Omwenteling in ordelijk de Libanon had verloop. de loupi De bende van Jan Catoen maakte 150 jaar geleden Zeeland onveilig, Winst voor de oppositie in Zweden. Drie dagen winkelsluitng drong president tot aftreden* In afwachting van 'n groot moment* Rampenoefening van ft Rode Kruis* I KK ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Strijd tegen de corruptie Niet als in Egypte. Het K.N.M.I. geeft goede raad. Onder Sociaal-democraten blijven toch aan bod. Zeeuwse Wandelingen j Verwaarloosde knaap gevon den in hooiberg. Dinsdag 23 September 1952 (Van onze correspondent Alfred van Sprang) BEIROET (Libanon), September 1952, DE KELLNER van het nieuwe Bristol Hotel is de eerste, die het grote nieuws tezamen met het ontbijt komt brengen. „De president is afgetreden „En wie is er in zijn plaats „Generaal Chéhab voorlopig Even later kondigt ook Radio Beiroet aan, dat Libanons staats hoofd tenslotte bezweken is voor de druk van het volk en na bijna negen jaar dienst zijn ontslag aangeboden heeft. De Arabische kranten verschijnen spoedig met extra-edities in rood en zwart gedrukt. Het is de climax van drie dagen ongewone activiteit en spanning en het verschaft de bevolking een gevoel van voldoening, al is er geen sprake van vreugde of uitgelatenheid. roet vertwijfelde pogingen om zijn posi tie te redden. De kabinetsformateurs bleken echter niet in staat om minis ters te vinden. En toen de oppositie bo vendien nog openlijk aan de president verzodht om in het belang van de staat zijn bestuur neer te leggen, heeft hij dat tenslotte ook gedaan. Het laatste van zijn handtekening voorziene decreet droeg de macht over aan generaal Fouad Chêab, de commandant van het Libanese leger. In afwachting van de verkiezing van een president beheert deze met twee ministers de staatsza ken. Hij is edhter geen militaire dic tator. Enorme corruptie. Men heeft langs constitutionele weg een einde gemaakt aan een regiem waaronder de corruptie onbeschrijfe lijke afmetingen heeft kunnen aan nemen. De verhalen over het geknoei door overheidsdienaren doen Westerse haren te berge rijzen. Er staan hou derden ambtenaren op de loonlijsten van de staat, die nooit op hun bureau verschijnen. Ministers en staatssecre tarissen komen maar zo nu en dan op hun ministeries kijken. Ze hebben het veel te druk met het behartigen van hun eigen belangen, om zich ook nog met die van de staat te kunnen be moeien. Het aanbesteden van openbare werken is een schandaal, waarbij mil- lioenen verkwist worden. Omkoperij en het aanbieden van steekpenningen zijn de enige manieren om iets gedaan te krijgen. Met geld kan men alles bereiken, ook bij de politie. De uitgebreide familie van de president beheerst allerlei lu cratieve bedrijven en schrikt voor niets terug om meer geld te verdienen. On der bescherming van machtige politici wordt er op grote schaal opium ge kweekt, alhoewel het bij de wet ver boden is. Er hebben kolossale knoeie rijen plaats bij het wedden op de paar denrennen. Ondanks de economische blokkade van Israël gaan er grote par tijen levensmiddelen de grens over, omdat zekere leidende figuren zich daar mee bezighouden En zo is het over de gehele linie. De pers durft weinig meer van de schandalen te onthullen sinds verscheidene journalisten in de gevangenis opgesloten zijn en op het leven van anderen aanslagen gepleegd zijn. Men heeft nu echter het volste vertrouwen, dat er aan al deze mis standen spoedig radicaal een einde zal komen. Met een nieuwe president en een regering, welke het vertrouwen van alle partijen heeft gaat men aller eerst het overheidsapparaat zuiveren van alle elementen, die in het verle den van hun positie geprofiteerd heb ben. Precies als in Egypte. Er zullen duizenden mensen ontslagen worden en waarschijnlijk zullen velen van hen zich later voor het gerecht te verant woorden hebben. Evenals in Egypte. Men weet nog niet wat er met presi dent Bechara El-Khoury zal gebeuren. Sommigen willen hem ook berechten, anderen willen hem zo spoedig mogelijk het land laten verlaten. In navolging van koning Faroek. En dan zal men met frisse moed en nieuwe mensen aan het herstel van het land beginnen. Rust. De spanning is gebroken. Overal op straat bespreekt liet pu bliek de laatste gebeurtenissen. De stad gonst van de geruchten. Men fluistert De laatste drie dagen heeft het ver zet tegen het regiem van president Bechara El-Khoury haar hoogtepunt bereikt. Nadat de aftredende minister president Sami Sohl in het openbaar een sensationele verklaring afgelegd had, waarin hij de president, zijn mede- ministers en het gehele overheidsappa raat van verregaande corruptie en ver waarlozing van de staatsbelangen beschuldigd had, hebben de oppositie partijen (christenen en mohammeda nen) zich verenigd in een nationaal blok om te trachten schoonschip te maken. Een coup d état als in Egypte was niet mogelijk, omdat het kleine leger (ongeveer 5000 man) geen instru ment van enige betekenis was." De commandant ervan is bovendien een intiem vriend van president El-Khoury. Het verlangen ging ook niet zozeer uit naar een revolutionnaire daad dan naar een omwenteling langs constitu tionele en passieve weg. Men wilde proberen de president te verdrijven door het vertrouwen te weigeren aan alle kabinetten, door hem bekrachtigd. Geen winkel open. Om die actie kracht bij te zetten heeft men toen tegelijk besloten een algemene winkelsluiting te organi seren. Men heeft alle winkeliers in Beiroet en andere steden in de Libanon verzocht Maandag en Dinsdag bij wijze van protest te sluiten. Het resultaat van deze oproep was ver rassend groot. In heel Beiroet was practisch geen winkel open. Voor alle étalages waren de rolluiken omlaag en de winkeliers zaten er voor te praten en tric-trac te spelen. Slechts café's en apotheken waren open. De stad zag er even doods uit als op Zondag. In het centrum was veel volk op de been. Er heerste een min of meer ge spannen sfeer, maar het is niet tot ernstige incidenten gekomen. In een van de Arabische wijken leek het er even op of er hetzelfde zou gaan ge beuren als destijds in Caïro. Een groep opgeschoten jongens bracht een tram tot stilstand en beval de passagiers uit te stappen. Daarna begonnen ze met stokken en stenen de wagens te ver nielen. Politie en politieke leiders wis ten de jongelui echter spoedig te be wegen op te houden en er hebben ge lukkig verder geen ordeverstoringen plaats gehad. Gezwicht. Er was grote eenheid. Na twee dagen sluiting was er ech ter nog niet veel veranderd. President Bechara El-Khoury deed vanuit zijn zo merresidentie in de bergen boven Bei- Het K.N.M I. deelt mede Het koelseizoen '- weer begonnen en uiteraard gaat vei... '-^langstelling uit naar het nachtelijk t,_ -murverloop. Koude nachten moeten w,,iueu benut om de bewaarruimte zo spoedig mogelijk op de meest gewenste temperatuur te bren gen. Dezer dagen is het K.N.M.I. begonnen met in de weersverwachting, die om 12.30 wordt uitgezonden, mededelingen te doen van de in de eerstvolgende nacht te ver wachten minimum temperaturen in de verschillende delen van het land. Deze verwachting wordt in het weerpraatje van 19 uur herhaald en zonodig aange vuld met de laatste gegevens. Nu geldt at-_ verwachting voor de normale waarnemingsnoogte van 2.20 m. (in de tegen straling afgeschermde, me teorologische hut). Het heeft weinig zin om voor de verschillende delen van het land een verwachting te geven van de minimum temperaturen dicht bij de grond (b.v. op 10 cm. hoogte). Plaatse lijke omstandigheden spelen daarbij im mers een overheersende rol. Boven een lichte zandgrond kan de temperatuur in een heldere windstille nacht tot veel la gere waarde dalen dan b.v. boven klei grond. Dicht boven begroeide grond is het temperatuurverloop als regel geheel anders dan boven de begroeide grond; de aanwezigheid van water, ligging al of niet op tegen de wind beschutte plaat sen enz. zijn factoren die van grote in vloed zijn. Men zal dus de verwachting van de minimum temperatuur als leidraad moe ten zien, met kennis van de plaatselijke omstandigheden, een schatting dienen te maken van de te verwachten minimum temperatuur op de hoogte, vanwaar de voor koeling gebruikte lucht wordt aan gezogen. Deze schatting is van het groztste be lang als een heldere nacht met weinig wind wordt verwacht. Dan zijn nl. de verschillen tussen de temperatuur op 2.20 m en die dicht bij de grond het grootst. In dergelijke „stralingsnachten" kan de minimum-temperatuur vlak bij het aard- oppervlak 3 tot 5 graden lager zijn dan die op normale waarnemingshoogte. Wanneer de volgende verwachting wordt uitgegevenvoor het Noorden van net land minimum-temperaturen tussen u" 5 graden Celsius, dan is het waar schijnlijk, dat dicht bij het aardopper- u„iln heldere nachten het kwik op ver schillende, tegen de wind beschutte Plaatsen, tot onder 0 graden Celsius zal aaien. de namen van mensen, die tijdig het land hebben verlaten en van anderen, die spoorloos verdwenen zijn. Men spe culeert natuurlijk ook op de nieuwe president. Er zijn verscheidene candi- daten, maar er valt niets te voorspel len. In de kantoren van de verschil lende politieke partijen wordt nu druk vergaderd om de toekomstige stappen te bespreken. De extra-edities van de kranten worden gretig gekocht. En voor het parlement verdringen zich honderden nieuwsgierigen in de hoop iets nieuws te vernemen uit de spe ciale zitting, welke er plaats heeft. Veel winkels zijn nog steeds geslo ten, gedeeltelijk omdat de eigenaars niet honderd procent tevreden zijn over de ontwikkelingen, anderdeels uit angst voor ongeregeldheden. Geleidelijk aan gaan edhter meer en meer rolluiken omihoog en wordt de verkoop (welke drie dagen stil gestaan heeft en be langrijke financiële schade veroorzaakt heeft) hervat. Politie en gendarmes patrouilleren nog steeds In de straten, maar ze hoeven niet op te treden. Op het Plein der Martelaren staan voor alle zekerheid een paar gevechtswa gens en lichte tanks klaar. Voor de rest gaat het leven gewoon zijn gang. (Nadruk verboden.) Nederlandse zwendelaar in Lugano gearresteerd. Met de arrestatie van een Nederlander te Lugano, die door de Nederlandse po litie wordt gezocht als verdacht van op lichting, is zeer vermoedelijk een grote oplichtingszaak aan het licht gekomen. De gearresteerde is de 32-jarige E. H. D. Door hem zouden een zestal particu lieren en een drietal bankinstellingen zijn benadeeld. Met de oplichting zou bij be nadering een bedrag van 400.000 gulden gemoeid zijn. Naar het A.N.P. verneemt werden door D_, die textielhandelaar is, textielgoederen getoond op een opslag plaats. Die goederen waren niet van hem. Hij had alleen het recht om te verkopen. Naderhand bleek, dat de goederen, waarvoor de opslagbewijzen waren ge produceerd, waardeloze paketten met oude jassen e.d. waren. D. zou zeer nauw contact hebben ge had met een ex-monarch uit Europa, aan wie hij indertijd een auto zou heb ben aangeboden. Een vrouw, haar moeder en haar groot moeder hebben in de Braziliaanse stad Caicara leder op het zelfde uur en op de zelfde dag het leven geschonken aan een mannelijke tweeling. De directie van het Stedelijk Museum „Het Prinsenhof" te Delft heeft enige belangrijke schilderstukken aangekocht, o.m. een bijzonder gaaf stilleven van de in Delft geboren zeventiende eeuwse meester Willem van Aelst. In Engeland is men reeds druk bezig met het treffen van voorbereidingen voor de kroning van Elizabeth II, die in 1953 zal plaats vinden. Onder het strenge en waakzame oog van een schildwacht in groot tenue, krijgen de hekken, die toegang geven tot Buckingham Palace, „een kwastje. Op de achtergrond ziet U een vlaggestok (in de steigers), die blijkbaar nodig een grote beurt moest hebben. V HAJUTO. De afgetreden minister van Verkeer en Waterstaat heeft nog niet zo lang geleden de stelling verkondigddat een tentoonstel- ling, een feest of iets anders waarheen men mensen wil trekken, in Nederland geen kans van slagen heeft tenzij men de Zondag in* schakelt. En evenmin nieuw is de stelling, dat een tentoonstelling geen levensvatbaar heid kan hebben, als er niet minstens een dansvloer aanwezig is en als men niet zorgt, dat drank en dergelijke een bepaalde „sfeer" scheppenwaarmee men een groot deel van het publiek trekken moet. In Goes is in de afgelopen week een grootscheepse tentoonstelling gehouden, de jubileumtentoonstelling van „Handelsbelan gen"; men heeft er iedere dag in ons Had van kunnen lezen. Als entourage hadden de Goesenaren hun stad versierd met bloemen en lichtjes, hadden de winkeliers hun stra ten versierd en hun étalages eens extra goed verzorgd (een compliment is hier op zijn plaatsen gaven koren en corpsen uit voeringen „op het water en op het land". Dat was zo ongeveer alles: de „sfeer" was er niet bij en op Zondag was er niets te doen. En desondanks heeft men kunnen le zen, dat de tentoonstelling „een doorslaand succes" is geworden, dat de organisatoren zeer tevreden zijn, dat de standhouders te vreden zijn en dat het publiek opgetogen was. Waren al die bezoekers dan zo kinder achtig, dat ze tevreden waren met wat bloemen en lichtjes, met zo hier en daar een draaiende molen of een sprookjesafbeelding in een étalage, met een tentoonstelling, die alleen maar zakelijk was, afgezien van een enkel „show"-nummer? Is dat kinderachtig? Laten we het nu liever eens anders stellen deze Hajuto-bloemenweek heeft dubbel en dwars bewezen, dat men in Zeeland niet de minste behoefte heeft aan die „sfeer'-ro- mantiek en aan die Zondagsontheiliging Dat de mensen die daarom vragen meestal wel het hoogste woord voeren, maar in werkelijkheid een kleine minderheid vormen* Dat er heel wat meer mensen zijn die er prijs op stellen eens met hun kinderen een aardig verlichte en versierde stad te gaan zien en een goede, zakelijke tentoonstelling te bezichtigen, dan aanbidders van de „s/eer". Meer nog dan voor wat zij hebben gepresteerd (en dat verdient alle hulde!) zijn wij de organisatoren dankbaar, dat zij dat hebben aangetoond. GAAT TITO NAAR LONDEN? Er wordt gesproken over een bezoek van Tito aan Londen. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de berichten, volgens welke minister Eden bij zijn be zoek aan Joego-Slavië, de maarschalk zou hebben uitgenodigd Londen te bezoe ken, juist zijn. Men meent te Londen, dat het feit, dat het officiële Joegosla vische persbureau „Tanjoeg" het eerst met het bericht van de uitnodiging kwam, als een aanwijzing kan worden gezien dat Tito geneigd is de uitnodiging te aanvaarden, indien hiervoor een hem passend tijdstip kan worden vastgesteld. H. M. de Koningin heeft zich bereid verklaard het Beschermvrouwschap van de internationale bloemententoonstelling Flora 1953 Den Haag te aanvaarden. Grote activiteit heerste Zaterdag op de Haarlemmerweg nabij Oegstgeest. Twee honderd personen, o.w. Rode Kruis-sóldaten en kinderen verleen den medewerking bij de opnamen voor een korte film, welke in opdracht van het Rode Kruis wordt vervaardigd, met het doel de belangrijke acti viteiten van het Rode Kruis te propageren. Hier vond de uitbeelding plaats van dfe inzet vdn het Rode Kruis bij een grote ramp. De foto toont een van de scenes, voorstellende het transport van slachtoffers in een door „onheil" getroffen gebied. Verkiezingen voor de Rijksdag. In Zweden zijn Zaterdag verkiezingen voor de Rijksdag (Tweede Kamer) gehouden, die een winst voor de conservatieven en de liberalen heeft opge leverd. De uitslagen luiden als volgt: Conservatieven 80 zetels (winst 7). Boerenpartij 27 zetels (verlies 3), Li beralen 59 zetels (winst 2). Sociaal-democraten 109 zetels (verlies 8). Com munisten 5 zetels (verlies 3). Het verlies van de Sociaal-Democraten wordt geweten aan veranderingen in de kiesdistricten, waarbij twee zetels betrokken waren. Waarnemers hadden verlies voor de com munisten verwacht als gevolg van de on langs in Zweden aan het licht gekomen ge vallen van spionnage en het geschik met de Sowjet-Unie over het neerschieten van een Zweeds vliegtuig boven de Oostzee. De verkiezingsstrijd, die opvallend gema tigd was, werd voornamelijk gevoerd op het gebied van binnenlandse politiek met de nadruk op de economie. Er bestond onder de vier niet-communistische partijen geen verschil van mening over de betrekkelijk hoge Zweedse defensieuitgaven. De oppositie had de regerings-coalitie van sociaal-democraten en de boeren partij onder premier Erlander (soc— dem.) voornamelijk aangevallen, omdat zjj er niet in was geslaagd inflatie te voorkomen. Sedert 1950 zijn de kosten van levensonderhoud in Zweden ge stegen met ongeveer 25' pCt. Commentaar leverend op de verkiezings uitslag verklaarde premier Erlander, dat ge. zien het aanzienlijk geringer aantal stem mers dit jaar in vergelijking met de ver kiezingen in 1948 de oppositiepartijen beter uit de bus waren gekomen dan de regering. Hij voegde er echter aan toe te menen, dat de sociaal-democraten ten minste het zelfde percentage stemmers hadden behou den. Ongeveer 76 procent van de stemge rechtigden was opgekomen tegen 82 pro cent in 1948. Oorzaken van de geringe opkomst van kiezers achtte de premier de tamme verkie zingscampagne en het slechte weer in Zuid- Zweden. Charley Chaplin echt in moeilijk heden. De bekende Amerikaanse filmspeler, Charley Chaplin, die te Londen geboren en nog steeds Brits onderdaan is, was per „Queen Elizabeth" uit New York vertrokken naar Engeland, om daar de eerste vertoning van zijn nieuwste film „Limelight" bij te wonen. De Amerikaan se procureur-generaal, James Mc Grane- ry, heeft thans medegedeeld dat hij een onderzoek zal doen instellen, of Chaplin, bij terugkeer naar de Verenigde Staten, kan worden toegelaten (Charly Chaplin is beschuldigd van het koesteren van communistische sympatieën). Een naamdie een begrip werd. (I) Op 20 September 1802, dat was dus Zaterdag juist VA eeuw geleden vond. er te Middelburg een zeer belangrijke rechtszitting plaats. In de beklaagdenbank zaten de 3 verdachten: Jan Catoen, Francis Mertens en Modestus van de Perre, waarvan eerstgenoemde wel de hoofdschuldige was. Hun zondenregister vormde een uitgebreid dossier, waarvan de voor lezing geruime tijd duurde. Geen wonder: deze bende van Jan Catoen had heel wat onheil gesticht, de laatste keren in Zeeland, Voor de rechters verklaarde Jan Catoen, dat hij tussen de 37 en 38 jaar oud was. Hij moet dus omstreeks 1765 geboren zijn. Etten, in de weste lijke helft van de tegenwoordige pro vincie Noord-Brabant, was zijn ge boorteplaats. Schoolgeld heeft hij niet veel gekost, reeds als kleine jongen ging zijn begeerte uit naar zwerven door de omgeving, naar roven, stropen en gappen. Deze ondeugden schijnen een familiekwaal geweest te zijn; als hij wat ouder is treedt hij op als or ganisator van een bende, waarbij ook zijn oom en twee broers behoren. De ze bende van Jan Catoen opereert eerst in de omgeving, in West-Brabant. HET BEGON IN BRABANT. De eerste belangrijke overval dateert uit 1791, toen Jan Catoen dus zowat 25 jaar oud was. In de nacht van 16 op 17 Februari gaan ze met him vijven naar de hofstede van Lucas van Be- daff, die onder aan een dijk bij Nieuw Gastel stond. Met veel lawaai kloppen ze aan, be weren dat ze vijftien man sterk zijn en eisen dertig rijksdaalders, die hun prompt door het kelderraam worden toegestoken. In plaats van weg te gaan (zoals ze beloofd hebben) eisen ze er nog twintig en bovendien al de gou den en zilveren sieraden van de boer en zijn vrouw. Ze dreigen de boerderij aan de vier hoeken in brand te zullen steken, als aan hun verlangen niet wordt voldaan en beginnen al vast met een brandende bos stro te zwaaien. De boer durft niet weigeren en als de rovers de buit binnen hebben, gaan ze inderdaad weg. Een maand later weten ze veertig rijksdaalders en wat zilver en goud af te persen bij een boer onder Ossen- drecht. Ze zijn nu gewapend met ge weren, waarmee ze aan hun dwang bevelen kracht kunnen bijzetten. NAAR AMSTERDAM Tot het jaar 1798 weten we niets meer van de bende af. Ging Jan Ca- ken in de geordende maatschappelijke verhoudingen? Misschien, maar dan is „het wel geweest omdat hij door om standigheden gedwongen werd. Die omstandigheden zijn in dit geval de nasporingen van de politie die het hem op Brabants gebied te lastig maakte. Want in 1798 duikt hij plotse ling op in Amsterdam, waar hij een nieuwe bende heeft gevormd, waar onder drie Joden uit 's-Hertogenbosch. Hun eerste overval betreft de hof stede van de schout van Dlemen, een plundering, die uitstekend geslaagd is, Jan heeft acht helpers bij zich en tegen zo'n „overmacht'', gewapend nog wel, kan de schout niet op. Met heel zfln familie vlucht hij door het zolderraam naar de goot, terwijl de bende in huis dringt en er vreselijk huishoudt. Ook de dorpskist met inhoud (de gelden der gemeente dus) wordt als buit meege voerd. Later proberen ze hun slag te slaan in Zeist, maar hier mislukt het, door dat een paar handlangers niet verschij nen. Beter gaat het op het eiland Rozen burg, waar ze de bewoners in de kel der opsluiten, één van de bende er voor op schildwacht zetten en uit de woning alles wat waarde heeft plun deren. JAN CATOEN ZOEKT ZEELAND OP Niet altijd heeft Jan Catoen dezelfde handlangers. De meesten van hen zijn toen zijn leven beteren en zich schik-1 minder gewiekst dan hun aanvoerder, verscheidene vallen, in handen, van de politie. Bij een volgende overval moet hij dan weer nieuwe raddraaiers uit zoeken. Voor 't gerecht zijn deze „helden' vaak zo mak als een schaap en ze vertellen meer dan voor Jan Catoen veilig is. Daarom durft hij ook niet lang op dezelfde plaats blijven. Op het laatst van 1798 komt hij weer naar Brabant terug. De Fransen zijn nu in ons land: „Die rooftochten van acht jaar geleden zullen wel vergeten zijn!' denkt Jan. In de omgeving van Steen bergen worden een paar bewoners van afgelegen boerderijen bezocht en in de buurt van Bergen op Zoom drijft hij de brutaliteit zo ver, dat hij de knecht dwingt het paard voor een kar te spannen om de buit te helpen ver voeren'. Bang voor zijn hachje zoekt hij ten slotte zijn geluk en zijn veiligheid in Zeeland. De roverhoofdman Jan Catoen ver huurt zich bij een boer als de land arbeider Jan Coenraads en gaat aan het Lange Weegje bg Hoedekenskerke wonen in een klein arbeidershuisje. Meestal gaat hij met vier of vijf helpers op pad. De bekendste is Fran cis Meertens, die gelijk met hem ver oordeeld is. Hij is een jaar of tien ouder dan zijn chef, geboren in de tros van het leger als een soldaten- kind en trekt nu als marskramer onze provincie door. Overal geeft hij zijn ogen goed de kost om te ontdekken waar ze het beste hun sh-g kunnen slaan. Over hun Zeeuwse belevenissen wil ik in het volgend artikel nog iets ver tellen. L. v. W. MOCHT NIET MEER THUIS KOMEN. De politie van Zutphen en Renkum heeft dezer dagen in een hooiberg onder de gemeente Heelsum een totaal ver waarloosde 14-jarige knaap aangetroffen. De jongen, die lange, zwarte haren droeg en zeer vermagerd was, sliep onder een zak. Blijkens de voorlopige inlichtingen is de jongen, M. Gerrits genaamd, afkom stig uit een woonwagen. De politie meent, dat de knaap niet meer thuis mocht ko men. Hij werd gevonden op aanwijzing van een pupil, die veertien dagen geleden uit een inrichting te Zutphen ontvlucht te. Met een andere vluchteling was deze pupil op een gestolen fiets in Heelsum terecht gekomen. De knapen waren van plan de nacht in een hooiberg door te brengen. Toen zij op zoek naar een ge schikte rustplaats waren ontdekten zij slapend onder een zak de totaal verwaar loosde jongen. De vluchtelingen, die meenden dat zij het lijk van een kind hadden gevonden, reden toen snel ver der. In Den Haag kregen de knapen wroeging, meldden zich bij de politie en vertelden van hun vlucht. Teruggekeerd in de inrichting deden zij het avontuur lijke verhaal van hun vondst in Heelsum. Onmiddellijk werd de politie ingescha keld, die in samenwerking met de jeugdige gedetineerden na enig zoe ken de verwaarloosde knaap in de hooi berg vond. Getracht wordt de knaap onder de hoede van de voogdij te stel len. COR RUYS OVERLEDEN. Gisternacht is in een der Amsterdamse ziekenhuizen, waar hij kort geleden ter verpleging was opgenomen, overleden de toneelspeler Cor Ruys. Hij heeft de leef tijd bereikt van 62 jaar. Getik, om getikt van te worden. NATIONALE TYPE WEDSTRIJDEN IN DEN HAAG Voor sneltypend Nederland was het Zaterdag een grote dag. 136 dames en heren bestreden elkaar in Houtrust te Den Haag om het kampioenschap van Nederland, uitgeschreven door de dames- beurs. Men had tot tekst de toespraak van Koningin Juliana tot het Amerikaanse congres, genomen. De keuze viel op deze tekst om haar bewoording, betoogtrant en vorm. De strijd werd in drie ronden van een half uur gestreden. Het vinnige geratel der machines had enige overeenkomst met een wedstrijd voor lichte motorfiet sen. Het was een getik, om er getikt van te worden. Voor de zevende maai werd Zaterdag morgen het jaarlijkse défilé gehouden langs de „dodencel" in het Oranje-hotel en langs het monument dat in de buiten muur van de gevangenis aan de van Al- kemadelaan te 's-Gravenhage is aange bracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3