ad" ENGELAND EN AMERIKA DIENEN TE MOSKOU NOTA'S IN Sterftecijter T.B.C. lager dan ooit Nieuwe vleugel van „Rozenoord' te officiéél geopend Sluis Geen schokkende veranderingen in het winterprogramma en... Rusland beschuldigd van het niet nakomen van het Italiaans vredesverdrag Ridgway morgen in Nederland i SNIPPER J NIEUWS1 Reus «Eagle' ramde de «Van Galen" velen. lagblad- seeld in 9- iPROTESfANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De mens van morgen! (IV) Triest en Joego-Slavië Twaalf geisoleerden in hel Poolgebied leggen een landingsbaan aan Verhoging van lonen en pensioenpremie in de landbouw. (T -J Een feestdag voor W .Zeeuwsch-V laanderen A Pagina 4 n gewel> pitjes er» ntijdperk nning be* mp een loeilamp.' was des- oken re- gloeilam-; ibreiding, :h licht it gebied: >P: BOUWGIPS. pelle. dit blad aaijen en T. ■eense en Sf. .v. J. Meijet den, 23 j. en 5 j., weduw- Geboren: ik en W. C. J. Bazen ètx te Delft en A. M. Ca- Hage, 29 j. euwenhuijze, en J. van ugel. Jerina N., Soelse; Kor en P. Lie- j. en J. van inicus, 22 J. one, 24 j. en :lse, 23 j. en Jan P., a.v. eide; Gerrit G. de Neef; nanse en C. Bakker en sr, 32 j. en 6. Buijze, 30 Jruijne, 25 j. j. te Bergen 26 j.; A. W. A. B. Kou- 48 j.; C. J. N. Verburg; Th. Koole; n M. T. Cle- 3: J. M. de n P. C. Bak- te Terneu- te Terneu- C. Scheele, Zegers, 24 j. G. van der Lhuijzen; Ja- n M. S. van Maatje, d.v. ie. 0 j. op het Uitgave t Stichting „Zeeuwsch" Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen;'traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD mz 'OM ONvoawf «s Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m, Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE DINSDAG 23 SEPT. 1952 Directeur: JACQ DE SMIT Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maait. Weensdag. Zon op 6.28 u., onder 18.35 u. Maan op 12.57 u., onder 19.59 u. Hoogwater Woensdag 24 Sepft't Vlissingen: 4.34 u. 1.90 m., 16.50 u. 1.89 m. Terneuzen: 5.01 u. 2.06 m., 17.18 u. 2.06 m. Wemeldingo: 6.17 u. 1.70 m., 18.30 u. 1.67 m. Zierikzee: 5.59 u. 1.47 m., 18.11 u. 1.46 m. J^JET DEZE De ouders. ALS VADER VAN OPGROEIENDE KINDEREN vraagt een onzer le zers ons nog één artikel toe te voegen aan de reeks, waarin wij de gevoelens der jeugd hebben weergegeven ten aanzien van de jeugdverenigingen. Hij vraagt dan een artikel, waarin de klemtoon gelegd wordt op de positie en de roeping der ouders, „omdat dit z.g. jeugdprobleem ook ons probleem is en hun misère ook onze misère!" En hij gaat dan verder: „Wij klagen erover dat de jeugd zo onbegrijpelijk iszo moeilijk te be naderen, zo traag voor alle acties, ver enigingswerk en vul zelf nu maar in. Maarhoe is het met onszelf? O zeker, wij voeren nog de Christen- naam, lezen nog dagelijks uit de Bij bel, zijn nog lid van dit en van dat maar zijn we daar klaar mee? Het gaat er toch niet alleen om of we lid zijn van een politieke partij, van de C B. T.B., het C.N.V., enz. Het gaat er om hoe we dat zijn! Doen, we er iets mee? Het Bijbellezen alleen is toch niet voldoende het antwoord op de vraag wat ons leven der dankbaarheid openbaart mag ook wel overdacht worden! U voelt ongetwijfeld waar ik heen wil: onze kinderen bemerken zo goed wat dat allemaal te betekenen heeft in het leven van vader en moeder. Ze voelen zo goed aan of het lidmaatschap van vader van het C.N.V. b.v. er al leen maar is om Zaterdags een goed loon te kunnen ontvangen, enz. enz. Blijven we als oudersmet ons kerk- gaan en ons Bijbellezen, eigenlijk niet veelal op de helft van ons Christen zijn staan? En als het met ons zo ge steld is, mogen wij dan heden ten dage de jeugd alles nageven zonder de hand in eigen boezem te steken? Kunnen wij dan verantwoordelijkheid verwach ten als wijzelf zoveel als in ons ver mogen ligt verantwoordelijkheid wei geren? Kunnen wij openhartigheid in geestelijke en principiële kwesties van onze jongens en meisjes verwachten, als wijzelf hen voor deze dingen reeds van meet af aan overgegeven hebben aan een onderwijzer, een predikant, enz Inderdaad, deze dingen zijn zeer moeilijk, maar wij zijn toch geen Christen om het nu in alle manier makkelijk te hebben? Onze verhou ding vader kind, moeder kind moet toch een weerspiegeling zijn (zij het door de zonden verworden) van de verhouding tussen God als Hemelse Vader en ons, Zijn kinderen." BRIEF zijn wij blij. Weliswaar liggen de moeilijk heden, die de schrijver aanroert in een algemener vlak dan dat waarover onze artikelen handelden, want deze briefschrijver doelt eigenlijk op de moeilijke kunst van opvoeden in het algemeen, maar inderdaad is het mo gelijk aan onze artikelenreeks nog een vierde toe te voegen. En dan is er deze vraag: „Wat kun nen of moeten de ouders doen om hun kinderen actief bij het verenigings werk te betrekken? Moet het ant woord luiden: ze erheen sturen? Mis schienals dat „sturen" maar op een zeer tactvolle wijze gebeurt. Want de vader die met een vuistslag op tafel zijn zoon tot het verenigingswerk tracht te brengen, is beslist fout! Als die jongen al gaat, dan zal hij het ook op de meest gezellige en prettige vereniging niet naar zijn zin hebben door de schuld van die vader! Men mag zeggen: „Je moet het zelf maar weten!"? Niet minder fout, want vader en moeder zijn verantwoorde lijk voor hun kind. Ze zeggen toch ook niet: „Je moet het zelf maar weten of je naar school wilt gaan,, ja of nee!" Want daar is de maatschap pelijke positie mee gemoeid! Weet dan dat ge voor de geestelijke vorming van Uw kind- evenveel, neen, meer zorg aan de dag behoort te leggen dan voor zijn maatschappelijke! QM DAT TE BEREIKEN zijn er de de twee middelen, die iedere op voeding moeten kenmerken: het woord (waaraan in noodgevallen wel eens met de hand kracht bijgezet kan worden) en.... het voorbeeld. Het woord, praten met onze kinde ren. Voor hoeveel ouders is dat een bijzonder grote moeilijkheid. Want om met een kind te kunnen praten is het nodig, dat de ouders het kind bgrijpen en dat het kind de ouders vertrouwt. Alleen in deze sfeer is spreken met onze kinderen, spreken over alle pro blemen en met de nodige openhartig heid, mogelijk. En omdat dat spreken met Uw kind noodzakelijk is, voort vloeit uit Uw roeping als vader en moeder, is het scheppen van die sfeer noodzakelijk. Daarom is opvoeden zo moeilijk: omdat het van U vraagt U te verdiepen in de problemen van Uw kind in die zo mogelijk ook door zijn bril te zien; en omdat het van U vraagt dat het kind U vertrouwt, dat het be seft dat U meent wat U zegt en dat U ook zelf daarnaar leeft. Dat is het tweede belangrijke: het voorbeeld. Ook met daden tonen, dat men zelf wil doen wat men zegt en wat men het kind aanprijst of be veelt. Een kind voelt zo scherp en het ziet zo scherp. En menig vermanend woord is al door het slechte voorbeeld krachteloos gemaakt. We zullen hierover verder maar zwijgen; een ieder steke zijn hand in eigen boezem. Dat menige ouder het aan zichzelf te wijten heeft als zijn kinderen niet de minste lust voor de jeugdvereniging, voor de principiële vorming hebben, staat als een paal boven water! De regeringen van Engeland en de Verenigde Staten hebben .Za terdag te Moskou gelijkluidende nota's over Triëst doen overhandi gen. De Russische bewering, dat zij de bepalingen van het Italiaans vredesverdrag inzake Triëst hebben geschonden, wordt daarin ver worpen. Als er enige bepaling van het Italiaanse vredesverdrag niet uitgevoerd is, is dat de schuld van de Sowjet-Unie, zo beschuldigen Engeland en de V.S, Rusland. De Russen maken bezwaar tegen de nieuwe regeling in de zone „A" van Triëst, waardoor Italië meer zeg genschap in het bestuur heeft gekre gen. Deze Brits-Amerikaanse zone draagt een overwegend Italiaans ka rakter en omvat de stad Triëst met de haven. Engeland en Amerika ontkennen, dat zij van hun zone een marinebasis maken. De nota's verwijzen naar de bepa ling in het vredesverdrag, dat na het tijdelijke Brits-Amerikaanse militaire bestuur over zone „A" deze zone met zone „B" moet worden verenigd tot een vrijgebied onder een onafhanke lijke gouverneur. Volgens het vredes verdrag is zone „B", die een over wegend Sloveens karakter heeft, on der militair bestuur van Joego-Slavië geplaatst. Ontvangst door H. M. de Koningin Generaal Ridgway, opperbevelheb ber van de gealliëerde strijdkrachten in Europa, opvolger van generaal Dwight D. Eisenhower, zal morgen en Donderdag een officiëel bezoek bren gen aan Nederland. De generaal wordt vergezeld van mevrouw Ridgway, met wie hij Donderdag a.s. door H. M. Koningin Juliana op het paleis Soest- djjk wordt ontvangen. Minister en mevrouw Staf zullen daar tevens aan wezig zijn en er, evenals generaal Ridgway en echtgenote, lunchen. Donderdagmorgen brengt de N.A.T.O.- bevelhebber eerst een bezoek aan de minister-president, dr W. Drees, en vervolgens woont hij in de Treveszaal een bijzondere zitting bij van de mi nisterraad. Daarna heeft de generaal op het ministerie van oorlog een be spreking met minister Staf, beide staatssecretarissen en het comité van chefs van staven. In de middag vertrekken generaal en mevrouw Ridgway per vliegtuig van Schiphol naar Parijs. Het door Rusland verwerpen van de diverse gouverneurs, die voorge steld zijn, heeft naar Britse mening de vereniging en onafhankelijkheid der beide zone's onmogelijk gemaakt. De kwestie-Triëst houdt verband met de kwestie-Oostenrijk, daar de Russen bezwaar maken tegen ver dere besprekingen over het Oosten rijkse verdrag onder aanvoering, dat het Brits-Amerikaanse bestuur van Triëst in strijd is met het Italiaanse vredesverdrag. ADENAUER EN DE GASPERI CONFEREERDEN. De Italiaanse minister-president De Gasperi en de Westduitse bondskan selier, dr Adenauer, hebben gister morgen in Bonn het eerste onderhoud gevoerd na de aankomst van De Gas peri in West-Duitsland. Zij hebben zich namens hun regering uitgespro ken voor versterking van de Europese gemeenschap binnen de bestaande Europese organisaties als de K.S.G, en de E.D.G. Beide regeringshoofden zullen er op aandringen, dat de werk zaamheden aan een Europese grond wet snel begonnen en voltooid worden. Adenauer en De Gasperi bespraken verder de in beide landen bestaande mogelijkheden ter bestrijding van het communisme. „Het is verheugend te constateren, dat aan tuberculose steeds minder pa tiënten in ons land sterven", zei gistermiddag op een persconferentie van de samenwerkende T.B.C.-sanatoria dr J. C. Gerrits, longarts te Amster dam. Hij deelde mede, dat de sterfte aan T.B.C. in ons land een van de laagste, zo niet de laagste van alle Westeuropese landen is, ook lager dan in Amerika. Dit wil overigens niet zeggen, dat Nederland thans kan gaan slapen in de mening, dat het T.B.C.-gevaar voor goed is overwonnen. In 1950 werden nog 16.000 nieuwe gevallen van T.B.C. geconstateerd en in 1951 waren het er 15.000. Hoewel het verheugend is, dat ook in dit aantal een teruggang, zij het een kleine, is te constateren, werken de T.B.C.-sanatoria nog steeds onder hoogspanning. Namens deze in politiek en gods dienstig opzicht uiteenlopende sana toria, t.w. Berg en Bosch te Bilthoven, Sonnevanck te Harderwijk, Zonne gloren te Soest en Zonnestraal te Hil versum, werd ter conferentie mede gedeeld, dat er nog steeds wachtlijs-, ten zijn. Andere moeilijkheden, waar mede deze sanatoria te kampen heb ben, zijn van financiële aard: ener zijds ontvangen zij óf weinig óf geen rijkssubsidie, anderzijds gaan zij ge bukt onder een constant tekort aan verplegend personeel. „Van de tegenwoordige meisjes schijnen er steeds minder de drang te De twaalf leden der bemanning van de „Hastings", die verleden week Dinsdag een noodlanding moest ma ken in Noord-Groenland, bevinden zich nog steeds op het ijsplateau. Vijf vliegtuigen van de vliegtuigen van de Amerikaanse vliegtuigbasis te Thule zouden naar verwachting Zondag een reddingspoging hebben ondernomen, maar tot nu toe is er nog niets ge beurd. De plannen om een met ski's uit geruste Dakota te hulp te zenden heeft men laten varen. De reddings pogingen werden door het slechte weer bemoeilijkt. De „Hastings" heeft vijf maal per parachute levensmidde len uitgeworpen. Volgens de berichten maken de twaalf man op het ijspla teau het best. De leider van de wetenschappelijke expeditie, Jim Simpson, voor wie het vliegtuig voedsel uitwierp, toen het een noodlanding moest maken, heeft zijn kamp naar het toestel verplaatst. De twaalf mannen zijn erin geslaagd een korte rolbaan voor een reddings vliegtuig aan te leggen. Zij meldden dat de sneeuw thans geschikt is voor een landing door een met ski's uitge rust vliegtuig. Zes Amerikaanse vliegtuigen zijn op de luchtbasis Thule in Noord- Groenland aangekomen om hulp te bieden. Er zullen ook twee Ameri kaanse helicopteres naar Thule komen. gevoelen om verpleegster te worden", zo werd nog opgemerkt. De verhoging van de premie voor het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw, waartoe onlangs is besloten, zal op 28 September ingaan. Vanaf deze datum wordt de premie voor arbeiders van 21 Jaar en ouder ge bracht van f 2.50 op f 3. per week en voor arbeiders van 17 tot en met 20 jaar van f 1.25 op f 1.50 per week. Deze premieverhoging geldt voor alle arbeiders, voor wie de deelneming aan het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw verplicht is gesteld. Ten behoeve van werkgevers en arbei ders in de akker- en weidebouw en de vee houderij kan voorts worden medegedeeld, dat zo spoedig mogelijk nog een nadere be kendmaking zal volgen over de verwerking van de verhoogde pensioenpremie in de Ionen alsmede over de datum, waarop de eveneens aangekondigde loonsverhoging in deze bedrijfstak zal ingaan. Wat de andere agrarische bedrijfstakken betreft, kan worden medegedeeld, dat door de Stichting voor de Landbouw aan de or ganisaties nog een afzonderlijk bericht over de verwerking van de verhoogde pensioen premie in de contracten zal worden toege zonden. In tegenstelling tot de akker- en weide bouw en de veehouderij zal in deze bedrijfs takken geen andere wijzigi'ng in de lonen plaats vinden dan de wijziging, welke voortvloeit uit de verhoging der pensioen premie. Over eventuele doorberekening van de verhogingen in de prijzen van landbouw producten zal waarschijnlijk begin October tussen bedrijfsleven en overheid overlegd worden. De delegatie van vijf Oostduitse communisten, die dit weekeinde naar Bonn toog, om de voorzitter van de Westduitse Bondsdag, Ehlers, voorstellen tt overhandigen betreffende de eenheid van Duitsland, is eigenlijk van een koude kermis thuis gekomen. Niet alleen dat de onderhandelingen maar matig verliepen, maar de ontvangst door de Westduitse bevolking was evenr min allesbehalve vriendelijk. Zoals onze onderste foto laat zien, moest de politie vrij veel moeite doen om de demonstranten van de weg te houden, toen de delegatie van het vliegveld naar Bonn reed. De bovenste foto toont de heren op het vliegveld DE N.C.R.V. DEELT MEE: „Er was ten aanzien van ons winterprogramma geen aanleiding tot schokkende veranderingen, want de N.C.R.V. vaart vast de koers, bepaald door de beproefde beginselen. Hoewel bij dit nieuwe program ma rekening is gehouden met de talrijke wensen van luisteraars, zal ons programmabeleid in algemene zin weinig verandering ondervin den." Dit deelde de voorzitter der N.C.R.V., mr A. B. Roosjen, mee tijdens een uiteenzetting over het radio-, televisie- en schoolradiopro gramma voor het komende luisterseizoen te Amsterdam. De radiokrant „vandaag", die op 1 October haar vierde Jaargang ingaat, zal in het vervolg om 8 uur beginnen. Deze rubriek zal binnenkort een aan zienlijke uitbreiding ondergaan. Het buitenlands overzicht „De vaart der volken" van prof. dr L. W. G. Scholten, het binnenlands overzicht „Volk en staat" van prof. mr I. A. Diepenhorst en het muzikale verzoek programma „Met band en plaat voor u paraat" zullen naar de vooravond worden verschoven. De studio-steravonden op Donder dag zullen in het komende seizoen worden gebracht onder de titel „Mo- zaiek van Nederland". Elke week zal een specifiek Nederlands onderwerp aan de orde worden gesteld, waarbij het de bedoeling is meer aandacht te besteden aan het Nederlandse lied. Misdaden in de V.S. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft de ambassade te Moskou gevraagd bij de Sowjet-auto- riteiten een onderzoek in te stellen naar de berichten volgens welke een Sowjet-kannonneerboot in de Noor delijke IJszee de treiler „Equerry" uit Grimsby zou hebben opgebracht. In de Verenigde Staten zijn in de eerste helft van dit jaar 1.022.200 mis drijven gepleegd. Gemiddeld werd elke 26 seconden een diefstal gepleegd, elke 2.45 minuut een auto gestolen, elke 6.23 minuut een overval gepleegd en elk half uur een vrouw onteerd. Elke 4.6 minuut was er een misdaad als moord, doodslag, verkrachting of moordaanslag. Onder de gearresteer den vormden de 18-jarigen de groot ste groep. Het vorige jaar waren dit de 23-jarigen. LUCHTOORLOG BOVEN GROOT-BRITTANNIë. Luchtstrijdkrachten der Atlantische staten zullen deelnemen aan de oefening „Ardent" („vurig"), die in de eerste twee weken van October a.s. boven Groot- Brittannia zal worden gehouden en wel ke ten doel heeft de Britse luchtverdedi ging te beproeven op een wijze, zoals dat ook in een oorlog te verwachten is. Het zal de grootste luchtmachtoefening in vredestijd worden, die ooit boven Groot- Brittannië is gehouden. GERDA EN EMMY WAGE BODEN DE COMMISSARIS DER KONINGIN DE SLEUTEL AAN De Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, heeft gistermiddag de opening verricht van* de nieuwe vleugel van het Prot. Chr. Rusthuis voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen, „Rozenoord" te Sluis. Bij de hoofdingang van de vleugel stond het personeel opgesteld, toen de zevenjarige Gerda Wage en haar 3-jarig zusje Emmy de Commissaris op een zwart fluwelen kussen, versierd met een oranjelint, de sleutel van de deur aanboden, die toegang gaf tot de nieuwe vleugel. Tevoren was in de prachtige nieuwe Herv. Kerk van Sluis een bijeenkomst ge houden, waarbij tal van autoriteiten het woord voerden en het stichtings bestuur gelukwensten met de totstandkoming van de uitbreiding van „Rozenoord". Koningin Juliana heeft een bezoek gebracht aan het Rode Kruis in Den Haag. In Amsterdam is een pro testvergadering gehouden tegen de heroprichting van de Duitse Wehr- macht. In het gebied van de oefe ning „Main Brace" is een vreemd schip gesignaleerd. De talrijke aanwezigen werden in de kerk verwelkomd door de voorzit ter van het stichtingsbestuur, de heer C. M. v. d. Broecke. Hij dankte de Commissaris voor zijn komst en zei, dat wanneer jhr mr de Casembroot verhinderd zou zijn geweest, het fami liefeest toch was doorgegaan, waarbij dan de stoel van de vader was open gebleven. De heer A. Schout, lid van G.S., kreeg de dank in ontvangst te nemen voor het verstrekken van bouwvolumen door het college. Ver volgens werd dank gebracht aan de heer M. D. A. Glerum, hoofdingenieur- directeur van de Prov. directie voor de Wederopbouw en Volkshuisves ting in Zeeland, alsmede aan het ge meentebestuur van Sluis voor de on-, dervonden medewerking. De aanwe zige burgemeesters van de omliggende gemeenten wekte de heer v. d. Broec ke op om de bejaardenzorg te con centreren op „Rozenoord". Dank werd voorts gebracht aan de heer C. Lijn zaad, directeur van de Stichting Zee land voor de adviezen, het Mijn- beambtenfonds uit Limburg voor de verstrekte lening, de architect, de heer Kloos, aannemers en onderaannemers. Voorts richtte de voorzitter zich tot het breed-moderamen van de Classis IJzendijke van de Ned. Herv. Kerk en tot de diaconieën, die garant zijn. Ook wees hij er op, dat de bezetting van „Rozenoord" niet in zo'n vlot tempo verloopt als men had gehoopt, doch door het contact met de repa- triëringsdienst konden een aantal re- patriërenden uit Indonesië worden op genomen. Tenslotte werd lof toegezwaaid aan de directeur, de heer Wage, alsmede de staf van personeel. De inwoners, die ook aanwezig waren voor zover dat mogelijk was, werden hartelijk welkom geheten. Daarbij wees de heer v. d. Broecke er op, dat in het huis plaats is voor de sfeer van het gezin :ci ais I te in. I bc TOESPRAKEN. De Commissaris der Koning zei, dat het met de verstrekking van bouw volumen voor tehuizen er momenteel in Zeeland zeer slecht voor staat. G.S. hebben nog volume voor één tehuis en pogingen om het bouwvolume uit gebreid te krijgen zijn tot op heden mislukt. Jhr mr de Casembroot juichte de uitbreiding van „Rozenoord" toe en zei, dat men juist op tijd de buit had binnengehaald. Hij sprak de hoop uit, dat het tehuis onder Gods zegen aan de verwachtingen zou voldoen. Vervolgens spraken nog de heren M. D. A. Glerum, namens de Prov. directie voor de Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer C. Lijnzaad, namens de Stichting Zeeland en bur gemeester P. F. van Hootegem, die tevens gelukwensen aanbood namens de Ver. van burgemeesters, secreta rissen en ontvangers in W. Zeeuwsch- Vlaanderen. Daarna volgden de inspec teur van de Dienst voor de Maat schappelijke Zorg, de heer S. J. G. v. Leeuwen, ds J. W. Fournier namens het Classicaal Bestuur, de architect en de aannemer de heer Korteweg. Na afloop ging het gezelschap naar „Rozenoord" waar de Commissaris de opening verrichtte door het ontslui ten van de hoofdingang, waarna men een rondgang door het gebouw maak- en verversingen werden aange boden. De familiecompetitie zal vervangen worden door „geheugen-estafette". De steravond wordt gevolgd door een nieuwe reeks „Vragen aan voorbij gangers". In het Zondagavondprogramma zal de N.C.R.V. om de 14 dagen van 7 uur tot half acht een programma inlassen van massale zang van psal men, gezangen en geestelijke lie deren. Een nieuwe rubriek onder de titel „Gelooft u dat?" wordt behandeld door ds H. G. Groenewoud, Ned. Hervormd predikant van Groningen. De N.C.R.V. heeft voorts oratorium- opdrachten verleend aan George Stam op tekst van Jaap Das en aan Henk Badings op tekst van Koos van Doorne. Ook is er een opera-opdracht ver strekt aan Jan Felderhof. Tal van klassieke werken worden weer uitgevoerd. Ook aan de lichtere muziek is de nodige aandacht besteed. De N.C.R.V. heeft de primeur van de toepassing van kleurenfotografie in de filmstrook bij de schoolradio. TELEVISIE. Bij de televisie blijft tengevolge van de talrijke moedgevende reacties de dagsluiting door een predikant ge handhaafd, aldus deelde Dik Simons mee. Onder meer zullen uitzendingen worden gewijd aan de beeldende kunst. Ook zullen documentaires wor den gewijd aan het werk van het Leger des Heils, aan de blindenzorg en de kunstnijverheid. H. M.'s torpedoboot jager „Van Ga len" is gisternacht in botsing geweest met de „Eagle", het grootste en nieuwste Britse vliegkampschip. Vol gens de berichten, die bij het hoofd kwartier van de oefening „Main Brace" in Pitreavie (Schotland) zijn binnengekomen, geschiedde de aan varing bij Noord-Jutland, naar men aanneemt, toen de „Van Galen" brand stof overnam van het Britse schip. Een nauwkeurige opgave van de scha de is nog niet ontvangen, maar aan beide vaartuigen schijnt zij slechts licht te zijn. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De „Eagle" blijft aan de oefening deelnemen, de „Van Galen" gaat naar Den Helder. Het schip kan deze reis op eigen kracht en zonder escorte maken. De „Eagle" meet 36.800 ton, de „Van Galen" 1700 ton. DE BILT ZEGT: Iets zachter. Zwaar tot half bewolkt met plaatse lijk enige lichte regen of motregen. Vrij krachtige tot matige Westelijke wind. Iets zachter dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1