Verdeeldheid van Duitsland is verdeeldheid van Europa ONTWIKKELING VAN DE OVERZEESE GEBIEDSDELEN VAN EUROPA Eindelijk toch gered Minimum defensiekracht van Europa nog niet bereikt SNIPPER 1 Vj NIEUWS1' Britse oorlogsbodems snelden veerboot te hulpl Centrale Zeeland te Vlissingen wordt in 1954 in bedrijf gesteld Straatsburg nam een belangrijk besluit, maar Nederland als ex-koloniale mogendheid telde niet meer mee iFROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Voormalig Verzet protesteert tegen gratie voor Lages. Directeur van kledingfabriek te Groningen gearresteerd. s Vuurgevecht met Chinese kustbatterijen. Om onafhankelijk te worden van de V, S. Uitgave s Stichting „Zeeuwsch' Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 00, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammenc traat 17, Tslef. 2754, Middelburg; Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 2285 VRIJDAG 26 SEPT. 1952 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: 3. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. O. v. Burgeier, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; 3. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs 3. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op: 6.34 u., onder 18.28 u. Maan op 15.56 u., onder 23.08 u. Hoogwater Zaterdag 27 Sept.: Vlissingen: 6.58 u. 1.41 m., 19.39 u. 1,44 m. Terneuzen: 7.27 u. 1.62 m., 20.04 u. 1.64 m. Wemeldinge: 8.26 u. 1.35 m„ 20.59 u. 1.40 m. Zierikzee: 8.06 u. 1.18 m., 20.42 u. 1.24 m. Een program van tien punten om in een gezamenlijke Westeuropese inspanning de overzeese gebieden verder tot ontwikkeling te brengen en daardoor Europa minder afhankelijk te maken van de Verenigde Staten, Is gisteravond door de Straatsburgse Assemblee welhaast met algemene stemmen aanvaard. Het program zou in de vorm van een aanbeveling aan het comité der ministers worden overgelegd en omvat o.m. de stichting van een investeringsbank, overeenkomsten tot stabilisatie der grondstoffenmarkt en wederzijdse preferentiële rechten voor de Europese landen en.... Het Gemenebest. De Britse delegatie heeft de ver dediging van het voorstel gemaakt tot een ondersteuning van baar met zo veel kracht verdedigde inzicht, dat continentaal Europa en Engeland nauw bij elkaar moeten zijn. „In de strijd tegen communisme en economisch verval zullen Europa en het Britse Gemenebest samengaan", zo riep de Britse conservatief Amery de vergadering toe. Slechts enkelen gaven hun stem niet aan het voorstel, aangezien niet aan hun wens kon worden voldaan om ook de politiek in de overzeese gebieden in het schema op te nemen. De heer Lannund, een vooraan staande figuur in de commissie der Verenigde Naties, wees er op, dat Nederlanders mede geroepen zouden zijn een belangrijke rol te spelen bij de uitvoering van plannen tot ontwikkeling der overzeese gebie den. „Nederland, dat zovele genera ties koloniale ervaring heeft en dat thans nauwelijks nog koloniën over heeft, moet hieraan medewerken", zo zei hij. Het was opvallend, dat onder de deskundigen, die het rapport hadden opgesteld, geen enkele Nederlander was. Ook in de sub-commissie, die de OPDRACHT VOOR VORMING VAN OOSTDUITS LEGER. De Sowjet-controlecommissie heeft aan de Oostduitse minister van bin nenlandse zaken opdracht gegeven de organisatie van een Oostduits leger voor te bereiden. De richtlenen heb ben betrekking op de nieuwe registra tie van alle gewezen Duitse officieren, het gadeslaan van de gewezen officie ren, die geen positief standpunt voor het Sowjetregiem innemen en het werven en de scholing van progressief ingestelde gewezen officieren. voorstellen aan de Assemblee had uit gewerkt, was Nederland niet ver tegenwoordigd. Tenslotte is ook in het debat over de voorstellen geen enkele Neder landse afgevaardigde naar voren ge komen. De Britse delegatie heeft het leeuwenaandeel in de discussie ge nomen. De vereniging Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet in Ne derland heeft gisteren 'n telegram ge zonden aan de minister-president dr Drees waarin met klem geprotesteerd wordt tegen gratieverlening aan de ter dood veroordeeld Duitse oorlogsmisda diger, Willy Lages. In het telegram wordt dit voornemen van de regering „verkrachting van het recht" genoemd en wordt gewezen op „de duizenden na bestaanden, wier onherstelbaar leed een gevolg is van het optreden van deze misdadiger." Op de jaarvergadering van de Neder landse Uitgeversbond, die gisteren te Den Haag is gehouden, heeft de voor- ziter, de heer E. Lefebre, in zijn ope ningswoord aangedrongen op vrijstel ling van omzetbelasting voor het boek teneinde een zo ruim mogelijke ver spreiding van boeken mogelijk te ma ken. Over de „kernproblemen der Neder landse hotelier" heeft gisteren in Den Haag, op de jaarvergadering van de „Horecaf', de bondsvoorzitter Meijer het woord gevoerd en daarbij vooral aangedrongen op het werven van meer toeristen. In de ouderdom van 83 jaar is gis ternacht te Maartensdijk overleden de heer J. B. Vesters, oud-hoofdredac teur van de Volkskrant. AFSCHEID VAN RIDGWAY OP SCHIPHOL „De verdediging van geheel West-Europa is ons doel. Op dit ogenblik mogen wij niet hopen, dat te kunnen doen met de beschikbare strijdkrachten, maar elke dag die verstrijkt wordt de mogelijkheid hiertoe groter", zo zei generaal Ridgway op Schiphol voor zijn vertrek naar Parijs tegen Neder landse journalisten. Ridgway betreurde elke speculatie in enige gesuggereerde richting en wel om twee redenen: 1. Geen sterveling kan op dit ogenblik voorspellen op welke wijze een aanvaller zijn plannen ten uitvoer zal brengen. 2. Wij hebben geen keus. Indien wij morgen aan de dag worden aangevallen, zul len wij zonder twijfel aanvankelijk in de verdediging worden gedrongen. „Wij hebben nog in gene dele zelfs ook maar de minimum kracht, die wij nodig hebben, bereikt. Het is echter mijn overtuiging, dat wij deze tijdig zullen bezitten", aldus Ridgway. De vooruitgang, die er in de laatste twee jaar gemaakt is, noemde Ridg way uiterst groot. „Het resultaat is verbazingwekkend. Als een agressor thans zal trachten ons aan te vallen, zal hij een geheel verschillende graad van weerstand tegenover zich vinden van die hij b.v. een jaar geleden zou hebben ontmoet." „Als een voorrecht heb ik het be schouwd met uw mannen in Korea zij aan zij te hebben mogen strijden. Uw regiment is toegevoegd aan de tweede Amerikaanse infanteriedivisie, die met niets en niemand te vergelijken is. Het moet voor u juist zo'n gevoel van trots zijn als het voor mij is, dat het uw mannen zijn, die enige van de hardste proeven van de strijd hebben doorgemaakt", aldus Ridgway. Door de politie te Groningen is ge arresteerd de heer K., directeur van de N.V. Menko kledingfabriek aldaar, na hem op heterdaad te hebben betrapt by diefstal van rollen stof, waarvan hjj er zeker 133 heeft verduisterd en ver kocht. De laatste dag van Juli werd de re cherche ter kennis gebracht dat er rol len voeringstof waren verdwenen. Een onderzoek leverde geen resultaat op. De zaak leek raadselachtig, want alle deuren waren op slot geweest en er was geen spoor van inbraak te beken nen. Toen in Augustus de balans werd opgemaakt bleek bij de inventarisatie, dat 133 rollen stof waren verdwenen ter waarde van f 14.000. De directeur was toen met vacantie. Begin September kreeg de politie van de recherche te Hilversum een tip dat een verdacht heerschap uit deze ge- meeflte in Groningen zou komen om duizend meter voeringstof af te halen. De man werd geschaduwd en zijn spoor leidde naar het huis van de directeur. Samen gingen zij naar de fabriek en toen de Hilversummer, B. genaamd, met K. terugkeerde, bleek de auto af geladen te zijn met voeringstoffen. Na aanrijding overleden. Op de de la Reyweg hoek Heilbronstraat in Den Haag is gisteren een vrachtauto in botsing gekomen met een brom fiets, bestuurd door de 31-jarige ver pleegster E. de B., wonende aan de de la Reyweg. De verpleegster over leed ter plaatse. GROTE BRAND TE Aanzienlijke materiële schade. Gistermiddag om twaalf minuten over vijf ontdekte men op één van de grootste scheepswerven aan het Winschoterdiep, n.l. die van Bodewes- Scheepswerven N.V. te Marentshoek, begin van brand. Als gevolg van de straffe wind, stond dë grote construc tiewerkplaats van de werf snel in lich ter laaie. Met veel stralen bestreed men het vuur, maar men kon niet verhin deren, dat de grote werkloods een prooi der vlammen werd. Een op sta pel staande kustvaarder kon worden behouden. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De schade is niet te schatten, omdat ook al de tekeningen voor het in aan bouw zijnde schip en voor de daarna te bouwen schepen in vlammen zijn opgegaan. De grote materiële schade wordt door de verzekering gedekt. CONGRES VAN DUITSE SOCIALISTEN VIERMOGENDHEDENCONFERENTIE ONMIDDELLIJK GEWENST In een gisteren gehouden rede op het vijfde naodrlogse congres van de Westduitse socialistische partij te Dortmund, heeft de waarnemend voorzitter van de partij, Ollenhauer, aangedrongen op een onmiddellijk te houden viermogendhedenconferentie over Duitsland, omdat de verdeling van Duits land de verdeling van Europa en de wereld betekent. Ollenhauer verzocht om een onmiddellijke hereniging van Duitsland en verwierp drie oplossingen voor Duitsland. In de eerste plaats sowjetisering van Duitsland, verder het voortbestaan van twee onafhankelijke staten op Duitse bodem, en tenslotte het herstel van de Duitse eenheid door eenvoudig de Sowjet-zone bij West-Duitsland te voegen. Ook zei hij nog, dat het een nood lottige fout in de Amerikaanse poli tiek was, toen in 1950 de Amerikanen voorstelden een krachteloos verdeeld Duitsland in te schakelen in de mili taire verdediging van de Westelijke wereld. Ollenhauer keerde zich tegen het plan-Schuman voor een Europese kolen- en staalgemeenschap: „Wij ver werpen dit kleine Europa, omdat wij een heel Europa verlangen." De voorzitter van de socialistische partij van het Saargebied, Kurt Con rad, was zeer heftig gekant tegen Europeanisatie van het Saargebied. KOOS VORRINK. Koos Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeid, prees de S.P.D., dat zij „de Moskouse barbaren ver hindert hun overheersing tot de Rijn uit te breiden". Het Amerikaanse vliegtuigmoeder schip „Wright" is gisteren de haven van Rotterdam binnengelopen voor een bezoek aan de stad. De re gering van Birma heeft gisteren^ de noodtoestand afgekondigd in de Sjan- staten, waar ondergrondse communis tische opstandelingen een boeren opstand proberen te ontketenen. Door het weigeren der remmen is te Wohwinkel in het Ruhrgebied een tram ontspoord. 27 personen werden min of meer zwaar gewond. De Amsterdamse stadsreinigingsdienst be- staat 75 jaar. Volgens Vorrink is de Westerse be schaafde wereld collectief schuldig aan het feit, dat Hitler in Duitsland aan de macht kwam, daar zij de Duitse socialisten in de steek heeft gelaten. Met algemene stemmen is de vol gende motie aangenomen: „De Westduitse sociaal-democrati sche partij zal, indien de huidige Bondsdag de door de bondskanselier ondertekende verdragen goedkeurt, zeer beslist strijden voor een grondige herziening dezer verdragen." NIEUWE SOWJET-AMBASSA DEUR IS ERG VRIENDELIJK. De nieuwe Sowjet-ambassadeur in de V.S., G. N. Zaroebin, heeft giste ren zijn geloofsbrieven op het Witte Huis overhandigd. Hij gaf president Truman de ver zekering, dat de Sowj et-Unie te zamen met Amerika voor wereld vrede en goede betrekkingen tussen beide landen zou streven. De Sow jet-Unie koestert volgens Zaroebin, een oprecht gevoel van vriendschap voor de Verenigde Staten. Presi dent Truman antwoordde, dat de Verenigde Staten slechts gevoelens van de meest vriendschappelijke aard voor de Sowjet-Unie hebben. Na het onderhoud, dat drie minuten duurde, zei Zaroebin slechts tot ver slaggevers: „Het is niet waar, dat de Sowjet-Unie een haatcampagne tegen de V.S. voert". Eindelijk is men erin geslaagd 12 per sonen, die werden gedwongen met hun transporttoestel van htc type Hastings een noodlanding te maken op het 2400 meter hoge ijsplateau van Groenland, te bereiken. Van 16 Sep tember af hebben deze mannen zon der voldoende beschermd te zijn tegen de koude, en met een beperkte hoe veelheid levensmiddelen gevangen ge zeten op het plateau. Er werden vele plannen geopperd om de mensen te redden, en nu is er een Amerikaans amphibie-vliegtuig in geslaagd drie mannen van het plateau f te halen. Alle drie waren zij licht gewond. Onze foto laat zien een luchtopname van het plateau, en het kamp, dat de vlie gers hadden ingericht. De Perzische premier Mossadeq heeft aan Churchill en Truman voor gesteld, dat de eisen van de Brits- Iraanse oliemaatschappij worden voor gelegd aan het Internationaal Ge rechtshof te Den Haag. Een wereldregering na radicale wijziging van het handvest der V.N. Op de Londense conferentie van parlementsleden uit 25 landen over de mogelijkheid van een wereldrege ring is een plan ingediend, waarin wordt voorgesteld het handvest van de Verenigde Naties radicaal te wij zigen om zodoende een wereldregering mogelijk te maken. Het plan, dat is uitgewerkt door een commissie van de conferentie voorziet in een politiemacht van de V.N. om de naleving 1 an besluiten van internationale rechtbanken en de bepalingen van het handvest te ver zekeren, een wereldtribunaal van ar bitrage en een wetgevende macht voor de gehele wereld. Geopperd wordt, dat iedereen zowel burger van de Ver enigde Naties als van zijn eigen land is. Een productieverbod voor atoom wapens en een algehele en snelle ont wapening wordt aanbevolen. De voornaamste adviseur van Eisenhower, Sherman Adams, heeft de democratische candidaat voor het presidentschap, Stevenson, uitgedaagd verantwoording af te leggen van de betalingen, de uit het voor hem ge vormde fonds in Illinois zijn verricht. De beschuldigde Nixon blijft candi daat van de republikeinse partij voor het vice-presidentschap. Geref. Gemeente te Goes wil nieuwe kerk bouwen. Indien de financiën bijeen gebracht kunnen worden zal de Geref. Gemeente te Goes een nieuwe kerk gaan bou wen aan het Beatrixplein. Op een, daartoe gehouden vergadering is be sloten te trachten bij de leden dezer gemeente leningen te sluiten. Het tuidige gebouw, dat, zoals bekend, aan de J. A. v. d. Goeskade staat, is te klein geworden. Twee Britse oorlogsschepen, het fregat „Mounts Bay" en de torpedojager „Consort" hebhen gisterochtend een kort vuurgevecht geleverd met Chinese kustbatterjjen op het eiland Lafsami nadat zij een veerboot te hulp waren ge sneld, die door een Communistische kanonneerboot was geënterd. Op vier mijl van Lafsami werden drie granaten op de schepen afgevuurd door een kustbatterij op het eiland en de oorlogsschepen beantwoordden het vuur onmiddellijk. De Franse duikboot „Sybille", die tijdens oefeningen in de Middellandse Zee is vergaan. Een uitvoerig verslag van deze ramp publiceren we elders in ons blad. Het eilandje Lafsami ligt ongeveer 35 mijl ten Zuidwesten van Hongkong van waar de veerboot, de „Tak Sing", een dienst onderhoudt met de Portugese kolonie Macao. De boot, die op weg was naar Hong kong werd buiten de Chinese territo riale wateren door de kanonneerboot aangehouden en beschoten, toen ze niet .vilde bijdraaien. Daarna werd de Tak I Sing naar Lafsami gebracht, waar de communisten twee passagiers van boord j. haalden. De twee Britse schepen, die <*|op het verzoek om hulp, dat de veer boot radiografisch had gedaan, nader bij snelden kwamen juist aan, toen de Tak Sing weer de haven van Lafsami kwam uitvaren. EEN COMPLEX VAN BETON, STAAL EN STEEN De nieuwe centrale voor Zeeland te Vlissingen van de N.V. P.Z.E.M., wordt in de loop van 1954 officiëei in gebruik genomen. Dit betekent, dat dan het gehele complex op het 6 ha grote terrein aan de Edisonweg to Vlissingen gereed zal zijn. De eerste eenheid met een capaciteit van 23.000 kWh komt het volgende jaar klaar en de tweede volgt spoedig. De bouw van het ketelhuis en de machinehal vorderen snel. Gistermiddag hebben we in gezelschap van de directeur van de P.Z.E.M., ir T. Michielsen, het in aanbouw zijnde grote werk bezichtigd. vonden (het terrein van de oude cen trale is slechts 2 ba groot) zijn de bouwplannen niet gewijzigd. Het nieuwe ketelhuis biedt ruimte voor de twee ketels. Tussen de ketels en de muren is slechts een beperkte ruimte voor het normale onderhoud. De machinehal schiet ook al op en op 1 November a.s. zal de gehele hal glas- en waterdicht zijn. Dan kan in snel tempo worden gewerkt aan de installatie van de machines, waarvoor momenteel reeds de voorbereidingen worden getroffen. We hebben een wandeling door de machtige gebouwen gemaakt. Langs de vele stalen trappen zijn we vanuit de machinehal in het ketelhuis geklommen en we hebben er de werklieden bezig gezien by ■het lassen en andere montagewerk zaamheden. Tenslotte zijn we ir Michielsen gevolgd naar het dak van het 35m. hoge ketelhuis. Daar bij hebben we even gehuiverd, want boven op dit dak staan de stalen schoorstenen, die nog 10 m. hoog boven het dak uitsteken en aan de top 3 m. in doorsnee zijn. En dan moet men weten, dat op een hoogte van 45 m. boven de grond de werk lieden hun werkzaamheden met even veel gemak uitvoeren, alsof ze in de huiskamer een kopje koffie nuttigen. Ir Michielsen deelde ons nog mee, dat zodra de nieuwe centrale in wer king treedt, de centrale te Westdorpe geheel buiten bedrijf wordt gesteld. Dit is niet het geval met de centrale te Vlissingen. De nieuwe centrale krijgt twee een heden van 23.000 kWh. De oude cen trale had als grootste eenheid 8000 kWh. Deze grotere eenheid is in ver band met een economischer bedrijfs voering gekozen. Men verwacht, dat na in bedrijfstelling van de nieuwe centrale de oude centrale nog min stens 8 tot 10 jaar dienst zal blijven doen als zgn „piekcentrale". Het zal bij grote afname economisch beter verantwoord zijn voor korte tijd een eenheid van 8000 kWh in te schakelen, dan één van 23.000 kWh. Overigens is in alle opzichten reke ning gehouden met een uitbouw van de nieuwe centrale. De machinehal is reeds op drie eenheden gebouwd en het ketelhuis kan eenvoudig worden uitgebreid tot drie eenheden. Het ter rein biedt zonodig ruimte om tot een drie- ovAige uitbreiding over te gaan, aldus ir Michielsen. Toen het plan rijpte om de oude centrale te Vlissingen te doen ver vangen door een geheel nieuw ge bouwencomplex, is men uitgegaan van de gedachte, dat de nieuwe centrale de gehele provincie van electrische stroom zou moeten voorzien. Door een geheel nieuw systeem van kabels en een koppelleiding met W. Brabant zullen storingen in de toe komst snel kunnen worden opgeheven door wederzijdse hulp. De eerste bouwplannen waren ge bonden aan het terrein, waar de oude centrale staat, n.l. aan de Konings weg te Vlissingen. Later viel het oog op het terrein, achter het door de gemeente Vlissingen opgespoten ter rein langs de Prins Hendrikweg. Op de achterliggende 6 ha grote percelen wordt nu in een bewonderenswaardig tempo de nieuwe centrale gebouwd. Wat men momenteel ziet verrijzen is het ketelhuis en de machinehal. Men behoeft slechts twee data in de her innering terug te Toepen om te kun nen constateren in welk snel tempo de bouw en montage zich voltrekt. Op 31 October 1950 heide men de eerste paal in de grond, waarna met de onderbouw werd begonnen. Op 12 November 1951 richtte men de eerste stalen spant bovengronds op. Dit was het begin van de constructie van de bovenbouw van de centrale. Men vol tooit momenteel het metselwerk aan het ketelhuis. Tijdens de montage- bouw van de hal zijn hierin de ketels reeds geplaatst, omdat dit na de bouw van de hal niet meer mogelijk was. Hoewel er een ander terrein werd ge- Op de Tak Sing, noch op de Mounts Bay of de Consort, werd iemand ge troffen. Slechts de Tak Sing liep en kele kogelgaten op, bij de beschieting door de kanonneerboot. In Hongkong wordt verwacht, dat Engeland bij Pe king zal protesteren. De Consort heeft al meer een vuur gevecht geleverd met Chinese kust batterijen. Dat was toen het schip de Amethyst te hulp kwam, die destijds in de Chinese wateren werd beschoten. DE BILT ZEGT: Enkele buien. Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot vrij krachtige, langs de kust af en toe harde wind tussen Zuidwest en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1