NEDERLAND MOET OOK BINNEN DE VERDEDIGINGSLINIE LIGGEN Tournee R.K.O. mogelijk door Zeeuwse subsidie Het Westen wil eerst vrije verkiezingen in Duitsland .DilF Succes van Stevenson VSNIPPER i\'Ü A NIEUWSk „Nieuwe stimulans voor de Brits-Joego- slavische vriendschap." HOU VAST" WAS UITERST LEERZAAM Rapporteur Fens wenst geen „tweederangslanden", die begunstigde partners moeten dekken Bouw van zwembad te Middelburg PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Scherp protest tegen de N. AV. O. Urker vissers blijven in Argentinië. De komende Britse atoom- proef. Nota's voor Moskou Oriderhoucl tussen Eden en 7ito beëindigd. tt Uitgave Stichting „Zeeuwscli Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammens fcraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2288 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE WOENSDAG 24 SEPT. 1952 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 6.30 u., onder 18.32 u. Maan op 14.11 u., onder 20.44 u. Hoogwater Donderdag 25 Sept.: Vlissingen: 5.14 u. 1.79 m., 17.31 u. 1.76 m. Terneuzen: 5.41 u. 1.96 m., 17.57 u. 1.95 m. Wemeldinge: 6.53 u. 1.63 m„ 19.07 u. 1.61 m. Zierikzee: 6.34 u. 1.42 m., 18.49 u. 1.40 m. Een scherp protest tegen de strategische plannen van de N.A.V.O., die gebaseerd zouden zijn op het prijsgeven van delen van Nederland en West- Duitsland, die vóór de voornaamste verdedigingslinie liggen, wordt geuit in een uitvoerig rapport, dat de Nederlandse katholieke afgevaardigde J. J. Fens als rapporteur der politieke commissie aan de Europese Assemblee heeft uitgebracht. Hij spreekt daarin de hoop uit, dat het stelsel der Ame rikaanse offshore-bestellingen op lange termijn zal worden ingesteld en daardoor tot een werkelijke integratie van de Europese bewapeningsindu strie zal leiden. Voorts dringt de heer Fens aan op betere voorlichting om trent de Europese defensie dan de N.A.V.O. tot dusverre heeft gegeven. „Tegengestelde verklaringen", al dus de heer Fens, „die in de laat ste dagen door zekere militaire be velhebbers van de N.A.V.O. wer den geuit naar aanleiding van be richten als zouden Noord-Neder land en Noord-West-Duitsland in geval van een aanval worden prijs gegeven, werken verwarring in de Europese landen in de hand. Zou het echter niet een gebaar van solidariteit zijn, indien de Assemblee haar houding in deze kwestie onom wonden duidelijk zou maken, door te verklaren, dat er geen „tweederangs- landen" buiten de voornaamste ver dedigingslinie bestaan, die slechts als voorterrein zouden zijn bestemd voor vertragingsacties teneinde de aftocht van de meer begunstigde partners te dekken? Door een dergelijk gebaar zou de Assemblee niet buiten haar politieke taak treden en zij zou tegelijk de ver antwoordelijke regeringen een zuiver inzicht geven in de vrees van onze volken. Zij zal er ook toe kunnen bij dragen de volken hun geloof te doen behouden in de doelstellingen van een verdedigingsorganisatie, waarvoor van hen zulke grote offers worden ge vraagd", aldus het rapport. Het rapport neemt stelling tegen de onvoldoende voorlichting, die de .n.V.O aan het grote publiek zou hebben gegeven. „Telkens opnieuw worden in Amerikaanse persconferen ties feiten onthuld, die zorgvuldig door de N.A.V.O. geheim waren ge houden evenals door de regeringen, zelfs voor haar parlementaire commis sies. De tegenstrijdigheid van veilig heidsmaatregelen en onthullingen maakt een zeer slechte indruk op de openbare mening en ondermijnt het vertrouwen in de leiders. Inzake economische en strategische doelstellingen is het absoluut nood zakelijk openlijk de brede lijnen aan te geven, die de N.A.V.O. denkt te volgen. Het is de taak van onze rege ringen en van de N.A.V.O., om in deze de nodige stappen te onder nemen. Zou de raad niet een middel kun nen worden om de N.A.V.O. in staat te stellen de vertegenwoordigers der Europese Assemblee de kans te geven, De A.F.L., de grootste Amerikaanse vakvereniging, heeft zich voor Ste venson uitgesproken. De conventie van de A.FX. gaf Ste venson een grote ovatie, toen hij Maandag meedeelde te zullen streven naar de herroeping van de wet-Taft- Hartley. De steun aan Stevenson werd een stemmig door 800 vertegenwoordigers (van 8.000.000 leden) goedgekeurd. Ook de C.I.O. heeft zich achter Ste venson gesteld. NIEUWE POLITIEKE STORM IN CAIRO. Een nieuwe politieke storm is te Cairo losgebroken naar aanleiding van de verklaring van de regering, dat zij bepaalde bezwaren heeft tegen het aanblijven van de 70-jarige ex-pre mier Nahas als leider van de Wafd. Kort voordat de Wafd Maandag avond zijn nieuw partijprogram zou publiceren, liet de regering weten, dat Nahas om gezondheidsredenen diende af te treden in het belang van het algemeen. Het partijbestuur heeft zich niet aan het advies van de regering gestoord. De Wafd zal blijven streven naar verwerkelijking van de nationale ver langens evacuatie van de Britse troepen en Egyptische souvereiniteit over Soedan. De partij is tegen elk gemeenschappelijk verdedigingsplan, uitgaande van de westelijke mogend heden. Zij steunt het regeringsplan tot herverdeling van de grond. De twaalf Urker vissers, die nog in Argentinië zijn en van plan waren als werkend passagier op een schip naar Nederland terug te keren, hebben op verzoek van de burgemeester van Urk, de heer G. Keijser, van dit plan afge zien. Ze waren in Buenos Aires reeds op zoek naar een schip, maar zijn thans weer naar San Pedro teruggekeerd. Burgemeester Keijser heeft de twaalf Urkers toegezegd, dat hij zal trachten geld bijeen te brengen voor de aan schaffing van vistuig en schepen. De heer Kejrser wil op deze wijze de vis sers in Argentinië aan het werk zetten, heer Keijser wil op deze wijze de vis- dels een oproep tot het Nederlandse volk te richten. In deze oproep zal hij steun vragen voor zijn plaatsgenoten in Argentinië. om gezamenlijk de Atlantische pro blemen te bespreken en hun nationale problemen met elkaar te vergelijken?" De heer Fens is van mening, dat de Assemblee daarmede geenszins het terrein van het toekomstige parlement van de verdedigingsgemeenschap zou betreden. De politieke commissie der Assem- Generaal Bradley: AMERIKA MOET ZIJN ATOOMGEHEIMEN AAN EUROPA UITLEVEREN. De voorzitter van de gezamenlijke Amerikaanse stafchefs, generaal Omar Bradley, heeft op een persconferentie te Washington verklaard, dat Amerika vroeg of laat zjjn geheimen van een atoomoorlog aan de gealliëerde mili taire bevelhebbers in Europa moet uitleveren. Als een der redenen hiervoor noem de Bradley, dat sommige gealliëerde landen de verkeerde indruk hadden gekregen, dat alleen het feit, dat Amerika het atoomwapen bezit, het voor hen onnodig zou maken hun eigen defensie op te bouwen. Amerika laat hogere kaasinvoer toe Het ministerie van landbouw van de Verenigde Staten heeft besloten de importquota's voor zuivelproducten met ingang van 1 October met vijftien procent te verhogen. Het quotum voor Edammer en Goudse kaas werd van drie millioen op vier millioen pond per jaar gebracht. Een vliegtuig van de rijksluchtvaart school heeft bij Amersfoort een ge slaagde noodlanding gemaakt. Het dorp Sai Bgoea Kok in de kroonkolo nie Hongkong, is in de nacht van Maandag op Dinsdag onder neerstor tende aarde en stenen bedolven. Veer tig Chinezen worden vermist. Er zijn 500 daklozen. Dertien Franse ma rine-officieren en onder-officieren zijn gisteren om het leven gekomen bij een vliegtuigongeluk bij Saigon. Een veertiende inzittende van het marine vliegtuig, dat kort na het opstijgen van het vliegveld van Saigon ontplof te en neerstortte, werd ernstig ge wond. Mossadeq geeft Engeland en de V.S. drie weken de tijd om te ant woorden op zijn voorstel inzake het oliegeschil. President van Libanon gekozen. Het Libanese parlement heeft giste ren Kamiel Sjamoen tot president van Libanon gekozen. 74 van de 77 afgevaardigden heb ben zich voor de verkiezing uitge sproken. In een rede voor het parlement heeft de nieuwe president van Liba non, de vijftigjarige Kamiel Sjamoen, beloofd corruptie uit te roeien en de regering van zijn land te democrati seren. Sjamoen wil een eenvoudig leven leiden en elk persoonlijk belang of gewin vermijden. blee heeft dan ook voorgesteld'n soort gelijke verhouding tussen N.A.T.O. en de Raad van Europa te scheppen als reeds bestaan tussen deze en de O.E.E.C., die n.l. in Straatsburg rap port uitbrengt. Tot dusverre is nog geen enkele band tussen beide orga nen gelegd. Zulks moet volgens het rapport nodig zijn teneinde de open bare mening in staat te stellen een inzicht te krijgen in de situatie op het Europese niveau. KOLEN- EN STAAL PARLEMENT. In het kolen- en staalparlement heb ben gisteren Duitse, Italiaanse en Franse federalisten in besloten zitting getracht een nieuwe aanval in te zet ten op de Britse voorstellen tot het behoud van de nauwste banden tus sen Europese gemeenschappen en het Britse eiland. Deze pogingen zijn. ech ter afgestuit op het verzet van de meerderheid der politieke commissie der Europese Assemblee, waarin voor namelijk de afgevaardigden der Bene- luxlanden erop hebben aangedrongen een einde te maken aan de Britse voorstellen. De commissie voor algemene zaken heeft evenwel de nieuwe Britse voor stellen onderschreven om het plan van Eden uit te voeren, dat de Raad van Europa nauwer wil doen samenwer ken met de zes landen van de kolen- en staalgemeenschap. Geallieerden moesten heuvel prijsgeven. Gisternacht hebben Noord-Koreaanse troepen, die voor het eerst sinds Juni in groten getale een aanval hebben onder nomen, de geallieerden van de top van een heuvel in de Oostelijke sector van het front verdreven. Sedert Juni zijn voor aanvallen van enige omvang alleen Chinese troepen gebruikt. België zal 40.000 dollar beschikbaar stellen aan het vluchtelingen-noodfonds van de Verenigde Naties. „Zeer, zeer, zeer geheim". Een smaldeel van de Australische vloot, waaronder het vliegdekschip „Sydney", zou gisteren de haven van Port Darwin verlaten met de Montebello-eilanden als veronderstelde bestemming. Op deze eilanden zullen binnenkort de eerste Britse atoomproeven worden onderno men. Onofficiële waarnemers menen, dat de voorbereidingen voor de zorg vuldig geheim gehouden proeven zeer snel het hoogtepunt naderen, maar zelfs de ministers van het Australische ka binet zijn nog niet ingelicht over de datum van de proefnemingen. De Australiërs hebben stof tot aller lei vermoedens gekregen toen te Port Adelaide uit een Brits vrachtschip eni ge raketten van ongeveer vijf ton wer den gelost. Van officiële zijde werden deze raketten, „zeer-zeer-zeer-geheim" genoemd. Een functionaris van het Australische ministerie van bevoorra ding, dat belast is met de zorg voor het oefenterrein voor raketten te Woo- mera, verklaarde niets van de lading te weten. GEREFORMEERDE KERKEN AANVAARDEN NIEUWE BIJBELVERTALING. De Generale Synode der Gerefor meerde Kerken heeft gisteravond na enige discussie besloten het gebruik van de nieuwe Bijbelvertaling van het Nederlands Bijbelgenootschap in de vrijheid van de kerken te geven en hartelijk aan te hevelen. De synode sprak uit, dat het niet op haar weg ligt bindende uitspraken te doen over de vertaling van be paalde teksten, waarvan sprake is in een tweetal ingekomen bezwaar schriften en dat door de nieuwe ver taling Gods Woord beter verstaan baar is voor de mensen van deze tijd. De voorzitter vertolkte de dank der synode jegens het Nederlands Bijbel genootschap. God heeft in dit genoot schap, aldus spreker, ons geslacht in Nederland bevoorrecht. Het gebruik van de nieuwe vertaling doet onze dank jegens de vertalers groeien. Velen van hen sloten bij de gereed- köming van de nieuwe vertaling een periode in hun leven af. Wij verliezen wel iets, maar wij winnen ontzaglijk veel. De Gereformeerde Kerken zijn na de Evangelisch Lutherse Kerk de tweede kerkgemeenschap, die deze nieuwe vertaling in gebruik neemt. God moge er zijn zegen over gebieden. De botsing tussen het Britse vliegkampschip „Eagle" en de Nederlandse torpedojager „Van Galen" tijdens de oefening „Main Brace" is nog al mee gevallen. De foto laat de lichte beschadiging zien van de „Van Galen", welke gemeerd ligt in de haven van Den Helder. CONCERTEN IN 7 GEMEENTEN WANNEER KRIJGEN ONZE DILETTANTEN ONDERSTEU NING VAN DE PROVINCIE? Het Rotterdams Kamerorkest, bestaande uit 42 beroepsmusici, zal in de komende maanden in zeven gemeenten, dank zij subsidie van de Provincie, concerten kunnen geven. Dat het optreden van dit orkest met gelden van de Provincie moge lijk gemaakt wordt, heeft in de kringen van de Zeeuwse dilettanten orkesten opzien gebaard, temeer omdat de Provincie tot op heden voor deze orkesten op financiëel gebied nog niets heeft gedaan. De tournee van het R.K.O. moet gezien worden als een experiment, dat ook voor de Provincie als subsidieverlenende instantie geheel nieuw is. Afgewacht zal moeten worden of deze proefneming zal slagen. Er is een poging gedaan om in alle delen van Zeeland dit orkest te laten optreden. Ieder deel van de provincie krijgt een concert, uitgezonderd Tholen. vorm te laten terugkeren. Dit werd ontkend en er is op gewezen, dat wat er in de toekomst gaat gebeuren, Tijdens een gistermiddag gehouden persconferentie is er nadrukkelijk op gewezen, dat nog niets bekend is van de toekomst. De vrees heeft n.l. post gevat, dat de Provincie zou hebben besloten dergelijke evenementen ieder seizoen, ja zelfs in nog uitgebreider RUSSISCH VOORSTEL OM EERST EEN DUITSE REGERING TE VORMEN, VERWORPEN De V.S., Engeland en Frankrijk hebben te Moskou gelijkluidende nota's aangeboden, waarin men het voorstel herhaalt tot het houden van een vier- mogendhedenconfcrentie over hereniging van Duitsland met als eerste agenda punt het houden van vrije verkiezingen in geheel Oost- en West-Duitsland. Het voorstel is in wezen hetzelfde als dat van 10 Juli. Het voorstel, dat de Sowjet-Unie 23 Augustus aan het Westen deed, n.l. om vóór het houden van verkiezingen in geheel Duitsland over een Duits vredesverdrag en de vorming van een regering voor geheel Duitsland te onderhandelen, wordt in de nieuwe Westelijke nota van de hand gewezen. Volgens deze nota zou deze viermogendhedenconferentie op de genoemde voorwaarden in October gehouden kunnen worden. De drie landen doen na overleg met de Duitse federale regering en de Duitse autoriteiten te Berlijn een be roep op de Sowjet-Russische regering terug te komen van haar weigering zich bij de andere mogendheden aan te sluiten om met vereende krachten te pogen het vraagstuk van vrije ver kiezingen in Duitsland aan te vatten. In de nota wordt met nadruk ver klaard, dat de Westelijke regeringen het Sowjetrussische standpunt, dat Duitsland bij verdragsonderhandelin gen alleen tijdens de bespreking van ter zake dienende kwesties door af gevaardigden uit de Sowjet-zone en West-Duitsland vertegenwoordigd moet zijn, niet kunnen aanvaarden. Het Westen verwerpt het Sowjet- voorstel, de commissie van onderzoek inzake de mogelijkheid van het hou den van vrije verkiezingen, uit Oost- Vraagstuk Triëst uitvoerig besproken. Op een te Bied, in Joego-Slavië, gehouden persconferentie heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, bevestigd dat Maarschalk Tito Groot- Brittannië zal bezoeken, doch dat er nog geen datum is vastgesteld. Slavische grondwet worden gewijzigd, waarna Tito naar alle waarsdhijnlijk- Door het onderhoud dat Eden met Tito heeft gevoerd wordt gezegd, dat zij vele aspecten van de wereldsituatie hebben besproken, waarbij zij hebben bevonden dat hun beide landen nauw overeenstemmen in hun beschouwing van het grote vraagstuk van algemene aard, waar zij zich tegenover zien ge steld. Minister Eden wilde niets zeg gen over het vraagstuk-Triëst, doch hij gaf wel te kennen dat het uitvoerig besproken was. In een desbetreffend communiqué wordt verder verklaard dat het resul taat der besprekingen „een nieuwe sti mulans is voor de langdurige Brits- Joegoslavische vriendschapT waaraan wordt toegevoerd: „Beide regeringen zien met vertrouwen uit naar een tijd perk van toenemende nauwe samen werking, welke niet slechts een voor deel van hun wederzijdse landen zal strekken, doch ook de algemene zaak van de vrede zal bevorderen." Het bezoek van Tito zal vermoedelijk pas na November plaats vinden aange zien Tito het zesde congres van de Joegoslavische communistische partij heid als vervuiler van de nieuwe post van „president der Joegoslavische re publiek en staatshoofd" zal worden aan gewezen. Voorts wordt gemeend dat er van Britse zijde wettelijke en grondwette lijke bezwaren bestaan tegen een be zoek aan Groot-Brittannië door een staatshoofd, wanneer de regerende vorst (in) nog niet gekroond is. Het wordt daarom waarschijnlijk geacht, dat Maarschalk Tito Engeland niet veel eerder dan aan het einde van volgende zomer of zelfs in het daarop volgende jaar, zal kunnen bezoeken. en West-Duitsers samen te stellen. Een uitsluitend uit Duitsers samengestelde commissie zal niet meer in staat zijn tot onpartijdigheid dan een vier- mogendhedencommissie, die de Weste lijke mogendheden reeds verworpen hebben, aldus de nota. Indonesisch initiatief voor hervatting van onderhandelingen. De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, heeft Maandag met de minister van buiten landse zaken, de heer Mukarto, een on derhoud van drie kwartier gehad. Bij deze ontmoeting zou o.a. gesproken zijn over hervatting van de onderhandelin gen over de Nederlands-Indonesische Unie en de kwestie-Nieuw-Guinea, die in Februari gestaakt zijn. Minister Mu karto heeft aan de heer Lamping ^ede- gedeeld, dat aan de Indonesische zaak gelastigde in Den Haag, de heer Susanto Tirtoprodjo, instructie is gegeven om met de Nederlandse regering besprekingen te voeren over de procedure van de aan staande onderhandelingen, aldus heeft Aneta uit welingelichte bron vernomen. NEDERLANDSE LUCHTMACHT BEZIT TE WEINIG MODERNE VLIEGTUIGEN Geallieerde militaire leiders hebben gisteren te Sennelager in Westfalen een critisch overzicht gegeven van het verloop van de oefening „Hou Vast", die in West-Duitsland is gehouden en Waaraan door meer dan 150.000 man Britse, Belgische, Nederlandse en Canadese troepen is deelgenomen. De opzet van de oefening was het verdedigend gevecht tegen een uit het Oosten opzettende aanvaller om vervolgens tot een krachtig offensief over te gaan. De oefening had duidelijk de beper- Het Nederlandse studenten sanatorium. Het bestuur van de stichting „Het Ne derlandse studenten sanatorium" heeft ds C. H. Brandt, te Haarlem, aangezocht voor de functie van hoofd der afdeling onderwijs, eredienst, cultuur en ontspan ning In het Studenten Sanatorium te La ren N.H. Ds Brandt heeft zijn benoeming aan- .vaard en zal in de Evangelisch-Lutherse moet bijwonen. Daarna zal de Joego- gemeente zijn emeritaat aanvaarden. Generaal Harding, de vroegere opper bevelhebber van het Britse Rijnleger, thans chef van de Britse Imperiale ge nerale staf bleek zeer ingenomen te zijn met de graad van geoefendheid der mi litairen. Er zijn aanzienlijke vorderingen gemaakt bij de opbouw der geallieerde strijdmacht in Duitsland was zijn oor deel. Het verdedigingsplan in „Hou Vast' was gebaseerd op het denkbeeld van krachtig verdedigende bolwerken in be paalde streken, waardoor het te ver dedigen gebied eruit zag als een „mili tair spinneweb". Maarschalk Juin, opperbevelhebber van de geallieerde landstrijdkrachten in Midden-Europa was het met de verde digingstactiek van Generaal Harding wel eens maar hij wees erop, dat door deze oefening acht divisies op één front van 50 km waren samengetrokken en op deze basis zouden 80 tot 100 Weste lijke divisies nodig zijn voor de verde diging van de huidige Westduitse grens. Generaal Gale, de leider te velde van de oefening zei in het laatste stadium van „Hou Vast" toen men tot een te genoffensief overging, bij bepaalde een heden grove fouten op het gebied der camouflage te hebben gezien. Ook luchtmaarschalk Forster had dit op gemerkt. Deze verklaarde voorts, dat „Hou Vast" wel voldoende het belang van het instellen van luchtwaarnemers- diensten in Nederland, België en West-Duitsland heeft aangetoond. Voorts was hem gebleken, dat de de Belgische en Nederlandse lucht machten in leder geval te weinig mo derne gevechtsvliegtuigen bezitten. king van de Meteor als jager-onder- scheppingsvliegtuig aangetoond. De gemeenteraad van Middelburg heeft destijds besloten, dat de nieuwe zweminrichting zou worden gebouwd aan het kanaal, tussen de Blauwedijk en het P.Z.E.M.-gebouw. Eind vorige week zijn daar genie troepen begonnen met het uitvoeren van graafwerk aan de dijk tussen de straatweg en het P.Z.E.M.-gebouw. De soldaten hebben het benodigde gedeelte reeds van de bebossing ont daan en zijn nu bezig met het ver leggen van de kabels, die in het nieu we fietspad, dat achter de zwem inrichting om zal gaan lopen, komen te liggen. Daarna zal men gaan wer ken aan de bouwputten. Naar ons voorts is meegedeeld, zal de gemeenteraad in de zitting van October het plan voor worden gelegd, dat met de bouw verband houdt en dat door de raad moet worden goed gekeurd. Bovendien zal de raad dan de gelden kunnen voteren, die nodig zijn om de bouw van de nieuwe zwem inrichting te bekostigen. Wanneer de raad de nodige mede werking verleent en ook de verdere goedkeuringen worden verkregen, be staat de mogelijkheid, dat Middelburg binnen niet al te lange tijd eindelijk over een behoorlijke en tevens goed geoutilleerde zweminrichting zal kun nen beschikken. helemaal afhangt van de belangstel ling, die voor de concerten van da R.K.O. zal bestaan. Bovendien werd er de nadruk op gelegd, dat subsidiëring van een der gelijk tournee een eventuele subsidi ering van de dilettantenorkesten in Zeeland niet uitsluit. Het zal muziekminnend Zeeland en vooral zij, die de Zeeuwse orkesten hebben te leiden en te besturen, heb ben getroffen, dat hier een orkest van buiten de provincie is gevraagd een reeks concerten in Zeeland te komen geven. Wri ons is opgevallen, is, dat hoe wel we de goede bedoelingen van het Provinciaal bestuur kunnen onder schrijven, nog altijd geen concrete voorstellen ter tafel liggen, om ook iets te doen voor het amateur-muziek leven in Zeeland, dat het in onze pro vincie zeker niet gemakkelijk heeft. De tournee van het R.K.O. begint Vrijdag in Middelburg. Als solist treedt op Gerard Henge- veld, piano. Op 10 October treedt het R.K.O. in Vlissingen op met als solist Johan Feitkamp, fluit. Dezelfde solist zal ook met het R.K.O. spelen te Goes op 27 October. Dan volgt 3 November Terneuzen met als solist Jaap Stotijn, hobo en 17 November Zierikzee, waar Gerard Hengeveld weer als solist op treedt. Op 25' November te Hulst is vermoedelijk Johan Feitkamp weer aanwezig en op 28 November wordt de tournee besloten te Oostburg met Jaap Stotijn als solist. Het R.K.O. staat deze gehele tournee onder lei ding van Piet Ketting. Alle concerten worden voorafgegaan door een jeugdconcert in de middag uren. Naar ons nog werd meegedeeld zijn de data gekozen in overleg met de plaatselijke verenigingen, zodat hun uitvoeringen niet in het gedrang komen. De entreeprijs is mede dank zij het subsidie uitzonderlijk laag ge steld, t.w. f 2. Diefjes gegrepen te Goes. De rakkers, die tijdens het weekend op drie verschillende plaatsen in Goes, n.l. in de openbare lagere school A, de openbare lagere school B en bij de Fa v. d. V. aan de J. A. van der Goes- kade, hebben ingebroken, zijn door de politie gegrepen. Het waren de 15-, 16- en 17-jarige Gebr. de K. uit Goes. De broeders hadden het voor zien op geld die bewuste nacht, maar zij wisten slechts enkele sigaretten achterover te drukken. Nadat de jon gelui hadden bekend, mochten ze naar huis gaan. Ds H. K. Wolfensberger overleden Te Utrecht is in de ouderdom van 79 jaar overleden ds H. K. Wolfensberger, emeritus-predikant der Ned. Herv. kerk. De overledene werd 17 Jan. 1873 te Zol- likon (Zwitserland) geboren en bezocht het gymnasium te Wuppertal Elberfeld, om vervolgens aan de R.U. te Groningen theologie te studeren. 10 Oct. 1897 aan vaardde hij 't predikambt te Noordeloos, welke standplaats hij in 1930 met Tholen verwisselde. Deze gemeente heeft hij gediend tot 1 Oct. 1940 toen hij DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Droog en op de meeste plaatsen vrij zonnig weer. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuidwest. Over het algemeen iets hogere temperatu ren dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1