S|OUK VAN HOLDINGE D. U.W. rekent op een wekelijkse be zetting van 20.000 man. Van markt en veiling Meer gelden beschikbaar voor woning verbetering. Nederlandse rol bij „Hou-vast zeer gering* is Mede-beslissende stem voor hoofdonderwijzer» Het begon aan beek en aan rivier* Plechtige dodenherdenking int „Oranje Hotel"» Ratten en muizen likken zich dood* ER HAL Begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting. De spoorwegplannen te Rotterdam. Nederlandse „Firefly" in zee gestort» KERK <-t Verhaal uit de tijd der Kerkhervorming. Pagïna 4 P zen. /erpachting ne-kanaal, te uiden, 27 Sept. 1952 het gemeente- De voorwaar- Secretarie ter ige. /erpachting muiden, 27 Sept. 1952 het gemeente- De voorwaar- Secretarie ter r bemiddeling in alle bladen iL. ronde, e tweede compe- uit: O 0 8—1 10—6 51 5-5 5-5 4—6 1-2 4—6 2—9 26—3 7-5 7-5 81 814 2—2 O—O 4-5 0—3 4—13 4—21 10—1 12-6 7-3 8—4 7-7 4-8 3-5 1—5 2—6 3—12 9-5 4-1 3—1 2—2 4-7 1-3 4 -8 Dinsdag 23 September 1952 uvVSCH DAGBLAD Pagina 5 „Nu het zich laat aanzien, dat het nodig is het bouwprogramma 1958 ter beperking van de investeringen krap te houden", aldus minister Witte in zijn toelichting op de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting, „komt het er op aan een juiste kenze voor het totaal en de verschillende sectoren te doen. Gelet zal daarbij moeten worden op de budgetaire kant, op de mater- riaalvoorziening, op de moeilijkheden, welke de kapitaalmarkt biedt, terwijl op gepast moet worden ten aanzien van het beroep op de arbeidsmarkt niet naar de andere kant door te slaan, waardoor een tekort aan geschoolde arbeiders en dientengevolge prijsverhoging van werken zou ontstaan. Het in deze te voe ren beleid zal dus weloverwogen moeten worden bepaald. Aangezien deze ontwerp-begrotlng en ook het bouwprogramma nog door het vorige kabinet zijn ontworpen is het mogelijk, dat in de loop van het begro tingsjaar nog wijzigingen in deze begroting aan de Staten-Generaal zullen worden voorgesteld". Het totaal van de gewone dienst en bui tengewone dienst I (uitgaven van aflopend karakter) in 1953 ten opzichte van 1952 geeft een verhoging te zien van rond 50,3 millioen, terwijl de kapitaalsuitgaven ln 1953 rond 3,3 millioen lager zijn geraamd dan in 1952. De verhoging in 1953, ten opzichte van 1952 wordt voornamelijk veroorzaakt door een toeneming van de uitgaven voor bij dragen in exploitatietekorten van woning- wetbouw, alsmede voor directe kapitaals- bijdragen bij de bouw van woningen op grond van de premieregeling woningbouw Uing een groter aantal arbeiders in D.U.W.-ver- grond 1950, terwijl voorts de tewerkstelling van band en hun verhoogde loonnormen een be langrijke verhoging met zich brengen. De verlaging van de totale raming der kapitaalsuitgaven vindt voor 4,1 millioen haar oorzaak in het lager opnemen van de post „voorschotten voor wonlngwetbouw", waartegenover op de posten „nieuwbouw rijksgebouwendienst" en „aankoop gronden D.U.W." een verhoging van 0,8 millioen is uitgetrokken. WONIN G VERBETEREN G Het is wenselijk gebleken voor 1953 een ruimere mogelijkheid te scheppen voor het verlenen van een bijdrage in de kosten van woningverbetering, zulks mede tot het steu nen van op dit punt genomen initiatieven door particulieren. Hierdoor zal het moge lijk zijn een vrij aanzienlijk aantal wonin gen, welke thans onbewoonbaar dreigen te worden, dusdanig te herstellen, dat zij gedu rende een reeks van jaren een behoorlijke huisvesting kunnen bieden. Naar mag worden verwacht zal op de begroting voor het jaar 1953 met een be drag van f 3.500.000 kunnen worden vol staan om aan de verzoeken tot een bijdrage op grond van de bestaande regeling te kun nen voldoen. DE D.U.Wl Naar verwachtingen zullen in 1953 door de D.U.W. 43 kaïnpen met een ca paciteit van 6.674 man worden geëxploi teerd ten behoeve van de ministerie» van Oorlog, Marine, Wederopbouw en Volkshuisvesting en van de Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Rechtstreeks voor rekening van het Bouw van nieuwe centrale station begonen. Te Rotterdam is bQ het station D.P. de eerste paal geslagen voor de driedelige tunnel en daarmede tevens voor het nieu we centrale station, dat links van het te genwoordige komt te liggen tegenover de Westersingel. Daar zal een plein gevormd worden van honderdvijftig meter diepte, waarmee dan een van de grootste sta tionspleinen van Europa zal worden ver kregen. Men neeft een deel van de oorspron kelijke spoorwegplannen voor Rotterdam, die een bedrag van f 250 millioen gevergd zouden hebben, verlaten en er is een be perkt plan van ruim 70 millioen voor in de plaats gekomen. Dit beperkte plan moet voorshands als een eindplan wor den aangemerkt. Het omvat een con centratie van het reizigersverkeer op het Station D.P., waardoor dus het station Maas overbodig wordt en verdwijnt. Bij de winterdienstregeling van 1953 hoopt men zover te zijn, dat het station Maas heeft afgedaan. Het goederenver- Voer hoopt men reeds eerder, nJ. met in gang van de nieuwe dienstregeling vol gende zomer, van het station Maas af geleid te hebben. Verwacht wordt als de hulp van overheidswege bestendigd blijft dat in 1956-57 het nieuwe sta tionsgebouw met het nieuwe station ge heel gereed te hebben. Op dat nieuwe station zijn zes perrons geprojecteerd, waarvan de richtingen Hoek van Holland, Den Haag en Gouda er elk twee zullen krijgen. Voor het herstel van het tegenwoordige station Beurs, dat mogelijk een andere naam krijgt men suggereerde de naam station Blaak is inmiddels reeds op dracht verstrekt. Men hoopt in de zomer van 1953 met de werkzaamheden daar gereed te zijn. ministerie van Binnenlandse Zaken (dienst voor maatschappelijke zorg) zullen 89 D.U,\V.-kampen en 22 andere woonoorden, in totaal dus 61 verbljjven worden geëxploiteerd. De bezetting in deze verblijven wordt geraamd op 4.800.000 mandagen. De exploitatiekosten van de recht streeks door de D.U.W. geëxploiteerde verblijven zijn geraamd op 13.464.000. Aan de geestelijke verzorging" zal even als in 1952 worden deelgenomen door de bij het C.I.O. (Contact ln Overheidszaken van de Oecumenische Raad) aangesloten ker ken. de R.K. kerk en het humanistisch ver bond. Op basis van de vergoedingsnormen en de ervaringscijfers over het jaar 1951 wordt voor de geestelijke vroerzging in 37 kam pen voor 1953 een totaal bedrag van f 107.000 nodig geacht. Voor de culturele zorg wordt uitgegaan van 53 kampen; hiervoor is in totaal een bedrag opgenomen van f 297.000 waarvan f 225.840 voor ontspannings- en ontwikke lingsavonden. Aan de hand van de ter beschikking staande gegevens kan worden verwacht, dat in 1953 gemiddeld 20.000 arbeiders ge durende 50 weken zullen worden tewerk gesteld. Voorts hebben de ervaringen van de laatste maanden uitgewezen, dat de ge middelde loonnorm op f 58 per manweek moet worden gesteld. Hoewel de financiële consequenties van het inwerking treden van de Werkloosheidswet nog niet ten volle kunnen worden overzien, is er reeds thans rekening mede te houden dat wegens door het Rijk te storten premiën tenminste een bedrag van f2 per manweek nodig zal zijn. Op grond van het vorenstaande zijn de loonuitgaven geraamd op 20.000 x 50 x f 60 f60.000.000. Hierbij komen de kosten van huisvesting en vervoer resp. f 1.687.500 en f3.400.000. tt Ontevreden soldaten en officieren. „Dat kan niet anders", meent de leiding» Het Nederlandse legercorps heeft tot nu toe nog maar een geringe rol gespeeld in de oefening „Hou-vast", zon geringe rol zelfs, dat soldaten en officieren zich misnoegd gaan afvragen of zij uit hun ge zinnen en werk zijn weggehaald om maar een beetje met hun duimen te gaan zitten draaien in Duitsland. Een week lang hebben de jongens zitten wachten en toen pas kwam er actie. In het gebied Lippstadt-Beckum liepen een pantser- en een infanterie divisie van „Groenland", bestaande uit Engelse onderdelen storm op de stellingen der Nederlandse divisie. De Nederlanders wisten hun positie aar dig te handhaven en „Groenland" zag geen kans de linies te doorbreken. On afgebroken regenweer veranderde de akkers en weilanden in modderpoelen en drukte op het tempo en de beweeg lijkheid van de operaties. Dat wachten heeft aan de stemming geen goed gedaan. Hoge officieren aan wie men de klachten voorlegde waren van oordeel, dat er een psychologi sche fout is gemaakt door militairen, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn geroepen en uit deze categorie bestaat voor een be langrijk deel het Nederlandse leger corps te betrekken bij deze voor de infanterie zo weinig boeiende oefening. Hoewel zij van oordeel waren, dat veel ontevredenheid voorkomen had kunnen worden door een betere voor lichting aan de troep over de aard en het doel van de oefening, meenden zij toch, dat de Nederlandse legerleiding in deze geen blaam treft, omdat de S.H.A.P.E, te Parijs de oefening heeft ontworpen. Een weigering van Neder landse zijde om deel te nemen aan Holdfast zou het aanzien van ons land geen goed hebben gedaan, zo dachten zij. Onze zegslieden wezen er echter op, dat de belangen, die op het ogenblik op het spel staan, van zo groot ge wicht zijn, dat men eigenlijk niet ge rechtigd is de S.H.A.P.E. verwijten te maken. Niet de Nederlandse soldaten, die zo graag hadden willen tonen in deze oefening, dat ook zü van wanten we ten, zullen bij een aanval op West- Europa in de eerste linies de vijand opwachten, maar de pantserdivisies van het Westen. Pas wanneer de tanks de vijandelijke aanval zo vertraagd hebben, dat de infanteriedivisies in het achterland haar stellingen hebben betrokken, zal de infanterist aan het woord komen. Tijdens „Main Brace". Bjj de NM.V.O.-vlootoeleningen „Main Brace" is Zondag een Nederlandse „Fi refly" tijdens de landing op het Britse vliegdekschip „Illustrious" in zee ge stort en gezonken. De Nederlandse pi loot, de 2e luit. A. Lambrechts, kwam om het leven. Telegrafist D. Buiten huis kon door een hefschroefvliegtuig van het Amerikaanse vliegdekschip „Wright" worden gered. Het hef- sc.hroefvliegtuig bevond zich in de lucht toen de „Firefly" in zee stortte en spoedde zich onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk. De commandant van het eskader, schout bij nacht Hallet, heeft alle sche pen van de groep Zondagavond ver zocht Maandagochtend tussen 11 en 12 uur Nederlandse tijd de vlaggen half stok te hijsen en herdenkingsdiensten te houden. De verongelukte machine behoorde tot één van de twee Nederlandse „Fire- fly-esquadrilles, die zijn gestationneerd op de „Illustrious". Precies deze gang van zaken vindt men weer in de oefening „Hou-vast". De ontevreden Nederlandse soldaat zal moeten toegeven, dat de studie van deze verdedigingsactie belangrijker is dan wat goed beschouwd niets anders is dan een kwetsing van zijn ijdelheid. Wellicht zou het Nederlandse leger corps in een volgende oefening nau wer bjj de acties betrokken kunnen worden. Dan dient het legercorps ech ter sterker voor de dag te komen dan thans het geval is geweest, want ook de getalsverhoudingen, namelijk 30.000 Nederlanders, 55.000 Engelsen en 60.000 Belgen, alsmede het feit, dat er wel Engelse en Belgische pantser divisies zijn maar geen Nederlandse, hebben invloed gehad op de geringe rol van Nederland in deze oefening. •m Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wezep, L. Vroeginde- wey te Papendrecht; te Ameide en Tienhoven, H, N. van Hembergen te Schalkwijk; te Kampen, G. H. van Kooten te Brandwijk. Geref. Kerken. Beroepen te Grootegast, C. Kamper te Bleiswijk; te Hillegersberg-Ter- bregge, J. H. Baas, evang. predikant te Noordwolde. Aangenomen naar Harmeien, D. Groenendijk, cand. te Amsterdam; naar Leens, J. S. v. d. Bos te Nieuw- lande. De verongelukte Indische Dakota. De Ierse gezagvoerder en de Indische bemanning van de Indische Dakota, die in de Nubische woestijn is neergestort, zijn gevonden. Zij waren van dorst ge storven. Conclusies der conferentie op Woudschoten» De conferentie voor het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs, georgani seerd door het Chr. Paedagogisch Studie centrum op Woudschoten is Zaterdag in plenaire slotzitting bijeen geweest om de conclusies vast te stellen na de besprekin gen van het rapport van dr Turkstra, waar van wij in ons blad van Zaterdag melding maakten. Na een uitvoerige bespreking, waaraan ook de inleider, dr Turkstra deelnam, kon men het eens worden over het punt, waarin ook aan de hoofdonderwijzer van de school, die door de candidaat wordt verlaten om naar een instelling van M.O. of Voorberei dend Hoger Onderwijs te gaan, een mede beslissende stem wordt gegeven. Deze stem betreft het samenstellen van de toelatingsopgaven en „desge wenst" het beoordelen van het ge maakte werk. Geen bevoegdheid wil men de hoofdonderwijzer geven to.v. het al dan niet toelaten van de leerling. In de eerste klas wil men het onder wijssysteem aanpassen, teneinde de grote kloof tussen L.O. en M.O. te overbruggen. Men verwacht bovendien dat deze kloof kleiner kan worden gemaakt indien er bij de L.O.-krachten meer kennis bestaat van de doelstelling, het leerplan en de werkme thoden van het M.O., en omgekeerd. De deelnemers ware het er unaniem over eens, dat de huidige toelatings examens geen bevredigende selectie verschaften, maar dat binnen het raam van het bestaande reglement nog niet alle mogelijkheden om hierin verbete ringen aan te brengen, zjjn uitgeput. De mogelijkheid van een psychotechnisch onderzoek, de wenselijkheid van het over leggen van een persoonsbeschrijving van de laatste L.O.-jaren, een proefklasse en andere middelen zulen in de practljk moeten worden beproefd. Ingezonden Mededeling (adv.). NIEUWSTE MANIER VAN WASSEN VERWIJDERT TERSTOND ALLE VLEKKEN. De geschiedenis van het wassen loopt bijna gelijk op met de geschiedenis van de beschaving. In primitieve tijden ge schiedde het wassen aan beek of rivier. Later gebruikte men zachte zeepsoorten, toen harde zeep. En ónze ge neratie leerde het gemak kennen van de „zelfwer kende" wasmiddelen. Maar bij dit alles veran derde er niets aan het doel van het wassen: het verwijderen van vlekken. En op geen enkele ma nier kunnen vuil en vlekken zo snel en gron dig uit de gezinswas worden verjaagd als door een behandeling met Castella bij maakt het „Actief Wit", dat in Castella is verwerkt (alléén in Cas tella!) de ontvlekte was onbeschrijflijk helder en zacht. Zienderogen verdwijnen de hardnekkigste vlek ken in het dikke en vette (en zo absoluut VEILI GE) sop van Castella (Het blauwe pak: 47 ct; dubbel pak 90 ct). Daar- Voor de fijne was, die alleen een volkomen al- kalivrij middel verdraagt, maakt Castella zijn spe ciale alkalivrije Wolwas (Het rose pak: 41 ct). Talloze vrouwen wassen haar nylons en fijne lin gerie alleen in Castella Wolwas en geven dat tere goed daarmee een viermaal langere levens duur. TSJOE EN LAI UIT MOSKOU VERTROKKEN De Chinese minister Tsjoe en Lai, die in Moskou besprekingen heeft gevoerd, is gisterochtend per vliegtuig uit Mos kou vertrokken. 53 o— „Laat de Eerwaarde Vader binnen", zei heer Gabbe tot Bouke. „Pax vobiscum", zei deze bij zijn binnenkomst zalvend, terwijl hij ten teken van groet zijn rechterhand op stak. „Goeden avond, Eerwaarde", ant woordden de aanwezigen. „Zet u neder, Eerwaarde". Op een wenk van heer Gabbe schoof Sijibrig een stoel bij het vuur. „U wilt u mis schien van uw regenjas ontdoen?" Heer Gabbe's stem was niet al te vriendelijk. De priester deed alsof hij niets bemerkte. Sjouk had het spinne wiel bij| het vuur getrokken en ze trapte ijverig. Ze had het gezicht af gewend, zodat ze de priester niet be hoefde aan te zien. „Het is hier beter dan buiten", zei de priester, terwijl hij zijn mantel uittrok en aan Eijbrig gaf. „Ik zie, dat ge 'tvuur aan hebt. Op mijn ka mer was het koud. Gelukkig kwam ik op de gedachte u een bezoek te bren gen. De regen nam toe. Hij kletterde tegen de ruiten. „Hoor eens, hoe het regent", zei heer Gabbe. Sijbrig stond op om het vertrek te verlaten. Heer Gabbe hield haar te rug. „Breng ons eens een glas wijn", zei hij,U gebruikt zeker ook een glas Vragend keek hij naar de priester. Hoewel diens bezoek hem niet erg welkom was, was heer Gabbe te gastvrij, dan dat hij hem niets zou a'anbieden. „Dat sla ik niet af", antwoordde de priester. „De Schrift zegt: „Comede in laetitia panem tuum et bibe cum gaudio vinum tuum", dat is: „eet uw brood met blijdschap en drink uw wijn met vreugde." ,,'tls wel gemakkelijk", antwoordde heer Gabbe langs zijn neus weg, „dat men altijd een Schriftwoord bij de hand heeft. Maar ik ben benieuwd, of ge ook een Schriftwoord vinden zult om goed te keuren, dat de Kerk de arme drommels vervolgt, gevangen neemt en doodt." „Dat doet de Kerk niet", zei de priester. Zijn stem had plotseling het zalvende verloren. „Het is de wettige overheid, die de ketters vervolgt. En dat is allerminst de taak van de Kerk. En bovendien, wij wonen in een vrij land!" „Ik begin te denken", zei de pries ter scherp, „dat de heer van Holdin- ge de ketters beschermt. Nu wordt het mij duidelijk, dat dit huis een broeinest van ketterij kan worden." „Wat!" Heer Gabbe, rood van drift, was opgesprongen. Dreunend viel zijn vuist op tafel neer. „Mijn huis een broeinest van ketterij! Bewijs, wat ge zegt, of ik jaag u de deur uit en uw priesterlijk gewaad zal u niet be schermen. Al te De priester bleef kalm. „Bedaar, heer Gabbe", viel hij de heer Van Holdinge in de rede. „Luister, als ge tenminste naar verstandige taal kunt luisteren. Is het soms niet waar, dat onder uw dienstmaagden een ketterse is, ja, dat zelfs uw dochter ketterse bijeenkomsten bezoekt? Ik zou maar niet zo hoog van de toren blazen." Als van de bliksem getroffen, stond heer Gabbe. Hij was doodsbleek ge worden. Langzaam keerde hij zich naar Sjouk. „Sjouk, mijn kind, het is toch niet waar, wat deze priester zegt?" En toen Sjouk bleef zwijgen, voegde hij er aan toe: „Spreek Sjouk, zeg, dat het niet waar is." Zijn stem klonk hard. Sjouk richtte zich op van haar werk. Haar ogen fonkelden. „En als dat waar was, wat heeft deze paap er mee te maken? Deze ketterjager en spion? Die in ons huis durft komen en u dreigen." Heer Gabbe was een trouiw zoon der kerk. Hij had een diepe eerbied voor geestelijken. Maar boven alles was hij een vrije Fries. Op de laatste woorden van Sjouk vatte hij vuur. Met een ruk keerde hij zich naar de priester. Hij trachtte zich nog te beheersen, doch Sjouk verwachtte elk ogenblik een uitbar sting. De priester, die inwendig een lafaard was, merkte, dat de bom ver keerd sprong en dat heer Gabbe's toorn zich zou ontladen op zijn hoofd. „Ik vergeef de woorden van deze ,,Ge hebt niets te vergeven", barstte heer Gabbe uit. „Als ge met uw vreemde huurlingen ons, vrije Frie zen, meente te kunnen dwingen, ver gist ge u wel zeer. Ge hebt gisteren weerloze vrouwen gedood en gevan gen genomen" (Wordt vervolgd). Voor de zevende maal werd Zaterdag in Den Haag het jaarlijkse défilé gehouden langs de dodencelin het Oranje Hotel" en langs het monu ment, dat in de buitenmuur van de gevangenis aan de Van Alkemadelaan is aangebracht. GRAANBEURS. ROTTERDAM, 22/9. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe, zonder vochtconditie, con stant 25.1026.25; op vochtconditie tot 26.20. Voedergranen: Zomergerst, vast 32 35; Wintergerst, vast 3133; Rogge, kalm 2829; Haver, kalm 27.7529.75; Blanke kwaliteit haver tot 30.25. Peulvruchten: Groene erwten, iets beter 4552.50; Schokkers, iets min der 4561; Bruine bonen, iets minder tot 66. AARDAPPELBEURS. ROTTERDAM, 22/9. Kleiaardappe- len 35 mm opw.; Eigenheimers 10; Bintjes 9.50; Blauwe Eigenheimers 10; IJselster 8.25. Zandaardappelen 35; mm opw.; Nieuwlandse Eigenheimers 9.50. Voeraardappelen 3.50. VEEMARKT. Aanvoer in totaal 1395; Vette koeien en ossen 1057; Varkens 338. Vette koeien 2.76—2.86; 2.60—2.70; 2.20—2.40; Varkens (lev. gew.) 228; 224; 220. GOES, 22 Sept. Fruit voor export: Cox Oranje Pippin A 33.80; BC 30; I grof 33.60—33.70; I 23.10; II 7; Al- lington Pippin A 18; I 11.10; II 7.70; Laxton Superbe A 22.7022.80; BC 13; I grof 19.60; I 12.10; II 7.50; Glorie van Holland A 22.70; BC 21.30; I grof 23; I 16.20; II 8.90; Sterappels A 27.50; BC 22.10; I grof 23.10; I 20; II 6; No tarisappels I grof 20; I 12; II 6; Tr. de Croncel I grof 22.40; I 20; II 9; Bramley Seedling I grof 8.50; I 8.20; II 6.10; James Grieve A 32; BC 31; I grof 33; I 30; II 12; Lanes Prince Albert I grof 8.50; I 7.80; II 5; Manks Codlin I 1320; II 8.50; Gron. Kroon I grof 12.10; I 10.45; II 6.50; Bonne Louise I grof 22; I 1416; Conference A 22.20; BC 18.50; I grof 13.10; I 13.10; II 3.40—3.70; Legipont A 15.20—16.20; BC 13.70; I grof 13; I 12; II 4.60. Gewone veiling: Cox Oranje Pippin 418; Transp. de Croncel 518; Manks Codlin 411; Allington Pippin 511; James Grieve 1031; Glorie van Hol land 711; Sterappels 917; Laxton Superbe 610; Notarisappels 79; Bramley Seedling 57; Gron. Kroon 47; Zoete Winterkroon 8—16; Tuin- zoet 11; Bonne Louise 416; Legipont 310; Conference 38; Maagdeperen 4; Will. Duchesse 45; Doyenne du Comise 617; Br. Superfin 1014, per 100 kg. Groenten: Kropsla 3.50—5.50; Bloemkool 842; Knolselderij 1011, per 100 stuks; Dubb. Princessebonen 3751, Pronkbonen 3137, Stoksnij- bonen 5360, Tomaten 1633, Groe ne kool 614, Rode kool 311, An dijvie 6.5012, Kroten 89, Prei 16 17, alles per 100 kg. Bospeen 15 28, Kroten 12, beide per 100 bos. MIDDELBURG, 22 Sept. 1952. Aard appelen; Koopmans Blauwe grote 10, driel. 5.807.30, Bintjes bonk 8.80 9.50, grote 8.80, driel. 6.80, Blauwe Eigenh. bonk 9.40, grote 9.10, Bevelan ders driel. 3.10, alles per 100 kg. Fruit. Appels: Groninger Kroon 6 19, James Grieve 1623, Ellisons Orange 1225, Gravensteiner 922, Cox's Orange Pipin 1231, Allington Pippin 511, Laxton's Superbe 18 25, Tuinzoet 18, Appels val en kroet 312, Netmeloenen 1626, Groene Annanasmeloen 68, Oranje Annanas 1632, Suikermeloen 926. Peren: Bonne Louise d'Avranches 518, Beurré Hardy 721, Conferen ce 416, Doyenné du Cornice 26, Maagdenpeer 35, Beurré Lebrun 4 11, Triomph de Viënne 414, Kraai- peren 812, Peren val en kroet 3— 12, Druiven 7193, Tomaten 1626, Aardbeien per doos 4455. Groenten: Bloemkool A 3051, B 13 —31, C 823, D 826, Andijvie 59, Dubbele Princessen 35J70, Bospeen 1630, Kroten kg 59, Rode kool 7 17, Sla 25, Postelein 1439, Augur ken 5384, Pronkbonen 4255, Snij bonen 2073, Stokprincessen 5971, Waspeen 12—29, Witte kool 6—8, Kom kommers A 13—15, B 813, C 89, Cpinazie 2034, Prei 1218, Savoye kool 716, Boskroten 38, Uien 7— 17, Ramenas bos 79, Veldsla 13. KAPELLE, 22 Sept. 1952. Export veiling: Bramen 53.4072.8Q. Appels: Zure Kroetappels 3.90, Ce>x Orange Pippin AAA 35.10, A 34.10—34.20, BC 30.75—31, I gr. 31.80—34, I 23.10, II 6.50, K 17.60, fabr. 9.10, Sterappel A 28.10, BC 22.40—24, I gr. 24.10—25.80, I 20.90, II 7.10, K 15.50—15.70, fabr. 7.107.90, Glorie v. Holland A 2024, BC 13.60—14, I gr. 16.30, I 12—12.90, n 8.10, K 12.20—12.30, fabr. 6.10, Jacq. Lebel I gr. 9.70, I 8.50—8.90, II 6.30, K 7, fabr. 3.70, Bramley Seedling I gr. 10.90, I 9.80, Lanes Pr. Albert I gr. 9.80, I 8.90, Gron. Kroon I gr. 10.35, I 8.30, II 6.30, K 7.90, Pater v. d. Ei sen A 10.10, BC 9, K 6.90, Laxton Verpakt fruit: Cox Orange Pippin Superbe I gr. 15.30, I 14.10, II 7, K 7.90, Dubb. Bellefleur I gr. 12, I 10, K 7.30. Peren: Bonne Louisse Avr. A 25.60, BC 15, I gr. 20.05, I 13.60—13.80, II 6.60, K 11.20, Conference A 20.60, BC 19.30—19.50, I gr. 14.70—15.20, I 13.50, H 4.70, K 7.60, fabr. 3.10—3.20, Legipont A 14.3015, BC 13.20, I gr. 12.50, I 11.50, II 5.10, K 6.20—6.50, fabr. 3.60, Doyenne du Cornice I gr. 42, I 35.50, Beurré Lebrun I 10, II 3.70, K 4.90, Maagdepeer I gr. 5.70, I 4.50 4.90, II 3, Pitmaston Duchesse II 4.40, K 3.80, Beurré Clairgeau I gr. 9.10, I 9.90, K 6.80, Soldat Laboureur I gr. 9.90, I 7.10, II 3.10, K 4.50, Val ster appel 4.10, alles per 100 kg. AAAA 36, AAA 35, AA 33, Sterappel AA 31. Kleine veiling: Spaanse Wijnpeeer 8, Marq. Marrilot 15, Pitmaston Du chesse 56, Notarisappel 39, Manks Codlin 58J4, Druiven 5983, War wick Droper 30, Goi's Golden Drop 25, Groene Noten 38 ct., alles per kg. Groenten: Dubb. Princessebonen 20 55, Trosprincessen 4751, Aardappe len 69, Andijvie 10, Prei 16, Savoye kool 614, Witte kool 7, Uien 5öj/j, Tomaten 36, alles per kg. Kropsla 3 5, Bloemkool 840, beide per stuk. VEERE. Vismijn van 22 Sept. 1952. 489 kg exportgarnalen 681.13, 521 kg handelsgarnalen 5462, 33 kg schar 5356, 144 kg bot 4360, 36 kg tong 992.18, 301 kg rog 3656, 5 kg on gesorteerde vis 42—43, 101 kg wijting 3040, 4 kg vi§lever 1.791.87. GROENTEN- EN FRUIT- TENTOONSTELLING IN AMSTERDAM. Van 2327 September zal in de Centrale Markthallen te Amsterdam de AMATO groenten- en fruittentoon- stelling worden gehouden. Deze wordt georganiseerd door de Amsterdamse grossiers en kleinhandelaren en de Amsterdamse veiling. Het belooft de grootste tentoonstelling te worden, die ons land op dit gebied tot nog toe heeft gekend. Het expositieterrein om vat 20 H.A. Hier vinden 500 tuinders, 200 groothandelaren en 1500 klein handelaren standruimten. Ook in Zee land is er veel belangstelling voor. De Zeeuwse veilingen hebben vele duizenden kilo's standaard fruit ge leverd voor deze tentoonstelling. Gisteren is door een jury de Amato- Koningin gekozen. De g lukkige was Annie Platje. Nieuw bestrijdingsmiddel. Binnenkort zal in ons land een product worden vervaardigd dat een ef ficiënte en radicale be strijding mogeljjk maakt van ratten en muizen. Althans volgens dr W. Stehouwer van de N.V. Insecto, dochter onderneming van de N.V. Organon te Oss. Er' zijn reeds heel wat bestrijdingsmiddelen ge probeerd en ze hebben grotendeels gefaald als gevolg van. wat hij noemde „de frappan te intelligentie van de snelle pelsdragers". De toegepaste middelen wa ren gebaseerd op werk zame giftige stoffen, toegediend in één of ander smakelijk uitziend hapje. Gebleken is ech ter dat de oudere rat ten het gevaarlijke lok aas wegslepen tot bui ten het bereik van jonge dieren. Hoogstens 20 van een kolonie stierf er dan ook aan. In di verse laboratoria, o.m. in Zwitserland, heeft men toen gezocht naar een dodelijk niet te snel werkend vergif dat voor mensen en huis dieren onschadelijk is. Dit leidde tot de vondst van het middel „Tomo- nn Het is lichtblauw ge kleurd niet stuivend poeder dat gestrooid wordt op de vaste we gen die de dieren van •hun nesten onverander lijk nemen naar hun voedsel, drink- en speel plaatsen. Onvermijdelijk krijgen zij deze stof aan hun poten, borst en staart. Uitermate zindelijk en ijdel als zij zijn likken de dieren zich voortdurend op nieuw schoon, brengen dus de dodelijke stof in hun lichaam. Na vijf dagen hebben zij zich ongemerkt ziek gelikt, worden suf en slap op de poten, slepen zich naar buiten en sterven kort daarna een ge heimzinnige, pijnloze dood. De directe sc.hade door ratten en muizen aangericht schat men alleen in ons land op 1 cent per dag per in woner, dat wil zeggen opzes en dertig ir Ulioen gulden per jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5