Oostduitse delegatie kreeg aan de grens bloemen van Russische soldaten Verbitterde man tegen man gevechten in Korea Is het bezoek een geslaagde politieke zet of een fiasco? Stalin is niet bang voor atoombommen „De Nijenburgh" vierde eerste lustrum* Gezin op nippertje gered Eerste buitenlands staatshoofd bezoekt Bonn JUBILEUM-TENTOONSTELLING TE GOES WERD EEN DOORSLAAND SUCCES Hajuto-gans broedde alweer op nieuwe plannen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ie Bonn met tomaten bekogeld Vrouwelijke medewerking in Geref» Kerken nu erkend, Steeds meer Nederlanders in Indonesië armlastig» Uitgave enting „Zeeuwsch Dagblad Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingan: Lammen.' traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2281 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nnmmers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 22 SEPT. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; 3. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.27 u., onder 18.37 u. Maan op 11.38 u., onder 19.27 u. Hoogwater Dinsdag 23 Sept.: Vlissingen: 4.05 u. 2.00 m., 16.12 u. 1.96 m. Terneuzen: 4.31 u. 2.15 m., 16.40 u. 2.12 m. Wemeldinge: 5.51 u. 1.75 m., 17.59 u. 1.67 m. Zierikzee: 5.37 u. 1.52 m., 17.41 u. 1.44 m. De vijf man sterke Oostduitse delegatie, die, staande onder leiding an de veteraan-communist Hermann Matern, te Bonn een nota van iet Oostduitse parlement over een voorgestelde hereniging van Duits land heeft overhandigd aan de voorzitter der Westduitse bondsdag, Hermann Ehlers, heeft Zondagochtend vroeg de Oostduitse zönegrens weer overschreden. Men had de delegatie geen vergunning verleend langer te blijven. Bij het betreden van Oostduits gebied werden de delegatie door Sowjetrussische soldaten en leden der Oostduitse volks- politie bloemenruikers overhandigd. Westduitse anti-communisten beschouwen het bezoek der delegatie als een fiasco, daar zij er niet in geslaagd is besprekingen te voeren met ook maar één enkele der vooraanstaande Westduitse politieke partijleiders. De com munisten zijn echter van mening, dat het delegatiebezoek een geslaagde nieuwe zet is in hun campagne, welke ten doel heeft besprekingen over hereniging van Duitsland te doen beginnen. Het Oostduitse persbureau A.D.N. meldt, dat de delegatie heeft mede gedeeld twee schriftelijke voorstellen aan de Westduitse volksvertegenwoor diging te hebben gedaan, n.l.: 1. Vertegenwoordigers van Oost- en West-Duitsland zouden een viermo- gendhedenconferentie moeten bijwo nen, waarop alle Duitse vraagstukken ter sprake zouden komen. 2. Aan een te vormen Duitse com missie moet worden opgedragen het houden van verkiezingen in geheel Russen brengen Engels vissers vaartuig op. Een marconist van de te Grimsby gevestigde rederij heeft gisteren medegedeeld een telegram van de 369 ton metende treiler „Equerry", eigen dom der rederij, te hebben ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat het vaartuig, terwijl het ter hoogte van de kust van Noord-Noor wegen aan het vissen was, door een Russische kanon neerboot is aangehouden. Russen gin gen aan boord van de treiler, die thans varende in Oostelijke richting, wordt opgebracht. De radioboodschap van de treiler is ter kennis gebracht van het Britse ministerie van buitenlandse zaken. De rederij heeft de berichten tegen gesproken, volgens welke de „Equer ry" zou hebben gevist in het zeegebied, waar de geallieerde vloot- en lucht machtoefening „Mainbrace" wordt ge houden. Zij zei dat het incident op duizend mijl afstand van dit 'gebied geschiedde. De rederijdirectie wist niet of de „Equerry" de Russische visserijrech ten had geschonden. Volgens Neani is Stalin niet over matig onder de indruk van atoom- en waterstofbommen, omdat hij deze niet als beslissende wapens be schouwt. Indien de Amerikanen Mos kou vernietigden en de Russen New- York, zou dit in de ogen van Stalin een catastrophe zijn voor beide landen. Maar om een oorlog te winnen moet niet alleen de hoofdstad van de vij and door bommen vernietigd, maar dat land bezet worden en dat is vol gens Stalin iets wat de Amerikanen noch de Russen tot stand kunnen brengen. Sommige leden van het politbureau (maar niet Stalin) rekenen er volgens Nenni op, dat de herbewapening in het Westen een ernstige economische crisis zal veroorzaken. Maar zelfs in dien deze niet intreedt, zijn zij er zeker van, dat de Russen de druk van een tienjarige bewapeningswedloop minstens even goed als de Westelijke wereld kunnen doorstaan. Stalin zal geen uitdagende stap doen, die een oorlog zou verwekken, maar hij zal ook geen van de communistische win sten in Oost-Europa laten varen om Amerika gunstig te stemmen, zo be weerde Nenni. Duitsland voor te bereiden. Ongeveer 3000 anti-communistische betogers wachtten de Oostduitse dele gatie op toen zij Zaterdag in een hotel in Bonn binnenging waar de buiten landse persvereniging haar voor een lunch had uitgenodigd. Er werden to maten geworpen en vlugschriften ver spreid. De meeste demonstranten ver wijderden zich snel toen de politie in groten getale kwam opdagen. Enkele honderden personen bleven echter rustig buiten het hotel staan met span doeken voorzien van anti-communisti sche leuzen en vlaggen van de Oost duitse staten met rouwfloers. De leider van de delegatie, Ma tern, verklaardg, dat men was ge komen om verzet aan te tekenen tegen de conventies van Bonn. Deze conventies waren een open uitnodi ging tot zelfmoord en de weg naar een oorlog, de verschrikkelijkste en meest zinloze in de Duitse geschie denis. De Russische troepen zouden nimmer aan de Rijn of de Pyreneën staan, tenzij zij daartoe gedwongen zouden worden door een aanval op de strijdkrachten van de Sowjet- Unie. Matern deed een beroep op het Duitse volk om zijn lot in eigen handen te nemen en besprekingen te beginnen over de eenheid van Duitsland. WEER TERUG? Matern verklaarde voorts te hopen, dat zijn delegatie over twee of drie weken naar Bonn zou kunnen terug keren om een bespreking te beginnen over alle ter zake dienende kwesties met bevoegde leden van de Westduitse bondsdag. Matern noemde de ont vangst door Hermann Ehlers, voorzit ter van de Bondsdag, goed en bemoe digend. Alle kwesties betreffende Duitsland zouden slechts kunnen wor den opgelost op basis van de overeen komst van Potsdam. Provinciale landdag van „Steun Wettig Gezag" te Rotterdam Te Rotterdam is Zaterdag een groots opgezette provinciale landdag van „Steun Wettig Gezag" gehouden. Er werd een groot défilé gehouden en verder stond op het programma sport wedstrijden, muziek en demonstraties. Op deze dag voerden o.m. het woord minister ir C. Staf 's morgens en in de Ahoyhal 's middags dr J. Schouten, prof. mr C. P. M. Romme en de heer J. J. Vorrink. DE HEER A. J. KOPPE, DIREC TEUR BANK VOOR ZEELAND, OVERLEDEN Zaterdagochtend omstreeks half tien is te Yerseke plotseling overleden, de heer A. J. Koppe, in leven directeur van de Bank voor Zeeland te Goes. De heer Koppe, die 48 jaar is ge worden, was Dinsdag nog op zijn kan toor geweest om daarna een korte va- cantie te nemen. Zijn overlijden heeft in brede kring grote ontsteltenis gewekt. Op 1 Augustus 1924 trad hij bij de Bank voor Zeeland in dienst. In 1931 werd hij benoemd tot onderdirecteur en op 20 November 1942 tot mede directeur. In het openbare leven vervulde de overledene tal van belangrijke functies. Hij was voorzitter van de A.R.-kies- vereniging en de Arjos te Yerseke en had ziting in de gemeenteraad vanaf 5 September 1939. Voor de gemeente gold hij als een financieel expert die tal van belangrijke adviezen heeft mo gen verstrekken. Voorts was hij jaren lang ouderling in de Geref. Kerk en was hij nu nog Generaal Deputaat van (Van onze speciale verslaggever.) Gereformeerden zyn natuurlijk niet bijgelovig. Anders hadden zij, toen hun synode in September 1946 te Zwolle vergaderde, gevraagd om op Vrijdag de 13de geen belangrijke beslissing te nemen. Op die dag namelijk viel een be sluit van betekenis: de synode stichtte een opleidingsinstituut voor vrouwelijke werkkrachten in de Gereformeerde Kerken. Een jaar later begon het instituut te werken, dat thans als „De Nijenburgh" te Baarn zijn eerste lustrum viert. Tot op zekere hoogte is „De Nijenburgh" geen kerkelijke instelling, aangezien het instituut formeel uitgaat van een stich ting gevormd door personen, die hun sporen hebben verdiend op het terrein der evangelisatie, in de christelijk-sociale organisaties, in de diaconale sector, in het verpleegwerk en in de jeugdbeweging. De voorzitter van het stichtingsbe stuur, dr P. G. Kunst te Amsterdam, die op de lustrumviering te Baarn velen verwelkomen kon, verklaarde dat deze viering tot bescheidenheid maant om dat men eigenlijk pas aan het begin van de werkzaamheden staat. Toch is er reden om de gedenkdag te vieren en 1952 de landelijke commissie voor het eme- ritaat, art. 13. Tenslotte was hij tweede óm" er boven te zétten: „1947- penmgmeester in bet hoofdbestuur van eerste zegen en eerste zorg", de Stichting Vrederust te Bergen op Hoewel „De Nijenburgh" nu vijf jaar Zoom. werkt en er aan 'de arbeid van het in- De teraardebestelling heeft a.s. stituut voldoende bekendheid is gege- Woensdag plaats. ven, weten velen in de Gereformeerde CHINEZEN WISTEN DE KELLYHEUVEL TE BEHOUDEN Gedurende de nacht van Zaterdag op Zondag is in een verbitterd hand gemeen, waarbij gebruik werd gemaakt van revolvers, handgranaten en bajonetten, gestreden om het bezit der Kellyheuvel, in West-Korea, die drie dagen geleden door de Chinese communistische troepen op de verbondenen is veroverd. Gistermorgen waren de Chinezen nog in het bezit van de heuvel. De „oude kale heuvel" is thans echter definitief in gealliëerde handen. Aan de bestorming van Kelly-heuvel C.N.V. KADERVERGADERING TE MIDDELBURG Zaterdag werd in het Schuttershof te Middelburg een kadervergadering van het Chr. Nat. Vakverbond ge houden voor de bestuurders en mee levende leden van het eiland Wal cheren. De bijeenkomst stond o.l.v. de voor zitter van de Chr. Besturenbond te Middelburg, de heer P. Meliefste. De bestuurder, de heer Tjeerdsma, sprak over het onderwerp: „Wat doen wij met onze vrijheid?" De kadervergade- nngen zullen, aldus de heer Tjeerdsma, ui het teken moeten staan van de be zinning. Hij kenschetste deze tijd als een periode van bezorgdheid, on zekerheid en angst, voortkomende uit net ongeloof. Men heeft God ont troond, aldus de bestuurder, en de mens is zelf op de troon gaan zitten. Wat de propaganda betreft riep hij de aanwezigen op tot huisbezoek. Als practische werkzaamheden op binnen lands terrein noemde hij vervolgens 'e werkgelegenheid en de bestrijding van de werkloosheid, de materiële °n morele werkloosheidszorg. Het U.N.V., zo deelde hij mee, zal zelf een a- Centrale voor werkloosheidszorg «het leven roepen. Als de taken op "et buitenlands terrein noemde de "r Tjeerdsma het werk in Duits- om daar weer een Chr. Vak- ooiiu op te richten, in Indonesië, Ca nada en Amerika, waar de heer Fuijk- schot thans werkt en op Nieuw- Gu „ea. - Na de pauze discussiëerde men met oe inleider over enkele problemen, ie hy nader toelichtte. door de gealliëerde infanterie ging een bombardement der Chinese stel lingen door jachtbommenwerpers der verbondenen vooraf. Terwijl de infan teristen de heuvel bestormden, legden geschut en mortieren een hevig vuur in het terrein vóór hen. De Chinezen wisten echter stand te houden en gis teren, bfi het aanbreken van de dag, bevond de gealliëerde infanterie zich nog op ongeveer 180 meter van de top. Het felle handgemeen had gisteren voortgang. De gealliëerde infanterie groef zich in en consolideerde haar terreinwinst. Bij de geslaagde gealliëerde nacht- aanval op de „oude kale heuvel" wier pen bommenwerpers der vijfde Ame rikaanse luchtmacht een groep fakkels uit, die het strijdtoneel verlichtten alsof het dag was. De stormtroepen voerden kleine sta len, reeds in elkander gezette bunkers, die ongeveer 34 kilogram wegen, met zich, die een afdoende bescherming bieden tegen granaatsplinters. Het is de eerste maal dat hiervan gebruik ZEEUWSE C3HILDERS EXPO SEREN IN MIDDELBURG Onder zeer grote belangstelling heeft Zaterdagmiddag mevr. M. Evers-Keg te Middelburg de schilderijenexpositie van kunstenaars uit Domburg enOost- kapelle, die in de expositieruimten van Van Benthem en Jutting's boek handel aan de Lange Delft te Middel burg wordt gehouden, geopend. Mevr. Evers-Keg prees het initiatief van de heer B. P. Carriere, die tevoren alle aanwezigen had welkom geheten, om deze Zeeuwse expositie op touw te zetten. De heer J. C. Schagen, die zelf ook exposeert, sprak over de behoefte van de kunstenaar om waardering van het publiek voor zijn werken. De opening werd bijgewoond door tal van inwoners uit Domburg en Oostkapelle, onder wie we ook enkele raadsleden opmerkten. De tentoon stelling, die elke dag is geopend, duurt tot 11 October. Dinsdag- en Woens dagavond is deze expositie tevens te bezichtigen. Geëxposeerd wordt door mevr. M. Elout-Drabbe, Domburg; mevr. V. P. Hammacher, Oostkapelle; Laurens J. Braams, Oostkapelle; J. Frater, Oost kapelle en J. C. van Schagen, Oost kapelle. Mr Brak sprak te Goes. In „De Prins van Oranje" te Goes werd Zaterdagmiddag een kader vergadering van de C.B.C. gehouden, waar het lid van het hoofdbestuur, mr Brak, het woord voerde. Mr Brak sprak in deze vergadering, die ge opend werd door de heer Reitsma, over de sociaal-economische verhou dingen in deze tijd en het interne or- ganisatiewerk. Na het nieuwe ministe rie besproken te hebben, sprak mr Brak over de komende bedrijfsschap- pen, die met voorzichtigheid en over leg doorgevoerd moeten worden. Met de ondernemingsraden stond het er, volgens spr. beter voor, want deze kunnen voortgebouwd worden op de fabriekscommissies. Sprekende over de eigen organisa tie wees mr Brak op het grote belang om trouw de ledenvergaderingen te bezoeken. gemaakt is. Lichte bommenwerpers der vijfde Amerikaanse luchtmachttroepen heb ben in de nacht van Zaterdag op Zon dag een krachtige aanval uitgevoerd op een gebied rondom de Oostkore- aanse, juist ten Zuiden van Poektsjong gelegen haven Sintsjang, waarin zich grote opslagplaatsen der communisten bevinden. Felle brand verwoest hoeve te Kruiningen. Het gezin van de heer C. Sinfee te Kruiningen, bestaande uit man, vrouw en negen kinderen is op het nippertje aan de dood ontkomen, toen Zaterdag avond zijn hoeve, aan de Brouwerijweg in vuur en vlam stond en werd ver woest. De oorzaak van deze brand, die om streeks 11 uur door omwonenden werd ontdekt, is onbekend. Het gezin was reeds te bed toen voorbijgangers de rookontwikkeling bemerkten. Eer men de boer had gewekt stond de schuur al in vlam. De brandweer van Kruiningen, die later werd geassisteerd door die van Wemeldinge, stond voor een wel haast hopeloze taak. De oude boerderij was één laaiende vuurzee, waartegen zelfs het geweld van zeven stralen wa ter met kon. Later werd ook de brandweer van Yerseke en Waarde nog te hulp geroe pen, die echter geen dienst meer be hoefden te doen. Om omstreeks 12 uur was het ge vaar voor uitbreiding voorkomen en kon men met de nablussing gaan be ginnen. De hofstede met het woonhuis is ge heel uitgebrand. Twee koeien, een paard en een varken met negen jongen zijn in het vuur omgekomen. Ook van de landbouwwerktuigen kon niets ge red worden terwijl ook een deel van de oogst werd vernietigd. Van de in boedel kon evenmin iets worden gered. De gebouwen waren verzekerd, de inboedel niet. De grootte van de scha de is nog niet bekend. NIET OM EEN „AS" TE SMEDEN DE GASPERI VRIENDELIJK DOOR ADENAUER ONTVANGEN De Italiaanse minister-president Alcide de Gasperi, die een driedaags officiëel be: -k aan Bonn brengt, is gistermiddag in de Westduitse hoofd stad aangekomen. Premier en mevrouw de Gasperi werden bij aankomst op het station van Bonn verwelkomd door zijn Westduitse collega, dr Konrad Adenauer, de minister van financiën Scbaeffer en de staatssecretaris van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken, Hallstein. De Westduitse politie bad uit gebreide veiligheidsmaatregelen getroffen. Het station was afgezet, toen de Gasperi's speciale trein aankwam. De Gasperi's bezoek is het eerste, dat het hoofd ener buitenlandse regering aan de Westduitse federale republiek brengt sinds haar ontstaan, nu drie jaar geleden. Voor zjjn vertrek naar een hotel in Keulen, waar hij verblijft, Raakte de Italiaanse premier in eenparticulier vertrek van het stationsbuffet kennis met de Westduitse ministers. Vanmor gen zal de Gasperi besprekingen voe ren met Adenauer. Waarnemers ver wachten, dat gesproken zal worden over het Saargebied en de Italiaanse bekrachtiging van het E.V.G.-verdrag. Er is geen officiële agenda voor de besprekingen vastgesteld. De Italiaan se minister-president zal ook uitstapjes maken. Voor zfin vertrek naar Bonn heeft de Gasperi Zaterdag verklaard, dat zijn bezoek aan West-Duitsland niet ten doel had „assen te smeden, maar bruggen te bouwen voor een gemeen schappelijk bouwwerk". Op de begroting voor 1952 was voor algemene voorziening ten behoeve van Nederlanders in Indonesië een bedrag van f 1.500.000 als stelpost uitgetrok ken, daar te dien tijde nog geen dui delijk inzicht bestond in welke mate de sociale voorzieningen voor behoef tige Nederlanders in Indonesië zich zouden ontwikkelen. Inmiddels is het aantal Nederlan ders in Indonesië dat door werkloos heid in behoeftige omstandigheden is komen te verzekeren en dientenge volge veelal op rijkszorg is aangewe zen, aanmerkelijk toegenomen. Daar naast heeft de stopzetting door de regering van de républieken Indone sië van de steunverlening aan Neder landse armlastigen, overneming van deze steun door het rijk noodzakelijk gemaakt. Tenslotte is het nodig gebleken ten behoeve van de verpleging van Neder landse geesteszieken, lepralijders en longpatiënten, opgenomen in daartoe geëigende inrichtingen en ziekenhui zen, aanvullende financiële steun te verlenen. Een en ander brengt mede, dat het bedrag van f 1.500.000 voor 1952 niet toereikend zal zijn. De aan vraag voor een daartoe strekkend sup pletoir begrotingscrediet zal binnen kort worden aangeboden. Voor het dienstjaar 1953 is voor dit artikel een bedrag van f 5.850.000 uit getrokken, waarin begrepen een be drag van f 500.000 voor overtochts- kostten naar Nederland. Kerken nog niet precies wat op de Baarnse inrichting gebeurt. Sommigen zien er een huishoudschool in, anderen een opleiding tot Zondagsschooljuf frouw. In werkelijkheid worden hier meisjes klaargemaakt voor de arbeid van evan gelisatie, kerkelyk-maatschappelijk werkster en jeugdleidster. Doordat zjj een verouderd beeld van het evangelisa tiewerk hebben, beseffen velen niet van hoeveel betekenis het Baarnse insti tuut is. De kerk, aldus dr Kunst, staat door haar evangelisatiepoort op het kruis punt van wegen. Door haar evangelisa tiecorps stoot de kerk op alles wat zich- in het moderne leven beweegt. WIEKEN BREDER UITSLAAN? Aangezien nog te weinig ouders voor hun dochter aan dit werk denken, kan „De Njjenburgh" op geen stukken na voldoen aan alle aanvragen om afge studeerden beschikbaar te stellen voor kerkelijke taken. HET EINDE BETER Gedachtig aan het woord van de prediker „Het einde van een zaak is beter dan haar begin", wilde de direc trice, mej. H. van der Mast in haar overzicht van vijf jaar werken het liefst stilstaan bjj de- resultaten. Momenteel zijn twee leerlingen van „De Nijenburgh" als predikantsassistente werkzaam, zeventien assisteren de pre dikant en arbeiden tevens 6ls evange- liste, zeven doen dienst als evangeliste en jeugdleidster en elf verrichten ker kelijk- en maatschappelijk werk. Heilzaam achtte mej. van der Mast het leven in internaatsverband; de op leiding duurt twee jaar, zodat de meis jes elkander goed leren kennen. Het aantal docenten bedraagt 25; in zonderheid op sociaal terrein en in hot jeugdwerk behoefde men de laatste jaren meer docenten. Ds W. A. Wiersinga, evangelisatie predikant in algemene dienst van de Gereformeerde Kerken, voerde het woord als docent. Hij herinnerde er aan, dat „De Nijenburgh" gegroeid is uit de evangelisatie-actie in de Geref. Ker ken. Gistermorgen heeft zich op de Ven- rayse weg een ernstig auto-ongeval voorgedaan, waarbij een der beide in zittenden op slag werd gedood en de andere zeer ernstig werd gewond. Kring Zeeland N.W.B. vergaderde te Goes Te Goes vergaderde Zaterdag de Kring Zeeland der N.W.B. Aanwezig waren o.m. ir C. J. Milo, voorzitter van de landelijke bond en de heer W. den Hollander, secretaris. Volgende week Zaterdag zal te Utrecht een ver gadering gehouden worden van de N.W.B. waarin kwesties betreffende contributie en de verhouding N.W.B. Ned. Bond voor Lich. Oefening wordt besproken. Voorts werd beslo ten het wandelsportprogramma voor Zeeland voor komend jaar vroegtijdig op te stellen en er middels de N.W.B. propaganda voor te maken waarbij tevens de nodige aandacht zal worden besteed aan de vervoersmoeilijkhedén in Zeeland. DE BILT ZEGT: Meer zon en minder wind. Wisselend bewolkt met nog maar enkele verspreide buien en flinke pe rioden met zonneschijn. Krachtige tot matige Noordwestelijke tot Westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. 33.531 BEZOEKERS „Heb je dat gezien?" zeiden Zaterdagavond de bezoekers van de Hajuto te Goes tegen elkaar, „de Hajutogans broedt al een nieuwe tentoonstelling uit". En men dromde lachend rond de fraaie stand van de N.F.O., waar de gans, keurig uit appels opgebouwd, plotseling op een nest was komen zitten, waarin te lezen stond: „Hier wordt gebroed op een nieuwe tentoonstelling". De organisatoren lachten, zó ver is het voorlopig nog niet; maar voortvarend als ze zijn hebben ze direct na de sluiting de balans opgemaakt. En het is een goede balans geworden. „In alle opzichten geslaagd". Dat zei iedereen. Het bestuur van Handelsbelangen, de tentoonstellingscommissie, de stand houders en en dat is het voornaamste ook het publiek. In één week tijds heeft Handelsbelangen kans gezien om precies op de kop af 33.531 mensen naar haar tentoonstelling te trekken. Het was dan ook geen wonder, dat vrouw Goedee ontving bloemen. De de voorzitter van Handelsbelangen, de heer J. Donner, Zaterdagavond na de sluiting sprak over „het grote succes waarvan men nimmer had durven dromen". Hij dankte in de allereerste plaats de standhouders, die zo uitste kend voor de dag zijn gekomen en die een samenwerking vertoonden die af was. Voorts betrok hij het college van B. jan W., de heer Drijfhout, de politie, de dienst voor Gemeente werken, de brandweer, de showcom missie en de medewerksters en mede werkers aan de baletten in zijn dank woorden. Laatstgenoemden hadden voordien van de voorzitter der ten toonstellingscommissie, de heer Meu- lenberg een surprise gekregen. Me- dames van de showcommissie kregen eveneens een bloemetje en een fles eau de cologne, de heren een vulpot lood. Mevr. Meulenberg kreeg een fraaie bloemenmand als attentie van de leden der Hajuto-commissie. Namens de standhouders voerde de heer A. Vermaire het woord. Hij sprak zijn grote tevredenheid uit en knoop te er meteen de wens aan vast, dat nog 'n gezellig avondje voor de stand houders zal mogen volgen. STANDHOUDERS: HET WAS REUSACHTIG: Wien of men ook sprak van de standhouders, ze waren allen ten zeer ste voldaan. „Ik had er eerst weinig fiducie in" vertrouwde er één ons toe. „Maar toen ik al die voorbereidingen zag, wist ik, dat het voor elkaar zou komen. En", zo besloot hij, „ik heb méér verkocht dan ik ooit had ge dacht". Een andere standhouder: „Meneer, ik bracht mantels op de show en voordat de show was afgelopen kwa men er al dames in mijn stand, die haar meteen kochten". Ook andere standhouders deden die zeer prettige ervaring op. Het betekent een woord van hulde voor de showcommissie en mevr. Dominicus, die de shows leidde. De laatste Hajuto-dag is dan ook de climax geworden. Precies 8500 bezoe kers passeerden de controle. Vrijdagsavonds kwam de 25000ste nog binnen. Het was een dokter uit Veen, die uit Frankrijk terugkerend een dag in Goes verbleef en nu tot zijn verrassing met geschenken werd overladen, w.o. een complete hors d'oeuvre van Hotel Centraal. Men was Vrijdagavond gebleven op de 25031. Om half vier Zaterdagsmid dags kwam mej. M. Meyer uit de Wilhelminapolder als 26000ste binnen. Om kwart over vier de heer I. Stok man uit Wissenkerke als de 27000ste, mevr. G. Koole de Vrieze uit Baar land stapte om 7 uur als de 28000ste langs de controle en mevr. J. Heyboer uit Wemeldinge een half uur later als de 29000ste. De 30.000ste was mej. v. d. Linde uit Vlissingen. Ae raakte beduusd van de lading geschenken, die ze kreeg, n.l. een waardebon van f50.-, een paar nylons, een verre kijker, een das, een foto-album en een tulband. Dat was om 8 uur. Weereen half uur later kwam mevr. de Toon der uit Yerseke binnen als de 31.000ste en om negen uur haar dorpsgenoot, de heer E. J. C. Sinke als de 32.000ste. Het werd spannend in het Hajuto- secretariaat; zou men de 33.000 halen? En jawel hoor: om tien uur stapte mej. D. Luteyn uit Kattendijke fees telijk naar binnen, om te worden overladen met geschenken. Mevr. Toolenaar-v. d. Male uit Kapelle maakte om kwart voor elf de 33.500 vol. LICHTJES EN BLOEMEN. Met het sluiten van de Hajuto is ook de Goese licht en bloemenweek beëindigd. Ook liier is men tevreden over de resultaten, want duizenden hebben langs de verlichte plantsoenen gedwaald of zich met het treintje la ten vervoeren. De concerten in de Kade, georganiseerd door Goes-Noord, trokken steeds goede belangstelling. De laatste dag hebben de Ambone zen uit Walcheren onder grote be langstelling op het gemeentelijk sport terrein een opvoering gegeven van 'n vissersspel en krijgsdansen. Voordien maakten zij een rondgang door de stad waarbij ze begeleid werden door hun eigen trommelslagers en een fluit- orkest. De opvoering dwong ieders bewondering af. Gelijk echte vissen in het water bewogen zij zich met lenige bewegingen over de groene grasmat. Tenslotte maakten zij nog een rondwandeling door de stad, waar na zij des avonds op de Hajuto nog zijn opgetreden.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1