Erich Ollenhauer opvolger van Schumacher Middelburgs financiële posi tie iets minder somber Polderlasten van Walcheren zullen in de komende jaren opnieuw stijgen Sowjet-Unie acht verkort verdrag met Oostenrijk onaanvaardbaar '''SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Duitse socialisten wensen Verenigde Staten van -Europa „Oorlogsverklaring" aan regering-Adenauer Stevenson legt ver antwoording af Prins Bernhard opnieuw naar Zuid-Amerika -'-NIEUWS Bisschop Dibelius naar Moskou Geen onderhandelingen met Oost-Duitsland Voor 1953 nog geen verhoging van dij kg e schot Oud-minister Wemmers zegde Rijkssteun toe bij werken aan zeewering Uitgave Stichting „Keeuwso, Dagblad", Hoofdkantoor t Goes, L. Vorststr. ÖQ, Td. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2436. Giro 274289. Kantoren Viissingen: Lammens traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noardstraat 35. Tel. administratie 2009, TeL redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2287 MAANDAG 29 SEPT. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgelcr, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezeiinge; Ds J. S. Hartjes, Viissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Tcrneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuioema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.39 u., onder 18.21 u. Maan op 17.06 u., onder 2.09 u. Hoogwater Dinsdag 39 Sept.: Viissingen: 11.14 u. 1.67 m., 23.49 u. 1.94 m. Terneuzen: 11.43 u. 1.86 m., u. m. Wemeldinge: 0.10 u. 1.52 m., 12.55 u. 1.42 m. Zierikzee: 12.36 u. 1.22 m., u. m. Het jaarlijkse congres van de West-Duitse sociaal-democraten is geëindigd met de goedkeuring van het politieke program der partij en met de ver kiezing (met 357 van de 363 geldige stemmen) van Erich Ollenhauer, waar nemend voorzitter, tot voorzitter der partij als opvolger van de overleden Schumacher. Vice-voarzltter werd Wilhelm Meilies, fractiesecretaris. Het program wenst spoedig bespre kingen tussen de V.S., Engeland, de Sowjet-Unie en Frankrijk over her eniging van Duitsland. Voorts vraagt het om terugkeer van Duitse krijgs gevangenen en om herziening van alle door de geallieerden uitgesproken vonnissen wegens oorlogsmisdaden. De partij dringt aan op de vorming van een Verenigde Staten van Euro pa, omvattend Engeland en Scandina vië. Het plan voor een „klein Europa" van Adenauer, Schuman en de Gas- peri werd verworpen. Op binnenlands gebied eist de partij socialisatie van de kolen- en staalin dustrie en energiebedrijven als maat regel tegen „discriminatie" van West- Duitsland in de Europese kolen- en staalgemeenschap. Ollenhauer opende op een bijeen komst, waaraan ca. 40.000 mensen deelnamen, de verkiezingscampagne Gouverneur Stevenson, die door de republikeinen was uitgedaagd te zeg gen wie geld hadden gegeven voor en ontvangen van een speciaal fonds voor bepaalde ambtenaren van de staat Il linois, heeft alle namen en feiten, die op deze zaak betrekking hebben, ge publiceerd. Zeer node, omdat de schenkers ano niem hadden wjllen blijven, deelde hij de bijzonderheden mede omtrent de acht vooraanstaande ambtenaren, die 18.150 dollar aan j,giften" hebben ont vangen, en de duizend personen, die hebben bijgedragen tot het fonds, dat, paar Stevenson heeft verklaard, was ingesteld om bekwame mannen ertoe te brengen in regeringsdienst te treden en een kleiner (officieel) salaris te ont vangen dan zij elders kregen. MILITAIRE CONFERENTIE IN WASHINGTON 7 Begin October 2ullen Amerikaanse, Britse en Franse vertegenwoordigers in Washington vergaderen ter bespre king van de toestand in Zuid-Oost- Azie In het bijzonder zal worden ge sproken over de te nemen maatrege len voor het geval, dat China zich in de strijd in Indo-China zou mengen. eiste Ramp met „Kaiyoe Maroe" 31 slachtoffers. Het is thans zeker, dat de 31 op varenden van het Japanse onderzoe kingsschip „Kaiyoe Maroe", onder wie negen geleerden, zijn omgekomen. Het schip is gezonken na een vulkaanuit barsting, die zich Woensdag j.l. nabij een vulkanische rif, dat de geleerden hadden willen onderzoeken, heeft voorgedaan. Het rif bevindt zich on geveer 300 km ten zuiden van Tokio. Verkiezingstocht van Truman begonnen. President Truman is Zaterdagavond met een speciale trein uit Washington vertrokken voor het houden van een verkiezingstocht ter ondersteuning van Stevenson. Zijn dochter Margaret ver- fezelt hem op de reis, die hem door 2 staten zal voeren. „JAVASCHE BANK" WORDT: „BANK INDONESIA". Da naam „Javasche Bank" zal wor den gewijzigd in „Bank Indonesia". Dit werd deor de Indonesische minis ter van Voorlichting, Mononoetoe, me degedeeld na de laatste vergadering van het Indonesische Kabinet, waarin het ontwerp voor de bankwet werd behandeld. Dit wetsontwerp, dat voor ziet in nieuwe statuten van de gena tionaliseerde circulatiebank, werd door het Kabinet met algemene stemmen aanvaard. De L.O.O.I.S. protesteert tegen gratie van Lages. De Landelijke Organisatie van Oud Illegale strijders heeft naar aanleiding van het verlenen van gratie aan Lages een protestschrijven gezonden aan de minister van Justitie. L.O.O.I.S. is van mening, dat, welke motieven hier ook een rol ge speeld mogen hebben, in dit wel zeer bqzonder misdadige geval, recht had behoren te geschieden. De L.O.O.I.S. zal een algemene le denvergadering beleggen om overleg te plegen welke stappen in deze on dernomen dienen te worden, opdat het lecht zijn loop hebben zal. voor 1953 met een „oorlogsverklaring" aan de regering van Adenauer. Hij en de party zouden „de regering van de bezittende klasse" bestrijden, totdat er grondige sociale hervormingen zouden zijn uitgevoerd. Prins Bernhard zal zoals reeds eerder gemeld in November op nieuw enige Zuidamerikaanse landen bezoeken, o.m. Colombia en Peru. De Prins vertrekt op 27 October met een klein gevolg naar Mexico City, waar hij de opening zal bijwonen van de Nederlandse tentoonstelling. Behalve Mexico City staat een be zoek aan Vera Cruz op het program ma. De tocht wordt gemaakt in een toestel van het West Indisch Lijnbe- drijf van de K.L.M. Van Vera Cruz vliegt de Prins naar Bogota. Een tus senlanding zal worden gemaakt in Cartagena in Noord-Colombia. In Peru zullen worden bezocht de hoofdstad Lima en de stad Cuzeno. Op de terugweg zal de Prins op nieuw Colombia aandoen en wel de havenplaats Barranguilla. Op uitnodi ging van de Mexicaanse regering zal hy eind November enkele dagen ver blijven in de badplaats Acapulco aan de Grote Oceaan. Vermoedelijk met een lijntoestel van de K.L.M. zal de Prins dan via de V.S. naar Nederland terugkeren. Hy hoopt enkele dagen in Washington en New York te kunnen vertoeven. De Prins zal omstreeks 3 December op Schiphol landen. RAAD VAN EUROPA ACHTER MOTIE-FENS. De Europese Assemblée heeft Zater dagmiddag vrijwel unaniem een door de Nederlander Fens verdedigde mo tie aangenomen, waarin de regeringen verzocht wordt by alle besluiten van de Navo uit te gaan van het beginsel, dat alle verbonden landen gelijke rechten op de verdediging van hun ge bied hebben. De motie spreekt voorts de wens uit, dat het tempo der off shore-aankopen binnen de Navo aan een op lange termijn berekend plan wordt gebonden, opdat het tot een werkeiyke integratie van de Europese bewapeningspolitiek komt. Geallieerde voorstellen te Panmoendjon, De bestandsdelegaties zijn Zondag in Panmoendjon bijeen geweest, 's Och tends diende luit.-gen. Harrison, leider der geallieerden, voorstellen in ter regeling van de kwestie der krijgsge vangenen. Generaal Nam II, leider der commu nisten, deelde 's middags mede niets nieuws in deze voorstellen te kunnen ontdekken. De geallieerden houden vast aan vry willige repatriëring. Over tien dagen zal opnieuw worden ver gaderd. Moes ta fa Nahas blijft leider der Wafdpartij. Moestafa Nahas zal het leiderschap van de Egyptische Wafdpartij behou den. Volgens een bekendmaking heeft het bestuur der party besloten geen verzoek in te dienen voor registratie krachtens de nieuwe wet op de poli tieke partijen, zolang Soliman Hafez minister van Binnenlandse Zaken is. De militaire commandant van Cairo heeft een „alarmtoestand" afgekon digd na de bekendmaking van dit be sluit. GEEN STAP GEVORDERD Eden verklaart„Wij zullen volhouden De Sowjet-Unie heeft Zaterdag een nota aan de Ver. Staten, Engeland en Frankryk gezonden met betrekking tot het verdrag met Oostenrijk. In deze nota, die een antwoord is op een westelijke nota, waarin aan Rusland wordt meegedeeld, dat de drie landen geen hinderpaal zien voor het sluiten van een verdrag met Oostenrijk en waarin zy een bijeenkomst van de plaats vervangers der ministers van Buitenlandse Zaken voorstellen, waar op het Westeiyke ontwerp-verdrag zou kunnen worden geparafeerd, wordt gezegd, dat het z.g. verkorte verdrag met Oostenrijk niet in overeenstemming is met de besluiten van Potsdam. De Sowjet-regering is bereid deel te nemen aan een viermogendhedencon- ferentie over Oostenrijk, mits het ont werp van het z.g. verkorte verdrag wordt ingetrokken. Minister Eden is Zondagochtend na DAGORDER VAN GENERAAL HASSELMAN. De chef van de generale staf, luit.- generaal Hasselman, heeft naar aan leiding van de oefening Hold Fast de volgende dagorder uitgegeven „Ik betuig aan alle officieren, on derofficieren, korporaals en soldaten, die aan de oefening Hold Fast hebben deelgenomen, myn waardering over hetgeen bij deze oefening is verricht. Er is op elk gebied een grote vooruit gang. Staven en troepen kunnen met voldoening op de oefening terugzien en met vertrouwen voortgaan op de ingeslagen weg". Loonsverhoging in landbouw gaat 28 September in. Na overleg met het college van Rijksbemiddelaars is besloten de reeds eerder aangekondigde loonsverhoging hi de landbouw voor vakarbeiders in de akker- en weidebouw en veehou derij op 28 September te laten ingaan. Zulks geschiedt op dezelfde dag als het ingaan van de verhoogde premies voor het bedrijfspensioenfonds van de landbouw. In Venetië is Zaterdagavond de 67- jmuge Australische dokter John Dale hd van de Australische immigratie- nn^i11^16 ln,Den Haaë. bij een auto- ongeluk om het leven gekomen. Zijn echtgenote werd gewond. DE HEER E. VISCH TWEEDE KAMERLID. Jhr mr G. A. M. J. Ruijs de Beeren- brouck heeft zyn benoeming tot lid der Tweede Kamer niet aangenomen. Op de betreffende lijst volgt de heer W. J. G. Peters te Venlo, die echter voor de vervulling van deze vacature niet in aanmerking wenst te komen. Hetzelfde is het geval met de daarop volgende candidaat, de heer J. M. Achten, te Horst. In verband hiermede heeft de voor zitter van het Centraal Stembureau benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer de heer E. Visch te Hilversum. De Franse minister-president, Pinay, heeft bekendgemaakt, dat hij van plan is een nieuwe staatslening uit te schrijven. Het Jordaanse Ka binet heeft aan de regentschapsraad zijn ontslag aangeboden. De acht leden van de Franse expeditie naar Kenya hebben het hoogste punt van de Kilimandjaro bereikt. Dit is tevens de hoogste top van geheel equatoriaal Afrika. Schacht is Zaterdag van een bezoek van een week aan Egypte in Duitsland teruggekeerd. Hij verklaar de „overweldigend vriendschappelijk" ontvangen te zijn en ook ,zeer be langwekkende besprekingen" met Prins Feisal van Saoedi-Arabie te heb ben gevoerd. Een „Canberra"-straalbommenwer- per van de Britse luchtmacht is in minder dan tien uur van Londen naar Nairobi, een afstand van 7166 km, ge vlogen. Onderzeeboten van onbe kende nationaliteit zijn aan de Zuid kust van Celebes gezien, aldus berich ten uit Makassar. Vissers hebben de onderzeeboten enige malen overdag en 's avonds ongeveer 1 km van de kust af waargenomen. zijn officieel bezoek aan Oostenrijk per vliegtuig naar Engeland terugge keerd. Voor zijn vertrek verklaarde hij, dat Engeland al het mogeiyke zal doen om tot een regeling te komen, lie Oostenrijk werkelqke onafhankelijk heid zal geven. „Welke belemmeringen er ook mo gen zqn, wij zullen volhouden", zo verklaarde Eden. Auto onder electrische trein. Gisteravond is een personenauto uit Rotterdam op de spoorwegovergang aan de Hogeweg te Amersfoort ge grepen door een uit de richting Apel doorn komende electrische trein. De afsluitbomen waren gesloten. De vier inzittenden overleefden wonder boven wonder het ongeval. Slechts twee lie pen verwondingen op. Bisschop Dibelius, voorzitter van de Evangelische Kerk voor geheel Duits land, heeft een uitnodiging van de Moskouse metropoliet, Nicolai, van de Russische orthodoxe kerk, aanvaard om een bezoek aan Moskou te bren gen. Dit bezoek is vastgesteld op eind November en zal enkele dagen duren. Bisschop Dibelius zal worden verge zeld door een aantal vertegenwoordi gers van de Evangelische Kerk, o.w. bisschop Hugo Hahn van Dresden, die in Estland is geboren en onderwijs heeft genoten aan het gymnasium te Leningrad. Volgens kerkelijke functionarissen hoopt Dibelius politieke kwesties, die de kerk betreffen, te kunnen oplossen. De Duitse eenheid is de voornaamste hiervan. Jakob Kaiser, de Westduitse minis ter voor zaken geheel Duitsland be treffend, heeft in een radiorede ver klaard, dat het niet mogelqk is met de Oostduitse regering besprekingen te voeren. „Propaganda en buitenland se bajonetten kunnen nooit gezag, ver kregen door vrije keus van het volk, vervangen", aldus de minister. Kaiser noemde het door een Oost duitse delegatie in Bonn overhandigde memorandum over de Duitse eenheid „slechts een imitatie" van de jongste Russische nota aan de Westelqke geal lieerden over dit onderwerp. In dit memorandum worden besprekingen tussen Oost- en West-Duitsland voor gesteld. Saadi el Moenla, een voormalige pre mier, heeft zyn pogingen een voorlo pige Libanese regering te vormen, welker onmiddeliyke taak het zal zijn de kieswet te wijzigen, het bestuur te zuiveren en de weg te effenen voor nieuwe verkiezingen, opgegeven. GEEN ZEEUWSE TENTOON STELLING IN 1953 7 In de Middelburgse gemeentebegro ting staat een opmerking, die meer dan gewone aandacht verdient, n.l. deze: „Er bestaat geen zekerheid, dat de algemene Zeeuwse tentoonstelling 1953 doorgang zal vinden. Het aandeel, waar voor de gemeente in een ev. tekort zal worden aangesproken, zal achteraf worden gedekt. De in vorige jaren reeds gevormde reserve zal uiteraard daarop in mindering worden gebracht." B. en W. hebben gemeend de bq- drage voor het garantiefonds, waartoe vorig jaar f 6250 op de begroting stond, nu memorie te moeten ramen. Betekent dit alles nu werkelijk, dat de tentoonstelling, die t.g.v. het 850- jarig bestaan van Middelburg volgend jaar zou worden gehouden, van de baan is? De raadszitting, waarin de begro ting zal worden behandeld, zal wel enige klaarheid in deze zaak brengen. Maar de begroting voor 1.953 vertoont nog een tekort van 76.782,26 Voor het eerst na de bevrijding is de Middelburgse gemeentebegroting op een dusdanig tijdstip ingediend, dat de behandeling in de raad kan plaats vinden voor het begin van het begrotingsjaar. B. en W. hebben hierover in de begeleidende nota hun vreugde uitgesproken. Zjj willen de begroting nog vóór 1 November a.s. toezenden aan G.S. en zij streven ernaar om het volgend jaar de begroting vóór 1 September aan te bieden. Geeft het tijdstip van indiening reden tot vreugde, omtrent de algemene financiële toestand der gemeente kunnen B. en W. nog niet optimistisch zijn. Toch komt het hun voor, dat de toekomst niet zo somber schijnt als ten tijde van het aan bieden van de begroting voor 1952. Het spijt B. en W., dat het niet gelukt is een sluitende begroting aan te bieden. Al zijn de ramingen zeer scherp gesteld, toch vertoont de begroting een tekort aan middelen van ƒ76.782,26. In de toelichting wijzen B. en W. opnieuw op de onzekerheid, die be staat omtrent de Rijksuitkeringen nu de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten nog altijd niet definitief is geregeld. Voor het werkelijk slui tend maken van de begroting is het wachten op de ontwikkeling der fi nanciële verhouding. B. en W. ver wachten, dat gezien de grote tekorten, die de begrotingen voor 1953 van de grotere en grootste gemeenten verto nen, de Rijksuitkeringen verhoogd zullen worden. EEN ZWARE LAST. B. en W. hebben enkele begrotings posten onder de bijzondere aandacht van de raad gebracht. Daarbij wordt erop gewezen, dat de exploitatie van het Stadhuis een zware last op de ge meente legt. De omvang is moeiiyk nauwkeurig te ramen. Het verschil ten opzichte van 1952 bedraagt reeds 12.000. Zo is o.m. voor verlichting en verwarming inplaats van 20.000, 30.000 uitgetrokken. Voor de burger- lqke verdediging wordt ƒ7500,ge vraagd. Al zijn de kosten van het ge meentelijk politiecorps niet hoger dan vorig jaar, toch vervult deze tak van de gemeentehuishouding hen met zorg. De Rijksbijdrage in de kosten is volgens het college veel te laag. Een bewijs daarvoor is, dat er 15.000,— bijgepast zal moeten worden uit de gemeentekas. Niettegenstaande de betrekkelijk korte tqd geleden ingevoerde verho ging van de slachthuisrechten, ver toont het nadelige saldo van de slacht huis- en keuringsdienst een gestadige stijging (ƒ8009,48 in 1952; thans ge raamd op ƒ18.950,58). B. en W. zien dit met lede ogen aan. Stijging der vleesprijzen doet uiteraard de koop krachtige behoefte aan vlees dalen en het aantal geslachte dieren teruglopen. Ook hier zullen maatregelen genomen moeten worden, doch B. en W. weten nog niet welke. Wat de bedrijven betreft wordt nog opgemerkt, dat voor het gasbedrqf re kening is gehouden met de levering van lange-afstandsgas uit Sluiskil per 1 Januari a.s. MEER SUBSIDIE. B. en W. hebben evenals vorig jaar gemeend het subsidie voor het kleu- teronderwqs met 5 per leerling te moeten verhogen en op ƒ40 te bren gen. Het college ontkent echter niet, dat dit bedrag nog aan de lage kant is, gezien de werkelijke kosten per leerling. Verslechtering van de algemene maatschappelijke toestand spiegelt zich uiteraard direct af in de begro ting van de Dienst voor de Maatschap pelijke Zorg. Het verlies van deze dienst zal in 1953 niet minder dan ƒ59,159,91 bedragen. Wat de Dienst Herbouw Middelburg betreft wordt opgemerkt, dat een ge leidelijke opheffing de voortdurende aandacht heeft. HET VERLANGLIJSTJE. „Tevergeefs", zo schrijven B. en W., „zult u in de begroting zoeken naar ramingen van voorgenomen kapitaals- werken. Wij hebben gemeend op deze begroting geen enkel kapitaalswerk te moeten ramen, met uitzondering van kapitaalsverstrekking aan de bedrij ven". Zij stellen zich voor bq ieder uit te voeren kapitaalswerk een afzon derlijk voorstel aan de raad te doen. Hoewel op de begroting geen post is uitgetrokken, staan in de toelichting enkele kapitaalswerken, die in de loop van 1953 aan de beurt zullen komen. Tot de buitengewone werken behoren: uitdiepen riool watergang naar Veere 18.000)herstel Seisbinnenbrug 18.000)vernieuwing van de Vlis- singse brug (ƒ60.000); riolering Poe- lendaelesingel (ƒ4000); aanleg sport terreinen (ƒ55.000); herstel molen Viissings Bolwerk (ƒ28.200). Alles bij een vergen deze werken een bedrag van 183.200. Tot de buitengewone werken, die in verband met de wederopbouw uit voering verdienen, behoren: aanleg uitvalsweg HerengrachtSeisbuiten- brug 65.000)herstel sluis Stads- schuur (ƒ27.500); brug over de He rengracht in verband met de nieuwe uitvalsweg 65.000)herstel bestra tingen en riolering (ƒ45.000). Met al deze werken is in totaal ƒ202.500, gemoeid. De voorzitter van de Polder Walcheren, mr. dr. R. W. Graaf van Lynden, heeft Zaterdagmorgen tijdens de algemene vergadering ernstig gewaarschuwd voor de heffing van een te laag dijkgeschot. Hij zei zich thans te kunnen verenigen met een gelijke heffing voor 1953 als dit jaar het geval was, t.w. ƒ50,— na schotbaar en ƒ41,80 per ha vrij land. Hy verheelde daarbq niet, dat de begroting voor 1953, die kort daarop z.hjs. werd aangenomen, aan de krappe kant was. De voorzitter meende, dat in de komende jaren het dijkgeschot nog aanmerkelijk zal dienen te worden verhoogd. Niet alleen moet een achterstand worden weggewerkt, maar het gereed komen van de herverkaveling zal nieuwe zwaardere lasten op de Polder Walcheren leggen, zoals verhoging eter kosten voor het onderhoud van de wegen en voor de bemaling. De vergadering begon met de mede deling, dat de heren mr. J. H. C. Heyse, jhr. ir. H. L. Boogaert en mr. P. Loeff afwezig waren. Na onderzoek van de geloofsbrieven werden de her kozen commissarissen, de heren mr. J. A. Dumon Tak, mr. W. F. E. Baron v. d. Feltz, D. Gideons, H. M. v. d. Putte, W. Verhage Pzn en H. J. Vol kers, toegelaten. Na het rapport van de financiële commissie, uitgebracht door de heer K. J. van Loo, werd de Polderrekening over 1951 onveranderd goedgekeurd. In een toelichting op de begroting zei de voorzitter, dat er een tekort is van 550.000,In de oorlog kon wei nig of geen onderhoud uitgevoerd wor den aan de zeeweringen en er werd ook geen reserve gevormd. Zo zit de Polder voor het inhalen van een ach terstand, die niet door het Rijk als oorlogsschade wordt aangemerkt. Het grootste deel van het tekort zal ver moedelijk voor rekening van de Pol der blijven. Er is nog niets bekend over de grootte van de nog te ontvan gen financiële bijdragen van het Rijk. STEUN VAN HET RIJK. Graaf van Lynden wees er op, dat de zeewering van Westkapelle zorg baart. Er is echter een nota van de Rqkswaterstaat ontvangen over het onderhoud. Men zal nu besprekingen gaan voeren met de hoofdingenieur- directeur van de Rqkswaterstaat in Zeeland om tot een gemeenschappelqk standpunt te komen. Dan zullen defi nitieve voorstellen naar Den Haag gaan en zal de minister beslissen over de tegemoetkoming van het Rijk in de zware lasten van het onderhoud. De vorige minister van Waterstaat, zo deelde de voorzitter mede, heeft reeds toegezegd, dat het Rqk financiële steun zal verlenen. De voorzitter becijferde, dat het on derhoud veel duurder is dan vroeger. Daarom zal in de toekomst ongetwij feld een verdere verhoging van het dijkgeschot geboden zijn. Baron v. d. Feltz verklaarde ge schrokken te zijn door de toelichting en wees erop, dat het Rqk een taak heeft bq de oeververdediging van Walcheren, daar het gaat om een Ne derlands belang. Ook de heer J. Bos- selaar pleitte voor extra vergoeding van het Rqk. Hij vond het niet zo erg de hogere polderlasten in de toekomst te heffen. De herverkaveling verhoogt de productiviteit van de grond en dus zal het de boeren in de toekomst be ter gaan en is er minder bezwaar te gen hoger dijkgeschot. De voorzitter was het daar niet he lemaal mee eens. „Wij hebben nu een tqd van hoogconjunctuur in de land bouw", zo zei hij, „es men kan hoge lasten opbrengen. Wat er over enkele jaren in de landbouw omgaat, weten wij niet, wellicht een laagconjunctuur, waardoor de hogere lasten dubbel zwaar wegen". De heer C. Holthuijzen vroeg hoe lang de voorzitter nog sombere klan ken zou laten horen en tot hoe lang hq het dqkgeschot wilde opvoeren. Op dit laatste kon Graaf van Lynden geen antwoord geven, doch wat het eerste betreft zei hq: „Tot de achterstand ge heel is ingelopen". EEN MEEVALLER. Bij de behandeling der begroting kon nog een meevaller worden ge- meid. De achterliggende polders, die lozen op het gemaai te Ritthem, wil den geen suatiegeld betalen. Bij K.B. is nu uitgesproken, dat wel aan de Polder Walcheren betaald moet wor den. Dit levert jaarlijks bijna 2000,— op. Men heeft nu ook de achterliggen de polders, die lozen op het gemaal te Veere, gemaand de suatiegelden te gaan betalen. Bq de vaststelling van het dijkge schot merkte mr. 'Th. Portheine op, dat de helling nog altijd naar de outte metingen gebeurt. Inmiddels vindt de herverkaveling doorgang en ontstaan er onbillqkheden. Hq wenste, dat de definitieve toedeling van de kavels door de Herverkavelingscommissie spoedig zou geschieden en vroeg het dagclqks bestuur bq de commissie hierop aan te dringen. Met algemene stemmen werd de motie goedgekeurd. Een kasgeldlening voor 1953 ten be drage van maximaal anderhalf milli- oen werd goedgekeurd. In de finan ciële commissie voor 1953 en 1954 werden benoemd de heren mr. Th. Portheine, H. J. Volkers en S. A. Ver- sluijs. Bij de rondvraag vroeg de heer K. J. van Loo binnenkort weer een excursie te houden. De voorzitter be loofde in het voorjaar een excursie te zullen uitschrijven, waarbij de zeewe ring en de duinen bij Oostkapelle zul len worden bezocht. WEINIG STRIJD IN RONDE VAN GOES. Zeterdagmiddag werd te Goes een Wielerronde voor amateurs verreden. Het gure weer en daarna de hevige regen deed de animo bq de renners spoedig bekoelen. Bovendien had men het parcours verkeerd gemeten (het bleek 1300 meter in plaats van 900 meter te zqn), zodat de wedstrijd met een tiental ronden moest worden be kort. Het was toen reeds te laat voor de renners om nog een serieuze strqd te ontketenen. Van de 30 renners waren er halver wege nog maar 12 in de strqd. Ook wereldkampioen Piet van Heusden had wegens pech de strqd moeten staken. Toen er nog ongeveer 10 ronden te rij den waren, ging A. van Dongen uit Princenhage er alleen vandoor. Het was de eerste ernstige uitlooppoging en deze had het gewenste succes. Steeds meer vergrootte hy zijn voorsprong en tenslotte ging hq met ongeveer een halve ronde voorsprong als eerste over de eindstreep. De uitslag was: 1. A. v. Dongen, Princenhage; 2. H. Glerum, St. Willibrord; 3. J. van Osta, Oude molen; 4. Jos. Roovers, Etten; 5. N. van Est, Fqnaart; 6. P. de Bruyn, Roo sendaal; 7. H. v. d. Kloot, Zundert; 8. J. Koning, Breda; 9. W. Heeren, Ruc- phen; 10. R. v. d. Veeken, St. Willi brord. Een excursie naar het K.N.M.I.-station. Ter opening van het winterseizoen hebben Zaterdagmiddag Zeeuwse le den van de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrenkunde een excursie gemaakt naar het station van het K.N.M.I. te Souburg. De rondgang werd geleid door de hoofdobservator, de heer P. den Bleqker, die een duidelijke uiteenzet ting gaf van de instrumenten in het station. De observator L. Dreqgers toonde aan, dat de regen, die 's mid dags was gevallen, 16.000 liter per ha bedroeg. Na de rondgang werd nog druk gediscussieerd over verschillen de weersomstandigheden en over alles dat maar met het weer te maken had. De voorzitter moest tenslotte een eind maken aan deze gezellige discussie. Hij dankte de observators hartelijk voor deze leerzame middag. Ds G. D. L. Brederveld verbond zich aan de Geref. kerk van Souburg. Na een vacature van bqna een jaar ontving de Geref. kerk van Souburg gisteren in ds G. D. L. Brederveld, ge komen van Mechelen (België), haar nieuwe herder en leraar. Hij werd des morgens bevestigd door zijn broer, ds J. E. Brederveld te Helmond, met een predikatie over Openb. 1 1216. Na de bevestiging zong de gemeente de nieuwe predikant toe Psalm 134 3. Des middags deed ds Brederveld zqn intrede. Hij preekte over 2 Cor. 4 5 en 6. Na de preek sprak eerst ouder ling E. Tange hem toe namens de ker- keraad. Op zqn verzoek zong de ge meente Gezang 8 6. Daarna werd het woord gevoerd door ds A. Verschoor namens de classis en als consulent, door ds J. D. de Stoppelaar, Ned. Herv. predikant en door burgemeester .a. H. S. Stemerding. Ds Brederveld dankte allen voor de goede woorden en voor de liefde, waarmede hij en zijn gezin wa ren ontvangen. DE BILT ZEGT Nu en dan buien. Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien. Zwakke tot matige wmd, aanvankelijk uit zuidelijke, later uit westelijke richtingen. Iets lagere mid- dagtemperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1