kend in de gevallen, waarin een premie voor woningverbetering (uit het zogenaamde Terllngfonds) of voor woningsplitsing (van het Rijk) is toegekend. Dit inpliceert, dat voldaan moet zijn aan de voorwaarden, die gelden voor toekenning van deze premies. Het subsidiebedrag wordt, via de gemeente, tegelijk met de premie na voltooiing der werkzaamheden uitgekeerd. Zoals bekend, bedraag" de bestaande premie voor woning verbetering thans max. f 1400. Bij een ver betering, die in de wintermaanden wordt uitgevoerd en die begroot wordt op b.v. f 3400 wordt dus, behalve de premie ad f 1400 een subsidie ad f 566 toegekend. Voor een woningsplitsing, begroot op b.v. f 4800 zijn deze bedragen f 2100 plus f 800. Generaal Walter Bedell Smith, hoofd 'van de Amerikaanse geheime dien- Sten, heeft voor een parlementaire commissie, die beschuldigingen van Senator McCarthy onderzoekt, ver klaard te geloven, dat „communisti sche elementen" geïnfiltreerd zijn in het centrale bureau van de geheime diensten, alsmede in alle andere or ganen voor de veiligheid van de V.S. Nederland kan trots zijn op de krijgsverrichtingen van zijn mannen. Dit bleek duidelijk, toen Generaal Ridgway ben, tijdens zijn korte bezoek aan Nederland, een officieel compliment maakte. Hij zei n.I., dat hij de Neder landse soldaten tot de beste rekende, met wie hij ooit had gevochten. Nederlandse soldaten aan het front van Korea vullen zandzakjes, waarmee zij hun stellingen zullen versterken. HET VERGAAN VAN HET FINSE s.s. „ARIANA" Nederlandse loods nam groot risico Het 8.000 ton metende Finse stoomschip „Ariana", dat men een lading van 7500 ton ijzererts onderweg was naar Antwerpen, is op Vrijdagmiddag 8 Augustus j.I. in de Everingen vastgelopen in een geul in de Wester-Schelde, en gebroken. De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft gistermiddag de zaak behandeld en de Nederlandse loods gehoord. Het was de bewuste middag vloed en mooi helder weer. In Vlissingen was de loods aan boord gegaan. Om VA k 2 uur tijd te sparen nam de loods niet de gewone route, maar be sloot door de Everingen te varen. Zijn voorstel had hij niet aan de kapitein kenbaar gemaakt, doch aan de dienst doende stuurman, de derde, medege deeld, die er geen bezwaar tegen had. Da loods gaf opdracht full speed te varen. Bij het binnenvaren van de Everingen ging alles goed, doch juist op het gevaarlijkste punt, waar het minste water staat en waar de banken vaak veranderen, gebeurde de ramp. GROOT RISICO. De voorzitter van de Raad maakte de opmerking, dat het schip op het EEN EUROPEES POLITIEK GEZAGSORGAAN 7 Initiatief van de Nederlandse Raad der Europese Beweging Onder auspiciën van de Nederlandse Raad der Europese Beweging zal op nog nader te bepalen data in November of December een referendum worden gehouden in de gemeenten Bolsward en Delft om de mening van de be volking in deze gemeenten te peilen over de wenselijkheid van een Europees politiek gezagsorgaan. Het referendum zal geheel in de stijl van een normale verkiezing worden gehouden. volking interesseren voor de in 1954 te houden verkiezingen voor een Eu ropees politiek gezagsorgaan. Voor de dag van het referendum zullen de vijf grote politieke partijen, de drie vakorganisaties en de stands organisaties, die samenwerken in de Nederlandse Raad der Europese Be weging, in Delft en Bolsward een „referendum-actie" voeren. De voor de Tweede Kamerverkiezingen stem gerechtigde ingezetenen ontvangen een formulier thuis, waarop enkele vragen zullen worden gesteld, die met „ja" of „nee" moeten worden beant woord. Men heeft Bolsward en Delft hier voor gekozen, omdat men deze ge meenten representatief acht voor de politieke samenstelling van de Neder landse bevolking. De referenda zullen worden gehou den in het kader van de campagne, die in de zes landen van het plan Schuman zal worden gevoerd voor een spoedige instelling van een Europese grondwet, een Europese regering en een Europees parlement. De gemeen tebesturen van Bolsward en Delft hebben reeds hun medewerking toe- gezegd. Door het houden van deze referenda wil men de gehele Nederlandse be- MEN ZIET HEM NODE VERTREKKEN Gistermiddag heeft de raad van Heinkenszand in tegenwoordigheid van vele genodigden in een buiten gewone zitting afscheid genomen van burgemeester Funk, die, zoals bekend, naar Oudenbosch vertrekt. In zjjn afscheidswoorden dankte burgemeester Funk de wethouders, de raadsleden, het gemeentepersoneel, de politie en de brandweer voor de pret tige samenwerking in de afgelopen ja ren. Hij was dankbaar zes jaar burge meester van deze gemeente te mogen zijn. Hij heeft met verschillende pro blemen kennis gemaakt en met vele instanties en personen contact gehad. Hij had ondervonden, dat door ge meenschappelijk overleg heel wat be reikt kon worden. Hij wenste tenslotte de gemeente Gods onmisbare zegen toe. Hierna overhandigde hij de ambts keten aan loco-burgemeester wethou der C. Nijsse. Deze dankte de burge meester voor alles wat hij voor de ge meente heeft gedaan en memoreerde een aantal feiten. Hij sprak er zijn leedwezen over uit, dat de burgemees ter de gemeente thans gaat verlaten, doch hij was tevens blij, dat de bur gemeester deze promotie mocht be leven. Ook wethouder Dellebeke en het oudste raadslid, A. Simonse, onder streepten de woorden van de loco burgemeester. Hierna werd de raadszitting geslo ten teneinde aan de genodigden ge legenheid te geven dankwoorden te spreken. Eerste spreker was mr dr A. J. J. M. Mes, die namens de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen het woord voerde. Na hem spraken Past. Witkamp, de heer M. C. de Leeuw namens de Geref. Kerk, de heer J. J Nieuwenhuize namens de Ned. Herv. Kerk, dokter Staverman namens de Vereniging „ATLAS", de kleuter school, Groene Kruis en de Vereniging voor Ziekenhuisverpleging, Kapitein Deurlo namens de Rijkspolitie, de heer Everse van Oudelande namens de cursisten van de opleiding gemeente administratie, waarvan de heer Funk docent was, M. C. de Regt namens de oudercommissie van de O.L. school en namens de H.J.V., de heer Spelier als hoofd der R.K. school, de heer A. Spee namens de O.L. school en de toneel vereniging „Kunst naar Kracht", de heer J. van Belle, hoofd der Chr. school namens het bestuur dier school, de heer J. Nieuwenhuize namens de Oranjevereniging en tenslotte de heer J. Koens namens de V.V. „Luctor". Nadat burgemeester Funk de spre kers voor hun woorden had dank ge zegd zijn de gemeentenaren nog per soonlijk afscheid van de heer Funk en zjjn echtgenote komen nemen. Truman komt tussenbeide in stakingen. Truman heeft de directies van de vliegtuigfabrieken „Lockheed" en „Dou glas", waar gestaakt wordt, alsmede de betrokken vakvereniging, voorgesteld onder leiding van de federale bemidde lingsdienst te trachten in overleg een einde aan de stakingen te maken in het nationaal belang. MINISTER WITTE NAM AFSCHEID VAN BERGEN OP ZOOM. Zaterdagmiddag heeft minister ir H. B. J. Witte afscheid genomen van het Ber gen op Zoomse politie-corps, het gemeen te-personeel en de burgerij. Allereerst was er een plechtigheid op het politie-bureau, waar ir Witte werd toegesproken door de commissaris van politie, de heer van 't Hoff, die namens het korps een geschenk aanbood. In de Markiezenzaal van het stadhuis volgde daarna het afscheid van het ge meentepersoneel, waar hij bij monde van de heer C. Slootmans werd toegesproken. Namens het personeel bood deze een schilderij van W. van Dort aan. Om 4 uur volgde de bijeenkomst in de Markie zenzaal voor het afscheid van de burge rij. Namens het comité van huldiging werd het woord gevoerd door de heer H. C. Beckers. Spontaan was door de gehele bevolking geld ingezameld om ir Witte een waardig cadeau aan te bieden: een herenkamer ameublement. Een druk bezochte receptie besloot deze dag. Vrijdagavond had in een bijzondere raadsvergadering de raad afscheid geno men van hun burgemeester. De loco bur gemeester, mr Kuijpers, sprak ir Witte toe en bood hem de ere-penning van de stad in zilver aan. Namens de raad werd het woord gevoerd door het oudste lid, de heer S. Musters, die de prettige sa menwerking tussen burgemeester en raad schetste. hoogst van het getij was vastgelopen. „Het was niet de veiligste route, dia u genomen hebt. Door zo te varen hebt u een groot risico gelopen", aldus de voorzitter. De loods zei, nu na het gebeuren, ook wel in te zien, dat hjj nooit zo had moeten varen. Hij voegde er echter aan toe, dat bij de loodsen de Everingen niet als onbetrouwbaar bekend staat. Gezien de laatste hem bekende peilingen, van Mei j.I., moet de diepte daarna veranderd zjjn. EEN NEVENWATER. De inspecteur voor de scheepvaart zei in zijn conclusie o.a., dat hij kan begrijpen, dat de loods er prijs op stel de in zo kort mogelijke tijd Antwerpen te bereiken. De inspecteur noemde dit een gezond streven. „Het nemen van risico is iets te ver doorgevoerd.De Everingen behoort niet tot het vaar water voor grote schepen, het is een nevenwater. Men had het grote vaar water moeten nemen". Naar het oordeel van de inspecteur was dit ongeval te wijten aan het ne men van een groot risico door een loods, die overigens als zeer ervaren bekend staat. De Raad zal later schrif telijk uitspraak doen. Wehner verstrekt Adenauer inlichtingen. Herbert Wehner, voorzitter van ds West-Duitse parlementscommissie voor Duitse aangelegenheden, heeft Adenauer een uittreksel van het stenografisch ver slag van zijn verklaringen over geheime overeenkomsten tussen Russische en Franse vertegenwoordigers, alsmede een antwoord op de brief van de regering, doen toekomen. Hij weigerde de inhoud van het ant woord te onthullen. Bij K.B. zijn benoemd tot groot-officie* in de Orde van Oranje Nassau de oud-mi nisters prof. mr P. Lieftlnck en mr D. U. Stikker. Tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau de oud-ministers prof. dr J. R. M. van den Brink, mr A. M. Joekes, prof. d* F. J. T. Rutten, mr F. G. C. J. M. Teulings, mr dr J. in 't Veld, de heer H. H. Wem» mers. Tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw de oud ministers prof. dr A. H. M. Albregts, mr H. Mulderije en ir L» A. H. Peters en tot Commandeur in de Or de van Oranje Nassau,bij bevordering, de afgetreden staatssecretaris L. Götzen. „Wetenschappelijke Belangen" verdubbelde het ledental De Vereniging voor Alg. Weten schappelijke Belangen te Goes mag zich in een toenemende populariteit verheugen. Dit bleek ook gisteravond weer op de algemene vergadering^ die weliswaar slecht bezocht was, doch waarin de secretaris, de heer J. C. Scheffer, kon mededelen, dat het le dental in het afgelopen jaar was ge stegen van 388 tot 712. Ondanks de lage contributie is het gelukt een slui tende begroting te krijgen, n.I. op een bedrag van ƒ3041,85. De vergadering, die onder leiding stond van de heer B. v. d. Berg, herkoos de aftredende bestuursleden, de heren Meijers en v. Heerewaarden, en besprak voorts het reeds door ons gepubliceerde winterprogramma. In de rondvraag werd nog eens ge wezen op het belang om toch tijdig aanwezig te zijn als het aanvangsuur van de voorstellingen heeft geslagen. DE BILT ZEGT: Krimpende wind. Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen, voornamelijk in de zuidelijke helft van het land. Over wegend matige wind tussen Zuid en Oost en ongeveer dezelfde middag- temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1