Hit ZeeZcmcLi ïPteden. Minister C. DE CKefari Melkafzetorganisatie gesticht op Zuid-Beveland. f). avcnlurcn WEK DE GAL IN UW LEVER OP Trein ramde auto te Roosendaal SPORTNIEUWS Middelburg. DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Vlissingen Goes. Zierikzee PUROL GENEEST SCHEEPSTIJDINGEN Wat brengt de radio? Gemeenteraden* Uitbreiding Beiaardiers Amersfi 4 middelen ir doen won Bomaanslag Woensdag 24 September 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Onder het motto „Boerenmelk in boerenhanden" De melkveehouders op Zuid-Beveland hebben thans een eigen melkafzet organisatie gesticht. Op één dezer dagen gehouden vergadering hebben zQ, nadat een commissie, gevormd uit de C.H.T.B. de L.T.B. en de Z.L.M. de voor bereidende werkzaamheden had voltooid, de oprichtingsacte ondertekend. De vergadering die onder leiding stond van de heer C. Zwagerman, oud-zuivel- eonsulent voor Zeeland werd bijgewoond door vertegenwoordigers der C.B.T.B., Z.L.M., L.T.B., C.M.C. en L.C.C. De heer Jac. P. Lindenbergh braoht namens de Commissie verslag uit van de werkzaamheden. Nadrukkelijk wees de heer Linden bergh er op dat de leden der Ccmmis- sie unaniem hun afkering hebben uit gesproken over de door een melkfa briek gevoerde actie tegen de stichting der Coöp. afzetorganisatie. Hij sprak de wens uit dat de melkveehouders, die zich tot nu toe niet bij de Melk afzetorganisatie aansloten, de bedoeling dezer actie zullen doorzien en zich ach ter hun organisatie zullen scharen waardoor voldaan wordt aan de wens der landbouworganisaties „Boerenmelk in Boerenhanden". Nadat de statuten waren vastgesteld, werd het bestuur, de voorzitter en de raad van commissarissen gekozen. Ge kozen werden als voorzitter en overige bestuursleden de heren: Ir. A. E. Bruij- ning, Goes, voorzitter. Joh. Krijger, Driewegen. D. Rouw, Goes. A. H. Zan- dee en C. Verdonk, Lewedorp. D. Boon man, Ovezande. L. Verdurmen, Sehore. jac. P. Lindenbergh, 's-Heer Arends- kerke en P. H. A. Polderman te Krui- ningen; en als leden van de Raad van Commissarissen de heren: J. C. van Hoven, "s-Heer Arendskerke. H. Wcrt- jfert, Waarde. M. Steijn, Hoedekens- kerke. J. A. Duijvestijn, 's-Heerenhoek. i/L Dijl, Waarde en W. Minnaard-de Graag te 's-Heer Abtskerke. Aan het eind werden door de ver tegenwoordigers der diverse organisa- ies de heren P. Scheele-de Putter, Drs nibbe, Steijn-Goense en v. d. Griend, woorden van dank gericht tot de com missie. De gekozen voorzitter en be stuursleden werden gefeliciteerd met hun benoeming. Allen spraken de wens uit dat de Melkafzetorganisatie in het belang van de Zuid-Bevelandse melk veehouders een krachtige organisatie zal mogen worden. Ingezonden Mededeling (Adv.) U xult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. tnv» dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, end era verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Keem de plantaardige CARTER 8 LEVERPILLETJES om die liter gal op bi wekken en uw spijsvertering; en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om do gal te doen stromen. Eist Carter's LeverpiUetjes. Drie inwoners van Rilland aan de dood ontsnapt. De heer Goense uit Rilland, zjjn vrouw .n hun dochter zijn Maandagavond op net nippertje aan de dood ontsnapt, toen Sun auto, een Skoda, op de onbewaakte overweg in de Heerma van Vosstraat te Roosendaal door een trein werd gegre- Sen en grotendeels vernield. De inzitten- en liepen slechts lichte verwondingen op en konden dezelfde avond nog huis waarts keren. De heer Goense reed naar Nispen. Hij Sasseerde juist de rails, toen de trein e wagen aan de achterzijde greep en een meter of drie wegslingerde. De ach terzitting waarop de dames Goense had den plaats genomen werd finaal wegge zeten. Een portier lag enkele meters ver der op. ZEESLEEPDIENST VESTIGT ZICH IN VLISSINGEN. Maandagmorgen zjjn in Vlissingen de zeeslepers „Oceanus" en „Elis" van de N.V. Holland aangekomen. Het is de bedoeling van deze Haar lemse maatschappij tot uitvoering van zeetransporten, en bergingswerkzaam heden zich blijvend in Vlissingen te vestigen. De N.V. Holland telt onge veer 120 man personeel. Dit aantal zal worden uitgebreid. Het is de bedoe ling, dat binnenkort op Het Eiland een kantoor zal worden gebouwd, zo dat ook het administratieve gedeelte naar Vlissingen zal komen. De aankomst van deze schepen in Vlissingen had een enigszins officiéél karakter, daar burgemeester en wet houders van Vlissingen, de directeur van het loodswezen en de directeur van de haven, een bezoek brachten San de „Oceanus", waar zij na eerst et schip te hebben bezichtigd, de lunch gebruikten. Uitvoering „Johannes Passion" te Bergen op Zoom. Op 10 October a.s. hoopt de Chr. Ora- tpriumvereniging te Bergen op Zoom in Se Grote Kerk aldaar de eerste uitvoe- Mng te geven van het Oratorium „Die Johannes Passion" van Joh. Seb. Bach. Medewerking verlenen Dora van Doorn- I ïan, sopraan; Riek van Veen, alt; j. rd van Randwijk, tenor; Peter de Vos, bas en Wiebe Drayer, evangelist, pavid Hollestelle vertolkt de Christus partij. Hans Philips bespeelt het Clave- pimbel, Kees Stolwijk, de bekende orga nist van de St. Janskerk te Roosendaal, pet orgel en het Brabant Orkest verzorgt de begeleiding. Het geheel staat onder leiding van de dirigent Jaap Hillen. Er Zijn in totaal 125 medewerkenden. Districtsverpleegster voor kinderhygiëne. Het hoofdbestuur van de Prov. Zeeuw se Ver. „Het Groene Kruis" heeft tot districts-verpleegster voor de kinder hygiëne in de Provincie Zeeland be noemd, in het bijzonder voor Walcheren en Zeeuws-VIaanderen, zuster Y. M. M. Stellweg, thans wijkverpleegster te Yer- seke. Vrouw uit Rilland na ongeval overleden. In het ziekenhuis St Joanna te Goes is gisteren overleden de 65-jarige mevr. S. de Koning-Kr ijger, uit Rilland, die zoals bekend, vorige week Maandag op de onbewaakte overweg aan de Tweede weg aldaar door een dieseltrein werd aangereden en zwaar gewond raakte. Wat in Zeeland gerestaureerd mag worden. Op de Rijksbegroting van O., K. en W. is f 3 millioen uitgetrokken voor restau raties van monumenten in het komende jaar. Daarvan krijgt Zeeland f 195.700.— Voor de toren van Groede wordt f 18.000 beschikbaar gesteld. Voor het raadhuis te Hulst f37.500; voor de toren der Ned. Herv. kerk te Kattendijke f20.000; voor de toren te St. Maartensdijk f 18.000; voor da Gasthuiskerk te Middelburg f24.000; voor de Korenmolen De Hoop te Mid delburg f2.500; voor de Ned. Herv. kerk te Tholen f68.000 en voor het Tempe liershuis te Zierikzee f15.000. WAAR IS DE JONGEN? Het was voor Gertjan en de professor geen pret je achter ia de bagage ruimte. Piloot Franc reed verschrikkelijk ruw en het tweetal tuimelde over elkaar heen als jonge poesjes. Vooral de profes sor was een dergelijk transport niet gewend. Maar de gedachte, dat hij in de auto zat van de dief die zijn schat gestolen had, vergoedde een heleboel. Maartje was de enige, die kon zien waar ze eigenlijk heen gingen. De wagen stoof door de straten van een stad. Eerst ging het over drukke, brede pleinen, maar spoedig kwamen ze in een stille buurt met oude bouwvallige huisjes. Plotseling draaide de wagen een smal straatje in en remde voor een vervallen winkel. Goed en wel stond de wagen stil, of de deur van het huis ging open en een verschrikkelijk grote man met een naar gezicht kwam naar buiten, een koffer torsend. Voorzichtig zette hij de koffer op straat en tuurde met sluwe blik de wagen in. „Nou 7" schreeuwde hij tegen de piloot, die nog niet eens de gelegenheid had gevonden achter zijn stuur vandaan te komen. „Nou, waar is de jongen?" Cross-Country op Walcheren. De landelijke rijvereniging „Walche ren" te Nieuwland hield Zaterdagmiddag haar eerste Cross-Country. De deelne mers moesten de natuurlijke hindernis sen in het terrein in galop nemen. De heer L. B. H. v. d. Slikke maakte een tijd van 2 min. 35 sec. Hij had echter slechts een kleine voorsprong op mej. v. Strien, die 2 min. 40 sec. nodig had. De verdere uitslag was: 3. P. Reynhoud, 3.55; 4. J. Crucq, 4.10; 5. mevr. v. d. Bosch (Goes) 4.25; 6. D. A. v. Nieuwenhuyze, 4.35;7. L. Kloet, 4.40; 8. A. Crucq, 4.65. 'ingezonden Mededeling advert i DAMMEN. 's-GravenpoIder—G.D.C, 713. Vrijdagavond heeft 's-Gravenpolder een vriendschappelijke damwedstriid ge speeld tegen G.D.C. (Goes). De uitslag was als volgt; J. C. v. d. HageJ. Behage 02, A. RobbeE. Ekkelenkamp 02, W. Nieuw- dorpH. v. Benthem 02, J. Walrave H. v. d. Vreugde 02, A. J. v. Overbeeke Ph. Haverhoek 11, A, Dubbelman L. Dekker 1—1, J. KluiverK. Sinke 11 W. v. d. VeldeI. A. Ingelse 11, J. Fe- liusM. v. 't Westeinde 20, C. M. Rijk M. P. Breel 1—1. G.D.C. won dus met 137 van 's-Gra venpolder. Fiets moest het ontgelden. Toen een dame met de fiets aan de hand uit de Spuistraat de Dam op kwam reed er vlak langs haar een wagen met twee paarden bespannen. De dame liet plotseling de fiets vallen; waardoor een der paarden het rijwiel grotendeels ver nielde. Chr, Kantoor en Handelsbedienden bijeen. De afdeling Middelburg van de Ned. Vereniging van Chr. Kantoor- en Han delsbedienden vergaderde Maandagavond in de zaal Montaan o.l.v. de heer A. Maas. Tot correspondent voor de behar tiging van de belangen der werkloze le den der afdeling werd benoemd de heer J. Bakker. Door het lid van het hoofd bestuur, de heer J. M. Harthoorn, werd aan de voorzitter en aan de heer J. Mar- teijn het gouden insigne van het C.N.V. uitgereikt in verband met hun 25-jarig lidmaatschap- van de Chr. Vakbeweging. In het tweede gedeelte van de verga dering sprak de heer Harthoorn een op wekkend woord, waarin hij met kracht er op wees, dat we niet alleen propa ganda moeten voeren naar buiten, doch tevens naar binnen, een en ander gezien in het licht van de te vormen bedrijfs groepen. Het is van groot belang, dat we onze invloed gaan uitbreiden en daarbij is vermeerdering van het ledental een eerste noodzaak. Dierenbescherming belegde filmavond. „Dierenbescherming is medewerken aan de geestelijke herbewapening van ons volk. Het heeft met dierencultus niets te maken en evenmin met het sentimenteel vertroetelen van poes jes en hondjes. Dierenbescherming is alleen maar; de scheppingsordinantiën ten aanzien van het dier eerbiedigen. God schiep het dier goed en mens en dier kunnen alleen van genade leven". Dit ongeveer zei Maandag de heer G. Nieuwenhuijsen, directeur der Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, tij dens een met het oog op Dierendag 1952 (4 October a.s.) door de afd. Zee land Noord der Ned. Ver. georgani seerde filmavond in het Middelburgse Schuttershof. De belangstelling voor deze avond was zó groot, dat er voor de kleine zaal enkele honderden mensen teveel waren en de grote zaal betrokken moest worden. De samenkomst stond onder leiding van de heer E. J. Glerum, die in zijn openingswoord ook afgevaardigden van de afd. Zeeland Zuid, „Dieren in Nood" en de politiedierenbeschermers kon verwelkomen. Hij deelde mede, dat ook dit jaar weer een opstelwed strijd over het dier wordt georgani seerd voor de leerlingen der hoogste klassen van de lagere scholen. De heer Nieuwenhuijsen hield daar na een boeiende en veel indruk ma kende toespraak, waarin hij eerst uit- SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld dooi de AMSTERDAMSCHE BANK N.V. - INCASSO-BANK N.V., GOES. Nederland 1947 90 H 90% Dito, onderaand. 314% 313% Twentsche Bank 156B I56%B Dollarlening 1947 WA 94% Moeara Enim Overzeese Gas 70% 7m Ned. 1962/64 cum 92V& 92 A'dara Rubber 72% 72 Borneo Sumatra 130% 131 Grootboek 1946 91% 91% Bandar Rubber 78 76% Internatio 139% 137# 3% K. Olie 1950 113% 113%. Deli Bat. Rubber 81% Sl% Am. Radiator 15% 15# Cult. H. &Ind. B. 43%ex 4441 Kendeng Lemboe 67 L 66 L Am. Smelting 42 42 N-.. Handelsbank 94 94% 144% Oost Java Rubber 82B 321} Anaconda Copper 40% 40# Ned. Handel Mij 144*f D eOostkust 77% 75% Bethl. Steel 48% 48# A.K.U. 154 154% Serbadjadi 33% 34 Chrysler 81%L Bergh's Jurg. 240*4 98 240% Holl. Am. lijn 144 146 Ford Canada 62B ■63 Berkei's Patent 98 Java Ch. Jap.lijn 117 117% General Motors 58% 58# Calvé Delft 112*4 112% Kon. Boot 127% 126%. Hudson Motor 16 15# Centrale Suiker 153*/2 155 Kon. Paketvrt 101 100% Intern. Nickel 46 45# Fokker 108& 108% Kon. Rott. Lloyd 118 117% Kennecott 74% 74 Gelder Zonen 144 143% Ned. Sch. Unie 120% 120% Rep. Steel 38% 38# Kon. Hoogovens 154 154% 181 Ommeren's Sch.vrt 168 169% Stand. Brands 25?£ex 26 Ned. Ford 183 St.v. Mij NecL 132 132% U.S. Steel 38 37# Ned. Kabelfabr. 190*i191 H.V.A. 87% S7 H North Ara. 22 Philips' Gloeil. 155->$ 154% Java Cult 36 Cities Service 97%ex 97% Do cum. pref. N.I.S.U. 66% 6S-A Cont. Oil 58# Wit. U2J4 132% Voi stenlanden 16% 16 M idcoint. Oil 63% 62% ex Uniiever 174% 173% Deli Bat. Mij 89 86% Philips Oil 55% \V ilton - F ij enoord 158 Deli Mij 66% 65% Shell Union 72% 72% Biliton I rubr. Sencmbah 51% 5 IB Tide Water 22ex 21% Bill ton II rubr. 184% 182 Muller Co 169% 170 Baltimore 20H 21 Dordtsche Pett". 292 291% Amsterd. Bank 155*% 156»% Miss. K. Teeas - Dito, pref. 305 304 Esconipto Bank 54 53% New York Centr. 18# Kon. Olie 315% 314% RottercL Bank 155% 156% Pennsylvania 19# 19% eenzette wat dierenbescherming niet is, wat het wél is en waarin hij ten slotte uitvoerig de vraag beantwoord de, waarom dierenbescherming- nog altijd nodig is. Met tal van voorbeel den van meer dan schandelijke mis handeling van dieren toonde hij aan, dat een dierenwet in ons „beschaafde" Nederland broodnodig is. „Als die wet er niet spoedig komt", zo zei hij. „dan zullen de dierenbeschermers niet meer blijven vragen, maar in drommen naar Den Haag optrekken om een die renwet te eisen!" Na deze toespraak werden enige zeer geslaagde films (w.o. een kleuren film) vertoond onder de titel „Dieren in stad en land", waarbij de heer Nieuwenhuijsen een toelichting gaf. In de pauze gaven velen zich op als lid der afdeling en werden loten ver kocht voor het asyL Des middags woonden ruim 500 schoolkinderen, onder leiding van het onderwijzend personeel, filmvoorstel lingen in de Schouwburg bij. 25-jarig jubileum bij de N.V. De Vitrite Fabriek. Maandag herdacht de heer J. de Nooyer het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad der N.V. De Vitrite Fa briek te Middelburg. In een bijeenkomst van directie, be drijfsleiding, chefs en enkele personen uit de onderneming, werd hij toegespro ken door de directeur, de heer B. A. Hesselink, die hem gelukwenste en hem een enveloppe met inhoud aanbood, hem dankend voor de diensten die hij gedu rende deze 25 jaar aan de Vitrite had bewezen. Vervolgens werd gesproken door de directeur Ir J. P. Berdenis van Berlekom, de heer W. A. den Hollander, onder wiens leiding de jubilaris vele ja ren werkte, de heer J. Sougé, onder wiens toezicht de jubilaris thans werkt en door de voorziter van de Personeel- raad, de heer P. Meliefste. De heer de Nooyer dankte daarop de directie hartelijk voor de vriendelijke ontvangst en de tot hem gesproken woor den, alsmede voor de enveloppe met in houd, en zeide getroffen te zijn door de waarderende woorden, zowel door de directie als de overige sprekers tot hem gericht. Hij dankte zijn vroegere en te genwoordige chef, alsmede zijn collega's voor het mooie cadeau dat reeds Zater dag j.l. bij hem werd thuis bezorgd. Spr. hoopte nog vele jaren zijn beste krachten aan de onderneming te mogen geven. Rode Kruis medailles uitgereikt. De wekelijkse oefenavond de afdeling Vlissingen van het Ned. Rode Kruis droeg Maandagavond een bij zonder karakter, daar aan drie leden de medaille voor tien-jarige dienst en aan acht personen de Landsteinerpen- ning werd uitgereikt. Tevens werd af scheid genomen van de heer P. Dre- ver, die na bijna 17 jaar in dienst van het Rode Kruis te zijn geweest de af deling op 65-jarige leeftijd ging ver laten. De heer H. B. Snoep, voorzitter van de transportcolonne, sprak een woord van welkom, waarna de a deli igsvoot- zitter, de heer J. C. Corver, het woord voerde. Hij achtte zich gelukkig, dat hij namens de commandant van het Ned. Rode Kruis, generaal van Oijen, de medailles en oorkonden aan hen die tien jaar trouwe dienst hebben vervuld, kon uitreiken. De heer Cor ver zei o.m. dat de bereidheid van de Vlissingers om zich bij het Rode Kruis aan te sluiten niet zo erg groot is. Hij overhandigde hierna de medaille en oorkonde aan mevr. C. Bosde Wolf en de heren G. Bolappel en M. Vol kers. Dr. Veening, die de Landsteinerpen- ningen uitreikte, wees op het belang van de bloedtransfusiedienst. Hij be sloot met een opwekking om propa ganda te maken voor de bloedtrans fusiedienst en overhandigde hierna de Landsteinerpenning met oorkonde aan mevr. HoltkampElsacker, mevr. v. d. SandeSwart en aan de heren A. Lu- te, C. Captein, A. C. Kole, P. S. de Kok, C. J. Jansen en C. Bennis. Nadat de heer Snoep onder applaus had meegedeeld, dat de heer P. Drever s-H. ARENDSKERKE Collecte. De collecte, ten bate van het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" en het Zuid-Nederlands Sanatorium, heeft in de gemeente 's-H. Arendskerke met 's-H. Hendrikskinderen samen opge bracht f269.60. HEJNKENSZAND Collecte. De te Heinkenszand gehou den collecte voor het Sanatorium „Draagt Elkanders Lasten", heeft opgebracht f58. Raad bijeen. Te Heinkenszand zal de gemeenteraad vandaag om drie uur in openbare vergadering bijeen komen. KAMPERLAND Bietencampagne. Maandag is te Kam perland de bietencampagne weer begon nen. De eerste suikerbieten werden aan gevoerd door Gebr. L. en P. Wisse uit de Onrustpolder. Deze zijn bestemd voor da Coöp. Suikerfabriek „Puttershoek". ixAPELLE Bazar voor de nniformen van de mu ziek. Vrijdag en Zaterdag a.s. zai in ex- portloods 2 van de veiling een bazar wor den gehouden ten bate van het uniform fonds van d.e muziekver. „Ons Genoe gen". In deze grote hal zuilen vele at tracties zijn. Zo is er o.a. het eerste op treden van de Kapelse Boeren Blaaska pel. De Raad komt bijeen. Vrijdag a.s. om half acht hoopt de raad te vergaderen. Aan de orde komt o.a. een voorstel tot hóekverbetering in de Zandweg, het Juf ferswegje en Weststraat-Dijkwelsestraat. Verder zal de verkeerstoestand in Bieze- linge besproken worden, KATTENDIJKE Raad vergadert. De raad der gemeente Kattendijke zal Donderdag 25 Sept. des namiddags 7.30 uur bijeenkomen. De agenda vermeldt o.m. de aanbieding van de begroting voor 1953. KRABBEND1JKE Wat een kanjer! Een dezer dagen werd op een groot fruitteeltbedrijf een appel geplukt van 't soort Bramley Seedimg. Deze woog maar eventjes 6% ons en had een doorsnee van 14 cm. Een appel om van te watertanden. tot ere-lid van de colonne was be noemd, was het de heer Corver, die de afscheidsrede hield. Van de afdeling ontving de heer Dre ver een schilderij en mevr. Drever kreeg bloemen. De heer Drever dankte het bestuur tenslotte. V.P.S. hield sportmiddag. Maandag heeft de politie-sportvereni- ging V-P.S. een sportdag voor haar leden georganiseerd. Het gelukte de heer J. Kuijper voor de derae achtereenvolgende keer de vijfkamp te winnen, waardoor hij nu definitief in het bezit is gekomen van de wisselbeker. Maandagavond werden op het politiebureau door de voorzitter van V.P.S., adjudant Dek, de prijzen uit gereikt. De uitslag van de vijfkamp voor A klasse over 100 m„ 800 m., verspringen, hoogspringen en kogelstoten was; 1. J. Kuijper met 28il punten; 2. Gunst, 2729; 3. Pels, 2519; 4. Visser, 2480; 5. Bos- ma, 2471; 6. v. Dilst, 2147; 7. Krombeen, 1908; 8. Putter, 1875; 9. Casteleijn, 1750; 10. Hamelink, 1690; 11. Wijgergans, 1390; 12. Heü, 1340; 13. Prince, 1280; 14. van Wjjngerd, 1168; 15. Beun, 1130; 16. Houts, 850 punten. B. Klasse: 1. Kopmels, 2242 punten; 2. de Meurichy, 2171; 3. Stuit, 1904; 4. Jan sen, 1670; 5. van Heerlen, 1350 punten. Driekamp over 60 m., verspringen en kogelstoten: 1. Dek, 1130 p.; 2. Boon man, 1010 p. Voor iedere klasse was een extra prijs voor de beste prestatie op een der num mers. In de A. klasse werd deze gewon nen door J. Kuijper en Gunst voor het behalen van 900 p. op hoogspringen. In de B. klasse was het Kopmels met een prestatie van 862 p. op de 400 m. In de C. klasse Dek door op de 60 m. 620 p. binnen te halen. Vergadering Z.P.M. Gistermiddag vergaderde in De Land bouw de Afd. Goes van de Zeeuwse Plattelands-Meisjesbond. Besloten werd a.s. winter een handwerkcursus te vol gen, terwijl men tevens zal trachten het L.J.G.-orkest tot nieuw leven te brengen. Mej. B. v. d. Velde hield een inleiding. Tot slot werd een improvisafiewedstrijd gehouden. RILLAND-BATH Collecte. De collecte voor de T.B.C.- bestrijding der Chr. Organisatie „Draagt Elkanders Lasten" heeft in deze gemeen te opgebracht f 107.50. SINT ANN ALAND Stroklamp verbrand. Maandagmiddag brak brand uit in een stroklamp bij de heer Adr. M. Goedegebuure aan de Dorpsweg te St. Annaland. Daar het zich nog al ernstig liet aanzien, werd in aller ijl de brandweer gealarmeerd, die spoe dig aanwezig was en er in slaagde, de brand te blussen. Er was alleen mate riële schade. ST. MAARTENSDIJK Geslaagd. Op het te Breda gehouden examen is geslaagd voor kantoor-typist Engelse Taal, de heer B. Janssen Gz. te St. Maartensdijk. Winkelweek. De door de middenstand georganiseerde winkelweek is Maandag avond geopend door de voorzitter, de heer C, Lindhout. Het muziekgezelschap maakte een rondgang door de gemeente. Donderdag, tijdens de Beurs zal op het Marktplein de middenstand vertegen woordigd zijn met tenten. ST. PH1L1PSLAND Collecte. De in deze gemeente gehou den collecte ten bate van de vereniging „Draagt Elkanders Lasten" en het Zuid- Ned. Sanatorium, heeft f 118.71 opge bracht. Benoeming. Tot kerkvoogd in de Ned. Herv. kerk is benoemd de heer A. Kunst. WOLPHAARTSDIJK Groene Krnis-vergadering. Zaterdag hield de afd. Groene Kruis een buiten gewone algemene vergadering in T. A. V.E.N.U. Dr A. I. Vos gaf een uiteen zetting over de plannen om een wijkge- bouw te stichten. De inkomsten zijn on geveer gelijk aan de uitgaven. De ver gadering machtigde het bestuur de plan nen uit te voeren. De contributie zal verhoogd worden met fl.Tenslotte kreeg het bestuur machtiging deel te ne men aan de stichting Gezinszorg. YERSEKE Wedvlucht. De P.V. ,De Noordster" te Yerseke hield een wedvlucht uit Quie- vrain. De prijzen werden als volgt ge wonnen: 1. W. M. van Haver; 2 en 3. A. Zoetewey; 4. P. van Stee; 5. J. A. v. d. Plasse; 6 en 7. M. C. Lamper; 8. J. Zoe tewey. Weer een interkerkelijke zaai week. Evenals vorig jaar wordt er weer een interkerkelijke zaaiweek gehouden. Zon dag zal begonnen worden met een pre- dicatie over 2 Kon. 513 in de Herv. Geref. en Chr. Geref .kerken door de predikanten ds J. P. v. Roon, ds Y. J. Tiemersma en ds M. v. d. Klis. Woensdagavond vindt een samenkomst plaats in de Grote Kerk, waar boven genoemde predikanten hopen te spreken over de thema's „Verloren buiten Jezus", „Verlossing door Jezus" en „Verboden met Jezus". Medewerking wordt verleend door de drie kerkkoren. Het is verder de bedoeling om bij gunstig weer Zaterdagavond op het Ha- venplein een openlucht samenkomst te houden en Zondagavond een Sluitingssa rnenkomst te beleggen in de Grote Kerï met emeritaat ging. Ingezonden Mededeling (adv.). ruwe huid. ruwe handen, ruwe lippen GROTE VAART. COTTICA: 21 te Barbados. JAGERS FONTEIN: 23 te Amsterdam. ORANJE STAD: 22 van Antwerpen naar Amster dam. BLIJDENDIJK: 22 te New York. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT: 23 pas. Kaap Townsend naar Soerabaja. LAURENSKERK; pas. 23 Ouessant naar Rotterdam. LIEVE VROUWEKERK: 23 van Genua naar Port Said. NOORDAM: 22 te New York. RIJNDAM: 26 te Southampton. TERNATE: 21 te Belawan. WATERMAN: pas. 23 Scillys naar Rot terdam. GROOTE BEER: 22 van Rotter dam naar New York. LEERDAM: 23 te Rotterdam. GAASTERKERK: 23 van Brisbane naar Singepore. BLOEMFON TEIN: pas. 22 Gibraltar naar Southamp ton. INDRAPOERA: 22 van Priok naar Port Said. MAASDAM: pas. 22 Scillys naar New York. VEENDAM: 22 200 mijl Z.O. Kaap Race naar Rotterdam. ZUI DERKRUIS: 22 van Kaap Race naar Ha lifax. WESTKAPELLE. Ouden van dagen krijgen kolentoeslag. Vrijdagavond kwam de raad onder voorzitterschap van mr. M. Tydeman bijeen. Behoudens goedkeuring van de Kroon zal de tabakswinkelier tot 8 uur open mogen zijn, alsmede de kappers zaken. De melkslijterij mag Zaterdag avond tot 9 uur. De raad toonde zich bereid de door het comité „Westkapelle Herrijst" ge vraagde garantie om het eventueel ex ploitatietekort van het te bouwen ver enigingsgebouw op zich te nemen. Met algemene stemmen werd besloten de heer H. v. Rooyen als vertegenwoor diger van het gemeentebestuur in de stichting „Westkapelle Herrijst" te doen zitting nemen. De C.J.M.V.-bibliotheek, de Volks bibliotheek, het Westkappels Dames koor en de Muziekvereniging „O.K.K." zullen resp. een subsidie krijgen van 5 cent per boek per jaar; 50 en 100. Bij de aanbieding van de rekening vleeskeuringsdienst 1950 en 1951 van de kring^ Oostkapelle, deelde de voor zitter méde, dat B. en W. de rekening 1950 bestreed en opheldering had ge vraagd over enkele punten, doch het antwoord voldeed niet. Ook de gehou den vergadering van de kring bracht geen licht in de zaak. Enkele posten, waarvan de noodzaak niet werd inge zien, alsmede het feit, dat uitgaven uit het dienstjaar 1949 op de rekening 1950 stonden, deed de voorzitter voor stellen de rekening 1950 niet goed te keuren. De rekening 1951 werd goed gekeurd met een batig slot van ƒ273.94. De commissie van advies in gevolge de woonruimtewet werd her kozen. De heer H. v. Rooyen vroeg tijdens de rondvraag de consistorie van de Ned. Herv. kerk af te breken. De heer W. Westerbeke wilde in 1953 de kolen- toeslag voor de ouden van dagen weer toekennen, hetgeen zal gebeuren. ZOUTELANDE. Geldlening van 48.000.— De raad kwam in spoedeisende ver gadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester D. Kodde, Medegedeeld werd, dat n.a.v. de op- DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1952 HILVERSUM I (402 m.) AVRO; 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; VPRO: 7.50 Dag opening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.10 Gram. 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.35 Ik weet, ik weet wat niet weet; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gram. 11.05 Gevarieerde muziek; 12.00 Zang en piano; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Amuse mentsmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Mede delingen of gram.; 13.20 Amusementsmu ziek; 14.00 „Ontmoetingen met Christo pher Blaze", hoorspel; 14.35 Gram.; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Militaire cau serie; 17.40 Gram.; 17.45 Regeringsuit zending: Dr J. F. van Moorsel: „Indo nesië als wereldvettenleverancier"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Me- tropole-orkest; 18.55 Gesproken brief uit Londen; 19.00 Orgelspel; 19.10 Reportage; 19.25 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Philh. orkest en groot koor. 21.00 Caba ret; 21.30 Dansmuziek; 22.15 „Over de Oceaan; 25 jaar na Lindberg", causerie; 22.30 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport- actualiteiten; 23.3024.00 Zang, viool en orgel. HILVERSUM II (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 9.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.40 Schoolradio; NCRV10.00 Gewijde mu ziek; 10 30 Morgendienst;, KRO: 11.00 Voor de zieken: 11.45 Gram.; 11.50 „Als de ziele luistert", causerie; 12.00 Angelus; 12 03 Lunchconcert; (12.3012 33 Land en tunbouwmededelingen)12.55 Thuis front-Tombola; 13.00 Nieuws en Katho liek nieuws; 13.20 Gemengd koor; 13.30 Viool en piano; NCRV14.00 Metropole orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 15.30 Viool en cello; 16 00 Bijbellezing; 1630 Klassieke muziek; 17 00 Voor de jeugd; 1730 Gram.; 17.40 Voordracht; 18.00 Leger des Heilsmuziek; 18.15 Mannenkoor; 18 40 „Op de stelling"; 18.50 Gram.; 19.00 Nieuws en weerber.; 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.25 Collegium musicum Amstelodamense; 19.40 Radio- krant: 20 00 Promenade orkest en solist; 20.40 Mannenkoor, Kon Militaire kapel en solisten; 21.15 Gram.; (21.3021.40 Het Wespennest); 21.55 Buitenlands over zicht; 22.15 Pianorecital; 22.45 Avond overdenking; 23 00 Nieuws en S.O.S.-be- richten; 23.1524.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber.; 12 34 Voor de landbou wers; 12 42 Gram 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.: 14.00 Engelse les; 14.15 Gram.; 14 30 Franse les; 14.45 Gram.; 16.15 Mili taire kapel; 17 00 Nieuws; 17.10 Gram; 17.15 Voor de kinderen: 18.15 Gram.; 18 30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20 00 Klankbeeld; 20.30 Verzoek programma; 2100 Voor de vrouw; 21.45 Verzoekprogramma; 22.00 Nieuws; 22.15 Kamermuziek; 22.45 Gram.; 22.5523.00 Nieuws. merking van de heer Riemens over de toestand op de begraafplaats B. en W. opdracht willen geven aan de gemeen tewerkman om het gras op de graven kort te houden en aan de grafdelver om geen grafheuvels meer te maken. Verder achtten B. en W. geen reden aanwezig om de gemeentewerkman een uniformpet te geven. Het plan voor de bergplaats van brandweermateriaal werd aangenomen, dat inhoudt: het afbreken van het pand Noordstraat (oud 27 en 29) ten einde het daarvan afkomende mate riaal zoveel mogelijk te doen verwer ken. De raming is, met het bijbouwen van een schuurtje voor één der woningen f 9.770. De kosten kunnen grotendeels gedekt worden uit de batige saldi van vorige dienstjaren, groot ongeveer f 7.500. Van de P.Z.E.M. was bericht ont vangen, dat de kosten van het herstel van de verlichting in de Duinweg in de oorspronkelijke toestand begroot zijn op f 2.710. Hierbij is nodig circa 300 m. straatverlichtingskabel aan te leggen. Er is nog een ander plan, dat aan genomen werd, waarbij dan in de voet van één der beide lantaarns, tegenover de Noordendolfer en nabij de Pimper nel een schakelklokje geplaatst moet worden, waarmede deze beide lantaarns ontstoken en gedoofd worden. Voor de lantaarn bij hotel „Zomerlust" is even eens een schakelklokje nodig. De jaar lijkse vergoedingen voor deze twee schakelklokjes bedraagt 2 x f 9.50 is f 19- De geraamde kosten voor het herstel van het laatste plan bedragen f 1.235, terwijl de jaarlijkse kosten f 112,50 be dragen. De raad besloot met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten per 1 Oct. 1952 een geldlening aan te gaan groot f48.000, tegen 434% rente. Dit bedrag zal afgelost worden in 20 termijnen, elk groot f2.400. Woensdag 24 Sepb Begroting var DE NIEUWE min J. Cals, was tot belast met Kunsten ting draagt hiervan e trouwens, dat deze e: met de afdeling onder' toch wel de voortui De gewone dienst V! 1952 was aangevraag het aantal leerlingen scholen een vr|j aanz De uitbreiding van onderwijs voor jonge: meisjes vormt evenee: op de begroting. Bij der begroting is er houden, dat de inspec wijs zal worden uitgei specteur en een inspec In dit hoofdstuk wi gedeeld dat zal worde de hotelvaksohool in stitosideerd zal worden wet Vele ni In de paragrafen d de universiteiten wo| van vele nieuwe leers, digd; verscheidene hi get worden door hen, als buitengewoon hoo Zo zal Leiden een twe leraar in de geschieder tendom krijgen; verde voor de erfelijkheidsle physica, een buitenge in de biochemie en e fl» Griekse taal en lei oud-christelijke, de b nieuwere tijd. Utrecht u> de propaedeutischi Sterrenkunde, een hoog en voor veterinaire pt enkele extra-ordinari; öulteit der veeartsenij S'ordt eveneens een ai er: rheumatologie, tische natuurkunde Scheikunde. Bovendie: hoogleraarschap voor sdhe dialecten, waart de regionale cultuur Veel aandacht word besteed aan natuurbes numentenzorg. Voor mtng moest worden verhoging van f 300.' mentenzorg betreft wd (vegen om binnen 'hel (verkloosheidsbestrijdir| bedrag voor de zeer restauratie van mom schikking te stellen. Voor Kunsten word drag uitgetrokken dar Zo zal ook o.m. te beiaardopleiding word geen de beiaardiers hi kom zal z(jn, aangezie' Ingezonden Mededl Wanneer U zich onbi hevige pijnen hebi, iableije Chelarine Door de samenwerking de geneesmiddelen, verenigd, voelt U z mens, weer in staat werk te doen. Voor een huis in van Tunis is MaandS ontploft. Vier Europeal het leven. Twee gewo een ziekenhuis worden I Een Clipper van de ■ays heeft Maandag ■roken door 86 persom 2 uur 42 minuten zon te vliegen van New "1 fort, een afstand van 4. I llllllülllllllilllllllllllllllllllllllilllllltllllill van de volgende BERINI, CYCLES s 425.Handel vc f AVROS, 49 c.c. St I AVROS, 49 c.c., h AVROS, 49 c.c. Sil en achtervoil lamp en s1| g prijsverhogii 1 CUCCIOLO, de sn s 2 versnellin geen vette en meteen 85 km. I MOTORRIJWIELI B.M.W., D. g dapp, MAIC [Gebruikte motorrij' betal Motoren, Middelbi| luiiiiiiiHHiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii X

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2