Communisten uit Tweede Kamer-commissie voor de industrie gezet Fokveedag te Middelburg een groot succes Hajuto: 22.501 bezoekers Kerk der Geref* Gemeente te Biezelinge in gebruik genomen /SNIPPER NIEUWS1 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De mens van morgen Een bittere pil voor Gortzak c.s. Industriëlen weigerden inlichtingen commissie met communisten aan Ned. straaljager in België neergestort Leger neemt de macht over in Libanon Waterleidingmaatschappijen behoeven belangrijke investeringen Spoorwegongeluk eist acht doden A Rectoraatsoverdracht te Apeldoorn. -7 Uitgave Stichting „EeeuwscH Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 24S8, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vllsslngen: Lammens traat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2279 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 19 SEPT. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz. Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel Tholen; R. Zuioema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.22 u., onder 18.45 u. Maan op 7.45 u., onder 18.37 u. Hoogwater Zaterdag 20 Sept.: Vlissingen: 2.34 u. 2.03 m., 14.38 u. 2.00 m. Terneuzen: 2.59 u. 2.19 m., 15.05 u. 2.16 m. Wemeldinge: 4.18 u. 1.77 m., 16.30 u. 1.63 m. Zierikzee: 4.09 u. 1.52 m., 16.13 U. 1.36 m. II. Andere mentaliteit. A NDERE TIJDEN brengen andere omstandigheden en andere men taliteit" zo schreven wy in ons ar tikel van Zaterdag j.l. en wij trachtten toen een korte analyse te geven van die veranderde omstandigheden. „Er is wel interesse voor de levensvragen zo stelden wij het maar de jeugd van heden heeft minder tyd en ook minder energie om zich in deze toch inspanning eisende materie te verdie pen". De vraag die thans gesteld moet worden, is deze: „Is dat erg?" En ons antwoord luidt: „Ja, dat is erg, heel erg zelfs!" Men begrype ons goed: we hebben er geen enkel bezwaar tegen dat de jeugd het sportveld opzoekt, Herhaaldelijk hebben we van het te gendeel doen blijken. En we hebben er ook geen enkel bezwaar tegen, dat de jeugd gepaste ontspanning zoekt (waarbij we ditmaal in het midden zullen laten wat men onder dat „ge past" dient te verstaan!). Maar we vinden het erg, wanneer dit hoofdzaak gaat worden, wanneer dit alles gesteld wordt boven de geestelijke vragen de levensvragen, de vragen van Gods be doeling met ons leven en de vragen hoe wij met ons leven en in ons leven God kunnen dienen. En niet alleen erg het is onze vaste overtuiging, dat dusdoende het christelijk stempel, dat door Gods goedheid nog altyd op onze samenleving gedrukt staat, lang zaam maar zeker wordt uitgewist. Dat dusdoende de God van hemel en aarde in Zijn eer wordt aangerand. Dit alles is spelen met het vuur van Gods hei lige toorn! TS HET DAN INDERDAAD ZO, dat f sport en spel en ontspanning hoofd zaak gaan worden en dat men de gees telijke vragen als byzaken gaat be zien; goed om in het catechisatieuur behandeld te worden en goed om eens in een ernstig ogenblik openhartig over te spreken? Helaas, we moeten constateren, dat bij velen inderdaad die mentaliteit aanwezig is. Nu mag men die velen niet allen over één kam scheren: er is een groep die zich die mentaliteit bewust is maar er zijn er veel meer die eigenlijk on bewust die kant uit gaan. De bewus- ten, dat zijn de jongeren die menen, dat godsdienst een zaak is tussen God en de enkeling: als men in het eigen hart maar het gevoel heeft, dat men recht staat tegenover God, dan is de zaak in orde. Dan kun je maling heb ben aan de mensen. Ja, dan is de kerk eigenlyk maar bijzaak ert dan is dat piet de kerk samenhangende „gedoe" eigenlijk helemaal onzin. Dat is men senwerk, waarmee meer kwaad dan goed wordt gedaan, want het leidt maar tot ruzies en het houdt de men sen nog meer van God af! Zo spreekt een deel van de jeugd en heus niet alleen het „moderne" deel men kan die redenering ook in ortho doxe kringen beluisteren. Boordevol critiek zitten deze jonge mensen en zy zweren bij de oecumenische gedachte. Waren zij de baas, dan waren met één slag alle kerkmuren omver getrokken; dan zou er een gemeenschap gebouwd worden waarin plaats zou zyn voor iedereen, die gelooft dat er een God is en die in vrede met zijn naaste wil leven. Deze jongeren zijn als het ware de principiële zgenstanders van het jeugdwerk, van dat „kleinzielige krin- getjesgedoe van Prinzipienreiters"! Dat de Bijbel meer is dan een „geestelijk handboek", dat Gods orde er uit te leren valt voor kerk, staat en maat schappij en dat men de plicht heeft dat boek Ijverig te doorzoeken en die orde Gods na te streven dat alles komt niet bij hen op. Sterker, dat ge loven zij niet, „want men kan uit die Bijbel immers alles halen wat men maar wil en daarvan komen al die ruzies!" (Van onze parlementaire redacteur). Gistermiddag nam de Tweede Kamer een motie van der Bom (Arb.) aan om de communisten te weren uit de commissie voor de industrie. De heer v. d. Bom, die voorzitter van deze commissie is deelde mede, dat het overleg met de industrie stokte door het feit dat deze geen mededelingen wenste te doen aan een commissie waarin ook communisten zitting hebben. De motie was mede ondertekend door de heren v. Vliet (K.V.P.), Stapelkamp (A.R.), Riuter (C.H.), v. Dis (S.G.P.), Zegering Hadders (V.V.D.) en Weiter (K.N.F.)De enige aanwezige communist Gortzak noemde deze motie natuur- lyk ondemocratisch, maar zij werd aangenomen met 56 tegen 1 stem. Uit het korte debat bleek nog, dat verschillende commissieleden na de vergaderingen nog afzonderlijk door de indstriëlen op de hoogte werden ge steld om maar te voorkomen dat de communisten een bedriegelijk spel zouden kunnen spelen. BEPERKING. Voorzitter Kortenhorst opende deze vergadering weer met een grote rede, waarin tal van huishoudelijke zaken werden aangestipt. Zoals bijna ieder jaar herhaalde hij ook nu weer de wens: spreek los van het papier, spreek korter, maak kortere verslagen. Kort om hij hanteerde weer geducht de zweep en maakte de Kamerleden er meteen maar mee vertrouwd dat de begroting dit jaar niet voor Kerstmis afgehandeld zal zijn. Op Dinsdag 4 No vember zullen de algemene beschou wingen beginnen. Zij zullen duren tot Vrijdag 19 December. Op 13 Januari worden dan de beraadslagingen voort gezet. Het is niet de bedoeling om voor de algemene beschouwingen wetsontwerpen van principiële aard te behandelen. Het is echter niet uitgeslo ten dat de Kamer voor die tijd bijeen komt om technische onderwerpen en vraagstukken van ondergeschikt be lang te bespreken. Zou de regering echter op een of In de Belgische provincie Brabant is een Nederlandse Meteor-straaljager gistermorgen neergestort. Volgens oog getuigen zou het toestel in de lucht zijn ontploft. Een commissie van ohdêrzöek fS" in middels vertrokken naar de plaats van de ramp. De piloot van de straaljager, de 32-jarige res. serg. vlieger I. de Kat uit Rotterdam, is om het leven geko men. Hy was ongehuwd. Het toestel, dat in een formatie van drie vloog, was afkomstig uit Soesterberg. HEZE GROEP is gelukkig niet groot in aantal maar zy heeft invloed. Invloed op hen, die niet zo diep na denken; die, levend onder de veran derde omstandigheden, die wij in ons vorig artikel schilderden, al hun tijd en al hun energie nodig hebben voor de opbouw van hun maatschappelijke carrière. Deze „onbewusten" zijn eigenlijk de draad kwijt. Zij zijn hele maal niet tegen het jeugdwerk, maar zij kunnen er in hun spaarzame vrije tijd de wilskracht niet voor opbrengen. Ze zouden wel willen, dat ze meer tyd hadden en ze voelen ook wel, dat ze minder stevig staan, dat ze eigenlijk het werk dat hun principiële vaderen nebben gebouwd, niet over kunnen nemen bij gebrek aan principiële scho ling „maar het is allemaal zo inge wikkeld en we hebben al zoveel aan ons hoofd!" Deze groep is nog groot, maar deze groep wordt kleiner: een deel van hen ziet in, dat het zo niet langer kan en kiest bewust de zijde van de princi piële vorming in jeugdvereniging, po litieke vereniging en wat dies meer zij. Maar een ander deel en zeker niet het kleinste! gaat voor die af zijdige houding een „principiële" ver klaring zoeken. En dat deel zwaait langzaam maar zeker af naar de be wust-afwijzenden. DE NOTA OVER DUITSLAND De nieuwe Westelijke nota aan Rus land over de eenheid van Duitsland zal dezer dagen te Moskou worden over handigd. Naar vernomen wordt, zullen de Westelijke mogendheden verklaren, dat het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland voorrang moet hebben boven alle andere onderwerpen die op een conferentie van vier over de vereniging van Duitsland ter sprake zouden kunnen komen. meer punten van principiële aard toch een spoedige uitspraak van de Kamer verlangen dan zal zy daa? toe, aldus voorzitter Kortenhorst, zelf het initia tief moeten nemen. De eerstvolgende weken zullen er dus weinig openbare vergaderingen zijn. Gedurende de wintermaanden en in het voorjaar zal echter volgens de voorzitter met voortvarendheid en doorzettingsvermogen vergaderd wor den. WAFD ontbonden en gereorganiseerd. De leider van de Egyptische WAFD- partij, Nahas, heeft Donderdag bekend gemaakt, dat zijn partij zichzelf heeft ontbonden en gereorganiseerd in over eenstemming met de nieuwe verorde ningen van de regering van generaal Naguib. Vooraanstaande leden van de WAFD zijn uit de partij getreden. Als derde Arabische staat na Syrië en Egypte heeft het leger nu ook in Libanon de macht overgenomen. Dit geschiedde nadat de 77-jarige presi dent was afgetreden. Er heerst een diepgaand meningsverschil tussen de regering en de oppositie, waardoor sta kingen in het land waren uitgebroken. Er is nu een nood-Kabinet gevormd. Troepen bewaken de regeringsgebou wen. De afgetreden president zal in het land blijven tot de politieke situa tie is opgeklaard. VELE DODEN BIJ SCHEEPS ONGEVAL. Naar eerst Donderdag is bekend ge worden zijn enige dagen geleden na een botsing tussen een motorboot en een zeilschip in de Perzische Golf 51 personen verdronken. De motorboot, die 130 passagiers vervoerde, voer in donker zonder na- vigatielichten en kwam in botsing met een uit Koweit afkomstig klein zeil schip. Ill '1 In het secretariaat van de Hajuto staan niet minder dan 22.501 klanten „op de lat". Die lat is een gedeelte van de houten wand waarop iedere avond trouw de eindstand wordt ge noteerd door een ijverig lid van de staf. De tentoonstelling trekt steeds meer. Gisteren stapten niet minder dan 3219 bezoekers door de controle. Mevr. Hamelink uit Wemeldinge maakte van de eindstand van vorige dag 19282 bezoekers gistermid dag om 3 uur 19.500. Toen was het wachten op de 20.000ste. Die kwam om half acht precies in de gedaante van mevr. Marcusse uit Oudelande, die naast de gebruikelijke waardebon van f 50.vele fraaie cadeaux kreeg. Een half uur later trad mevr. Van Houte uit Waarde als 20.500ste de zaal bin nen. En zo ging het regelmatig door. Mevr. Van LiereSaman uit Kapelle was de 21.000ste. Mevr. M. Huissoon— Korstanje uit 's-Gravenpolder de 21.500ste. Mevr. Welleman uit Borssele kwam om 9 uur als 22.000ste binnen en mevr. Vermeule uit Goes was om half elf als 22.500ste de op één na laatste bezoekster. De prijzen zijn dus wel onder de dames verdeeld! Trou- De Europese luehtoefening op grote schaal, die op het ogenblik wordt ge houden, draagt de naam „Blue Alliance". Meer dan 1200 straaljagers van alle typen nemen er aan deel. Ook de Nederlandse luchtstrijdkrachten zijn inge schakeld. Op één van de Nederlandse vliegvelden krijgen de bestuurders van de straaljagers het sein: „stand bij", het teken van de hoogst paraatheid. Zo snel mogelijk nemen zij hun plaatsen in de vliegtuigen in, om klaar te zijn als zij de lucht in moeten. Ir. G. J. DE GLEE ONTHULT TE OOSTBURG: Vele tarieven zijn te laag en aansluitingen leiden tot gekapitaliseerd verlies De Vereniging voor de Waterleidingbelangen hield in het kader van een tweedaags bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen gistermorgen haar algemene vergadering in het „Ledel"-theater te Oostburg. De staven van alle Neder landse waterleidingmaatschappijen dat is ongeveer 130 man waren aan wezig. De voorzitter, dr ir G. J. de Glee uit Groningen, sprak een woord van welkom tot de N.V. Waterleiding Mij Zeeuwsch-Vlaanderen met name tot de heren A. L. S. Lockefeer, B. A. T. M. Truffino, J. A. Eekhout en J. Mys als commissarissen, tot de directeur ir. G. P. M. Dikötter en tot ir. G. Schroeiers, directeur van de Antwerpse Waterleiding Mij, die als gast aanwezig was en tot mr K. Hoekzema, burgemeester van Oostburg. Ir. de Glee gaf een overzicht van de toestand van de waterleidingmaat schappijen. Over het gehele land valt een stijging van waterafname van 25 pet te constateren. De oorzaak hiervan wens er waren heel wat dames deze js mede de jaarlijkse bouw van 55.000 avond en ze genoten tenvolle van de uistekende modeshow en de baletten. Vandaag komen de ouden van dagen uit Goes een kijkje nemen. Ze zullen hartelijk worden ontvangen, Ds L. RIJKSEN VERRICHTTE DE SYMBOLISCHE OPENING Besprekingen over militaire kwesties waarbij Rusland, Mongolië en China betrokken zijn, is volgens buitenland se waarnemers te Moskou mogelijk de reden van de aanwezigheid in die stad van de Mongoolse minister van Defen sie. J-IET IS voor deze middenmoot, dat een oplossing gevonden moet worden. Wij hebben hen in omstandig heden gedrongen, die hen hebben ver vreemd van het jeugdwerk. Op ons stimulerend voorbeeld behoeven we ons niet te beroepen, want wat de mensheid van heden aan beginsel- kracht toont is niet zo heel verheffend! Hen dwingen is nutteloos, nog afge zien hiervan dat de jeugd van heden Z1ch minder dan ooit laat dwingen. Is er dan geen andere methode? De om standigheden zijn veranderd, de men taliteit is veranderd.... laten we ons morgen bezinnen op een verandering van methode. De Sowjet-Unie heeft haar veto uit gesproken over toelating van Japan ■O' de V.N. De andere tien leden van Veiligheidsraad spraken zich voor toelating van Japan uit. Breuk in spoorstaaf de oorzaak. Gisterochtend is de trein van Ham burg naar Lubeck ontspoord. Er zijn daarbij acht personen om het leven gekomen. Het eerste rijtuig achter de locomotief ontspoorde en botste tegen een der pijlers van een viaduct. Behoudens de 8 doden zijn er niet minder dan 85 gewonden, van wie er 35 ernstig aan toe zijn. Het ongeluk zou zijn te wijten aan ondeugdelijk materiaal, waardoor een breuk in een spoorstaaf is ontstaan. Een Perzische regeringswoordvoer der heeft verklaard, dat binnen twee dagen de Perzische tegenvoorstellen aan Engeland overhandigd zullen wor den. Het betreft hier de tegenvoorstel len op het plan van Churchill en Tru man. r r I I i De voorzitter van het Amerikaanse mijnwerkersverbond heeft een voorlo pige overeenkomst met de mijndirec- ties gesloten, waardoor het gevaar voor een grote staking is afgewend. Het Nederlandse m.s. „Henk" is bij Stock holm aan de grond gelopen. Het schip was op weg naar Londen met een Ia- ding hout. Eindhoven heeft gisteren op grootse wijze de bevrijding her dacht. Het bevrijdingsvuur uit Bayeux arriveerde en in de middaguren vond een parade plaats, waaraan 2000 mili tairen deelnamen. De directeur van de Holland-Amerikalijn, de heer W. H. de Monchy, heeft als zijn persoonlijke mening uitgesproken, dat de bouw van een tweede „Nieuw Amsterdam" mo gelijk kan worden geacht. De bouw kosten zouden 90 millioen belopen. Te Rotterdam is een 13-jarig meisje in het ruim van een schip gevallen. Zij is aan de gevolgen overleden. Gisteravond is een gouden bladzijde toegevoegd aan het boek waarin de ge schiedenis van de Geref. Gemeente te Biezelinge staat geschreven. Kerke- raad en gemeente waren voor de eerste keer samengekomen in hun nieuwe kerkgebouw. En met hen waren er vele predikanten en afgevaardigden van andere Geref. Gemeenten. Verder was het gehele college van B. en W, aanwezig, alsmede verschillende ge meentelijke autoriteiten. De kerk was geheel gevuld toen ds L. Rijksen te Middelburg de kansel be klom. Hij verrichtte de symbolische opening door het ontsluiten van de kanselbijbel. Hierna bepaalde hij de gemeente bij 2 Kron. 6 41 en 42; met een prediking uitgaande van de tempelbouw door ko ning Salomo en de kracht van God daarbij. Na de prediking feliciteerde ds Rijk sen de kerkeraad met dit nieuwe ge bouw. Dank bracht hij aan B. en W. voor de ondervonden medewerking. Verder sprak hij dankwoorden tot de architect, de heer de Jong, de fa. van Koeveringe, de schilders Leys en de Graaf, de fa. van Rochel voor de uit voering van het interieur, de fa. Tamse voor het aanleggen van de centrale verwarming en de heer Slabbekoorn voor het electriciteits- en loodgieters- werk. Het fraaie orgel, gebouwd door de fa. Koppejan te Veenendaal heeft in deze dienst eveneens getoond een waardige plaats in de kerk in te ne men. Namens de gemeente Kapelle sprak burgemeester H. G. van Suylekom. Hierna was het woord aan ds J. B. Bel van Krabbendijke, de consulent der ge meente. Ds F. J. Dieleman van Yerseke bracht de felicitatie over van de Parti culiere Synode Zuid. Verder werd het woord gevoerd door ds A. de Bloois te Rotterdam, depu- taat van de Particuliere Synode West. Ouderling P. Slabbekoorn bracht als laatste spreker de dank der gemeente over aan allen die hebben 'meegewerkt aan de totstandkoming van deze kerk. Hij zette uiteen hoe de gehele gemeen te de bouw heeft gesteund. Toen er 'n collecte voor werd gehouden was de opbrengst ruim f 5000. woningen en de watervoorziening op het platteland. De vele nieuwe aanslui tingen leiden tot een gekapitaliseerd verlies van vele tonnen, terwijl er door de lage tarieven veel waterleidingen zijn waar geld bij moet, 25 procent van de nationale water- voorziening Jkomt ten dienste van de industrie. Dit percentage zal nog be langrijk hoger worden, naarmate de industrialisatie toeneemt. Op Schouwen en Duiveland worden goede vorderingen gemaakt met de vernieuwing van het buizennet over een lengte van 100 km. De kosten zijn 1% 2 millioen gulden. In de volgende huishoudelijke ver gadering werden wegens periodieke af treding van ir. de Glee en ir. J. Hol- laard te Haarlem bij acclamatie geko zen de heren ir. M. J. Stoel Feuerstein te Goes en ir. J. Jager te Tilburg, die hun functie per 1 Januari zullen aan vaarden. Besloten werd tot het uit schrijven van een prijsvraag voor het ontwerp van een eenvoudig drukver- minderingstoestel voor de binnenlei dingen. Ir. Dikötter hield vervolgens een in leiding n.a.v. het bezoek van vandaag aan de Zeeuws Vlaamse waterleiding maatschappij. Slechts één gemeente van de 30 is niet aangesloten. De totale lengte van het buizenet is 470 km. Hierbij wordt nog 110 km. toegevoegd. Het eerste jaar werd 157 kub. meter afgenomen en in 1951 2 millioen. In verband met de industrialisatie zal dit cijfer in de toekomst nog de helft hoger worden. Uitvoerig werd stilgestaan bij het waterwingebied te St. Jansteen en Clinge dat een capaci- FESTIJN VOOR RUNDVEELIEFHEBBERS Commissaris der Koningin reikte de prijzen uit aan de kampioenen Er bestond gisteren grote belangstelling voor de fokveedag te Middelburg, die door burgemeester mr dr N. Bolkestein werd geopend. Honderden boeren zijn erheen getrokken en dat kon ook niet anders, want het puikje van Walcheren op veeteeltgebied kwam zich presenteren. Voor de Stierenvereniging Gapinge werd het een gelukkige dag want haar stier „Ulker Adema 8" werd tot kampioen uitgeroepen. Reserve-kampioen werd Ferdinand van de heer P. Wisse uit Biggekerke. Bij de melkkoeien werd Rika van J. J. Geerse Zn uit Middelburg kampioene. Reserve kampioene werd Dirkje van A. Jasperse, Koudekerke. Nog een kampioene; en wel die van de productieklasse, het was Grietje van A. Poppe te Grijpskerke. De eigenaren van deze fraaie dieren namen na afloop van de keuringen trots de fraaie bekers in ontvangst uit handen van jhr mr A. F. C. de Casembroot, die ze met een geestig speechje overreikte. Voordat jhr de Casembroot tot uit reiking van de prijzen overging vond een défilé plaats van de hoogst be kroonde dieren en gaf ir W. L. Harm sen, de veeteeltconsulent en voorzitter van de regelingscommissie een over zicht. waarbij hij o.m. wees op de be langrijkheid van de produetieklasse. Onder de genodigden bevond zich voorts de directeur van het veeteelt wezen van het Departement van Land bouw, ir T. C. J. M. van Rijssenbeek. Het materiaal was over het algemeen zeer goed te noemen. Er waren goede kopklassen aanwezig. Alleen viel de uniformiteit wat tegen en waren er weinig goede mannelijke fokdieren. De volgende dieren kregen een eer ste prijs: STIEREN. Geboren voor 1950: 1. Ulker Adema, Stierenvereniging Gapinge. Tweejarige Ferdinand, P. Wisse, Biggekerke. Ade ma van Teppema, P. Koole, Souburg. Dirk, Iz. de Buck, Grijpskerke. Rinus, P. Wisse, Biggekerke. KALFV AARZEN. Geboren voor 1959: Nelly, P. Ver- hage Wzn, Koudekerke. Dora, Kr. Poppe, Grijpskerke. 23 jarigen: ge dekt voor 1 Febr. 1952: Witte Blisse, J. Poppe, Biggekerke. Betsie, Kr. Poppe, Grijpskerke. Toos, W. de Buck, Melis- kerke. Loes, M. J. Rottier, Vlissingen. Idem gedekt na 31 Jan. '52: Truida, A. Poppe, Grijpskerke. Annetje, Js. Vos, Koudekerke. Wilhelmina, L. J. Bie- rens, St. Laurens. Paula van Plantlust, J. Maljaars, Oostkapelle. Hiltje 22, A. van Tatenhoven, Serooskerke. VAARZEN EN KALFV AARZEN. Geboren tussen 30-6-'50 en 1-1-'51: Boerinne, Jacq Vos, Koudekerke. Lea 22, Iz. de Buck, Grijpskerke. Sientje, L. Francke,- Oostkapelle. Nelly, idem. Vaarzen geb. tussen 3I-12-'50 en 1- 4-'51: Bertha, A. in 't Anker, Oost kapelle. Sara, L. J. Bierens, St Laurens. Annetje 10, Js. Vos, Koudekerke. Mar tha 6, idem. Vaarzen geb. tussen 31-3-'51 en 1-7- '51: Jantje 1, J. Lampert, Gapinge. Elza M. Goedbloed, Gapinge. Vaarzen geb. tussen 30-6-'51 en 1-1- '52: Aaltje, J. van Sluys, Zoutelande. Emma van Aaltje 79, A. Jasperse, Kou dekerke. Mina, A. Poppe, Grijpskerke. Jenny, S. de Visser, Gapinge. Vaarskalveren: Rika, J. Poppe, Big gekerke. Gretha, S. de Visser, Gapinge. Ida 4, idem. Juliana 20, Louwerse, Ga pinge. KOEIEN. Juliana 4, P. Wisse, Meliskerke. Rubr. 13: Bleske's Grietje, P. Koole, Souburg. Lea 21, Iz. de Buck, Grijpskerke. Rubr. 14: Bertha, Js. Vos, Koudekerke. Rubr. 15: Mina, A. Poppe, Grijpskerke. Roza, W. de Visser, Meliskerke. Aaltje 2, Jacq. de Lange, Ritthem. Aaltjes Betisy, J. van Sluys, Zoutelande. Rubr. 16: Janke 45b, J. S. Matthijsse, Meliskerke. Rubr. 17: Martha, J. Poppe, Biggekerke. Elsje, 5. Zacihariasse, Biggekerke. Nellie, J. Poppe, Biggekerke. Mina, Jac. Vos, Koudekerke. Rubr. 19a: Mina, Jasperse, Koudekerke. Rubr. 19b: Tjitskes Roosje, A Poppe, Grijpskerke. Maerteblom, J. Mindedhoud Jr., Westkapelle. Klara, L. Francke, Oostkapelle. Bontje, L. Matthijsse, Meliskerke. Dirkje, Iz.de Buck, Grijpskerke. Ruhr. 21b: Hiltje, A. van Tatenhove, Serooskerke. Frieda, A. Poppe, Grijpskerke. Erna 42, Gebr. Traas, Serooskerke. Margriet, S. de Visser, Gapinge. Droogst, koeien en melkgevenden langer dan 6 maanden gekalfd, geb. in 1945: Margriet, Iz. de Buck, Grijps kerke. Jantje 16, Jr. Vos, Koudekerke. Rika, W. de Visser, Meliskerke. Afke 2, J. S. Matthijsse, Meliskerke. Grietje 6, Js. Vos, Koudekerke. teit van 3 millioen kub. meter per jaar heeft. Vervolgens sprak nog burge meester Hoeksema. Tenslotte werd in de dienstgebouwen een koffiemaaltijd genuttigd, waarna men de watertoren bezichtigde. Maatregelen tegen ambtenaar van Bouw- en Woningtoezicht te Terneuzen. Zoals men zich zal herinneren heeft enige tijd geleden de heer van O., op zichter bij' de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht, zich tot de raad van Terneuzen gewend met een brief, waarin hij feiten bekend maak te welke bij die dienst plaats vonden en een onderzoek hiernaar vroeg. De raad heeft hierop het besluit genomen hieromtrent opheldering te vragen, waarop de Centrale Dienst een ant- woord-rapport inzond. De heer van O., die eerst de toe gang tot de dienstlokalen werd ont zegd, is na enkele weken, na een ver hoor van de Commissie van Bestuur van bovengenoemde dienst, weer aan het werk gegaan, zij het ook, dat hij een geïsoleerde positie kreeg door de toewijzing van een afzonderlijke ka mer en het verbod van contact met de personeelskamer. De Commissie van Bestuur heeft het hierbij echter niet gelaten: de heer van O. is thans op grond van plichts verzuim en het niet in acht nemen van dienstverhoudingen, voor onbe paalde tijd teruggeplaatst in de rang van tekenaar met de daaraan verbon den salarisverlaging. Prof. v. d. Meiden sprak over de nieuwe Bijbelvertaling. Woensdag heeft prol L. H. v. d. Mei den het rectoraat aan de Theologische School van de Chr. Geref. kerken over gedragen aan zijn opvolger prof. J. Ho- vius. Hij hield daarbij een oratie over: ,De nieuwe vertaling van de Bijbel". Allereerst gaf spr. een kort overzicht over de vertaling van de Bijbel. Daarna beantwoordde hij de vraag: Is er nood zaak voor een nieuwe vertaling? Ver talen van de Bijbel is de inhoud der "eilige Schriften zo juist en zo duideiijk ogelijk in verstaanbare taal tot de ge meente brengen. Er zijn verouderde woorden in de oude vertaling. In de tweede plaats wees spr. op het tot stand komen van de nieuwe vertaling, waarbij gewezen werd op de methode van wer ken, de regels voor de arbeid, enz. Ook werd de vraag beantwoord of de Heilige Geest in dit werk kon voorlichten. Spr. concludeerde, dat de nieuwe vertaling, schoon verre van volmaakt, ons toch dichter bij het doel van het vertalen van de Bijbel heeft gebracht: de inhoud der Heilige Schriften zo juist en zo duidelijk als mogelijk is weergeven in zuiver Ne derlands, opdat wij God in onze taal recht horen spreken. Tevens werd aan getoond, dat er zeer zeker rechtvaardige critiek «is'te maken en revisie nodig blijft. Tenslotte beantwoordde spreker de vraag: Hoe moet de kerk handelen t.o.v. de nieuwe vertaling? Naar zijn mening moet de kerk de nieuwe vertaling toet sen aan de grondtalen en nauwkeurig nagaan of de vertaling, na inhoud en be doelen de bijzondere openbaring zuiver weergeeft. Verschillende mogelijkheden werden daarbij besproken. Gemeenschap pelijk moet hier worden gewerkt door mannen, door de kerken aangewezen. Vertaald moet worden door mannen, die het volle vertrouwen hebben van ons christenvolk, opdat een eventueel inge voerde nieuwe vertaling spreekt tot het hart var, ons christenvolk en dit volk er dankbaar in erkent een werk des Geestes. DE BILT ZEGT: Buien. Wisselend bewolkt met enkele buien. Zwakke tot matige wind uit Weste lijke richtingen. Weinig verandering (Zie verder pag. 3). in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1