IN DE LIBANON VOLGT MEN EGYPTE'S VOORBEELD Restauratie van kerk te Tholen maakt goede voortgang Een Rijn- of Elbe-linie 7 Spionnenkoorts in Nederlands legerkamp* Delegatie der volkskamer wil spreken over Duitse eenheid teding PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De mens van morgen Een tweede Naguib in 't Midden-Oosten Het land leed al lang onder ongelofelijke misstanden Fabriek te Groningen door brand verwoest „Ik heb nog nooit een Rus met zo'n grote snor gezien." Baron v. d. Feltz weer in de Tweede Kamer Gesprek met een architect Gevonden mummies zullen weer aan het verleden worden teruggegeven ■■I Theo v. d. Pas gaf Chopin- avond te Middelburg glna 4 mteerde Sta id zal op ctober 1952, Middelburg, 13, worden steed: ener verbete rt bij de ge- irland en Nis- erhoud zijnd# zijtak naar de enpolder-Ove- ld ged. en 21f ertiair wegen- ongeveer 1023 t van tenmin- vóór de dag ing ter lezing de Griffie te )am 6, en bij genieur-Direc- loofdingenieur in le Water- cheidenlijk te Condense kaal Oostsingel 92, :hnisch hoofd- die dienst te :kt 18. gelijk tijdstip, lorraad strekt, le Griffie ver- r ƒ4. er plaatse vol- n inlichtingen insdag 8 Octo- ter inzage bij nieur en in af- de Technisch lar voornoemd. 16 Sept. 1952. Uitgave Stichting „Zeeuwsch" Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Lammen.'traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2280 ZATERDAG 20 SEPT. 1952 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord HoofdredacteurJ. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.24 u., onder 18.42 u. Maan op 9.00 u., onder 18.49 u. Hoogwater Zondag 21 September: Vlisingen: 3.01 u. 2.10 m., 15.08 u. 2.07 m. Terneuzen: 3.25 u. 2.26 m., 15.36 u. 2.21 m. Wemeldinge: 4.48 u. 1.81 m., 17.01 u. 1.68 m. Zierikzee: 4.39 u. 1.54 m., 16.45 u. 1.42 m. III. Andere methode. IN GEREFORMEERDE KRING hoort men op gezette tijden de klacht uiten, dat onze vaderen moeite noch kosten gespaard hebben om een eigen universiteit op te bouwen en dat men ook heden ten dage nog financieel krachtig bijdraagt maar dat men er zo weinig resultaten van ziet in die zin, dat deze instelling de principiële voorvechters aflevert voor allerlei le vensterrein. Naar ons gevoelen is die klacht wel wat overdreven want de namen van vele voormannen bewijzen het tegendeel. Die klacht is slechts in haar algemeenheid juist, nl. dat de in tellectueel zich gewoonlijk minder met het christelijke organisatieleven inlaat dan de „gewone man". De meeste in tellectuelen leven meer in een isole ment; hun werk (dikwijls belangrijk werk) en hun eigen levenskring ne men hen dusdanig in beslag dat zij het deelnemen aan allerlei werk schuwen, laat staan dat zij er een vooraanstaan de plaats in bekleden. Soms wordt dat voor een „zich te hoog voelen" aan gezien, maar dit lijkt ons in de meeste gevallen onjuist. Men dient het meer zo te verklaren, dat zij leven in een andere sfeer, die moeilijk aansluiting vindt bij die van allerlei min of meer populaire vergaderingen (waarbij men vooral niet moet denken, dat wij met dat populair iets kwaads bedoelen!) Dit gegeven verwerkend in de pro bleemstelling die wjj in onze vorige artikelen aansneden, moet men consta teren dat ook de min of meer intellec tuele jeugd de jeugdverenigingen Schuwt. Dat- is niet van vandaag of gisteren: het is al tien, twintig, dertig jaren zo dat de jongeren die de H.B.S. of het gymnasium bezoeken, slechts zeiden lid waren van een jeugdvereni ging. Men had er in de eerste plaats weinig tijd voor en bovendien weinig lust om zich ook nog eens in de „vak ken" te verdiepen, die in zo'n vereni ging aan de orde kwamen; men kent waarschijnlijk het lijstje nog wel: ge loofsbelijdenis, maatschappelijke on derwerpen (we hebben eens een refe raat geleverd over het „mercantilisme van de 18de eeuw" het kan trou wens ook een andere eeuw geweest zijn!), politieke beginselprogramma's, enz., enz. Het was er niet minder een school dan de school die zij overdag bezochten en er werd ook behoorlijk huiswerk gevraagd! IJ IEROVER kan men kort praten en lang praten, men kan deze jeugd slapheid verwijten en gebrek aan be langstelling voor het geestelijke men verandert er het verschijnsel niet mee en naarmate meer jongeren moei lijk onderwijs gaan volgen, zal dit ver- Schijnsel zich nog uitbreiden. Men bindt de jeugd met deze methoden niet meer! Wat dan? Moet men dit alles dan maar op zijn beloop laten en de jeugd verenigingen dan maar zo'n beetje be schouwen als de avondschool voor de niet-lerende jeugd? Dat nooit! Giste ren wezen we er op, dat het wegvallen der jeugdverenigingen dat wat nog van het christelijk stempel op ons volksleven is overgebleven, zal uitwis sen en daarom moet dit veranderen! Vraag nu niet van ons, dat wij een nieuwe methode, kant en klaar uitge werkt, aan de hand zullen doen. Wat wij kunen is aan de hand van de in onze artikelen gemaakte analyses sug gesties doen. Waarmee we hopen dat zij die verantwoordelijk zijn er hun voordeel mee willen doen. Systematisch ingedeeld komen we dan tot het volgende: a. Het aantal jongeren dat scholen en avondcursusen bezoekt wordt steeds groter, omdat het maatschappelijk leven steeds meer eisen stelt. Die eisen te laten vallen is een onmoge lijkheid want men kan de tijd niet terugzetten. Daarom zal de school meer dan vroeger bij de principiële vorming moeten worden ingescha keld. Ter toelichting diene dit: er is een streven merkbaar in onderwijskringen om de school meer op het practische leven in te stellen. Het rapport over de onderwijsvernieuwing sprak over uren, «i v°l§ens eeP rooster zijn inge deeld, maar waarin de leerkrachten naar eigen verkiezing stof kunnen kip- zen. Op de ene school zal men mis schien muziek willen gaan beoefenen, op de andere zal men in die uren een schaakcompetitie op touw zeten (zeer bevorderlijk voor het logisch denken) en op een derde zal men culturele mms willen aantrekken. Verdient het geen overweging op onze christelijke scholen jeugdclubs te vor men, die zich met de principiële le vensvragen bezighouden? Hoe men die clubs moet noemen en of ze zich bij een of andere bond moeten aansluiten is minder belangrijk hoofdzaak is nat men gaat beseffen wat de Bijbel at Sewone leven te zeggen b. De mentaliteit van de jeugd is in die zin veranderd, dat men niet meer bereid is alles maar voor zoe te koek aan te nemen, wat ouderen hun voorzetten, hetzij door rede voeringen, hetzij door leidraden. Men wil zelf onderzoeken on men wil met andersdenkenden in con tact komen. Men wil worstelend tot de waarheid komen. Daarom ver dient het wellicht aanbeveling om naast de gewone jeugdverenigingen „debating clubs" in het leven te roepen, kringen van jongeren van allerlei aard en van allerlei denk wijze, waar de dagelijkse proble men besproken worden. Ook hier een kleine toelichting. Zo nu en dan leest men van jeugdge- eenteraden, jeugdparlementen en 'fs meer zij. Deze methode van lm htenwisseling blijkt overal een ™cï ?ucces,te ziJn- Hetzelfde kan men "s a eren blJ het werk van volksho gescholen en ook, zij het dat men daar minder verschillende groepen aantrekt, tijdens jeugdweekends in diverse te- P1.t,werk zal veel en veel meer van de leiders eisen, dan tot dusverre (Van onfe correspondent Alfred van Sprang) BEIROET (Libanon) September 1952 De nachtportier van het deftige Semiramis Hotel in Cairo buigt zich vertrouwelijk over de balie van zijn loge. „De politie is vannacht weer geweest Hij fluistert alsof hij zich ervoor geneert, dat dergelijke banale dingen in het hotel gebeuren. „Wie hebben ze nu gearresteerd „Twee leiders van de Wafd Het zijn voorvallen waarover men zich langzamerhand in Cairo niet meer druk maakt. Men is er min of meer aan gewend om in de kranten te lezen, dat er weer een van de eens machtige en onaantastbare figuren uit het openbare leven aangehouden is. En vele Egyptenaren vrezen in stilte, dat op een kwade nacht de mannen van de wet ook bij hen zullen aankloppen om verantwoording voor het een of ander te eisen. En de kans daarop stijgt naarmate het verhoor vordert van degenen, die zich in hechtenis bevinden. De portier haalt het register van ver trekkende gasten te voorschijn. „Waar gaat u heen „Beiroet „Met Air Liban. „Nee, Misrair Cairo slaapt nog als de taxi in snelle vaart door de verlaten straten raast. Maar voor het kantoor van de Egypti sche luchtvaartmaatschappij Misrair staan de krantenjongens al met de ochtendbladen. „Mister, Egyptian Gazette..7" „Progrès, m'sieur. „Journal d'Egypte. Het maakt weinig uit welke krant men koopt. Op de voorpagina van alle bladen prijkt in deze dagen de ver trouwde kop van generaal Naguib met de pet diep in de ogen. En zijn naam staat in vette letters bijgedrukt. Alles wat hij doet en zegt is nog steeds nieuws. En het publiek kan er niet ge noeg van krijgen. „Beiroet, sir....?" „Ja...." „De bus staat klaar". Nationale held De man van Misrair controleert de passagierslijst. Een sheik uit Saudi- Arabië met een paar volgelingen. Drie man van een Egyptische band met hun instrumenten. Een Franse pater in een warm, zwart pak. Een chique Egyp tisch echtpaar. En wat andere Arabie ren. De bus vertrekt als er ergens een klok slaat. In het park op het Ibrahim Pashaplein staan militairen aangetre den voor het ochtendappèl. Waar eens het historische Shepheard's Hotel was torent nu een hoge schutting met kleu rige reclames er op. Onwillekeurig zoeken mijn ogen naar de plaats van waar Ik op die zwarte Zaterdag de woedende menigte brandstichters zag naderen. Er is echter niets meer van het hele gebouw over. De laatste brok ken muur zijn omgehaald en het puin is verwijderd. Een kale vlakte strekt zich uit. In de krant staat toevallig een groot stuk over de man, die er van Vrijdagavond is in een defensiedebc', van de commissie van algemene zaken van de Raad van Europa van Deense, Nederlandse en West-Duitse zijde de vrees geuit, dat Europa ingeval van een Russische aanval verdedigd zal worden aan de Rijn en niet aan de Elbe. Parlementsleden uit deze drie landen stelden voor de raadgevende vergadering een resolutie voor te leg gen, die er op aandringt, dat de strategi sche plannen van de NAVO rekening moeten houden met de verdediging van het gebied van alle landen van het Atlantisch verdrag. Alle landen, die de noodzakelijke op offeringen aanvaarden, aldus deze re solutie, hebben evenveel recht op ver dediging van hun grondgebied. De resolutie verzoekt voorts het comité van ministers van Buitenlandse Zaken er naar te streven, dat dit beginsel in de besluiten van de NAVO, zowel op politiek als militair gebied, tot uiting komt. het geval is geweest, maar zij dienen te beseffen, dat de jeugd zich nu een maal meer ontwikkelt in intellectuele zin en dat zij „bij" moeten blijven. Het voordeel van een maandelijkse de batingclub kan zijn, dat velen die daar komen ook aan het gewone jeugdwerk mee willen doen om daar de nodige scholing te krijgen voor het debat. c. De intellectuele jeugd groeit steeds verder van de arbeidersjeugd af en het resultaat hiervan ziet men op allerlei levensterrein. Daarom zal het de taak van het jeugdwerk zijn deze groepen nader tot elkaar te brengen. Ook hiertoe kan de deba tingclub een uitstekend middel zijn, terwijl men verder door het organi seren van weekends deze contacten moet trachten te leggen. 7 OALS GEZEGD, dit zijn slechts suggesties, die om nadere uitwer king vragen. Misschien zijn ze niet he lemaal of zelfs helemaal niet te ver wezenlijken. Maar een oplossing moet gevonden worden. De jeugd van heden is de generatie van morgen en ook op deze generatie zal de taak rusten Gods naam uit te dragen in de wereld en dienstbaar te zijn in kerk, staat en maatschappij'. Tot eer van God en tot heil van de wereld. En daartoe moet de generatie van heden hen brengen. Anders hebben wij onze plicht ver zaakt! beschuldigd is de onlusten in Januari georganiseerd en geleid te hebben. Hij tracht zich nu ineens als een soort na tionale held op te werpen met het ar gument, dat hij zich eerder dan iemand anders tegen de corruptie van het oude regiem heeft durven verzetten en eigenlijk de stoot tot de grote omwen teling gegeven heeft. Maar zover is men nog niet. De politie staat ook nog steeds met de geweren aan de voet op de hoeken van straten. Militaire pa trouilles blijven regelmatig door de stad circuleren. En voor het Algemeen Hoofdkwartier (waar generaal Naguib weinig meer komt nu hij minister-pre sident is) wachten altijd nog twee dreigende tanks. Naar Beiroet. Beiroet is niet ver. Na anderhalf uur vliegen landen we op het vliegveld aan de zee. De forma liteiten nemen weinig tijd in beslag. Enige dagen geleden was een staking uitgebroken tegq,n de politieke comip tie in het land. Alle winkels waren gesloten. Het leek alsof het Zondag was. De ijzeren rolluiken waren omlaag en de winke liers zaten ergens voor trictac te spe len. Slechts de apotheken en de eet- gelegenheden waren open. Andere uit- Een zware brand heeft gisteren de oliefabrleken van de N.V. P. R. Roelf- sema te Hoogkerk by Groningen ver woest. De brand begon op de vierde verdie ping van het fabriekscomplex, waar de z.g.n. schilferafdeling was gevestigd Het vuur concentreerde zich in een liftkoker en stortte zich toen naar bui ten, waardoor het hele fabriekcomplex met zijn zeer brandbare inhoud een vlammenzee werd. Roelfsema's Oliefabrieken vervaerdi- gen olie uit lijnzaad en z.g.n. schilfers, een oliehoudend veevoederproduct. Nadat een uur lang 16 stralen op het vuur gericht waren geweest is men er in geslaagd de brand te bedwingen. De olietank aan de aangrenzende graan silo liepen toen geen gevaar meer. Honderdduizenden balen schilfers, zijn verloren gegaan. De Groninger brand weer heeft met twee motorspuiten en de mistbluswagen en tenslotte met een waterkanon duizenden liters water per minuut in de enorme vuurzee gewor pen. Over de oorzaak van de brand, is niets bekend. De directeur van de fa briek was uitstedig. zonderingen waren er niet. Het was een opvallende demonstratie van eensgezindheid. De regering had wel beloofd dat alle schade vergoed zou worden aan degenen, die lmn zaken openden en door stakers aangevallen werden. De belofte vond echter geen weerklank. De stad was dood en ook in de haven lag het werk stil. Politie stond op de hoeken van de straten en trucks met gewapende militairen pa trouilleerden. Het leek wel Cairo. Er was veel publiek op de been, spe ciaal in de Arabische wijken. Er heers te een ietwat gespannen sfeer ook al hadden er geen demonstraties en be togingen plaats. Op een gegeven ogen blik brachten opgeschoten jongens een tram tot stilstand. De passagiers moes ten uitstappen en met stokken en ste nen Sloegen ze de ruiten stuk. Zo was het ook in Cairo begonnen. Het bleef gelukkig bij dit ene incident. Er was echter heel weinig nodig om het vuur tot ontbranding te brengen Het volk was aan het einde van zijn geduld. De corruptie nam in Libanon (Voor vervolg zie pag. 7). DRIE RUSSISCHE VETO'S. De Sowjet-Unie heeft Vrijdag in de Veiligheidsraad haar veto uitgespro ken tegen de lidmaatschapsaanvragen van de Indochinese staten Laos, Cam bodja en Vietnam. Het aantal Sowjet veto's steeg daarmee tot 56. De Sowjet-afgevaardigde Jacob Ma- iik noemde deze landen marionetten van Frankrijk. Hij drong daarentegen aan op toelating van de communisti sche regering van Vietnam, de Viet- minh. Dit voorstel werd met alleen Rusland vóór verworpen. K.L.M.-LUCHTNET IN NIEUW GUINEA Sedert 1 September j.l. heeft de K.L.M. het interne luchtnet op Nieuw Guinea, dat voor kort in charter voor het gou vernement werd gevlogen, in eigen ex ploitatie genomen. Het gehele luchtnet heeft een lengte van ongeveer 25.00 km. Een hevige typhoon heeft op het eiland Wake, in de Stille Zuidzee, alle huizen vernield, en bijna het gehele eiland onder water gezet. Persoonlijke ongelukken gebeurden niet, omdat de bevolking was gewaarschuwd, en een toevlucht had gezocht in de oude Japanse bunkers uit de oorlog. Alle be woners van het eiland, zuilen per vliegtuig naar elders worden geëvacueerd. Het eiland had 'n inwonertal van 600 a 700. Radiografisch overgebrachte foto. Ongewenste gasten bij Hold Fast" SPIONNENKOORTS heerst in het Nederlandse legerkamp nu in het 5000 vier- kante kilometer grote gebied waarin zich de legeroefening „Hold fast* afspeelt, enkele malen Russische officieren zijn gesignaleerd. j De verschijning van deze Russen, die naar men aanneemt behoren tot do Russische militaire missie in West-Duitsland, kwam niet onverwaoht. Reeds hu vroegere geallieerde oefeningen in West-Duitsland hadden de Russen van bun belangstelling blijk gegeven. Aangezien zij echter niet waren uitgenodigd om de oefening b(j te wonen, werden zij steeds als ongenode gasten behandeld. da OOSTDUIT SE COMMUNISTEN IN BONN De voorstellen vormen geen oplossing van het probleem In de West-Duitse hoofdstad Bonn is gisteren een delegatie uit Oost-Duits- land aangekomen. De delegatie bestaat uit een vijftal leden van de zgn. volkskamer. Aan het hoofd staat de vice-premier Otto Nuschke. De delegatie wil spreken over de hereniging van Duitsland, doch in het Westen voelt men niets voor de communistische denkbeelden over dit probleem. Enkele leden van de West-Duitse Bondsdag hebben een onderhoud met de delegatie ge had en daaruit is reeds duidelijk gebleken, dat de communisten onverrichter- zake weer achter het ijzeren gordijn zullen verdwijnen. In een toespraak voor een aantal studenten heeft Nuschke de gelegen heid aangegrepen om iets van de voor stellen van de delegatie te vertellen. Hij zei, dat drie commissies van de Grote Vier gelijktijdig zich zullen moe ten bezig houden met de volgende vraagstukken: 1. een Duits vredesver drag; 2. de Duitse eenheid en 3. ver kiezingen in geheel Duitsland. Hij be schouwde dit als een weg om uit de impasse van het zoeken naar een op lossing van deze kwestie te komen. Een der delegatieleden had tevoren tegenover een jonge Duitse verklaard, dat de hereniging van Duitsland kon plaats vinden, doch uiteraard onder het eigen (communistisch) regiem, dat het enig goede is. De commissie mag twee dagen in Bonn blijven. De Egyptische regering heeft aan Engeland verzocht het embargo op de leverantie van wapens aan Egypte op te heffen. Naar wij vernemen heeft mr W. F. E. baron v. d. Feltz zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer aanvaard. Daarmee is dus toch nog een Zeeuw in de Tweede Kamer gekomen, ondanks het feit, dat het er bedenkelijk heeft uitgezien. Daar de Kamer niet wordt uitge breid was de kans groot, dat Zeeland geen enkele vertegenwoordiger meer in de Kamer zou hebben. Baron v. d. Feltz, die Kamerlid is voor de C.H. keert terug in de Kamer, omdatmr H. Mulderije, die benoemd was in de vac. van ir. C. Staf, de mi nister van Oorlog en Marine, heeft be dankt. De heer v. d. Feltz is sinds 4 Juni 1946 lid van de Tweede Kamer. H(j werd onlangs 70 jaar. Men is in Leiden nog steeds bezig met het onderzoek van de mummies, die men gevonden heeft bij de restauratiewerkzaamheden van de Ned. Herv. Kerk te Tholen. Men heeft namelijk niet kunnen verklaren, hoe het komt, dat deze stoffelijke overschotten zo in tact zijn gebleven. De architect, de heer H. van der Kloot Meijburg, vond de mummies toen de vloer van de zuiderzijbeuk werd opengebroken. Ze waren geborgen in een tiental eiken houten kisten, die ingemetseld waren in een stenen kast van twee meter hoogte. De kisten waren van eikenhout en van ongeveer dezelfde vorm. De onderste bleken bezweken te zijn on der het gewicht van de bovenste. In een der kisten vond men het stoffelijk overschot van een kind, waarbij men verdroogde bloemen en de kleding nog duidelijk kon onderscheiden. Van en kele van de mummies zijn de namen bekend, doch het staat vast, dat zij niet tot de notabelen hebben behoord. Waarom men hen op bovengenoemde wijze heeft begraven is evenmin be kend. Er is nu een kelder gebouwd waarin de lijken zullen worden her begraven. Deze kelder zal niet toe gankelijk voor het publiek zijn. BELANGRIJK MONUMENT. De kerk in Tholen, zo vertelde de heer Meijburg, die in de loop van zijn carrière reeds vele kerken heeft ge restaureerd, behoort tot de belangrijk ste monumenten in ons land. Zij representeert de midden-Gotische stijl en was oorspronkelijk bestemd voor de Rooms-Katholieke eredienst De voorbereiding voor de restauratie heeft jaren geduurd. In 1928 begrootte de heer Meijburg de restauratie van de toren op f 90.000 en die van de kerk zelf op f 400.500. Er waren echter geen middelen en dus moest de restauratie worden uit gesteld. Langzamerhand begon de situatie echter gevaarlijk te worden. Een lucht boog van een steunbeer stond op in storten en het gewelf begon te scheuren. De bovenste steunberen van de toren weken zó af, dat zy met staaldraden aan elkaar moesten worden gebonden. Niemand mocht meer onder de toren lopen. In October 1946 was het geld bijeen en kon men met het herstel beginnen. De gelden werden gefourneerd door het Rijk, de provincie, de kerkvoogdij en het gemeentebestuur. De prijzen waren intussen sterk gestegen; de torenbouw kostte nu f 2231.50O en de restauratie van de kerk niet minder dan f 847.500. De toren is in April 1950 gereed geko men en nu wordt voornamelijk ge werkt aan het dwarsschip. Wat het herstel van het koor zal vergen is nog niet bekend. WERK VAN KELDERMAN? Men vermoedt, dat de Vlaamse bouw meester Kelderman, die ook het stad huis in Middelburg en de Grote Kerk te Alkmaar op zijn naam heeft staan, bij deze bouw betrokken is geweest. In de loop der tijden is het kerkgebouw zeer verzwakt, daar het op een veen laag is gebouwd. Dit was niet het geval met de toren, die op zand staat. Tijdens de restauratiewerkzaamheden is druk gegraven in het kerkgebouw om de fun damenten te onderzoeken. Daarbij stiet men op de fundamenten van een oudere kerk, die kleiner is geweest dan de tegenwoordige en los van de toren stond. Onder toezicht wordt een nader onderzoek ingesteld naar deze verdwe nen kerk. Dit onderzoek is nog niet afgelopen, omdat men het koor nog niet onder handen heeft genomen. Het koor blijkt in later dagen verlaagd te zijn waarbij de kooromgang waarschijnlijk is ge sloopt. Zo wordt druk gewerkt aan het her stel van Tholens' bedehuis. In het schip en de zijbeuk, die inmiddels gerestau reerd zijn, wordt weer kerk gehouden. Bij dit herstel heeft men het is sprekend voor deze tijd het gebouw voorzien van een moderne brandinstal- latie Deze behandeling, die reeds voor oefening „Hold fast'* was omschreven In een geheime instructie, voorzag in een hoffelijke maar onverbiddelijke uitwij zing van de Russen uit het oefengebied. Dat heeft de Nederlandse militaire poli tie dan ook gedaan. Dit alles, gecombi neerd met het optreden van „Groen- landse saboteurs" achter de linies van Blauwland, doet het oefengebied op het ogenblik gonzen van geruchten. Als er maar iets lijkt op sabotage, dan is de eerste roep: „Dat hebben de Russen ge daan". Het is vanzelfsprekend onaanne melijk, dat Russische officieren de Groenlandse saboteurs een handje zou den helpen bij het plegen van sabotage daden, maar toch heeft hun optreden tot gevolg, dat de spionnage en beveiligings oefening, die in „Hold fast" verwerkt ia, aanmerkelijk aan spanning heeft gewon nen. Vooral onze landgenoten nemen de veiligheidsvoorschriften zeer streng in acht. Sinds het gerucht ging dat de Rus sische officieren na hun ultwyzing als journalisten vermomd in het oefengebied zouden zyn teruggekeerd, staan onze soldaten zeer wantrouwig tegenover buitenlandse persvertegenwoordigers. „lic heb nog nooit een foto gezien van een Rus met zo'n snorwas het commentaar van de Nederlandse schildwacht. Deze spionnenkoorts heeft de Belgen het minst geïnfecteerd Iedereen en vooral de Nederlandse journalisten werden door hen vriende lijk ontvangen en zij beantwoorden alle vragen zonder zelfs naar een legiti matie te vragen. De Engelsen en met name degenen die bij de R.AF. dienen zijn voorzichtiger. Zij verlangen thans naast de perskaart voor de oefening overlegging van het paspoort. Zelfs Nederlandse officieren moeten zich aan deze controle onder werpen. De leiding van de oefening is de Russen zeer dankbaar, dat het be langrijke onderdeel beveiliging thans zo goed verloopt Zij, die klassieke pianomuziek weten te waarderen, hebben gisteravond in de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg buitengewoon kunnen genieten. Theo v. d. Pas heeft daar weer be wezen, dat hij tot de hoogste klasse van de Nederlandse pianisten behoort. Het Chopin-programma, dat hij bood stelde hem in staat zijn virtuositeit en fantasie van reproducerend kunstenaar volkomen uit te leven. Hier leefde weer Chopin. De prach tige vaak speelse melodiek, altijd weer doortrokken van een wonderlijke wee moed, die de muziek van de jong ge storven Pools-Franse componist zo kenmerken, werd door v. d. Pas mees terlijk weergegeven. Of men nu de 24 Préludes hoorde, of de prachtige be kende Ballade in F, (men hoort hier werkelijk een verhaal vertellen!) of de wondermooie tere Berceuse in B, of de brillante Etudes in Der, cis en a; hier hoorde men Chopin, waarachter de meester zichzelf a.h.w. weghield, en geen persoonlijke visie naar voren bracht. Waren de geweldige dynami sche effecten ons somtijds iets te na drukkelijk, dit neemt niet weg, dat men soms een orkestraal geluid uit de vleugel meende te horen (Prélude in Der), soms zelfs een orgel hoorde be naderen (Prélude in c klein). Men weet, dat de romantiek tegenwoordig zwaar in discrediet is. Een avond als deze echter, gevuld met romantische muziek voor een bij uitstek romantisch instrument, kan echter toch nog aan doen als een oase in onze nuchtere za kelijke wereld. de B. DE BILT ZEGT: Opklaringen. Wisselend bewolkt met enkele buien. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering ia temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1