Samenwonen is in Ellen een heel gewone zaak. ONTSPANNINGSAVONDEN I met spel en zang. Arbeider „bekende", maar was onschuldig* f„Het lood is in de potT'—^ Gemeentebestuur en uitvoering Sociale Voorzieningen Nederlandse bedriegster opnieuw in actie u, STAND Indrukken uit „geannexeerd gebied" (II) Desondanks geeft men toe, dat het Neder landse bestuur vele voordelen bracht* Vloot van geieide projectielen. Erekruis kwam terug. Ook in de komende winter wordt de „Zeeuwsch Dagblad"-familieband nauwer aangehaald. OMO is het beste, ook het zuinigste wasmiddel ter wereld* Fotograaf nam foto en kreeg klappen. SOCIALE WETGEVING t s Niet langer een „gedwongen niets doen" Mill.ioenen. dames Adviserende wethouders voor de N.-O.-Polder. Zij geeft zich nu uit voor dokter en dochter van een diplomaat Pagina 2 Zaterdag 20 September 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 overgebleven hand en trok snel als zijn rtjan aan naar EMBER. VARA: 8.00 ram. 8.30 Voor >el. 8.58 Sport- ïivenberichten. leven", cau- jeugd. 1KOR: AVRO: 12.00 hten. Hierna „Even afreke- ;n piano. 13.00 Mededelingen :smuziek. 13.55 Omroeporkest. Gram. 16.00 evue. VPRO: steraars. 17.20 iuserie. VARA Sportjournaal, itslagen. 18.30 en woorden- AVRO: 20.00 „20.35 Mede- smuziek. 21.30 topher Blaze", 30 „Herfst in iderlandse ka- 23.15 Repor- Gram. NCRV 8.00 i. 8.15 Orgel- ig. 9.15 Geest, ws en water- 5 Pontifical» 12.15 „Apo- 12.55 Zonne- ïoliek nieuws. Denemarken .45 Boekbespr. espers. IKOR: ddienst. 18.00 'astorale rubr. nble en solis- ningschap van 19.45 Nieuws. :ont-Tombola". ma. 22.35 Ac- ied en Litur- euws. 23.15— ist. L'EMBEK. AVRO: 7.00 Nieuws. 8.10 9.15 Gram. 35 Waterstan- de uitkijk". Gram. 12.00 .and- en tuin- n 't spionne- Nieuws. 13.15 ,30 Metropole- om in de we. n. 14.30 Voor- Hebreeuwse uw. 16.15 Ka- Irgel en piano 17.45 Gram. 18.00 Nieuws. )5 Gram. 19.00 lammond-ork. Landbouw- 20.05 Amuse- ns-Nederlands ,50 „De geest spel. 22.30 Pi- 23.15—24.00 NCRV: 7.00 nnastiek. 7.30 r de dag. 8.00 8.10 Sportuit- k. 8.45 Gram. oor de vrouw. 10.30 Morgen- 11.30 Gram. oor boer en linbouwmede- t. 12.59 Klok- lariniersKapel. m. 14.45 Voor 15.30 Gitaar- 16.30 Strijk- leuters. 17.15 Gram. 17.45 Simons: „Uit name". 18.00 18.25 Voor de blauw. 18.30 weerberichten. Staat", cau- iiokrant. 20.00 20.45 Gram. merika", cau- 21.15 Salon- Orkest. 22.45 Nieuws en Gram. 11.45 Gram. ïoor de land- Nleuws. 13.15 4.40 Vlaamse Gram. 15.30 17.00 Nieuws. 18.00 Franse :k. 18.30 Voor 19.40 Gram. 10 Kamerork. Gram. 22.00 geispel. 22.55 E. L. J. van Boutersevan ooffWester- Schrier, z.; J. W. Kramer Iwaarden, 24 van Gouds- >r Weele, 27 j. isse, 33 j. e11 Slings, 24 j:; 1. FiliuSi 23 j. enhol, 74 j-, L. Mullié, 62 J. de Vlieger, de Regt. Jacobus, z.v. ton; Gerardus van 't Hof; Groen en M. j. en J. N. 21 j. te Goes De Nederlanders weten wat woningnood betekent en de Duitsers weten het, maar de bewoners van Elten, dat stukje door Nederland „geannexeerd" gebied achter Nijmegen, waarover wij in ons blad van de vorige week Zaterdag iets vertelden, weten het misschien het beste. De Elterberg b.v., waarop Hoog-Elten gebouwd is, heeft twee maan den lang onder het vuur der kanonnen gelegen, die de geallieerden in de omgeving van Nijmegen hadden opgesteld. Zeven weken lang hebben de bewoners in kelders geleefd en toen het vuur ophield en zij de schade konden overzien, bleek dat er vijftig woningen geheel in puin waren geschoten. Dat betekent, dat er nü 606 woningen zijn (met inbegrip van de boerderijen) voor 1048 gezinnen. Slechts 278 gezin nen wonen apart en er zijn samenwoningen van 2, 3, 4, 5, 6 en zelfs 10 en 12 gezinnen in één huis. Voor geheel Elten geldt, dat 74 pet, der bevolking samenwoont! Dat is een hard gelag! Want samenwonen is nooit een pretje, ook al kan men het nog zo goed met de medebewoners vinden. En voor de Eltenaren is het nog harder, want aan deze zijde van de grens, in Nederland, zien ze hoe met de grootst mogelijke voortvarendheid gebouwd wordt. En in Duitsland is de bouwactiviteit zo mogelijk nog groter. Maar Elten schijnt vergeten te worden We hebben hierover ons licht opgesto ken bij de landdrost, die in het pittoreske stadhuisje zetelt, dat naar onze Hollandse smaak zo'n grote bekoring heeft. Het stad huisje is ingedeeld zoals ieder Nederlands gemeentehuis. Op de deuren ziet men kar- tonnetjes met: Algemene Zaken, (verboden toegang), Sociale Zaken, Financiën, enz. En men werkt er even rustig en onver stoord, ook al is het personeel dan voor het merendeel Duits. In de kamer van de landdrost hangt het portret van Koningin en Prins naast het stadswapen van Elten: de mengeling Duits-Nederlands is ook hier zichtbaar. In die naam „landdrost" vindt men eigen lijk de verklaring van dat gebrek aan bouw activiteit in het stadje. De landdrost is geen burgemeester en Elten is geen Nederlandse gemeente. Het gebied wordt bestuurd zoals vroeger de Generaliteitslanden. Het hoort ook niet tot de provincie Gelderland. Die landdrost is de hoogste gezagsdrager. Eens per twee maanden vergadert hij met de voormalige Duitse gemeenteraad, in 1948 gekozen volgens het Engelse districtenstel sel. Zo'n vergadering is een wonderlijk iets: aan de ene zijde van de tafel wordt Neder lands gesproken, aan de andere kant Ne derlands en Duits. Slechts 24 pet. van de Eltense bevolking heeft n.l. de Nederlandse nationaliteit en daarvan is het merendeel in de loop der jaren nog verduitst! Men dient ook te realiseren: dit ge bied is wel „geannexeerd", maar het is nog geen „normaal Nederland", want de regeling is nog niet definitief. In gevolge het protocol van Parijs van 1948 is het onderwijs dan ook nog volledig Duits. Wel wordt er enkele uren per week les in Nederlands taal gegeven door een Nederlandse onderwijzer en is ook het schoolhoofd een Nederlander. En ook is er een aparte klas voor die leerlingen, die in Nederland voortgezet onderwijs willen ontvangen; dat alles rust echter geheel op vrije wil en de resultaten zijn uitstekend: in het afge lopen jaar bleef niet één leerling zitten! AFHANKELIJK Het resultaat van deze nog in ontwik keling zijnde positie is, dat Elten nog ge heel afhankelijk is voor wat de bouwacti viteit betreft van de Nederlandse regering. Elten deelt niet mee in het gemeentefonds en dus heeft men niet zelf geld: alles moet uit Den Haag komen en een lening om te bouwen moet altijd door Den Haag wor den gegarandeerd. En is het verwonderlijk, dat Den Haag nog niet teveel geld wil steken in een gebied, dat nog niet definitief Nederland is Desondanks zijn de Eltenaren best te spreken over hun inschakeling bij Ne derland, hoe groot de teleurstelling over het ontbreken van woningen ook is. Want tegenover deze nad"'—' staan vele Voordelen. Het Nederlandse bestuur Iaat hen op dit punt immers niet helemaal in de steek. De straten b.v. zijn grondig gerestaureerd en er is een nieuwe straatverlichting gekomen (toen het Ne derlands gezag er kwam waren er ne gen lichtpunten en nu zeventig). De se' ooi, werd gebouwd en ingericht naar Nederlandse maatstaven, de toren van de Abdijkerk werd gerestaureerd en ook de kerk in Laag-Elten werd met Nederlands kapitaal opgeknapt. In ons vorig artikel wezen we al op het enorme vreemdelingenbezoek dat goed geld in de laden der winkeliers en caféhouders brengt. Alle Eltenaren profiteren van de maatschappelijke verbeteringen, die het Ne derlandse bestuur heeft gebracht zoals meerdere sociale zorg en grotere rechtsze kerheid. En de in Duitsland werkende ar beiders zijn ook niet slecht af, want ze profiteren van de iets hogere lonen daar en maken bovendien nog koerswinst. Het levensmiddelenpakket is in Duitsland zeker een kwart duurder dan in de Eltense win kels. Koffie, melk en textiel b.v. zijn veel duurder en daarom wordt er in Elten enorm veel omgezet op de weekmarkt, waarheen de grensgangers bij hopen stromen. Op deze wijze komt er weer enig kapitaal binnen, dat de Eltenaren zo hard nodig hebben. Sedert de Wahrungsreform (de geldsane- ring) van 1948, toen iedere Duitser voor de 100 Mark die hij inleverde er slechts 6 terugkreeg, is kapitaal immers een heel schaars artikel. Elten was vroeger niet arm, maar sinds die tijd is de openbare kas leeg! En een ander voorde® is, dat de cri minaliteit aanzienlijk is afgenomen, wat men van de andere Duitse steden lang niet kan zeggen» Het politiegezag be rust bjj de brigade der Kon. Mare chaussee en deze mannen doen hun werk met veel succes. En wat meer zegt: zjj zjjn zeer gezien bjj de bevolking dank zij hun fair en correct optreden! NOG NIET OP PEIL Minder te spreken zijn de tuinders. Zij moeten concurreren tegen hun Nederlandse collega's en dat is wel heel veel gevraagd, want het peil der Nederlandse tuinderij staat nu eenmaal veel hoger dan het vroe gere Duitse. De laatste tijd gaat het iets heter, dank zij het voortreffelijke werk van de Landbouwvoorlichtingsdienst. die hier met veel energie aan het werk is getogen. En er was hier veel werk getuige dit ene voorbeeld: het gebruik van kunstmest was hier nog nauwelijks bekendl Ook ten opzichte van de veestapel valt er over de hele linie een grote vooruitgang te constateren. Overziet men dit alles, dan moet men constateren, dat deze miniatuur-annexatie op dit ogenblik heel wat meer voordelen heelt opgeleverd aan de Eltenaren dan aan de Nederlanders en de bewoners willen dat ook wel ronduit toegeven. Als wij in een café nog een praatje maken ten afscheid, hoort men de waarderende woorden: „Ja, we zijn er allemaal beter van geworden; men kent het Elten van een paar jaar ge leden nauwelijks meer terug!" Echter de tijd zal moeten leren o[ die waardering blijlt. Ot men deze woorden ernstig moet nemen ofdie leuzen op de muren, dat ironische: „Wollt Ihr auch Köln nicht7' De belangrijkste wegen in Elten zijn opnieuw bestraat, het aantal straatlantaarns is aanzienlijk uitge breid, de kerk is weer opgeknapt maar in de huizen wonen overal meer dere gezinnen samen. Omdat hij op oudejaarsavond bij zijn gezin wilde zijn en niet in arrest wilde blijven, bekende op oudejaarsdag 1949 de fabrieksarbeider P. Boon uit Limmen, nadat hij door de politie was aangehou den, zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstallen ten nadele van zijn mede arbeiders op de linoleumfabriek te Krom menie. Deze bekentenis betekende voor hem zijn ontslag want hij werd veroordeeld tot een boete en door de fabrieksdirectie op straat gezet. Onlangs is echter een andere arbeider op heterdaad betrapt, toen hij bezig was de kleding van zijn medearbeiders te doorzoeken. Door de politie aan de tand gevoeld, bekende hij óók schuldig te zijn aan de diefstallen waarvoor Boon was ontslagen. De directie van de fabriek heeft nu Boon weer in dienst genomen en hem, in tegenwoordigheid van zijn medearbeiders gerehabiliteerd. Getracht wordt ook het gerechtelijk vonnis te herroepen. Luitenant-ter-zee 1ste klasse Lawrence A. Kurtz, heeft te Tokio aan verslag gevers medegedeeld, dat de Amerikaanse marine in staat is in zeer korte tijd een vloot uit te rusten met geleide projec tielen. Kurtz is commandant van de marine-afdeling voor geleide projectie len, die voor het eerst in de Koreaanse oorlog dergelijke aanvallen lanceerde van het vliegkampschip „Boxer". Kurtz zette uiteen, dat de projectielen worden gelanceerd van het vliegkamp schip en dat zij daarna in de macht ko men van een „moedervliegtuig". Deze projectielen zijn uitgerust met een tele visiecamera, en de door dit apparaat uit gezonden beelden worden ontvangen zo wel in het „moedervliegtuig" als op het vliegkampschip. Als het projectiel zijn doelwit nadert, leidt de bemanning van het moedervliegtuig het recht tot het doel. Hij voegde eraan toe, dat het projectiel van verschillende stations uit bestuurd kan worden als het „moedervliegtuig" uitgeschakeld zou worden. James Magnennis te Belfast heeft zijn „Victoria Cross", de hoogste Britse mili taire onderscheiding, die hij verdiend had met zijn aandeel in het tot zinken brengen van een Japanse kruiser in de straat van Djohor, onlangs verkocht voor 75 pond sterling om kleren te kunnen kopen voor zijn drie kinderen. De koper, een handelaar uit Belfast, was van plan het aan het museum van Belfast te schenken, maar toen hfj ver nam wat het erekruis Magnennis waard was, besloot hij het hem weer cadeau te doen. M.S.A.-OVEREENKOMST MET INDONESIË VERVALT. De Amerikaanse en Indonesische re geringen hebben in beginsel besloten de in Februari j.l. namens Indonesië door de vroegere minister van Buitenlandse Zaken Subardjo ondertekende M.S.A.- overeenkomst tot wederzijdse hulpver lening, te doen vervallen. Het aantal gevallen van kinderver lamming in de Verenigde Staten bedroeg tot op dertien dezer 30.071. Wandelmarsen en fietstochten hebben bewezen, dat de lezers van het „Zeeuwsch Dagblad" zich één familie voelen, zich verbonden weten door die ene band: de christelijke krant. Die band moet ook in de winter bestendigd blijven en zo mogelijk nauwer worden aan gehaald. Naar een mogelijkheid daarvoor hebben wij gezocht en wij menen die gevonden te hebben. In tal van plaatsen zullen wij in het komende seizoen gezellige avonden beleggen tegen een matige toegangsprijs. Daar zal muziek en zang zijn, maar het hoogtepunt van de avond wordt steeds de op voering van een spel, een stuk waarin zang, muziek en declamatie elkaar zullen afwisselen en waarbij ook alle aanwezigen betrokken zullen worden. „Het lood is in de pot!" luidt de titel en het is ge schreven door de bekende leider van het Chr. Nationaal Cultureel Bureau, Jan Holland, die al zovele successen op dit gebied op zijn naam heeft staan. Als het lood in de pot is, in de loodpot van de machinezetters, die elke dag weer Uw krantenregels gieten, dan kan er van alles en nog wat uitkomen. Jan Holland heeft hier zijn fantasie laten werken: een oude Zeeuwse legende wordt er in verweven, er komt een rechtbank zitting, liedjes, gedeclameerd en gezongen en zo al meer. Het geheel wordt een spel met een sterk Zeeuwse inslag, die ongetwijfeld alle toeschouwers zal bekoren. Wedstrijdelementen, In hoeveel plaatsen wij zullen komen en in welke plaatsen? Dat is nog een open vraag en het zal van de activiteit van de mensen in die plaats zelf afhangen. Het is n.l. zo, dat het stuk opgevoerd zal moeten worden door deelnemers uit iedere plaats zelf en dat deze deelnemers, door mee te doen, automatisch zijn ingeschakeld in een wedstrijd tassen de deelnemende plaatsen. Het spel zal n.l. door een deskundige jury worden beoordeeld op verschillende onderdelen: het spel, de zang, de muziek, de aankleding van het geheel en wat dies meer zij. De plaats die naar het oordeel van de jury het best voor de dag is ge komen, ontvangt de hoofdprijs (het besteden van een bepaald geld bedrag naar eigen keuze), en wordt uitgenodigd om het nog eens te komen spelen in een van Zeelands grootste zalen. Dus,hoe meer plaatsen zich opgeven, in des te meer plaatsen komen wij. Overal waar een declamatievereniging is, waar de jon geren geregeld met elkaar in contact staan, overal waar men wil helpen de band tussen onze krant en de lezers te versterken en waar men bovendien de dorpsgenoten een prettige avond wil bezorgen, daar komen wij heen! Er zijn ongeveer acht deelnemers nodig, n.l. vier dames en vier heren. Behalve een Zeeuws costuum wordt niets van de entourage verplicht voorgeschreven: de deelnemers moeten naar hun eigen fantasie te werk gaan. Dat is het wedstrijdelement. Meer gegevens zullen wij ditmaal niet verstrekken. Als men in een plaats meent mee te kunnen doen, dan wordt men verzocht dit aan de directie van het „Zeeuwsch Dagblad" te laten weten. Liefst zo vlug mogelijk, want wie het eerst komt het eerst maalt. Wij plegen dan verder overleg over de datum en verstrekken nadere gegevens. Wie wil de eerste zijn? J i y Ingezonden Mededeling (adv.) Misken de waarde van iedere OMO-korrel niet/ (OMO-Nieuwsdienst) GOES, 20 Sept. In het algemeen gebruikt men teveel OMO. Dat is de belangrijkste conclusie van een en quête, die onlangs werd geho-den en die aan het licht bracht, dat meer dan de helft - om precies te zijn 60 pCt - van de ondervraagde huisvrouwen nog altijd de gewoonte heeft een heel pak OMO in de wasketel te storten. Dit is - wij aarzelen niet om het ronduit te zeggen - een miskenning van de bijzondere waarde welke iedere korrel van dit wonderbaarlijke was middel heeft. Dit is verspilling, dit is eenvoudig geld door de gootsteen gooien. De inhoud van pak, wel geteld 21 niet afgestreken eetlepels (genoeg voor 3 emmers sop), doet het zelfde werk, even zuinig, even ge makkelijk en met hetzelfde prachtige resultaat. Er is dan nog genoeg OMO over (n.l. J4 pak is 7 lepels) voor de fijne was en allerlei doeleinden, zoals vaat, houtwerk enz. Houdt U aan deze aanwijzingen! U zult ons dankbaar zijn, want gelijk duizenden tevreden huisvrouwen, zult U ook tot de verrassende ontdekking komen, dat andere was- en schoon maakmiddelen in èèn klap totaal over bodig zijn geworden. Tot vreugde van U zelf en van Uw gezin zult U mer ken: OMO is niet alleen het beste maar ook het zuinigste wasmiddel ter wereld. O 65. Overval mislukt. De Rotterdamse politie heeft twee schiedammers, een 25-jarige bankwer ker en diens 28-jarige collega, gearres teerd nadat een overval, die zij op een fotograaf wilden plegen, was mislukt. De Schiedammers kwamen de winkel van de 44-jarige fotograaf aan de Dordt- aelaan te Rotterdam binnen en vroegen nem een foto wmen maken. Toen de fotograaf in het atelier onder de bekende Rvarte doek kroop, schoten de mannen op hem af en begonnen hem met een gummiknuppel te bewerken. Toen het srfmoffer har£l begon te schreeuwen, snelden de twee onverlaten weg. Zij epen daarbij recht in de armen van wee rechercheurs, die toevallig langs hoefe^611 £n he' geschreeuw hadden ge- De Werkloosheidswet (III.) Naar aanleiding van het verslag van de Geref. diaconale conferentie werd ons een vraag gesteld omtrent de rechten van werklozen die niet onder de werkloosheidswet vielen. Het was n.l. voorgekomen dat deze persoïien zich regelrecht tot een diaconie hadden gewend om steun, daar zij, noch de onder steunende diaconie op de hoogte waren van de wettelijke bepalingen en rech ten voor deze categorie van personen. Aansluitend bij wat in bedoeld ver slag stond, dat zolang de steunbehoe vende geen gebruik heeft gemaakt van alle wettelijke mogelijkheden en rech ten er niet gezegd kan worden, dat iemand in nood verkeert, en pas wan neer deze kunnen zijn uitgeput, de kerk de taak heeft om barmhartigheid te bewijzen, is het wellicht nuttig te wijzen op de taak die de gemeente besturen ten aanzien der uitvoering van diverse sociale voorzieningen hebben. INGRIJPENDE VERANDERING In de werkloosheidszorg kwam een ingrijpende verandering. Met de in werkingtreding van de Werkloosheids wet op 1 Juli l.l. Voor die datum was er voor werkloze arbeiders de Overbruggings-regeling en de Sociale Bijstandsregeling. Welnu, deze beide regelingen werden ingetrokken en ver vangen door een andere regeling on der de naam van Sociale Voorziening voor Werklozen. In deze nieuwe regeling worden twee groepen onderscheiden n.l. groep A voor werkloze werknemers, die bui ten de werking van de Werkloosheids wet vallen (zoals personeel werkzaam in de huishouding; personen, die bo ven f 6.000 per jaar verdienen en be paalde groepen van grensgangers en groep B voor werkloze werknemers, die 21 weken volgens de Werkloos heidswet uitkering genoten of volgens groep A uitkering ontvingen). Uiteraard vielen onder groep A ook de werkloze werknemers die werk loos waren voor het inwerkingtreden der werkloosheidswet. GROTE VERBETERING Deze Gemeentelijke Werklozenzorg is van groot belang en betekept een grote verbetering van de voorheen werkende Overbruggingsregeling en Sociale Bijstandsregeling. Immers, de Werkloosheidswet heeft een maximum uitkeringgsduur van 2 weken. Dan is men volledig uitgetrokken. Daarna valt men thans onder de B-regeling van bovenbedoelde Sociale Voorzie ning voor Werklozen. Daarom gelden de volgende uitkeringsbedragen voor gehuwden f 27,60 (in alle gemeente klassen) vermeerderd met de werkelijke huishuur en een gezinsleden bijslag per inwonend gezinslid van f 4.02 per week. Voor werknemers die een huis bewonen, dat hun eigendom is, worden als huishuur aangemerkt de op deze woning drukkende lasten en de ge middeld te betalen noodzakelijke on derhoudskosten; een en ander mag evenwel de geschatte huurwaarde niet overschrijden. Voor kostgangers en alleenwonenden gelden andere be palingen. Verder is in deze regeling opgenomen de toekenning van brand- stoffenbijslag. Deze werd voorheen bij ministeriële circulaire vastgesteld. Thans is in de B-regeling bepaald dat gedurende 26 weken, te beginnen met de week waarin 1 November valt, aan kostwinners en alleenwonenden f 3.60 en aan kostgangers f 1.80 per week brandstoffenbijslag wordt gegeven. DE GEMEENTE ALS WERKGEEFSTER In hetzelfde nummer van de Staats courant van 8 Juli 1.1. waarin boven bedoelde beschikking werd gegeven, is ook de gewijzigde werkvoorzienings regeling voor handarbeiders gegeven. Hier krijgt de Gemeente een taak als werkgeefster. De doelstelling van deze regeling is om de werkloze handar beiders in het arbeidsproces te bren gen door middel van voor hen ge- eigende werkobjecten en hun arbeids geschiktheid te vergroten, in stand te^ houden of te herstellen. De bedoeling van deze regeling is, dat niet alle werkloze handarbeiders, automatisch naas de D.U.W. objecten^ worden verwezen, en toch zeker niet als de geschiktheid voor het verrichten van grondwerk niet aanwezig is. Bij de invoering dezer regeling schreef de staatssecretaris, Mr Dr A. A. van Rhijn aan de gemeentebestu ren: Tenslotte moge ik het vertrouwen uitspreken, dat het reeds bestaande inzicht van de Gemeentebesturen in de betekenis van deze werkvoorziening zal leiden tot een steeds intensievere medewerking aan en activering van bedoelde voorziening. Op de maat schappelijke betekenis, zowel voor in dividu als gemeenschap, van het VER RICHTEN VAN NUTTIGE ARBEID kan niet genoeg de klemtoon worden gelegd. Het maatschappelijk leed en de gevolgen van gedwongen niets doen door persoonlijke of buiten-per soonlijke oorzaken zijn dermate diep en ernstig, dat ik nigt aarzel Uw col lege op te wekken met grote en blij vende intensiviteit deze werkvoorzie ning te bevorderen. (Ingezonden Mededeling advert.) zeggenVoor de handen niets beter dan HAMEA-GELEL Trumans perssecretaris, Joseph Short, is Donderdagavond plotseling te zijnen huize overleden. Hy was 48 jaar. -» Mpr1ertoi: 'qdv). STUDEER TECHNIEK THUIS vraag prospectus aan PBNA.ARNHEM VELPERBUITENSINGEl 563 Duitser gaat schat van Mussolini zoeken. De 34-jarige Duitser Gustav Nagel ia van plan te trachten de schat van Mus solini te bergen, die Duitse soldaten vol- gens hem in het Comomeer in Noord- Italië hebben laten zinken. Nagel, een voormalig onderofficier bij de Duits» luchtmacht, verklaarde aanwezig te zijn geweest, toen soldaten op hevel van Mussolini kisten met goud en juwelen van de wal af in het water wierpen. De Noordoostpoldercommissie voor algemene belangen heeft zich unaniem verenigd met het voorstel van de landdrost om adviserende wethouders te benoemen, die hem in het autono me bestuur van de polder zullen bij staan. Het werd echter wenselijk ge oordeeld om in plaats van twee, zo als de landdrost had voorgesteld, dria van deze functionarissen te benoemen. De landdrost stemde hiermee in en het resultaat van de besprekingen was, dat drie candidaten voor benoeming werden voorgedragen, te weten me vrouw dra J. Jonker-Smid (P. v. d. A.), J. W. M. van de Noort (K.V.P.) en W. G. de Feyter (A.R.). De land drost deelde mede, dat in de volgen de vergadering overleg zal worden gepleegd over de gemeentelijke indeling van de Noordoostpolder. Vliegtuigen van de Britse en de Ame rikaanse luchtmacht hebben Vrijdag ihet zoeken naar een Indische Dakota, die sedert Dinsdag j.l. tussen Aden en Djedda wordt vermist, voortgezet. (Van onze correspondent Alfred van Sprang). CAIRO, September 1952 pe Nederlandse avonturierster Magdalena van der Loo (die zich in het begin van het jaar voor een nicht van Koningin Juliana uitgegeven heeft om tenslotte als een morfiniste bij de politie terecht te bo men) doet opnieuw van zich spreken in de societykringen van de Egyptische hoofdstad. Zij geeft zich nu uit als dokter Pandora van der Loo, dochter van een Nederlands diplomaat. In die vermomming heeft ze nieuwe relaties we ten te kweken, die haar illuster verleden niet kennen en haar fantastische verhalen geloven. In grootse stijl heeft ze kortgeleden een feest gegeven aan boord van het luxueuze in de Nijl gelegen hotelschip „Arabia". Tijdens dat feest is ze (waarschijnlijk van de gedachte aan de rekening, die ze niet zou kunnen betalen) flauw gevallen. Eén van de gasten (een gegoede Egyp tische dame) heeft haar medelijdend in huis opgenomen. Zij was spoedig weer her steld en heeft haar dankbaarheid getoond door de gastvrouw tijdens een ziektegeval te „behandelen". Toen deze haar ten slotte liet merken, dat zij niet de rest van haar leven bij haar kon logeren, heeft „dokter Pandora" laten doorschemeren, dat zij bin nenkort door de regering naar de Soedan zou worden uitgezonden om er medisch werk te gaan verrichten. Nadat het Nederlandse Gezantschap in Cairo haar destijds uit de handen van de Egyptische politie verlost heeft en in een pension heeft ondergebracht, heeft mea geen verder contact met deze oplichtster gehad. Men weet slechts, dat haar schulden op geheimzinnige wijze betaald zijn en dat zij spoedig het pension moest verlaten om dat de andere gasten bezwaar maakte» te gen de frequente bezoeken van mannen van twijfelachtig allooi. Het wordt nu echter werkelijk tijd, dat de Nederlandse autoriteiten een einde maken aan de praktijken van deze internationale bedriegster, die onder an dere met het Duitse Rode Kruis aan het Oostfront geweest is en in Milaan een schuld van meer dan duizend gulden heeft voor onbetaalde hotel- en zieken huisrekeningen. Dergelijke landgenoten doen de Nederlandse naam grote scha de in een tijd, dat anderen met veel moeite aanzien en vertrouwen trachten te kweken. '"tri K' t vr'i I

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3