S|OUK VAN HOLD1NGE PI <f mat ;üf Morgen promoveert in Utrecht een Amerikaanse tot doctor* I lEpmmwWERMMk NIXON„Laat republikeins partij bestuur maar beslissen!" Ontbreekt het onze vrouwen aan zelfvertrouwen Gen* Synode der Geref* Kerken bezon zich op de evangelisatie* Ontvluchte psychopaath was vele instanties te vlug af* Mrs Copcland t „Als ccn vrouw geen enkele eigen interesse heeft, wordt het huwelijk een sleur 1" Bloedvergiftiging is vrees'lijkll Stichting Hoenderloo. Eisenhower t „Dat is een voorbeeld van moed." Waardering voor het werk van studentenpredikanten onder buitenkerkelijken* Mef valse pas op slap. Verhaal uit de tijd der Kerkhervorming. Spaanse protestanten leven onder druk. Op Groenland gestrande Britten gered. Wegenwachten tevens mobiele hulppost Rode Kruis. HIER Minister Buwono uit de grafie. Pagina J Donderdag 25 September 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 om, afblij- paat is vol!" laar achter I. „Die kof iepen burne. LUT- |nr. Kuweit. Ie; INDRA- |ar Tanjung PENBARNE- "airns naar Ipas. 24 Str. LY: pas 22 AMSTEL- JOOGKERK: nbay; WA- KOTA IN- lEKERK: 24 23 460 mijl EUW AM- |k naar Rot- 24 te Dur- W. ten Z. ZUIDER- Kaap Race (Adv.) beus, met radio? ER 1952. /ARA: 7.00 Nieuws en oor de huis- faterstanden; PRO10.00 Irgenwijding; [Schoolradio; adiofeuille- jtVRO: 12.00 tuinbouw- |n prognose; [13.15 Mede- usementsmu- 4.35 Gram.; /ARA: 16.00 17.00 Pro ale causerie; aties; 18.45 leisjeskoor; 119.30 Propa- Omroepor- ilands week- /PRO: 22.35 causerie; l,In huwelijk |.00 Gram. KRO: 7.00 7.30 Gram.; [ische kalen- 8.15 Gram.; Gram.; 9.45 Jrkest; 10.30 [listen; 11.00 koor; 12.00 [0 Land- en 33 Salonor- Nieuws en actualiteiten; huisvrouw; 14.55 Gram.; rusementsor- |7.00 Voor de .35 Amuse causerie; Muziek; 18.52 19.10 Rege- en toelich- tewone man; lymphonette- Ssfront Tom- Lqui esté SU Jhr. Oosten", -24.00 Gram. 11.45 Gram. lorkest; 13.00 elspel; 14.00 Lichte mu- userie; 18.30 ieuws; 19.40 :st en solist; 1.40 Gram.; 22.55—23.00 ENDING. auze; 2. „Eo s'". Toenadering tassen Amerika en Europa. E1 LK MENS kan alleen dan gelukkig zijn, wanneer de eigen persoonlijk- t» *-> heid zich ongestoord kan ontwikkelen. Zeer bepaald geldt dit ook voor de getrouwde vrouw en in heel het gezin. Ik ben er vast van overtuigd, dat die huwelijken het gelukkigst zijn waar de vrouw niet alleen maar echtgenote van de man is, maar waar zij ook haar eigen persoonlijkheid ont wikkelt en doet gelden. Aan het gezin als eenheid behoeft dit niet de minste afbreuk te doen. Integendeel, deze opvatting kan de wezenlijke een heid van het huwelijk alleen maar verstevigen en haar betekenis verdiepen. Ook voor de kinderen geldt dezelfde opvatting; ook hier behoeft de toe passing daarvan geen afbreuk te doen aan de juiste verhoudingen in het ge zin als eenheid." Dit is een uitspraak van mevrouw Lynn Preston Copeland (Preston is haar meisjesnaam, naar Amerikaans gebruik geplaatst voor de naam van haar man), echtgenote van de Amerikaanse pers attaché in Nederland, George H. Cope land. Mevrouw Copeland staat in deze dagen „in het nieuws", want morgen pro moveert zij als eerste Amerikaanse aan de Rijksuniversiteit te Utrecht tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, waarbij prof. Dr M. J. Langeveld haar promotor zal zijn. De namen der Copelands zouden trou wens toch in de kranten gekomen zijn, want gisteren kwam het bericht dat dit sympathieke echtpaar, dat in die enkele jaren Nederland zo goed heeft leren ken nen (hjj verzorgde b.v. een hoofdstuk in een Benelux-reisgids over Zeeland!), bin nenkort naar de Ver. Staten zal terug keren, daar hij werkzaam zal worden gesteld op het State Department. Daar ovendien beiden afkomstig zijn uit de journalistiek (ze leerden elkaar kennen bij de „New York Times"), was er alle reden eens een gesprek te gaan voeren met mevrouw Copeland. En het was toen dat zij de hierboven geciteerde uitspraak deed. AAN DE PRACTIJK GETOEST! Denk niet dat mevrouw Copeland bij dat „ongehinderd ontwikkelen van de eigen persoonlijkheid" aan bande loosheid denkt of dat daaruit een „ty pisch Amerikaanse opvatting over het huwelijk" spreekt, wat wij Nederlan ders nogal snel denken, integendeel. „Als een vrouw geen enkele eigen in teresse heeft, zich helemaal niet ont wikkelt, dan ontstaat in het huwelijk een sleur, die uitermate gevaarlijk is!" zo legde mevrouw Copeland verder uit en men kan die stelling slechts on derschrijven. Zij heeft haar opvattingen trouwens aan de practijk getoetst in haar eigen leven. Als echtgenote van de persattaché heeft zij vele sociale verplichtingen bin nen en buiten het diplomatieke corps. Zo moet zij dus bij beurte gast en gast vrouw zijn, huisvrouw, echtgenote en moeder (de Copelands hebben een zoon tje van vijf jaar) en daarbij was ze ook nog studente. „Ik zou dat allemaal nooit hebben kunnen doen en zeker niet goed hebben kunnen doen, als ik alleen maar naast mijn man leefde en niet met hem. En hoe goed zij al die functies ver vult weet ieder die met haar in aanra king komt: met groot gemak zowel als met grondigheid vervult zij haar taak, onverschillig of het nu de bestudering van Nederlands antiek, de conversatie met een diplomatieke grootheid, dan wel de autoped van Johnnie of de „Ham burger" voor het avondeten betreft. PSYCHOLOGISCHE STUDIES. Haar uitspraken zijn om nog een an dere reden niet lichtvaardig: deze vrouw promoveert morgen tot doctor op een proefschrift dat een onderdeel van de Esychologie tot onderwerp heeft. De pro lemen in gezinsverhoudingen en met kinderen hebben haar altijd getrokken en zo kwam het dat zij op een gegeven ogenblik haar baan bij de „Herald Tri bune" eraan gaf en onderzoekingen op dit gebied ging verrichten, waarover zij artikelen schreef. In haar huwelijk ging zij studeren aan een „avond-universiteit" (een instituut, dat wij niet kennen!) en toen haar zoontje oud genoeg was om niet meer haar voortdurende aandacht en aanwezigheid te behoeven, voltooide (Ingezonden Mededeling advert i Stelt U er toch niet aan bloot. SNIJDT NIET in Uw EKSTER OGEN. Het gevaar daarbij is groot. Koopt een 90 ets. ian hebt ge 't afdoend middel bij de hand, dat GEVAARLOOS EN ZONDER PIJNEN elke ekster oog verbant. Verkrijgb. bij Uw apoth. of drog. In de najaarsvergadering van bestuur en commissarissen der stichting „Hoen derloo" (Christelijk Opvoedingsinstituut voor Jongens) zijn als nieuwe bestuur ders gekozen de heren J. A. Sillem en mr A. H. Roose, beiden te 's-Gravenhage. Aan de heer Sillem werd tevens het se cretariaat opgedragen. Mej. dr A. van der Torre, te ^Driebergen, psychologe der stichting hield een causerie over de be tekenis der psychologie in de opvoeding. In de middagvergadering, die ook door genodigden werd bijgewoond, gaf de voorzitter, mr M. B. van de Werk, kin derrechter te Utrecht, een verantwoor ding van de besteding der gelden, bij het eeuwfeest in 1951 ontvangen. Voor de verbetering van het vakonderwijs werd ontvangen f 35.000, welk bedrag vrijwel geheel is gebruikt voor vernieuwing van de machines der werkplaatsen en voor de bouw van een warenhuis in de tuin derij. Voor verbetering van het interieur werd ontvangen f8500, dit bedrag zal grotendeels gebruikt worden voor de bouw van een klein paviljoen als dag verblijf voor schooljongens. Het fonds voor de bouw van een zwembad, groot f23.500, is nog niet gebruikt, daar dit be drag nog ontoereikend is. Het bestuur is bedacht op versterking van dit fonds. De dag werd besloten met een rondgang over de terreinen. Ger de Roos op talentenjacht. De leider van het „Orkest zonder Naam" gaat binnenkort op zoek naar ta lenten. Hij zal zich met een opname-ap paraat ergens in het land nestelen, waar hij dan een middag en een avond de prestaties op het gebied der lichte mu ziek op de band zal opnemen, die in een bepaalde streek geleverd worden. Deze plaatselijke audities staan voor iedereen open, en zij, die om bepaalde redenen geen gelegenheid hebben om him talent in de studio te Hilversum te laten be proeven, krijgen nu de kans om toch be oordeeld te worden. Zo mogelijk volgt na deze auditie een optreden voor de radio. Het eerst zijn Nijmegen, Den Bosch en Enschede aan de beurt. zij haar studie aan de „Catholic Univer sity" van Washington, waar zij in 1950 haar graad in de clinische psychologie behaalde. HAAR PROEFSCHRIFT. Haar proefschrift draagt tot titel: „A controlled investigation of the reliability and validity of Machover's human figure drawing projective test". Een mondvol geleerdheid, denkt men waarschijnlijk, maar lees verder, want het is ook voor de leek begrijpelijk en interessant! Een jaar of twintig geleden is men tot de ont dekking gekomen, dat twee kinderen, die blijkens een Intelligentietest geheel ge lijkwaardig waren en goed vergelijkbaar, in de wijze waarop zij menselijk figuren tekenden volkomen verschillende gedach ten tot uiting brachten. De psychologe Karen Machover is met deze ontdekking aan het werk gegaan en heeft er in haar in 1949 verschenen boek bepaalde con clusies aan verbonden. Haar zienswijze Is, dat de diepste per soonlijkheid van ieder mens tot uiting komt in de wijze waarop hij een mense lijk figuur tekent. Of de aan de test on derworpen persoon nu normaal dan wel psychotisch is, door de wijze van „por trettering" van een persoon verraadt de onderzochte iets van zijn gevoelens ten aanzien van zichzelf en belangrijke per sonen in zijn omgeving. Dat deze methode voor een ervaren clinicus grote mogelijkheden biedt is duidelijk. In haar dissertatie nu heeft mevrouw Copeland als het ware een proef geno men met deze tests. Zij heeft de test toe gepast op twee groepen van kinderen (variërend in de leeftijd van 7 tot 17 jaar), n.l. een groep van wie bekend was dat ze belangrijke psychische stoornissen bevatte en een groep van kinderen, waar van men veiiig kon aannemen, dat er van stoornissen geen sprake was. Elke test werd voorzien van een codenummer en als proef op de som werden de tests op conclusies onderzocht door een vijftal personen, die omtrent aard en samenstel ling niets konden weten. Zij heeft met deze proeven verrassende resultaten be reikt. Uiteraard mag men niet zeggen dat deze promotie van mevrouw Copeland een eer is voor de Utrechtse universiteit, maar ze is wel een bewijs van de toenadering van het Amerikaanse en het Euro pese wetenschappelijke denken en werken. En daarmee mag men èn mrs Copeland èn de Universiteit feliciteren! .ontvang!de Staat ruim 15millioen gulden. verschijnen «T8 boeken, waarvan nomans •s.leggen 12,5millioen kippen 6minioen eieren wordt ervoor ruim 57millioen golden i levensverzekeringen afgesloten A moeten 265 jongeren fn het arbeidsproces iwordenjopgenomen -bedragen de uitgaven voor onze defensie ruim4 millioen nulden ...zijn er 150 componisten werkzaam op hef gebied van de ernstige muziek „moetenl,5millioen koeien 2x worden gemolken ...worden er 23millioen cii (dl gelijk aandeafskand igareffen gerookt W Nederl-Australië) lij Tegenstanders uitgedaagd. Senator Nixon, de republikeinse candidaat voor het vice-presidentschap heeft Dinsdagavond verklaard zich niet bewust te zijn van het plegen van ongeoorloofde handelingen door het aanvaarden van 18.000 dollar ter be strijding van politieke uitgaven. Aangezien hij de kansen van generaal Eisenhower op het presidentschap niet wilde schaden, liet hij de beslissing over zijn politieke toekomst over aan het bestuur van de republikeinse partij en hij verzocht zijn toehoorders het bestuur bij het nemen van een besluit te helpen door hun mening ken baar te maken. Onder luid applaus van 16.000 men sen, die hij toesprak na het aanhoren van Nixon's radiorede, verklaarde Eisenhower: „Ik hou van moed en van avond heb ik een voorbeeld van oed gezien". Na de bijeenkomst zond Eisenhower Nixon een telegram, waarin hij Nixon's rede prees en verklaarde, dat zijn per soonlijk oordeel zal worden gegrond op een persoonlijke gevolgtrekking. Eisenhower verzocht Nixon, indien mogelijk, hem onmiddellijk te komen opzoeken. „Mijn grote persoonlijke genegenheid en bewondering voor u zijn onverminderd", aldus generaal Eisenhowers telegram. „Geen cent van de 18.000 dollar, die ter beschikking zijn gesteld door poli tieke vrienden, is besteed voor per soonlijk gebruik", aldus Nixon, die in den brede uitwijdde over de kosten, die zijn verbonden aan het onderhou den van een bureau van een senator in Washington. Hij eiste, na zijn financiële levens geschiedenis te hebben geschetst, dat de democratische candidaat voor het presidentschap, gouverneur Stevenson van Illinois, een verklaring zou afleg gen over een fonds in Illinois om „goede mensen aan te trekken voor overheidsdienst" en daagde Stevenson en senator Sparkman uit evenals hij voor het Amerikaanse volk te treden en een verklaring over hun financiën af te leggen, De verklaring van Nixon werd door 62 televisie- en 750 radiozenders in geheel Amerika uitgezonden. Generaal Eisenhower verklaarde in Cleveland, dat Senator Nixon „een moedig man is". Hij hoopte, dat Nixon candidaat voor het vice-presidentschap zou blijven. (Ingezonden Mededeling advert.) HW UITERLIJK KAN DE LENTE WEERSPIEGELEN! Wanneer een vrouw zich ongerust gaat maken over haar uiterlijk, dan wordt het hoog tijd, om haar eens goed in te lichten. Vast staat, dat er natuur lijke schoonheid sluimert in de huid van iedere ge zonde vrouw en dat al die ongerustheid over bodig is. Er zijn maar twee dingen nodig. Zelf vertrouwen en de toepassing van een goede schoonheidszeep, zoals Castella. Het fijne, zeer werkzame schuim van Castella drenkt, ontsmet en reinigt alle poriën. De huidweefsels, gesterkt door oliën, verwerkt in Castella, spannen zich weer en sluiten de vol komen gereinigde poriën. Binnen een week is zelfs een verwaarloosde huid glad, gaaf, -stralend en frisen geurend naar jonge lente. .vfi. Toch kost zo'n stuk Cas tella, een ware schoon heidsbron, U niet meer dan 32 ct. Een mooie, frisse huid behoort na tuurlijk samen te gaan met een glimlach, die blanke, reine tanden toont. Ook hier doet niemand vergeefs een beroep op Castella. Castella tand pasta (normale tube 47 ct.; grote tube 75 ct.) geeft U wittere tanden reeds na één enkele maal poetsen De generale synode der Gereformeerde Kerken heeft in haar Dinsdag morgen te Rotterdam gehouden zitting zich beziggehouden met zaken be treffende de evangelisatiearbeid der kerken. Rapporteur was namens com missie II ds D. Scheele. Een voorstel van ds Kuiper om een kanselboodschap te doen uitgaan waardoor de opzettelijke evangelisatie nog eens voor de gemeente in het centrum der belangstelling kon worden gezet, kon geen meerderheid krijgen. De synode verwierp een voorstel van de voorzitter om deze zaak aan het einde van de synode nog eens opnieuw onder ogen te zien. Het schrijven van ds G. J. Pontier te Domburg, in zake een apart deputaat- schap voor de arbeid onder de rooms-katholieken werd in handen gesteld van generale deputaten om daarover een volgende synode van rapport te dienen. Prof. Dr G. Brillenburg Wurth rapporteerde over het verzoek van de kerk van Amsterdam om steun voor haar steeds uitbreidende evangelisatie- arbeid, welk verzoek de commissie op billijkheidsgronden tegenover andere stadskerken meende te moeten afwij zen. In de discussie kwam aan de orde de noodzakelijkheid van de evangeli satie-arbeid in de noodgebieden van de grote stad. Ds van Krimpen, evan gelisatiepredikant te Rotterdam wees er op, dat arbeid in de grote stad moeilijker moet worden geacht dan in de heidenwereld. De leden Spaan, Hessels, Weggemans, Melse en van Driel dienden een voorstel in thans niet in te gaan op het verzoek van Amsterdam, maar heel de zaak in studie te nemen teneinde een volgen de synode daarover van advies te die nen. De voorzitter stelde voor, daarin ook te betrekken het werk van de zie kenhuispredikanten. De synode nam het voorstel Spaan c.s. aan. Tenslotte heeft de synode zich bezig gehouden met het schrijven van de „Centrale bond voor inwendige zen ding en christelijk maatschappelijk werk", in verband waarmede de com missi e de synode voorstelde medewer king te verlenen aan de totstandko ming van een interkerkelijke commis sie voor overleg in evangelisatievragen en twee personen aan te wijzen die als primus en secundus zitting zullen nemen. MIDDAGVERGADERING. 's Middags kwam aan de orde het rapport van deputaten voor de evan gelisatie onder de studenten. De synode nam een voorstel aan van ds van Andel om deputaten inzake de evangelisatiearbeid in de grote ste den in het overleg te betrekken. In haar besluit sprak de synode dank en waardering uit voor het werk der stu dentenpredikanten in de evangelisatie onder hen die buiten evangelie en Bedelend in priesterkleren. Een ontvluchte psychopaat heeft op zeer sluwe wijze kans gezien zich in Breda van valse papieren te voorzien en wordt thans door de politie gezocht. In deze stad stelde hij zich in ver binding met de gebroeders de Ronde. Hij had zich gestoken in priesterkleren en vertelde de broers, dat hij met en kele kloosterlingen een tocht naar Frankrijk moest maken, waarvoor hij een chauffeur nodig. had. Misschien zelfs wel twee, deelde hij terloops mee. Maar voor hij een chauffeur mocht aanne men, moest hij hierover met de overste van het klooster praten en deze zou de papieren van de candidaten eerst aan een onderzoek moeten onderwer pen. De gebroeders koesterden tegenover de man in priesterkleren geen enkele verdenking en dus gaven zij 'hem hun papieren mee. Met deze papieren ge wapend, begaf hij zich naar het bureau van de burgerlijke stand. Hier vroeg hij een pas aan op de papieren, die hij van de chauffeur had afgetroggeld. Men koesterde ook daar geen verdenking. De man begaf zich toen naar een reisbureau te Breda en bestelde daar vijf plaatsen in een K.L.M.-toestel naar Rome. Van deze order vroeg en kreeg hij schriftelijke bevestiging en met dit papier gewapend begaf hij zich weder om naar de burgerlijke stand om aan te tonen, dat hij met de pas zeer veel haast had. Men adviseerde hem toen met de papieren naar de provinciale griffie in Den Bosch te gaan en daar de pas zelf in ontvangst te nemen. De zaak liep zoals de man gehoopt had: hij kreeg de pas in handen, zonder dat deze behoefde te worden opgestuurd. De psychopaath wordt thans gezocht. Vermoed wordt, dat hij in priester- kleren thans bedelt voor z.g.n. chari tatieve instellingen. De pas zou hij no dig hebben, zo vermoedt men, om zich naar het buitenland te kunnen bege ven, wanneer de grond hem te warm onder de voeten wordt. 55 o— Sjouk schreed naar de deur en ging naar haar kamer. Nu waa het de beurt van heer Gabbe om zich te verbazen. Was dat zijn dochter, zijn Sjouk? Hoe weinig kende hij zijn eigen kind! Zijn woede was even kortstondig als hevig. Was hij wel een goed vader geweest? Had hij misschien haar te veel de jonker van Helbada opgedrongen? Heer Gabbe zuchtte. Waar^ou Sjouk zijn heengegaan? Zou hij haar op zoeken? 'tArme kind ze had geen moeder met wie ze kon spreken. Heer Gabbe besloot haar op te zoeken. Sjouk was driftig naar haar kamer gelopen. Maar ook haar drift was spoedig gezakt. Ze zette zich op een stoel bij da tafel en steunde het hoofd op de hand. Ze was erg brutaal ge weest tegen Heit. En had Heit geen gelijk? Terwijl Heit meende, dat zij goed katholiek was, had zij de bijeen komst der aanhangers van de nieuwe leer bezocht. En terwijl Heit droomde van een eervol huwelijk, had zij ge dacht aan een molenaarsknecnt. Maar dat Douwe molenaarsknecht was, maakte hem niets minder. Neen maar hield zij wel van hem? En was hij wel zo flink, als ze eerst ge dacht had? Weer zag ze hem vóór zich zoals hij gisteravond geweest was. Langzaam ging de deur open. „Sjouk kind ben je hier..?" O, dat was Heits stem.... En Heit was niet meer boos. „Heit!" klinkt haar blijde uitroep. Zij sprong op en viel in haars vaders armen. „Heit". Nu schreide ze tranen van blijdschap. „Sjouk we moeten niet zo kwaad op elkaar zijn. Ik was driftig, maar ik meen het zo goed. Ik...." „Stil maar, Heit", fluisterde Sjouk. ,,'tls al goed. Ik heb ook gedaan." Heer Gabbe geleidde zijn dochter naar haar stoel bij de tafel. Dan trok hij een andere stoel aan en ging dicht bij haar zitten. Zij zwegen geruimen tijd. Zacht streek heer Gabbe over Sjouks haar. Eindelijk zeide hij: „Nu kunnen we rustig praten, Sjouk. Ik had graag gewild, dat je bij mij gekomen was, kind. Je weet toch wel, dat ik voor jou altijd 't goede zoek." Sjouk sloeg de ogen neerIk durfde niet, Heit", fluisterde ze. „Ik ben te weinig voor jou ge weest", zei heer Gabbe. „Ik heb te veel mijn eigen leven geleefd. Maar nu zal het anders worden." Weer bleef het geruime tijd stil. Maar 't was nu een welsprekend zwij gen. Ze zaten dicht bij elkaar. Sjouks handen rustten in Heits handen. Eindelijk begon heer Gabbe weer te spreken. „Heb je die Douwe Glins lief?" vroeg hij zacht. „Ik weet het niet", antwoordde Sjouk.,, Ik dacht het, maar...." „Gelukkig dan is het nog niet te laat. Ik had eerder moeten spre ken. Maar ik wist niet.Hoe wel. Heer Gabbe scheen niet te weten, hoe hij verder moest gaan. „Kent Heit Douwe dan?" Sjouks stem klonk rustig. verkeerd Heer Gabbe knikte. „Mijn neef, de heer 'van Aylva, sprak mij van hem. Hij waarschuwde mij. 't Schijnt, dat hij in de buurt van Dronrijp aan het hoofd heeft gestaan van een oproe rige bende. Doch dat niet alleen. Hij schijnt lid geweest te zijn van een zeer fanatieke en zedeloze secte." „Weet Heit dat zeker? Zou Douwe ook „Ik weet het zeker, mijn kind. Douwe Glins schijnt één van de erg- sten geweest te zijn. Er ging van hem op vrouwen en meisjes een grote in vloed uit." Sjouk huiverde. Ze drukte zich dicht tegen Hei aan. Buiten drupte zacht de regen in de binnengracht diep onder de vensters, 't Was een eentonig en zacht lied. 't Bleef stil. Eindelijk stond heer Gabbe op. „Kom", zei hij, 't wordt tijd voor bed. Wel te rusten, mijn kind. Moge de Heilige Maagd je behoeden." Hij drukte een kus op haar voorhoofd. Sjouk sloeg de armen om haar vaders hals. „Nacht, Heit", fluisterde ze. 'tls goed, dat Heit mij alles heeft verteld." Nog lang bleef ze zitten, nadat haar vader vertrokken was. Kon het waar wezen, wat Heit vertelde? „Er ging van hem een grote invloed uit op vrouwen en meisjes", had Heit ge zegd. Sjouk kleurde als ze dacht, hoe ook zij bekoord was. Waardoor.... dat kon je niet zeggen. Maar lief deneen nu zag ze 't duidelijk. Dat was het niet. (Wordt vervolgd). Bevindingen van Amerikaans predikant. „Er bestaat geen godsdienstvrijheid voor de Spaanse protestanten", aldus verklaarde de baptisten-predikant Paul E. Freed, nit Greensboro, in de Ame rikaanse staat Noord-Carolina, by zijn terugkeer te New York van een bezoek aan Spanje, dat drie weken heeft ge duurd. Hij zal Truman van zijn bevin dingen op de hoogte stellen. „Dit is voor een goed deel het werk van de aartsbisschop van Sevilla, kar dinaal Segura en een aantal anderen, die het volk weer in de Middeleeuwen willen doen leven. De Spaanse regering zou, wat betreft l.et toekennen van godsdienstvrijheid aan de Spaanse pro testanten, wel een ruimer standpunt willen innemen, dodh zij kan dat niet, omdat de invloed van kardinaal Segura c.s. daarvoor te sterk is." Ds E. Freed had de Spaanse minister van buitenlandse zaken Artajo nog een schrijven over het vraagstuk der gods dienstvrijheid voor Spaanse niet-katho- lieken gezonden. De minister had daar op geantwoord dat de regering van Spanje, overeenkomstig de Spaanse wetgeving, de Spaanse protestanten géén toestemming kan geven voor ver breiding van het geloof. kerk staan en in de geestelijke ver zorging van de eigen kerkleden. BIJBELVERTALING, Dr. L. van der Zanden rapporteerde over de zaak van de nieuwe bijbel vertaling. Een groot aantal stukken met betrekking tot deze aangelegen heid was bij de Synode ingezonden, In de discussie vroeg ds. C. van dei Weude of het niet gewenst is dat ei een klein deputaatschap komt vool nadere bezinning. Prof. dr. F. W. Grosheide, één van de bijbelvertalers, zei, dat men nooii een vertaling zal krijgen waaraan niets meer te verbeteren zou zijn, maai de nieuwe vertaling is verantwoord en de Gereformeerde vertalers, de hoog leraren Aalders, Gispen en Grosheide staan ten volle achter de nieuwe ver taling. Prof. Nauta zei dat de kerken ver trouwen moeten hebben in de mannen die het werk deden van de nieuwe vertaling. Men moet die accepteren of verwerpen. Bij de beroemde synode van Dordrecht impliceerde de tot standkoming van de statenvertaling ook de ingebruikneming daarvan naar analogie daarvan accepteren men ook nu deze vertaling. Hierna deed de synode uitspraak, waarover we gisteren reeds bericht ten. Drie van de twaalf mannen, die een week geléden op de ijsvlakte van Groen land strandden door een noodlanding van hun vliegtuig, zijn door een Amerikaans amphibie-vliegtuig opgehaald en overge bracht naar de Amerikaanse luchtbasis te Thule in West-Groenland, aldus heeft een woordvoerder van het Britse minis terie van luchtvaart in Londen medege deeld. Een nieuw begrip op de weg. Zoals bekend, zijn alle A.N.W.B.-wegen- wachten uitgerust met een Rode Kruis- kist en bezitten zij allen het E.H.B.O.- diploma of zijn voor zover het nieuw- aangestelden in het corps betreft hier voor in opleiding. Sinds de oprichting van de Wegen wacht in April 1946 hebben zij reeds in bijna 7500 gevallen Eerste Hulp verleend, waarbij verschillende malen slachtoffers van ongevallen slechts aan dit snelle in grijpen het behoud van hun leven dank ten. In verband met hun heilzame werk op onze wegen zullen thans alle zijspancom- binaties van de Wegenwacht, op verzoek van het Rode Kruis, voorzien worden van het bekende embleem van deze organisa tie, met het opschrift „Mobiele Hulp post". Een volkomen nieuw begrip in het Rode Kruis-bestel doet daarmede zijn in trede. De „ridders van de weg" zullen hun diensten als mobiele Rode Xruis-hulp- post vanzelfsprekend speciaal verlenen aan het verkeer, dat nu eenmaal helaas nog steeds vele slachtoffers blijft eisen. Ingezonden Mededeling (adv.). schaafwonden, schrammen, ontvellingen en over de grenzen Bij gebrek aan bewijs heeft gister ochtend de Leeuwarder rechtbank de 42-jarige fabrikant R. uit Groningen vrijgesproken van de hem ten laste ge legde opzettelijke brandstichting in de dakpannenfabriek „Achlum". Veertien dagen geleden vorderde de officier van justitie een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden. Door het omslaan van een boot zijn op de Rijn tussen Kaub en Bacharach vier personen verdronken. Twee andere personen, die zich aan boord van het vaartuig bevonden konden zich red den.. Ingezonden Mededeling (Adv.) Ontwerp-motie van wantrouwen ingediend. Tegen de minister van defensie, Sul tan Hamenku Buwono, is door Beaha- ruddin (partijloos), gesteund door par tijlozen en leden van de Partai Murba, de Partai Bureau en de Partai Rakjat Nasional, een ontwerp-motie van wan trouwen ingediend. De motie keurt het ministeriële beleid bij het oplossen van de bestaande conflicten in het leger af en dringt aan op een defensie-wet. Het ministerie van defensie wordt on dermeer verweten, dat het in plaats van de Nederlandse militaire missie op te heffen, het voortbestaan ervan sti muleert, „zodat in Indonesië een bui tenlandse militaire organisatie bestaat, die mogelijk zeer wel kan dienen als officieel kanaal voor vijandig gezinde elementen in Nederland ten opzichte van Indonesië", aldus de motie. Mr Moh. Yamin drong aan op een spoedige opheffing van de Nederlandse militaire missie. Hij meende, dat aan Nederland duidelijk moet worden ge maakt, dat Indonesië nimmer goede be trekkingen met Nederland zal aankno pen op het gebied van defensie, econo mie en financiën, zolang Westelijk Nieuw-Guinea niet aan Indonesië is overgedragen. Driehonderd km ten Zuiden van Japan is door een uitbarsting van een onderzeese vulkaan het eiland Myodjin, een rif die opgeworpen was door een uitbarsting op 18 September, weer ver dwenen. President Truman heeft de weduwe van zijn verleden week overleden pers chef, Short, aangesteld als één van zijn secretarissen. Dit is de eerste maai, dat een vrouw deze functie op net „Witte Huis" bekleedt. De directeur en een beambte van de Italiaanse zusterafdeling der Argen tijnse luchtvaartmaatschappij „Aero- lineas Argentinas" zijn te Rome gear resteerd, aldus meldt de „Messagero" wegens het ontvreemden van 45 mil- lioen lire van de maatschappij.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3