Ria tracteerde op school en het kostte niets VéGé De rover )an Catoen hing aan de galg te Middelburg, Geen land zo goed voor Nederlanders als Zuid-Afrika. Willy Lages krijgt gratie. Kabouters Napoleon dwong boeren tot ver bouw van suikerbieten* 1 KABOUTERS Aan vervreemding moet een eind komen* Werkster kon niet met haar huishoudgeld rondkomen* Visvcntcr uit Breskens had trek in een borrel. Levenslang in plaats van de kogel* Eens ontsnapte hij uit Goes***! j Zeeuwse Wandelingen Dc eerste oogsten mislukten vrijwel altijd* Nagekomen Advertentiën „doen het" Haar Moeder was echt blij. VéGé nam haar zorg over! „HEBRON" en „ZON EN SCHILD" LEERLING - VERPLEGENDEN FLINKE MANNELIJKE BEDIENDE Donderdag 25 September 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagïna Dr R. HE. Gravemeijer (Van onze speciale verslaggever) In de te Utrecht gehouden en zeer druk bezochte algemene verga dering der Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk heeft dr K. H. E. Gravemeijer voor het eerst en het laatst de voorzittershamer gehanteerd. Zoals men weet zal deze predikant op 28 October a.s. naar Zuid-Afrika vertrekken om daar te arbeiden in het' belang van de Nederlandse emigranten. Reeds stond de vergadering te Utrecht in het teken van Zuid-Afrika, want de inleidende voorzitter hield er een rede over „de diaconia en Zuid-Afrika". Hierin maakte hij de diakenen duidelijk wat hun taak is ten opzichte van Zuid-Afrika. Deze moeten namelijk betrokken wor den in de emigratie. In zijn dankwoord verklaarde dr Grave- meyer, dat hij liever een jongere in zijn plaats had zien vertrekken, maar dat de aandrang op zijn persoon hem te sterk was geweest. Nu hoop ik, zei hij, in Zuid-Afrika de weg vrij te maken voor anderen, inzonder heid voor predikanten. Er moeten ook Ne derlandse dominé's naar Zuid-Afrika en er moeten Afrikaanse predikanten naar Ne derland. De banden pissen beide landen dienen te worden versterkt. En wat de emi granten zelf betreft: de geschiedenis heeft bewezen dat de emigranten die met de Bij bel in de hand naar hun nieuwe vaderland gingen, de beste emigranten zijn geweest Daarom moeten de banden met de kerk hecht blijven. Ds WESSELDIJK VOORZITTER Dr Gravemeyer zeide er over verheugd te zijn dat een der laatste dingen, die hij in de Ned. Herv. Kerk moch doen, het leiden van een vergadering van diakenen was. In zijn plaats koos de Federatie ds H. J. F. Wesseldijk te Eindhoven tot haar voorzitter. Ds Wesseldjjk is en kele jaren praeses van de generale sy node geweest. Het jaarverslag van de algemene secre taris, de heer W. J .Hemmes te Utrecht werd goedgekeurd. Het diaconaal zakboek je, zo werd medegedeeld, zal weldra weer verschijnen. Het ligt in de bedoeling t.z.t. een diaconaal handboek samen te stellen. Prof. dr A. A. van Ruler te Utrecht sprak in de middagsamenkomst over „Fundamen ten en perspectieven van het diaconaat in deze tijd". Ik juich het zeer toe, aldus dr Grave meyer, als men naar Zuid-Afrika gaat emi greren. In de grote wereld is geen enkele plek waar de oude Nederlandse cultuur zó wordt bewaard als daar. Ook in de taal zit een sterk samenbin dend element. De vervreemding die tussen Zuid-Afrika en Nederland is ontstaan mede tengevolge van onjuiste berichtgeving aangaande het rassenvraagstuk mag niet voortduren. Zuid-Afrika is in veel opzich ten voor Nederland het land van de ver speelde kansen geworden. Welnu, er ligt een mogelijkheid om het verlorene in te halen. Daarvóór is nodig, dat in elke dia conie één man zich specialiseert in de emigratie, inzonderheid ten opzichte van Zuid-Afrika. Deze man zou niet alleen de emigranten in spé kunnen bjj- staan met adviezen maar hij ware ook in staat om namen en b\jzonderheden omtrent de emigranten door te geven naar het bureau, dat ds Gravemeyer in Pretoria gaat inrichten. OECUMENISCHE SAMENWERKING Er zijn in Zuid-Afrika drie kerken: de grootste daarvan is de Nederduits Geref. Kerk; dan volgt Die Geref. Kerk van Suid- Afrika (gelijk te stellen met de Geref. Ker ken in Nederland) en tenslotte is er de Nederduits Hervormde Kerk, welke vol gend jaar een eeuw bestaat en waarmede de Ned. Herv. Kerk de meeste banden heeft. Naar dr Gravemeyer hoopt, zullen deze drie kerken in oecumenisch verband gaan samenwerken op het terrein van de ont vangst der emigranten. Want van deze ontvangst hangt, naar de mens gesproken, alles af voor de toekomst van de emigrant op geestelijk gebied. Dui zenden Nederlanders zijn in Zuid-Afrika verloren gegaan omdat zij aanstonds wer den meegesleurd in de keiharde materiële wereld en niemand zich om hen bekom merde. Er behoren in de Zuid-Afrikaanse ker ken Nederlandse ambtsdragers, (liefst weer diakenen) te komen die speciaal belast wor den met de zorg voor emigranten. Zo kun nen de Zuid-Afrikaanse kerken nieuwe ver sterking ontvangen, want niets is meer af te keuren dan dat men weer afzonderlijke Nederlandse kerken gaat vormen. In Zuid-Afrika behoort nog 96 pet van de bevolking tot de kerk, al zijn dit niet allen meelevende mensen. De Nederlanders mo gen het percentage der onkerkelijken niet vergroten en zeker behoren ze zich niet te voegen bij de Engels sprekende kerken. Zij moeten geen lid van een anglicaanse maar van een reformatorische kerk worden. EERSTE OFFER Nadat dr Gravemeyer uitgesproken was, nam de erevoorzitter der Federatie, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford, commissaris der Koningin in Gelderland het woord. Deze herinnerde er aan, dat men verleden jaar dr Gravemeyer tot voorzitter had ge kozen met grote verwachtingen. De bijzon dere belangstelling van de gekozene voor het diaconaat was bekend (toen dr Grave meyer uit de actieve dienst trad om zich aan het synodale werk te wijden, werd hij diaken in Den Haag). Intussen is ongedacht de roep uit Zuid- Afrika tot dr Gravemeyer gekomen. Gij hebt, aldus jhr Quarles van Ufford tot de voorzitter, van ons als diakenen een offer gevraagd door in ons werk ook speciaal de emigratie te betrekken. Het kostbaarste wat wij bezitten staan wij heden aan Zuid- Afrika af: dat zij gij. Moge dit eerste offet de Zuid-Afrikaanse kerk tot zegen zijn. Insecten immuun voor D.D.T. „Het schijnt dat vliegen en muggen bezig zijn hun strijd tegen D.D.T. en enkele andere nieuwe insecten-dodende middelen te winnen", aldus Robert Met- calf, van de universiteit van Californië, in een door hem gepubliceerd artikel. Hij schrijft verder dat geleerden vijf of zes jaar geleden hébben bemerkt, dat een aantal insectensoorten immuun begon te worden voor D.D.T. Amerikaanse ambassadeurs in West-Europa beraadslagen. De Amerikaanse ambassadeurs in West-Europa hebben Woensdag te Londen besprekingen geopend over Europese aangelegenheden, de ontwik keling van het Atlantisch verdrag en de stand van zaken in de „koude oor log". Waarschijnlijk zal ook worden ge sproken over de Amerikaans-Russische betrekkingen en over financiële en economische vraagstukken der Euro pese staten. Men verwacht dat de besprekingen vier dagen zullen duren. Politierechter Middelburg Een 25-jarige visventer uit Breskens ging dikwijls op bezoek bij de alleen wonende M. D. Op een avond in April had hij in een onbewaakt ogenblik kans gezien uit de portefeuille van D. een bedrag van ruim ƒ200.weg te nemen. D. had het echter in de gaten en kon de visventer zo ver krijgen, dat hij het geld terug gaf. Hij gaf twee briefjes van 100.terug, maar toen hij buiten kwam merkte hij, dat hij nog een biljet van 20.in zijn zak had. Nog dezelfde avond zette hij dit geld in drank om. De Belgische professor Augusto Pic- card heeft in Milaan verklaard, dat hij van plan is volgend jaar bij Napels met een nieuwe „Bathyscape" af te dalen tot op een diepte van 3.000 m. Hij verklaarde voorts, dat zijn broer Jean, die op het ogenblik in de Verenigde Staten verblijft, van plan is met een ballon op te stijgen tot een hoogte van 30.000 meter. Verd. gaf tijdens de zitting van de politierechter te Middelburg toe en de uitspraak luidde: zes maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. P. uit Wolphaartsdijk. had zich te verantwoorden wegens diefstal van ƒ475 ten nadele van haar werkgever P. uit Goes. Als werkster wist zij waar de beurs met afrekeningsgelden van de kolen lag. Als ze haar kans schoon zag nam ze van tijd tot tijd enige bankbiljetten weg. P. bemerkte dit wel, maar had slechts een vermoeden. Hij schreef tenslotte al de nummers van de bankbiljetten op. Toen hij op ze kere dag weer een biljet miste waar schuwde hij de politie, die haar in de kraag greep en het vermiste bankbil jet te voorschijn haalde. Ter zitting verklaarde verd. dat zij moeilijk met haar huishoudgeld kon rondkomen. Zij had er veel spijt van en ze had reeds 300 terugbetaald. Het vonnis luidde drie maanden voorwaardelijk. INBRAAK IN FRITESKRAAM. Op een nacht in Juli zag een be woner van de Oude Vismarkt te Goes, dat iemand een kraakje pleegde in een friteskraam aldaar. De politie kreeg de inbreker te pakken. Hij had een groot aantal stukken chocolade, rollen drop en pepermunt bij zich.. De verd., de havenarbeider J. C. de P. uit Goes zei, dat hij die avond nogal wat gedronken had en eigenlijk niet goed wist hoe hij tot de diefstal is ge komen. Toen hij bij de kraam kwam kreeg hij honger. Hij werd veroor deeld tot maanden voorw. met twee jaar proeftijd en onder toeziehtstelling. Mevr. de J. miste de laatste tijd ge regeld geld uit haar portemonnaie, die De minister van Justitie deelt mede, dat hij K. B. de aan W. P. F. Lages op gelegde doodstraf bij wijze van gratie is veranderd in levenslange gevangenisstraf. Uit deze gratieverlening mag niet wor den afgeleid, dat de aan Lages opge legde doodstraf niet als ten volle gerecht vaardigd is aangemerkt. Integendeel moet Lages als een der zwaarste oorlogsmis dadigers worden beschouwd, die tijdens de Duitse bezetting hier te lande oorlogs misdrijven en misdrijven tegen de men selijkheid hebben gepleegd. Ook is noch in de persoon van Lages, noch in de omstandigheden, waaronder hij zijn misdaden heeft begaan, noch in zijn verder optreden grond voor gratie verlening gevonden. Aandrang van Duit se zijde is uiteraard geheel buiten de gratie-overwegingen gehouden. Bij de beslissing om in het onderha vige geval van tenuitvoerlegging van de doodstraf af te zien kon niet buiten be schouwing worden gehouden het feit, dat nu reeds 7% jaar verlopen zijn sinds ons land van de Duitse overheersing is be vrijd en de laatste misdrijven, waarvoor Lages is veroordeeld, zijn gepleegd. Zwaarder echter heeft gewogen de om standigheid, dat na het onherroepelijk worden van de uitspraak, waarbij Lages ter dood is veroordeeld, nu reeds meer dan twee jaar verstreken zijn, geduren de welke men de veroordeelde in onze kerheid heeft gelaten omtrent zijn lot. Doordat de afdoening van deze zaak zo lang op zich heeft laten wachten, moes ten deze factoren in de overweging van het gratieverzoek worden betrokken. Het is uiteraard te betreuren, dat de rege ring thans voor de noodzakelijkheid is geplaatst geworden met het voorgaande rekening te houden, doch het zou in strijd zijn met een behoorlijke rechtstoe- passing, waaraan een natie als de onze terecht de grootste waarde hecht,, indien onder deze omstandigheden nog tot ten uitvoerlegging van de doodstraf zou zijn overgegaan, aldus de minister van Jus titie. Lages werd op 20 September 1949 bij sententie van het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam ter dood veroordeeld. De Bijz. Raad van Cassatie heeft het tegen deze sententie ingestelde beroep in cas satie verworpen bij arrest van 12 Juli 1950. Een naam, die een begrip werd. (II) In het vorige artikel hebben we gezien, dat de bende van Jan Catoen heel wat mans was en omstreeks 1800 Zeeland uitkoos als plaats der roverijen. Zijn bende bestaat hier uit 4 a 5 personen. Niet altijd gaat het hun voor de wind. Bij Johannes de Loof onder Kort- gene werd de buitendeur opengelopen en de deur van de slaapkamer met en bijl opengehakt. Maar de Loof was ook niet van gisteren: bij een wor steling wist hij hunbijl te pakken te krijgen en de troep op de vlucht te drijven. Hun meest bekende aanval was die op de hofstede Tekelenburg bij Kapelle, waar Willem v. Dijke woonde. De hofstede lag wat afgelegen, een prachtgelegenheid dus voor de inbraak. Om-binnen te ko men passen ze hun gewone methode toe: ze nemen .een boomstammetje en rammeien de deur open. Als Van Dijke zich verweren wil, schieten ze twee schoten door eeïi bin nendeur, waardoor hij aan de arm ver wond wordt. Daardoor kan hij gemak kelijk gegrepen worden, ze brengen ■hem naar buiten en binden hem met een bij Wemeldinge gestolen touw aan han den en voeten. Zijn vrouw en kinderen ondergaan hetzelfde lot. Nu hebben de inbrekers vrij spel. Het hele huis wordt doorzocht, geld, sieraden, kleren en eten worden meegenomen en een eind verder in een boomgaard onder de ro vers verdeeld. ONTVLUCHT UIT GOES Jan Catoen heeft ook het „beroep" van zakkenroller uitgeoefend. Op een toondag in Goes is hij met deze sport bezig, als hij gegrepen wordt. Plotse ling krijgt hij een aanval van vallende ziekte, tenminste hij doet alsof. Zo wil deze simulant medelijden opwekken. Misschien is het hem wel gelukt, in ieder geval wordt hij niet al te stevig opgesloten, 's Nachts weet hij te ont- j******************************** snappen en de volgende morgen kunnen de Goesenaars op de Ganzepoort zijn afscheidsgedicht lezen: „Die wil stelen en niet wil hangen, Ga naar Goes en laat zich vangen; Want de Heren van Ter Goes, zijn zo zacht als appelmoes." De tralies van zijn cel zijn waar schijnlijk ook erg zacht geweest! GEVANGEN OP EEN MEEKRAPVELD. Volgens de overlevering is de overval op Tekelenburg noodlottig voor hen ge worden. Jan Catoen had ook een bijbeltje met gouden slot meegenomen met de initia len M. v. D. er in. Dit is in Zierikzee bij een opkoper achterhaald, het ene woord bracht het andere voort, zodat de politie er achter kwam dat de ar beider Jan Coenraads te Hoedekens- kerke de beruchte Jan Catoen was. Op een dag in September (1802) is hij bezig met meekrapdelven, als hij enkele gendarmen ziet aankomen. „Dat is om mij te doen", flitst het door zijn brein. Hij laat zijn werk in de steek en vlucht de schorren op in de hoop dat er dichtbij een schip langs zal komen, dat hem wil opnemen en veilig weg brengen. Geen scheepje te zien, maar wel steeds hoger rollende golven van de opkomende vloed. De politie heeft hem aan de landzijde ingesloten, er is geen ontkomen meer mogelijk. Zijn vriend Mertens wordt in een logement gegrepen. VEROORDEELD TOT DE GALG. Op de rechtszitting van 20 September 1802 worden beide veroordeeld op de Markt te Middelburg voor de pui van het stadhuis „aan de galg te worden op gehangen en gestraft, dat er de dood na volgt", zoals het vonnis luidt. De medeplichtige Modestus van de Perre wordt in verband met zijn jeug dige leeftijd veroordeeld om gegeseld en gebrandmerkt te worden en daarna voor 50 jaar in het tuchthuis. Nadat de lichamen van Jan Catoen en Francis Mertens een paar uur aan de galg hadden gehangen, werden ze naar het eind van de Middelburgse ha ven gebracht „om aldaar door de in- juriën der lucht en de vogelen des he mels" te worden verteerd. Deze plaats heet nog altijd de „Galgenpolder" en ligt in de buurt van de molen van Nw.- en St. Joosland. De lijken van deze twee boeven zijn de laatste geweest, die op deze manier als een afschrikwekkend voorbeeld met een ijzeren keten om de hals langzaam tot vertering overgingen. Later zijn er nog heel wat doodvon nissen voltrokken, maar toen werden de lijken begraven op het bolwerk ach ter het tegenwoordige ziekenhuis. Het laatste doodvonnis in Middelburg is voltrokken in 1850 aan Jean Baptiste de Loeil, heelmeester te Koewacht, die zijn vrouw mishandeld had en lang zaam had laten verhongeren. In 1870 is de doodstraf afgeschaft. De planken van het schavot werden ge deeltelijk gebruikt voor het oprichten van de muziektent op het Molenwater. L. v. W. in de kast in de keuken lag. Een nauwkeurig onderzoek wees uit, dat de landbouwersknecht M. K. uit Burgh zich hieraan schuldig maakte. Bij on dervraging viel hij dan ook door de mand. Hij was op een zekere dag door mevr. de J. uitgenodigd voor een kop je koffie. In de kast zag hij de porte monnaie liggen. En op een avond, toen het gezin in de woonkamer zat, sloeg hij zijn slag. Hij werd veroordeeld tot een maand voorw. met twee jaar proeftijd. DRONKEN CHAUFFEUR. De huis- en decoratieschilder de H. uit Breda was op een nacht in de Voorstad te Goes zo raar met zyn wa gen aan het manoeuvreren, dat het de aandacht van een agent trok. Hij hield hem aan en bemerkte spoedig, dat de ze verdachte behoorlijk wat sterke drank naar binnen had gewerkt. Hij kon niet behoorlijk lopen en geen verklaring afleggen. Later kwam vast te staan, dat hij samen met een zaken relatie een café in Bergen op Zoom had bezocht. Hij wilde toen naar Bre da terug, maar was zo dronken, dat h(j niet in de gaten had, dat hij in de richting Goes reed. Dit ontdekte hij pas, toen hij op het politiebureau te Goes zijn roes had uitgeslapen. Hij werd veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf voorw. met twee jaar proeftijd en ontzegging van de be voegdheid motorrijtuigen te besturen voor de tijd van vier maanden voorw. met twee jaar proeftijd. Eens verwenst, na gewenst WE MOETEN Napoleon eigenlijk danken voor zijn dwinglandij en mr P. Pous uit Serooskerke voor zijn ijver. Zij hebben namelijk de suikerbiet in Zeeland gebracht. Hebt ge er wel eens over nagedacht? Deze week is de bietencam pagne weer begonnen en zullen de zware moppen weer in hoge stapels voor de fabrieken komen te liggen. Dat is allemaal heel gewoon ge worden. Doch ééns verwenste men de teelt. Op grond van de landhervormings- wetten van Generaal Naguib zullen Prins Faroek, zijn zusters en zijn moe der de volgende maand twaalfduizend -hectare landbouwgrond aan de Egypti sche staat afstaan. Het was Napoleon, die de landbouwers dwong om mangelwortels te verbouwen, waaruit suiker gefabriceerd kon worden. Door zijn continentaal stelsel in 1806 had hij de handel met Engeland onmogelijk gemaakt, met het gevolg, dat de invoer van rietsuiker eveneens ophield. In Silezië was men reeds tot de ont dekking gekomen, dat uit de mangels suiker kon worden bereid, al was het percentage dan nog maar zeer laag en toen ons land bij Frankrijk werd inge lijfd eiste Napoleon, dat ook in ons land mangels of suikerbieten zouden worden verbouwd. Hij bepaalde, hoeveel ha. land in elk gewest met bieten verbouwd moest wor den en elke gemeente kreeg daarvan een aantal hectare's toegewezen. De boeren voelden er echter niets voor, want ze kenden de bieten nog niet en de granen brachten goede prijzen op. OOGST VIEL TEGEN. Er was er echter één, die zich voor het nieuwe gewas interesseerde. Dat was de hierboven genoemde Mr Pous. Hij woonde destijds op de buitenplaats ,,'t Huis ter Mee" bij Serooskerke en had zijn aanzienlijk vermogen grotendeels in land belegd, dat hij uitstekend beheerde. Zijn nabijgelegen hofstede Ter Linde was een modelhoeve waar hij tal van proef- veldjes had laten aanleggen tot verbete ring van de veldgewassen. Hij was de eerste bij wie men bieten zaal kon kopen. De boeren namen hem zijn ijveren voor de nieuwe teelt zeer kwalijk en dienden hem zelfs 'n keer een pak slaag toe. Geen wonder ook, dat de eerste bietenoogsten beneden de verwach ting bleven. Toen de Franse overheersing ten einde was, was het meteen met de suikerbietenteelt gedaan. Later gingen echter de graanprijzen aan het kelderen, zodat de boeren zich genoodzaakt zagën zich meer op de vee teelt toe te leggen. Toen gingen zij dra over op de verbouw van mangels als voedergewas en het was weer de heer Pous, die hen van advies diende. JONGE INDUSTRIE In het buitenland ging men zich ech ter weer toeleggen op het verbouwen van suikerbieten, want men had door veredeling het suikergehalte belangrijk weten te verhogen. In België werden dan ook suikerbieten geteeld voor de fabriek. Spoedig begon men in Oostelijk Zeeuws- Vlaanderen voor Belgische rekening met het verbouwen van suikerbieten. Toen ook in Noord-Brabant de teelt toenam, verrees in 1858 te Zevenbergen de eers- ste suikerfabriek van Nederland. Daar de meekrapcultuur later zo goed als ver dwenen was, spreidde de suikerbieten teelt van Brabant zich uit, eerst over Tholen, later over Schouwen en Zuid- Beveland. De landeigenaars zagen echter niet gaarne, dat de pachters suikerbieten ver bouwden, daar deze meer dan mangel wortels b.v. de grond uitzogen. Vaak kwam dan ook in pachtcontracten de be paling voor, dat in de laatste twee jaren geen suikerbietenteelt mocht plaats heb ben. De gunstige uitwerking van Peru- guano, de eerste kunstmest, kenden de boeren nog niet algemeen. Ook hadden velen er een voorooreel tegen. Ja zelfs op de algemene vergadering van de Z.L.M, te Hulst op 13 Juni 1865 werd nog een afkeurend oordeel uitgesproken over de suikerbietencultuur. Toen er met de kunstmest geknoeid werd, hield het ge bruik er van zo goed als op. Door de oprichting van het Rijkslandbouwproef station te Wageningen in 1876 kwam aan het geknoei met kunstmest een einde. Het duurde echter nog verscheidene ja ren voor ook op Walcheren suikerbieten werden verbouwd. De hoge waterstand in het najaar en de veie slijkwegen wa ren een belemmering. Eerst toen vele wegen verhard waren en er tramwegen kwamen en vooral de waterafvoer wat verbeterde, nam de suikerbietenteelt al gemeen toe en verminderde de tarwe- teelt als gevolg daarvan. Vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen wer den veel bieten verbouwd. In 1900 werd de eerste Nederlandse Coöperatieve biet- wortelsuikerfabriek te Sas van Gent ge sticht. Over de verdere ontwikkeling van de verbouw van suikerbieten zullen wij niet schrijven. Voor de meeste boeren is zij thans een tweede oogst geworden, vooral nadat ingezien werd, dat de koppen en de bladeren als veevoeder van grote be tekenis zijn. Op 't ogenblik levert Zee land dan ook de meeste suikerbieten van geheel Nederland. R. d. M. Prins Bernhard vergadert met de Mijnraad. Prins Bernhard heeft als buitenge woon lid van de mijnraad een vergade ring van deze raad in Den Haag bijge woond. De vergadering werd gepresideerd door mr dr L. F. H. Regout. Heden overleed na een kort stondig lijden onze zeer geliefde Vrouw, Moeder en Dochter ANNA ANTONIA WOLFERT, geboren van de Poll, in de. leeftijd van 32 jaar. Namens de familie, D. C. WOLFERT. Axel, 24 September 1952. Buitenweg 6. A iIn. ©,aé uWidt u-alt een u-eA£ou-atg,l- freAieht in ons blad van morger De Ringen kopen ze dan natuurlijk bij jM&e/vij, de fanye Lange Kerkstr. 30 - Goes TE KOOP: 4 KALFVAARZEN, 3 inge schreven witte verklaring, aan de rekening en 2 wit geb. Zwanen br. '52. P. LOUWER- SE, Oostkapelle, Middenhof. Winterjas z.g.a.n. f45. Sportjack z.g.a.n. f22.leef tijd 18 j. Br. pak f 15.17 j., Winterjas f20.19 j. Mid delburgsestraat 82, Souburg. 9-jarige Stamboekmerrie. Spaartweg 2, Kapelle. WAT EEN VéGé-KRUIDENIER al niet hoort. Nü weer over Ria. 'n Schat van een meisje. Pas op school. Toen ze jarig werd, wilde ze na tuurlijk tracteren. Haar Moeder zat een beetje in over de extra kosten, die zo'n verjaardag mee brengt. Enfin, van dat tracteren was misschien niet veel gekomen, als ze die week niet alles bij VéGé had gekocht. En toen ging het wél! Ria tracteerde door de VéGé-Geld-Zegels Moeder kreeg bij al haar boodschappen waardevol le geld-zegelsZóveel, dat ze gemakkelijk alle snoep voor de hele klas kon hopenDat was even,j een bof! Moeder was dolblij voor haar melske'. Laat dat U tot voorbeeld zijn! WORD OOK VéGé-KLANT. Er is ook bij U een VéGé-kruidenier in de buurt. Kom daar eens kijken. Superieure kwaliteiten. Lage pr(jzen. Dat komt omdat de hon derden VéGé-winkellers alles tezamen kopen. Daardoor is VéGé zo gul met geld-zegels Duizenden guldens korting I daardoor geeft Uw VéGé-kruidenier ellt jaar duizenden guldens korting aan zjjn klanten. Laat üw guldens niet liggen. Word VéGé-klant. Als U dat niet doet. geeft U te veel geld uit voor UW kruidenierswarenVoorkom geldver spilling. Word nü klant bij VéGé. Spaar tien procent uitl neem de proef met VéGé-koffle. U betaalt de prijs, die U ook nu betaalt. Maar VéGé geeft er 41 geld-zegels bij! Tien procent korting! Word ook VéGé-klant! Profiteer toch ook! GULLER MET ZEGELS GULLER MET GUL0ENS Er zijn 1200 VéGé-kruidenicrs Ned. Herv. Inr. voor Zenuw- en Geesteszieken te Amersfoort vragen van Chr. beginselen (ongehuwd m. en v.), ter opleiding voor het B.-diploma. Salaris gedurende de opleiding 1310.tot 1561.p. jaar (plus de verhoging per Maart 1951), onder aftrek van 700.voor kost en inwoning. 3 weken vacantie per jaar. Diploma's niet vereist. Voor de eerste aanschaf van uniformkleding wordt gezorgd. Sollicitaties aan de Geneesheer-Directeur. t SIMON DE WIT N.V. heeft in haar filiaal te Middelburg en te Goes plaats voor een (1823 jaar). Voor een goedwillende, ijverige jongen bestaat de gelegenheid het kruideniersvak grondig te leren en is in de toekomst opklimming tot filiaalchef mogelijk. Zij, die hiervoor interesse hebben en meer willen weten over werk en mogelijkheden, worden verzocht te schrijven naar Simon de Wit Personeelsafdeling, Postbus 2 te Zaandam. N.V.,

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 4