LISSE ZONDER VRIJE VERKIEZINGEN KAN DUITSLAND NIET ÉÉN WORDEN Europese productie neemt niet meer toe Chef-luchtmachtstaf luitenant-generaal I. A. Aler opent „Lumato" te Goes TOIHDEH lap- in „Onafhankelijk" betekent voor Rusland dienst aan het communisme Meisje te Sluis verdronken SNIPPER NIEUWS „Main" Brace" in het Skagerak Verwereldlijking en verzakeling van politieke opvattingen De Koningin in Friesland <ster lcheren aard JRG PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Acheson schenkt klare wijn Opzetjes van aan nemers zijn onwettig A'j Dr H. M. Hirschfeld verlaat 's lands dienst. 'aglna 4 voor d« ten Tulp- ie leveren kkenophef- ragens met en, bieten- etenriekefl, ;tenspaden, aardappel- lappelman- hooizageri, alschoppett ippen. atar- biggen- agens, rug tas, Ursui puntdraaa, orten sleü- jdschappen, noeigereed- ibevelend, 14 ÜRG •uren offers •waren Middelburg kkennis. aans import) pet f 425.- efrit Te!. 3409 dit blad Uitgave t Stichting „Zeeuwsch" Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammenctraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2284 Abonnementsprijs j 0.44 per week, S 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE DONDERDAG 25 SEPT. 1952 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruisingen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.32 ir., onder 18. 30 u. Maan op 15.11 u., onder 21.48 u. Eerste Kwartier 21.31 u. Hoogwater Vrijdag 26 September: Vlissingen: 5.58 u. 1.61 m., 18.24 u. 1.62 m. Temeuzen: 6.27 u. 1.80 m., 18.50 u. 1.82 m. Wemeldinge: 7.33 u. 1.50 m., 19.12 u. 1.54 m. Zierikzee: 7.12 u. 1.31 m., 19.34 u. 1.36 m. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij de Sowjet-Unie ervan beschuldigd het punt van het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland in de lange reeks van nota-uitwisselingen te ontwijken. De Sowjet-Unie speelt slechts met woorden. De jongste Westerse nota heeft ten doel de Sowjet-Unie te overreden het vraagstuk onder ogen te zien van het houden van vrije verkiezingen. Deze verkiezingen vormen het enige middel, om tot een vereniging in vrijheid te komen. De Sowjet-Unie is bereid over, een vredesverdrag, over het Atlantische Pact of bijna ieder onderwerp te spreken, behalve over het houden van deze verkiezingen. Gebleken Is, dat de Sowjet-staats- lieden het woord democratisch slechts gebruiken voor landen of groepen, die strikt geregeerd worden door elemen ten, die de politieke autoriteit van de communistische partij van de Sowjet- Unie erkennen. „Onafhankelijk" is voor de Sowjet- staatslieden alles, wat de zaak der communistische partijen dient, die de autoriteit van de communistische par tij van de Sowjet-Unie erkennen. Alles wat verzet tegen de doelen van deze communistische partijen inhoudt, wordt oorlogszuchtig of agressief ge noemd. Acheson zegt in zijn verklaring, dat de mening, dat de toestand in Oost- Duitsland moet veranderen om vrije Procureur-Generaalt Tegen deze praktijken moet met kracht opgetreden worden. De Proceureur-Generaal van het Ge rechtshof te Amsterdam noemde gis teren de opzetjes van aannemers een ernstig euvel, hoewel het helaas een vast gebruik was geworden. Tegen deze praktijken moet met kracht wor den opgetreden. Het is aannemelijk, dat dit op grote schaal gebeurt. Millioenen, die op an dere wijze voor de bouw hadden kun nen worden besteed, worden op deze wijze in de opzetjes berekend. Wegens het principiële karakter van deze zaak eiste de Procureur-Generaal tegen de vijf aannemersfirma's die terecht stonden, elk 6000 gld boete en tegen één in persoon gedagvaarde aannemer dezelfde boete subsidiair drie maanden. De economische kamer van de Utrechtse rechtbank had deze aan nemers, die hadden ingeschreven op een aanbesteding van een tehuis voor bejaarden te Utrecht, vrijgesproken. Over veertien dagen zal het Hof ar rest wijzen. Herder met 800 schapen naar West-Duitsland uitgeweken. Dinsdag is een herder uit Oost- Duitsland met 800 schapen naar West- Berlijn gevlucht. Hij weidde zijn kud de op het Russische vliegveld Schoe- nefeld bü Berlijn en maakte van mis tig weer gebruik om met zijn schapen naar de Amerikaanse zone uit te wijken. verkiezingen mogelijk te maken, steeds algemener post vat. Het is een gebied, waaruit men senrovers kunnen voortkomen en waar ontvoerden weken, maanden en jaren kunnen worden vastgehou den zonder berechting of kans een levensteken te geven. Boeren en dorpelingen wordt er onverwacht have en goed ontnomen in de naam van veiligheid tegen niet-bestaande spionnen en terroris ten. Uit dit gebied komen maande lijks duizenden vluchtelingen. De noodzaak van een onpartijdige commissie wordt geheel duidelijk, in dien men de verkiezingen beschouwt, die in de herfst van 1950 werden be gonnen en waarvan het Duitse volk weet, dat zij allesbehalve vrij en de mocratisch waren. De wereld heeft kennis genomen van het besluit van de S.E.D. op de conferentie in Juli, waarop besloten werd met kracht voorwaarts te gaan op de weg naar het communisme, Oost-Duitsland hiermede steeds meer vervreemdend van het belangrijkste deel van Duitsland en het denkbeeld van de hereniging van Duitsland ver der terzijde schuivend. Juist om al deze dingen wensen wij verandering van de toestand, tenein de vrije verkiezingen mogelijk te ma ken met het doel tot de hereniging van het land te geraken. Onze nota, zo eindigt de verklaring, is in onomwonden bewoording ge steld. "Wen weigeren ons te laten af leiden. Wij willen Duitsland hereni gen. Daarom willen wij, dat vrije ver kiezingen worden gehouden. Daarom hebben wij de Sowjets gevraagd of zij bereid zijn iets hieraan te doen. FRANSE DUIKBOOT KWAM NIET MEER BOVEN. De Franse admiraliteit maakt be kend ernstig verontrust te zijn over de Franse onderzeeboot „La Sibylle", die vermist wordt. De „La Sibyle" deed mee aan oefeningen in de Mid dellandse Zee en verdween bij het duiken bij Cannes aan de Rivièra. Er bevinden zich 48 personen aan boord. Alle beschikbare marine- en lucht strijdkrachten zijn ingeschakeld om de duikboot op te sporen. Chinezen geven de Kellyheuvel nog niet prijs. Amerikaanse troepen hebben giste ren de „Kellyheuvel", in de Centrale Koreaanse frontsector, bestormd. Zij slaagden er, door hevig afweervuur der communisten, evenwel niet in de top te bereiken. De Chineseverdedi gers omgaven de heuveltop met een „gordijn van vuur", bestaande uit door mortieren en geschut afgevuurde gra naten. De heuvel is in de afgelopen week, tijdens bloedige gevechten, meermalen van bezetter verwisseld. Generaal Ridgway in Nederland aangekomen. Om precies vijf uur gistermiddag is generaal Ridgway ln ons land aan gekomen. Na de begroeting inspecteer de de generaal de erewacht, 100 man huzaren van Boreel. De gebruikelijke eerbewijzen werden de generaal ge bracht door de koninklijke militaire kapel. Na de inspectie begaf de gene raal zich onmiddellijk onder escorte per auto naar Den Haag. Het drie-en-een-halfjarig dochtertje van de fam. M. is gistermiddag te Sluis in de Brugsevaart gevallen en om het leven gekomen. Het meisje was met een vriendin netje langs de vaart aan het plaatjes kijken Plotseling waaide een der plaatjes in het water. Toen het meisje het plaatje wilde pakken, sloeg het voorover in het water. Het vriendin netje liep vlug naar huis om bet ge beurde te vertellen, doch toen men terugkwam bleek het kind reeds te zijn verdronken. Het gelukte ook de gealarmeerde dr Staal niet de levens geesten op te wekken. Moderne trek. Duizenden zwaluwen in de streek van Graz in Stiermarken, die door plotseling opgetreden winterkoude zijn overvallen en nog te jong en te zwak waren om de oudere vogels op hun trek naar warmer oorden te vol gen, worden thfns op initiatief van de plaatselijke dierenbeschermings vereniging verzameld. Een speciaal Joegoslavisch vliegtuig zal deze vogels dan naar Fiume brengen waar zij in het warme klimaat van de Adriatische kust zullen worden losgelaten. Ongerustheid in Straatsburg DE DOLLARKLOOF IS STEEDS NOG NIET OVERBRUGD De raadgevende vergadering van de Raad van Europa, waarin 15 landen vertegenwoordigd zijn, heeft gisteren met algemene stemmen, op slechts 1 onthouding na, een lange motie aangenomen, waarin verontrusting wordt uitgesproken over het feit, dat de laatste tijd de toeneming van de Europese productie tot staan is gekomen. Aangenomen kan slechts worden, dat dit tot staan komen het gevolg is van een aantal oorzaken, o.a. van de straffere financiële politiek, die in bepaalde aangesloten landen wordt gevolgd. Ver ontrusting wordt verder uitgesproken, dat het gevaar bestaat, dat Europa er niet in zal slagen het gestelde doel te bereiken van een vergroting der productie tegen 1956 met 25 procent. Aangedrongen wordt ook op een nieuwe internationale conferentie ter bespreking van wat het „tegenwoor dige monetaire dilemma" in Europa wordt genoemd. De aanneming van deze motie maak te een einde aan een debat van twee CHR. PLATTELANDS VROUWENBOND BIJEEN. Gisteren hield de afdeling Zuid- en Noord-Beveland van de Chr. Platte lands Vrouwenbond een algemene ledenvergadering. De presidente, mevr. op 't Hof-Frederiksen, deed en kele mededelingen over de op handen zijnde handwerktentoonstelling die georganiseerd wordt door de lande lijke bond. Als deze reizende tentoon stelling in Zeeland komt, zal deze worden aangevuld met onze eigen provinciale tentoonstelling. De heer van der Maas te Wemel dinge, hoofd van de schippersschool, sprak over: Hoe zien wij deze wereld en hoe is onze houding t.o.v. haar? In een zeer boeiend en principiëel betoog schilderde de spreker ons de chaotische en verwarde toestand waar in wij leven. Soms kan het verlangen wel eens bij ons bo /en komen om ons maar terug te trekken, om Gods water maar over Gods akker te laten lopen en de wereld maar aan haar lot over te laten. Dit mogen wij echter nooit doen. Christus heeft ons midden in die wereld gezet om, daar onze taak te volbrengen. Wij moeten een zuur desem zijn op de wijze zoals ons dat in Gods Woord wordt onderwezen. De grote vooruitgang in het cultu rele leven, de oneindige grote vorde ringen van de techniek geven ons soms wel eens de indruk, dat het woord „onmogelijk" uit onze taal is geschrapt. Dat wij zondig zijn voor God en een Verlosser nodig hebben, wordt niet meer erkend. Elke dag opnieuw moeten wij de strijd aanbinden in Gods kracht. Spreker besloot zijn aan dachtig aangehoorde- rede met „Zeg den kinderen Israëls dat zij voort trekken". Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Dr Frank Graham, de vertegenwoor diger der V.N. voor Kasjmir, heeft aan de Veiligheidsraad gemeld, dat hij er niet in is geslaagd een accoord tus sen India en Pakistan tot stand te brengen over de demilitarisatie van Kasjmir. dagen over de Europese economische toestand, tijdens hetwelk vele leden verontrusting uitspraken over 't voort bestaan van de dollarkloof en aan drongen op grotere prcductie Europa. De Italiaanse minister voor de be groting, Giuseppe Pella, noemde de dollarkloof het dringendste en belang rijkste vraagstuk voor Europa. Pella bezigde de slagzin: „Handel is beter dan hulpverlening om Europa te hel pen de dollarkloof te overbruggen". Pella achtte vermindering van de defensie-investeringen economisch, po litiek en sociaal noodlottig. Getracht moet worden het dollartekort geleide lijk te doen verdwijnen en gelijktijdig sociaal aanvaardbare niveaux van con sumptie en investering te handhaven en de defensie te versterken. „Wij realiseren ons ook", zei Pella, „dat schommelingen in de V.S. zeer ernstige gevolgen voor onze eigen economie kunnen hebben. Daarom moeten wij trachten de prijs van be langrijke grondstoffen te stabiliseren, hetzij door contracten op lange ter mijn, of door andere middelen". De enige moeilijkheid is volgens Pella hierin gelegen de productie zodanig te vergroten, dat dit voldoende is, niet alleen voor de bevrediging van de grotere Europese vraag, maar ook om „Geen macht, behalve Allah en het Egyptische volk kan mij verdrijven", aldus zei Nahas de leider van de Egyptische Wafdpartij. De leiding van de „Kruistocht voor vriendelijk heid" in Frankrijk heeft besloten Ko ningin Juliana de „grote keten van de orde der Franse hoffelijkheid" te verlenen. In een beerput te Ommen is dezer dagen het lijkje van een pas geboren kind gevonden. Een Bel gische boer heeft een prikkeldraad versperring aangelegd over de ver bindingsweg tussen de vliegvelden Haren en Meisbroek, omdat zijn eis tot schadevergoeding nog niet was in gewilligd. Het taxiën van de vliegtui gen over deze weg is nu afgelopen. De Gasperi heeft dit jaar de Kareis- prijs van Aken ontvangen. Dins dag is te Athene vernomen, dat in de nacht van 21 September gedurende een hevige storm het Griekse kust vaartuig „Andromaque" nabij het eiland Lemnos binnen drie minuten is gezonken. Men maakt melding van tien vermisten. de invoer te verminderen, waarvoor met dollars betaald moet worden. De Nederlandse afgevaardigde van der Goes van Naters heeft zich thans in Straatsburg de kwestie van de toe komst van het Saargebied aangetrok ken. Hij is voor de politieke commissie van de Assemblee van de Raad van Europa tot rapporteur voor dit vraag stuk aangesteld. Deze commissie heeft het standpunt ingenomen, dat de'be handeling van de Saarproblemen zo veel tijd zal vergen, dat de Assemblee eerst in haar zitting van het volgen de jaar het rapport van de heer van der Goes van Naters zal kunnen be handelen. De mening overheerst, dat een openbare behandeling in dit sta dium slechte diensten zou kunnen be wijzen aan de directe onderhandelin gen tussen Bonn en Parijs. Op 15 October a.s. zal dr H. M. Hirsch feld zfjn taak als regeringscommissaris voor het economische en militaire hulp programma neerleggen. Wü vernemen, dat het niet in de bedoeling van de re gering ligt een nieuwe regeringscommis- saris te benoemen. In verband hiermede zal eveneens met ingang van 15 October a.s. het bureau van de regeringscommissaris worden op geheven De werkzaamheden van dit bu reau zullen worden overgedragen aan een nieuw in te stellen directoraat-gene raal bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. De benoeming van de huidige president-directeur van het bureau van de regeringscommissaris voor het econo mische en militaire hulpprogramma, drs E. H. v. d. Beugel, tot directeur-generaal kan dezer dagen worden tegemoet ge- zien. Bovendien wordt een coördinatiecollege ingesteld waarin een klein aantal top functionarissen zitting zullen hebben. Dit coördinatiecollege zal onder voorzitter schap staan van prof. G. Brouwers, se cretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken. Prof. Brouwers zal tevens het voorzitterschap op zich nemen van de Nederlandse delegatie in de raad van presidenten in de Benelux, terwijl hij tenslotte dr Hirschfeld zal opvolgen als voorzitter van de interdepartementale centrale economische commissie. MALAN OVER BRITSE PROTECTORATEN. De Zuid-Afrikaanse minister-president, Dr Malan, heeft voor een vergadering van de nationale partij in Transvaal ge zegd, dat Zuid-Afrika's geduld uitgeput raakt door het uitstellen van de aanslui ting der drie Britse protectoraten in Z. Afrika bij de Unie. Hij zeide, dat iedere candidaat voor de aanstaande verkiezingen gevraagd diende te worden of hij bereid is deze aanslui ting te steunen. Hij had de Britse rege ring medegedeeld, dat de onderhande lingen in een geest van vriendschap zou den worden heropend, doch dat, indien men niet zou slagen, de protectoraten, die binnen de grenzen van de Unie en van Zuid-Afrika zijn gelegen, door de Unie als vreemd gebied beschouwd zouden worden. De Unie zou dan douanerechten kunnen eisen. Tot besluit van de oefening „Main Brace" landde een detachement van de beroemde Amerikaanse marine-infanterie op de kust van Noord-Jutland, met het doel hulp te verlenen aan de Deense en Noorse legers, die in Noord- Duitsland in hevige „gevechten" waren gewikkeld. Tijdens het stormachtige weer, dat de operatie 12 uur vertraagde, voeren de „leernekken" hun landing uit. VERKIEZINGSUITSLAG OPENBAARDE: A.R. CENTRALENCONVENT WAS ERNSTIG BEZORGD, OOK OVER DE TOEKOMST VAN DE PARTIJ Dr Schouten heeft gisteren tijdens het te Utrecht gehouden centralenconvent van de A.R. partij gezegd, dat de uitslag van de jongste verkiezingen een verwereldlijking in deze zin openbaarde, dat men de politiek al meer los maakte van principiële overwegingen. Het gehele complex, dat stuwt in de richting der verzakelijking is een zaak, die ons ernstig zorg moet geven, aldus dr Schouten. Als zich tegenslagen voordoen zoals bij de jongste verkiezingen dan gaat men naar zondebokken zoeken en men doet dat meestal bij anderen. Op papier ontbreekt er aan de organisatie niet zoveel, maar in de practijk is er op vele plaatsen een tekort aan activiteit geweest. Nagegaan zal moeten worden wat daarvan de oorzaken zijn geweest. Aan de organisatie van do partij moet aandacht geschonken worden. Het jongere element dient ook in de besturen een plaats te krijgen. Over de kabinetsformatie merkte spreker op, dat er zijn, die menen, dat de anti-revolutionnairen nooit medewerking moeten verlenen aan een kabinet, waarin ook socialisten zitting hebben, terwijl daartegenover anderen betogen, dat de anti-revolu tionnairen moeten medewerken aan een kabinet hoe dan ook. Een standpunt: „nooit met de socialisten" is niet te aanvaarden. Men moet ook met de feiten rekenen. Het land moet toch geregeerd worden. Men zegt wel: waarom nu bereidheid en in het ver leden niet? Die vraag, aldus spr., is onjuist. Bereidheid was er ook in het verleden, doch men maakte het toen onmogelijk. Thans waren program en samenstelling van het kabinet van dien aard, dat bereidheid tot mede werking kon worden toegezegd. Dit kabinet is niet roder dan enig voor gaand kabinet. Als het program een socialistisch program zou zijn, zou dit door de anti-revolutionnaire kamer fracties zeker niet zijn aanvaard. Dat de kamerfracties tegenover dit kabinet in extra-parlementaire verhoudingen staan, is volgens spr. niet de schuld van de anti-revolutionnairen. Het is wel onbegrijpelijk, aldus spr., dat er nu nog anti-revolutionnairen zijn, die de eis om een behoorlijke plaats in de sociaal-economische sec tor te verkrijgen, te hoog achten. De anti-revolutionnaire ministers Algera en Zijlstra staan voor een ontzaglijk moeilijke taak. Principieel en practisch zou het onjuist zijn tegen hen te opponeren. Spr. vond het ongerechtvaardigd te zeggen, dat het huidige kabinet er één is van socialistische signatuur. Zou dit toch zo blijken, dan zullen de anti revolutionnairen zich ertegen verzet ten. DE ZEEUWSE JEUGD EN DE LUCHTMACHT INTERESSANTE TENTOONSTELLING BIEDT KIJKJE ACHTER DE SCHERMEN „Zonder twijfel zou men thans reeds een vliegmachine kunnen houwen, die sneller dan 1000 km per uur vliegt; of er een mens te vinden is, die haar zou kunnen vliegen is een tweede". Dit schreef men in.... 1937. Nu, nauwelijks 15 jaar later kan men zo'n vliegtuig met eigen ogen aanschou wen. Wat wist men 15 jaar geleden van een Thunderjet? Niets! Op de „Lumato", de grote luchtmachttentoonstelling, die van 3 tot 8 October in zaal Krijger te Goes wordt gehouden, kan men er een zien van enkele meters afstand. Een luitenant van de luchtmachtvoorlichtingsdienst, die ons dit verteld heeft, vertrouwde ons meteen toe, dat het de eerste maal was, dat een gemeente zo'n straaljager op een marktplein neergezet krijgt. Het Lumatocomité, bestaande uit vliegen. de heren burgemeester, mr W. C. ten Kate, van Goes, drs D. Barends, rec tor Chr. Lyceum en oud-beroepsoff.- vlieger, C. J. Buurman, directeur van de Goese Ambachtsschool, Overste W. K. de Feyter, Cdt. District Zeeland der Nationale Reserve, en de heer C. Kuiper, Insp. L.O., heeft met vreugde de mogelijkheid aangegrepen de ten toonstelling, die ten doel heeft de jeugd en ook de ouders, meer „lucht- vaartminded" te maken, in Goes te krijgen. En het is een tentoonstelling, die heel wat biedt. Niet alleen komt er die Thunderjet te staan, maar ook een S. 11, een leertoestel, zoals het op Woensdrecht wordt gebruikt. Voorts zullen de jeugdige bezoekers zelf kun nen vliegen in een z.gji. „linktrainer", een toestel waarin toekomstige vlie gers, op instrumenten blind leren Aan de nodige voorlichting zal het uiteraard niet ontbreken. Met behulp van fotomateriaal zal men de geschie denis van de vliegerij in ons land van af 1913 kunnen nagaan; ja het is zelfs niet onmogelijk, dat een der oudste vliegers in ons land, de heer Van Meel die destijds nog „in lat ten en doek" vloog lezingen zal komen houden, evenals zijn moderne vakgenoot, majoor-vlieger Flinterman, de houder van het snelheids- en hoogterecord. Er zullen continue films gedraaid worden, zoals de bekende film „Vleu gels waken over Nederland" en de meer historische film „Mannen in overall". De technische dienst van de Lucht macht komt met motoren en er zijn stands van de Meteorologische Dienst, de verbindingsdienst, geneeskundige dienst, brandweer, luchtwacht, het Herkenningsopleidingscentrum, de pa rachute-afdeling, kortom, alle moge lijke takken van dienst, die met de luchtvaart te maken hebben. Kortom, wanneer men deze ten toonstelling, die Zondags gesloten zal zijn, heeft bezocht, dan heeft men een aardig kijkje achter de schermen van de Luchtmacht kunnen nemen. Want niet alleen het zuivere technische ele ment zal aanwezig zijn, ook de Wel zijnszorg en de Geestelijke Verzorging zullen tonen hoe en met welke mid delen zij werken om de „jongens" op de bases zowel geestelijke als lichame lijke ontspanning te bezorgen. De tentoonstelling wordt Vrijdag 3 October, des middags om 3 uur, door de chef luchtmachtstaf, de luitenant- generaal I. A. Aler, geopend, nadat een officiële ontvangst op het stad huis zal hebben plaats gehad. De ope ning zal worden opgeluisterd door de Luchtmachtkapel, welke die a and nog van 8 tot 10 uur op de markt zal concerteren. Het lijdt geen twijfel of de jeugd zal door deze tentoonstelling meer in zicht krijgen in de opdracht, die de Luchtmacht heeft. Juist begrip daar voor zal de landsverdediging zeker ten goede komen. De ministers Algera e-. Zijlstra zijn anti-revolutionnairen. Zo men dan misschien tegen bepaalde opvattingen bezwaren zou moeten hebben dan zal men daarover moeten handelen op de wijze welke in overeenstemming is met de Heilige Schrift. Op deze rede volgde een discussie. De minister Algera en Zijlstra, die tijdens deze discussie binnenkwamen, werden met luid applaus begroet en door de voorzitter van harte verwel komd. In een rede van ruim een uur gaf dr Schouten antwoord op hetgeen door de vele debaters naar voren was gebracht. Het centraal comité, zo deelde hij mee, zal overwegen of er gronden zijn voor verdergaande reorganisatie van de partij en op welke wijze deze eventueel moet worden voorbereid. Overwogen zal ook worden of er meer openbaarheid kan worden gegeven aan de werkzaamheden van het cen traal comité. Het begrip isolement zoals Groen en Kuyper ons dat bijgebracht Leb ben, betekent in de samenleving staan en spreken op de grondslag van ons isolement, met behoud van eigen prin cipiële onafhankelijkheid. Wij zijn niet in een socialistische wagen gestapt, aldus dr Schouten. Niet om ontevre denen tevreden te stellen hebben twee van onze mannen zitting genomen in het kabinet. Mocht het nodig zijn, dan zal de anti-revolutionnaire fractie zicfi tegen de regeringspolitiek verzetten. Van honderden boerderijen, molens en particuliere woningen op het Frie se platteland en van tal van open bare gebouwen in de hoofdstad van het gewest, wapperden gisteren de Vaderlandse driekleur en de vlag met de „pompebledden", ten teken van vreugde over het feest van de Frie- sche Maatschappij van Landbouw, de boerenorganisatie, welke verweefd is met het boerenbestaan in Friesland. Van vreugde ook over het feit, dat Hare Majesteit Koningin Juliana, beschermvrouwe van de 100-jarige or ganisatie, zo welwillend is geweest het feest met Hare tegenwoordigheid te verhogen. H. M. de Koningin werd om 9.05 aan de grens van de gemeente Leeu warden met haar gevolg welkom ge heten o.a. door de Commissaris der Koningin, mr H. P. Linthorst Homan, en de burgemeester van de Friese hoofdstad, mr A. A. M. van der Meulen. Alvorens zich naar de wijdings- bij eenkomst in de Grote Kerk te be geven, vertoefde de Koningin korte tijd ten huize van de Commissaris der Koningin. Tijdens de vc'jende recep tie voerde o.m. minister Mansholt het woord. Hierna volgde een indrukwek kende feestvergadering. Velen voerden hier het woord. Ko ning Juliana bezocht verder nog de proefboerderij „Weelzicht". Een Bergisehe „Meteor" is bij een noodlanding te pletter gevallen. De bestuurder kwam om het leven. DE BILT ZEGT: Minder zacht. Wisselend bewolkt met enkele ver spreide buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-West en West. Min der zacht dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1