Eenvoud van snit en prachtige stoffe waren het kenmerk van het ware. In de jeugdgevangenis „Lunettenstein zocht men een nieuwe geneeswijze» Unieke Zeeuwse schilderijententoon stelling te Middelburg. Van markt en veiling Middenstands-manifestatie bij 850-jarig bestaan van Middelburg* Modellen om te hebben èn om te dragen! ZEEUWSCH DAGBLAD Geen uitgestotenen. Op het „Werkse Veld" leren de gestraften de overgang naar het normale leven» KERK Schilders uit Domburg en Oostkapelle tonen hun werken. Zeeuwse hoofdstad had een goed vreemdelingenseizoen. Mode-Compositie te Middelburg Donderdag 25 September 1952 Pagina (Van onze speciale verslaggever). In een van de buitenwijken van Zutphen staat een gebouw dat de luisterrijke naam „Lunettenstein" draagt. Deze naam wekt herinnerin gen op aan een ^kasteeltje of buitenplaats. Wie het gebouw echter ziet, begrijpt spoedig, dat Jiet daar niet toe dienen kan. De luisterrijke naam is misleidend, want wie „Lunettenstein" binnengaat, bevindt zich in de Nederlandse jeugdgevangenis. Op het horen van het woord gevangenis denken wij zo licht aan een lange reeks cellen. In die cellen een klein, hoog raamp je. met tralies afgezet. Het daglicht heeft hier weinig kans. De muren zijn vochtig. Ongelukkig de mens, die in deze ruimten zijn dagen moeten doorbrengen. Ziehier het beeld dat wij van een q»- vangenis hebben. Maar nu: de jeugdgevan genis. Dit betekent, dat er oo c jhugci gen zijn, die opgesloten zitten. Wij huiveren bij de gedachte en zijn geneigd om vol deernis met het lot dier ongelukkige jongeren aan Lunettenstein" de rug toe te keren. Wacht even! Het zou kunnen zijn dat wij ons vergisten. En inderdaad vergissen wij ons. Want de jeugdgevangenis te Zutphen, officieel geheten „Bijzondere Strafgevange nis voor Jongemannen" (leeftijd 1823 jaar) mag dan geen aantrekkelijk uiterlijk noch interieur hebben, nader beschouwd valt hij mee. Vooral wie aan de achterzijde staat, waant zich allerminst in een gebouw waar mensen opgesloten zitten. De grachten zijn er gedempt en een uitgestrekte bloemen- en moestuin veraangenaamt de blik. Dichterbij het hoofdgebouw treffen we allerlei werk plaatsen aan, waar jongens bezig zijn. Het lijkt hier op een ambachtsschool. RESOCIALISATIE. Haast zou men vermoeden in een opvoe dingsgesticht te zijn. Al lijkt de gevangenis nog wel grimmig, ook van binnen valt zij mee. Cellen bevinden zich hier niet meer; er zijn eenvoudige kamertjes voor de ge detineerden. Maar in die kamertjes zijn ze betrekkelijk weinig. Overdag wordt er ge werkt, 's avonds verblijven de jongens in kleine groepen bij elkaar. Dat ljjkt allemaal zo mooi, maar de aanwezigheid van bewakend perso neel ln uniform en de forse sloten op de deuren wQzen er wel op, dat het in werkelijkheid geen pleziertje is om op „Lunettenstein'' te moeten bivakkeren. De verblijfsduur varieert van tenminste één jaar tot ten hoogste drie jaar. Nee, in Zutphen is het geen opvoedings gesticht. De jongens die hier zitten hebben een misdrijf gepleegd en zijn deswege door de rechter naar „Lunettenstein" verwezen. Maar aan de andere kant is het element opvoeding wel heel sterk aanwezig in Zut phen. Het gaat niet alleen om een verblijf voor een jongere groep delinquenten; de jeugdgevangenis dient er voor om aan een bepaald type gestraften ook bepaalde zorg te geven. Men tracht een geneeswijze toe te pas sen, die bedoelt de jongeren opnieuw klaar te maken voor de gemeenschap. Zo ziet men dat het doel van de gevangenis een radicale wijziging heeft ondergaan. Gevan- geniswerk is niet aldus dr G. H. Verin- ga, directeur van „Lunettenstein" het toepassen van strafmaatregelen op de inge- slotenen. Gevangeniswerk is maatschappe lijk werk, met dit verschil dat het binnen de gevangenismuren gebeurt. OORZAKEN EN HET GEZIN. Gaat men na wat de jongelui in Zutphen bracht, dan komt haast altijd uit dat een wrak gezin de basis legde voor wandaden. Slechts een klein percentage bewoners van de jeugdgevangenis is afkomstig uit een harmonisch gezin. Daarom kan niet genoeg gedaan worden om de emotionele stabiliteit in de gezinnen te handhaven. Verschrikkelijk kunnen de gevolgen zijn voor de kinderen wanneer moeder of vader een misstap begaat. Maar ook werkloosheid, slechte levensomstandig heden e.d. kunnen de criminaliteit in de hand werken. Van het gezin hangt dus ontzaglijk veel af. Nu gaat het er om de jeugdige gevan gene dat is degenen die nog niet de volwassen persoonlijkheidsstructuur bezit onding zodanig te vormen, dat hij in de maat schappij zal kunnen verkeren op de juiste wijze. Daartoe is nodig dat hij oog krijgt voor datgene wat in het gezin waaruit hij voortkwam abnormaal was. Daarna zal hij moeten leren wat de nor men zijn waaraan men zich heeft te houden het gemeenschapsleven. Op die manier zal hij zelf later een ordelijk gezin vermogen te vormen. En opdat hij verantwoordelijkheid zal kunnen dragen, went men hem in de jeugd gevangenis aan geregelde arbeid. Want wie werkt draagt verantwoording. ENIG IN EUROPA. Niemand denke dat zij, die uit Zutphen vertrekken, in alle opzichten engelen zijn. Er komen er ook terug, hetzij hier, hetzij (op latere leeftijd) in een andere gevan genis. Maar velen zijn inderdaad zó „geresocia liseerd", dat zij de donkere periode in hun leven voorgoed achter zich laten. De nieu we werkwijze, welke te Zutphen sedert 1947 wordt toegepast, heeft zeer bevre digende resultaten opgeleverd. Een onderdeel van die nieuwe werkwijze is het „Werkse Veld", een boerderij onder Warnsveld, acht kilometer van „Lunetten stein", waar een 24-tal jongeren in vrij heid landbouwwerkzaamheden verricht. Het karakter van gevangenis ontbreekt hier te enenmale. Er is wel prikkeldraad maar dat dient om het vee binnen de perken te hou den. Niettegenstaande deze vrije omgeving komen ontsnappingen weinig voor. Wat het „Werkse Veld" enig in Europa! betekent voor het moreel van de jongens, laat zich verstaan. Hier ondervinden de. ge- straften metterdaad, dat zij niet tot de uit gestotenen van de maatschappij behoren. Hier leren zij gemakkelijk de overgang naar het normale leve^, Waarom wij dit bezoek aan Zutphen brachten? Omdat de Redasseringsdag voor de deur staat. Het zijn niet elfkei ouderen aan wie de reclasseringsvereni- gingen voor het eerst of voor de zoveel ste keer haar zorg geven; het zijn dikwijls jongeren, die nog een heel leven voor zich hebben, een leven waarin zij zich volkomen kunnen rehabiliteren. Reeds wordt in de jeugdgevange nis „Lunettenstein" de grondslag gelegd voor een nieuwe intrede in de maatschappij. Daarmede alleen gaat het niet. De reclassering, die zich niet slechts bepaald tot het ge ven van materiële hulp, houdt de uit „Lunettenstein" ontslagen jonge ren in het oog. Van nazorg hangt enorm veel af. Moge dit door velen worden ingezien en moge dit inzicht er toe leiden, dat de reclassserings- organen van ons volk de nodige middelen ontvangt om de arbeid krachtig voort te zetten. Ned, Herv. Kerk. Bedankt voor Eemnes-Buiten, D. J. van der Graaf te Leerbroek. Geref. Kerken. Beroepen te N„.:erk, A. I. Koffe- man te Nederhorst-Den Berg. Aangenomen naar Strijen, W. Sei nen te Naarden. Geref. Kerken (art. 81). Bedankt voor Middelburg, K. Drost te Veendam. Geslaagd. Aan de Theologische Hogeschool der Geref. Kerken te Kampen is geslaagd voor het cand. examen de heer G. P. Nooteboom te Goes. Ingezonden Mededeling (adv ANNO 1690 WAT LEVERT LEVERT IS GOED' VACATURES IN DE S.E.R. De heren A. C. de Bruijn, J. G. Suur- 'hoff en prof. dr J. Zijlstra hebben ont slag genomen als lid van de sociaal- economische raad. Door hun ontslag is ook het plaatsvervangend lidmaatschap van de heren W. G. P. Essers, P. de Vries en prof. dr F. de Roos komen te vervallen. D°°r het ontslag van de heer de Bruijn is tevens een vacature ontstaan in het dagelijks bestuur. Weg Antwerpen—Rotterdam wordt verbeterd, In de grote verkeersweg Antwerpen- Rotterdam worden twee belangrijke ver beteringen aangebracht. Men is op het ogenblik bezig met het uitvoeren van een tunnelwerk onder deze weg in het dorp Prinsenbeek (bij Breda), waar door een einde gemaakt wordt aan een wegkruising, die in het verleden reeds menig dodelijk ongeluk heeft veroor zaakt. Tevens worden onder de ge meente Breda op dezelfde weg voorbe reidingen getroffen voor de bouw van een viaduct over de Liesboschlaan, waardoor ook een grote ontlasting voor het internationale verkeer wordt ver kregen. LOVE TT OVER AMERIKAANSE STRIJDKRACHTEN. Volgens de Amerikaanse minister van defensie, Lovett, is in de twee jaren sedert het uitbreken van de oorlog in Korea, het aantal manschappen van de Amerikaanse strijdkrachten meer dan verdubbeld n.l. tot 3.500.000 mannen en vrouwen, terwijl het totaal van mi litaire voorraden, uitrusting en inrich tingen met 660 pCt was toegenomen. Handelsbelangvergaderde. Dinsdagavond heeft de vereniging „Handelsbelang" te Middelburg een ledenvergadering gehouden, waarbij het voornamelijk ging om de vaststel ling van het programma voor het ko mende jaar. Hoewel van alle zijden betreurd werd, dat er nog altijd niets bekend is over de voorgenomen ma nifestaties, besloot men niet langer af te wachten, doch droeg het bestuur op om op korte termijn concrete voorstellen te doen voor een manifestatie van de middenstand in de zomer van 1953. Classis Goes der Ned. Herv. Kerk bijeen. De Classis Goes der Ned. Herv. Kerk, die gisteren in de „Prins van Oranje" te Goes heeft vergaderd, heeft zich in de morgenuren beraden over de stichting van het Prot. Chr. Streek ziekenhuis, nadat ds Talma hierover het woord had gevoerd. Verschillende punten dienaangaande werden be sproken. Voorts vonden tal van ver kiezingen plaats. In de middagverga dering heeft ds Bosma van Kamper land verslag uitgebracht van de laat ste synodale vergadering. V rder is gesproken over het ge bruik van de nieuwe Bijbelvertaling, naast de Statenvertaling. Bij de bestuursmededelingen zei de voorzitter mr. M. A. Terwoert, dat het zomerseizoen met het grote vreemde- lingenbezoek te Middelburg, zeker niet ongunstig voor de middenstand is ge weest. Daartoe heeft ook de expositie „Vlaanderen vlagt" bijgedragen. Hij deelde mede, dat het bestuur de beschikking zal krijgen over de cijfers van bij de banken binnengekomen vreemd geld. Op deze wijze zal men kunnen nagaan of er een verschuiving plaats vindt en in overleg met V.V.V. zal dan de propaganda vooral gericht moeten zijn op die streken, waar de belangstelling voor Walcheren groeien de is. BETERE VERBINDING. Van groot belang noemde de voor zitter de betere verbinding tussen Middelburg en Noord-Beveland. Hij vroeg de winkeliers ook daarmee re kening te willen houden. Tevens wees hij hen op het euvel, dat velen nog te weinig aandacht aan hun etalages schenken. Daarom Is thans door „Han delsbelang" ln samenwerking met de M.M.C. en het Winkelcentrum een cursus georganiseerd over het etale ren. Dit bracht de voorzitter op de samenwerking tussen de drie midden standsorganisaties. Hij zei, dat geen verdeeldheid mag heersen, vooral niet ten aanzien van het optreden naar buiten. Er is reeds samenwerking op enkele punten, doch de plannen zijn in vergevorderd stadium om de samen werking nog intensiever te maken. PLANNEN. Hoewel men een etalage-wedstrijd had willen organiseren, deelde mr. Terwoert mede, dat men gezien de korte tijd van voorbereiding, hiervan was afgestapt. Toen de heer L. A. Stofkoper, de ere-voorzitter, meedeel de, dat „Handelsbelang" op 7 Novem ber a.s. 55 jaar bestaat, vroeg een groot aantal leden aan deze viering een etalage-wedstrijd te verbinden. Het bestuur werd opgedragen de mo gelijkheden hiervoor spoedig te on derzoeken. Bovendien werd besloten ter viering van het jubileum een feest avond te houden. Voorts staat voor de komende winter nog een praat avond onder leiding van de burge meester op het programma. Ook werd nog de suggestie gegeven om b.v. een St. Nicolaasmarkt te houden. Zodra de plannen door het bestuur in meer concreter vorm zullen zijn opgesteld zal de ledenvergadering op nieuw bijeen worden geroepen om er een oordeel over te vellen. In het be gin van de vergadering sprak de heer K. v. d. Pijl een propagandawoord voor toetreding tot de Kon. Nederl, Middenstandsbond. Zeeland is niet erg op „die modefratsen" gesteld, zegt men en daar kan men gelijk aan hebben. Maar dat de Zeeuwse vrouw zich toch ook graag goed en smaakvol kleedt is weer eens over duidelijk bewezen door de geweldige belangstelling, die bestaan heeft voor de in Middelburg gehouden „Mo de-Compositie", drie shows, georganiseerd door een tweetal modemagazijnen in samenwerking met een viertal zaken in hoeden, handschoenen en leder waren, alle uit Middelburg. En dan dient aanstonds gezegd: niemand van de aanwezigen zal ook maar één ogenblik spijt gehad hebben' van haar komst en zelfs zij, die gewend waren aan de shows in het cen trum van het land, zullen daarnaar niet hebben terug verlangd. Wat hier getoond werd was in de eerste plaats tot in de puntjes verzorgd en in de tweede en mis- toch wel de belangrijkste plaats: draagbaarl En niet illeen draagbaar in Den Haag, Brussel of Pdrijs, neen, ook in Middelburg, in Goes in Vlissingen en ook in <Ie dorpen. „Uw steden en dorpen zijn mooi genoeg om ook hier deze kleren te dragen!" zei de explicatrica, mevr. Ketelaar en we hopen met heel ons hart, dat alle aanwezige dames dat ter harte hebben genomen en zullen nemen! „OM TE HEBBENI" Ja, mooi en „om te heb ben waren deze kleren. De show opende met een sport-ensemble, zwarte rok met streepjumper en daarna volgden de modellen van de beide modemagazijnen, man telmagazijn „De Duif" en het damesconfectiehuis Fa. H. Meijer, elkaar met regel maat op. Wat bij alle kle dingstukken opviel was de eenvoud van snit; de prach tige stoffen, waaronder veel wollen tricot, garneerden zichzelf. Met genoegen heb ben we naar die mooie gro te, zo rustige ruiten ge keken, waarin zelfs de „moeder-mannequin" (een maat 44 tot 46, dus laat men nooit meer zeggen, dat zo'n show er alleen maar is voor hyperslanke figuurtjes er prima gekleed uitzag. De aangeknipte lange mouw handhaaft zich nog steeds en men ziet kans - er de aardigste effecten mee te krijgen op de mouwnaad. Duidelijk te zien was dat bij de grijs gestreepte mantel; in de revers en zijnaden van deze bijzondere mantel was trouwens eveneens prachtig met de streep gewerkt. En dan was er een mantel die ik een ereprijs zou wil len geven als d e mantel voor het Nederlandse kli maat: opliggende voorpan den die uitliepen ln de met zwart gevoerde capuchon. Een heerlijk kledingstuk Een warm applaus oogstte een zwart mantelpakje met een kraag en zakkleppen Een groot deel van de schilde rijenexpositie, die op het ogenblik wordt gehouden in N.V. van Ben- them en Juttings boekhandel aan de Lange Delft te Middelburg, wordt in beslag genomen door werken van de schilder-dichter J. C. van Scha- gen. „Ik schilder", zo zei deze Dom- burgse kunstenaar ons, „wat mij voor de geest komt; werk het gege ven verder uit en later analyseer ik pas de compositie. Tevoren heb ik nooit een werk, om het zo te zeg gen, in mijn hoofd zitten". Dit relaas, dat de heer van Schagen ons deed, was doorweven met een fijne hu mor en zo zijn ook zijn schilderijen. Zijn werken verraden 'n speelse geest, die, ge paard gaande met een diepe bewogen heid om het lot van de medemens, bv. het schilderij „Les Solitudes" wrocht, waarin de ironie en de tragiek wonder lijk vervlochten zijn. Het effect is ver rassend. Soms valt deze ironie geheel weg en ontstaat het schilderijtje „Het weduwtje", waaruit een wereld van leed spreekt; dan weer speelt van Schagen alleen maar met het penseel en maakt hij het nu niet veel zeggende „Idylle in rose fondant". Het oeuvre van van Schagen is zeer gevarieerd en het is moeilijk een vaste opvatting in zijn werk te ontdekken. We konden slechts enkele aspecten noemen. In ieder geval is hij expressionist en in die werken, waarin hij zich niet houdt aan de objectieve vormen, bewonderen we hem het meest. De schilderijen en de tekeningen van J. Frater uit Oostkapelle vallen uiteen in die hij vóór en die hij na de tweede wereldoorlog maakte. Bij deze Zeeuwse schilder van de oude garde bespeuren we enigszins een merkwaardige over gang van het expressionisme naar het impressionisme. Zijn pittoreske aquarel len uit de laatste tijd komen niet boven het prenterige uit. De krijttekeningen uit de eerste periode zijn krachtig van toets. Van Mevr. M. Elout Drabbe, leerlinge van Toorop, zijn énige olieverfschilde rijen en pastels aanwezig. Vreemd is de tegenstelling, die haar werk kenmerkt. Zijn haar portretten vriendelijk en zacht, haar decoraties zijn krachtig van lijn en zeer expressief (Vader en Zoon). Soms is de vormgeving tot in het bizarre door gevoerd. De compositie van haar land schappen is fraai. De leerling van de Haagse academie, Laurens J .Braams uit Oostkapelle, schil derde klassiek-romantische landschap, pen, waarin de lichtval een subliem ef fect geeft. Zijn etsen geven aan, dat deze jonge kunstenaar wellicht een andere meer expressionistische weg in zal slaan. Over het werk van mevr. P. Hamma- cher, zowel wat haar landschappen als haar portretten betreft, ligt iets weemoe digs, lets van een droeve berusting De ogen van haar portretten getuigen van een levensernst- maar ook van een levens blijheid. Lange tijd hebben we gestaan voor haar „Walchers meisje", dat met 'n ernst en een blijde verwachting in de toekomst blikt. Nog veel moois is op deze uit sluitend Zeeuwse expositie te be wonderen. Prutswerk komt er wel iswaar ook voor, maar over het al gemeen kunnen we zeggen, dat deze expositie zeer de moeite van een bezoek waard is. Het is dan ook een goede geste geweest van de organi sator, de heer B. P. Carrière, deze Zeeuwse schilderijententoonstelling op touw te zetten. van persianer. Het bijzonder mooie hoedje, versierd met twee gouden korenaartjes, maakte dit toiletje tot een zeer gedistingeerd geheel „VOOR HET FEEST" De coctailjaponnetjes ver toonden hetzelfde beeld heel eenvoudig van snit maar „rijk" door de ge bruikte stoffen. Heel apart was de gebloemde rok met tule overrok en effen zwart lijfje met korte aangeknipte mouwtjes. En iets bijzonders was ook het zwarte japon netje met het losse jasje, waarvan het rechtergedeelte bolero was en de linkerhelft een stola. Bijzondere vondst! Ook de avondjaponnen waren „de kooplust opwek kend". Zoals dat tolletje van geel tule met de zwart kan ten mantilla en de zwart kanten handschoenen. Ook de bruidsstoet (zonder brui degom maar met „de moe der van de bruid"!) was keurig. De bruid droeg een japon, waarvan de rok van effen zijde was vervaardigd en het lijfje van kant. De hals was hoog gesloten met een geplooid opstaande strook, de mouwen waren wijde ballonmouwen met lange manchet. WAARDERING. Hebben wij alle waarde ring voor wat de modehui zen lieten zien, hun collec ties zouden niet zo tot hun recht zijn gekomen als er ponnetje vallend niet de prachtige hoedjes waren geweest van de Fa. Wed. C. Paterik en de fijne accessoires van schoenen magazijn „De Arend", Fa. L. B. van Houte en Zn., van „Byou", luxe lederwaren en van de Fa. J. de Dreu, hand schoenen. Vooral de hoedjes verdienen alle lof. Er was veel en met succes gebruik gemaakt van een nieuw ma teriaal, melousine. De ka boutermutsjes pasten uit stekend bij de wollen ja- jes en mantels. Op- fijn was het geheel van zwarte veertjes gevorm de hoedje, waarbij men in een „deuk" een effect van hermelijn had weten te krijgen door witte veertjes met een enkel zwart veertje dooreen te mengen. Een staaltje van uitstekend vak manschap De keuze van schoenen, tassen en handschoenen liet trouwens ook zien, dat mensen met goede smaak leze collectie hadden samen gesteld. Het bewijs werd weer eens geleverd, dat een stel gekleurde accessoires als afwisseling van zwart en bruin wonderen kunnen doen aan de garderobe. De conclusie mag dan ook luiden: alle eer aan de or ganisatoren, aan de explica trice en aan de mannequins, die per show vier kilometer moesten afleggen. En dat met veel gratie deden! GOES, 24 Sept. Fruit voor export: Cox Oranje Pippin A 33.4034; BC 31; I grof 28.10—29; I 20.75; II 5.20. Alling- ton Pippin A 20; I 20; II 5. Laxton Su perbe A 22; BC 13.30; I grof 18.90; I 12; II 4.30. Glorie van Holland A 22.60; BC 20.25; I grof 21.30; I 12.70; H 6.40. Sterappels A 27.50; BC 18.10; I grof 21; I 16; II 6. Bramly Seedling I grof 9.90; I 8; II 5.10. Wealthy A 20.50; BC 16.70; I grof 16. Eellisons Oranje A 25.70; BC 22.90; I grof 24; H 21; II 10. Legipont A 15.30; BC 14.10; I grof 13.90; I 12; n 4.50. Conference A 20.95; BC 19.50; I grof 14.10; I 13.70—lv.80; n 3. Bonne Louise A 11; BC 10; I grof 12; I 10.10; II 4. Doyenne du Comise A 45.20; BC 38; I grof 33.10; I 28; II 14. Gewone veiling; Cox Oranje Pippin 5—16; Allington Pippin 37; Glorie van Holland 612; Sterappels 516; Laxton Superbe 4—8; Notarisappels 6 —12; Bramley Seedling 48; Kroet- appels in de wagon 3.50; Bonne Louise 3—4; Legipont 37; Conference 3 7.50; Doyenne du Comise 1315; Buré Clairgeau 49. Groenten: Bloemkool 836; Kropsla 24.50; Dubb. Princes- sebonen 2044; Rentegevers 4549; Pronkbonen 32; Stoksnijbonen5660; Tomaten 1927; Groene Kool 612; Witte Kool 3.50—4.50; Rode Kool 8—11; Uien 7.508; Prei 1719; Andijvie 5.509.50; Bospeen 817; Kroten 8.50. Alles per 100 bos, stuks of kg. SINT ANNALAND 23 Sept. Bintjes I 9.079.23. Aanvoer 20 ton. Uien mil- del 14.73; Bonken 14.40; Drielingen 15.25; Picklers 20.07. Aanvoer 30 ton. SCHERPENISSE, 23 Sept. Uien mid del 14.89—14.79; Bonken 14.50; Drie lingen 15.09; Picklers 19.74. Aanvoer 15 ton. KAPELLE, 24 Sept. 1952. Export- veiling; Bramen 40.3056.90. Appels; Zure Kroetappels 3.60, Cox Orange Pippin AAA 35.50, A 30—33.60, BC 30.65, I gr. 28.20—28.60, I 22.10—22.30, II 4.30, K 15.50—17.90, fabr. 5.80—6.70, Sterappel A 28.3028.50, BC 17.90— 20.—, I gr. 25.10, I 13.10—13.30, II 5, K 13—13.20, fabr. 5.30—5.60, val 3.70, Goudreinette AAA 23.8024.90, A 20.50—21, BC 14.10, I gr. 17.60—18.30, I 13.30—13.40, II 6.80, K 9.30—10, fabr. 4, Glorie v. Holland A 23, BC 20.30, I gr. 20.50, I 11.50, II 6.20—6.70, K 9— 9.70, fabr. 5.80, Orange Reinette I gr. 20.95, I 9.90, II 3.60, K 7—7.40, Le- moenappel I gr. 13, I 10.8511.50, II 5.80, K 8.20, fabr. 3.50, Notarisappel I gr. 12, I 11.10, II 5.20, K 7, fabr. 3.50, Bramley Seedling I gr. 10.85, I 10, Jacq. Lebel I gr. 8.40, I 8.10—8.20, II 3.804.10, K 7.30, fabr. 3.40, Lanes Pr. Albert I gr. 8.50, I 7.90, Gron. Kroon I gr. 11.80, I 9.90, II 3.60, K 6.90, Fran se JReinette I gr. 10.85, I 8.40, II 5.20, K 7.70, Princesse Noble I 13.40, II 3.70, Laxton Superbe K 6.60—7, Bismarck K 4.60, fabr. 3.40. Peren: Conference A 20.55, BC 18.90, I gr. 13.20, I 11.30, II 3.40—3.50, K 6.80, fabr. 3, A 15.30, BC 14.50, I gr. 12.90, I 12.20, II 4.30, K 6.20, fabr. 3.40, Doyenne du Cornice .A 45, BC 43.80, I gr. 42.90, I 40.05, II 17.80— 18.10, K 18.80—21.30, fabr. 6—12.80, Emile d'Heijst I gr. 7.30, I 5.50, K 3.20, Zw. Wijnpeer A 11.40, BC 10.75, I 8.30, K 3.40, Br. Alex. Lucas AAA 20.05, I gr. 10.95, A 20—20.10, I 7.90, K 6.80, Bonne Louisse I gr. 17.80, I 9.2012.90, II 3.60, K 7.70, fabr. 3—3.20, Ponds peer I gr. 8, I 7.40, II 6.20, K 6, Br. Clairgeau I 7.90, K 5.10, Maagdepeer I gr. 4.60, I 3.10—3.20, K 3.10, Herzo- gin Elsa I 4.10, Soldat Laboureur I gr. 7.30, I 5.10, K 3.60, Pitmaston Du- chesse I 6.10, aller per 100 kg. Verpakt fruit; Cox Orange Pippin AA AA 40, AAA 38, AA 35—36, Goud reinette AAA 32, AA 29, A 29, alles per kg. KRABBENDIJKE, 24 Sept. 1952. Exportveiling: Cox Oranje Pippin AA 30.40, A 30.80, B 30.10, C 17.90, H I gr. 28.20—29.50, H I 22.20—24.30, H II 6.30, Allinton Pippin A 20.10, B 8.40, BC 7.30, C 6.20, Conference A 21.60—21.70, BC 19.30, H I gr. 16.30, H I 14, H II 19, Doyenné du Cornice H I gr. 40.10. Gewone veiling; Cox Oranje Pippin verpakt 3943, los 433, Ellison Oranje 1316, Allington Pippin 612, Sterappel 612, Laxton Superbe 59, Conference 39, Beurré Dilly 45, Doyenné du Cornice 1228, Bonne Louisse 610, Beurré Durondsau 4 6, Bonen 2139. VEERE. Vismijn van 24 Sept. 1952. 1618 kg exportgarnalen 7088, 142 kg handelsgarnalen 5777, 180 kg schar 541.08, 169 kg bot 2157, 9 kg tong 1.45—1.95, 113 kg rog 20—79, 64 kg wijting 2637, 2 kg kabelauw 32. Okke Jager toegelaten. De classis Middelburg der Geref. Kerken heeft in haar gistermiddag ge houden vergadering peremptoir ge ëxamineerd en toegelaten tot de Dienst des Woords en der Sacramenten, cand. O. Jager, _theol. drs te Delft, beroepen predikant" te Vrouwenpold-". 15.000 gulden verloren en.... gevonden. Een chauffeur van de Stoomtram Walcheren had op de lijn Middelburg- Veere een actetas, inhoudende 15.000 gulden, gevonden. Zeven minuten na dat hij deze vondst had gedaan, kwam de ongelukkige verliezer er hard aan hollen. De chauffeur kreeg een flinke beloning en de eigenaar zijn kostbare actetas terug.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5