ATLANTISCH GEBIED HEEFT TE WEINIG VLOOTSTRIJDKRACHTEN Communistisch-Westelijk complot om de gedeeldheid van Duitsland te handhaven r WÊÊfÊÊÊ Admiraal Mc Cornick is tevreden over de oefening, die slechts in een beperkt gebied werd gehouden CONTRACT GETEKEND VOOR 32 MIJNENVEGERS SNIPPER A V i'* NIEUWS k =„Het lood is in de pot 1" St. Laurens heeft de primeur v De „Piet Hein" in Koreaanse wateren Adenauer: „De onthullingen kunnen van beslissende betekenis zijn voor de buitenlandse politiek Corpulente „mevrouw" maakt tournee door Nederland PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Main Brace leerde Om te gedenken J Uitgave s Stichting „Zeeuwsch" Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammens traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen D^kstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 3o JAARGANG No. 2286 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 et. per woord AATESIDAG 27 SEPT. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; B. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.36 u., onder 18.26 u. Maan op 16.27 u., onder u. Hoogwater Zondag 28 Sept.: Vlissingen: 8.22 u. 1.25 m., 21.16 u. 1.40 m. Terneuzen: 8.49 u. 1.44 m., 21.40 u. 1.60 m. Wemeldinge: 9.45 u. 1.19 m„ 22.34 u. 1.35 m. Zierikzee: 9.25 u. 1.04 m., 22.18 u. 1.20 m. ONGETWIJFELD vormen de dikke boekwerken, die de Parlementaire Enquêtecommissie tot dusverre het licht heeft doen zien als resultaat van haar onderzoekingen, zeer leesbare lectuur. Verhalen van dappere man nen en vrouwen, die hun leven en hun vermogen in de waagschaal heb ben gesteld om verdrukten en honge renden te helpen, verhalen hoe sluw heid gesteld werd tegenover bruut ge weld en hoe slimheid en doorzettings vermogen zegevierden over stompe hardheid, vinden altijd een gespannen lezend publiek. En dit temeer omdat iedereen de toestanden kent, waar over verteld wordt en iedereen met zijn eigen belevenissen de verhalen kan aanvullen. Daarom behoren de uittreksels, die de kranten na het ver schijnen van een nieuw deel aan hun lezers plegen voor te zetten, tot de meest gelezen lectuur. Dat is goed.... als men ze maar op de juiste wijze leest. Wie hierin niet anders ziet dan een middel om zijn weetgierigheid of zijn sensatie zucht te bevredigen, is beslist fout. Daartoe zijn deze verhalen in geen geval geschreven. Men dient te be denken dat hier een parlementaire commissie aan het werk is, een com missie die het werk doet dat in de oorlogsjaren niet mogelijk was: con trole uitoefenen op de daden en han delingen van een regering. Toen kon dit niet nu kan het welomdat de democratie gezegevierd heeft over de dictatuur. Deze verslagen vormen het bewijs, dat wij nog in vrijheid kunnen leven en als zodanig vormen zij een monument, dat tot nadenken dwingt. Tot nadenken over de waar de van een democratische regerings vorm en tot nadenken over de vraag hoe wij die regeringsvorm ongerept kunnen houden. En ook stemmen zij tot dankbaarheid jegens God, die ons nog die vrijheid schenkt. DAT IS EEN FACET maar er is nog een geheel ander: door 'n nauwgezet onderzoek brengt deze commissie veel aan het licht, dat tot dusverre slechts vermoed kon worden of nog geheel duister was. Het zoek licht wordt even fel gericht op de laksheid van sommigen, die zich ook nu nog óp de borst slaan en pochen op hun heldendaden, als op de moed van anderen, die nog altijd met een scheef oog worden aangekeken, „om dat je toch eigenlijk niet wist wat je aan ze had!" In het thans ver schenen zesde deel zijn hiervoor weer voorbeelden te over te vinden. Ook voor dit nauwgezette onder zoek kan men de commissie dankbaar zijn. Dat zij op verschillende punten tot een ander oordeel komt dan de commissie-Vorrink, de z.g. Pakketten commissie, behoeft geen verwondering te wekken. Het is nu eenmaal zo, dat in feite alleen de geschiedschrijver, die de beschikking heeft over alle in het geding zijnde feiten, in staat is een zo goed mogelijk oordeel te nog niet in staat voldoende afstand geven. De Pakkettencommissie was nog niet in staat voldoende afstand te nemen, de parlementaire commis sie heeft dat beter gekund, ook al omdat intussen al weer zoveel tijd verstreken is. Voor haar conclusies kan men dan ook dankbaar zijn en men zal er goed aan doen er lering uit te trekken, indien wij wat God verhoede! ooit weer in dezelfde droeve omstandigheden zouden komen te verkeren. NOG OP EEN PUNT willen wij wijzen: vele Nederlanders, in het bijzonder zij, die in de Westelijke pro vincies ten volle geleerd hebben wat het woord honger betekent, zullen het de Engelsen en in het bijzonder Chur chill kwalijk nemen dat deze een zo onverbiddellijke houding hebben aan genomen als het er om ging de blok kade te doorbreken ten gerieve van de naar voedsel snakkende Neder landers. Terecht spreekt de parlemen taire commissie hierover geen oordeel uit: dit Engelse beleid te beoordelen is immers niet haar taak. S DAT KWALIJK NEMEN, die wrok juist? Na ons gevoelen dient men zich toch wel in de situatie, waarin Engeland verkeerde, te ver plaatsen: dat volk leed op een an dere manier onder de oorlogsslagen dan wij, maar het bloedde niet min der uit vele wonden. Door onverbid delijke hardheid, met bloed en zweet en tranen heeft het de strijd gewon nen. Laat men het veeleer zo zien, dat wij samen met die geallieerden leden en streden, wij in een bezet land, zij in een vrij land. Maar samen! En dat wij samen tot de overwinning zijn gekomen. Onze honger was een deel van de tol, die voor de zege be taald moest worden. Dat wij die be taald hebben, strekt ons tot eer. Een eer, die we bezoedelen door er ach teraf over te klagen. Prinses Irene bezocht Bijbel- tentoonstelling. Gistermorgen heeft H. K. H. Prinses Irene een onofficieel bezoek gebracht aan de bijbeltentoonstelling, die deze week gehouden wordt in de St. Joriskerk te Amersfoort. In gezel schap van haar klassegenootjes van het lyceum te Soestdijk, maakte de Prinses onder leiding van ds Visser, één van de inrichters van de expo sitie, een rondwandeling van een uur langs de stands. I Admiraal McCormick, opperbevelhebber van de Noord-Atlantische strijd krachten in het gebied van de Atlantische Oceaan, heeft gisteren aan boord van de Amerikaanse kruiser Columbus tegenover journalisten, die de oefe ning Main Brace hebben bijgewoond, verklaard, meer strijdkrachten nodig te hebben. De admiraal zei niet geheel tevreden te zijn gezien de omvang van de strijdmacht, nodig om het Atlantische gebied te beheersen. McCormick waarschuwde de journalisten zich niet te laten misleiden door de grootte van de strijdmacht, die opgetreden was in een klein deel van zijn zeer uitgestrekt commandogebied. Omtrent de oefening Main Brace zelf zei hij: „Ik ben van oordeel, dat wij uit deze oefening met achting voor elkaar te voorschijn zijn geko men. Dit heeft betrekking op alle landen, die hebben deelgenomen". De oefening was zeer geslaagd en men had de laatste dagen grote vorderin gen gemaakt bij de samenwerking en coördinatie. In sommige kringen, zo vervolgde de admiraal, had men ge meend, dat de opzet voor het ogen blik te groot was. Zelf was hij ech ter van oordeel geweest, dat zij zo snel mogelijk gehouden diende te worden. Admiraal Brind zei, dat de oefe ning een in het oog springend resul taat was van de samenwerking binnen de N.A.V.O. Strijdkrachten uit de ge hele Westelijke wereld waren tezamen gekomen en hadden een operatie uit gevoerd, alsof zij dit reeds jaren deden. De Baltische fase, beperkt binnen een linie op dertig mijl ten Oosten van Bornhoim, slaagde. De oefening van Bornhoim had geen speciale be tekenis en was slechts gericht op de locale defensie. De verschilpunten tussen de deel nemende strijdkrachten waren slechts detailkwesties en vormden geen prin cipiële kwestie. Tegen moordenaars van boswachter 20 jaar geëist. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren de 43-jarige koopman H. P. en de 32-jarige los-werkman M. Chr. P., beiden uit Bussum, terzake van moord op de 58-jarige boswachter A, van der Schagt, op 17 Juni 1947, op de Loosdrechtse heide, veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek. De procureur-generaal had tegen de koopman 20 en tegen de los- werkman 15 jaar geëist. OPDRACHT VAN 140 MILLIOEN GULDEN In het gebouw Torenstraat te Den Haag, waar de hoofdafdeling materiëel van het ministerie van marine is gevestigd, is gisteren het contract, betreffende de bouw van 32 mijnenvegers voor de Konink lijke Marine, getekend door de mi nister van marine, ir C. Staf, ener zijds en door de oudste directeur van Wilton-Feyenoord, ir S. van West, anderzijds. Aanwezig waren o.m. de staats secretaris van marine, vice-admiraal H. C. W. Moorman, de vlagofficier materiëel vice-admiraal F. Stam, de secretaris-generaal van het ministerie van marine en de heer J. J. van Hou ten, de vertegenwoordiger der Ameri kaanse marine, Captain R. S. Hitch cock. Wilton-Feijenoord fungeert als hoofd aannemer. De contracten tussen de hoofdaannemer en de overige deel nemende werven, werden terstond na de ondertekening van het hoofdcon tract getekend. De werven zijn: N.V. „G. de Vries Lentsch" te Amsterdam, De Haan en Oerlemans te Heusden, E. J. Smit Zn, N.V. te Westerhroek (Hoogezand), Ook Nederlandse oorlogsschepen zijn na de oefening Main Brace de haven van Kopenhagen binnengelo pen. Matrozen van verscheidene na tionaliteiten hebben behoorlijk op de goede afloop van de oefening gefuifd. De politie had het er aardig druk mee. Pinay heeft zich optimistisch over Frankrijks financiële positie uitgela ten. Gistermiddag is uit Rotterdam de „Sibajak" vertrokken met 952 emi granten voor Nw.-Zeeland aan boord. Een straaljager is ten N.O. van Engeland in zee gestort. Van het vliegtuig is geen spoor mee te be kennen. N.V. Gebr. Pot te Bolnes, N.V. Scheepsbouwunie te Groningen, N.V. Werf Gusto te Schiedam, J. en K. Smit's Scheepsbouwwerf, N.V. te Kinderdijk, L. Smit Zn te Kinder- djk, N.V. Arnhemse Stoomsleephel ling Maatschappij te Arnhem, Werf de Noord te Alblasserdam, Verschure Co.'s Scheepswerf en Machine- fabriek, N.V, te Amsterdam, Scheeps werf de Groot en van Vliet te Slik kerveer en de Haarlemse Scheeps bouw Maatschappij te Haarlem. Na de ondertekening overhandigde vice-admiraal F. Stam aan ir S. van West een chèque ten bedrage van 10 pCt van de totale bouwsom, die circa f 140.000.000.bedraagt. Van de 32 mijnenvegers worden er 18 gebouwd voor Amerikaanse rekening, de ove rige 14 worden bekostigd uit het tegenwaardefonds. T oekomstmuziek. Menige Middelburger in dr nabij heid van de Lange Jan moet gister middag even vreemd hebben opge keken, toen er hoog uit de toren klokkenklanken kwamen. De klok ken moeten echter nog in de „stoe len" geplaatst worden en de elec- trische installatie moet nog worden beproefd. Hierover kan men op pa gina 7 meer lezen. De twaalf slagen, die omstreeks het middaguur uit de toren klonken, waren het gevolg van een initiatief van de werklieden, die Middelburg wilden laten genie ten van de toekomstmuziek, die werkelijkheid zal worden als de Lange Jan in 1953 voltooid zal zijn. Tweede prijs voor fruit uit Kapelle. De groenten- en fruittentoonstel- ling Amato, die van 23—27 September wordt gehouden in de Centrale Markthallen te Amsterdam, geniet 'n overweldigende belangstelling. Donderdag zijn de Zeeuwse groen ten- en fruitcommissaris en verschil lende Zeeuwse veilingmensen er ge weest. De tweede prijs voor het tentoon gestelde fruit was voor de grossier W. v. d. Eykel met een stand fruit van de veiling Kapelle-Biezelinge. KANSEN VOOR AFGESTU DEERDE NEDERLANDERS IN ZlIID-AFRIKA. Bij de Stichting Landverhuizing Nederland is een verzoek binnen gekomen om Nederlandse afgestudeer den voor een aanzienlijk aantal spe cialistische vacatures bij het departe ment van landbouw van de Unie van Zuid-Afrika. De vacatures zijn op het gebied van de biochemie, de land- bouw-chemie, het natuurkundig bo demonderzoek, bodem-microbiologie, spectrografie, plantenphysiologie, phy- to-pathologie, entomologie, genetica en dier-physiologie. Ook worden er werk tuigbouwkundige en civiel-ingenieurs gevraagd. In November a.s. zullen Zuid-Afri kaanse autoriteiten hier te lande de sollicitanten, die zich voor deze vaca tures aanmelden, ontvangen. Ook het Zuid-Afrikaanse departement van bosbouw heeft Nederlandse academici gevraagd, wier sollicitatie reeds deze maand wordt ingewacht. De regering van communistisch China is van plan binnenkort te Pe king een conferentie te beleggen van de communistische partijen in Azië, ten einde deze op de hoogte te stel len van de ontwikkeling der Chinees- Sowjetrussische politiek na de confe rentie te Moskou. DE PARLEMENTAIRE ENQUETE-COMMISSDE kort na de oorlog ingesteld om een onderzoek in te stellen naar het regeringsbeleid in de jaren '40—'45, is gereed ge komen met het zesde deel van haar verslag, ditmaal hande lend over de hulpverlening aan de in gevangenissen en con centratiekampen zuchtende Ne derlanders en aan de honge rende landgenoten. Het is een zeer lijvig boekwerk, dat zowel van veel leed als van veel heldenmoed getuigt. Onze par lementaire redacteur heeft de markantste dingen hieruit naar voren gehaald op de blad zijden 3 en 5 vindt men deze verhalen. Maandag hopen wij nog enkele andere gegevens uit het rapport te kunnen publi- IL- „Wij vinden het werkelijk een zeer origineel plan en willen dan ook alles in het werk stellen om aan de uitvoering ervan mede te werken!" Zo schreef iemand uit St. Laurens namens een groepje jongelui, die graag hun beste beentje willen voorzetten om in hun woonplaats een gezellige „Zeeuwsch Dagblad"-avond in elkaar te zetten. Aan allerlei avonden, van de J.V., de M.V., de Chr. Zangvereniging,- geven zij hun medewerking en nu willen zij ook wel eens hun krachten beproeven op het door Jan Holland speciaal voor ons geschreven spel: „Het lood is in de pot!" Zo zal het niet lang meer duren of de datum van de eerste „Zeeuwsch Dagblad-ontspanningsavond" zal kunnen worden vastgesteld. Als er niets tussen komt heeft St. Laurens de primeur. Hoeweluit allerlei plaatsen komen al verzoeken om inlichtingen en het is niet onmoge lijk, dat we op een gegeven ogenblik een keuze zullen moeten maken. En wie dan het eerst gekomen is, die maalt het eerstBij de directie van ons blad kan men te allen tijde inlichtingen verkrijgen. De Belgische ministerraad heeft besloten aan het parlement ter goed keuring voor te leggen twee op 5 September j.l. te Brussel in Benelux- verband door Nederland, België en Luxemburg ondertekende overeen komsten. De „Piet Hein" neemt geregeld actief deel aan de strijd in de Koreaanse wateren. Een foto van het vaartuig in volle vaart, genomen uit een Amerikaanse helicoptère. OPZIENBARENDE VERKLARING VAN WEHNER De Westduitse kanselier Adenauer heeft gisteren per speciale koerier een brief laten bezorgen aan Herbert Wehner, een lid van het sociaal-democra tische partijbestuur, die op het ogenblik deelneemt aan het congres van zijn partij te Dortmund. Adenauer verzoekt daarin hem te vertellen wat hij eventueel weet van een Oost-West complot ter handhaving van de huidige gedeeldheid van Duitsland. Volgens Duitse persberichten heeft Wehner namelijk op het congres ver klaard, dat hij binnenkort onthullingen zou doen, waaruit zou blijken, dat de achterhoeden van de Duitse communisten en van de strijders voor een klein-Europese oplossing reeds met elkaar in verbinding zijn getreden, uit gaande van de gedeeldheid van Duitsland. In -zijn brief zegt Adenauer o.m.: „De onthullingen kunnen van beslis sende betekenis zijn voor maatrege len op het gebied van de buitenlandse politiek". Het Westduits kabinet heeft met grote belangstelling kennisgenomen van Wehners beweerde uitlating. De geruchtmakende woorden van Wehner op het Congres waren: „Wij moeten en zullen aan het licht bren gen, dat de mensen achter de Duitse communisten en de Oostduitse (com munistische) socialistische eenheids partij in feite reeds in verbinding staan met de mensen achter de bouw van een klein Europa. Dit zijn de contactmannen tussen de officiële vertegenwoordigers van de Franse en van de Russische poli tiek en wij zullen ze steeds weer aan wijzen". In welingelichte kringen te Parijs noemt men de berichten over geheime Frans-Russische besprekingen aan gaande het Duitse vraagstuk geheel verzonnen. CONGRES S.P.D. Het congres var. de S.P.D. heeft een Record-aanvoer van hard fruit in Kapelle. Gisteren was er op de veiling te Kapelle een aanvoer van niet min der dan 15.000 kisten appels en peren. Dit is ruim 350.000 kg. Nog nimmer is er op één veilingdag een derge lijke aanvoer geweest. Vooral voor de goede soorten was veel belangstelling voor België, Duitsland en Engeland. Hierdoor waren de prijzen van kwaliteitsfruit bevredigend. Mevrouw Haroy, een Deense „zwemster" van 23 meter lengte, komt Maandag a.s. naar Den Haag. Gedurende vijf dagen zal zij haar corpulente lichaam, dat een omvang heeft van 15 meter, tonen aan al degenen, die nog nooit een vin walvis hebben gezien. Mevrouw Haroy is namelijk een walvis, die gemonteerd op een 30 meter Lange Duitse wagon een tournee door verschillende Europese landen maakt. Het dier wordt thans in Am sterdam geëxposeerd. Zcifs de meest afgelegen boerderij in Engeland kan tegenwoordig dox.ers- huip krijgen voor de dieren. Ilet „Animal Health Trust's Mobile Labora tory", een rijdend laboratorium dus, helpt de boeren met het vaststellen van zieken en het verhelpen daarvan, onder hun dieren. Het laboratorium houdt ook demonstraties op landbouwtentoonstellingen. Met het bestrijden van vogelpest in een zeer afgelegen gedeelte van Engeland bewees het al goede diensten. Vogels, die er „verdacht" uitzien, worden door dr C. Stevey en mejuffrouw Jill Speller op vögelpest onderzocht. Mevrouw Haroy is een „aangeno men kind" van de Deense millionair Leif Soegaard. Een zoontje van hen. vroeg eens „Pappie, hoe ziet een walvis er nu 'eigenlijk uit?" De rijke vader dacht eens na en antwoordde: „Als je nu nog enkele maanden geduld wilt hebben, zal ik je een echte walvis laten zien". Papa Leif liet bij Kaap Haroy een grote walvis vangen en liet deze naar Kopenhagen transpor teren. Het beest werd geprepareerd er werd o.m. 7000 liter formaline in het reuzenlichaam gespoten en gemonteerd op een wagon. Toen kon papa Leif zijn zoon een echte walvis tonen. Er waren evenwel nog meer kinde ren, die wel interesse stelden in het grootste zoogdier en toen besloot mijn heer Soegaard de wagon met de wal vis en tournee door Europa te laten maken. Mevrouw Haroy is thans, na een tournee door de Scandinavische lan den, Duitsland en Zwitserland, in ons land aangekomen. Na Amsterdam en Den Haag gaat zij nog naar Utrecht. De organisator van de trip, de heer Mikkenie, is voornemens het reuze- dier ook in Den Bosch en Eindhoven te exposeren. In alle plaatsen zullen de schoolkinderen in groepsverband een bezoek aan mevrouw Haroy bren gen. Haroy weegt ongeveer 50.000 kg, dus zoveel als 15 tot 20 olifanten of 80 tot 100 ossen. Haar tong weegt ongeveer 2000 kg. program aangenomen, waarvan de hoofdpunten zijn: Geleidelijke afschaf fing van de nationale souvereiniteit in een Verenigd Europa. Oppositie tegen beëindiging van de bezetting van West-Duitsland en teg-n zijn deel neming aan de Westeuropese defen sie zolang Duitsland niet is herenigd en geen gelijkwaardige deelgenoot in West-Europa. Nieuwe verkeersfilm op komst. De filmotheek van het Verbond voor Veilig Verkeer zal binnenkort worden verrijkt met een nieuwe verkeersfilm van grote instructieve waarde. JUBILEUM BIJ DE C.O.A.K. TE MIDDELBURG. Aan de adj.-onderofficier-adm. J. de Braai is gisteren te Middelburg de gouden medaille uitgereikt wegens 36-jarige trouwe dienst bij de land macht. Om half 12 vond op de binnen plaats van de kazerne, waar de leer lingen van de C.O.A.K. stonden opge steld, een korte plechtigheid plaats. De wnd. garnizoenscommandant, kapt. P. G. G. Frederiks, bracht de jubi lerende onderofficier hulde voor zijn onverflauwde ijver. Lij -pelde de ju bilaris de gouden medaille op de borst. Na afloop stelde men zich op voor de kazerne aan de Korte Noordstraat, waar de troepen defileerden. Kapt. Frederiks nam het défilé af. De kapt. C. 't Hart fungeerde ditmaal als pa radecommandant. De troepen werden voorafgegaan door de drumband en de hoornblazers. In de cantine vond vervolgens nog een bijeenkomst plaats. Ook hier sprak kapt. Frederiks woorden van hulde, waarbij hij vooral herinnerde aan de wijze waarop adj. de Braai als oudste onderofficier van de C.O.A.K. de belangen van de onder officieren bij de superieuren behar tigt. Als blijk van waardering bood hij een actetas aan. Voor mevr. de Braai waren er bloemen. Namens de onderofficieren sprak sergt-maj. A. J. Simons. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Nu en dan buien. Half- tot zwaar bewolkt met nu en dan buien. In het Zuiden van het land aanvankelijk matige wind in hoofdzaak tussen West en "aid, ove rigens krachtige tot harde Zuid-Wes telijke tot Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1